Nikola Yurçeviç:“Amma işimin alınmamasıyla razı deyiləm. Mənə vaxt vermək olardı”
Gözlənildiyi kimi futbol üzrə Azərbaycan millisi yenə baş məşqçisiz qaldı. Avropa çempionatının seçmə mərhələsində cəmi 1 xal toplayan yığmamız özünün 24 il əvvəlki antirekordunu təkrarladı. Bakıda keçiriləcək Avropa çempionatında iştirak edə bilməyəcək yığmanın həm oyunundan, həm nəticəsindən hamı narazıdır. Belə vəziyyətdə baş məşqçi Nikola Yurçeviçin vəzifəsində saxlanılması möcüzə olardı.
Və möcüzə baş vermədi. İlin sonunda baş tutan AFFA İcraiyyə Komitəsinin iclasında Nikola Yurçeviçin seçmə mərhələylə bağlı hesabatı dinlənildi və sonra onunla müqaviləyə xitam verildi. İstefaya göndərilən Yurçeviçi Bakını tərk etməsinə baxmayaraq tapmaq çətin olmadı. Avstriyada olan Nikola Yurçeviç “Region plus”un suallarına cavab verməkdən imtina etmədi.
- Azərbaycan millisindən ayrılmağınızı necə qarşıladınız?
- Son həftə ərzində özümü və Azərbaycan millisinin gələcəyini düşünürdüm. Müqaviləni uzatmaqda maraqlı olub-olmamağımla bağlı özüm də əmin deyildim. İnsanlar daha real olmalıdırlar. Azərbaycanın Avropa futbolundakı mövqeyini nəzərə alsaq, yalnız addım-addım inkişaf edə bilərik. Etiraf edirəm, çox çətin işə razılıq vermişdim. Bəhanə axtarmıram, uğursuzluq varsa, deməli, məşqçi kimi günahkaram. Lakin reallığı unutmayaq. Bu gün Azərbaycan millisində Avropada çıxış edən futbolçular yoxdur, Azərbaycan futbolçuları Avropanın tanınmış klublarında oynamır. Yalnız gənc oyunçularla düzgün işləməklə və addım-addım irəliləməklə uğura nail olmaq mümkündür. İstənilən halda Azərbaycanda mənə dəstək olan insanlara təşəkkür etmək istəyirəm. Sizinlə çalışmaq çox maraqlı oldu.
- İstefanız barədə necə xəbər tutdunuz?
- AFFA İcraiyyə Komitəsində yığmanın oyunuyla bağlı hesabatla çıxış etdim. Sonra zalı tərk etməyimi xahiş etdilər. Zalı tərk edəndən sonra müzakirələr oldu. Nəticədə İcraiyyə Komitəsi müqaviləmə xitam vermək barədə qərar qəbul etdi. Heç kimdən incimirəm. Məşqçinin işi belədir, gələndə getməyə hazır olmalısan. Sadəcə Azərbaycan millisində işimin belə tez başa çatacağını gözləmirdim.
- Kənardan Azərbaycandakı işinizi necə qiymətləndirirsiniz?
- Avropa Çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazana bilmədim. Amma bu sensasiya olmamalıdır. Gəlin, düz danışaq. Milli indiyə qədər neçə dəfə qitə birinciliyində iştirak edib? Belə olan halda məndən möcüzəyə bərabər nəticə gözləmək olmazdı. Əlbəttə, cəmi bir xal toplamağımız uğursuzluqdur. Müəyyən mənada bəxtimiz də gətirmədi. Düşünürəm ki, gələcək üçün bir sıra yeni və gənc oyunçuları üzə çıxardıq. Keyfiyyətcə daha üstün komandalara qarşı çox yaxşı oynadıq və əlavə xallar qazanmaq şansımız vardı. Qrupumuzda San Marino kimi asan rəqibimiz olsaydı, yəqin ki, daha 6 xal qazanardıq və bu, komandaya daha çox özünəinam verərdi. Lakin rəqiblərimiz arasında San Marino kimi zəifi yox idi. Kifayət qədər səviyyəli komandalara qarşı oynadıq.
- AFFA İcraiyyə Komitəsinə təqdim etdiyiniz hesabatla bizi tanış edə bilərsinizmi?
