OPEK və OPEK+ ölkələri bazarda rentabelliyin dəstəklənməsi üçün neft hasilatı üzrə kvotalara bundan sonra da riayət etməkdə qərarlıdırlar
Başa çatmaqda olan il «qara qızıl» bazarı üçün uğurlu oldu. 2019-cu ildə OPEK ölkələrinin, habelə kartelə daxil olmayan dövlətlərin neft hasilatının azaldılması ilə bağlı 2018-ci ilin dekabrında qəbul etdiyi qərar sahənin inkişafı üçün mühüm töhfə oldu. Bu anlaşmanın daha sonra 2020-ci il aprelin 1-nə qədər uzadılması «qara qızıl»ın qiymətinin önəmli dərəcədə artmasına səbəb olmasa da, bazarı balanslaşdırdı və iflasdan qorudu.
OPEK+ tərəfindən görülən tədbirlərin düzgünlüyü həm də onunla təsdiqlənir ki, anlaşmanın bağlandığı bir il ərzində neft bazarına təzyiq göstərən amillərin aradan qaldırılması hələ də mümkün olmayıb. Bu, dünyanın ən böyük iki iqtisadiyyatı - Çin və ABŞ arasında davam edən ticarət müharibəsi, dünya üzrə iqtisadi böyümənin yavaşıması və neftə tələbinin zəifləməsi, dünyada geosiyasi gərginliyin davam etməsi və ABŞ-da neft hasilatının artması ilə bağlı proqnozların yaratdığı qorxudur. Beləliklə, OPEK+ anlaşması sayəsində bu ilin əvvəlindən indiyə kimi Brent markalı neftin orta qiyməti 64,08 dollar, WTI (Texas Light Oil) bir bareli isə 56,79 dollar olub.
Anlaşmanı pozanlar
Görünür, OPEK+ ölkələrinin əlavə olaraq gündəlik hasilatı 503 min barel azaltmaq ilə bağlı 6 dekabr tarixli qərarı bu uğuru daha uzun müddətə qorumaq istəyi ilə bağlıdır: OPEK ölkələri bunun 372 min barelini, OPEK-ə daxil olmayan ölkələr 131 min barelini təmin etməlidirlər. Mövcud OPEK+ anlaşması 1 aprel 2020-ci il tarixinə 2018-ci ilin oktyabr ayının səviyyəsi ilə müqayisədə neft hasilatının gündəlik 1,2 milyon barel azaldılmasını nəzərdə tutur. 1 yanvar 2020-ci ildə qüvvəyə minəcək yeni anlaşma ilə neft hasilatında toplam azalma 1,7 milyon barelə qədər artacaq. Eyni zamanda İran, Venesuela və Liviyanın anlaşmadan azad edilməsi saxlanıb.
“Biz qərara gəldik ki, tələbin azaldığı bir dövrdə hasilatın daha da azalmasını təmin etmək lazımdır. OPEK və qeyri-OPEK ölkələri tərəfindən anlaşmanın sonuna qədər hasilatı əlavə olaraq 500 min barel/gün azaltmaq barədə qərar qəbul edildi", - deyə Rusiyanın enerji naziri Aleksandr Novak bildirib.
Qeyd edək ki, iclasdan xeyli əvvəl OPEK+-un neft bazarında tarazlığı qorumaq üçün atacağı addımlar barədə çeşidli ehtimallar irəli sürülmüşdü. Ən çox ehtimal olunan variant, mövcud razılaşmanın şərtlərinin 3, 6 və ya 9 aya qədər uzadılması idi, buna görə də neft hasilatının azaldılmasının daha da dərinləşməsi ilə bağlı seçim olduqca gözlənilməz oldu. Özəlliklə də, hazırkı OPEK+ anlaşmasının yerinə yetirmə öhdəliyi heç də bütün iştirakçılar tərəfindən yerinə yetirilməyib. Ziyanlı "pozucular" siyahısına İraq başçılıq edir (sentyabrda anlaşmanı -50% yerinə yetirib), Qabon (-200%) və Nigeriya (-228%) yerinə yetiriblər.
