AZƏRBAYCANA GÜVƏNƏRƏK
2020-ci ilin ilk günlərinin ən maraqlı hadisələrindən biri İsveçrənin Davos şəhərində keçirilən sayca 50-ci Dünya İqtisadi Forumu (DİF) oldu. Bu forum özünü nəinki dünya iqtisadiyyatının, həm də beynəlxalq siyasətin aktual məsələlərinin müzakirə meydanı kimi çoxdan təsdiqləyib. Yubiley toplantısına gəlincə, foruma 117 ölkədən 45 dövlət və hökumət başçısı da daxil olmaqla, dünyanın siyasi və iqtisadi elitasını təmsil edən 3 minədək nümayəndə qatılmışdı. Bütün diqqətləri üzərinə çəkmiş forumun iştirakçıları arasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də var idi.
Qlobal çağırış
Yubiley forumun mövzusu «Birgə və davamlı dünyanın maraqlı tərəfləri» olub. Lakin bu mövzu kontekstində bəşəriyyət üçün getdikcə daha ciddi əhəmiyyət kəsb edən ekoloji problemlərin müzakirəsi xüsusi yer tutub. Budəfəki Davos Forumu dünya liderlərində Paris İqlim Sazişinə dəqiq əməl olunmasını tələb edən ekologiya fəallarının çıxışları ilə müşayiət olunub. Maraqlıdır ki, forumun işgüzar proqramını isveçrəli gənc ekofəal Qreta Tunberq açıb. O, qlobal siyasi dairələri və onların nəzarətində olan KİV-i növbəti dəfə bütün dünyaya təhdid olan ekoloji fəlakətlə bağlı susmaqda, məsələyə etinasız yanaşmaqda təqsirləndirib. Onunla qiyabi polemikaya ABŞ prezidenti Donald Tramp belə girib. Forumda çıxış edən Tramp bildirib ki, hazırda prioritet ekologiya yox, iqtisadiyyatdır. Məhz bu kontekstdə ABŞ lideri ətraf mühitin qoruyucularını sərt tənqid edib.
Donald Trampın növbəti dəfə dilə gətirdiyi bu mövqeyi fonunda onun «trilyon acağın əkiləcəyi» anonsu heç bir effekt verməyib. Üstəlik, Tunberq Trampın bu təşəbbüsünə cavab olaraq «yalnız ağac əkməklə iqlim dəyişikliyini önləməyin mümkün olmayacağını» bildirib.
Davos Forumunun digər nüfuzlu iştirakçısı – Almaniya kansleri Angela Merkel isə ekofəalların mövqeyini dəstəkləyib. Onun fikrincə, Paris İqlim Sazişinin qarşıya qoyduğu hədəflərə nail olunması xüsusilə Avropa qitəsi üçün həyati məsələdir. Merkel bəşəriyyəti bu məsələdə birliyə çağırıb, eyni zamanda qlobal ekoloji fəaliyyətin qarşısının alınmasına hər bir ölkənin ayrı-ayrılıqda töhfə verməli olduğunu söyləyib. «Avropa üçün hədəf bəllidir – 2050-ci ilə qitə iqlim üzrə neytral qitəyə çevrilməlidir. Yəni 2050-ci ildə Avropada artıq atmosferə parnik qazları buraxılmamalı, qaçılmaz olan məsələlər isə başqa tədbirlər vasitəsilə kompensasiya edilməlidir. Bunun üçün nəhəng, tarixi miqyasda dəyişikliklər vacibdir», - deyə kansler qeyd edib. O, Almaniyanın 2038-ci ilə atom enerjisindən tam imtina edəcəyini, kömürlə işləyən bütün elektrik stansiyalarını bağlayacağını da bildirib.
Ekoloji problemlərin müzakirəsilə yanaşı, forumda biznesin insani aparılması yolları, gələcəkdə iş yerlərinin açılması, ictimaiyyətin rifahı naminə yeni texnologiyaların tətbiqi kimi məsələlər də nəzərdən keçirilib. Avrasiya və dünya miqyasında ayrı-ayrı dövlətlərin artmaqda olan iqtisadi imkanları da təhlil edilib. Bu mənada, dünyanın iqtisadi və siyasi elitasının Azərbaycana marağı özünü bir daha göstərib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin DİF-in işinə ardıcıl olaraq 14-cü dəfə qatılmasının özü çox şeydən xəbər verir.
