Nəsimi ili, beynəlxalq musiqi festivalları, teatr hadisələri və İrəvan xanlığı haqqında gerçəklər
Nəsiminin 650 illik yubileyi, Şəki Xan Sarayının UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilməsi - bu və bir çox digər mühüm hadisələr ötən 2019-cu ili Azərbaycanda yadda qalan etdi. Onların bəzilərinin miqyası və önəmini yenidən qiymətləndirmək çətindir, çünki onlar ölkənin hüdudlarından kənara çıxıb. Bu yalnız Azərbaycanın özünəməxsusluğunu, onun zəngin tarixinin və mədəniyyətinin dünya mədəniyyətinin xəzinəsinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayır.
İrəvan xanlığı haqqında gerçəklik
2019-cu ilin may ayında Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Gürcüstan Milli Muzeyinin Azərbaycan və Şərq kolleksiyalarından ibarət “Tarixin inciləri” sərgisi açılıb. Ekspozisiyaya 300-ə yaxın eksponat daxil edilib. Üç ekspozisiya bölməsində Kacar dövrünə aid Azərbaycan sənət nümunələri, İrəvan xanının Sərdar sarayı kompleksindən əşyalar, avadanlıq və rəsmlər kolleksiyası, Rusiya fotoqrafiyasının pioneri Dmitri Yermakovun (1846-1916) Erivan xanlığı ilə bağlı arxivindən nadir fotosənədlər təqdim olunub.
Sərgini açan Azərbaycan Respublikası Prezident Administrasiyasının sektor müdiri Fuad Axundov qeyd edib ki, beş il əvvəl aşkar edildi ki, Azərbaycan tarixi ilə bağlı minlərlə tarix, mədəniyyət artefaktı Gürcüstan Milli Muzeyində saxlanılır. Prezident İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya bu barədə məlumat verildi və bu materiallar əsasında böyük bir sərginin təşkili haqqında qərar verildi.
Avqust ayında İrəvan xanlarının nəslindən olan Əmir Əli Sərdar İrəvani ailəsi və qohumları ilə birlikdə sərgini ziyarət etdi. Yeddinci nəsildəki babası Hüseyn-Əli xan İrəvanın hökmdarı olub (1750-1780-ci illər), həmin dövrdə bir çox memarlıq binaları, xüsusən İrəvanda Göy məscid inşa edilib. 6-cı nəsildə babası isə Məhəmməd xan İrəvanın hökmdarı olub (1796-1804) ), onun dövründə İrəvan xanlarının saray kompleksinə Güzgülü salon və Yay iqamətgahı əlavə olunub. Əmir Əli Sərdari İrəvaninin özü Tehranda anadan olub. İndi Almaniyada yaşayır.
O, İrəvan xanlığının tarixinin qorunub saxlanmasına və populyarlaşmasına verdikləri töhfələrə, həmçinin bu nəcib işin hərtərəfli dəstəklənməsinə hazır olduqlarına görə Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya və Heydər Əliyev Fondunun direktoru Anar Ələkbərova dərin minnətdarlığını bildirib.
«…Mən bu cahana sığmazam»
Nəsimi ili Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ona görə elan edildi ki, 2019-cu ildə böyük şair və mütəfəkkirin anadan olmasının 650 ili tamam olurdu. Azərbaycan xalqının fəlsəfi düşüncəsində dərin iz qoymuş İmadəddin Nəsiminin zəngin irsi bu gün də insanların ruhi-mənəvi təkmilləşməsi baxımından böyük önəm daşıyır. Ölkəmizdə şairin irsinin tədqiqi və təbliği ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Nəsiminin 600 illik yubileyinin keçirilməsi çağlarından başlayır. O vaxtdan bəri böyük söz ustadının yubileyi UNESCO-nun görkəmli şəxsiyyətlərin və əlamətdar hadisələrin ildönümləri siyahısına daxil edilib və beynəlxalq miqyasda qeyd olunur.
