SIĞORTALANMIŞ MÜALİCƏ
Bu ilin əvvəlindən Azərbaycanda icbari tibbi sığortanın (İTS) geniş tətbiqinə başlanılıb və aprel ayından sığorta rüsumlarının yığılması başlayacaq. Bütün proses ilin sonuna qədər başa çatacaq və dörd mərhələdə – hər rübdə bir mərhələ gerçəkləşdiriləcək. Birinci mərhələdə icbari tibbi sığorta tam olaraq Azərbaycanın 20 şimal rayonunda, ikinci mərhələdə - 17 qərb rayonunda, üçüncü mərhələdə - 14 cənub rayonunda, dördüncü mərhələdə isə Bakı, Sumqayıt və Abşeron yarımadasında tətbiq ediləcək. Dövlət bu məqsədlər üçün büdcədən 900 milyon manatdan çox vəsait ayıracaq.
Ərazi bölgüsü
Azərbaycanda hökumətin qısa müddət ərzində icbari tibbi sığortanı tətbiq etməklə bağlı qərarlı olmasına baxmayaraq, praktikada bu, elə də asan iş olmadı. Səhiyyə sahəsindəki ciddi problemlər, kadr çatışmazlığı, tələb olunan xərclərin yüksək olması və s. hər dəfə vaxtı uzatmağa məcbur edib. Hətta keçən il başlanğıc nöqtəsi olaraq 2020-ci ilin yanvar ayı müəyyən edilsə də, daha sonra sistemin dərhal ölkə üzrə tətbiq edilməməsi, prosesin mərhələli gerçəkləşdirilməsi qərara alındı.
Həm də İTS-nin ölkədə tibbi xidmətin keyfiyyəti ilə bağlı bütün ağır problemləri dərhal həll edəcəyini gözləmək də sadəlöhvlük olardı. Fakt budur ki. pulsuz tibbi xidmət, bütün alicənab və doğru niyyətlərinə baxmayaraq, bazar iqtisadiyyatı şəraitində duruş gətirə bilmədi, onu inkişaf etmiş ölkələrdə sınaqdan çıxmış və minimum ödəniş qarşılığında baza tibbi yardım almağa imkan verən icbari tibbi sığorta sistemi ilə əvəz etmək lazım gəldi.
Bununla belə, ötən il Azərbaycan Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş xidmətlərin siyahısı heç də "baza" deyil, ona təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım xidmətlərinin, ixtisaslaşdırılmış ambulator və stasionar tibbi xidmətlərin geniş spektri daxildir.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin Regional mərkəzlərlə iş şöbəsinin müdiri Şükür Eyvazovun sözlərinə görə, ilk mərhələdə vətəndaşlar İTS çərçivəsində 3 min tibbi xidmətdən istifadə edə biləcəklər.
“Bu rəqəm, ümumilikdə, Azərbaycanda göstərilən tibbi xidmətlərin, təxminən, 60%-ni əhatə edir. Bildiyiniz kimi onkoloji xəstəliklər, QİÇS, diabet və s. ilə mübarizə üzrə artıq bir neçə dövlət proqramımız var. Bu proqramlar, hələ ki, icbari tibbi sığorta zərfinə daxil edilməyib", - deyə o vurğulayıb.
Bundan başqa, əgər lazım olan müalicəni dövlət klinikaları təmin edə bilmirsə, özəl klinikalar da İTS proqramına cəlb oluna bilər və orada da müalicə tamamilə pulsuz olacaq.
İcbari tibbi sığorta evdə tibbi xidmətin göstərilməsini də nəzərdə tutur. Bu, ailə həkimi tərəfindən gerçəkləşdirilir, təcili və təxirəsalınmaz hallarda təcili və təxirəsalınmaz tibbi yardım qrupu tərəfindən həyata keçirilir.
Daha bir məqam var. Bir pasient üçün xidmətlərin sayında sığorta limiti yoxdur - Azərbaycan vətəndaşları il ərzində icbari tibbi sığortadan qeyri-məhdud dəfə istifadə edə bilərlər.
Düzdür, tibb müəssisələrinin ərazi üzrə yerləşməsi ilə bağlı bəzi nüanslar mövcuddur. Məlumdur ki, bu yaxınlarda İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi "Azərbaycanın inzibati ərazi vahidləri üzrə tibbi ərazi bölgüsü"nü təsdiqləyib. Ümumilikdə, bunların sayı 13 olacaq və onları yeni bir hüquqi şəxs - Tibbi Ərazi Bölmələrinin İdarəetmə Birliyi (TƏBİB) idarə edəcək.
