AMERİKA BELƏ ŞEY GÖRMƏYİB
Bir neçə gün əvvəl «Twitter» «ciddi dəyişiklik edilmiş və ya saxtalaşdırılmış» foto, video və audio paylaşımlara xüsusi «manipulated tweet» («manipulyasiya tviti») işarəsi əlavə etməyə başlayıb. Bu «şərəfə nail olmuş» ilk «tvit» ABŞ prezidenti Donald Trampa məxsusdur. Onun paylaşdığı videoda sabiq vitse-prezident, bu ilin noyabrında keçiriləcək prezident seçkisində Demokratlar Partiyasının namizədi olmaq uğrunda mübarizə aparan Co Bayden deyir: «Bağışlayın, biz bu seçkidə qalib gələ bilmərik, biz yalnız Donald Trampı yenidən seçə bilərik». Bu, demokrat siyasətçinin koqnitiv xüsusiyyətinin olmadığına aşkar eyhamdır. Tramp onu ələ salaraq bildirir ki, Bayden «harada olduğunu, nə etdiyini bilmir». Prezidentin şəxsi vəkili Rudi Culiani isə onun «ağıl zəifliyindən» əziyyət çəkdiyini söyləyir.
İlk baxışdan, Baydenin videoda səsləndirdiyi fikir, həqiqətən, qəribədir. Lakin bir məqam var və onu «Twitter» özü də göstərir – süjet elə kəsilib ki, natiq səfeh təsiri bağışlasın. Həqiqətdə isə fikir başqa cürdür: «Biz Donald Trampı yalnız o halda yenidən seçə bilərik ki, daxildə mübahisələrlə, qarşılıqlı ittihamlar irəli sürməklə məşğul olaq».
Gözlənilməz qələbə
Fevralın 3-dən ABŞ-ın Demokratlar Partiyasında praymeriz (daxili seçki) keçirilir. Demokratlar seçkidə Trampa rəqib olacaq namizədi müəyyənləşdirməyə çalışır.
Demokratların praymerizdə iştirak edəcək namizədləri müəyyənləşdirməyə başladığı vaxtdan – ötən ilin əvvəlindən bu yana uzun müddət qələbəyə əsas iddialı partiyanın mərkəzçi, mötədil liberal qanadının nümayəndəsi Co Bayden sayılıb. Tramp da özünün ən ciddi rəqibi kimi Baydeni gördüyündən, bütün bu müddət ərzində onun imicini korlamaq üçün əlindən gələni edib. 2019-cu ilin yazında Ukrayna rəhbərliyi qarşısında «Burisma» özəl qaz hasilatı şirkətinə qarşı cinayət işinin qaldırılması tələbi belə, qoyulmuşdu. İddia olunur ki, şirkət əməkhaqqı adı ilə sabiq vitse-prezidentə rüşvət verib və bunu onun oğlu Xanter Bayden vasitəsilə edib.
Korrupsiya ittihamlarını təsdiq edəcək heç bir sübut tapılmasa da, «Burisma»ya qarşı cinayət işi açılmasa da, müxtəlif sorğular Baydenin reytinqini xeyli itirdiyini göstərir. Bundan başqa, 3 ştatda keçirilmiş ilk praymerizlərdəcə eks-vitse-spiker ciddi məğlubiyyətlə üzləşib. O, səsverməni Vermont ştatından senator Berni Sanders, kiçik Saut-Bend şəhərciyinin meri Pit Butticiç, Massaçusetsdən senator Elizabet Uorren və Minnesotadan senator Emi Klobuşarın ardından 5-ci bitirib.
Bütün sorğular qalibin Berni Sanders olacağını göstərirdi. Bütün göstəricilərə görə, onun demokratların namizədi olacağına şəkk yox idi. Martın 3-ü, eyni anda 14 ştatda praymerizin keçiriləcəyi «super çərşənbə axşamı» isə onun mövqeyini daha da möhkəmləndirməli idi.
Lakin ortaya heç kəsin gözləmədiyi mənzərə çıxıb. Müasir ABŞ-ın seçki tarixində hələ belə hal olmamışdı ki, Ayova, Nyu-Qempşir və Nevada ştatlarında məğlub olmuş namizəd cəmi bir gündə rəqiblərini darmadağın edərək, 14 ştatın 10-da qələbə çalsın və liderliyə yüksəlsin.
Amerikalı ekspertlər hesab edir ki, hadisələrin gedişi demokratların respublikaçıların 2016-cı ildə yol verdiyi səhvi təkrarlamadığını göstərir. O vaxt səsləri parçalayan namizədlərin geri çəkilməməsi sonda Tramp populizminin qalib gəlməsilə nəticələnmişdi. Demokratlar fərqli yol seçib. Onlar şəxsi iddialarından imtina edərək, Baydenin namizədliyi ətrafında birləşiblər. Üstəlik, bunu yalnız mərkəzçi blokun təmsilçiləri olan Emi Klobuşar, Pit Butticiç, milyarder, Nyu-Yorkun sabiq meri Maykl Blumberq (ona 500 milyon dollar xərcləməsi də kömək olmayıb), konqressmen Beto O’Rurk etməyiblər. Kaliforniyadan senator olan Kamala Harris də çoxlarını təəccübləndirib. Halbuki, onun solçu-liberal seçki platforması Berni Sandereslə Elizabet Uorrenin mövqeyinə daha yaxın idi. Kampaniyanın ilk mərhələlərində isə Harris Baydenin ən sərt tənqidçisi kimi çıxış edirdi.