Dahi Nəsiminin adı ilə bağlı hadisələrin zənginliyinə görə 2019-cu il maraqlı və ən əsası, rezonanslı il olub. Bu tarixlə bağlı tədbirlərə Nəsiminin yaradıcılığı ilə bağlı araşdırma aparan beynəlxalq ekspertlər də qoşuldu. Həm ölkə daxilində, həm də xaricdə elmi, ədəbi və mədəni simpoziumlar keçirildi. Nəsiminin yubileyi UNESCO-nun Parisdəki mənzil-qərargahında da qeyd olundu, burada Nəsiminin Şərq və Qərb xalqlarının mədəni dəyərlər xəzinəsində tutduğu yeri haqqında məlumat verildi. İmadəddin Nəsiminin fəlsəfi düşüncəsinin özünəməxsusluğu qeyd edildi. Bütün Azərbaycan xalqı üçün qürurvericidir ki, xaricdə böyük şairin əsərlərinə heyran qalırlar və alimlər tədqiqatlarını buna həsr edirlər. Bu sırada alman alimi, məşhur nəsimişünas Mixael Hess və Mursia Universitetinin Şərq və İslamşünaslıq fakültəsinin müəllimi, doktor Pilar Qarrido Klemente (İspaniya) və digərlərinin adlarını çəkmək olar. Onların hamısı bu fikirdə yekdildirlər ki, humanizm anlayışının daşıyıcısı kimi Nəsiminin fəlsəfəsi Qərb oxucusuna çox böyük təsir göstərir.
UNESCO Baş direktorunun müavini Ernesto Ottone isə qeyd edib ki, Nəsimini anım mərasimi UNESCO-nun anlaşma, dözümlülük və dünya mədəniyyətini təbliğ etmək missiyasına öz töhfəsini əlavə edəcək.
Misilsiz aksiya
Azərbaycanın özündə böyük mütəfəkkirin dühası ilə bağlı Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə II “Nəsimi” şeiriyyat, incəsənət və mənəviyyat festivalı keçirilib. Tədbir çərçivəsində Nəsimi yaradıcılığının müxtəlif aspektləri, böyük şairin fəlsəfi görüşləri araşdırılıb. Festival çərçivəsində Bakıda və şairin vətəni Şamaxıda keçirilən tədbirlərdə Nəsimi poeziyası və böyük mütəfəkkirin fəlsəfi düşüncələri müxtəlif sənət janrları və onların harmoniyası vasitəsi ilə tərənnüm edilib. Festivalın sonuncu günündə isə Azərbaycan yeni poçt markası «İmadəddin Nəsimi-650» təqdim edilib.
Sentyabr ayında Üzeyir Hacıbəyova həsr olunmuş XI Beynəlxalq Musiqi Festivalı çərçivəsində Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrında «Nəsimi» baleti nümayiş olunub. Tamaşa dahi Azərbaycan bəstəkarı, SSRİ xalq artisti Fikrət Əmirovun musiqisi ilə səhnələşdirilib. Daha bir maraqlı hadisə məşhur azərbaycanlı rejissor Həsən Seyidbəylinin "Nəsimi" bədii filminin yenilənmiş, elektron variantının təqdimatı oldu. Film 1973-cü ildə Nəsiminin 600 illik yubileyi şərəfinə çəkilib. Onda baş rolu Azərbaycanın xalq artisti Rasim Balayev oynayıb.
Nəsimi ilinə həsr olunmuş tədbirlərin kulminasiya nöqtəsi ətraf mühitin qorunmasına yönəlmiş güclü sosial kampaniya oldu: Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə bir gündə (!) bu özəl tarixin rəmzi kimi 650 min ağac əkildi. Beynəlxalq ekspertlər dərhal bu tədbirə diqqət yetirərək onu qiymətləndirdilər və qeyd etdilər ki, ekoloji problemlərin həllində bu, dünyanın hökumət və ictimai xadimləri üçün gözəl bir nümunədir. İndiyə kimi dünyada belə bir qlobal tədbir olmayıb.