OPEK+ Nazirlərinin Monitorinq Komitəsinin sentyabr iclasında Nigeriyanın və İraqın uyğun nazirləri oktyabr ayında neft hasilatını 400 min barel azalda biləcəklərini və azalmanı 100% səviyyəsinə çatdıracaqlarını bildiriblər.
Rusiya da OPEK+ sazişini yerinə yetirmir (oktyabrda icra 93%, noyabrda isə cəmi 85% olub). Bu, onunla bağlıdır ki, ölkə ilkin olaraq neft hasilatını «Drujba» neft boru kəmərinin çirklənməsi ilə bağlı problemləri həll etmək üçün artırıb. Oktyabr ayında Rusiya soyuq hava üzündən qaz hasilatını artırmalı oldu, bu da kondensat istehsalının artmasına gətirdi ki, nəticə ümumi neft hasilatında nəzərə alındı. Ancaq ölkə vəziyyətdən çıxış yolunu tapdı və OPEK+-un iclasında kondensatın hasilat hesablamalarından çıxarılması ilə bağlı təşəbbüs irəli sürdü. Kondensatı aradan qaldırmaqla Rusiya anlaşmanın yerinə yetirilməməsi ilə bağlı ittihamlardan qaça biləcək.
“Kondensatın monitorinqdən çıxarılması ilə bağlı təqdim etdiyimiz tövsiyələr qəbul edildi və OPEK-də mövcud olan metodologiya ilə monitorinqə keçdik. Kartel kondensatı nəzərə almır, yalnız neftə fikir verir, OPEK-ə daxil olmayan ölkələr üçün də eyni metodologiya nəzərə alınacaq", - deyə RF Enerji Nazirliyinin rəhbəri bildirib.
A.Novakın sözlərinə görə, Rusiya dekabr ayında OPEK+-un neft hasilatının azaldılması ilə bağlı anlaşmasını 100% yerinə yetirmək - 2018-ci ilin oktyabr ayı ilə müqayisədə 228 min barel azaltmaq niyyətindədir. OPEK+ anlaşması çərçivəsində Rusiya Federasiyası üçün neft hasilatının azaldılması üzrə yeni kvota 2020-ci ilin birinci rübündə artıq kondensat nəzərə alınmadan 298 min barel/sutka təşkil edəcək.
Kral «məsələsi»
Səudiyyə Ərəbistanı, Əlcəzair, Küveyt, Anqola və Ekvador üzərlərinə düşən öhdəlikləri artıqlaması ilə yerinə yetirirlər. Eyni zamanda Ər-Riyad 2019-cu ildə öhdəliklərin yerinə yetirirlməsini təxminən 500 min barreli üstələyərək, neft hasilatının azalmasına əsas töhfəni verib. Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri Şahzadə Əbdüləziz bin Salman bildirib ki, yeni anlaşmaya əsasən, krallıq üçün azalma kvotası 167 min barel/sutka artacaq və hasilat 10,1 milyon barel/sutkaya qədər düşəcək, lakin ölkə OPEK+ qarşısındakı öhdəliklərini könüllü olaraq 400 min barel/sutka davam edəcək, yəni 9,7 milyon min barel/sutkadan artıq hasil etməyəcək.
“İstəyirik ki, ümumi azalma (OPEK+ üçün) 1,7 milyon barel/sutka olsun və bizim tərəfdaşlarımız da üzərlərinə öhdəlik götürsünlər. Bununla yanaşı, hasilatımızı daha 400 min barel endirəcəyik ki, bu da OPEK+ ölkələrinin hasilatının 2,1 milyon barel həcmində toplam azalmasına səbəb olacaq. Könüllü azaltmaları yalnız hər kəsin üzərinə götürdüyü öhdəliklərə sadiq olduğunu gördüyümüz zaman davam edəcək", - deyə səudiyyəli nazir bildirib.
