Çərşənbə axşamı, 08:54
Yola salığımız 2019-cu il Azərbaycan idmanı, xüsusilə şahmat üçün böyük qələbələrlə yadda qaldı. Zəka sahiblərimiz yeniyetmələrin dünya birinciliyində parlaq qələbə qazandılar, eyni zamanda Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında çempionluq sevinci yaşadılar. Qadın şahmatçılardan ibarət Azərbaycan yığması isə 27 illik fasilədən sonra Avropa çempionatında bürünc medala layiq görüldülər. Dünyanın ən güclü şahmatçılarından sayılan Teymur Rəcəbov isə ölkə idmanı tarixində ilk dəfə Dünya Kubokunun qalibi oldu.
Təsadüfi deyil ki, aparılan sorğulara əsasən Teymur Rəcəbov Azərbaycanda ilin ən yaxşı idmançısı seçildi. Elə bu münasibətlə Dünya Kubokunun qalibini axtardıq. Beləliklə, Teymur Rəcəbovun “Region plus”a eksklüziv müsahibəsini təqdim edirik.
- İlk növbədə, sizi 2019-cu ildə əldə etdiyiniz qələbə münasibətilə təbrik edirik.
- Təşəkkür edirəm. 2019 karyeram üçün uğurlu oldu. Dünya Kuboku kimi nüfuzlu yarışda qalib gəlməyim çox sevindirici idi. Fürsətdən istifadə edərək mötəbər yarışda mənə dəstək olan və azarkeşlik edən bütün insanlara minnətdarlığımı bildirirəm.
- Dünya Kubokundakı qələbəylə Teymur Rəcəbov həm də növbəti dəfə şahmatçı kimi bütün dünyaya ismarıc yolladı...
- Mən hər zaman aktiv şahmatda olmuşam. Daim FİDE reytinqində yüksək pillələrdə qərarlaşmışam. Mütəmadi olaraq Azərbaycan yığmasının heyətində iştirak etmişəm və milli komandayla üç dəfə Avropa çempionatında çempionluq yaşamışam. 2017-2018 mövsümündə İddiaçılar Turnirinə vəsiqə qazanmağıma yarım xal çatmadı.
- 14 finalda siz milli komanda yoldaşınız Şəhriyar Məmmədyarova qalib gəldiniz. Şəhriyara qarşı şahmat oynamaq nə dərəcədə çətin idi?
- Şəhriyar güclü və təcrübəli şahmatçıdır. Uzun illər onunla Azərbaycan milli komandasının şərəfini qoruyuruq. Şəhriyarla partiyalar çətin və gərgin anlarla yadda qaldı. Sonda uğur mənim tərəfimdə oldu. Oyundan sonra Şəhriyar məni təbrik edərək növbəti mərhələlərdə uğurlar arzuladı.
- Dünya Kubokunda qələbədən sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva sizə təbrik məktubu ünvanladı. Ölkə rəhbərliyi tərəfindən təbrik almaq şahmatçı üçün nə deməkdir?
- İlk növbədə, böyük şərəfdir. Ölkə rəhbərliyindən təbrik almaq o deməkdir ki, karyeranı ümumilikdə Azərbaycan şahmatını izləyirlər. Dövlətin şahmatçıların çıxışlarını izləməsi ölkədə şahmata olan marağı artırır və biz şahmatçıları daha böyük qələbələr qazanmağa həvəsləndirir.
- Dünya Kubokundan sonra milli komandalar arasında Avropa çempionatında iştirak etmədiniz...
- Təəssüf ki, milli komandayla birgə Avropa çempionatında iştirak edə bilmədim. Bilirsiniz ki, çox güclü yığmamız var. Kişi şahmatçılardan ibarət Azərbaycan yığması üç dəfə Avropa çempionatında çempion olub. Müxtəlif illərdə gümüş və bürünc medallara layiq görülmüşük. Dünya Kuboku 1 aya yaxın davam etdi. Orada güclü rəqiblərlə gərgin mübarizədən sonra böyük yorğunluq özünü göstərdi. Üstəlik, Avropa çempionatından dərhal sonra Hamburqda FİDE Qran-Pri turnirinin mərhələsində iştirak etməliydim. Belə vəziyyətdə tam gücümlə mübarizə aparmaq mümkün olmayacaqdı. Ona görə Gənclər və İdman Nazirliyi, Azərbaycan Şahmat Federasiyasından əvəzolunmam barədə xahiş etdim.
- Dünya Kubokunu qazanan Teymur Rəcəbovun bundan sonra əsas məqsədi nədir?
- Hər zaman maksimalist olmuşam. Uşaq yaşlarından belə öyrənmişəm. İştirak etdiyim bütün turnirlərdə ən yüksək yer uğrunda mübarizə aparmışam. Karyeramda Dünya Kubokunda qələbə xüsusi yer tutur. Bu yarış böyük marafondur. Ən güclülər iştirak edir və bir məğlubiyyət səni turnirdən kənarlaşdırır. Ona görə Dünya Kubokunda qələbə qazanmaq çox çətindir. Bu qələbə həm də Azərbaycan şahmatının dünyada gücünü göstərdi. İdmanda məqsəd bitmir. Şahmatçı kimi bu nəticələrlə kifayətlənmək mümkün deyil. Növbəti yarışlarda da maksimum nəticə uğrunda çıxış edəcəm.
