«ALTI»: MƏKAN VƏ ZAMAN
İkinci Dünya müharibəsi. Alman əmək düşərgəsi. Kamerada altı qadın var. Adlarına və görünüşünə görə - slavyan mənşəlidirlər. Onlardan biri alman zabiti Krauzeniöldürüb. Lağım qazaraq, qaçmağa hazırlaşarkən öldürüb. Əmək düşərgəsininkomandanlığı elan edib: zabitin qatili tapılarsa, qalan qadınların həyatı xilas olunacaq. Tapılmazsa, hamı edam olunacaq. Onlardan yaşca ən böyüyü araşdırmağa başlayır, öyrənmək istəyir ki, beş qadının hansı, necə və hansı şəraitdə hansısaqarovulçunun bilmədən itirdiyi bıçağı götürüb və zabiti öldürüb. Filmin sonu gözlənilməz olur.
1, 2, 3, 4, 5, 6
Azərbaycan rejissoru, hazırda Kiyevdə yaşayan Anar Əzimovun tammetrajlı debüt filmi "Altı"YARATkino klubunun yaradıcılıq fəzasında nümayiş olunub. Film 2018-ci ildə Kiyevdə dram teatrlarının aktyorlarının iştirakı ilə çəkilib. Film Plovdivdə (Bolqarıstan) keçirilən «Mind the Indie» beynəlxalq kino festivalında təqdim edilib, «La Jolla»da(Kaliforniya, ABŞ)keçirilən «Accolade Global Film Competition» yarışmasında «Award of Excellence» mükafatına layiq görülüb. Həmçinin İtaliya-Azərbaycan Beynəlxalq Film Festivalında ən yaxşı Azərbaycan filmi kimi «Zoroaster Award» mükafatını qazanıb.
İtaliyada film «Fabrique Du Cinema» (İtaliya) jurnalının "Ən yaxşı xarici film" (2018) kateqoriyasında mükafatına nominant olub. İtalyan film festivalının münsiflər heyətinə məşhur Amerika və Kanada rejissoru, ssenarist və prodüsser, iki qat «Oskar» və «Emmi» sahibi olmuş Pol Haqqis rəhbərlik edib. Əsərin nümayişindən sonra müzakirələr keçirilib. Tamaşaçılar filmin müəllifinə bir çox suallar veriblər, o isəsualların cavablarını ətraflı cavablandırıb.
Rejissor haqqında
Fəlsəfə elmləri namizədidir (1995), Bakı Dövlət Universitetinin məzunudur (Şərqşünaslıq fakültəsinin ərəb şöbəsini bitirib), nasirdir, dramaturqdur, ssenaristdir, Britaniya Şurasının dramaturgiya kursunun məzunudur (1999-cu il, Tbilisi). Bakıda anadan olub, böyüyüb. Dostlarının və mütəxəssislərin dediyinə görə, onun nəsri tamamilə kinematoqrafiya təbiətlidir. Onun yazdığı mətnlər filmin kadrlaşması səviyyəsində yaranır. Çəkiliş meydançasında qurduğu kadrlar - düşüncə, duyğu, qeyri-xətti vaxt kateqoriyası, vizual estetika, panoramalaşdırma, epiklik və kameralıq, təxribat və volyuntarlıq, qeyri-xətti dramaturgiya və alluziya kimi anlayışları birləşdirmək cəhdidir. Ancaq, istənilən halda, filmi özünüzün izləməsi daha yaxşıdır. Çünki onu görən mütəxəssislər deyə bilər ki, əvvəlki onilliklərin kinematoqrafçıları gerçəkliyin yozumunun əsas vasitəsi kimi real fakt səviyyəsində hadisənin özünü müəyyən etməyiblər, sadəcə, onların qavrayışında, yəni insanın subyektiv şüurunda baş verən obyektiv məkan və zaman kateqoriyalarını müəyyənləşdiriblər. Bu örnəkdə - ssenari müəllifi, rejissor və bəstəkar hamısı bir şəxsdə cəmləşib.