Ər-Riyadın neft hasilatının azaldılmasında marağının səbəbə olduqca aydındır. Neft qiymətlərinin artımını dəstəkləmək səyləri təkcə ölkənin büdcə kəsirinin azaldılması ilə bağlı deyil, eyni zamanda «Saudi Aramco» dövlət neft-qaz şirkəti üçün uğurlu IPO əməliyyatının gerçəkləşdirilməsinə, yəni səhmlərinin ilkin kütləvi satışının uğurlu təşkilinə yönəldilib. Xatırladaq ki, ölkə hakimiyyəti şirkətin səhmlərinin 1,5%-ni satmağı planlaşdırır. Yuxarı həddə yerləşdirmə zamanı satıcı kimi çıxış edən Səudiyyə Ərəbistanı hökuməti ən azı 25,6 milyard dollar əldə edəcəq. Bu əqd tarix üzrə ən böyük olacaq və Çinin internet nəhəngi «Alibaba»nın 2014-cü ildə ildə həcmi 25 milyard dollara çatan yerləşdirmə göstərdiyi rekordu qıracaq. Gələn il Səudiyyə nəhənginin səhmlərinin beynəlxalq birjalardan birində - Nyu York, London, Honq Konq və ya Tokioda yerləşdirilməsi istisna edilmir. Deməli, ölkə hakimiyyətinin ata biləcəyi ən yaxşı addım neftin yüksək qiymətini təmin etmək olacaq.
Analitiklərin fikrincə, OPEK+-un neft hasilatının dərin azaldılmasından imtinası şəraitində il bir barel üçün 60-64 dollar səviyyəsində başa çatardı. Yəni neftin qiymətində kəskin azalma baş verməzdi. İstehsalın azaldılması ilə bağlı yeni bir anlaşma ilin neftin bir bareli üçün 64-68 dollar aralığında bitirməsinə imkan verəcək.
“Ər-Riyad sığorta olunmağa və neft qiymətlərinə dəstək verməyə qərar verib. Səudiyyənin neft nəhənginin mümkün qədər bahalı qalması üçün krallıq mümkün hər şeyi etməyə davam edəcək. "Saudi Aramco" şirkətinin kotirovkaları hakimiyyətin neft bazarında fəaliyyəti ilə davamlı dəstək əldə edəcək", - deyə «BKS Premyer»in baş analitiki Anton Pokatoviç bildirib.
Liderlərin koopresiyası
Uyğun olaraq, Ər-Riyadı buna nəyin yönəltməsindən asılı olmayaraq, əsas odur ki, son nəticə anlaşmanın bütün tərəflərinin maraqlarına cavab verir və neftin artan qiymətləri neft istehsal edən ölkələr üçün yüksək gəlirləri təmin edir. Görünür, bu səbəbdən, neft hasilatının daha da azaldılması ilə bağlı qərar qızğın müzakirələrə səbəb olmadı. Bu məsələdə OPEK üzvü olmayan ölkələr arasında lider mövqeyində olan və Səudiyyə Ərəbistanı ilə strateji tərəfdaşlıq münasibətləri qurmuş Rusiyanın mövqeyi də bu məsələdə mühüm rol oynayıb. Əslində, Moskvanın mövqeyi noyabrın ortalarında, Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Braziliyada keçirdiyi mətbuat konfransında çıxışı zamanı OPEK ölkələri ilə gələcək əməkdaşlığı davam etdirməyin lazım olduğunu açıqladığı zaman daha da aydınlaşmışdı.
“Bizim OPEK-lə çox konstruktiv bir dialoqumuz qurulub. Biz Səudiyyə Ərəbistanındakı dostlarımızın bu cür sərt mövqeyin səbəbini başa düşürük: «Aramco»nun IPO ilə bağlıdır. Bunu hamı başa düşür, burada məlum bir sirr var. Ancaq bunun fərqi yoxdur. Onların cari maraqları var və biz buna indi etdiyimiz kimi, hörmət etməliyik", - deyə Rusiya lideri vurğulayıb.
“Rusiya qlobal enerji bazarına təsir edir, ciddi təsir göstərir, lakin digər böyük istehsalçılarla birlikdə işləyərkən ən böyük təsiri əldə edirik. Yalnız əlaqələndirilmiş addımlar qlobal enerji bazarları üçün optimal effekt verir. Bu mənada Səudiyyə Ərəbistanı ilə, Fars körfəzi ölkələri ilə, OPEK ölkələri ilə son illərdə yaradılmış sistem çərçivəsində - OPEK+ ilə işimizi davam etdirəcəyik", - deyə Rusiya prezidenti vurğulayıb.
