yaxud, tarixi abidələrin bilərəkdən, məqsədli şəkildə məhv edilməsi haqqında
ABŞ prezidenti Donald Trampın İranın tarixi abidələrinə hücum edə biləcəklərilə bağlı hədəsi dünya ictimaiyyətinin böyük bir hissəsini, sözün əsl mənasında şoka salıb. Açıq bəyanatlar səsləndirmək xasiyyətinə sadiq olan Ağ Ev sahibi ABŞ-ın «İrandakı 52 obyekti hədəfə aldığını» (İranda illər əvvəl girov götürülmüş 52 amerikalıya eyham olaraq) bildirib. Üstəlik, o, bu hədəflər arasında «mədəni irs obyektlərinin» də olduğunu deyib.
Dövlət katibi Mayk Pompeo ilə təhlükəsizlik katibi Mark Esper Trampın bəyanatını yumşaltmaq üçün əllərindən gələni etsələr də, prezident istər «tvit»lərində, istərsə də jurnalistlər qarşısındakı çıxışında öz mövqeyinə haqq qazandırmağa çalışıb: «Qanun belədirsə… Mən qanunlara əməl etməyi sevirəm. Amma onlar bizim insanlarımızı öldürür, partladır. Belə olan halda, biz onların mədəni irsinə qarşı diqqətli olmalıyıq? Belə olmaz. Belə deyim: İran atmalı olmadığı addımları atarsa, ciddi nəticələrlə üz-üzə qalacaq».
Əlbəttə ki, hər kəs məsələnin «ciddi nəticələrə» gedib çıxmayacağına əmin idi. Lakin Trampın bəyanatı istənilən halda, çoxlarına ağır gəlib. Bu, xüsusilə tarixçilərə, alimlərə, hüquq müdafiəçilərinə, BMT nümayəndələrinə aiddir. Prezidentin hədəsi ABŞ-ın özündə də, daha konkret desək, Demokratlar Partiyasının sıralarında mənfi qarşılanıb. «Mədəniyyət obyektlərinin hərbi hədəf elan olunması qanunsuzluq, hətta barbarlıqdır. Trampın İrana qarşı səsləndirdiyi hədə ABŞ-ı İŞİD və «Taliban»la eyni səviyyəyə salır. Bu, dünyanın ən qüdrətli hərbi fövqəldövlətinin liderinə yaraşmır», - deyə nüfuzlu «New York Times» nəşri yazıb.
Amerikalı senator Elizabet Uorren də hesab edir ki, mədəni irs obyektlərinin məhvi hərbi cinayətdir və bu, beynəlxalq hüquqa əsasən də belədir. Demokrat senator Ed Marki isə əmindir ki, Trampın sözləri Amerika dəyərlərinə xəyanətdir. O, Konqresin yuxarı palatasının mədəniyyət obyektlərinə hücumu hərbi cinayət kimi tanıyacaq qətnamə qəbul etməli olduğunu bildirib və bu təşəbbüslə çıxış da edib.
Lakin ABŞ Senatının Silahlı Qüvvələr komitəsinin rəhbəri, respublikaçı Ceyms İnhof qətnamənin qəbuluna imkan verməyib. Əvəzində, bir qədər sonra ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasında Trampın İrana qarşı güc tətbiqi səlahiyyətlərini məhdudlaşdıran qətnamə qəbul edilib. Bu sənədin qəbulu Vaşinqtonda İranla bağlı fikir ayrılıqlarının nə qədər dərin olduğunu bir daha ortaya qoyub. Amma Amerikada neçə siyasətçinin ürəyində Trampın sözügedən hədəsini dəstəklədiyini demək çətindir. Bu, həqiqətən də, son dərəcə qalmaqallı bəyanatdır.