Məsələ bundadır ki, qaydalara görə, icbari tibbi sığorta xidmətləri almaq üçün şəxsiyyət vəsiqəsində göstərilən ünvana, yəni qeydiyyata uyğun olaraq təyin olunmuş klinikada uçota alınmaq lazımdır. Artıq bu klinikada seçilmiş ailə həkimi (sahə həkimini o, əvəz edəcək) pasientin tibb müəssisələrində ambulator və ya stasionar şəraitdə müalicəsi üçün yenə də müəyyən ərazi bölgüsü çərçivəsində yollayış verməlidir. Əgər pasient bunun çərçivəsindən kənara çıxmağa qərar verərsə, onda tibbi xidmətlərin birgə maliyyələşdirilməsi qüvvəyə minir. Sadə dillə deyilərsə, onda xidmətdən asılı olaraq pasient öz cibindən müalicə üçün əlavə pul ödəməli olacaq – bu, xidmətdən asılı olaraq 5 manatdan 90 manata qədər tutacaq. Ancaq bir faktı nəzərə almaq lazımdır ki, bunun təcili tibbi yardıma dəxli yoxdur - ölkə ərazisində o, pulsuzdur.
Həkim borcu və ya maraq?
Yeri gəlmişkən, sosial mediada bu məsələ ilə bağlı ən çox narazılıq potensial pasientlər tərəfindən ifadə olunub. Çünki bu limitlər istədiyi tibb müəssisəsini öz istəkləri ilə seçmək hüququ məhdudlaşdırılır və qeydiyyat ərazisindən kənarda müvəqqəti yaşayan insanlar müalicə almaq üçün hər dəfə uzun yol qət etməli olacaqlar. Ancaq Dövlət Agentliyi nümayəndələrinin arqumentləri də başadüşüləndir - bu limitlər olmadan tibb müəssisələrinə xəstələrin axınını tənzimləmək, uyğun olaraq yüksək keyfiyyətli xidmət göstərmək, demək olar ki, mümkün deyil. Bəli, belə halda xidmət keyfiyyəti və həkimlərin peşəkarlığı ilə bağlı sual yaranır, amma bu da bir il ərzində həll ediləcək problem deyil...
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin rəhbəri Zaur Əliyevin sözlərinə görə, bu məqsədlər üçün xaricdə təhsil almış həkimlərin regional xəstəxanalara cəlb olunması planlaşdırılır.
“Düşünürəm ki, onların bəziləri buna maraq göstərər. Bundan əlavə, biz bəzi bölgələrdə dövlət klinikalarının nəzdində tibb fakültələrinin açılması imkanlarını araşdırırıq, həmçinin rezidenturanı başa vurub rayon xəstəxanalarında təyinat alan həkimlər ən azı üç il orada işləmələri üçün nəzarəti gücləndirəcəyik", - deyə Zaur Əliyev vurğulayıb.
O, etiraf etdi ki, kəndlərdə tibb məntəqələri ilə bağlı vəziyyət ürəkaçan deyil, orada həkimlər, lazımi avadanlıq yoxdur, amma agentlik bütün problemlərin aradan qaldırılması üçün çalışacaq.
Niyyət, sözsüz ki, yaxşıdır, amma həkimlərin könüllü qaydada rayonlarda qalmağa maraq göstərmələri nə dərəcədə realdır? Məlumdur ki, icbari tibbi sığortanın tətbiqi çərçivəsində həkimlər maaşlarına əlavə alacaqlar. İTS sistemində işləyən həkimlərə və tibb işçilərinə əməkhaqları verilməsi üzrə təsdiq olunmuş qaydalara əsasən, onların təyin edilməsində əsas prinsip göstərilən tibbi xidmətlərin keyfiyyətidir.
Eyni zamanda, xəstələri qəbul edən həkimlər üçün qəbul şərtləri işlənib və bir növbədə, yaxud bir ay ərzində əyani müayinə oluna biləcək xəstələrin icazə verilən sayı müəyyən edilib. Məsələ bundadır ki, müraciət edən hər bir xəstə üçün xəstənin sığortasının həcmindən asılı olaraq həkimə əməkhaqqına əlavə faiz hesablanacaq.