Beləliklə, hətta yerli neft istehsalçılarının bu məsələnin müzakirəsini gələn bahara qədər təxirə salmaq istəməsinə baxmayaraq, Moskvanın OPEK və qeyri-OPEK ölkələri ilə hasilatın azaldılması ilə bağlı yeni qərarlardan imtina edəcəyi inandırıcı deyildi. Rusiya tərəfinin kondensatın neft hasilatı hesablamalarından çıxarılması ilə bağlı təklifinə razılıq verilməsi, OPEK+ üçün yeni kvotalar barədə konsensus əldə edilməsi üzrə bir növ kompromis idi.
Azərbaycansayağı azaltma
Azərbaycan da neft hasilatının azaldılmasının dərinləşdirilməsi barədə anlaşmadan kənarda qalmadı və hasilatın əlavə 7 min barel azaldılmasına razılıq verdi.
“Azərbaycan da qlobal neft bazarının tənzimlənməsi prosesini dəstəkləmək üçün OPEK+-un neft hasilatını daha da azaldılması ilə bağlı anlaşmasına qoşulub. Bu çərçivədə, Azərbaycan hasilatı 20 min barel/sutkadan əlavə daha 7 min barel/sutka azaltmaqla bağlı öhdəlik götürüb. Beləliklə, ölkə gündəlik neft hasilatını 2020-ci il yanvarın 1-dən 769 min barel/sutka səviyyəsində saxlamaq barədə öhdəlik götürüb", - deyə Energetika Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir.
Qurumun başçısı Pərviz Şahbazov «OPEK +» ölkələrinin nazirlərinin görüşündəki çıxışında qeyd edib ki, dünya iqtisadiyyatının və neft bazarının inkişafı ilə bağlı proqnozlar, eləcə də bir sıra geosiyasi amillər" 2020-ci il üçün tənzimləmə tədbirlərinə ehtiyac olduğunu göstərir".
“Biz bazarı tarazlaşdıra bildik və bu gün bazarı tarazlaşdırmağa davam edirik, bu həm istehsal edən ölkələrin, həm də istehlakçıların xeyrinədir. Bütün bunları nəzərə alaraq, gələn ildən başlayaraq öz töhfəsini verəcək kiçik bir yeni azalma barədə razılığa gəldik", - deyə o bildirib.
Ancaq necə deyərlər, "ən yaxşıya ümid edin və ən pisə hazırlaşın" - Azərbaycan hökuməti bu prinsipə əsaslanaraq 2020-ci il büdcəsində neftin qiymətini bir barel üçün 55 dollar səviyyəsində müəyyən edib, 2019-cu il büdcəsi isə neftin qiymətinin 60 dollar səviyyəsi üzərində qurulmuşdu. Gələn ilin büdcəsinin planlaşdırılmasına ehtiyatlı yanaşma neft bazarındakı vəziyyətin hələ də qeyri-müəyyən olması ilə izah edilə bilər. Düzdür, Azərbaycanın dövlət xəzinəsi 2019-cu ildə zərər görməyib, əksinə, proqnoz özünü tam doğruldur, çünki il ərzində neftin orta qiyməti bir barel üçün 60 dollardan yuxarı olub.
"Hazırda «Azeri Light» markalı neftin bir barelinin qiyməti 70 dollar olmasına baxmayaraq, biz 2020-ci il dövlət büdcəsində neftin qiymətini bir barel üçün 55 dollar səviyyəsində müəyyən etmişik. Bunu gəlirlərin artırılması üçün etmişik. Əgər neftin qiymətini 65 dollar səviyyəsində təyin etsək, bu pul transfertlər şəklində dövlət büdcəsinə gedər (Dövlət Neft Fondundan - red.) və istifadə edilər. Ancaq buna gərək yoxdur", - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Qeyd edək ki, 2020-ci il dövlət büdcəsi gəlirlərinin strukturunda 13,53 milyard manatın və ya 56%-in neft sektorundan daxilolmalar hesabına təmin edilməsi planlaşdırılır. Eyni zamanda, məsələn, Azərbaycanda PSA müqavilələri əsasında fəaliyyət göstərən neft və qaz şirkətlərindən mənfəət vergisi kimi dövlət büdcəsinə daxilolmalar 750 milyon manat proqnozlaşdırılır ki, bu da 2019-cu il üzrə proqnoza nisbətən 15,4% azdır. SOCAR-ın 2020-ci il üçün vergi planı isə dəyişməyəcək və 1,45 milyard manat təşkil edəcək.