Düşünmək üçün əsas
Digər yandan Trampın sözləri həm də qiymətlidir: o, bizə bir daha, çox vaxt, diqqətdən kənarda qoyduğumuz məsələlər haqda düşünməyə əsas verdi. Silahlı münaqişələr zamanı mədəni dəyərlərin qorunmasına dair Haaqa Konvensiyası hələ 1954-cü ildə, İkinci Dünya müharibəsi nəticəsində mədəni irs obyektlərinin kütləvi şəkildə məhvindən sonra qəbul olunub. Sonradan – 1972-ci ildə Ümumdünya mədəni və təbii irsinin mühafizəsi haqqında Konvensiya (UNESCO) qəbul edilib. 2017-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası din, təhsil, mədəniyyət, elm, xeyriyyə məqsədli obyekt və binalara, yaxud tarixi abidələrə qeyri-qanuni zərbə endirilməsinin müəyyən hallarda və beynəlxalq hüquqa əsasən hərbi cinayət sayıla biləcəyini təsdiqləyib. Lakin bu və ya digər sənədlər müasir dövrün münaqişələri zamanı çox mədəniyyət abidəsini qorumaqda aciz qalıb. Bu, xüsusilə Balkanlara, Yaxın Şərqə, Mərkəzi Asiyaya, Afrikaya, həmçinin Qafqaza aiddir. Belə hallar olub və bir çox lokal münaqişələrin, yaxud indiki adı ilə desək, proksi-müharibələrin gedişində hələ də baş verir. Məsələn, 2001-ci ilin martında taliblər Əfqanıstanın Bamyan vadisini əhatə edən qalaların üzərində yerləşən, VI əsrə aid iki Budda heykəlini partladıblar. 2012-ci ildə islamçı terrorçu tuareqlər Malinin şimalında yerləşən, XI əsrə aid arxeoloji abidəni – Qao-Saneyi qarət edib və partladıb. «National Geographic»in məlumatına görə, son onillikdə bitmək bilməyən münaqişələr nəticəsində Əfqanıstan Milli Muzeyindki kolleksiyanın 70%-i qarət edilib.
Qərbin Səddam Hüseyn rejimini devirməsindən sonra İraqın da zəngin mədəni irsi talan olunub. Yalnız Mosulda qədim əlyazmaların saxlandığı Mərkəzi Kitabxananın yandırılması baş verənlərin qlobal miqyaslı mədəni faciə kimi qiymətləndirilməsi üçün kifayətdir. Amma məsələ bununla bitməyib. Bağdad Milli Muzeyində şumer, akkad sivilizasiyalarına, Assuriya və Babilə aid artefaktlar da talan olunub. Bununla yanaşı, yalnız Səddam Hüseynin evində 40 min qədim manuskriptin olduğuna dair xəbərlər var idi və onların taleyi bu gün də məlum deyil.
Daha sonra, artıq Suriyada müharibənin başlaması ilə «növbə» «İslam Dövləti»nə (İD) çatıb. İD terrorçuları ecazkar Palmiranı, Nineviyada assuriyalılara məxsus «Tanrının qapısı»nı, Hələbdəki Böyük məscidi xarabalığa çeviriblər. Bununla yanaşı, XVI-XVIII əsrlərə aid bir çox məscid yer üzündən silinib, 1142-1271-ci illər arasında tikilmiş, dünyada səlibçilərin ən yaxşı qorunub saxlanmış qəsrlərindən sayılan Krak de Şevalye ciddi dağıntıya məruz qalıb. Təəssüf ki, bu siyahını çox uzatmaq olar. Çünki Mesopotamiya, yaxud müasir İraq, həmçinin Suriya insan sivilizasiyası tarixinin beşiyidir. Bu torpaqların az qala hər qarışında tarix var.
Abidələrin məqsədli şəkildə dağıdılması və Ermənistan
İstər Qərb koalisiyasının İraqda mədəni irs abidələrinin qorunmasını lazımi səviyyədə təşkil etməməsi, istər Trampın son hədələri, əlbəttə ki, beyinlərdə abidələrin bilərək, məqsədyönlü şəkildə məhv edildiyinə dair də fikirlər yaradır. Bəs, məqsəd nədir? Ya həmin ərazidəki milli dövlətin tarixini silmək, ya da dünya tarixilə bağlı nələrisə gizlətməyə, yaxud öz istəklərinə uyğunlaşdırmağa çalışırlar. Sadə dildə desək, məqsəd tarixin saxtalaşdırılması ola bilər. Bu versiyaya inanıb-inanmamaq hər kəsin öz ixtiyarındadır və bunu rəsmi sübutlar olmadan qiymətləndirmək mənasızdır. Amma saxtalaşdırmaya gəlincə, bu məsələyə xüsusi diqqətlə yanaşmaq lazımdır. Çünki dövrümüzdə dağıdılmış artefaktlar üzərində uydurma tarix qurmağa çalışan kifayət qədər dövlət var.