- İcraiyyə Komitəsinə illik hesabat verdim. Bütün oyunları təhlil etdim. Seçmə mərhələdə bizə qarşı çoxlu hakim səhvləri oldu. Premyer Liqada 8 komanda çıxış etdiyindən yığmada rəqabət üçün yetərincə oyunçunun olmadığına diqqət çəkdim. Üstəlik, bəziləri klublarında oynamırlar. Həmçinin seçmə mərhələdə hər görüşdə cəza və zədə üzündən 3-4 futbolçunun xidmətindən yararlana bilmədik. Xaricdə oynayan futbolçuların da sayı yetərli deyil. Komandanın gələcəyi ilə bağlı analiz aparmağa çalışdım. Fikrimcə, növbəti Millətlər Liqasında müsbət nəticə qazanmaq üçün daha yaxşı şans var. Millidə çalışacaq yeni baş məşqçiyə uğurlar arzu edirəm.
- Azərbaycan karyeranız başa çatdı, yoxsa gələcəkdə qayıtmaq istərdiniz…
- Ölkəniz barədə yalnız xoş fikirlər söyləyə bilərəm. Bir gün yenə Azərbaycanda çalışmağım mümkündür. Deməliyəm ki, mən və ailəm Bakı kimi gözəl, Azərbaycan kimi əla ölkədə yaxşı insanların əhatəsində çox yaxşı vaxt keçirdik. Hazırda istirahət barədə düşünürəm. Qarşıdan bayramlar gəlir. Agentlərim işsiz olduğumdan məlumatlıdır. Yəqin 5-6 aydan sonra yeni təkliflər alacağam.
- Millimizdə işiniz uğursuz oldu. Bu amil gələcək karyeranıza necə təsir edəcək?
- Siz məndən hansı nəticəni gözləyirdiniz? Niyə media, azarkeşlər işiminalınmadığını düşünür? Belə münasibət olduğu yerdə işləmək çətindir. Daim təzyiq hiss edirsən. Axı millidə “Barselona”, “Yuventus”da çıxış edən futbolçularınız olmayıb. Millinin Xorvatiya, Uels, Macarıstanla matçlardakı oyununa görə fəxr etməlisiniz. Onların heyətində “Real”, “Bavariya”, “Mançester Yunayted”də oynayan futbolçuları var. Biz onlara qarşı “Qarabağ”, “Neftçi”, “Səbail”də çıxış edən futbolçularla nə edə bilərdik? Yoxsa siz Xorvatiya ilə matçlarda 3 xal gözləyirdiniz?
- Sizcə, Azərbaycan millisini kim yüksəldə bilər?
- Bu barədə fikir bildirməyim düzgün qəbul edilməz. Azərbaycan yığmasına uğurlar arzu edirəm. Amma işimin alınmamasıyla razı deyiləm. Mənə vaxt vermək olardı.
- Sabiq baş məşqçimiz Robert Prosineçkinin yenidən millimizə qayıdacağı barədə fikirlər səsləndirilir. Prosineçki ilk dəfə millimizdə işləyəndə seçmə mərhələdə 10 xal toplamışdı. Sizcə ona yenidən şans vermək düzgün qərardır?
- Zaman bütün suallara aydınlıq gətirir. Ölkənizdə olduğum müddətdə xoş münasibət hiss etmişəm. Hər bir azərbaycanlıya buna görə təşəkkür etməyi borc bilirəm. Milliyə uğurlar arzulayıram. Yeni məşqçiyə uğurlar diləyirəm. Azərbaycan millisində işləyəndə uğur mütləq lazım olur.

Никола ЮРЧЕВИЧ: «Но с тем, что моя работа была неуспешной, не согласен. Мне можно было дать время»
Сборная Азербайджана по футболу вновь осталась без главного тренера. Набрав на отборочном этапе чемпионата Европы всего 1 очко, сборная тем самым повторила свой антирекорд 24-летней давности. Все недовольны и игрой, и результатом команды, так и не сумевшей пробраться на континентальное первенство, игры которого состоятся также и в Баку. В сложившейся ситуации отставка главного тренера Николы Юрчевича была неизбежной и чуда не случилось.
На заседании исполкома АФФА был выслушан отчет Николы Юрчевича по отборочному этапу и принято решение о расторжении заключенного с ним контракта. О том, что, как и почему это произошло, мы решили поговорить с самим бывшим наставником. Находящийся в Австрии Н.ЮРЧЕВИЧ согласился ответить на все наши вопросы.
- Как вы восприняли решение о расторжении контракта со сборной Азербайджана?