- 2020-ci ildə şahmat dünyasının diqqəti İddiaçılar Turnirinə yönələcək. Planetin ən güclü 8 şahmatçısının qatılacağı mötəbər yarışda Azərbaycanı siz təmsil edəcəksiniz. İddiaçılar Turnirinə hazırlıq barədə nə deyə bilərsiniz?
- İddiaçılar Turniri 2020-ci ilin əsas yarışlarından biridir. Yarışın qalibi şahmat tacı uğrunda dünya çempionuyla qarşılaşmaq şansı əldə edəcək. İddiaçılar Turnirində ən güclü şahmatçılarla yanaşı onların məşqçi heyətinə qarşı mübarizə aparacayıq. Yarışa lazımi hazırlıqdan ötrü ciddi maliyyə lazımdır. Dünya şahmat elitasının çox böyük imkanları var. İstənilən halda bütün potensialımı nümayiş etdirməklə dünyanın ən yaxşı şahmatçısı adı uğrunda Azərbaycanı layiqincə təmsil etməyə çalışacam.
- Teymur Rəcəbovun oxuculara nə sözü var?
- Sizi və oxucularınızı Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik günü və Yeni il münasibətilə təbrik edirəm. “Region plus” jurnalının kollektivinə daim mənə göstərdikləri diqqətə görə minnətdaram. Sizin vasitənizlə azərbaycanlıları təbrik edirəm. 2020-ci ildə də Azərbaycan inkişafını davam etdirsin, stabilliyini qorusun.

Teymur RAJABOV's interview with Region Plus
As always, we evaluate the results of the previous year at the beginning of this year. For Azerbaijani chess, 2019 was remembered for a number of important achievements. Our national team guaranteed a brilliant victory at the youth world championship and became champions of the World Chess Olympiad. The women's team of Azerbaijan again won the bronze medal of the European Championship repeating the result of 27 years ago. The most important trophy of the past year was the World Cup, which for the first time in history was awarded to Azerbaijan thanks to the victory of Teymur Rajabov.
It is no surprise that, according to the results of the polls, Teymur Rajabov was recognised as the athlete of the year in Azerbaijan. He is our interviewee today.
"Firstly, let us congratulate you with your recent achievement."
"Thank you. Indeed, 2019 was very successful in my career. I am very glad that I was able to win the World Cup. I take this opportunity to thank everyone who supported me during my performance in this prestigious and responsible tournament."
"Can we say that Teymur Rajabov challenged the chess world with his victory at the World Cup?"
"I did not leave big chess and have always held high positions in the FIDE rating. I periodically played for the national team of Azerbaijan, and three times I became a European champion as part of the team. In 2017-2018 season, I missed half a point to qualify for the candidates tournament."
"In the quarterfinals of the World Cup, you defeated your teammate Shahriyar Mammadyarov. How difficult was the victory?"
"Shahriyar is a strong and experienced chess player. For many years, we defended the honour of the Azerbaijani team with him. I remember that the last party with him was difficult and had enough tense moments. But in the end, I was lucky. After the game, Shahriyar congratulated me and wished me success in the next stage."
"After winning the World Cup, President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva sent you congratulatory messages. What did you feel when you received the messages from such high ranked officials?"
"Well, it is a great honour for me. They mean that Azerbaijan's top officials are following the development of chess in the country and are interested in my career. The attention shown by the state increases our interest in chess and encourages the younger generation to win big."
"After winning the World Cup, you did not take part in the European Championship..."
"Unfortunately, I could not play in the national team at the European Championships. But you know that we have a very strong team. The Azerbaijani men's team three times became the champion of the continent. Over the years, we have also won silver and bronze awards. The World Cup lasted about a month, and after the struggle with strong opponents, I was simply tired. In addition, right after the European Championships, I had to participate in the FIDE Grand Prix in Hamburg. In such a tired state, I would not be able to fight my best."
"What is your next goal after winning the World Cup?"
"I have always been a maximalist. Since childhood. In all tournaments, I fought for the highest place. Winning the World Cup has a special place in my career. This is a big marathon for the strongest athletes, where a single loss is enough to leave the tournament. Therefore, to win the World Cup is very difficult. This victory once again showed the world the power of Azerbaijani chess. One cannot be satisfied with existing achievements in sports. In subsequent tournaments, I will also fight for the maximum result."
"In 2020, the chess world will be focused on the tournament of candidates. Eight strongest chess players will challenge the right to fight for the chess crown. You will represent Azerbaijan. How is the preparation for the tournament going?"
"This is one of the main competitions of the year. The winner will get a chance to meet the world champion. Along with the strongest chess players, we will also have to compete with their coaching staff. To prepare for the tournament at the proper level, we need serious financial support to be able to compete with the world's chess elite. In any case, I will mobilise my full potential to represent Azerbaijan adequately.
"Finally, what would you like to wish to the readers of our magazine..."
"I congratulate you and your readers on the Solidarity Day of World Azerbaijanis and the New Year. I am sure that Azerbaijan continues the development and improve the stability in 2020 as well. I thank your staff for your constant attention to me and chess."