Azərbaycanın yanacaq-energetika sahəsində uğurla gerçəkləşdirdiyi layihələrin siyahısı 2020-ci ildə böyüyəcək
2020-ci il artıq indidən Azərbaycan üçün tarixi olacağını vəd edir – məhz bu il «Şahdəniz» yatağından hasil olunan qazın Avropaya nəqlinə başlanacaq. Azərbaycan Köhnə Dünyanın ən önəmli qaz tərəfdaşlarından birinə çevrilməklə qlobal qaz bazarının önəmli oyunçusu statusunu qazanır.
Bu hədəfə nail olunması üçün sərmayəçi şirkətlərlə birlikdə görülən çox illik işlər, bütövlükdə 2019-cu ilin sonunda Trans-Anadolu Qaz Boru Kəmərinin (TANAP) tam işə salınması ilə başa çatıb.
Yeri gəlmişkən, ənənəvi tərəfdaşların Azərbaycanla əməkdaşlıq etmək istəyi və etibarı neft sektorundakı əvvəlki layihələrin uğurundan qaynaqlanır ki, onlar üzrə ötən il də mühüm nəticələr əldə edilib. Ümumiyyətlə, 2019-cu il bir sıra yeniliklər, işə salmalar və anlaşmalar sayəsində yanacaq-enerji kompleksi tarixində həkk olacaq.
TANAP tam hazırdır
Ötən ilin başlıca hadisəsi kimi Eskişehir şəhərindən Yunanıstan-Türkiyə dövlət sərhədinə qədər Trans-Anadolu Qaz Boru Kəmərinin (TANAP) ikinci mərhələsinin istismara verilməsini göstərmək olar. Açılış mərasimi mərasimi 30 noyabrda Ədirnədə Azərbaycan və Türkiyə liderləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın iştirakı ilə baş tutub. 1,85 min km uzunluqlu TANAP, bəllidir ki, «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin dörd komponentindən üçüncüdür və əsas halqalardan biridir, çünki «Şahdəniz»in  işlənməsinin 2-ci mərhələsindən əldə edilən qaz Avropaya məhz Trans-Anadolu qaz kəməri vasitəsilə gedəcək.
TANAP qaz boru kəmərinin birinci mərhələsi (Gürcüstan-Türkiyə sərhədindən Eskişehirə qədər olan) 12 iyun 2018-ci ildə işə salınıb, TANAP vasitəsilə Azərbaycan qazının ticari tədarükünə isə həmin il iyunun 30-da başlanıb. 1 iyul 2019-cu ildən etibarən isə TANAP Avropaya nəql üçün tam hazır vəziyyətdədir.
Qaz kəmərinin buraxılış gücü ən azı ildə 16 milyard kubmetr olacaq, 2020-ci ildə bunun 10 milyardı Avropa, 6 milyardı Türkiyənin qərb bölgələri üçün nəzərdə tutulub. Gələcəkdə boru kəmərinin gücü ildə 24 milyard kubmetrə, daha sonra 31 milyard kubmetrə çatdırılacaq.
Boru kəmərinin 15 il iş müddəti ərzində səhmdarlara (SOCAR - 51%, SOCAR Turkiye Enerji - 7%, BOTAS - 30%, BP -12%) hər il1,45 milyard $ gəlir gətirəcək, bunun 58%-i Azərbaycanın payına düşəcək.
SOCAR-ın proqnozlarına görə, TANAP Türkiyənin qaz ehtiyacının 12%-ni ödəyəcək. 1 dekabr 2019-cu il tarixinə kimi TANAP 3,5 milyard kubmetr Azərbaycan qazını Türkiyəyə çatdırıb.