Dünya İrsinin bir hissəsi
2019-cu ildə UNESCO-nun Dünya İrs Komitəsinin Bakıda keçirilən 43-cü iclasında Şəki Xan Sarayı və Şəkinin tarixi mərkəzi UNESCO-nun Dünya İrs Siyahısına daxil edildi. Bu, bütün Azərbaycan və bütün Şəki sakinləri üçün böyük zəfər oldu, həm də 2014-cü ildə (UNESCO-nun 9-cu sessiyasında) Şəki kəlağayı sənəti “Kəlağayı simvolizmi və ənənəvi sənəti” adı ilə UNESCO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilməsinin davamı idi.
Saray Azərbaycanda ilk müstəqil xanlığın əsasını qoymuş Hacı Çələbi xanın nəvəsi olan Hüseyn xan Müştaqın dövründə 1761-1762-ci illərdə tikilib. Tikintisində heç bir mismardan istifadə olunmayan sarayın fasadında ov və müharibə mənzərələri, həndəsi və çiçək naxışları təsvir edilmiş süjet rəsmləri çəkilib. Mərkəzdə çox rəngli şüşə mozaikadan hazırlanmış iri vitraj pəncərə yerləşdirilib. Sarayın pəncərələri rəngli şüşə lövhələrindən yığılıb və məsaməli daş çərçivələrlə haşiyələnib. Sarayı bəzəyən şəbəkənin hər kvadrat metrinə 5 min, pəncərə şəbəkəsinin hər kvadratmetri üçün 14 min kiçik hissə və rəngli şüşədən ibarətdir. Saray haqlı olaraq 18-ci əsr Qafqaz saray memarlığının ən yaxşı nümunələrindən biri və İslam Şərqinin incilərindən sayılır.
Beynəlxalq Muğam gününün doqquz ili
Hər il avqustun 26-da Beynəlxalq Azərbaycan muğamı günü və Böyük İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrin musiqi günü qeyd olunur. Qərar Kanadanın Niaqara şəhər meriyası və 2010-cu ildə ənənəvi illik Beynəlxalq Niaqara Musiqi Festivalının rəhbərliyi tərəfindən qəbul edilib. Bu, muğamın təkcə Azərbaycan xalqının milli sərvəti deyil, həm də ortaq miras olduğunu təsdiqləyən başqa bir faktdır. Bu il bu əlamətdar hadisənin 9 illik yubileyi qeyd edildi.
Müstəqillik illərində Azərbaycan muğamı öz inkişafında yeni mərhələyə qədəm qoydu. Bir daha qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva muğamın təbliğində müstəsna rol oynayır. Azərbaycanın birinci xanımının səyləri sayəsində muğam UNESCO tərəfindən bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irsinin şah əsəri elan edilib. Azərbaycanda ən mötəbər tədbirlərin keçirildiyi Beynəlxalq Muğam Mərkəzi fəaliyyət göstərir. Hər il gənc muğam ifaçılarını müəyyənləşdirmək üçün Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü və dəstəyi ilə Beynəlxalq Muğam Festivalı və müsabiqələri keçirilir.
Üzeiyir Hacıbəyov hər yerdə
Hər il sentyabrın 18-i Milli Musiqi günündə Bakı böyük bir musiqi bayramını - Beynəlxalq Üzeyir Hacıbəyov Festivalını gözləyir. Həmin gün Azərbaycanın müasir professional musiqi sənətinin banisi, görkəmli bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun doğum günü qeyd olunur. Festival çərçivəsində Bakıda Rusiya, ABŞ, Çin, Türkiyə, İtaliya, Özbəkistan, Belarusiya, Bolqarıstan, Gürcüstan və digər ölkələrin məşhur musiqiçilərinin və qruplarının iştirakı ilə konsertlər və tədbirlər keçirilir. 2019-cu ildə Azərbaycanda Üzeyir Hacıbəyov musiqi festivalı 11-ci dəfə keçirildi.
Bayramın tarixi 1995-ci ildə Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin Milli Musiqi gününün dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi haqqında sərəncam verdiyi vaxtdan başlayır. Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi hər il bu bayramın şərəfinə müxtəlif tədbirlər keçirir. Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasının qarşısında konsert keçirmək ənənəsi dəyişməz olaraq qalır. Hər il Milli Musiqi günündə burada simfonik orkestr çıxış edir və görkəmli Azərbaycan bəstəkarının ölməz əsərləri səslənir. Üzeyir Hacıbəyovun doğum günündə dahi sənətkarın ustadın Bakının hər yerində - metrostansiyalarında, mədəniyyət və təhsil mərkəzlərində, küçələrdə və parklarda səslənir.