Bir sözlə, neft qiymətləri üzrə 2020-ci il üçün bugünkü proqnozlardan, demək olar ki, neft istehsal edən bütün ölkələri, o cümlədən Azərbaycanı qane edir. 2019-cu ilin nəticələrini yekunlaşdıraraq, əminliklə qeyd etmək olar ki, OPEK+ formatında əməkdaşlıq çox məhsuldar olub. Anlaşma tərəfləri qarşıya qoyulmuş məqsədə - neft bazarının yenidən balanslaşdırılmasına çatmağa yaxındırlar və hələ ki, neft qiymətlərini həm istehsalçı, həm də istehlakçı üçün optimal səviyyədə saxlamağı bacarırlar.
Mart ayında OPEK və qeyri-OPEK nazirlərinin növbədənkənar iclası planlaşdırılır və bu zaman neft hasilatının azaldılması barədə sazişin gələcək taleyi bəlli olacaq. Bununla belə, indi daha böyük inamla ehtimal olar ki, OPEK+ anlaşması uzadılacaq, dəyişikliklər yalnız şərtlər və kvotalarla bağlı gerçəkləşdiriləcək. Hər halda, manevr üçün yer və vaxt var.

Страны ОПЕК и ОПЕК+ намерены и дальше придерживаться квот по нефтедобыче для поддержания рентабельности рынка
Уходящий год оказался удачным для рынка «черного золота». Свой весомый вклад в развитие отрасли в 2019 году внесло и решение стран ОПЕК, а также государств, не входящих в картель, по сокращению добычи нефти, принятое еще в декабре 2018 года. Последующее продление этой сделки до 1 апреля 2020 года хотя и не способствовало существенному росту цен на «черное золото», тем не менее сбалансировало рынок и уберегло его от обвала.
Правильность предпринятых ОПЕК+ мер подтверждается и тем, что за год с момента заключения сделки факторы, оказывающие давление на рынок нефти, так и не удалось устранить. Это продолжающаяся торговая война двух крупнейших экономик мира - Китая и США, опасения по замедлению роста мировой экономики и прогнозы по ослаблению спроса на нефть, сохраняющаяся геополитическая напряженность в мире и рост добычи американской нефти. Так что во многом благодаря сделке ОПЕК+ средняя цена нефти Brent с начала текущего года составила $64,08, а WTI (техасской светлой нефти) - $56,79 за баррель.
Нарушители сделки
Видимо, стремлением подольше удержать этот успех и было продиктовано решение стран ОПЕК+ от 6 декабря о дополнительном сокращении нефтедобычи еще на 503 тыс. баррелей в сутки: 372 тыс. б/с - для стран ОПЕК и 131 тыс. б/с - для стран не-ОПЕК. Текущая сделка ОПЕК+ предполагает сокращение до 1 апреля 2020 года нефтедобычи на 1,2 млн. б/c в сутки по сравнению с уровнем октября 2018 года. Новым соглашением, которое вступает в силу с 1 января 2020 года, общий объем сокращения нефтедобычи увеличивается до 1,7 млн. б/с. При этом освобождение от сделки сохранили Иран, Венесуэла и Ливия.
«Мы пришли к выводу, что в период падения спроса необходимо дополнительно обеспечить сокращение добычи. Было принято решение странам ОПЕК и не-ОПЕК до конца действия соглашения дополнительно сократить добычу на 500 тыс. б/с», - пояснил министр энергетики России Александр Новак.
