AZƏRBAYCANA GÜVƏNƏRƏK
2020-ci ilin ilk günlərinin ən maraqlı hadisələrindən biri İsveçrənin Davos şəhərində keçirilən sayca 50-ci Dünya İqtisadi Forumu (DİF) oldu. Bu forum özünü nəinki dünya iqtisadiyyatının, həm də beynəlxalq siyasətin aktual məsələlərinin müzakirə meydanı kimi çoxdan təsdiqləyib. Yubiley toplantısına gəlincə, foruma 117 ölkədən 45 dövlət və hökumət başçısı da daxil olmaqla, dünyanın siyasi və iqtisadi elitasını təmsil edən 3 minədək nümayəndə qatılmışdı. Bütün diqqətləri üzərinə çəkmiş forumun iştirakçıları arasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də var idi.
Qlobal çağırış
Yubiley forumun mövzusu «Birgə və davamlı dünyanın maraqlı tərəfləri» olub. Lakin bu mövzu kontekstində bəşəriyyət üçün getdikcə daha ciddi əhəmiyyət kəsb edən ekoloji problemlərin müzakirəsi xüsusi yer tutub. Budəfəki Davos Forumu dünya liderlərində Paris İqlim Sazişinə dəqiq əməl olunmasını tələb edən ekologiya fəallarının çıxışları ilə müşayiət olunub. Maraqlıdır ki, forumun işgüzar proqramını isveçrəli gənc ekofəal Qreta Tunberq açıb. O, qlobal siyasi dairələri və onların nəzarətində olan KİV-i növbəti dəfə bütün dünyaya təhdid olan ekoloji fəlakətlə bağlı susmaqda, məsələyə etinasız yanaşmaqda təqsirləndirib. Onunla qiyabi polemikaya ABŞ prezidenti Donald Tramp belə girib. Forumda çıxış edən Tramp bildirib ki, hazırda prioritet ekologiya yox, iqtisadiyyatdır. Məhz bu kontekstdə ABŞ lideri ətraf mühitin qoruyucularını sərt tənqid edib.
Donald Trampın növbəti dəfə dilə gətirdiyi bu mövqeyi fonunda onun «trilyon acağın əkiləcəyi» anonsu heç bir effekt verməyib. Üstəlik, Tunberq Trampın bu təşəbbüsünə cavab olaraq «yalnız ağac əkməklə iqlim dəyişikliyini önləməyin mümkün olmayacağını» bildirib.
Davos Forumunun digər nüfuzlu iştirakçısı – Almaniya kansleri Angela Merkel isə ekofəalların mövqeyini dəstəkləyib. Onun fikrincə, Paris İqlim Sazişinin qarşıya qoyduğu hədəflərə nail olunması xüsusilə Avropa qitəsi üçün həyati məsələdir. Merkel bəşəriyyəti bu məsələdə birliyə çağırıb, eyni zamanda qlobal ekoloji fəaliyyətin qarşısının alınmasına hər bir ölkənin ayrı-ayrılıqda töhfə verməli olduğunu söyləyib. «Avropa üçün hədəf bəllidir – 2050-ci ilə qitə iqlim üzrə neytral qitəyə çevrilməlidir. Yəni 2050-ci ildə Avropada artıq atmosferə parnik qazları buraxılmamalı, qaçılmaz olan məsələlər isə başqa tədbirlər vasitəsilə kompensasiya edilməlidir. Bunun üçün nəhəng, tarixi miqyasda dəyişikliklər vacibdir», - deyə kansler qeyd edib. O, Almaniyanın 2038-ci ilə atom enerjisindən tam imtina edəcəyini, kömürlə işləyən bütün elektrik stansiyalarını bağlayacağını da bildirib.
Ekoloji problemlərin müzakirəsilə yanaşı, forumda biznesin insani aparılması yolları, gələcəkdə iş yerlərinin açılması, ictimaiyyətin rifahı naminə yeni texnologiyaların tətbiqi kimi məsələlər də nəzərdən keçirilib. Avrasiya və dünya miqyasında ayrı-ayrı dövlətlərin artmaqda olan iqtisadi imkanları da təhlil edilib. Bu mənada, dünyanın iqtisadi və siyasi elitasının Azərbaycana marağı özünü bir daha göstərib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin DİF-in işinə ardıcıl olaraq 14-cü dəfə qatılmasının özü çox şeydən xəbər verir.