Məsələn, terapevtlər və pediatrlar gün ərzində 20-yə qədər xəstə qəbul edə bilərlər, onların hər biri üçün dövlət qurumu bu xidmət üzrə tətbiq olunan tarifin əlavə 7%-i qədər vəsait ödəyəcək. Mama-ginekoloqlarla bağlı cərrahi müdaxilələr zamanı həkim xidmətlərinə görə ödəniş tarifin 15%-i qədər artacaq. Həkim-assisentlər hər manipulyasiyadan öz "kisələrinə" 3% əlavə edəcəklər. Ən yüksək əlavə faizi stomatoloq həkimlər alacaq – işlətdiklərin bütün materialların dəyərini çıxardıqdan sonra - sığorta ödənişinin 60%-i qədər əlavə ödəniş alacaqlar.
Bundan əlavə, digər təşviq tədbirləri kimi Dövlət Agentliyi gecə növbəsində işləyən cərrahların, reanimatoloqların, təcili yardım həkimlərinin, mama-ginekoloqların maaşlarını artırmaq niyyətindədir.
Həkimlərdən fərqli olaraq orta və kiçik tibb işçiləri iş şəraitindən asılı olaraq 40 manatdan 790 manata qədər sabit əlavə ödəniş almağa davam edəcəklər. Yeri gəlmişkən, maksimum əlavə ödəniş tibb bacıları (feldşerlər) üçün nəzərdə tutulur.
Yaxşı təcrübəsi və böyük gəliri olan yetişmiş həkimləri bu əlavə ödənişlərin nə qədər maraqlandıracağı, əlbəttə ki, mübahisəli məqamdır. Ancaq etiraf etmək lazımdır ki, bütün dünyada özəl tibb dövlət tibbindən daha keyfiyyətli hesab olunur, lakin hamının buna imkanı yoxdur. Ümid etmək olar ki, bu əlavə ödənişlər Azərbaycanda dövlət klinikalarının səviyyəsini yüksəltməyə, tibbi xidmətlərin, həqiqətən, pulsuz olmasına, tibb işçiləri arasında korrupsiya və rüşvətin aradan qaldırılmasına kömək edəcək. Yeri gəlmişkən, Dövlət Agentliyi bu işlərlə gərgin mübarizə aparacağını vəd edir və vətəndaşlardan heç bir halda həkimlərə ödənilən sığortadan yuxarı “təşəkkür” etməmələrini xahiş edir...
Bundan əlavə, icbari tibbi sığorta istifadə edilən tibb müəssisələrində birgə maliyyələşdirmə məbləğini, xidmətlər paketinə daxil olmayan tibbi xidmətlərin tariflərini və digər ödənişləri artıq nağdsız qaydada - İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ilə birlikdə buraxdığı bank kartı vasitəsilə həyata keçirmək mümkündür. Gələcəkdə bank kartı digər xüsusi üstünlüklərdən və tibb sektorunun əlavə güzəştlərindən yararlanmağa imkan verəcək.
Artıq apreldən ödəməli
Bütün bu "rahatlığın" vətəndaşlara neçəyə başa gələcəyinə gəldikdə, yuxarıda qeyd edildiyi kimi, İTS üzrə yığımlar bu ilin aprel ayında ölkənin bütün işləyən əhalisi üçün başlayacaq. İcbari tibbi sığortanın paytaxta yalnız ilin sonunadək gələcəyinə baxmayaraq, Bakı sakinləri də ödəniş edəcəklər. Dövlət Agentliyinin izah etdiyi kimi, icbari tibbi sığortanın başlanmasından dərhal sonra sığorta hadisələrini örtmək üçün müəyyən maliyyə bazası yaratmaq lazımdır.
"İcbari tibbi sığorta haqqında" qanuna edilən dəyişikliklərə əsasən, özəl və qeyri-neft sektoru təmsilçiləri 8000 manatdan çox olmayan əmək haqqının 1%-ni 2020-ci ildə icbari tibbi sığortaya yönəldəcəklər. 2021-ci ildən bu kateqoriya üçün ödənişlər 2% təşkil edəcək. Eyni zamanda, işəgötürənlər 2020-ci ildə hər işçi üçün əməkhaqqı fondunun 1%-ni, 2021-ci ildə isə 2% ödəməyə borcludur. Bundan başqa, əmək haqqının 8000 manatdan yuxarı olan hissəsindən əlavə olaraq 0,5% tutulacaq.
Neft və dövlət sektoru işçiləri 8 min manatdan çox olmayan maaşın 2%-ni və 8 min manatdan yuxarı məbləğ üçün əlavə 0,5%-ni ödəyəcəklər. İşəgötürənlər əməkhaqqı fondunun 2%-ni (8 min manatdan az məbləğ üçün) və 8 min manatdan yuxarı olan məbləğ üçün əlavə 0,5% ödəməlidirlər.
