SEVGİNİN «DEMO VERSİYASI»
Rəsminə Qürbətova və Ülviyyə Axundova tandemi: zövq alaraq işləyən və sevərək yaradan yaradıcı gənclikdir
Muğam Mərkəzinin konsert zalı. Sözlü-musiqili tamaşa. Zal tam doludur. Poeziyanı sevən və anlayan, gerçək dəyərləri ötəri olanlardan seçməyi bacaranlar bir yerə yığışıblar. Onlar çağdaş dünya və onun dəyərləri ilə münasibətləri yenidən gözdən keçirməyə mənəvi və intellektual ehtiyac duyurlar. Onlar iki müəllifin - Rəsminə Qürbətova və Ülviyyə Axundovanın "Sevginin demo versiyası" (“Demo version of love”) adlı dialoqunun iştirakçısı olmaq təklifini məmnuniyyətlə qəbul etmişdilər. Tədbir «Arts Council Azerbaijan» yaradıcılıq şurasının dəstəyi çərçivəsində keçirilirdi. Musiqili-poetik gecənin proqramı Rəsminə və Ülviyyənin növbə ilə ifa etdikləri şeir və mahnılardan ibarət idi ki, ifa olunan əsərlərin hər biri tamaşaçıların isti rəğbətini qazanırdı.
Ürək döyüntüləri
Latın dilindən bizə gələn "demonstration" sözü "nümayiş etdirmək" deməkdir. "Demo versiya" sözü kompüter terminologiyasından gəlib və "ilkin versiya" mənasını verir. Ancaq ən əsası odur ki, hər iki ifaçı yalnız öz əsərlərini deyil, həm də ətraf dünyadakı və öz daxili dünyalarındakı hissləri, düşüncələri, yaşantıları və duyğuları nümayiş etdirdi.
Sevgi. Mövzu çoxşaxəlidir və əhatəlidir. Sevgidən danışmaq asan deyil. Axı, onun haqqında indiyə kimi o qədər deyilib, o qədər yazılıb və o qədər çəkilib ki! Öncə deyilmişləri təkrar etmədən müəllifi dərin və görkəmli bir şəxsiyyət kimi təqdim edə biləcək sözləri necə tapmaq olar? İnsanlığın özünü tanımaq və bir-biri ilə əlaqə qurmaq üçün istifadə etdiyi sözlərlə hissləri və düşüncələri əks olunan şəxsiyyət? Bu, asan deyil, məsuliyyətlidir və ... bir az da qorxuludur: səni başa düşəcəklərmi, səni Şair kimi qəbul edəcəklərmi? Bəs, sevgi nədir: xoşbəxtlik hissi? Tutub saxlamaq mümkün olmayan bir an? Ürək döyüntüsü? Yoxsa dəqiq tərifi olmayan bir anlam? Ancaq hər kəsin özünün sevginin nə olduğunu anlama haqqı var, öz həyat təcrübəsi və dünyagörüşü ilə bu anlamı ölçərək.
Ülviyyə Axundova. Xurmayı saçlı kövrək bir xanımdır, açıq rəngli donu və əlində mikrofonu tutmağı ilə gözəllik və qadınlığı təcəssüm edirdi. O, salona ünvanlanmış etirbaredici-tövbəkar səs tonu ilə elə ilk misrasından hər kəsi tilsimlədi və bütün tamaşa boyu heç kim diqqətini bir dəqiqəlik belə yayındırmaq istəmədi. Ancaq "sevgi nədir" mövzusunda tövbə çıxışının finalında səhnəyə Rəsminə Qürbətova çıxmasaydı, harmoniya hissi tam olmazdı. Topa qara saçları, qara kostyumu, Şərq gözəli görünüşü və bu ilk müəllif mahnısının konsertində ekspressiv ifası vizual qavrayış baxımından proqramın bədii obrazını çox dolğun vurğulayıb.
Qara və ağ əksliklərin mübarizəsi və cazibəsi kimi düşüncənin bədii canatması və ədəbi-poeziya ideyasının bədii təcəssümünün ahəngdar birliyini yaradıb. Bir daha xatırlanılarsa, Rəsminə ingilis dilində (sözlərini, melodiyasını) özü yazdığı mahnılarını ifa etmişdi, Ülviyyə isə rus dilində yazdığı şeirlərini və mahnılarını səsləndirmişdi və hər ikisi tamaşaçılarla ünsiyyət quraraq asanlıqla Azərbaycan dilinə keçirdisə, bu gənc xanımlarla bağlı qürur və hörmət dərəcəsini müəyyən etmək olar.
