«ALTI»: MƏKAN VƏ ZAMAN
İkinci Dünya müharibəsi. Alman əmək düşərgəsi. Kamerada altı qadın var. Adlarına və görünüşünə görə - slavyan mənşəlidirlər. Onlardan biri alman zabiti Krauzeniöldürüb. Lağım qazaraq, qaçmağa hazırlaşarkən öldürüb. Əmək düşərgəsininkomandanlığı elan edib: zabitin qatili tapılarsa, qalan qadınların həyatı xilas olunacaq. Tapılmazsa, hamı edam olunacaq. Onlardan yaşca ən böyüyü araşdırmağa başlayır, öyrənmək istəyir ki, beş qadının hansı, necə və hansı şəraitdə hansısaqarovulçunun bilmədən itirdiyi bıçağı götürüb və zabiti öldürüb. Filmin sonu gözlənilməz olur.
1, 2, 3, 4, 5, 6
Azərbaycan rejissoru, hazırda Kiyevdə yaşayan Anar Əzimovun tammetrajlı debüt filmi "Altı"YARATkino klubunun yaradıcılıq fəzasında nümayiş olunub. Film 2018-ci ildə Kiyevdə dram teatrlarının aktyorlarının iştirakı ilə çəkilib. Film Plovdivdə (Bolqarıstan) keçirilən «Mind the Indie» beynəlxalq kino festivalında təqdim edilib, «La Jolla»da(Kaliforniya, ABŞ)keçirilən «Accolade Global Film Competition» yarışmasında «Award of Excellence» mükafatına layiq görülüb. Həmçinin İtaliya-Azərbaycan Beynəlxalq Film Festivalında ən yaxşı Azərbaycan filmi kimi «Zoroaster Award» mükafatını qazanıb.
İtaliyada film «Fabrique Du Cinema» (İtaliya) jurnalının "Ən yaxşı xarici film" (2018) kateqoriyasında mükafatına nominant olub. İtalyan film festivalının münsiflər heyətinə məşhur Amerika və Kanada rejissoru, ssenarist və prodüsser, iki qat «Oskar» və «Emmi» sahibi olmuş Pol Haqqis rəhbərlik edib. Əsərin nümayişindən sonra müzakirələr keçirilib. Tamaşaçılar filmin müəllifinə bir çox suallar veriblər, o isəsualların cavablarını ətraflı cavablandırıb.
Rejissor haqqında
Fəlsəfə elmləri namizədidir (1995), Bakı Dövlət Universitetinin məzunudur (Şərqşünaslıq fakültəsinin ərəb şöbəsini bitirib), nasirdir, dramaturqdur, ssenaristdir, Britaniya Şurasının dramaturgiya kursunun məzunudur (1999-cu il, Tbilisi). Bakıda anadan olub, böyüyüb. Dostlarının və mütəxəssislərin dediyinə görə, onun nəsri tamamilə kinematoqrafiya təbiətlidir. Onun yazdığı mətnlər filmin kadrlaşması səviyyəsində yaranır. Çəkiliş meydançasında qurduğu kadrlar - düşüncə, duyğu, qeyri-xətti vaxt kateqoriyası, vizual estetika, panoramalaşdırma, epiklik və kameralıq, təxribat və volyuntarlıq, qeyri-xətti dramaturgiya və alluziya kimi anlayışları birləşdirmək cəhdidir. Ancaq, istənilən halda, filmi özünüzün izləməsi daha yaxşıdır. Çünki onu görən mütəxəssislər deyə bilər ki, əvvəlki onilliklərin kinematoqrafçıları gerçəkliyin yozumunun əsas vasitəsi kimi real fakt səviyyəsində hadisənin özünü müəyyən etməyiblər, sadəcə, onların qavrayışında, yəni insanın subyektiv şüurunda baş verən obyektiv məkan və zaman kateqoriyalarını müəyyənləşdiriblər. Bu örnəkdə - ssenari müəllifi, rejissor və bəstəkar hamısı bir şəxsdə cəmləşib.
