Zinət əşyaları idxalında şəffaflıq və fiskal yükün azaldılması Azərbaycanda zərgərlik işinin dirçəldilməsinə imkan yaradır
Müəllif: İsmayıl MƏMMƏDOV
Son illərdə Azərbaycan qızıl və gümüş istehsalında önəmli nəticələr əldə edə bilib. Ölkədə bir neçə yataq istismara açılıb, filiz çıxarılması və konsentratın emalı üçün infrastruktur yaradılıb, qiymətli metal külçələrinin ixracı gerçəkləşdirilir. Ancaq Azərbaycanın zəngin zərgərlik ənənənləri bir sıra səbəblər üzündən müəyyən mənada itirilib, böyük hissəsi aşağı keyfiyyətli məhsul olan kütləvi idxal yerli istehsalı yox səviyyəsinə endirib. Bu gün hökumət yerli zərgərlik sahəsinin dirçəldilməsinə, həmçinin bu sahədə mövcud olan və prosesə mane olan mənfi halların aradan qaldırılmasına yönəlmiş tədbirlər kompleksinin qəbul edilməsini nəzərdə tutur.
Zərgərliyin «ağ ləkələri»
Ötən onilliklər boyunca əhali üçün çox sayda sərmayə yatırımı imkanları yaradan bazar dəyişikliklərinə baxmayaraq, Azərbaycan əhalisinin qızıl və gümüş almağa marağı səngiməyib və bu günə kimi qorunan tarixi ənənələrlə, o cümlədən toy mərasimləri ilə bağlı ənənələrlə dəstəklənir, Nüfuzlu ekspertlər ehtimal edir ki, ABŞ, Çin və Avropa arasında ticarət müharibələrinin davam etməsi, koronavirus epidemiyasının yayılması üzündən bir sıra ölkələrə qarşı sanksiyaların və məhdudlaşdırıcı rüsumların tətbiq edilməsi, həmçinin enerji daşıyıcılarının qiymətlərinin yüksək dəyişkənliyi şəraitində yaxın illərdə risklərin gecləşdirilməsi vasitəsi kimi qızıla maraq yalnız artacaq.
Ancaq perspektiv üçün proqnozlaşdırılan tələbata baxmayaraq, Azərbaycanın pərakəndə satış zərgərlik bazarının tələbatının böyük hissəsi bu gün idxal hesabına ödənilir. Bu, yerli istehsalçılar tərəfindən yetərincə həcmdə keyfiyyətli təklifin olmaması ilə, həmçinin gömrük nəzarətində qalmaqda olan problemlərlə bağlıdır ki, bu da qaçaqmalçılığa və ölkəyə saxta zinət əşyaları gətirilməsinə səbəb olur. Ticarət obyektlərinin əyar nəzarəti ilə yetərincə əhatə edilməməsini, istehlakçı hüquqlarının etibarlı təmininə yönəlik qanunvericilik və inzibati mexanizmlərinin təkmil olmamasını da buraya aid etmək olar.
Azərbaycanın qızıl bazarında və zərgərlik sektorunda mənfi halların qarşısının alınması məqsədi ilə bir sıra nazirliklərin və qurumların təmsilçiləri qaçaqmal məhsullarla ticarətin qarşısının alınması, həmçinin bazara rəqabət üçün ədalətli şəraitin yaradılması, yerli istehsalçıların dövlət tərəfindən dəstəklənməsi üçün tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıblar.
«Təəssüf ki, qızıl məmulatların leqal yollarla gətirilməsi yalnız brend malların ticarətinə aiddir, onların payı isə bazarda yetərincə azdır. İdxalçılar və istehsalçılar üçün xammal və məmulatların təchizatının mövcud qeyri-leqal kölgə sxemindən azad olunmuş ədalətli rəqabət şərtlərinin və tam şəffaf fəaliyyət sxeminin yaradılması vacibdir», - deyə iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov qızılın çıxarılması, istehsalı və emalı sahəsində işləyən sahibkarlarla bu yaxınlarda baş tutmuş görüş zamanı bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin sözlərinə görə, Azərbaycanda qızıl və zərgərlik məmulatları bazarının bütün istehsal zəncirini inkişaf etdirmək, daxili tələbatın ödənilməsini təmin edərək, hazır məhsullarla ixraca çıxmaq lazımdır. Nazir vurğulayıb ki, zamanla Azərbaycan zərgərlik bazarının regional mərkəzlərindən birinə çevrilə bilər.
