yaxud, tarixi abidələrin bilərəkdən, məqsədli şəkildə məhv edilməsi haqqında
ABŞ prezidenti Donald Trampın İranın tarixi abidələrinə hücum edə biləcəklərilə bağlı hədəsi dünya ictimaiyyətinin böyük bir hissəsini, sözün əsl mənasında şoka salıb. Açıq bəyanatlar səsləndirmək xasiyyətinə sadiq olan Ağ Ev sahibi ABŞ-ın «İrandakı 52 obyekti hədəfə aldığını» (İranda illər əvvəl girov götürülmüş 52 amerikalıya eyham olaraq) bildirib. Üstəlik, o, bu hədəflər arasında «mədəni irs obyektlərinin» də olduğunu deyib.
Dövlət katibi Mayk Pompeo ilə təhlükəsizlik katibi Mark Esper Trampın bəyanatını yumşaltmaq üçün əllərindən gələni etsələr də, prezident istər «tvit»lərində, istərsə də jurnalistlər qarşısındakı çıxışında öz mövqeyinə haqq qazandırmağa çalışıb: «Qanun belədirsə… Mən qanunlara əməl etməyi sevirəm. Amma onlar bizim insanlarımızı öldürür, partladır. Belə olan halda, biz onların mədəni irsinə qarşı diqqətli olmalıyıq? Belə olmaz. Belə deyim: İran atmalı olmadığı addımları atarsa, ciddi nəticələrlə üz-üzə qalacaq».
Əlbəttə ki, hər kəs məsələnin «ciddi nəticələrə» gedib çıxmayacağına əmin idi. Lakin Trampın bəyanatı istənilən halda, çoxlarına ağır gəlib. Bu, xüsusilə tarixçilərə, alimlərə, hüquq müdafiəçilərinə, BMT nümayəndələrinə aiddir. Prezidentin hədəsi ABŞ-ın özündə də, daha konkret desək, Demokratlar Partiyasının sıralarında mənfi qarşılanıb. «Mədəniyyət obyektlərinin hərbi hədəf elan olunması qanunsuzluq, hətta barbarlıqdır. Trampın İrana qarşı səsləndirdiyi hədə ABŞ-ı İŞİD və «Taliban»la eyni səviyyəyə salır. Bu, dünyanın ən qüdrətli hərbi fövqəldövlətinin liderinə yaraşmır», - deyə nüfuzlu «New York Times» nəşri yazıb.
Amerikalı senator Elizabet Uorren də hesab edir ki, mədəni irs obyektlərinin məhvi hərbi cinayətdir və bu, beynəlxalq hüquqa əsasən də belədir. Demokrat senator Ed Marki isə əmindir ki, Trampın sözləri Amerika dəyərlərinə xəyanətdir. O, Konqresin yuxarı palatasının mədəniyyət obyektlərinə hücumu hərbi cinayət kimi tanıyacaq qətnamə qəbul etməli olduğunu bildirib və bu təşəbbüslə çıxış da edib.
Lakin ABŞ Senatının Silahlı Qüvvələr komitəsinin rəhbəri, respublikaçı Ceyms İnhof qətnamənin qəbuluna imkan verməyib. Əvəzində, bir qədər sonra ABŞ Konqresinin Nümayəndələr Palatasında Trampın İrana qarşı güc tətbiqi səlahiyyətlərini məhdudlaşdıran qətnamə qəbul edilib. Bu sənədin qəbulu Vaşinqtonda İranla bağlı fikir ayrılıqlarının nə qədər dərin olduğunu bir daha ortaya qoyub. Amma Amerikada neçə siyasətçinin ürəyində Trampın sözügedən hədəsini dəstəklədiyini demək çətindir. Bu, həqiqətən də, son dərəcə qalmaqallı bəyanatdır.