Yubiley festivalı
2019-cu ildə Bakı üçün yubiley ili oldu, Heydər Əliyev Fondu, Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və M.L. Rostropoviç adına Mədəniyyət və Humanitar Proqramlar Fondu tərəfindən təşkil edilmiş X Beynəlxalq Mstislav Rostropoviç Festivalı keçirildi.
Bakı qürur duyur ki, Mstislav Rostropoviç burada doğulub, o, bütün ömrü boyu mədəni ənənələri ilə zəngin, səxavətli və qonaqpərvər şəhərimizə gəlməyi çox sevib. Bakıda Mstislav və Leopold Rostropoviçlərin adını daşıyan küçə var, böyük musiqiçiyə həsr olunmuş muzey işləyir. Festival ilk dəfə 2007-ci ildə Bakıda keçirilib, Olqa Mstislavovna Rostropoviç festivalın prezidenti və bədii rəhbəri seçilib. Festival çərçivəsində Bakıda keçirilən konsertlər hər zaman müxtəlif ölkələrin məşhur musiqiçilərinin iştirakı, əla repertuarı və eyni zamanda proqramın zənginliyi ilə fərqlənib. Onuncu yubiley festivalı da istisna olmayıb.
Gözəl Qəbələdə
2019-cu ildə ardıcıl olaraq 11-ci Qəbələ Musiqi Festivalı keçirildi. Bu, klassik musiqi, eləcə də caz və muğam festivalı Azərbaycanda 2009-cu ildən bəri hər yay mənzərəli Qəbələ şəhərində keçirilir. Musiqiçilərin ifaları açıq havada və şəhərin kamera konsert salonlarında olur. Festivalda dünyanın müxtəlif ölkələrindən orkestrlər və ifaçılar iştirak edirlər. Hər iki ildən bir beynəlxalq fortepiano müsabiqəsi keçirilir. 2019-cu il dünya üzrə məşhur pianoçu Oksana Yablonskayanın 80 illik yubileyinə həsr olunmuş "Oksana Yablonskaya və dostları" adlı konserti ilə yadda qalan oldu.
2019-cu ildə keçirilmiş mədəniyyət tədbirlərinin miqyasına və tutumuna görə demək olar ki, yaxşı işlər görülüb. 2020-ci ildə bizi nə gözləyir? Azərbaycan daha hansı yüksəklikləri fəth edəcək? Bunu zaman göstərəcək.

The Year of Nasimi, international music festivals, theatre events and the truth about the Irevan Khanate
The 650th anniversary of Nasimi, the inclusion of the Sheki Khans Palace on the UNESCO World Heritage List - these and many other important events marked the past, 2019 in Azerbaijan. The scale and importance of some of them is difficult to overestimate, since they have gone beyond the borders of our country. This only emphasizes the fact that the identity of Azerbaijan, its rich history and culture have made a significant contribution to the treasury of world culture.
The truth about the Irevan Khanate
In May 2019, the exhibition Masterpieces of History consisting of about 300 items from the Azerbaijani and Eastern collections of the National Museum of Georgia opened at the Heydar Aliyev Centre. Three halls of the centre presented samples of Azerbaijani art of the Gajar era, a collection of things, utensils and paintings from the complex of the Sardar palace of the Irevan (Erivan) khan and rare photo documents from the archive of the pioneer of Russian photography Dmitry Yermakov (1846-1916) about the Irevan khanate.
At the opening ceremony of the exhibition, Head of Sector at the Presidential Administration, Fuad Akhundov, noted that five years ago it became known about thousands of historical and cultural artefacts related to Azerbaijan and stored at the Georgian National Museum. President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban Aliyeva made a decision to organise a grand exhibition based on these materials soon after they were informed about the finding.