Əlbəttə, uşaqlar, tələbələr, pensiyaçılar, ünvanlı sosial yardım alanlar, hamilə qadınlar, qaçqınlar, habelə xarici vətəndaşlar və vətəndaşlığı olmayan şəxslər üçün də sosial paket təqdim olunur. Onlar üçün bir xidmət paketinin dəyəri ildə 90 manat olacaq və dövlət büdcəsindən ödəniləcək.
1-2% maaşın, əlbəttə ki, kiçik bir hissəsidir və pulsuz tibbi xidmət müqabilində kimsənin bunun əleyhinə olacağı ehtimal edilmir. Digər bir sual, sığorta müştərilərinin gözləntilərinin və sığorta şirkətlərinin vədlərinin gələcəkdə real vəziyyətlə nə qədər üst-üstə düşəcəyidir. Açıq danışılsa, cəmiyyətdə buna inamsızlıq var, bunun öhdəsindən gəlmək isə vaxt və cəlb olunan bütün qurumların birgə işini tələb edir. İstənilən halda, biz yetərincə çox gözlədik və İTS, nəhayət ki, Azərbaycana gəldi. İndi ölkəmizdə oturuşması üçün ona bir şans verilməlidir.

Introduction of compulsory health insurance in Azerbaijan to complete by the end of 2020
The nationwide introduction of compulsory health insurance (CHI) has begun since the beginning of this year. The collection of insurance premiums will begin in April. It is expected that the entire process will be completed before the end of the year and will take place in four stages, one stage per quarter. At the first stage, CHI will be fully implemented in 20 northern regions of Azerbaijan, at the second—in 17 western regions, at the third—in 14 southern regions, and in the last quarter in Baku, Sumgait and on the Absheron Peninsula. More than ₼900 million will be allocated from the budget for these purposes.
Territorial division
Despite the government’s determined intention to introduce CHI in Azerbaijan in a short time, in practice this turned out to be a very difficult task. Serious problems in the healthcare sector, lack of personnel, high costs, etc. forced the authorities to shift the deadlines each time. The originally planned introduction date of January 2020 was later canceled. Instead, the system will be introduced in four stages throughout the country.
At the same time, it would be naive to expect that the CHI will immediately solve all the problems with the quality of medical services in the country. The fact that free medicine, despite the noble and right objective, has long outlived itself in a market economy. It was necessary to replace it with a compulsory medical insurance system that has been tested throughout the developed world and provides basic medical care for minimal fees. In fact, the list of services approved by the Cabinet of Ministers of Azerbaijan last year is by no means “basic” and includes a wide range of emergency and urgent medical care services, specialized outpatient and inpatient care.
According to the head of department of the State CHI Agency for work with regional centers, Shukur Eyvazov, at the first stage, citizens will be able to use 3,000 medical services as part of the CHI. “This number covers about 60% of the medical services provided in Azerbaijan. As you know, we already have several state programs to combat oncology, AIDS, diabetes and so on. These programs are not yet included in the compulsory health insurance package,” Eyvazov said.
Furthermore, if necessary treatment cannot be provided by state clinics, private clinics can also be involved in the CHI program, and treatment there will be absolutely free.
Compulsory health insurance also ensure the provision of medical services at home. Patients will be taken care by a family doctor, and in emergency and urgent cases—by a team of ambulance and emergency medical care.
There is no insurance limit on the number of services for one patient—citizens of Azerbaijan can use compulsory health insurance throughout the year an unlimited number of times.
There are some nuances regarding the territorial location of medical facilities. Recently the State Agency for Compulsory Health Insurance approved the document titled Medical territorial divisions in the administrative territorial units of Azerbaijan. Thus, there will be 13 such divisions managed by a new legal entity, Association for Management of Medical Territorial Units (TƏBİB). According to the new rules, in order to receive CHI, it is necessary to be registered in the clinic determined according to the address indicated in the identity card. families already selected in this clinic The doctor (he will replace the local doctor) must issue a referral for treatment of the patient on an outpatient or inpatient basis in medical institutions, again within the framework of a certain territorial division. If the patient decides to go beyond it, then co-financing of medical services comes into effect. Simply put, then one will have to pay extra for treatment (₼5-90) depending on the type service. But we must take into account that this does not apply to emergency medical care, which is free nationwide.
Medical obligation or interest?