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindəki tarixi-mədəni abidələr ya yerli-dibli məhv edilir, ya da saxtalaşdırılaraq, «erməni abidəsi»nə çevrilir. Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində Şuşa şəhərindəki alban kilsələri (sonradan erməniləşdirilib), Şuşa Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğuna aid qala divarları, Qarabağ xanlarının sarayları, Xurşidbanu Natavanın Ev Muzeyi, Molla Pənah Vaqifin mavzoleyi, Xudafərin körpüsü, çox sayda məscid və yüzlərlə tarixi-memarlıq abidəsi işğal altında qalıb. İşğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının tarixi və mədəniyyətilə bağlı artefaktların, bədii və mədəni əsərlərin saxlandığı onlarla muzey, kitabxana, şəkil qalereyası talan olunub və yandırılıb. İşğal nəticəsində yerli əhaliyə vurulmuş mənəvi-psixoloji zərbə ilə yanaşı, ilkin və tam hesablanmamış qiymətləndirməyə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatına 300 milyard dollardan artıq ziyan dəyib. Azərbaycan rəsmiləri, alimləri, siyasətçiləri, ictimai xadimləri bu məsələni davamlı olaraq beynəlxalq platformalarda gündəmə gətirir, deyilənləri tarixi sənədlər, ATƏT missiyasının hesabatları, peykdən çəkilmiş şəkillərlə sübut edirlər. Lakin dünya birliyi baş verənlərə hələ də lazımi reaksiyanı göstərmir.
Mədəni irsin məhvi zərər vurmağın tam fərqli formasıdır və onu insan qətlilə belə, müqayisə etmək olmaz. Məsələ ondadır ki, bu abidələr yalnız ayrıca xalqa deyil, bütünlükdə bəşəriyyətə məxsusdur. Məhz bu üzdən Trampın İrana ünvanladığı hədə, onu sənaye və ya elm obyektlərinin deyil, məhz mədəni irsinin məhvilə hədələməsi, həqiqətən, çoxlarına toxunub. Bu insanlar arasında İran haqda ətraflı məlumatı olmayan, ona xüsusi simpatiya bəsləməyən şəxslər belə var.
Bütün bunlarla yanaşı, demokratların mövqeyinə və «New York Times»ın «hökm»ünə rəğmən, Ağ Ev başçısının bu qədər uzağa gedəcəyi inandırıcı görünmür. Sadəcə, Trampın ölkəsinə az qala 4 ildir başçılıq etməsinə baxmayaraq, çoxları onun həddini aşan emosional üslubuna öyrəşə bilməyib. Digər yandan son zamanlar beynəlxalq siyasət həddindən artıq rasional xarakter alır və bu trendi hər addımda dəyərləri unudaraq şəxsi maraqlarından çıxış edən biznesmen Tramp gücləndirib. Yəni Trampın İslam Respublikasını mədəniyyət obyektlərinin məhvilə hədələməsinə elə onun NATO-dakı müttəfiqlərinə «hücum»ları, yaxud müxtəlif beynəlxalq müqavilədən, ilk növbədə, iqlim sazişindən çıxması kimi addımları ilə eyni cür yanaşmaq lazımdır. Bu cür münasibət, əlbəttə ki, «qırmızı xətləri» yerindən tərpədir. Əsas odur ki, belə vəziyyətdə heç kəs özünü cəsasız hiss edib bu xətti keçməsin.