Gənc xanımlar bir virtuoz ustalığı ilə yalnız dərin dil biliklərini göstərməklə qalmadılar, həm də poetik söz incəsənətinə yaradıcı aidliklərini nümayiş etdirdilər. Onların incəsənəti - onlarla uşaqlıqdan, lakin xatırladıqları illərdən bəri onların özündə yaşayan yaradıcı bir ruh halının nəticəsidir, o illərdə qızların hər biri özünəməxsus bir şey yaradarkən, həm də gələcək yaradıcılıq mühitlərinin əhatəsini çizirdilər.
Rəsminə Qürbətova
Həmişə rəsm çəkməyi və mahnı oxumağı sevib. Bu sevgi peşəkar fəaliyyətə çevrilmədi, lakin yaradıcı ifadə üçün təbii bir ehtiyacı qoruyub saxladı. İngilis dili şüuruna hələ uşaqlıqdan oturub: əvvəlcə «Bitlz» mahnıları, sonra bu dildə dərsliklər və kitablar vasitəsi ilə. Hər şey öz-özünə başladı, əvvəlcə sözləri qafiyələdi, sonra isə düşüncələrini də ingilis dilində səsləndirdi! Kövrək cəhdləri getdikcə daha inamlı oldu və üstəlik, melodik səslənmə də qazandı. Beləcə, müəllif mahnıları yarandı və tədricən öz dinləyicilərini tapmağa başlayan bu mahnıların həssas sözlərinin əhatə dairəsi genişlənərək, əhval-ruhiyyəsinə və tutqusuna görə 1900-1917-ci illərin Yeni Orlean caz ifaçılarına xas olan bir üslub kimi qəbul edildi.
Öz zamanında Səid Qurbanın "Əli və Nino" romanının qəhrəmanlarının ovaxtkı şəhər klubunun (indiki Filarmoniyanın) restoranında oturaraq dinlədiyi caz. Rəsminənin öz müəllif əsərlərinin kütləvi ifası ilə bağlı ilk peşəkar təcrübəsi Bakı Dövlət Universitetində oxuduğu dövrlə əlaqədədir, Ülviyyə ilə də orada tanış olmuşdu. Tanışlıq ortaq yaradıcılıq tandeminə çevrildi. Təcrübələri o vaxt tələbələr arasında dəbdə olan müzikl tamaşaya qoymaq təşəbbüsləri çərçivəsində idi.
Əvvəlcə "Arşın mal alan", sonra "Mənim gözəl xanımım". Şeir yazmaq və melodiya bəstələmək bacarığı, bax, burda işə yaradı. Onların özlərinə bu, sadəlövh və iddialı bir özünü ifadə cəhdi kimi görünürdü, amma ruhdan düşməyərək, yeni bir yaradıcılıq təcrübəsinə qızğınlıqla baş vururdular. Təhsil illəri sürətlə keçdi və həyat onların yollarını ayırdı. Bu gün Rəsminə Qürbətova yerli bir şirkətin qurucusu və yaradıcı direktoru, dizayner, şair, bəstəkar və iki cazibədar qızın anasıdır. Azərbaycan, rus, ingilis dillərində danışır, bir az da türk və fransız dillərini bilir.
Ülviyyə Axundova
Özünü xatırlayan andan sözləri qafiyəyə düzür. Ağır emosional yaşantılardan qurtulmaq üçün şeir yazmağı "qan aldırma" üsulu sanır. Şeirləri qafiyələnmiş poetik misralar kimi yox, müəyyən bir şəkildə dillənən bir melodiya kimi yaranır. Ölçünü və ritmi də melodiya "diktə edir". Xalq qarşısında debüt çıxışı əvvəllər aktrisa kimi fəaliyyət göstərdiyi və Rüstəm İbrahimbəyovun "Tartüf" pyesindəki Məryəm rolunda oynadığı «İbrus» Teatrının səhnəsində baş verib.