In August, the exhibition was visited by a descendant of Irevan khans Amir Ali Sardar Irevani, his family and relatives. His grandfather in the seventh generation was the ruler Huseyn Ali Khan Irevani (c. 1750-1780), who also supervised the construction of many architectural buildings, including the Blue Mosque in Irevan. His son was Mohammed Khan Irevani (1796-1804), who sponsored the construction of the Mirror Hall and the Summer Residence at the palace complex. Amir Ali Sardar Irevani himself was born in Tehran and now lives in Germany.
Mr. Irevani expressed deep gratitude to First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva and Director of the Heydar Aliyev Foundation Anar Alekberov for their contribution to the preservation and promotion of the history of the Irevan Khanate, as well as their willingness to support this noble cause comprehensively.
"...This world cannot compass me"
President of Azerbaijan Ilham Aliyev declared the year 2019 as the Year of Nasimi to celebrate the 650th anniversary of the great poet and thinker. Rich heritage of Imadaddin Nasimi, who left an indelible mark in the philosophical thought of Azerbaijan, is of great importance in the spiritual and moral improvement of people. In fact, the research and promotion of the poet’s heritage in Azerbaijan is the continuation of tradition laid by the national leader Heydar Aliyev to celebrate the 600th anniversary of the poet back in 1969. Since that time, the anniversary of the great master has been included in the UNESCO list of prominent personalities and significant events and is celebrated on an international scale.
The year 2019 was an interesting year in terms of the richness of events associated with the name of the greatest Nasimi. The events were also attended by a group of international experts involved in research on Nasimi's work, including as part of scientific, literary and cultural symposia held both in Azerbaijan and beyond. The anniversary of Nasimi was also celebrated at the UNESCO headquarters in Paris, where the attendants discussed the role of Nasimi in cultural values ​​of the peoples of the East and West, as well as the uniqueness of philosophical thought of Imadeddin Nasimi. Azerbaijanis should be proud that the works of the great poet are still admired and researched way beyond Azerbaijan by many scientists, including the famous German culturologist Michael Hess, professor of Oriental and Islamic Studies at the University of Murcia, Dr. Pilar Garrido Clemente (Spain), and many others. They all agree that Nasimi was a great humanism, and his philosophy had a huge impact on Western readers. UNESCO Deputy Director General Ernesto Ottone noted that the Nasimi Memorial Ceremony will contribute to UNESCO's mission of understanding, tolerance and promoting a culture of peace.
Unprecedented act
The 2nd Festival of Poetry, Art and Spirituality Nasimi was organised by the Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture. As part of a series of events, experts and ordinary people had a chance to examine various aspects of Nasimi's works, including the philosophical views of the great poet. The events were also held at the poet’s homeland, Shamakhi, where Nasimi's poetry and philosophical ideas were praised through various genres of art and their harmony. On the last day of the festival, Azerbaijan presented a new post stamp bearing an image of Imadeddin Nasimi.
In September, the Nasimi ballet was performed at the Azerbaijan Academic Opera and Ballet Theatre as part of the 11th Uzeyir Hajibeyov International Music Festival. The performance was based on the music by the brilliant Azerbaijani composer, People's Artist of the USSR Fikret Amirov. An equally interesting event was the presentation of an updated, electronic version of feature film Nasimi made by the famous Azerbaijani director Hasan Seyidbeyli. The film was released in 1973 in honour of the 600th anniversary of Nasimi played by the People's Artist of Azerbaijan Rasim Balayev.
The culmination of events dedicated to Nasimi was a powerful environmental action to plant 650 thousand trees symbolizing the significant date in Azerbaijan in a single day (!) on the initiative of the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. International experts immediately praised the action noting that it was a good example for government and public figures around the world to solve environmental problems.
Part of World Heritage
At the regular meeting of the 43rd session of the UNESCO World Heritage Committee held in Baku in 2019, the Sheki Khans Palace and the historical centre of Sheki were included in the UNESCO World Heritage List. This was a triumph for Azerbaijan and all the residents of Sheki, as well as a continuation of the triumph of 2014, when the art of making, symbolism and wearing the Sheki kelaghai (women's headscarf) were included in the list of especially protected values at the 9th session of UNESCO.