ЭМОЦИОНАЛЬНОЕ ВАРВАРСТВО
Угроза президента США Дональда Трампа атаковать исторические памятники Ирана, без преувеличения, ввергла в шок очень многих представителей мирового сообщества. В своей манере подавать заявления красочно глава Белого дома объявил, что США «взяли на прицел 52 иранских объекта» (в соответствии с 52 американскими заложниками, захваченными Ираном много лет назад), включая и «объекты культурного наследия». Несмотря на то, что госсекретарь Майк Помпео и секретарь безопасности Марк Эспер изо всех сил пытались как-то смягчить заявление Трампа, он продолжал в твитах и во время выступления перед журналистами оправдывать свою позицию: «Если таков закон… Мне нравится соблюдать закон. Но они убивают наших людей, они взрывают наших людей, а мы должны быть очень бережны с их культурным наследием? Это не работает таким образом. Скажу так. Если Иран сделает что-то, что они не должны делать, они столкнутся с очень серьезными последствиями».
Конечно, все были почти уверены, что до «серьезных последствий» не дойдет, но все равно заявление Трампа покоробило многих - особенно историков, ученых, правозащитников, представителей ООН и, в самих США, конечно, членов Демократической партии. «Делать военной целью культурные объекты незаконно, а также варварски. Угрозы Трампа в отношении Ирана низводят США до уровня ИГИЛ и «Талибана» и совсем не подходят лидеру самой сильной военной державы в мире», - высказало свое мнение авторитетное издание New York Times. Американский сенатор Элизабет Уоррен считает, что уничтожение объектов культурной ценности, согласно международному праву, является военным преступлением. А сенатор-демократ Эд Марки убежден, что слова Трампа являются предательством американских ценностей. Он попытался получить согласие верхней палаты Конгресса на принятие резолюции, которая классифицировала бы нападения на культурные объекты как военные преступления. Однако документ был заблокирован главой комитета Сената США по вооруженным силам республиканцем Джеймсом Инхофом. Но зато позже Палатой представителей Конгресса США была принята резолюция, ограничивающая полномочия Трампа по применению вооруженных сил против Ирана и заодно высвечивающая глубокие разногласия в Вашингтоне по поводу политики в отношении Исламской Республики. Впрочем, на вопрос о том, сколько американских политиков в душе было готово поддержать угрозы Трампа в отношении культурных объектов ИРИ, ответ вряд ли найдется. Слишком уж это скандальное заявление.
Повод призадуматься
С другой стороны, слова Трампа ценны тем, что еще раз позволили задуматься о том, что мы, в целом, предпочитаем не замечать. Гаагская конвенция о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта была принята в 1954 году по следам массовых разрушений объектов культурного наследия во время Второй мировой войны. Позже, в 1972 году была принята Конвенция об охране всемирного культурного и природного наследия (ЮНЕСКО). В 2017 году Совет Безопасности Организации Объединенных Наций подтвердил, что нанесение незаконных ударов по объектам и зданиям, предназначенным для целей религии, образования, искусства, науки, благотворительности, или историческим памятникам может при определенных обстоятельствах и в соответствии с международным правом быть военным преступлением. Однако эти и другие документы не смогли уберечь от разрушения во время конфликтов уже современного периода истории множество культурных памятников, особенно на Балканах, Ближнем Востоке, в Средней Азии, Африке и также на Кавказе. Это случилось и продолжает иметь место в ходе многочисленных локальных конфликтов или, как сейчас принято говорить, прокси-войн. Так, в марте 2001 года талибы взорвали две статуи Будды VI века, которые были высечены в скалах, окружающих афганскую долину Бамиан. В 2012 году исламские террористы-туареги разграбили и взорвали Гао-Саней - археологический памятник XI века на севере Мали. По данным National Geographic, 70% коллекции Национального музея Афганистана было разграблено во время постоянных конфликтов последних десятилетий.
После свержения Западом режима Саддама Хусейна разорению подверглось богатейшее культурное наследие Ирака. Только сожженная центральная библиотека Мосула с древними рукописями уже достаточный повод, чтобы считать произошедшее культурной трагедией в глобальных масштабах. Также разграблены артефакты Национального музея в Багдаде, относящиеся к шумерской, аккадской цивилизациям, Ассирии и Вавилонии. При этом считается, что только в доме Саддама Хусейна хранилось 40 тыс. старинных манускриптов, и их судьба до сих пор неизвестна.