Üslub axtarışında
Bəs, məgər, məkan və zamanın obrazlı imkanları daha öncə müxtəlif ölkələrin rejissorları istifadə etmirdilərmi? Kinoşünaslar və kino tarixçilərinin bildirdiyinə görə, artıq 20-ci əsrin sonlarına doğru - bir əsrdən çox bir sənət forması kimi mövcud olan kinoda qulaqardına vurulması mümkün olmayan istiqamətlər müəyyənləşdi. Bu, məkan və zaman bağlılığına, assosiativ əlaqələrin və hadisələrin yozumuna əsaslanan bir bədii sistemdir. Kventin Tarantinonun, Bernardo Bertoluççinin, Rodriqo Kortesin, Nil Marşallın, Vinçenso Natalinin və başqalarının yaradıcılığı... Elə gəlir ki, hər şey tapılandan sonra axtarmaq nəyəlazımdır? Bəziləri üçün, bəlkə də, bu, bir arqument ola bilər, amma Anar Əzimov üçün deyil. O, daimi axtarışdadır: məzmun və formanın üzvi birləşməsi, özünəməxsus kino dili üslubu, özünəməxsus kinorejissor imzası.
Məkan və zaman
Bu kateqoriyalar intuitiv səviyyədə başadüşüləndir və gerçəkliyin insan şüuru ilə qavranılması üçün ayrılmaz şərtlərdir. Tarixən bu anlayışların mahiyyəti ilə bağlı iki yanaşma var. Birincisi - Demokrit, Epikür, Lukretsiya və Nyutondan gəlir: "Məkan və zaman xüsusi başlanğıclardır və bir-birlərindən asılı olmayaraq mövcuddurlar." İkincisi – Aristoteldən gəlir ki, onun fikrincə, məkan cisim yerlərinin toplusudur, zaman isə "yerdəyişmələrin " sayıdır. Aristotelə görə, zaman yerdəyişmədən (oxu - hərəkətdən) fərqli olaraq, rəvan axır. Bugünkü kinematoqrafların kino dili keçmişin fəlsəfi işləmlərini təkzib etmədən gerçəkliyi yaxalamaq və dərk etmək bacarığıdır. Onlar üçün yaradıcı, texniki və texnoloji komponentlər eyni dərəcədə önəmlidir. Ancaq bütün bunlar peşəkar praktiklər üçündür. Rejissorlar üçün yəni. Sadə izləyici üçünsə kino sadəcə ekran yerdəyişməsidir və bu,emosional, estetik və intellektual qavrayış səviyyəsində qəbul edilir.
Rejissorla dialoqda
Anar Əzimov yaradıcı insandır, daim axtarışdadır. Kinoya bir neçə il əvvəl gəlsə də – ideya və düşüncələrlə doludur. Belə də olur: yalnız qırx ildən artıq bir dövrü keçəndən sonrainsan toplumdakı fəaliyyət növünü seçməkdə qərar verə bilir. Anarla da məhz belə olub. İndi o, dəqiq bilir ki, kino ilə məhz ciddi şəkildə məşğul olmaq lazımdır və o, məmnuniyyətlə, bu işlə məşğul olur.
- Deyin, görək, kino - sizin üçün ünsiyyət dilidir?
- Xeyr. Özünü ifadə etmək üsuludur.
- Deməli, siz film çəkərkən tamaşaçılar barədə düşünmürsünüz?
- Onların qarşısında özümü itirmək dərəcəsində - yox. Əks əlaqə baxımından - hə.
- Mən kino çəkəndə, dəqiq bilirəm ki, əks əlaqə olacaq. Müsbət işarəli və ya mənfi işarəli – önəmli deyil. İstənilən halda, bu, nəticədir. Ətraf dünyanı qavramaq baxımından mən özmodelimi təklif edirəm. Ancaq o, digər insanların dünya modelləri ilə üst-üstə düşməyə bilər. Və bu, normaldır. Rəssam dünyaya özü yanaşdığı kimi yanaşır. Rəssamın yaradıcılığı ətrafındakı dünyaya bir reaksiyadır.