«Suverenlik, müstəqillik və öz ehtiyatlarımıza güvənmək»
İlham Əliyev Davos Forumunun nüfuzlu tribunasından növbəti dəfə istifadə edib. O, qlobal siyasət və iqtisadiyyatın nüfuzlu nümayəndələri qarşısında Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasətindəki prioritetlərdən danışıb. Bu zaman o, Azərbaycan siyasətindəki fundamental prinsipə xüsusi diqqət çəkib. Söhbət beynəlxalq arenada müstəqilliyin, milli maraqların davamlı qorunmasından gedir.
Davos Forumu çərçivəsində «Strateji baxış: Avrasiya» mövzusundakı panel iclasın aparıcısı ilə Azərbaycan Prezidentinin dialoqu da maraqlı olub. İlham Əliyev «Avrasiyanın böyük qüvvələrindən ilk olaraq Pekinə zəng edərsiniz, yoxsa Moskvaya?» sualına İlham Əliyev qısa, lakonik, lakin kifayət qədər aydın cavab verib: «Bakıya…». Moderatorun təəccüb dolu reaksiyasını görən İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycan böyük uğurlara, ilk növbədə, xalqın və dövlətin öz müstəqilliyinə sadiqliyi sayəsində imza atıb.
«Azərbaycanın, o cümlədən gənc nəslin əsas ideyası və ideologiyası suverenlik, müstəqillik və öz ehtiyatlarımıza güvənməkdir. Prezident olaraq mənim hədəflərimdən biri Azərbaycanı öz-özünü təmin edən, heç kimdən asılı olmayan ölkəyə çevirmək idi. Başqa sözlə, iqtisadi müstəqillik əsas prioritet idi, çünki bu, siyasi müstəqillik üçün bünövrədir», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlardan da danışan dövlət başçısı ölkənin daxili və xarici siyasəti üçün ümumi prinsip sayıla biləcək prinsipi də dilə gətirib: «Azərbaycanda biz həmişə sözümüzə əməl edirik. Biz heç vaxt yerinə yetirə bilməyəcəyimiz məsələləri dilimizə gətirmirik».
Azərbaycan Prezidenti forum iştirakçılarının diqqətini regional sabitliyə ciddi təhdid olan məsələlərə, ölkəmizin sərhədlərindən kənarda artan gərginliyə, xüsusilə Əfqanıstanda baş verənlərə və Amerika-İran münasibətlərinə də çəkib. O, tam doğru olaraq deyib: «Təəssüf ki, biz bu prosesə tam olaraq təsir edə bilmərik. Məsuliyyəti bu kövrək sabitliyin daha da sarsılmaması üçün öz aralarında müəyyən məsələlərlə bağlı razılığa gəlməli olan super qüvvələr, super güclər daşıyacaq…».
İlham Əliyev Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal edildiyini də xatırladıb, bunun bütünlükdə regionun təhlükəsizliyinə, sabitliyinə daimi təhdid olduğunu bildirib.
Azərbaycan dövlətinin müasir mərhələdə inkişafı üçün nələrin tələb olunduğu haqda da danışan prezident «yaxşı idarəçilikdə, şəffaflıqda, hesabatlılıqda, həyat və yaşayış standartları ilə bağlı meyarların Avropa İttifaqının standartlarına daha da yaxınlaşması üçün yeni yanaşma»dan danışıb. Bununla yanaşı, o, Azərbaycanın uğurları haqda Davos Forumunun özünün açıqladığı qiymətləndirməyə istinad edib. Həqiqətən də, DİF-in Azərbaycan hökumətinin strateji baxışını 10-cu yerə, hökumətin sabitlik təmin etmək bacarığını isə dünyada 11-ci yerə layiq görməsi Azərbaycan dövlətinin effektivliyinin aşkar göstəricisi sayıla bilər. Demək, daxili potensialı ona beynəlxalq arenada mövqeyini davamlı olaraq gücləndirmək imkanı verir.
Regional mərkəz
Azərbaycanın beynəxalq nüfuzunun nə qədər artdığını, onun xüsusilə DİF meydanında hansı nüfuza malik olduğunu Prezident İlham Əliyevin Davosda keçirdiyi çoxsaylı görüşlər də təsdiqləyib. Forumun kluarlarında o, müxtəlif dövlətlərin liderləri, nəhəng beynəlxalq şirkətlərin rəhbərlərilə çoxsaylı görüşlər keçirib. İlham Əliyevin Pakistanın baş naziri İmran Xan, Polşa prezidenti Ancey Duda, Xorvatiya hökumətinin başçısı Andrey Plenkoviç, Monqolustan prezidenti Xaltmaaqiyn Battulqa, Gürcüstanın baş naziri Georgi Qaxariya, İsveçrə prezidenti Simonetta Sommaruqa, Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ilə danışıqları Azərbaycanın tərəfdaş dairəsinin nə qədər geniş olduğunu, onun xarici siyasi maraqlar spektrini bir daha ortaya qoyub.