Qaz potensialının ciddi artımı
2019-cu ilin ilk yadda qalan hadisəsi «Şahdəniz» yatağından 100 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilməsi oldu ki, bu, BP şirkəti tərəfindən yanvar ayında elan edildi. Xatırladaq ki, yataqda ilkin qaz hasilatı 15 dekabr 2006-cı ildə başlayıb. Onun ehtiyatları 1 trilyon kubmetrdən çox qaza və 2 milyard barel kondensata bərabər qiymətləndirilir. Hazırda «Şahdəniz»də qaz və kondensat hasilatı «Alfa» (Mərhələ - 1 çərçivəsində) və «Bravo» (Mərhələ-2) platformalarından həyata keçirilir. «Şahdəniz» yatağından hasil olunan qaz Azərbaycandan əlavə Gürcüstan və Türkiyəyə də göndərilir. SOCAR-ın məlumatına görə, 1 dekabr 2019-cu il tarixinə «Şahdəniz»dən ümumi qaz hasilatı artıq 115 milyard kubmetri və 27 milyon ton kondensatı keçib.
BP şirkəti 2022-2023-cü illərə düşəcək ən zirvə dövründə «Şahdəniz»dən ildə 26 milyard kubmetr qaz və gündə 120 min barel kondensat çıxarılacağını gözləyir.
Keçən il həmçinin Azərbaycanın qaz hasilatını artırmaq üzrə planlarına təsir edəcək layihələrin icrasında ciddi irəliləmə əldə edilib. İlk növbədə, Xəzərin Azərbaycan sektorundakı «Abşeron» yatağının işlənməsi layihəsindən söhbət gedir. Başa çatmaqda olan ildə Fransanın «Total» şirkəti və SOCAR ilk qiymətləndirmə və istehsal quyusu "ABD-001"də qazma işini başa çatdırıblar, qazma 2018-ci ilin may ayından bəri «Heydər Əliyev» üzən yarımdalma qazma qurğusundan istifadə edərək, aparılıb.
Nəticələr hələ açıqlanmasa da, «Total» artıq «Abşeron» yatağının son 10 il ərzində şirkətin ən böyük kəşfi olduğunu bəyan edib. Öz növbəsində, dərinliyi 7411 m olan «ABD-001» quyusu Xəzər dənizindəki ən dərin oldu. Onun gözlənilən gündəlik debiti 2 min ton kondensat və 4,3 milyon kubmetr qazdır.
«ABD-001» quyusunun qazılması «Abşeron» yatağının işlənməsinin ilk mərhələsidir. Bu məqamda hasilat ildə 1,5 milyard kubmetr qaza çata bilər, layihə çərçivəsində ən yüksək hasilat dövründə isə ildə təxminən 5 milyard kubmetr qaz istehsal edilə bilər. Bu mərhələdə istehsal olunan bütün qaz Azərbaycanın daxili bazarına yönəldiləcək. Ayrıca, yataqda gündəlik 10 min barelə yaxın kondensat istehsal ediləcək.
AÇG-dən tarixi 500 milyon ton
2019-cu ilin ən böyük neft hadisələri arasında birincilik, şübhəsiz ki, «Azəri - Çıraq – Günəşli» (AÇG) layihəsinə aiddir. Ötən ilin aprel ayında Bakıda AÇG səhmdarları «Mərkəzi-Şərqi Azəri» (MŞA) layihəsi üzrə Yekun Sərmayə Qərarını (YSQ) imzalayıblar. Beləliklə, AÇG blokunun işlənməsində yeni bir mərhələnin gerçəkləşdirilməsinə başlanılıb. 6 milyard dollarlıq bir layihə çərçivəsində 100 min barellik gündəlik neft hasilatını təmin etmək üçün hasilat platformasının tikintisi və qurğuların quraşdırılması planlaşdırılır. Bütünlükdə, platformanın işlədilməsi zamanı oradan 300 milyon barel neft hasil edilməsi mümkündhür. İlkin neftin 2023-cü ildə çıxarılmasına başlamaq planlaşdırılır.
«Mərkəzi-Şərqi Azəri» üzrə tikinti işləri artıq başlayıb və 2022-ci ilin ortalarına qədər davam edəcək. Tikinti işlərinin ən gur vaxtında işə 8 min adam cəlb ediləcək.
MŞA layihəsi AÇG blokunun işlənməsində növbəti mərhələdir. Onun məqsədi əlavə quyu qazılması və əlavə dəniz obyektlərinin quraşdırılması ilə zirvə dövründə 100 min barelə qədər neft və 10 min kubmetr qaz səviyyəsində gündəlik hasilat təmin etməkdir.