Üslub axtarışında
Bəs, məgər, məkan və zamanın obrazlı imkanları daha öncə müxtəlif ölkələrin rejissorları istifadə etmirdilərmi? Kinoşünaslar və kino tarixçilərinin bildirdiyinə görə, artıq 20-ci əsrin sonlarına doğru - bir əsrdən çox bir sənət forması kimi mövcud olan kinoda qulaqardına vurulması mümkün olmayan istiqamətlər müəyyənləşdi. Bu, məkan və zaman bağlılığına, assosiativ əlaqələrin və hadisələrin yozumuna əsaslanan bir bədii sistemdir. Kventin Tarantinonun, Bernardo Bertoluççinin, Rodriqo Kortesin, Nil Marşallın, Vinçenso Natalinin və başqalarının yaradıcılığı... Elə gəlir ki, hər şey tapılandan sonra axtarmaq nəyəlazımdır? Bəziləri üçün, bəlkə də, bu, bir arqument ola bilər, amma Anar Əzimov üçün deyil. O, daimi axtarışdadır: məzmun və formanın üzvi birləşməsi, özünəməxsus kino dili üslubu, özünəməxsus kinorejissor imzası.
Məkan və zaman
Bu kateqoriyalar intuitiv səviyyədə başadüşüləndir və gerçəkliyin insan şüuru ilə qavranılması üçün ayrılmaz şərtlərdir. Tarixən bu anlayışların mahiyyəti ilə bağlı iki yanaşma var. Birincisi - Demokrit, Epikür, Lukretsiya və Nyutondan gəlir: "Məkan və zaman xüsusi başlanğıclardır və bir-birlərindən asılı olmayaraq mövcuddurlar." İkincisi – Aristoteldən gəlir ki, onun fikrincə, məkan cisim yerlərinin toplusudur, zaman isə "yerdəyişmələrin " sayıdır. Aristotelə görə, zaman yerdəyişmədən (oxu - hərəkətdən) fərqli olaraq, rəvan axır. Bugünkü kinematoqrafların kino dili keçmişin fəlsəfi işləmlərini təkzib etmədən gerçəkliyi yaxalamaq və dərk etmək bacarığıdır. Onlar üçün yaradıcı, texniki və texnoloji komponentlər eyni dərəcədə önəmlidir. Ancaq bütün bunlar peşəkar praktiklər üçündür. Rejissorlar üçün yəni. Sadə izləyici üçünsə kino sadəcə ekran yerdəyişməsidir və bu,emosional, estetik və intellektual qavrayış səviyyəsində qəbul edilir.
Rejissorla dialoqda
Anar Əzimov yaradıcı insandır, daim axtarışdadır. Kinoya bir neçə il əvvəl gəlsə də – ideya və düşüncələrlə doludur. Belə də olur: yalnız qırx ildən artıq bir dövrü keçəndən sonrainsan toplumdakı fəaliyyət növünü seçməkdə qərar verə bilir. Anarla da məhz belə olub. İndi o, dəqiq bilir ki, kino ilə məhz ciddi şəkildə məşğul olmaq lazımdır və o, məmnuniyyətlə, bu işlə məşğul olur.
- Deyin, görək, kino - sizin üçün ünsiyyət dilidir?
- Xeyr. Özünü ifadə etmək üsuludur.
- Deməli, siz film çəkərkən tamaşaçılar barədə düşünmürsünüz?
- Onların qarşısında özümü itirmək dərəcəsində - yox. Əks əlaqə baxımından - hə.
- Mən kino çəkəndə, dəqiq bilirəm ki, əks əlaqə olacaq. Müsbət işarəli və ya mənfi işarəli – önəmli deyil. İstənilən halda, bu, nəticədir. Ətraf dünyanı qavramaq baxımından mən özmodelimi təklif edirəm. Ancaq o, digər insanların dünya modelləri ilə üst-üstə düşməyə bilər. Və bu, normaldır. Rəssam dünyaya özü yanaşdığı kimi yanaşır. Rəssamın yaradıcılığı ətrafındakı dünyaya bir reaksiyadır.
- “Altı” filminiz də ətraf dünyaya reaksiyadır, yoxsa açıq epatajdır?
- Epataj? Yox. «Altı» məkanı araşdırmaq cəhdidir. Qapalı olmayan, lakin çox məhdudlaşdırılmış məkanı. Alman əmək düşərgəsindəki mövcudluq şərtləri ilə məhdudlaşdırılmış məkanı. Əslində, onların hamısı məhkum edilib, çünki heç birinin, yəqin ki, gələcəyi yoxdur, çünki həyat iradələri yoxdur, amma qorxu var. Biz bunu hekayənin qeyri-xətti süjeti sayəsində görürük və anlayırıq.
- Keçmişi şüuraltıdan sıxışdırılıb çıxarılan qadın qəhrəmanın xatirələri sizin üçün bir zaman kateqoriyası kimi sizi maraqlandırır?