Bu, auditoriya ilə qarşılıqlı əlaqə baxımından, o cümlədən Rusiya və Fransa da daxil olmaqla, əvəzsiz praktik təcrübə dövrü idi. Həmin müddət ərzində Ülviyyə artıq Sorbonnanı bitirməyb, fransız dilindən Baninin iki kitabını - "Qafqaz günləri"ni və "Paris günləri"ni çevirməyi bacarıb. Yazıçılıq fəaliyyəti ona bununla yanaşı, həm də düşüncələrini poeziyaya tökməkdə mane olmayıb, əvvəlki kimi buna bir maraq kimi baxır. O, özünü heç vaxt yazıçı və ya şair də adlandırmır, düşünür ki, bu status yalnız seçilmiş insanlara aid ola bilər. Amma bununla yanaşı, tərcümə olunmuş nəsrdə, hekayələrdə və şeirlərdə artıq çoxdan dünyaya şairanə baxış vergisi verilmiş ustadın inamlı səsi eşidilir. Bu yaxınlarda onun "Nəfəs al" adlı kiçik hekayələr və şeirlər toplusu buraxılıb.
BDU-dakı ilk birgə yaradıcılıq təcrübəsini məmnuniyyətlə xatırlayır, heyrət edir ki, Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" klassik operettasına əsaslanaraq, tamamilə çağdaş bir müzikl yaratmağa necə cəsarət ediblər. Proses o qədər maraqlı olub ki, layihə başa çatan an teatrının işində iştirak etmək istəyənlərin sayı üç dəfə artıb. Bu gün Ülviyyə Axundova şair, tərcüməçi, yazıçı, ssenarist və art-menecer, YARAT! Müasir İncəsənət Mərkəzinin ictimai proqramlar departamentinin rəhbəridir. Azərbaycan, rus, ingilis və fransız dillərini bilir. «Demo versiya» layihəsinin müəlliflərindən biridir.
İllər sonra
Yetərincə təbii sual ortaya çıxır: şəhərin mədəni həyatı üçün bu qədər zəruri olan bir layihə yaratmaq ideyası necə və nə vaxt yarandı? Onlar illər sonra təsadüfən görüşdülər. Bununda qəribə bir şey yoxdur. Çünki Bakı kimi iri bir meqapolisdə bu, adi haldır. Lakin uzun ayrılıqdan sonra baş tutan görüşlər çox xoş olur, sevinc gətirir və bu məsələdə həm də olduqca müsbət nəticələr də verdi. Bax, onlar da görmədən hansısa bir tədbirdə görüşdülər, anladılar ki, görmədikləri zamanda belə, bir-birlərinin yaradıcılıqlarına olan maraqları heç dəyişməyib. Əksinə. Elə bir hiss vardı ki, sanki dünən ayrılıblar.
Dialoqları öz-özünə quruldu, bir-birlərinin yaradıcılığına və düşüncələrinə maraqları tükənməmişdi, buna görə də uzun illər havadan asılı qalmış ortaq bir axşam proqramı keçirmək fikri absurd gəlmədi, olduqca real göründü. İdeyalar doğuldu, kristallaşdı və gerçəkləşdi. Görüş təkcə mənalı olmaqla qalmadı, həm də perspektivli oldu. Çünki "Demo versiya" tam yerinə düşdü, tamaşaçıların məhrəm bir söhbətə ac olan ruhlarına və zehinlərinə xoş bir emosional duyğu ilə hopdu. Onlar, tamaşaçılar bu cür görüşlərin davamını istəyirdilər, xüsusi bəyəndikləri şeirləri və mahnıları təkrar-təkrar eşitmək istəyirdilər. Ən nəhayət, onlar, sadəcə, məhrəm dialoq atmosferi yaratmağı bacaran, ruhların, düşüncələrin, duyğuların, əhval-ruhiyyənin vəhdəti hissini bəxş edən müəlliflərin əsərlərini bəyəndilər.
- Özünüzü uğur qazanmış insan hesab edirsinizmi?
Rəsminə: - Mənə elə gəlir ki, insan həyatının hər mərhələsində məhz həmin dövrü üçün uğur qazanmış insandır. Şəxsiyyətimin indiki vəziyyətini mən bəyənirəm, amma mükəmməlləşmənin sonu yoxdur, böyüməyə hələ imkan var və mən də bunu istəyirəm.