Sentyabrın 20-də layihənin səhmdarları müstəqil Azərbaycanın iqtisadi inkişafının əsasını qoymuş “Əsrin müqaviləsi”nin 25 illiyini təntənəli şəkildə qeyd etdilər.
Bununla yanaşı, keçən il AÇG layihəsinin səhmdarlarının tərkibi dəyişib. Macarıstanın «MOL Plc. (MOL) şirkəti Amerikanın «Chevron» şirkətinin AÇG layihəsindəki 9,57%-lik payını və Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəmərindəki 8,9%-lik payını satın alıb. Anlaşmanın dəyəri 1,57 milyard dollar təşkil edib.
MOL-dan verilən məlumata görə, anlaşma Azərbaycan hökuməti və tənzimləyici qurumlar tərəfindən təsdiqlənməlidir və bu iş 2020-ci ilin ikinci rübündə başa çatacaq. Bu anlaşma başa çatdıqdan sonra MOL AÇG-də (payın ölçüsünə görə – red.) üçüncü səhmdar olacaq. Hazırda AÇG-də hasilat altı platformada gerçəkləşdirilir.
Elə bu günlərdə blokda daha bir ildönümü qeyd edilib – işlənməyə başlanmasından bu yana ümumi neft hasilatı 500 milyon tona çatıb. Eyni zamanda, bu blokdan Azərbaycanın mənfəət nefti ümumi istehsalın təxminən 60%-ni təşkil edib. "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağının qalan ehtiyatı ən azı 500 milyon ton neft səviyyəsində qiymətləndirilir. Bu o deməkdir ki, yolun yalnız yarısı gedilib və «Azeri Light» hələ on illərlə öz istehlakçılarını sevindirəcək.
Kimya sənayesində yeni səhifə
Başa çatmaqdla olan il Azərbaycanın kimya sənayesi tarixinə qızıl hərflərlə yazılıb, çünki təkcə ölkədə deyil, bölgədə ilk dəfə olaraq azot mineral gübrələri istehsal edən zavodu istifadəyə verilib. 16 yanvar 2019-cu il tarixdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin iştirakı ilə Sumqayıtda «SOCAR Carbamide Plant»
müəssisəsi istifadəyə verilib. O, üç istehsal sahəsindən: ammonyak, karbamid, eləcə dənəvər karbamid istehsalı sahələrindən ibarətdir. Zavod təbii qazla işləyir və gündə 1,2 min ton ammonyak, 2 min ton karbamid istehsalı üçün hesablanıb. Hazırda zavodda 500 daimi iş yeri yaradılıb.
Layihə SOCAR tərəfindən qismən dövlət büdcəsi maliyyələşdirilməsi və kredit vəsaitləri ilə həyata keçirilib. Zavodun tikintisinin dəyəri 780 milyon avro təşkil edib ki, bunun da 197 milyonu Azərbaycanın dövlət büdcəsindən ayrılıb, 500 milyonu borc vəsaitidir, 80-85 milyon avronu isə SOCAR öz fondlarından tikinti zamanı büdcəyə vergi və digər ayırmalar kimi ödəyib.
Zavodun gücü nəzərə alınmaqla 650-660 min ton karbamiddən 500 min tona qədəri hazır məhsul kimi ixraca yönəldiləcək. Əsas satış bazarları Türkiyə, Qara dəniz və Aralıq dənizi bölgəsi ölkələri olacaq. İyun ayında zavod istehsal edilən məhsulları ixrac etməyə başlayıb. Şirkət karbamid ixracatından ildə 160 milyon dollar əldə etməyi düşünür.
Yeri gəlmişkən, «SOCAR Carbamide Plant»ın rəhbərliyinin hesablamalarına görə, zavod 2020-ci ildə tam istehsal gücünə çatacaq və Azərbaycanın azot gübrələrinə (ildə 100-150 min tona bərabər) daxili tələbatını tam ödəyəcək, indiyə qədər həmin gübrələr idxal olunurdu və nəticədə, ildə 90 milyon dollara qənaət edilə biləcək.
Ötən il fevralın 18-də Sumqayıtda «SOCAR Polymer» şirkətinin yüksək sıxlıqlı polietilen (YSP) zavodunun istifadəyə verilməsi yerli kimya sənayesinin daha bir uğuru olub. Müəssisənin istehsal gücü ildə 120 min ton hazır məhsuldur.