Ancaq bunun üçün, ən azından, yerli zərgərlərin təşəbbüsünü kökündən məhv edən aşağı keyfiyyətli idxal məhsullarının bazardakı mütləq üstünlüyünü aradan qaldırmaq lazımdır. Bu gün idxalın payı ölkədə satılan zərgərlik məhsullarının ümumi həcminin 4/5-dən çoxdur, brend məhsulların payı idxal olunan məhsulların ümumi həcminin 1/20-dən azdır. Zinət əşyalarının əsas hissəsi Azərbaycana daha az tanınan istehsalçılardan - əsasən BƏƏ-dən, Türkiyə və Rusiyadan, qismən İran, Hindistan və Tailanddan gəlir. Üstəlik, bəzi ekspertlərin fikrincə, bazarda satılan zərgərlik məmulatlarının dörddə biri qaçaqmal mənşəlidir.
Zərgərlik məmulatlarının idxalı sahəsində mənfi halların aradan qaldırılması üçün hərtərəfli tədbirlərin görülməsinin zəruriliyi ölkənin gömrük qurumu tərəfindən də qəbul edilir. “Statistik göstəricilər zərgərlik sektorundakı vəziyyətin o qədər də yaxşı olmadığını göstərir. Yüksək vergilər və gömrük rusumları ona gətirir ki, bəzi şirkətləri qaçaqmalçılıq sxemlərinə üstünlük verir. Bütünlükdə, idxal rüsumlarının artırılması zərgərlik bazarının tənzimlənməsinə kömək etmir və əksinə, kölgə iqtisadiyyatına qarşı mübarizəni çətinləşdirir", - deyə Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) sədri Səfər Mehdiyev hesab edir.
DGK başçısının sözlərinə görə, zərgərlik sahəsində şəffaflığı və effektiv tənzimlənməni təmin etmək üçün dövlətlə biznes arasında birbaşa dialoqun təmin edilməsi, sahibkarlar üçün əlverişli şəraitin yaradılması, qanunsuz dövriyyəyə və saxta məhsulların idxalına qarşı birgə mübarizənin qurulması zəruridir ki, bu da sektorun dinamik inkişafına səbəb olacaq.
“Biz Azərbaycanın zərgərlik sektorunda problemlərin nə qədər ciddi olduğunu və bununla bağlı qanunvericilikdə hansı ağ ləkələrin olduğunu bilirik. Əgər bu problemin həllinə vahid komanda ilə yanaşılarsa, ölkədə zərgərlik biznesinin gələcək leqal və məhsuldar inkişafı mümkün olacaq. Əks təqdirdə, dövlət və özəl sektor birgə tədbirlər görməzsə, sahədə fiskal yükün azaldılmasından və ya artırılmasından asılı olmayaraq, zərgərlik bazarının inkişafı mümkün deyil",- deyə S.Mehdiyev bildirib və qeyd edib ki, daxili istehsalın müdafiəsi məqsədi ilə həm də mövcud qanunvericiliyə yenidən baxmaq lazımdır.
Keyfiyyət üzərində nəzarət
Bu gün Azərbaycanda yerli istehsalı əsasən kiçik emalatxanalar və fərdi işləyən zərgərlər təmsil edir. Burada da bir qayda olaraq, kiçik seriyalı istehsal üstünlük təşkil edir, çox az sayda emalatxanada bahalı dəzgahlar əldə etmək imkanındadır, kiçik həcmli istehsal bu cür avadanlıqların öz pulunu çıxarma müddətini uzadır, bu səbəbdən uyğun olaraq məhsulların dəyəri artır. Əl alətlərindən istifadə edərək seriyalı istehsal qurulmasının və məhsulun bütün seriyası üçün keyfiyyət standartlarına riayət edilməsinin mümkün olmadığından heç danışmağa dəyməz. Nəticədə, yerli kustar istehsal əksər hallarda kütləvi miqdarda sənaye üsulu ilə tirajlanan idxal zərgərlik məhsullarına uduzur.
Ancaq istisnalar da var: Azərbaycanda çağdaş dəzgahlarla təchiz olunmuş bir neçə emalatxana var ki, onlar məhsulun keyfiyyətində ən yüksək səviyyəyə nail olublar və hətta məhsullarını ixrac edirlər. Naxçıvan Muxtar Respublikasında 2018-ci ildə açılmış "Mirac Gold" MMC zərgərlik fabrikində qızıl və gümüş məmulatların seriya istehsalı qurulub ki, bu gün orda dövlət sifarişləri yerinə yetirilir – fəxri adların döş nişanları və s. istehsal olunur. Ölkənin aparıcı qızıl hasilatı şirkəti «AzərGold» da qızıl bazarının əsas iştirakçıları sırasına daxil edilməlidir, şirkət yüksək keyfiyyətli külçələrin və Bakının 12 fərqli nöqtəsində 5, 10 və 20 qramlıq 999,9 əyarlı qızıl və gümüş investisiya sikkələrinin satışını həyata keçirir.