Ülviyyə: - Düzünü deyim ki, «uğur qazanmışam» hissi son dərəcə nadir gəlir. Çox vaxt daxili təlatüm vəziyyəti hiss edirəm: axır ki, nəyəsə nail olmanın həyəcanı, sevinci və demək olar ki, dərhal sonra – önəmli bir şey etməyi çatdırmamaq qorxusu...
- İndi həyatınızın bu mərhələsində ondan nə istəyirsiniz?
Rəsminə: - Biz - insanlar - Yer kürəsinə borcluyuq. Buna görə də fəzaya nə qədər müsbət və xoş emosiyaları göndəririksə, bir o qədər yaxşıdır. Bunun üçün hər vəziyyətdə, özümüz kimi qalmalıyıq. Bunun üçünsə xoşbəxtlik və sevgi içində yaşamaq lazımdır. Özümüzə qarşı, həm də bu həyatda etdiklərimizə və gördüklərimizə qarşı dürüst və güzəştsiz olmalıyıq. İstədiyim işi gördükdə və xoşuma gələn işlə məşğul olduqda, mən hətta xarici görünüşümdə də fərqli oluram! Deməli, onda mən müsbət enerji mənbəyi oluram. Artıq heç bir güzəşt istəmirəm. Bütöv bir insan olmaq istəyirəm. Həm də yanımdakı insanların da belə olmasını istəyirəm...
Ülviyyə: - Hər şeyi çox dəqiq dedi. Yalnız buna əlavə olaraq, "arzular siyahısından" bəzi bəndləri həyata keçirmək istərdim. Bilirsiniz, uşaqlıqda hamımız siyahı tuturduq: istəyirəm ki, böyüyəndə bu işləri görüm, bu yerlərə gedim. Bütün bunlar gələcək zamanda, hansısa dumanlı gələcəkdə idi. Ancaq bir dəfə duman dağılır və sən yuxudan oyanaraq, anlayırsan ki, artıq çoxdan böyümüsən və sənin "sonra"n artıq gəlib çatıb... Arzunun çin olması üçün bir də başqa vaxt olmayacaq. 30 yaşından sonra həyatımızda bir şeyləri dəyişdirmək istəyi bizi daha çox haqlayır (və bunu hamı bilir). Son bir neçə ildə ətrafımda köklü dəyişikliklər (iş və ya şəhər dəyişikliyi) etmək qərarına gələnlərin daha çox olduğunu görürəm. Dostların nümunəsi çox ruhlandırır. İnsanlar öz hekayələrini sizinlə bölüşürlər və burada düşüncələrinizdən uşaqlıqda tutduğunu o əziz siyahı oyanır, o siyahıda ki, həm səyahətlər, həm Korfu adasında gün batımını izləmək, həm bir pyes və ya ssenari yazmaq var idi... Bundan əlavə, məsələn, həqiqətən, öz köhnə arzumu həyata keçirmək və Dublini görmək istəyirəm.
Gecə, necə deyərlər, uğurlu oldu. Müəlliflərin ifasında səslənən şeirləri, mahnıları Bəbir Bəbirlinin rəhbərlik etdiyi musiqi qrupu müşayiət edirdi. Səhnə ətrafında toplaşan tamaşaçılar səslənən əsərlərə heyranlıqlarını ifadə edərək, proqram müəlliflərinə sevgilərini ifadə edirdilər. Bu cür tədbirlərin daha çox keçirilməsi arzusu və minnətdarlıq sözləri Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin direktoru, Azərbaycanın xalq artisti, professor Murad Hüseynovun, eləcə də musiqi layihəsinin rəhbəri Bəbir Bəbirlinin, musiqiçilər Şamil Məmmədovun (gitara), Azad Yusubovun (bas gitara), Elnur Hüseynovun (klavişli alətlər), Eyvaz Həşimovun (zərb alətləri) da ünvanına səsləndi.