- “Altı” filminiz də ətraf dünyaya reaksiyadır, yoxsa açıq epatajdır?
- Epataj? Yox. «Altı» məkanı araşdırmaq cəhdidir. Qapalı olmayan, lakin çox məhdudlaşdırılmış məkanı. Alman əmək düşərgəsindəki mövcudluq şərtləri ilə məhdudlaşdırılmış məkanı. Əslində, onların hamısı məhkum edilib, çünki heç birinin, yəqin ki, gələcəyi yoxdur, çünki həyat iradələri yoxdur, amma qorxu var. Biz bunu hekayənin qeyri-xətti süjeti sayəsində görürük və anlayırıq.
- Keçmişi şüuraltıdan sıxışdırılıb çıxarılan qadın qəhrəmanın xatirələri sizin üçün bir zaman kateqoriyası kimi sizi maraqlandırır?
- Mümkün olan dərəcədə. Çünki bu, ümumi hekayənin ayrılmaz hissəsidir.
- Əslində, bu çəkiliş layihəsində müəllif olaraq sizin üçün ən maraqlı nədir?
- Məkan! Və zaman.
- Bəs, siz onu necə araşdırırsınız?
- Kameranın köməyi ilə, onun obyektivi bu hekayənin altıncı personajı kimi hər zaman personajların yanında olur.
- Nəzərə alsaq ki, bu hekayənin müəllifi sizsiniz, kameranın obyektivinin sayəsində hadisələrin gedişini nəzarətdə saxlayırsınız, biz deyə bilərikmi, bu hekayədə «Altıncı» sizsiniz?
- Müəyyən mənada, düşünürəm ki, hə.
- Deməli, düşərgə əsirlərinin dünyasını məhdudlaşdıran sizsiniz?
- Belə görünə bilər. Ancaq... Əslində, hər hansı bir insanın dünyası onun beyninin əhatəsi və təklif olunan həyat şərtləri ilə məhdudlaşır. O cümlədən, filmin qəhrəmanlarının da.
- Romada «Fabrique Du Cinema» jurnalının "Ən yaxşı xarici film" kateqoriyasında mükafatın nəticələri elan edilərkən nə düşünürdünüz?
- Bu festivalın münsiflər heyətinin sədrinin Pol Haqqis olduğunu və filmimizin "Ən yaxşı xarici film" kateqoriyasında nominant olduğu barədə. Ancaq ciddi soruşursuzsa, dəqiq xatırlamıram.
- Şöhrətlə sınaqdan keçmək istəyirsiniz?
- Yalnız "pulun sınağından" keçmək üçün. Çünki şöhrət istənilən bir çəkiliş layihəsi üçün etibarlı maddi baza zəmanətidir. Müəllif kinosu çəkməyə davam etmək istərdim, amma bunun üçün pul lazımdır.
- Yeni bir layihə üçün artıq ideyanız var?
- İdeyalar çoxdur, onlar həmişə var.
- Necə bir film çəkməyi arzu edirsiniz?
- İnsanların və mətnlərin olmayacağı bir film. Yalnız məkan və zaman olacaq ...
- ???
- Mətn heç də həmişə doğru olmur. Mətn, təəssüf ki, gerçəyin yalanla dəyişdirilməsidir.
- İnsanları bu qədər sevmirsiniz? Onlar sizə maraqlı deyil?
- Məhz onlar mənim üçün maraqlı olduqlarına görə belə bir film çəkmək istəyirəm. Sözlər qiymətsizləşib. Bu gün onlar çox sürətlə ilkin mənasını itirirlər. İnsanların olmadığı bir məkanı təsəvvür edə bilərsiniz, orada ancaq onların obrazlarının musiqisi eşidilir və hər şeydə hiss olunur?