Необходимо отметить, что еще задолго до заседания звучали различные предположения о возможных дальнейших шагах ОПЕК+ для удержания баланса на нефтяном рынке. Самым вероятным считался вариант продления сроков текущего соглашения на 3, 6 или 9 месяцев, так что выбор в пользу дальнейшего углубления сокращения нефтедобычи оказался довольно неожиданным. Тем более что обязательства по выполнению текущей сделки ОПЕК+ и так выполнялись не всеми его участниками. Список злостных «нарушителей» возглавили Ирак (-50% исполнения сделки в сентябре), Габон (-200%) и Нигерия (-228%).
В ходе сентябрьского заседания министерского мониторингового комитета ОПЕК+ профильные министры Нигерии и Ирака заявили, что в октябре доведут исполнение сделки до 100%, что могло бы снизить нефтедобычу еще на 400 тыс. б/с.
Россия также не выполняет сделку ОПЕК+ (в октябре исполнение составило 93%, в ноябре - только 85%). Связано это с тем, что сначала страна увеличивала нефтедобычу для восполнения проблем, вызванных загрязнением нефтепровода «Дружба». В октябре России из-за холодов пришлось увеличить добычу газа, что привело к росту добычи конденсата, который учитывается в общем объеме нефтедобычи. Однако выход из положения страна нашла, инициировав на заседании ОПЕК+ вопрос об исключении конденсата из расчетов добычи в рамках сделки. Исключив конденсат, Россия сможет избежать обвинений в невыполнении сделки. «Приняты рекомендации, которые мы представили, исключить из мониторинга объемы конденсата и перейти на мониторинг по методике, которая есть в ОПЕК. Картель не учитывает конденсат, а только нефть, такая же методика будет учитываться и для стран не-ОПЕК», - сообщил глава Минэнерго РФ.
По словам А.Новака, Россия намерена в декабре на 100% выполнить соглашение ОПЕК+ о сокращении нефтедобычи - на 228 тыс. б/с относительно октября 2018 года. Новая квота сокращения нефтедобычи РФ в рамках сделки ОПЕК+ в I квартале 2020 года уже составит 298 тыс. б/с без конденсата.
Королевские «задачи»
Перевыполняют обязательства по сделке Саудовская Аравия, Алжир, Кувейт, Ангола и Эквадор. При этом основной вклад в снижение нефтедобычи в 2019 году внес Эр-Рияд, перевыполняя свои обязательства почти на 500 тыс. б/с. Министр энергетики Саудовской Аравии принц Абдулазиз бен Сальман пояснил, что по новой договоренности квота сокращения для королевства увеличится на 167 тыс. б/с, до 10,1 млн. б/с, но страна продолжит добровольно превышать свои обязательства в рамках ОПЕК+ на 400 тыс. б/с, добывая не выше 9,7 млн. б/с.
«Мы хотим, чтобы общее сокращение (для ОПЕК+) составило 1,7 млн. б/с, чтобы наши партнеры тоже взяли на себя обязательства. Помимо всего прочего мы сократим наше производство еще на 400 тыс. б/с, что приведет к общему сокращению стран ОПЕК+ в объеме 2,1 млн. б/с. Наши добровольные сокращения будут продолжаться только в том случае, если мы будем четко понимать, что все остальные привержены обязательствам, которые взяли на себя», - отметил саудовский министр.
Интерес Эр-Рияда в снижении нефтедобычи вполне ясен. Усилия поддержать рост нефтяных котировок нацелены не только на снижение дефицита бюджета страны, но и на удачное проведение IPO государственной нефтегазовой компании Saudi Aramco. Напомним, что власти страны планируют продать 1,5% этой компании. При размещении по верхней границе правительство Саудовской Аравии, выступающее продавцом, получит как минимум $25,6 млрд. Эта сделка станет крупнейшей в истории, побив рекорд китайского интернет-гиганта Alibaba, объем размещения которого в 2014 году достиг $25 млрд. В следующем году не исключается размещение акций саудовского гиганта на одной из международных бирж - Нью-Йорка, Лондона, Гонконга или Токио. Так что лучшее, что могут сделать власти страны, - это обеспечить высокие цены на нефть.