DEMO VERSION OF LOVE
Concert Hall of the Mugham Center. Musical and poetic performance. The hall is full of people. It is nice to see that the audience loves and understands poetry, knows the difference between genuine and imaginary values. They feel a spiritual and intellectual need to rethink relationships with the world today and its values. In a word, the hall is full of people of different ages and generations who gladly accepted the proposal of two authors—Rasmina Gurbatova and Ulviyya Akhundova, to be part of a dialogue called The Demo Version of Love. The event was held as part of information support of the Arts Council Azerbaijan to youth creativity.
The program of event included poems and songs that Rasmin and Ulviyya performed alternately. Each performance found a warm response from the audience.
Pursuit of the wind
The word demonstration comes from the Latin and means visual display of something. Demo version first originated as a computer term meaning preliminary version of software. But the most important thing is that both performers demonstrated not only their works, but also their feelings and thoughts in the surrounding world and their inner world.
Love is a multifaceted and comprehensive theme. Discussing love is not easy. After all, so much has already been said and written about it! How can one find the very words that, without repeating the predecessors, would reveal the inner world of the author as a person with deep and outstanding personality? A person whose feelings and thoughts are reflected in the words that humanity uses to identify themselves and establish contacts with each other? It is not easy. It requires responsibility. It makes you feel scared a bit: will they understand you, accept you, will they recognise the Poet? After all, what is love: a feeling of happiness, an evanescing moment, pursuit of the wind? Or something that does not have an exact definition? But everyone has the right to define the love in accordance with his own life experience and attitude.
Ulviyya Akhundova. A very fragile girl in a light dress, with a shock of reddish hair and a microphone in her hand, seemed a symbol of beauty and femininity. Her confident and somewhat confessional tone addressed to the audience was captured from the first line and remained so during the entire performance. But the sense of harmony would be incomplete if Rasmin Gurbatova did not enter the stage where Ulviya was defining her own perception of love. A shock of dark hair, a black suit, the appearance of an oriental beauty and the expressive performance of the first author song highlighted the artistic image of the program. Black and white, as a struggle and attraction of opposites, created a harmonious union of the artistic aspiration of thought and the artistic symbolism of a literary and poetic idea. Add to this picture Rasmin performing her own songs in English, Ulviyya performing her own songs in Russian, and both communicating with the audience, easily switching to Azerbaijani—what a proud and respectful feeling for this young duo. These two young ladies could demonstrate not only the deepest linguistic knowledge, but also their creative belonging to the art of poetry with ease of virtuosos. Their art is the result of a creative state of mind that has been living in them since childhood. But these were memorable times, when each of the girls composed something different, thus marking the area of their competence for the future creative environment.
Rasmina Gurbatova
She always loved to draw and sing. This love did not develop into a professional career, but retained an organic need for creative expression. English has become part of her life since childhood: first with the Beatles, then with textbooks and books. It so happened that she first began rhyming the words, and then thinking in English! Humble attempts became more confident and gained their melodic sound. Her songs gradually made their way to public, growing in them with sensual words, the mood and expressiveness of the performance, very similar to the style so popular among the jazz performers of the New Orleans school of the period 1900-1917. The jazz, which would enjoy the characters of Said Kurban’s Ali and Nino, sitting in the restaurant of the City Club (now the Philharmonic Hall). Rasmina’s first professional experiments in public began when she was studying at the Baku State University, where she met Ulviyya. Acquaintance grew into a duo of co-creation. The experiment fit well into their joint initiative of creating fashionable musicals, such as Arshin Mal Alan, then My Fair Lady. This is where their skills in composing melodies came in handy. At first, it seemed like a naive and presumptuous test of self-expression, but, without losing their presence of mind, they rushed headlong into new creative experiments. Years of study passed quickly, and life opened new perspectives for each of the girls. Today, Rasmina Gurbatova is the founder and creative director of one of the local companies, designer, poet, composer and mother of two charming daughters. He speaks Azerbaijani, Russian, English, a little Turkish and French.