«ШЕСТЬ»: ПРОСТРАНСТВО И ВРЕМЯ
Вторая мировая война. Немецкий трудовой лагерь. В камере шесть женщин. Судя по именам и внешности - славянского происхождения. Одна из них убила немецкого офицера Краузе. Убила накануне побега, к которому они готовились, совершив подкоп. Командование трудовым лагерем объявило: если убийца офицера будет найден, то остальным женщинам сохранят жизнь. Если же нет, то всех казнят. Старшая из них начинает расследование, пытаясь выяснить, кто из пяти женщин, когда, как и при каких обстоятельствах поднял нечаянно оброненный охранником нож и убил офицера? Финал фильма непредсказуем.
1, 2, 3, 4, 5, 6
Дебютный полнометражный фильм «Шесть» азербайджанского режиссера Анара Азимова, в настоящее время проживающего в Киеве, был показан в творческом пространстве киноклуба YARAT. Фильм снят в 2018 году в Киеве с участием актеров драматических театров. Картина была представлена на международном кинофестивале MindtheIndieв Пловдиве (Болгария), получила премию AwardofExcellenceна AccoladeGlobalFilmCompetitionв LaJolla (Калифорния, США) и ZoroasterAwardкак лучший азербайджанский фильм на итало-азербайджанском международном кинофестивале. В Италии фильм номинирован на премию журнала FabriqueDuCinema (Италия) в категории «Лучший иностранный фильм» (2018). Жюри итальянского кинофестиваля возглавлял Пол Хаггис - известный американский и канадский кинорежиссер, сценарист и продюсер, двукратный обладатель «Оскара» и «Эмми». После просмотра картины состоялось обсуждение. У зрителей было немало вопросов к автору фильма, на которые он отвечал обстоятельно.
О режиссере
Кандидат философских наук (1995), выпускник Бакинского государственного университета (арабское отделение факультета востоковедения), прозаик, драматург, сценарист, выпускник курса Британского совета по драматургии (1999, Тбилиси). Родился и вырос в Баку. По определению друзей и профессионалов его проза носит абсолютно кинематографический характер. Тексты, которые он пишет, рождаются на уровне кадрирования фильма. Кадры, которые он выстраивает на съемочной площадке, - это попытка соединить воедино мысль, ощущение, категорию нелинейного времени, визуальную эстетику, панорамирование, эпичность и камерность, провокацию и волюнтаризм, нелинейную драматургию и аллюзию. А впрочем, лучше всего фильм посмотреть самим. Так как профессионалы, видевшие его, могут сказать, что кинематографисты предыдущих десятилетий определили ключевым средством интерпретации действительности не само событие на уровне реального факта, а категории объективного пространства и времени, происходящих в их восприятии, то есть субъективном сознании человека. В данном случае - автора сценария, режиссера и композитора в одном лице.
В поисках стилистики
Но разве прежде образные возможности пространства и времени не использовались кинематографистами разных стран? Как утверждают историки кино и киноведы, уже к концу XXвека, за более чем вековое существование кино как вида искусства, определилось направление, которое игнорировать было невозможно. Это художественная система, которая базируется на соотношении пространства и времени, интерпретации ассоциативных связей и событий. Творчество Квентина Тарантино, Бернардо Бертолуччи, Родриго Кортеса, Нила Маршалла, Винченцо Натали и др. Казалось бы, ну что искать, когда и так уже все найдено? Для кого-то это, возможно, и аргумент, но не для Анара Азимова. Он в постоянном поиске: органичного слияния содержания и формы, своей стилистики киноязыка, своего авторского почерка кинорежиссера.