- Mümkün olan dərəcədə. Çünki bu, ümumi hekayənin ayrılmaz hissəsidir.
- Əslində, bu çəkiliş layihəsində müəllif olaraq sizin üçün ən maraqlı nədir?
- Məkan! Və zaman.
- Bəs, siz onu necə araşdırırsınız?
- Kameranın köməyi ilə, onun obyektivi bu hekayənin altıncı personajı kimi hər zaman personajların yanında olur.
- Nəzərə alsaq ki, bu hekayənin müəllifi sizsiniz, kameranın obyektivinin sayəsində hadisələrin gedişini nəzarətdə saxlayırsınız, biz deyə bilərikmi, bu hekayədə «Altıncı» sizsiniz?
- Müəyyən mənada, düşünürəm ki, hə.
- Deməli, düşərgə əsirlərinin dünyasını məhdudlaşdıran sizsiniz?
- Belə görünə bilər. Ancaq... Əslində, hər hansı bir insanın dünyası onun beyninin əhatəsi və təklif olunan həyat şərtləri ilə məhdudlaşır. O cümlədən, filmin qəhrəmanlarının da.
- Romada «Fabrique Du Cinema» jurnalının "Ən yaxşı xarici film" kateqoriyasında mükafatın nəticələri elan edilərkən nə düşünürdünüz?
- Bu festivalın münsiflər heyətinin sədrinin Pol Haqqis olduğunu və filmimizin "Ən yaxşı xarici film" kateqoriyasında nominant olduğu barədə. Ancaq ciddi soruşursuzsa, dəqiq xatırlamıram.
- Şöhrətlə sınaqdan keçmək istəyirsiniz?
- Yalnız "pulun sınağından" keçmək üçün. Çünki şöhrət istənilən bir çəkiliş layihəsi üçün etibarlı maddi baza zəmanətidir. Müəllif kinosu çəkməyə davam etmək istərdim, amma bunun üçün pul lazımdır.
- Yeni bir layihə üçün artıq ideyanız var?
- İdeyalar çoxdur, onlar həmişə var.
- Necə bir film çəkməyi arzu edirsiniz?
- İnsanların və mətnlərin olmayacağı bir film. Yalnız məkan və zaman olacaq ...
- ???
- Mətn heç də həmişə doğru olmur. Mətn, təəssüf ki, gerçəyin yalanla dəyişdirilməsidir.
- İnsanları bu qədər sevmirsiniz? Onlar sizə maraqlı deyil?
- Məhz onlar mənim üçün maraqlı olduqlarına görə belə bir film çəkmək istəyirəm. Sözlər qiymətsizləşib. Bu gün onlar çox sürətlə ilkin mənasını itirirlər. İnsanların olmadığı bir məkanı təsəvvür edə bilərsiniz, orada ancaq onların obrazlarının musiqisi eşidilir və hər şeydə hiss olunur?

Debut and Best Foreign Motion Picture by Anar Azimov shown at YARAT
The Second World War. German concentration camp. Six women in the ward. One can guess their Slavic origin because of their names and appearance. One of them killed a German officer named Krause. She killed him just before escaping the camp through a narrow tunnel she had dug for some time. The command of the camp announced that the rest of the women would stay alive if the killer was found. If not, then they will execute everyone. The eldest of the women starts an investigation trying to find out which of the five women, when, how, and under what circumstances killed the officer with the knife that he had dropped accidentally? The ending of the film is unpredictable.
1, 2, 3, 4, 5, 6
Six is the first feature film by Azerbaijani director Anar Azimov, who currently lives in Kiev. It was shown in YARAT's cinema club. The cast of the film shot in 2018 in Kiev consists of the actors from drama theatres. It was presented at the Mind the Indie International Film Festival in Plovdiv (Bulgaria), received the Award of Excellence at the Accolade Global Film Competition in La Jolla, CA and the Zoroaster Award as the best Azerbaijani film at the Italian-Azerbaijani International Film Festival. In Italy, the film was nominated for the Fabrique Du Cinema magazine award in the Best Foreign Film nomination (2018). The jury of the Italian film festival was headed by Paul Haggis—a famous American and Canadian film director, screenwriter and producer, two-time winner of the Oscar and Emmy awards. The film launched a serious discussion after the release, as the audience had many questions to the author.