Azərbaycanın zərgərlik ənənələrini canlandırmaq və bazarın tələbatını tədricən yerli zərgərlərin məhsullarına yönəltmək üçün nə etmək lazımdır?
"Zərgərlik sahəsində şəffaf qiymətləndirmə və tənzimləmə mexanizmləri yaratmaq lazımdır. Çünki qiymətli metalların və daşların keyfiyyətinin müəyyənləşdirilməsinə nəzarətin olmaması müxtəlif problemlərə yol açır. Bu gün Azərbaycanda zərgərlik bazarının iştirakçıları və istehlakçıları arasında aşağı səviyyədə etibar müşahidə edilir, bununla bağlı sahəyə elə tənzimləyici alətləri tətbiq etmək lazımdır ki, problemi kökündən kəssin. O cümlədən bu sektorda qiymətləndirmə və tənzimləmə qurumları yaratmaqla nəzarət tədbirlərini gücləndirmək lazımdır", - deyə Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin idarə heyətinin sədri Orxan Məmmədov bildirib.
Zərgərlik sənayesində keyfiyyətə effektiv nəzarət mexanizminin olmaması iqtisadi itkilərə gətirə bilər. Xüsusilə də, əyar nəzarəti mexanizminin yetərli olmaması artıq bu gün pərakəndə satış seqmentinə mənfi təsir göstərir və istehlakçı hüquqlarının pozulmasına səbəb olur. Belə ki, "Qiymətli metallar və qiymətli daşlar haqqında" qanunun 10.3-cü bəndinə əsasən, sahibkarlıq subyektləri tərəfindən istehsal olunan, həmçinin ölkədə satışa çıxarılan zərgərlik məmulatlarının dövlət əyarı olmalıdır.
Qanunun bu müddəasına uyğun olaraq, ölkəyə gətirilən və ölkədə ərazisində qiymətli metallardan və qiymətli daşlardan hazırlanmış zərgərlik əşyaları və digər məhsullar müvafiq dövlət orqanına təhlil, müayinə, sınaq və əyar üçün təqdim edilməlidir. Bununla birlikdə, son illərdə ticarət mərkəzlərində və zərgərlik mağazalarında, habelə dövlət təhlili markaları olmayan naməlum mənşəli əyar sikkəsi olan on minlərlə məhsul aşkar edilib. Bundan başqa, üzərində göstərilən qızıl və gümüş əyarlarına uyğun gəlməyən, qiymətli metalın çəkisi göstəriləndən az olan, qiymətli daşları keyfiyyətsiz olan və s. zərgərlik məhsulları satılır.
Burada qeyd etmək yerinə düşər ki, 2018-ci ilin sonuna qədər Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Əyar Palatası ölkədə satılan zərgərlik məhsullarına nəzarət funksiyasına malik idi, lakin bu qurum ləğv olunduqdan sonra bu sahədə vahid idarəetmə mexanizmi yoxdur, təchizatçı və alıcı hüquqlarının pozulması riskləri nəzərəçarpacaq dərəcədə artıb.
Məqsəd və öhdəliklər
İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə bu və digər problemlərin həlli üçün işçi qrupun yaradılması qərara alınıb ki, qrupun görəcəyi işlər sırasına sahənin inkişafını və rəqabət qabiliyyətliliyini təmin edəcək konkret addımları müəyyən etmək daxildir. İşçi qrupun vəzifələri sırasına istehsalçıları stimullaşdırma mexanizmlərinin işlənməsi və zərgərlik sahəsinin güzəştli maliyyələşdirilməsi də daxildir. Gözlənilir ki, qrupun tərkibinə Gömrük Komitəsinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin, «AzerGold» QSC-nin, eləcə də yaxın aylarda yaradılması planlaşdırılan Azərbaycan Zərgərlər Assosiasiyasının rəhbərliklərinin nümayəndələri daxil olacaq. Bu çərçivədə Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi müxtəlif sahibkarlar - zərgərlik bazarının iştirakçıları ilə görüş keçirib və dövlətlə biznes arasında körpü rolunu oynayacaq Assosiasiyanın qeydiyyata alınması üçün Ədliyyə Nazirliyinə müraciət edib.
"Yerli bazarın inkişafı üçün həll edilməli olan növbəti məsələ bu sahədə rüsumların azaldılması ilə bağlıdır ki, sahibkarlar bundan yararlanaraq tərk etdikləri bazara qayıtsınlar", - deyə Kiçik və Orta Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyinin rəhbəri Orxan Məmmədov bildirib.