«Suverenlik, müstəqillik və öz ehtiyatlarımıza güvənmək»
İlham Əliyev Davos Forumunun nüfuzlu tribunasından növbəti dəfə istifadə edib. O, qlobal siyasət və iqtisadiyyatın nüfuzlu nümayəndələri qarşısında Azərbaycan dövlətinin daxili və xarici siyasətindəki prioritetlərdən danışıb. Bu zaman o, Azərbaycan siyasətindəki fundamental prinsipə xüsusi diqqət çəkib. Söhbət beynəlxalq arenada müstəqilliyin, milli maraqların davamlı qorunmasından gedir.
Davos Forumu çərçivəsində «Strateji baxış: Avrasiya» mövzusundakı panel iclasın aparıcısı ilə Azərbaycan Prezidentinin dialoqu da maraqlı olub. İlham Əliyev «Avrasiyanın böyük qüvvələrindən ilk olaraq Pekinə zəng edərsiniz, yoxsa Moskvaya?» sualına İlham Əliyev qısa, lakonik, lakin kifayət qədər aydın cavab verib: «Bakıya…». Moderatorun təəccüb dolu reaksiyasını görən İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycan böyük uğurlara, ilk növbədə, xalqın və dövlətin öz müstəqilliyinə sadiqliyi sayəsində imza atıb.
«Azərbaycanın, o cümlədən gənc nəslin əsas ideyası və ideologiyası suverenlik, müstəqillik və öz ehtiyatlarımıza güvənməkdir. Prezident olaraq mənim hədəflərimdən biri Azərbaycanı öz-özünü təmin edən, heç kimdən asılı olmayan ölkəyə çevirmək idi. Başqa sözlə, iqtisadi müstəqillik əsas prioritet idi, çünki bu, siyasi müstəqillik üçün bünövrədir», - deyə Prezident İlham Əliyev bildirib.
Azərbaycanda həyata keçirilən islahatlardan da danışan dövlət başçısı ölkənin daxili və xarici siyasəti üçün ümumi prinsip sayıla biləcək prinsipi də dilə gətirib: «Azərbaycanda biz həmişə sözümüzə əməl edirik. Biz heç vaxt yerinə yetirə bilməyəcəyimiz məsələləri dilimizə gətirmirik».
Azərbaycan Prezidenti forum iştirakçılarının diqqətini regional sabitliyə ciddi təhdid olan məsələlərə, ölkəmizin sərhədlərindən kənarda artan gərginliyə, xüsusilə Əfqanıstanda baş verənlərə və Amerika-İran münasibətlərinə də çəkib. O, tam doğru olaraq deyib: «Təəssüf ki, biz bu prosesə tam olaraq təsir edə bilmərik. Məsuliyyəti bu kövrək sabitliyin daha da sarsılmaması üçün öz aralarında müəyyən məsələlərlə bağlı razılığa gəlməli olan super qüvvələr, super güclər daşıyacaq…».
İlham Əliyev Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğal edildiyini də xatırladıb, bunun bütünlükdə regionun təhlükəsizliyinə, sabitliyinə daimi təhdid olduğunu bildirib.
Azərbaycan dövlətinin müasir mərhələdə inkişafı üçün nələrin tələb olunduğu haqda da danışan prezident «yaxşı idarəçilikdə, şəffaflıqda, hesabatlılıqda, həyat və yaşayış standartları ilə bağlı meyarların Avropa İttifaqının standartlarına daha da yaxınlaşması üçün yeni yanaşma»dan danışıb. Bununla yanaşı, o, Azərbaycanın uğurları haqda Davos Forumunun özünün açıqladığı qiymətləndirməyə istinad edib. Həqiqətən də, DİF-in Azərbaycan hökumətinin strateji baxışını 10-cu yerə, hökumətin sabitlik təmin etmək bacarığını isə dünyada 11-ci yerə layiq görməsi Azərbaycan dövlətinin effektivliyinin aşkar göstəricisi sayıla bilər. Demək, daxili potensialı ona beynəlxalq arenada mövqeyini davamlı olaraq gücləndirmək imkanı verir.