Ulviyya Akhundova
She liked rhyming the words since childhood. She refers to writing poetry as a way of letting her heavy emotional experiences go. Poems are not born as a rhythmic poetic line, but as a melody that sounds in a certain way. It is the melody that dictates the size and rhythm of a poem. Her first public performance took place at the Ibrus Theater, where she was working as an actress playing the role of Maryam in Rustam Ibrahimbeyov's play Tartuffe. This was a period of invaluable practical experience in interacting with the audience, including in Russia and France. By that time, Ulviyya had already graduated from the Sorbonne, translated two books of Banine, Caucasian Days and Paris Days from French into Russian. But she has never stopped writing poetry and still treats this as a hobby. She never calls herself a writer or poet, confident that this status can only be attributed to special people. Nevertheless, one can hear the confident voice of the master gifted with poetic vision in her translated prose, stories and poems. Recently, Ulviyya has published a small collection of short stories and poems called Дыши (Breathe). She recalls with pleasure the first joint creative experience at BSU, wondering how they dared thento create a completely modern musical based on the classical operetta of Uzeyir Hajibeyov, Arshin Mal Alan. The process was so fascinating that by the time the project was completed, the number of people wishing to take part in the work of the student theatre had tripled. Today Ulviyya Akhundova is a poet, translator, writer, screenwriter and art manager, head of the public affairs department of the YARAT Centre for Contemporary Art. She speaks Azerbaijani, Russian, English and French. She is one of the authors of the Demo Version project.
Many years later
The question was a natural one: how and when did the idea of creating a project so necessary for the cultural life of Baku develop? They met by chance many years later. There is nothing strange about this. Because in such a large city as Baku, this phenomenon is common. But meetings after a long breakup bring pleasure, joy and, as in this case, positive results. So they, unexpectedly meeting at some event, realised that for the time, until they saw each other, nothing had changed in their interest in each other's work. On the contrary. The feeling was like they broke up only yesterday. The dialogue shaped out of nothing, interest in each other’s creativity and thoughts did not run out, and therefore for many years the idea of creating a joint evening program, soaring in the air, seemed not absurd, but quite real. The idea was born, crystallised and marealised. The meeting was not only significant, but also promising. Because the Demo Version just hit the mark, dropping a pleasantly emotional fleur on the souls and minds of the audience hungry for a confidential conversation. The audience wanted to continue such meetings, they wanted to hear these poems and songs again and again. And, finally, they just liked the work of authors who managed to create an atmosphere of confidential dialogue, giving a feeling of unity of souls, thoughts, emotions, moods.
“Do you consider yourself a self-made person?”
Rasmina: “I think that a person is different at each stage of his life. I like the current state of my personality, but there is no limit to perfection, there is still room to grow and I want this.”
Ulviyya: “To be honest, I rarely feel that I am complete as a person. Most often I feel the state of internal swing: the excitement, the joy of something made possible, and almost immediately after that—the fear of not having time to do something important...”
“What do you want from life at this stage of your life-way?”
Rasmina: “We owe the Earth as human beings. The more positive emotions we radiate into space, the better. To do this, we must remain ourselves under all circumstances. We need to live in a state of happiness and love. We have to be honest and uncompromising in relation to ourselves, to what we do in this life. When I do what I want and do what I like, I even look different to myself! I am a source of positive energy. I don’t want any compromises any more. I want to be a holistic person. And I want the people who are next to me to be like that too...”
Ulviyya: “I fully agree. I would just add that I would like to materialise a few items from my wish list. I think all of us had such wish lists once in a life time. But all of these wishes refer to the future tense, where everything is somewhat foggy, ambiguous. But once the fog dissipates, you wake up and realise that you are a long time adult and your ‘future’is already there... There will simply be no other time to make the dreams come true. Afterthirty (and everyone knows this), the desire to change something in this life overcomes us more and more often. In the past few years, I have noticed that a growing number of people around me that try to make radical changes around themselves. The example of friends is very inspiring. People share their stories with me. That is where the wish list from childhood pops up in your head with travels, sunset on the island of Corfu, and writing a play... Also, I really want to finally realise my a dream come true and visit Dublin.”
The event was a true success. Poems and songs of both authors were accompanied by a musical group led by Babir Babirli. The audience expressed the authors how much they love themand how pleased they were with their performance. Words of gratitude and wishes to hold similar events in the future wereaddressed from the audience to the director of the International Mugham Center, People’s Artist of Azerbaijan, Professor Murad Huseynov, as well as the project manager Babir Babirli, musicians Shamil Mammadov (guitar), Azad Yusubov (bass guitar), Elnur Huseynov (keyboards), Eyvaz Hashimov (drums).