SOCAR-ın hesablamalarına görə, zavodun fəaliyyəti ölkənin YSP-yə olan daxili ehtiyacını tam təmin edəcək. Eyni zamanda, istehsal edilən məhsulun 75%-i Türkiyə və Avropaya ixrac ediləcək.
Xatırladaq ki, bir il əvvəl, 2018-ci ilin iyul ayında «SOCAR Polymer» illik gücü 184 min ton olan polipropilen istehsalı zavodunu işə salıb. «SOCAR Polymer» bu zavodların tikinti layihəsini həyata keçirmək üçün "Qazprombank"dan 10 il müddətinə 489 milyon dollar məbləğində kredit cəlb edib. 19 iyun 2015-ci il tarixində SOCAR-la «Qazprombank» arasında «SOCAR Polymer»in zavodlarının tikintisinin maliyyələşdirilməsinə dair müqavilə imzalanıb.
SOCAR-ın hesablamalarına görə, bu iki zavodun fəaliyyət göstərdiyi bütün dövr ərzində «SOCAR Polymer»in gəlirləri 6,6 milyard dollar məbləğində proqnozlaşdırılır ki, bunun da 30%-i xalis mənfəətdir. Daha 600 milyon dollar isə Azərbaycanın dövlət büdcəsinə vergi ödənişləri olacaq.
2020 planları
Yubiley ilinə - 2020-ci ilə Azərbaycanın neft sənayesi yeni möhtəşəm layihələrə başlayıb. Belə ki, birinci rübdə Bakının Qaradağ rayonunda dəyəri təxminən 4,2 milyard dollar olan yeni qaz emalı və polimer kompleksi «SOCAR GPC»nin tikintisinə başlamaq planlaşdırılır. Türkiyədə SOCAR və BP-nin iştirakı ilə İzmirdə dəyəri 1,8 milyard $ olan yeni "Mercury" neft-kimya kompleksinin inşası planlaşdırılır.
Bundan əlavə, Xəzərin Azərbaycan sektorunda «Şəfəq-Asiman», «Babək» strukturlarını, «Qarabağ» yatağını və «Abşeron» arxipelağının dayaz hissəsini əhatə edəcək geniş kəşfiyyat proqramına başlanacaq.
Yeni ildə həm də Azərbaycanın karbohidrogen yataqlarının işlənməsi üzrə yeni müqavilələrin bağlanması mümkündür. O cümlədən, LUKOIL şirkəti 2020-ci ilin birinci rübündə adları hələ açıqlanmayan iki yeni layihənin icrası ilə bağlı Azərbaycan tərəfi ilə danışıqları başa çatdırmağı planlaşdırır.
Bununla belə, 2020-ci ilin əsas hadisəsi ilk Azərbaycan qazının Avropaya yolunu açan Cənub Qaz Dəhlizinin tam miqyaslı istifadəyə verilməsi olmalıdır.
Bir sözlə, 2019-cu ildə uğurla həyata keçirilən layihələr sayəsində götürülən yaxşı başlanğıc, 2020-ci ildə Azərbaycanın və bütövlükdə bölgənin enerji təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş problemlərin həllində heç də az olmayan uğurlar əldə ediləcəyinə inam yaradır.

ANNIVERSARY ACHIEVEMENTS
In 2020, Azerbaijan to extend the list of successfully implemented projects in fuel and energy sector
The year of 2020 promises to become historic for Azerbaijan as soon as the deliveries of natural gas from the Shah Deniz field to Europe start. Azerbaijan will become an important player in the global gas market and one of the most important gas partners of Europe.
Many years of work, which was carried out in order to achieve this goal together with investment companies, ended in 2019 with the full launch of the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP).
The trust and desire of traditional partners to cooperate with Azerbaijan is based on the success of previous projects in the oil sector. In general, the last year will go down in history thanks to a number of discoveries, launches and contracts in the fuel and energy sector.