Düşünmək üçün əsas
Digər yandan Trampın sözləri həm də qiymətlidir: o, bizə bir daha, çox vaxt, diqqətdən kənarda qoyduğumuz məsələlər haqda düşünməyə əsas verdi. Silahlı münaqişələr zamanı mədəni dəyərlərin qorunmasına dair Haaqa Konvensiyası hələ 1954-cü ildə, İkinci Dünya müharibəsi nəticəsində mədəni irs obyektlərinin kütləvi şəkildə məhvindən sonra qəbul olunub. Sonradan – 1972-ci ildə Ümumdünya mədəni və təbii irsinin mühafizəsi haqqında Konvensiya (UNESCO) qəbul edilib. 2017-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası din, təhsil, mədəniyyət, elm, xeyriyyə məqsədli obyekt və binalara, yaxud tarixi abidələrə qeyri-qanuni zərbə endirilməsinin müəyyən hallarda və beynəlxalq hüquqa əsasən hərbi cinayət sayıla biləcəyini təsdiqləyib. Lakin bu və ya digər sənədlər müasir dövrün münaqişələri zamanı çox mədəniyyət abidəsini qorumaqda aciz qalıb. Bu, xüsusilə Balkanlara, Yaxın Şərqə, Mərkəzi Asiyaya, Afrikaya, həmçinin Qafqaza aiddir. Belə hallar olub və bir çox lokal münaqişələrin, yaxud indiki adı ilə desək, proksi-müharibələrin gedişində hələ də baş verir. Məsələn, 2001-ci ilin martında taliblər Əfqanıstanın Bamyan vadisini əhatə edən qalaların üzərində yerləşən, VI əsrə aid iki Budda heykəlini partladıblar. 2012-ci ildə islamçı terrorçu tuareqlər Malinin şimalında yerləşən, XI əsrə aid arxeoloji abidəni – Qao-Saneyi qarət edib və partladıb. «National Geographic»in məlumatına görə, son onillikdə bitmək bilməyən münaqişələr nəticəsində Əfqanıstan Milli Muzeyindki kolleksiyanın 70%-i qarət edilib.
Qərbin Səddam Hüseyn rejimini devirməsindən sonra İraqın da zəngin mədəni irsi talan olunub. Yalnız Mosulda qədim əlyazmaların saxlandığı Mərkəzi Kitabxananın yandırılması baş verənlərin qlobal miqyaslı mədəni faciə kimi qiymətləndirilməsi üçün kifayətdir. Amma məsələ bununla bitməyib. Bağdad Milli Muzeyində şumer, akkad sivilizasiyalarına, Assuriya və Babilə aid artefaktlar da talan olunub. Bununla yanaşı, yalnız Səddam Hüseynin evində 40 min qədim manuskriptin olduğuna dair xəbərlər var idi və onların taleyi bu gün də məlum deyil.
Daha sonra, artıq Suriyada müharibənin başlaması ilə «növbə» «İslam Dövləti»nə (İD) çatıb. İD terrorçuları ecazkar Palmiranı, Nineviyada assuriyalılara məxsus «Tanrının qapısı»nı, Hələbdəki Böyük məscidi xarabalığa çeviriblər. Bununla yanaşı, XVI-XVIII əsrlərə aid bir çox məscid yer üzündən silinib, 1142-1271-ci illər arasında tikilmiş, dünyada səlibçilərin ən yaxşı qorunub saxlanmış qəsrlərindən sayılan Krak de Şevalye ciddi dağıntıya məruz qalıb. Təəssüf ki, bu siyahını çox uzatmaq olar. Çünki Mesopotamiya, yaxud müasir İraq, həmçinin Suriya insan sivilizasiyası tarixinin beşiyidir. Bu torpaqların az qala hər qarışında tarix var.
Abidələrin məqsədli şəkildə dağıdılması və Ermənistan
İstər Qərb koalisiyasının İraqda mədəni irs abidələrinin qorunmasını lazımi səviyyədə təşkil etməməsi, istər Trampın son hədələri, əlbəttə ki, beyinlərdə abidələrin bilərək, məqsədyönlü şəkildə məhv edildiyinə dair də fikirlər yaradır. Bəs, məqsəd nədir? Ya həmin ərazidəki milli dövlətin tarixini silmək, ya da dünya tarixilə bağlı nələrisə gizlətməyə, yaxud öz istəklərinə uyğunlaşdırmağa çalışırlar. Sadə dildə desək, məqsəd tarixin saxtalaşdırılması ola bilər. Bu versiyaya inanıb-inanmamaq hər kəsin öz ixtiyarındadır və bunu rəsmi sübutlar olmadan qiymətləndirmək mənasızdır. Amma saxtalaşdırmaya gəlincə, bu məsələyə xüsusi diqqətlə yanaşmaq lazımdır. Çünki dövrümüzdə dağıdılmış artefaktlar üzərində uydurma tarix qurmağa çalışan kifayət qədər dövlət var.
Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərindəki tarixi-mədəni abidələr ya yerli-dibli məhv edilir, ya da saxtalaşdırılaraq, «erməni abidəsi»nə çevrilir. Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində Şuşa şəhərindəki alban kilsələri (sonradan erməniləşdirilib), Şuşa Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğuna aid qala divarları, Qarabağ xanlarının sarayları, Xurşidbanu Natavanın Ev Muzeyi, Molla Pənah Vaqifin mavzoleyi, Xudafərin körpüsü, çox sayda məscid və yüzlərlə tarixi-memarlıq abidəsi işğal altında qalıb. İşğal olunmuş ərazilərdə Azərbaycan xalqının tarixi və mədəniyyətilə bağlı artefaktların, bədii və mədəni əsərlərin saxlandığı onlarla muzey, kitabxana, şəkil qalereyası talan olunub və yandırılıb. İşğal nəticəsində yerli əhaliyə vurulmuş mənəvi-psixoloji zərbə ilə yanaşı, ilkin və tam hesablanmamış qiymətləndirməyə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatına 300 milyard dollardan artıq ziyan dəyib. Azərbaycan rəsmiləri, alimləri, siyasətçiləri, ictimai xadimləri bu məsələni davamlı olaraq beynəlxalq platformalarda gündəmə gətirir, deyilənləri tarixi sənədlər, ATƏT missiyasının hesabatları, peykdən çəkilmiş şəkillərlə sübut edirlər. Lakin dünya birliyi baş verənlərə hələ də lazımi reaksiyanı göstərmir.
Mədəni irsin məhvi zərər vurmağın tam fərqli formasıdır və onu insan qətlilə belə, müqayisə etmək olmaz. Məsələ ondadır ki, bu abidələr yalnız ayrıca xalqa deyil, bütünlükdə bəşəriyyətə məxsusdur. Məhz bu üzdən Trampın İrana ünvanladığı hədə, onu sənaye və ya elm obyektlərinin deyil, məhz mədəni irsinin məhvilə hədələməsi, həqiqətən, çoxlarına toxunub. Bu insanlar arasında İran haqda ətraflı məlumatı olmayan, ona xüsusi simpatiya bəsləməyən şəxslər belə var.
Bütün bunlarla yanaşı, demokratların mövqeyinə və «New York Times»ın «hökm»ünə rəğmən, Ağ Ev başçısının bu qədər uzağa gedəcəyi inandırıcı görünmür. Sadəcə, Trampın ölkəsinə az qala 4 ildir başçılıq etməsinə baxmayaraq, çoxları onun həddini aşan emosional üslubuna öyrəşə bilməyib. Digər yandan son zamanlar beynəlxalq siyasət həddindən artıq rasional xarakter alır və bu trendi hər addımda dəyərləri unudaraq şəxsi maraqlarından çıxış edən biznesmen Tramp gücləndirib. Yəni Trampın İslam Respublikasını mədəniyyət obyektlərinin məhvilə hədələməsinə elə onun NATO-dakı müttəfiqlərinə «hücum»ları, yaxud müxtəlif beynəlxalq müqavilədən, ilk növbədə, iqlim sazişindən çıxması kimi addımları ilə eyni cür yanaşmaq lazımdır. Bu cür münasibət, əlbəttə ki, «qırmızı xətləri» yerindən tərpədir. Əsas odur ki, belə vəziyyətdə heç kəs özünü cəsasız hiss edib bu xətti keçməsin.

On deliberate destruction of cultural sites
President Trump's threatening statement on striking Iran's cultural sites has literally confounded the international community. In a truly Trumpian manner, the president announced the U.S. intent to attack 52 targets in Iran (representing the 52 American hostages taken by Iran many years ago), including the sites of cultural heritage. Despite the efforts of the Secretary of State, Mike Pompeo, and Secretary of Defense, Mark Esper, to tone down Trump's statement, he continued to justify his position in his tweets and press statements: "If that's what the law is — I like to obey the law. But they kill our people, they blow up our people, but then we have to be very gentle with their cultural institutions. It doesn't work that way. I will say this: If Iran does anything that they shouldn't be doing, they're going to be suffering the consequences and very strongly," Trump said.
Certainly, everyone was almost sure that it would be possible to prevent the 'serious consequences' of confrontation, but many people, especially historians, scientists, human rights activists, UN representatives and, of course, the U.S. Democrats found Trump's statement disturbing. "Targeting cultural sites in war is illegal. It's also barbaric. President Trump's repeated threats to destroy Iran's treasures of art and architecture make the United States seem as debased as ISIS‌ or the Taliban," The New York Times commented. U.S. Senator Elizabeth Warren believes that the destruction of cultural property is a war crime, according to international law. Senator Ed Markey (D) said that Trump's words are a betrayal of American values. He tried to get the consent of the Senate to pass a resolution that would classify attacks on cultural sites as war crimes. However, the document was blocked by the Chair of the Senate Armed Services Committee, Jim Inhofe (R). But later, the House of Representatives passed a resolution limiting Trump's authority to use the armed forces against Iran, which demonstrated deep discord within Washington's elite groups on the Iran's policy. Either way, it is unlikely that we ever know the number of American politicians ready to support Trump's threats against Iran's cultural objects, as this was too scandalous a statement.