İ.Əliyevin DİF prezidenti Borge Brende, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının rəhbəri Suma Çakrabarti, Norveçin «Equinor» şirkətinin baş icraçı direktoru Eldar Saetre, Rusiyanın «LUKOIL» şirkətinin prezidenti Vahid Ələkbərov, Niderlandın «Signify» şirkətinin rəhbəri Erik Rondolat və digər nəhəng beynəlxalq biznes nümayəndələrilə görüşlərisə Azərbaycanın qlobal iqtisadiyyata inteqrasiyasını davam etdirmək niyyətinin, eyni zamanda dünyanın aparıcı şirkətlərinin, iqtisadi-maliyyə mərkəzlərinin ölkəmizlə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunun göstəricisidir.
Davos Forumunun gedişində Azərbaycanın «LUKOIL», «Signify» (işıqlandırma sahəsində dünya liderlərindən biri), «Swiss Re» (İsveçrənin təkrar sığorta cəmiyyəti), «Procter and Gamble Europe» (beynəlxalq istehlak malları bazarının liderlərindən biri), «Carlsberg Group» (nəhəng pivə istehsalı korporasiyası) şirkətlərilə əməkdaşlığı genişləndirməsinə dair konkret razılaşmalar əldə olunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) baş katibi Məhəmməd Barkindo ilə görüşündən ayrıca danışmaq lazımdır. Barkindo İlham Əliyevin hələ 5 il əvvəl Dünya İqtisadi Forumunda OPEC-ə üzv olan bütün ölkələri və OPEC-ə üzv olmayan ölkələri bir araya gəlməyə, birlikdə çalışmağa çağırmış dünya liderlərindən birincisi olduğunu xatırladıb. Bununla, OPEK rəhbəri İlham Əliyevin uzaqgörənliyinə, qlobal enerji bazarındakı problemlərin həlli yollarını, neft hasilatçısı olan ölkələr arasında əməkdaşlığın perspektivlərini dəqiq görməsinə yüksək qiymət verib.
Beləliklə, sayca 50-ci olan yubiley forumunda müstəqil Azərbaycanın regional və qlobal proseslərdəki artan nüfuzu növbəti dəfə nümayiş olunub. Forumun əlamətdar hadisələrindən biri də Prezident İlham Əliyevlə DİF rəhbəri Borge Brende arasında imzalanmış protokoldur. Sənədə əsasən, Azərbaycanda DİF-in afilə edilmiş regional mərkəzi yaradılacaq. Azərbaycan üçün bu, yalnız yeni böyük investisiya axını perspektivi yox, həm də onun Avrasiyanın əsas iqtisadi mərkəzlərindən biri kimi qəbul olunması deməkdir.
Başqa sözlə, Bakının Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında bağlayıcı bəndə çevrilmək istiqamətində uzun illər göstərdiyi səylər məntiqi nəticəsini tapır. Artıq onun bu rolu dünyanın siyasi və iqtisadi elitaları tərəfindən qəbul olunur. Bunlardan biri isə əlbəttə ki, Davos Forumudur. Bu, əslində qlobal güc mərkəzlərinin Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı liderliyini qəbul etməsidir. Onlar Azərbaycanı etibarlı, cəlbedici iqtisadi tərəfdaş kimi qəbul, regional təhlükəsizliyin formalaşdırılması prosesindəki vacib rolunu etiraf edirlər.

РАСЧЕТ НА АЗЕРБАЙДЖАН
Одним из наиболее примечательных событий начала 2020 года стал юбилейный, 50-й по счету Всемирный экономический форум (ВЭФ) в швейцарском Давосе. Этот форум уже давно утвердился в качестве важной площадки для обсуждения актуальных проблем не только мировой экономики, но и политики. В юбилейном «Давосе» приняли участие почти три тысячи представителей мировой политической и экономической элиты из 117 стран, включая 45 глав государств и правительств. Среди участников форума, привлекших к себе наиболее пристальное внимание, был и президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Глобальный вызов
Тема юбилейного заседания ВЭФ была обозначена как «Заинтересованные стороны за сплоченный и устойчивый мир». Но в контексте данной темы особое место было уделено обсуждению приобретающих все большее значение для судеб человечества экологических проблем.