По мнению аналитиков, в случае отказа ОПЕК+ от углубленного сокращения нефтедобычи год завершился бы на уровне $60-64 за баррель. Резкого падения нефтяных котировок не произошло бы. Новая же сделка по сокращению добычи позволит нефти закончить год в диапазоне $64-68 за баррель.
«Эр-Рияд решил подстраховаться и обеспечить поддержку нефтяным котировкам. Королевство будет продолжать делать все для того, чтобы саудовский нефтяной гигант оставался максимально дорогим, - котировки Saudi Aramco будут находить перманентную поддержку в действиях властей на нефтяном рынке», - считает главный аналитик «БКС Премьер» Антон Покатович.
Кооперация лидеров
Собственно, что бы ни двигало Эр-Риядом, главное, чтобы конечный результат отвечал интересам всех участников сделки, а растущие цены на нефть как раз обеспечивают высокий уровень экспортной выручки для стран-нефтепроизводителей. Видимо, по этой причине принятие решения о дополнительном сокращении нефти не вызвало жарких дискуссий. Немаловажную роль в этом деле сыграла и позиция России - лидера среди стран не-ОПЕК и стратегического партнера Саудовской Аравии. Собственно, позиция Москвы более или менее прояснилась уже в середине ноября, когда президент РФ Владимир Путин на пресс-конференции в Бразилии заявил о необходимости продолжения дальнейшего сотрудничества со странами ОПЕК.
«У нас с ОПЕК налажен очень конструктивный диалог. Мы понимаем, с чем связана такая жесткая позиция, в том числе наших друзей в Саудовской Аравии: с IPO Aramco. Это все понимают, здесь секрет Полишинеля. Но это неважно. У них есть свои текущие интересы, и мы должны относиться - и мы так и делаем - к этому с уважением», - отметил российский лидер.
«Россия влияет на мировой энергетический рынок, серьезным образом влияет, но наибольшего эффекта мы добиваемся тогда, когда работаем вместе с другими основными производителями. И только скоординированные шаги приносят оптимальный эффект для мировых энергетических рынков. В этом смысле мы будем продолжать работать с Саудовской Аравией, со странами Персидского залива, со странами ОПЕК в рамках системы, которая была создана за последние годы - ОПЕК+», - подчеркнул российский президент.
Таким образом, отказ Москвы от новых решений стран ОПЕК и не-ОПЕК по сокращению добычи был маловероятен, даже несмотря на желание отечественных производителей нефти отложить обсуждение этого вопроса до будущей весны. Согласие же на предложение российской стороны исключить конденсат из расчетов нефтедобычи стало своего рода компромиссом для достижения консенсуса по новым квотам для ОПЕК+.
Сокращение по-азербайджански
Не остался в стороне от соглашения об углублении сокращения нефти и Азербайджан, согласившийся снизить добычу дополнительно на 7 тыс. б/с.
«Азербайджан присоединился к сделке ОПЕК+ по дополнительному сокращению нефтедобычи для поддержки процессов регулирования мирового рынка нефти. В частности, Азербайджан взял на себя обязательства снизить добычу в дополнение к 20 тыс. б/с еще на 7 тыс. б/с. Таким образом, страна взяла на себя обязательства по поддержанию ежесуточной добычи нефти с 1 января 2020 года на уровне 769 тыс. б/с», - отмечается в заявлении Министерства энергетики.
Глава ведомства Пярвиз Шахбазов в своем выступлении на министерской встрече стран ОПЕК+ отметил, что прогнозы по развитию мировой экономики и нефтяного рынка, а также ряд геополитических факторов «свидетельствуют о необходимости принятия регулирующих мер и на 2020 год».
«Мы сумели сбалансировать рынок и сегодня продолжаем балансировать рынок, это на пользу как странам-производителям, так и потребителям. Учитывая все это, мы договорились о небольшом новом сокращении, которое внесет свой вклад, начиная со следующего года», - сказал он.