Demək olar ki, bütün ekspertlər zərgərlik sahəsində fiskal yükün azaldılmasının zəruriliyini qəbul edir və örnək kimi başqa ölkələrdə aparılan siyasəti göstərirlər. Məsələn, Çin, Hindistan, İtaliya və Türkiyədə qızıla qarşı aksiz vergisi tətbiq edilmir, qızılın, qiymətli daşların və hazır məhsulların dəyərinə artımlar (ƏDV və digər rüsumlar) 0-24% təşkil edir. Ancaq onların Azərbaycana idxalı zamanı fiskal artım 46%-ə bərabər olur ki, bu da sahibkarları şəffaf fəaliyyət üçün stimuldan məhrum edir. Bu məqam xammal gətirilməsi ilə bağlı xüsusilə aktualdır, çünki dünyanın əksər ölkələrində yerli istehsalın naminə onun idxalına minimum rüsum tətbiq edilir.
Ümid etmək qalır ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin təşəbbüsü ilə başlamış islahatlar saxta mallarla bağlı problemi aradan qaldırmağa, bazarda şəffaflığı və rəqabət qabiliyyətini artırmağa kömək edəcək, həmçinin zərgərlik sənayesini dirçəldəcək.

Transparency in jewellery imports and reduction of fiscal burden contribute to revival of industry in Azerbaijan
Azerbaijan achieved significant progress in gold and silver production in recent years. Several deposits have been developed with the creation of corresponding infrastructure for the extraction and processing of ore, as well as the export of ingots. For a number of reasons, however, rich jewellery traditions of Azerbaijan have been lost, and mass import of mostly low-quality products nullified local production. Today, the government has outlined a set of measures to revive the local jewellery industry, as well as to eradicate the negative phenomena impeding this process.
Old problems of jewellery
Despite market changes in the past decades that created numerous opportunities for investing, the Azerbaijani population is still interested in buying gold and silver products due to historical traditions, including weddings.
Experts believe that given the ongoing trade confrontation between the USA, China and Europe, sanctions and protective tariffs in a number of countries, the growing epidemic of coronavirus, as well as the high volatility of energy prices, interest in gold products as a means of hedging risks in the coming years will only increase.
However, despite the projected demand, the needs of the Azerbaijani retail jewellery market today are met mainly by imports. This is due to the lack of quality supply from local manufacturers and the existing problems in customs control, which contributes to the smuggling and import of counterfeit precious goods. This also includes the insufficient control facilities at shopping facilities, as well as the lack of legislative and administrative mechanisms to ensure reliable protection of consumer rights.
In order to overcome the negative factors in the gold market and in the jewellery sector of Azerbaijan, representatives of a number of ministries and departments indicated the need to take measures to curb trade in contraband products, as well as create fair conditions for competition in the market and state support for local producers.
“Unfortunately, the legal supply of gold products refers only to trade in brand products with a very small market share. It is important to create fair conditions for competition and completely transparent schemes for suppliers and manufacturers, getting rid of the existing shadow schemes of illegal deliveries of raw materials and products,” Minister of Economy, Mikayil Jabbarov, said during his meeting with entrepreneurs involved in mining, production and processing gold. According to Jabbarov, it is necessary to develop the entire production chain of the gold and jewellery market and to ensure the export of final products as soon as local demand is met. Over time Azerbaijan could turn into one of the regional hubs of the jewellery market.
However, this requires eliminating the absolute dominance of low-grade imported products in the market, which discourage any initiatives of local jewelers. Today, the share of imports is over 80% of the total volume of jewellery sold in the country, with the share of branded products being less than 1/20 of the total volume of imported products. The bulk of the jewellery comes from lesser-known manufacturers mainly from the UAE, Turkey and Russia, partly from Iran, India and Thailand. Moreover, according to some experts, about a quarter of jewellery sold on the market is smuggled.
Azerbaijan’s customs department also recognises the necessity to take comprehensive measures to overcome negative factors in jewellery imports. “Statistical indicators show that the current situation in the jewellery sector is not good. High taxes and customs duty rates make some companies prefer smuggling schemes. In general, increasing import duties does not help regulate the jewellery market and, on the contrary, complicates the fight against the shadow economy,” Safar Mehdiyev, Chairman of the State Customs Committee (SCC) of Azerbaijan, believes. According to Mehdiyev, in order to ensure transparency and effective regulation of the jewellery industry, a direct dialogue between the state and business, creation of favourable conditions for entrepreneurs and joint fight against illicit trafficking and import of counterfeit products are necessary, which will undoubtedly lead to the dynamic development of the sector.