TANAP is ready
Undoubtedly, the main event of last year was the commissioning of the second stage of the Trans-Anatolian Gas Pipeline (TANAP), which connects the city of Eskisehir, Turkey with the Turkish-Greek border. The opening ceremony of TANAP took place on November 30 in Edirne with the participation of the leaders of Azerbaijan and Turkey, Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan. The 1,850 km long pipeline is the third of the four components of the Southern Gas Corridor project and one of its main links, as it transits the natural gas from Shah Deniz Stage 2 all the way to Europe.
The first phase of the TANAP gas pipeline (from Georgian-Turkish border to Eskisehir) was launched on June 12, 2018, and commercial deliveries of Azerbaijani gas via TANAP began on June 30 of the same year. Since July 1, 2019, TANAP is completely ready for deliveries to Europe.
The throughput capacity of the TANAP pipeline will be at least 16 bcm, of which 10 billion will be supplied to Europe, and 6 billion are intended for the western regions of Turkey. In the future, this number will be increased to 24 and later to 31 bcm annually.
Over 15 years of operation, TANAP will bring to shareholders (SOCAR - 51%, SOCAR Turkiye Enerji - 7%, BOTAS - 30%, BP -12%) $1.45 billion in annual revenues, of which 58% will go to Azerbaijan. According to SOCAR forecasts, TANAP will cover 12% of Turkey’s gas demand. As of December 1, 2019, TANAP delivered 3.5 bcm of Azerbaijani gas to Turkey.
Serious increase in gas potential
The first significant event in 2019 was the production of the 100 billion cubic meter of natural gas from the Shah Deniz field, which was announced in January by BP. The first gas production at the field began on December 15, 2006. Shah Deniz reserves are estimated at more than 1 trillion cubic meters of gas and 2 billion barrels of condensate. Currently, gas and condensate production at Shah Deniz is carried out from Alfa (as part of Stage 1) and Bravo platforms (Stage 2). In addition to Azerbaijan, the gas produced at Shah Deniz is exported to Georgia and Turkey.
According to SOCAR, as of December 1, 2019, the total volume of gas production from Shah Deniz has already exceeded 115 bcm and 27 million tons of condensate.
BP expects that during the peak period of 2022–2023, production from Shah Deniz will reach 26 bcm of gas annually and 120 thousand barrels of condensate daily.
Last year, serious progress was made in the implementation of projects that will affect Azerbaijan’s plans to increase gas production, including the development of Absheron field in the Azerbaijani sector of the Caspian. In 2019, French Total and SOCAR completed the drilling of the first appraisal and production well ABD-001, which has been conducted since May 2018 from the Heydar Aliyev semisubmersible drilling rig. According to Total, the Absheron field was the largest discovery of the company in ten years. ABD-001 well (7,411 m) is now the deepest well in the Caspian Sea. Its expected daily flow rate is 2,000 tons of condensate and 4.3 million cubic meters of gas.
Drilling of ABD-001 is the first stage of the Absheron field development. Currently, the production may reach 1.5 bcm annually, while at the peak, the project can produce about 5 bcm per year. All gas produced at this stage will be supplied to the domestic market of Azerbaijan. Also, the field will produce about 10 thousand barrels of condensate daily.
Historic 500 million tons from ACG
As expected, Azeri-Chirag-Guneshli (ACG) project became the champion among other fields developed in 2019. In April, ACG shareholders in Baku signed the Final Investment Decision (FID) on the Central-Eastern Azeri (CEA) project, which officially initiated the new stage of the development of the ACG block. As part of the $6-billion-worth project, it is planned to build a production platform and facilities to ensure daily oil production of 100 thousand barrels. In general, during the platform's operation, it will be possible to produce 300 million barrels of oil. The start of production of the first oil is planned in 2023.
Construction works at the Central-Eastern Azeri have already started and will continue until mid-2022. It is planned to attract eight thousand people at the peak of construction works.
CEA project is the next stage in the development of the ACG block. The objective is to achieve daily production at the peak of up to 100,000 barrels of oil and 10,000 cubic meters of gas by drilling additional wells and installing additional offshore facilities.
On September 20, project shareholders solemnly celebrated the 25th anniversary of the Contract of the Century, which laid the foundation for the economic development of independent Azerbaijan.