The Sheki Khans Palace was built in 1761-1762 during the reign of Huseyn Khan Müshtag, a grandson of Haji Celebi Khan, founder of the first independent khanate in Azerbaijan. All parts of the facade of the palace were joined without using nails. Here you can see hunting and war scenes, as well as geometric and floral patterns. In the centre is a huge stained-glass window made of multi-coloured glass mosaics. The windows of the palace are collected from pieces of coloured glass inside decorative stone grids called shebeke (network). Shebekes on windows are made of 14,000 (!) small parts of stained glass. The palace is rightfully considered one of the best examples of architecture of the 18th century in the Caucasus and one of the pearls of the Islamic East.
Nine years of International Mugham Day
Every year on August 26, thanks to the decision of the mayor's office of Niagara City, Canada and the leadership of the annual International Niagara Music Festival in 2010, the world community celebrates the International Azerbaijan Mugham Day and Music Day of countries located along the Great Silk Road. This fact also confirms that mugham is not only the national wealth of the Azerbaijani people, but also a common heritage. This year, the significant event celebrated its 9th anniversary.
During the years of independence, Azerbaijani mugham entered a new stage of development. The First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, plays an exceptional role in promoting mugham. Thanks to her efforts, UNESCO declared mugham a masterpiece of the intangible cultural heritage of humankind. Azerbaijan is home to the International Mugham Centre, which has become the venue for the most prestigious events. At the initiative and with the support of the Heydar Aliyev Foundation, the International Mugham Festival and competitions are held annually to identify young mugham performers.
Uzeyir Hajibeyov everywhere
Every year on September 18, the National Music Day, Baku is living in anticipation of a big musical event, the International Uzeyir Hajibeyov Festival. On this day, Azerbaijan celebrates the birthday of the founder of modern professional musical art of Azerbaijan, the outstanding composer Uzeyir Hajibeyov. The festival is always full of concerts and events attended by famous musicians and bands from Russia, U.S., China, Turkey, Italy, Uzbekistan, Belarus, Bulgaria, Georgia and so on. In 2019, Baku saw the 11th reincarnation of the festival.
The history of the holiday dates back to 1995, when the national leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, issued an order declaring the Day of National Music. The Ministry of Culture of Azerbaijan annually holds various events in honour of this holiday. One of the unaltered traditions of the event is a concert in front of the Uzeyir Hajibeyov Baku Music Academy. Every year, on the same day a symphony orchestra performs the immortal works of the outstanding Azerbaijani composer. This is the day you can hear the music of the composer everywhere in Baku from metro stations to cultural and educational centres, to streets and parks.
Anniversary festival
In 2019, Baku also hosted the anniversary 10th International Mstislav Rostropovich Festival organized by the Heydar Aliyev Foundation, Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan and the M. L. Rostropovich Foundation of Cultural and Humanitarian Programs.
Baku is proud to be the birthplace of Mstislav Rostropovich, who liked visiting this generous and hospitable city with rich cultural traditions throughout his life. There is also a street named after Mstislav and Leopold Rostropovich, as well as a museum dedicated to the great musician. The first Rostropovitch festival was held in Baku back in 2007 with Olga Mstislavovna Rostropovich as president and artistic director of the festival. As always, famous musicians from different countries and with excellent repertoire attended and performed at the anniversary festival.
In picturesque Gabala
In 2019, Gabala hosted the International Music Festival for the 11th time. The festival of classical, jazz and mugham music has been held in Gabala, Azerbaijan every summer since 2009. Musicians perform in the open air and in chamber concert halls of the city. The Gabala music festival is attended by renowned orchestras and musicians from around the world. Once in every two years Gabala also hosts an international piano competition. In 2019, it was the concert "Oksana Yablonskaya and Friends" dedicated to the 80th anniversary of the world-famous pianist Oksana Yablonskaya.
Given the scope and scale of the cultural events of 2019, we can say that we did a good job. What can we expect in 2020? What other achievements do await Azerbaijan in the future? Let's be patient...