“We know how serious the problems in the jewellery sector in Azerbaijan are and what are the white spots in the legislation in this regard. If we join our forces to approach the problem, then further legal and productive development of jewellery business in Azerbaijan will become possible. Otherwise, if the state and private sector do not take joint measures, the development of the jewellery market is impossible regardless of reducing or increasing the fiscal burden in the industry,” Mehdiyev emphasized, noting also the need to review current legislation in order to protect domestic production.
Quality control
Today, local production in Azerbaijan is mainly represented by small workshops and individually working jewellers. As a rule, this market is dominated by small-scale production firms, as very few workshops can afford expensive processing machines due to the long payback period of such equipment with small volumes of production, and the cost of products increasing accordingly. It is  impossible to establish mass production using manual tools, as well as to comply with the quality standards set for the entire series of products. As a result, local handicraft production in most cases loses the market share to imported jewellery mostly produced industrially.
However, there are exceptions. There are several workshops in Azerbaijan equipped with modern equipment that ensure the highest level of quality and even export their products. Serial production of gold and silver products is established at the Miraj Gold LLC jewellery plant commissioned in 2018 in the Nakhchivan Autonomous Republic and producing state orders for the production of medals, orders and other honorary titles. The leading gold mining company of the country, AzerGold,  sells high-quality 999.9 gold and silver ingots and investment coins (5, 10 and 20 grams) at 12 different points in Baku. These are the main participants in the gold market of Azerbaijan.
What can be done to revive the jewellery traditions of Azerbaijan and gradually reorient market demand from import to the products of local jewellers?
“In the jewellery industry, it is necessary to create transparent assessment and regulation mechanisms, since the lack of control over the quality of precious metals and stones leads to various problems. There is a low level of trust between participants and consumers of the jewellery market. That is why it is necessary to establish mechanisms that will regulate the industry. In particular, it is necessary to strengthen control measures by creating appraisal and regulatory institutions in this sector,” Orkhan Mammadov, Chairman of Board of the Agency for the Development of Small and Medium-Sized Enterprises said.
Lack of an effective quality control mechanism in the jewellery industry can lead to economic losses. In particular, inadequate assay supervision mechanisms have a negative effect on the retail segment, leading to a violation of consumer rights. So, pursuant with paragraph 10.3 of the Law on Precious Metals and Precious Stones, jewellery produced and sold by business entities is subject to a state supervision. Thus, all imported and manufactured jewellery and other products from precious metals and precious stones should be submitted for analysis, examination, testing and branding in the relevant state agency. However, authorities have identified thousands of products with assay brands of unknown origin, as well as without state assay brands in shopping centres and jewellery stores in recent years. It was identified that jewellery was sold that did not meet the gold and silver samples indicated on them, with a low weight of precious metal, with precious stones of inferior quality, etc.
By the end of 2018, the State Assay Chamber under the Ministry of Finance has been the only athority that supervised the jewellery products sold in the country. However, after the abolition of this institution, there is no single control mechanism in this area and the risks of violation of suppliers and buyers' rights have noticeably increased.
Targets and goals
In order to solve these and other problems, the Ministry of Economy initiated and decided to create a working group, which will identify concrete steps to develop the industry and ensure the competitiveness in this sector. The tasks of the working group also include the development of incentive mechanisms for manufacturers and preferential financing of the jewellery industry. It is expected that the group will include representatives of the Customs Committee, Ministry of Economy, Agency for the Development of Small and Medium Enterprises, AzerGold CJSC, as well as the Association of Jewellers of Azerbaijan to be created in the coming month. In particular, the Agency for the Development of Small and Medium Enterprises has already held a meeting with various  participants in the jewellery market, and also contacted the Ministry of Justice to register an association that is going to play the role of a bridge between the state and business.
“Our next task is to reduce duties to take entrepreneurs back to the market,” Orkhan Mammadov, head of the SME Development Agency said.
Almost all experts recognise the need to reduce the fiscal burden in the jewellery sector. For example, in China, India, Italy and Turkey, gold products are exempt from excise tax, and margins on the cost of gold, precious stones and finished goods (VAT and other duties) are approximately 0-24%. However, when they are imported into Azerbaijan, fiscal margins increase to 46%, which deprives entrepreneurs of incentives for transparent activity. This point is especially relevant in relation to the supply of raw materials, since in most countries of the world import for domestic production is subject to minimum duties.
We hope that the reforms initiated by the Ministry of Economy will help to overcome problems with counterfeit products, increase transparency and competitiveness in the market, as well as revive the jewellery industry in Azerbaijan.