Далее, уже после начала войны в Сирии, за дело взялись террористы ИГ и в руины были обращены прекрасная Пальмира, ассирийские «Ворота бога» в Ниневии, Великая мечеть в Алеппо. Были стерты с лица земли многие мечети XVI-XVIII веков и серьезно поврежден построенный между 1142 и 1271 годами Крак де Шевалье, который считался одним из самых хорошо сохранившихся замков крестоносцев в мире. Этот список, к сожалению, можно продолжать очень долго, ведь Двуречье, или современный Ирак, Сирия - это колыбель истории человеческой цивилизации, где буквально каждый квадратный метр земли отмечен историей.
Целенаправленное разрушение памятников и Армения
То, что спасение культурных ценностей не было хорошо организовано и задокументировано со стороны сил западной коалиции в том же Ираке, и нынешние угрозы Трампа, конечно, дают почву для различных версий из разряда «теории заговора», гласящих, что на самом деле уничтожение памятников происходит сознательно и целенаправленно. С какой целью? Либо чтобы постепенно лишить национальные государства их истории, поскольку так в будущем будет легче растить поколения «унифицированных» людей - идеальных и одинаковых потребителей. Либо, согласно другой версии, кто-то очень хочет что-то скрыть или подогнать под свой лад в мировой истории. Проще говоря, сфальсифицировать. Верить в эти предположения или нет - личное дело каждого, и рассматривать их без официальных доказательств нет смысла. Но на том, что касается фальсификации, стоит остановиться подробнее, поскольку в наше время действительно существуют целые государства, занятые придумыванием новой истории на былых разрушенных артефактах.
Историко-культурные памятники на оккупированных Арменией азербайджанских территориях или бесследно уничтожаются, или же фальсифицируются под армянские. Вследствие военной агрессии Армении в Азербайджане были оккупированы албанские храмы в городе Шуша (подвергшиеся затем арменизации), крепостные стены, входящие в Шушинский историко-архитектурный заповедник, дворцы карабахских ханов, дом-музей Хуршидбану Натаван, мавзолей Моллы Панаха Вагифа, худаферинские мосты, множество мечетей и еще сотни историко-архитектурных и природных памятников. На захваченных территориях разграблены и сожжены десятки музеев, библиотек и картинных галерей, где хранились артефакты, связанные с историей и культурой азербайджанского народа, художественные и культурные произведения. Наряду с морально-психологическим ударом, нанесенным населению, по предварительной и не до конца установленной оценке, экономике Азербайджана причинен ущерб в размере более $300 млрд. Азербайджанские власти, ученые, политики и общественные деятели постоянно говорят об этом на разных международных площадках, приводя в доказательства исторические документы, отчеты миссий ОБСЕ, съемки со спутника, но особых действий со стороны мирового сообщества не следует.
Уничтожение культурного наследия составляет совсем иной вид ущерба, даже не сравнимый с убийствами людей. Смысл в том, что эти памятники принадлежат не только определенной нации, а всему человечеству. Именно поэтому угрозы Трампа в адрес Ирана, который пригрозил обрушить американскую военную мощь не на промышленные или научные, а именно на культурные объекты Ирана, сильно задели многих людей, которые даже и не особо что-то знают и не особо симпатизируют Исламской Республике.
При этом, несмотря на мнение демократов и «приговор» New York Times, все же с трудом верится, чтобы глава Белого дома зашел так далеко. Просто почти за четыре года многие так и не смогли привыкнуть к излишне эмоциональному стилю нынешнего американского президента. С другой стороны, в последнее время международная политика становится слишком рациональной, и именно бизнесмен Трамп усилил этот тренд, каждый раз предпочитая считывать выгоду, забывая о ценностях. То есть угрозу Трампа в адрес культурных объектов Исламской Республики стоит рассматривать в том же ряду, что и его нападки на собственных союзников по НАТО или выход из ряда международных договоров, в первую очередь по климату. Такое отношение, конечно, серьезно сдвигает красные флажки того, что можно или нельзя. И самое главное, чтобы в такой ситуации никто случайно не заигрался.