Пространство и время
Эти категории понятны на интуитивном уровне и являются неотъемлемыми условиями восприятия действительности сознанием человека. Исторически существуют две точки зрения на природу этих понятий. Первая - от Демокрита, Эпикура, Лукреция и Ньютона: «Пространство и время являются особыми началами и существуют независимо от материи и друг от друга». Вторая - от Аристотеля, который утверждал, что пространство - это совокупность мест тел, а время - это число «движений». По Аристотелю время, в отличие от движения (читай - действия), течет равномерно. Киноязык сегодняшних кинематографистов - это умение фиксировать и осмысливать реальность, не отвергая философских наработок прошлого. Для них одинаково важны творческая, техническая и технологическая составляющие. Но все это - для профессионалов-практиков. Для кинематографистов. Для обычного зрителя кино - просто экранное действие, которое воспринимается на уровне эмоционального, эстетического и интеллектуального восприятия.
В диалоге с режиссером
Анар Азимов - личность творческая, постоянно в поиске. И несмотря на то, что в кино пришел несколько лет назад, - полон замыслов и идей. Так бывает: перешагнув черту четырех с лишним десятилетий, человек определяется с выбором рода деятельности в социуме. Именно это и произошло с Анаром. Теперь он точно знает, что кино - это именно то, чем стоит заниматься всерьез, и то, чем он занимается с удовольствием.
- Скажите, кино - это язык общения для вас?
- Нет. Способ самовыражения.
- Значит, вы, снимая кино, не думаете о зрителе?
- В степени заискивания перед ним - нет. А в плане обратной связи - да.
- Когда я снимаю кино, я точно знаю, что обратная связь будет. Со знаком плюс или со знаком минус - это неважно. Это все равно результат. Я предлагаю свою модель восприятия окружающего мира. Но она может не совпасть с моделями мира других людей. И это нормально. Художник реагирует на мир так, как реагирует. А творчество художника - это реакция на окружающий мир.
- Ваш фильм «Шесть» - тоже реакция на окружающий мир или откровенный эпатаж?
- Эпатаж? Нет. «Шесть» - это попытка исследовать пространство. Не замкнутое, но сильно ограниченное пространство. Ограниченное условиями существования в немецком трудовом лагере. По сути, все они обречены, потому что у каждой из них, возможно, нет будущего, потому что нет воли к жизни, но есть страх. Мы видим и понимаем это благодаря нелинейному сюжету этой истории.
- Воспоминания героинь, как вытесненное в подсознание прошлое, интересует вас как категория времени?
- Постольку-поскольку. Потому что это составляющая часть общей истории.
- А собственно, что в этом съемочном проекте вас как автора занимает больше всего?
- Пространство! И время.
- И как вы его исследуете?
- При помощи камеры, объектив которой, как шестой персонаж этой истории, все время рядом с персонажами.
- А учитывая, что вы - автор этой истории, контролирующий ход действия через объектив камеры, мы можем утверждать, что «шестой» в этой истории - это вы?
- В каком-то смысле, думаю, да.
- Значит, это вы ограничиваете мир этих узниц лагеря?
- Так может показаться. Но… На самом деле мир любого человека ограничен рамками его мозга и предлагаемыми обстоятельствами жизни. В том числе и героинь фильма.
- В момент оглашения результатов премии журнала FabriqueDuCinemaв категории «Лучший иностранный фильм» в Риме о чем вы думали?
- О том, что председатель жюри этого фестиваля - Пол Хаггис и что наш фильм номинирован в категории «Лучший иностранный фильм». А если серьезно, то я точно не помню.
- Вы хотите пройти испытание славой?
- Только для того, чтобы пройти «испытание деньгами». Потому что слава - это надежный гарант материальной базы для любого съемочного проекта. Хочется продолжать снимать авторское кино, а для этого нужны деньги.
- У вас уже есть идея для нового проекта?
- Идей много, они есть всегда.
- Какой фильм мечтаете снять?
- Фильм, где не будет людей и текстов. Будут только пространство и время…
- ???
- Текст - это не всегда правда. Текст, увы, подмена истинного ложным.
- Вы так не любите людей? Они вам не интересны?
- Именно потому, что они мне интересны, я и хочу снять такой фильм. Слова обесценены. Сегодня они очень быстро теряют свой первоначальный смысл. Можете представить себе пространство, где людей нет, но музыка их образов слышна и ощущается во всем?