- Всю последнюю неделю думал о своем будущем и будущем сборной Азербайджана. Я и сам не был уверен, надо ли продлевать контракт. Человек должен быть реалистом. Принимая во внимание позицию Азербайджана в европейском футболе, возможно только пошаговое развитие. Признаюсь, я взялся за крайне трудное дело. Я не ищу оправдания. Если есть неудача, значит, я, как тренер, виноват. Однако не будем забывать о реалиях. Сегодня в сборной Азербайджана нет футболистов, играющих в Европе. В отличие от соперников азербайджанские футболисты не играют в известных европейских клубах. Добиться успеха можно кропотливой работой с молодыми игроками и продвижением шаг за шагом. В любом случае, хочу поблагодарить всех, кто поддерживал меня в Азербайджане. Работать с вами было очень интересно.
- Как вы узнали о своей отставке?
- В исполкоме АФФА выступил с отчетом об игре сборной. Потом меня попросили покинуть зал. После этого состоялось обсуждение. В итоге исполком АФФА принял решение о расторжении контракта. Я ни на кого не в обиде. Такова тренерская доля - приходя, ты должен быть готов и к уходу. Просто не ожидал, что моя работа со сборной Азербайджана закончится так быстро.
- Как вы оцениваете свою работу в Азербайджане со стороны?
- Да, мы не сумели завоевать путевку в финальный этап чемпионата Европы. Но это ведь не сенсация. Давайте говорить прямо. Сколько раз до сих пор сборная Азербайджана участвовала в первенстве континента? От меня же ждали результата, подобного чуду. То, что мы набрали всего 1 очко, - фиаско. Нам в некотором смысле не повезло. Но, думаю, все же удалось выявить несколько новых и молодых игроков. Хорошо сыграли против превосходящих нас команд и даже имели шансы завоевать дополнительные очки. Будь у нас в группе легкие соперники, вроде Сан-Марино, наверняка заработали бы еще 6 очков, что могло бы придать команде уверенности в себе. Но среди соперников не было слабых. Мы играли против команд достаточно высокого уровня.
- Могли бы вкратце рассказать об отчете, представленном исполкому АФФА?
- Я представил исполкому годовой отчет. Проанализировал все матчи. На отборочном этапе было много судейских ошибок не в нашу пользу. Подчеркнул отсутствие достаточного для конкуренции в сборной количества игроков по причине того, что в премьер-лиге выступают всего 8 команд. Вдобавок у некоторых отсутствует игровая практика в своих клубах. По причине травм и наказаний в каждой игре отборочного этапа мы не смогли использовать возможности 3-4 футболистов. Команде не хватает игроков, выступающих за рубежом. Постарался провести анализ, связанный с будущим команды. Думаю, шансы добиться успеха в достижении положительного результата в очередной Лиге наций имеются. Желаю успехов новому главному тренеру, которому предстоит работать со сборной.
- Ваша карьера в Азербайджане завершилась или хотели бы вернуться в будущем?..
- О вашей стране могу сказать только хорошее. Надеюсь, однажды вновь доведется поработать в Азербайджане. Должен сказать, что я и моя семья прожили в прекрасном Баку, гостеприимном Азербайджане незабываемые дни в окружении прекрасных людей. Сейчас думаю об отдыхе. Впереди - праздники. Мои агенты знают, что я свободен. Наверное, через 5-6 месяцев поступят новые предложения.
- В нашей сборной вас постигла неудача. Как этот фактор повлияет на вашу будущую карьеру?
- Какого вы ждали от меня результата? Почему медиа, болельщики думают, что меня постигла неудача? Работать при таких ожиданиях трудно. Постоянно ощущаешь давление. Ведь у вас не было футболистов, играющих за «Барселону», «Ювентус». Вы должны гордиться игрой сборной в матчах против Уэльса, Хорватии, Венгрии. В их составах были футболисты, выступающие за «Реал», «Баварию», «Манчестер Юнайтед». Что мы могли сделать против них с футболистами, играющими за «Карабах», «Нефтчи», «Сабаил»? Или вы ожидали трех очков в играх с Хорватией?
- Как, по-вашему, кто способен поднять сборную Азербайджана на более высокий уровень?
- Наверно, будет неверным, если я буду говорить об этом. Желаю успехов сборной Азербайджана. Но с тем, что моя работа была неуспешной, не согласен. Мне можно было дать время.
- Кстати, ходят слухи о возвращении в сборную бывшего главного тренера Роберта Просинечки. В бытность его главным тренером сборная на отборочном этапе набрала 10 очков. Если ему дадут еще один шанс, это будет верное решение?
- На все вопросы ответит время. В вашей стране ко мне было доброжелательное отношение. Считаю своим долгом поблагодарить каждого азербайджанца за это. Желаю успехов сборной. Удачи новому главному тренеру. В работе со сборной Азербайджана удача необходима.