Regional mərkəz
Azərbaycanın beynəxalq nüfuzunun nə qədər artdığını, onun xüsusilə DİF meydanında hansı nüfuza malik olduğunu Prezident İlham Əliyevin Davosda keçirdiyi çoxsaylı görüşlər də təsdiqləyib. Forumun kluarlarında o, müxtəlif dövlətlərin liderləri, nəhəng beynəlxalq şirkətlərin rəhbərlərilə çoxsaylı görüşlər keçirib. İlham Əliyevin Pakistanın baş naziri İmran Xan, Polşa prezidenti Ancey Duda, Xorvatiya hökumətinin başçısı Andrey Plenkoviç, Monqolustan prezidenti Xaltmaaqiyn Battulqa, Gürcüstanın baş naziri Georgi Qaxariya, İsveçrə prezidenti Simonetta Sommaruqa, Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu ilə danışıqları Azərbaycanın tərəfdaş dairəsinin nə qədər geniş olduğunu, onun xarici siyasi maraqlar spektrini bir daha ortaya qoyub.
İ.Əliyevin DİF prezidenti Borge Brende, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının rəhbəri Suma Çakrabarti, Norveçin «Equinor» şirkətinin baş icraçı direktoru Eldar Saetre, Rusiyanın «LUKOIL» şirkətinin prezidenti Vahid Ələkbərov, Niderlandın «Signify» şirkətinin rəhbəri Erik Rondolat və digər nəhəng beynəlxalq biznes nümayəndələrilə görüşlərisə Azərbaycanın qlobal iqtisadiyyata inteqrasiyasını davam etdirmək niyyətinin, eyni zamanda dünyanın aparıcı şirkətlərinin, iqtisadi-maliyyə mərkəzlərinin ölkəmizlə əməkdaşlığı genişləndirməkdə maraqlı olduğunun göstəricisidir.
Davos Forumunun gedişində Azərbaycanın «LUKOIL», «Signify» (işıqlandırma sahəsində dünya liderlərindən biri), «Swiss Re» (İsveçrənin təkrar sığorta cəmiyyəti), «Procter and Gamble Europe» (beynəlxalq istehlak malları bazarının liderlərindən biri), «Carlsberg Group» (nəhəng pivə istehsalı korporasiyası) şirkətlərilə əməkdaşlığı genişləndirməsinə dair konkret razılaşmalar əldə olunub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Neft İxrac edən Ölkələr Təşkilatının (OPEC) baş katibi Məhəmməd Barkindo ilə görüşündən ayrıca danışmaq lazımdır. Barkindo İlham Əliyevin hələ 5 il əvvəl Dünya İqtisadi Forumunda OPEC-ə üzv olan bütün ölkələri və OPEC-ə üzv olmayan ölkələri bir araya gəlməyə, birlikdə çalışmağa çağırmış dünya liderlərindən birincisi olduğunu xatırladıb. Bununla, OPEK rəhbəri İlham Əliyevin uzaqgörənliyinə, qlobal enerji bazarındakı problemlərin həlli yollarını, neft hasilatçısı olan ölkələr arasında əməkdaşlığın perspektivlərini dəqiq görməsinə yüksək qiymət verib.
Beləliklə, sayca 50-ci olan yubiley forumunda müstəqil Azərbaycanın regional və qlobal proseslərdəki artan nüfuzu növbəti dəfə nümayiş olunub. Forumun əlamətdar hadisələrindən biri də Prezident İlham Əliyevlə DİF rəhbəri Borge Brende arasında imzalanmış protokoldur. Sənədə əsasən, Azərbaycanda DİF-in afilə edilmiş regional mərkəzi yaradılacaq. Azərbaycan üçün bu, yalnız yeni böyük investisiya axını perspektivi yox, həm də onun Avrasiyanın əsas iqtisadi mərkəzlərindən biri kimi qəbul olunması deməkdir.