Нынешний форум в Давосе сопровождался выступлениями экоактивистов, требующих от мировых лидеров четкого выполнения Парижского соглашения по климату. Примечательно, что деловую программу форума открыла юная шведская экоактивистка Грета Тунберг, вновь обвинившая глобальные политические круги и контролируемые ими СМИ в замалчивании и игнорировании угрожающей всему миру экологической катастрофы. В заочную полемику с ней вступил президент США Дональд Трамп. Выступая на форуме, американский лидер заявил, что в приоритете сейчас не столь экология, сколько экономика, исходя из чего он подверг резкой критике деятельность защитников окружающей среды.
На фоне в очередной раз продекларированной Трампом позиции не возымела никакого особенного эффекта анонсированная им «посадка триллиона деревьев». Тем более что сама Тунберг отреагировала на его инициативу заявлением о том, что «остановить изменение климата одними новыми деревьями не получится».
Между тем позицию экоактивистов, в сущности, поддержал другой влиятельный участник Давосского форума - канцлер Германии Ангела Меркель. По ее мнению, достижение целей Парижского соглашения является вопросом выживания, в частности для Европейского континента. Она призвала человечество действовать сообща, а каждую страну в отдельности - внести свой вклад в дело предотвращения глобальной экологической катастрофы. «Для Европы эта цель означает, что к 2050 году континент должен стать климатически нейтральным - не выбрасывать больше в атмосферу парниковые газы, а компенсировать неизбежные выбросы другими мерами. Для этого необходимы изменения гигантского исторического масштаба», - подчеркнула немецкий лидер, напомнив о том, что к 2038 году Германия простится с атомной энергетикой и закроет все угольные электростанции.
В унисон с обсуждением проблемы экологической устойчивости на планете на юбилейном Давосском форуме были рассмотрены и такие темы, как гуманные способы ведения бизнеса, создание рабочих мест будущего, новые технологии на благо общества. Особо были проанализированы и расширяющиеся экономические возможности отдельных стран в масштабах Евразии и всего мира. В этом смысле вновь был продемонстрирован очевидный интерес мировой политической и экономической элиты к Азербайджану. О многом говорит уже сам тот факт, что азербайджанский лидер Ильхам Алиев участвовал в работе ВЭФ в 14-й раз подряд.
«Суверенитет, независимость и расчет на собственные ресурсы»
Ильхам Алиев вновь использовал престижную трибуну Давосского форума в целях раскрытия перед влиятельными деятелями глобальной политики и экономики приоритетов внешне- и внутриполитической стратегии азербайджанского государства. При этом ключевой акцент был сделан на фундаментальном принципе политики Азербайджана - последовательное отстаивание своей независимости и национальных интересов на мировой арене. Показателен диалог главы азербайджанского государства с модератором состоявшегося в рамках Давосского форума панельного заседания «Стратегический взгляд: Евразия». Отвечая на вопрос о том, куда - в Москву или Пекин, являющиеся двумя крупнейшими силами в Евразии, - он позвонит в первую очередь, Ильхам Алиев дал крайне лаконичный, но вполне исчерпывающий ответ: «В Баку». И далее, исходя из удивленной реакции модератора, четко разъяснил, что наша страна достигла значительных успехов, прежде всего, благодаря твердой приверженности азербайджанского народа и государства своей независимости.
«Основная идея и идеология Азербайджана, в том числе молодого поколения, - это суверенитет, независимость и расчет на собственные ресурсы. Одна из моих целей как президента заключалась в превращении Азербайджана в самодостаточную и ни от кого не зависящую страну. Иными словами, экономическая независимость была основным приоритетом, потому что это - фундамент для политической независимости», - подчеркнул азербайджанский лидер.
Рассказывая о проводимых в Азербайджане реформах, Ильхам Алиев обозначил также принцип, который можно считать всеобщим для политики азербайджанского государства: и внутренней, и внешней. «Мы в Азербайджане всегда держим данное слово. Мы никогда не обещаем того, чего не сможем выполнить», - заявил Ильхам Алиев. Примечательно в этом смысле привлечение президентом Азербайджана внимания Давосского форума к серьезным угрозам для региональной стабильности, росту напряженности за пределами границ нашей страны, особенно в Афганистане и американо-иранских отношениях. Предельно честно прозвучало и его высказывание о том, что, «к сожалению, мы не можем полностью влиять на данный процесс. Ответственность будут нести суперсилы, которым следует прийти к договоренности между собой в определенных вопросах…»
Ильхам Алиев напомнил и об оккупации азербайджанских территорий Арменией, что является постоянным источником угрозы для стабильности и безопасности региона в целом.