Reason to think
On the other hand, Trump's words are worth analysing in that they allow us to rethink what we, in general, prefer not to notice. The Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict was adopted back in 1954 to prevent the type of plundering of art the Nazis undertook during World War II. In 1972, UNESCO adopted the Convention concerning the Protection of World Cultural and Natural Heritage. In 2017, the UN Security Council affirmed that unlawful attacks on objects and buildings intended for religion, education, art, science, charity, or historical monuments could, under certain circumstances and in accordance with international law, be regarded as a war crime. However, these and other documents could not prevent the destruction of many cultural monuments during the conflicts of the recent history, especially in the Balkans, the Middle East, Central Asia, Africa and also in the Caucasus. These acts of vandalism continue to take place in the course of numerous local conflicts or proxy wars. So, in March 2001, the Taliban blew up two statues of Buddha from the 6th century AD in the Bamyan Valley of Afghanistan. In 2012, Islamic Tuareg terrorists plundered and blew up Gao-Sanya, an 11th-century archaeological site in northern Mali. According to National Geographic, 70% of the collections of the National Museum of Afghanistan were looted during the ongoing conflicts of recent decades.
After the West toppled the Saddam Hussein regime in Iraq, the rich cultural heritage of the country was ruined. It is enough to recall and consider the burning of the Mosul central library, which contained ancient manuscripts, a cultural tragedy of a global scale. The artefacts of the National Museum in Baghdad related to the civilizations of Sumer, Akkad, Assyria and Babylonia were also looted. It is believed that forty thousand ancient manuscripts were stored in the house of Saddam Hussein, and their fate is still unknown.
After the outbreak of the war in Syria, ISIS terrorists ruined the beautiful Palmyra, as well as the Assyrian 'Gates of God' in Nineveh, and the Great Mosque in Aleppo. Many mosques of the 16th-18th centuries were obliterated, and the Crac de Chevalier, which was built in 1142-1271 and considered one of the best-preserved crusader castles in the world, was seriously damaged. We can continue the list of invaluable artefacts, as Mesopotamia (modern Iraq), Syria, where literally every square meter of land is marked by history, are the cradles of human civilisation.
Targeted destruction of monuments and Armenia
It is tempting to delve into speculations about deliberate reluctance or negligence of the Western coalition to organise and document the Iraqi cultural property, which ultimately led to the destruction of artefacts. For why did they do that? Either to gradually deprive the national states of their history, since it will be easier to raise generations of 'vanilla' people to be ideal and identical consumers, or because someone really wants to hide or adjust the world history for specific purposes, that is — to falsify the history. Obviously, you are free to accept or deny such assumptions, as it makes no sense to consider them without official evidence. But with regard to falsification of historical truths, it's worthwhile to dwell in more detail, since nowadays there are indeed states that are trying to shape a new history on the past of destroyed artefacts.
Historical and cultural sites in Azerbaijani territories occupied by Armenia are either destroyed without a trace, or falsely presented as Armenian. As a result of the military aggression of Armenia, Albanian churches in the city of Shusha, fortress walls of the Shusha Historical and Architectural Reserve, palaces of the Karabakh khans, house-museum of Khurshidbanu Natavan, mausoleum of Mullah Panah Vagif, the Khudaferin bridges, many mosques and hundreds of historical, architectural and natural monuments were occupied and later subjected to Armenianisation. Dozens of museums, libraries and art galleries preserving the history and culture of the Azerbaijani people were plundered and burned. Apart from the moral and psychological blow, Azerbaijani people and economy lost more than $300 billion in damage, according to preliminary estimates. Azerbaijani authorities, scientists, politicians and public figures constantly highlight these tragic facts at various international platforms, providing historical evidence, reports of the OSCE missions, satellite imagery, but the world community continues to remain silent.
Destruction of cultural heritage is a completely different type of damage, not even comparable to the killing of people. The point is that these monuments belong not only to a particular nation, but to all humankind. That is why Trump's threats against Iran's cultural sites have greatly disturbed many people who do not even know anything about Iran and do not like the Islamic Republic.
Meanwhile, despite the opinion voiced in The New York Times, it is still difficult to believe that the president could go so far. Many could not get used to the overly emotional style of the current American president. On the other hand, the international politics is becoming too rational, and businessman Trump is boosting this trend further, each time preferring to factor in the material benefits forgetting about the moral values. In other words, Trump's threatening remarks on Iran's cultural sites should be regarded in the same vein as his attacks on the NATO allies or the U.S. withdrawal from a number of international treaties, primarily from those concerning climate. Such an attitude, of course, seriously shifts the limits of do's and don'ts. And most importantly, it is of paramount significance that no one transgresses these limits accidentally.