About director
Anar has a PhD in Philosophy (1995) and is the graduate of the Department of Oriental Studies of the Baku State University. He is also a writer, playwright, screenwriter, graduate of the British Drama Council (1999, Tbilisi). He was born and raised in Baku. His friends and professionals say that Anar predominantly writes for cinema. The texts is born gradually as the filming progresses. The frames that he builds on the set are an attempt to combine thought, sensation, non-linear time category, visual aesthetics, panning, epicity and chamberness, provocation and voluntarism, non-linear dramaturgy and allusion. But your best bet is to watch his movie yourself. Since professionals closest to him can say that old generation of cinematographers determined the event itself at the level of a real fact as the key means of interpreting reality, but the categories of objective space and time occurring in their perception, that is, the subjective consciousness of a person. In this case, the scriptwriter, director and composer can be viewed as one and only subject.
In search of style
But have not filmmakers from different countries used the imaginative possibilities of Space and Time? According to the historians of cinema and scholars, a new direction has emerged by the end of the 20th century, which could not be ignored. This is a system of art based on the relationship of Space and Time, the interpretation of associative relations and events. The works of Quentin Tarantino, Bernardo Bertolucci, Rodrigo Cortes, Neil Marshall, Vincenzo Natalie and others. It would seem there is no need to look for something new as everything has already been found. For some, this may be an argument, but not for Anar Azimov. He is in constant search: the organic fusion of content and form, his style of cinema language, his own style of filmmaker.
Space and time
These categories are understandable on an intuitive level and are required conditions for the perception of reality by humans. Historically, there are two points of view on the nature of these concepts. The first is from Democritus, Epicurus, Lucretius and Newton: "Space and time are special principles, and exist independently of matter and from each other." The second is from Aristotle, who claimed that Space is a collection of places of bodies, while Time is the amount of 'movements'. According to Aristotle, Time, unlike movement (action), flows evenly. The language used in the films of contemporary filmmakers is the ability to capture and comprehend reality without rejecting the philosophical achievements of the past. For them, creative, technical and technological components are equally important. But they are useful for professional practitioners. For filmmakers. For an average viewer, movie is simply an array of actions on the screen that he or she perceives on emotional, aesthetic and intellectual level.
Dialogue with director
Anar Azimov is a creative person, who is in constant search. He is full of ideas despite being in cinema for several years. It is normal: as soon as one leaves forty years behind, he clearly realises what he is going to do and what his role will be in the society he lives in. This is exactly what happened with Anar. Now he knows for sure that cinema is exactly what he was looking for in his life, and he tackles it with pleasure.
"Is cinema your way of communicating with the audience for you?"
"No, it is the way of self-expression."
"Does it mean that you don’t think about the audience while filming?"
"I don't flatter the audience. But I'm mindful of it when I'm looking for feedback."
"When I start filming, I know that there will be feedback. Positive or negative—it doesn’t really matter. It's important to get it anyway. I just offer my model of perception of the world. But it may not match that of other people. This is quite normal I think. An artist reacts to the world as he or she can. The artist’s works is a reaction to the surrounding world."
"Is Six also a reaction to the outside world or sort of a provocation?"
"Provocation? No. Six is an attempt to explore the space. Not confined, but very limited space. Limited by conditions in the German concentration camp. In fact, all of these women are doomed, because each of them, perhaps, has no future, no will to live. There is only fear. We see and understand the situation because of the non-linear plot."
"Do you explore the memories of your characters as a category of time?"
"To some extent. Because it is an integral part of the overall story."
"What is the most interesting thing for you as an author in this project?"
"Space and time."
"And how do you study these phenomena?"
"With my camera, which is the sixth character of the story and accompanies the characters always and everywhere."
"In other words, the sixth element of this story is you?"
"I would say so."
"So, you are depriving these prisoners of space and time?"
"It may seem so. But, in fact, our world is limited by our brains and the life circumstances, including those of my characters."
"What were you thinking about when Fabrique Du Cinema awarded Six as the Best Foreign Film?"
"I suddenly realised that the chairman of the jury was Paul Haggis and that our film is nominated in the Best Foreign Film category. Seriously though, I don't remember exactly."
"Do you want to be famous?"
"Just to have enough money for my projects, as it is the only guaranteed way of having a stable material base. I would like to continue making indie films, but this requires money."
"Do you already have an idea for your new project?"
"I always do."
"What is the film you dream of making?"
"A film without people and text. There will be only space and time..."
"???"
"Text is not always true, and it mostly means the replacement of truth with false."
"You don’t like people? You don't care about them?"
"On the contrary, I want to make this film because I find people interesting. Words are worthless. Today they lose their original meaning very quickly. Can you imagine a space without people, but with the music of their images felt in everything?"