Затронув вопрос о том, что требуется для развития азербайджанского государства на современном этапе, Ильхам Алиев акцентировал внимание на «новом подходе в хорошем управлении, прозрачности, отчетности, дальнейшем приближении критериев, связанных со стандартами жизни и быта, к стандартам Европейского союза». При этом он сослался на обнародованные самим Давосским форумом оценки успешности Азербайджана. Действительно, тот факт, что Всемирный экономический форум удостоил правительство Азербайджана 10-го места в мировом масштабе за стратегический взгляд и 11-го места - за умение обеспечить стабильность, красноречиво свидетельствует об эффективности азербайджанского государства, внутренний потенциал которого позволяет ему добиваться последовательного усиления своих позиций и на международной арене.
Региональный центр
О росте международного авторитета Азербайджана, в частности и на площадке ВЭФ, свидетельствовали состоявшиеся в Давосе многочисленные встречи президента Ильхама Алиева с лидерами различных стран, руководителями крупнейших мировых компаний. Переговоры главы азербайджанского государства с премьер-министром Пакистана Имраном Ханом, президентом Польши Анджеем Дудой, премьер-министром Хорватии Андреем Пленковичем, президентом Монголии Халтмаагийном Баттулгой, премьер-министром Грузии Георгием Гахарией, президентом Швейцарии Симонеттой Соммаругой, министром иностранных дел Турции Мевлютом Чавушоглу вновь продемонстрировали широкий круг партнеров Азербайджана, спектр внешнеполитических интересов страны.
Встречи же Ильхама Алиева с президентом ВЭФ Бёрге Бренде, главой Европейского банка реконструкции и развития Сумой Чакрабарти, руководителями норвежской Equinor Эльдаром Сетре, российской LUKOIL Вагитом Алекперовым, нидерландской Signify Эриком Рондолатом и другими представителями крупного мирового бизнеса подтвердили стремление Азербайджана к дальнейшей интеграции в глобальную экономику, а также интерес ведущих компаний и финансово-экономических центров мира к расширению сотрудничества с нашей страной. В ходе юбилейного Давосского форума были достигнуты конкретные договоренности о расширении сотрудничества Азербайджана с компаниями LUKOIL, Signify (один из мировых лидеров в области освещения), Swiss Re (Швейцарское перестраховочное общество), Procter and Gamble Europe (один из лидеров мирового рынка потребительских товаров), Carlsberg Group (крупная пивоваренная корпорация).
Отдельно стоит сказать о встрече президента Азербайджана Ильхама Алиева с генеральным секретарем Организации стран - экспортеров нефти (ОПЕК) Мохаммедом Баркиндо. Последний напомнил о том, что еще пять лет назад глава Азербайджана первым из мировых лидеров призвал на Всемирном экономическом форуме все страны - члены ОПЕК и страны, не входящие в эту структуру, к объединению и совместной работе. Тем самым руководитель ОПЕК дал высокую оценку дальновидности Ильхама Алиева, его четкому видению путей решения проблем на глобальном энергетическом рынке, перспектив сотрудничества между нефтедобывающими странами.
Таким образом, юбилейный, 50-й по счету Давосский форум стал очередной демонстрацией растущего влияния независимого Азербайджана в региональных и глобальных процессах. Не случайно одним из знаковых решений форума стало подписание президентом Ильхамом Алиевым и главой ВЭФ Бёрге Бренде протокола о создании в Азербайджане аффилированного регионального центра ВЭФ. Для Азербайджана это означает не только перспективу нового большого потока инвестиций, но и его признание как одного из ключевых экономических центров Евразии.
Иными словами, многолетние усилия Баку по превращению Азербайджана в связующее звено между Востоком и Западом, Севером и Югом находят свое логическое продолжение и одобрение на уровне мировой политической и экономической элиты, в роли одной из «мозговых» площадок которой выступает престижный Всемирный экономический форум в Давосе. Это, по сути, констатация глобальными центрами силы самого факта лидирующей роли Азербайджана на Южном Кавказе, надежности этой страны как привлекательного экономического партнера, ее важной роли в процессах формирования региональной безопасности.