Meanwhile, this part of the issue caused the most dissatisfaction among potential patients in social media. Because these limits limit the right to choose a custom medical institution. People living outside the territory of registration temporarily will have to travel long distances to receive treatment. However, the arguments of the representatives of the State Agency are also understandable—without these restrictions it is almost impossible to regulate the flow of patients in one medical institution and provide high quality services. In this case the question is the quality of services and qualifications of doctors, but this is the problem that will be solved in a year...
According to the head of the State Agency for Compulsory Health Insurance, Zaur Aliyev, it is planned to attract doctors with foreign education to regional hospitals. “I think some of them are showing interest in this. In addition, we are studying the possibility of opening medical faculties in state clinics in some regions. We will also strengthen control so that doctors who have completed their residency education and were appointed to district hospitals work there for at least three years,” Z. Aliyev said. He admitted that the situation with the first-aid facilities in the villages is unsatisfactory, as there are no doctors, adequate equipment, but the agency will work towards eliminating all problems.
It is a good promise, but how realistic is it for doctors to stay in the districts voluntarily? As part of the implementation of compulsory health insurance, doctors will receive allowances for their salaries. The main principle of their appointment, according to the approved rules for remuneration of doctors and medical personnel working in the CHI system, is the quality of the medical services provided.
At the same time, reception conditions have been developed for doctors receiving patients, which is based on the permissible number of patients that can be examined in one shift or month. For each patient examined by the doctor, he will get additional interest to the salary depending on the size of the patient's insurance.
For example, therapists and pediatricians can accept no more than 20 patients during the day, for each of which the state agency will pay them an additional 7% of the applicable tariff for this service. In the case of obstetrician-gynecologists during surgical interventions, payment for doctor's services will increase by 15% of the tariff. And the assistant doctors will get 3% extra to their salaries after each operation. Dentists will receive the highest percentage of accruals—60% of the insurance payment after excluding the cost of all supplies.
In addition, the State Agency intends to increase the salary of surgeons, resuscitators, emergency doctors, obstetricians and gynecologists working on night shifts. Unlike doctors, the middle and junior medical personnel will continue to receive a fixed allowance in the amount of ₼40-790, depending on working conditions. By the way, the maximum allowance is for nurses.
How interesting these allowances will be for experienced doctors with good practice and considerable income is, of course, a good point. But all over the world private medicine is considered to be better than state medicine, while not everyone can afford it. We can hope that these allowances will help raise the level of state clinics in Azerbaijan, make medical services truly free, and eliminate corruption and bribery among medical staff. By the way, the state agency promises to fight with this evil zealously and asks citizens in no case to “thank” the doctors over the insurance paid...
Moreover, even the amount of co-financing, tariffs of medical services that are not included in the package of services, and other payments in medical institutions that use compulsory health insurance can now be made cashless by means of a bank card issued by the State Agency for Compulsory Health Insurance attached to the International Bank of Azerbaijan. In the future, the bank card will allow you to take advantage of other special preferences and additional benefits in the health sector.
Commission payments since April
Collection of CHI fees will begin in April 2020 for the entire employed population of the country. Resident of Baku will also pay fees, although the CHI system will cover the capital only by the end of the year. According to the State Agency, this is necessary to create a certain financial base in order to cover insured events immediately after the start of compulsory health insurance.
According to amendments to the law “On Compulsory Health Insurance”, representatives of the private and non-oil sectors will pay 1% of their salaries not exceeding ₼8,000 to the CHI fund in 2020. In 2021, deductions for this category of population will reach 2%. At the same time, employers will be required to pay 1% of the employee salaries in 2020 and 2% in 2021. In addition, 0.5% will be additionally deducted from the part of salaries exceeding ₼8,000.
Employees of oil and public sector will pay 2% of the salary less or equal to ₼8,000 and an additional 0.5% of the amount exceeding ₼8,000. For employers this indicator will also be 2% and 0.5%, respectively.
There is also a social package for children, students, pensioners, those who receive targeted social assistance, pregnant women, refugees, as well as foreign nationals and stateless persons. For them, the cost of service package will be ₼90 per year, which will be covered from the state budget.
Certainly, 1-2% of the salary is a tiny fraction, and it is unlikely that anyone will oppose paying the fees in exchange for free medical services. The real question is how much the expectations of the insured and the promises of the insurers will match the real situation in the future. So far, we can observe a certain level of distrust in society, the overcoming of which will take time and painstaking joint work of all involved structures. After all, we have waited long enough for the CHI to finally come to Azerbaijan. And now we need to give it a chance to take root in the country.