Başqa sözlə, Bakının Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında bağlayıcı bəndə çevrilmək istiqamətində uzun illər göstərdiyi səylər məntiqi nəticəsini tapır. Artıq onun bu rolu dünyanın siyasi və iqtisadi elitaları tərəfindən qəbul olunur. Bunlardan biri isə əlbəttə ki, Davos Forumudur. Bu, əslində qlobal güc mərkəzlərinin Azərbaycanın Cənubi Qafqazdakı liderliyini qəbul etməsidir. Onlar Azərbaycanı etibarlı, cəlbedici iqtisadi tərəfdaş kimi qəbul, regional təhlükəsizliyin formalaşdırılması prosesindəki vacib rolunu etiraf edirlər.

The Davos Forum confirmed the increasing role of Baku in international politics and economy
One of the most remarkable events of the 2020 was the anniversary 50th World Economic Forum (WEF) in Davos, Switzerland. This forum has long been known as an important platform for discussing urgent problems of the global economy and politics. Almost three thousand representatives of the world political and economic elite from 117 countries, including 45 heads of states and governments, took part in the anniversary summit. One of the participants was the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev.
Global challenge
The theme of the anniversary WEF summit was Stakeholders for a Cohesive and Sustainable World. But in the context, both the organisers and participants attached particular attention to the discussions of environmental problems, which become increasingly significant for the humankind.
The current forum was full of speeches of environmental activists demanding the world leaders to rule in line with the norms and principles of the Paris Climate Accord. Remarkably, the business program of the forum was opened by the young Swedish eco-activist Greta Thunberg, who again accused the global political elites and their media outlets of suppressing and ignoring the environmental disasters threatening the world. In response, the U.S. President Donald Trump argued that the priority issue today is not so much environment than the economy. That is why he sharply criticised the activities of environmentalists.
Nevertheless, Trump's initiative to plant a trillion trees did not have any special effect. Thunberg reacted to this initiative with a statement that "new trees alone will not help to stop climate change."
German Chancellor Angela Merkel supported the position of eco-activists. She believes that achieving the goals declared in the Paris Accord is a matter of survival, in particular for the European continent. "The world must come together and act, but every country must do its bit," said Merkel. The aim is to make Europe climate neutral by 2050. For this, however, new ways of creating value will be needed, and the increasingly important role of digitalisation must not be ignored. That means no more greenhouse gas emissions, and where emissions are unavoidable, they must be offset, continued German leader. Germany has decided to end the use of nuclear power by 2022 and to end the use of coal to generate electric power no later than 2038, and if possible by 2035.
Discussion of environmental sustainability were followed by talks about humane ways of doing business, creating jobs for the future, new technologies for the benefit of society, particularly, the expanding of economic opportunities of individual countries in Eurasia and the whole world. That is when the world political and economic elite has demonstrated obvious interest in Azerbaijan once again. In fact, it was the 14th visit of the Azerbaijani leader Ilham Aliyev to Davos to take part in the WEF.
Sovereignty, independence and self-reliance
Ilham Aliyev used the prestigious platform of the Davos Forum again in order to talk about the priorities of foreign and domestic political strategies of Azerbaijan. At the same time, he emphasised the fundamental principle of Azerbaijan’s policy - the consistent upholding of its independence and national interests on the world stage.
Mr. Aliyev was one of the participants of panel discussion Strategic Outlook: Eurasia. His response to the question of moderator 'Who do you call first—Moscow or Beijing,—considering that Eurasia has now these great super-powers, Russia and China on each side?" was extremely laconic, but quite comprehensive one: "I'd call Baku." He then clearly briefed the participants on significant accomplishments of Azerbaijan, primarily due to the firm commitment of the Azerbaijani people and the state to independence.