Однако, как говорится, «надейся на лучшее и готовься к худшему» - по такому принципу в бюджете на 2020 год правительство Азербайджана заложило цену на нефть на уровне $55 за баррель, тогда как бюджет-2019 был сверстан из цены на нефть в $60. Осторожный подход в планировании бюджета на будущий год можно объяснить тем, что ситуация на нефтяном рынке еще остается неопределенной. Правда, потерь за 2019 год госказна Азербайджана не понесла, напротив, прогноз полностью себя оправдывает, поскольку средняя цена на нефть в течение года превышала планку в $60 за баррель.
«Мы заложили цену на нефть в государственном бюджете на 2020 год в размере $55 за баррель, несмотря на то, что сейчас стоимость барреля нефти Azeri Light составляет $70. Мы сделали это для увеличения поступлений. Если бы мы заложили цену на нефть в размере $65, то эти деньги поступили бы в госбюджет в виде трансфертов (из Госнефтефонда. - Ред.) и были бы использованы. Однако в этом нет необходимости», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Отметим, что в структуре доходов госбюджета на 2020 год 13,53 млрд. манатов, или 56%, планируется обеспечить за счет поступлений от нефтяного сектора. При этом, например, поступления в госбюджет по налогу на прибыль от нефтегазовых компаний, действующих в Азербайджане в рамках контрактов PSA, прогнозируются на уровне 750 млн. манатов, что на 15,4% меньше прогноза на 2019 год. Налоговый план для SOCAR на 2020 год не изменится и составит 1,45 млрд. манатов.
Словом, сегодняшние прогнозы цен на нефть на 2020 год устраивают практически все нефтедобывающие страны, в том числе и Азербайджан. И подводя итоги 2019 года, можно с уверенностью сказать, что сотрудничество в формате ОПЕК+ оказалось весьма продуктивным. Участники сделки близки к достижению поставленной цели - ребалансировке нефтяного рынка и пока успешно удерживают нефтяные цены на уровне, оптимальном и для производителей, и для потребителей. Следующая, внеочередная встреча министров стран ОПЕК и не-ОПЕК запланирована на март, к тому моменту прояснится дальнейшая судьба сделки по сокращению добычи нефти. Однако уже сейчас с большей долей вероятности можно предположить, что соглашение ОПЕК+ будет продлено, изменения могут коснуться только сроков и квот. Во всяком случае, пространство и время для маневра есть.
Прогнозы цены на нефть на 2020 год
Если верить прогнозам ведущих финансовых институтов и рейтинговых агентств, цена на Brent в 2020 году не опустится ниже $58 за баррель.
- Всемирный банк ожидает, что цена на нефть (средневзвешенная по маркам Brent, WTI и Dubai) снизится с $60 за баррель в 2019 году до $58 - в 2020-м.
- Аналитики RBC Capital предполагают, что в 2020 году марка WTI будет стоить $58 за баррель против $62 за баррель. Аналогичные оценки для сорта Brent были ухудшены соответственно до $63,5 за баррель с $67,5 за баррель.
- Согласно прогнозу Fitch, в 2020 году средние цены на Brent и WTI составят соответственно $62,5 за баррель и $57,5 за баррель, в 2021-м - $60 за баррель и $55 за баррель.
- Аналитики JPMorgan сохранили прогноз средней стоимости нефти в следующем году для Brent на уровне $59,09 за баррель и для WTI - $54,59 за баррель. Эти оценки исходят из предположений, что сделка ОПЕК+ будет продлена до конца 2020 года.
- Один из «шокирующих» прогнозов датского инвестиционного банка Saxo предполагает, что в 2020 году ОПЕК и Россия, видя замедление добычи сланцевой нефти в США из-за низкой доходности инвестиций, объявят о новом сокращении добычи. Одновременно следующий этап IPO Saudi Aramco обеспечит ее желаемую оценку для инвесторов за пределами Саудовской Аравии. Захваченный врасплох, рынок нефти поспешит покрыть короткие позиции, и цена Brent вернется к $90 за баррель.
- Эксперты американского банка Goldman Sachs обновили прогноз по средней спотовой цене барреля нефти Brent в 2020 году, увеличив его до $63 с ранее прогнозируемой в $60.