Meanwhile, the composition of shareholders of the ACG project also changed last year. Hungarian company MOL Plc. (MOL) replaced the American Chevron purchasing 9.57% of the ACG project and 8.9% of the Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) pipeline. The transaction value of the agreement was $1.57 billion.
According to MOL, the transaction is subject to approval by the Azerbaijani government and regulatory authorities and is expected to be closed in the second quarter of 2020. After the completion of the transaction, MOL will become the third largest shareholder of ACG. Today, ACG production is conducted from six platforms.
Recently, the ACG block marked another anniversary - the total oil production over the entire period since the start of development reached a historic mark of 500 million tons. At the same time, the profitable oil of Azerbaijan accounts for about 60% of the total production from this block. The remaining reserves of the block of Azeri-Chirag-Guneshli fields are estimated at least 500 million tons of oil. This means that only half the way has been covered and Azeri Light will delight its consumers for many years to come.
New page in the history of chemical industry
Last year, the chemical industry of Azerbaijan made significant achievements too. For the first time in Azerbaijan and in the region, a plant for the production of nitrogen fertilisers was launched. On January 16, 2019, President of Azerbaijan Ilham Aliyev took part at the opening ceremony of SOCAR Carbamide Plant in Sumgayit, which includes three production sites for the production of ammonia, urea and urea granules. The plant runs on natural gas and is designed to produce 1,200 tons of ammonia and 2,000 tons of urea daily. Currently, the plant provides 500 permanent jobs.
The project was implemented by SOCAR with partial funding from the state budget and credit institutions. Total construction cost reached 780 million euros, of which 197 million were provided from the state budget, 500 million euros borrowed from credit institutions, 80-85 million euros were tax and other deductions to the budget during construction, which SOCAR paid from its own funds.
Thanks to the plant’s production capacity of 650-660 thousand tons of urea, up to 500 thousand tons of finished products will be exported. The main sales markets are Turkey, the countries of the Black Sea region and the Mediterranean. In June, the plant began exporting its products. The company expects to get $160 million annually from the export.
According to the estimates of SOCAR Carbamide, the plant will reach its full capacity in 2020, when Azerbaijan will be able to fully cover the domestic needs for nitrogen fertilisers (100-150,000 tons annually) that have been imported so far ($90 million savings annually).
Another success of local chemical industry was the launch on February 18 in Sumgait of the SOCAR Polymer high-density polyethylene (HDPE) plant. The capacity of the enterprise is 120 thousand tons of finished products annually.
According to SOCAR estimates, the plant will ensure the country's domestic demand in HDPE. At the same time, 75% of the products will be exported to Turkey and Europe.
In July 2018, SOCAR Polymer commissioned a polypropylene plant with a capacity of 184 thousand tons per year. The company attracted a loan of Gazprombank ($489 million) for a period of ten years to implement the construction of these plants. Agreement on financing the construction of SOCAR Polymer plants between SOCAR and Gazprombank was signed on June 19, 2015.
According to SOCAR estimates, SOCAR Polymer revenues for the entire period of operation of these two plants are projected at $6.6 billion, of which 30% is net profit. Another $600 million will be tax deductions to the state budget of Azerbaijan.
Plans for 2020
The oil industry of Azerbaijan has already entered 2020 with new grandiose projects. For example, in the first quarter of 2020, it is planned to begin construction of a new gas processing and polymer complex SOCAR GPC ($4.2 billion) in Garadagh district of Baku. In Turkey, SOCAR and BP plan to build a new petrochemical complex Mercury in Izmir ($1.8 billion).
In addition, a large exploration program will be launched in the Azerbaijani sector of the Caspian, which will cover the structures of Shafag-Asiman, Babek, Garabagh, and the shallow part of the Absheron archipelago.
In 2020, it is even possible to sign new contracts for the development of hydrocarbon deposits in Azerbaijan. LUKOil, in particular, plans to complete negotiations with the Azerbaijani side in the first quarter of 2020 on the implementation of two new projects, the names of which have not been disclosed yet.
However, the main event of 2020 should be the full-scale launch of the Southern Gas Corridor, which will open the way for the first Azerbaijani gas to Europe.
In a word, a good start, taken in 2019 thanks to successfully implemented projects, inspires confidence that 2020 will bring no less success in improving the energy security of Azerbaijan and the region.