"The main idea and the main ideology of Azerbaijan, including the young generation, is sovereignty, independence and reliance on own resources. One of my goals as president was to turn Azerbaijan into a self-sufficient and independent country. In other words, economic independence was the main priority, because it is the foundation for political independence," Aliyev said.
Talking about the reforms carried out in Azerbaijan, Ilham Aliyev also mentioned the universal principles of Azerbaijan's internal and external policies. "We in Azerbaijan always keep our words. We never promise that which we will not be able to fulfil," Ilham Aliyev said. He drew the attention to serious threats to regional stability and to the growth of tension along the borders of Azerbaijan, especially the situation in Afghanistan and the U.S.-Iranian relations. "Unfortunately, we cannot completely influence this process. Responsibility lies on the super powers, which must agree on certain issues between themselves so that this fragile stability is not shaken more..." said President Aliyev.
He also mentioned the occupation of Azerbaijani territories by Armenia, which is a constant source of threat to the stability and security of the region as a whole.
Ilham Aliyev focused on "new approach in the good governance, transparency, accountability, bringing the criteria of our life and living standards closer to the standards of European Union." At the same time, he referred to the assessment of Azerbaijan’s accomplishments published by the Davos Forum. Indeed, the fact that the World Economic Forum awarded the Government of Azerbaijan 10th place on a global scale for its strategic outlook and 11th place for its ability to ensure stability testifies to the effectiveness of the Azerbaijani state, whose internal potential allows it to achieve a consistent strengthening of its position and in the international arena.
Regional Centre
Numerous meetings held in Davos between President Aliyev and the leaders of various countries and major world companies shows the growing international prestige of Azerbaijan, especially at the WEF. Meetings with the Prime Minister of Pakistan Imran Khan, President of Poland Andrzej Duda, Prime Minister of Croatia Andrej Plenkovic, President of Mongolia Khaltmaagiin Battulga, Prime Minister of Georgia Georgy Gakhariya, President of Switzerland Simonetta Sommaruga, Minister of Foreign Affairs of Turkey Mevlut Cavusoglu again showed the range of partners and foreign policy interests of Azerbaijan.
The meetings of Ilham Aliyev with the WEF President Börge Brende, the head of the European Bank for Reconstruction and Development Suma Chakrabarti, CEO of Equinor (Norway) Eldar Saetre, President of LUKOil (Russia) Vagit Alekperov, CEO of Signify (the Netherlands) Eric Rondolat and other representatives of large world businesses confirmed Azerbaijan’s desire for further integration into the global economy as well as the interest of leading companies and financial and economic centres in expanding cooperation with our country. During the anniversary Davos forum, specific agreements were reached on expanding Azerbaijan’s cooperation with LUKOil, Signify (one of the world leaders in lighting), Swiss Re (Swiss reinsurance company), Procter and Gamble Europe (one of the leaders in global consumer goods market), Carlsberg Group (a large brewing corporation).
President Aliyev also met with Secretary General of the Organisation of Petroleum Exporting Countries (OPEC) Mohammed Barkindo, who recalled that five years ago, Mr. Aliyev was the first world leader at the World Economic Forum who had called on all countries—OPEC member and non-member states—to unite and work together. Mr. Barkindo praised the clear vision of Ilham Aliyev of ways to solve problems in the global energy market, and the prospects for cooperation between oil-producing countries.
Thus, the 50th anniversary forum in Davos has demonstrated once again the growing influence of independent Azerbaijan in regional and global processes. It is no coincidence that one of the landmark decisions of the forum was the signing by the President Ilham Aliyev and the WEF president Börge Brend of a protocol on the creation of an affiliate WEF regional centre in Azerbaijan. For Azerbaijan, this means not only the prospect of a new large flow of investment, but also its recognition as one of the key economic centres of Eurasia.
In other words, Baku's long-term efforts to turn Azerbaijan into a link between East and West, North and South are acknowledged by international political and economic elite with the prestigious World Economic Forum in Davos being one of the driving platforms. This is a statement by global centres of power of the very fact of Azerbaijan’s leading role in the South Caucasus, the reliability of Azerbaijan as an attractive economic partner, its significant contribution to the development of regional security.