Trampın qarşısı kəsilməlidir
Beləlikdə, inadkar Tulsi Qabbard nəzərə alınmazsa, artıq mübarizə iki namizəd arasında gedir – Co Beyden və Berni Sanders. Qabbardın hər ştatda 1%-dən də az səs topladığını nəzərə alsaq, onun qələbə şansının olmadığını söyləyə bilərik. Lakin istənilən halda, o, hələ ki, geri çəkilmir.
Əsas məqsədlərinin ölkəni yenidən birləşdirəcək namizəd seçmək olduğunu deyən demokratların istəyinə radikal solçu Sandersin yox, mərkəzçi Baydenin mövqeyi daha yaxındır. Rəyi soruşulanların 80%-i Baydenin Trampa qalib gələ biləcəyinə əmindir. Sandersin bu gücdə olduğunu düşünənlər yalnız 61%-dir.
Sandersin elektoratı əsasən yaşı 31-dək olan gənclərdir. Onları namizədin radikal islahatlar vədi cəlb edir. Baydeni isə yaşlı nəsil, afroamerikalılar və şəhərətrafı qəsəbələrin ali təhsilli sakinləri dəstəkləyir. Onlar ciddi dəyişikliklər tələb etmirlər. Bu təbəqə üçün Trampın qarşısının kəsilməsi kifayətdir.
O da məlum olub ki, Baydeni dəstəkləyənlərin əksəriyyəti müstəqillər, yaxud keçmişdə Con Makkeyn, Mitt Romni kimi namizədləri dəstəkləmiş mötədil respublikaçılardır. Onlar Donald Trampın yenidən prezident seçilməsini istəmir və mötədil demokrata səs vermək üçün qarşı cəbhəyə keçməyə belə, hazırdırlar. Bu seçicilər Miçiqan, Pensilvaniya, Arizona və ya Şimali Karolina kimi «tərəddüd edən» (partiyalardan heç birinin üstün olmadığı) 14 ştatda demokratlara dəstək verə bilər. Onlar öz güclərini martın 3-də Virciniya və Texasda göstəriblər. Bu ştatlarda seçici fəallığı 4 il əvvəllə müqayisədə müvafiq olaraq, 74 və 87% çox olub (praymerizdə yalnız qeydiyyatda olan demokrat deyil, istənilən şəxs iştirak edə bilər). Ümumilikdə, Ayovada demokrat seçicilərin sayı 2016-cı ildəkindən az olub. Hər zaman respublikaçı dairə sayılan Dallasda isə onların sayı kəskin artıb (38%). Onların böyük əksəriyyəti isə məhz C.Baydenə səs verib.
Sorğular göstərir ki, bu seçicilər Sandersin vəd etdiyi sosial inqilabı istəmir. Onların istəyi sadəcə, hazırkı xaosa son qoyacaq, ölkədəki parçalanmanı aradan qaldıracaq demokratdır. Məsələn, Miçiqan ştatının Sterlinq-Xayts şəhərinin 2016-cı ildə Trampa səs vermiş respublikaçı meri Maykl Teylor «The Chicago Tribune»a deyib: «Hiss edirəm ki, Bayden bütün demokratları birləşdirəcək, eyni zamanda, mənim kimi, daha 4 il Trampı görmək istəməyən mötədillərə və respublikaçılara xitab edə biləcək namizəddir».
Martın 10-da 6 şəhərdə keçirilmiş daha bir praymerizdə məğlub olan Sanders etiraf edib ki, Baydenə məhz onun Trampla rəqabət apardığı üçün uduzur. «İnsanlar mənə platformamı bəyəndiklərini, lakin Baydenə səs verəcəklərini söyləyirlər. Çünki hesab edirlər ki, Donald Trampa qalib gələ biləcək ən yaxşı namizəd Codur», - deyə o, etiraf edib: «Mənim bu iddialarla razı olmadığımı deməyim, yəqin ki, artıq olar. Lakin bu gün milyonlarla demokrat və müstəqil insan məhz bu fikirdədir».
Hər an partlaya biləcək bomba
ABŞ-da bəzi politoloqlar hesab edir ki, Berni Sanders demokratlar üçün «hər an partlaya biləcək bomba»dır. Onlar hesab edir ki Sanders praymerizdəki qələbəsilə də, məğlubiyyətilə də demokratların noyabrda Trampa qalib gəlmək şansını azaldır. Tarixən elə olub ki, namizədlər praymerizin gedişindəki bütün gərginliyə, emosiyaya rəğmən, sonda bir-birinin əlini sıxıb, məğlub tərəf partiyanın qalibin ətrafında səfərbər olması üçün hər şeyi edib. Mübarizə bitər-bitməz, məğlub artıq şəxsi maraqlar uğrunda deyil, partiyanın nailiyyəti üçün mübarizə aparmalı olduğunu dərk edib. Məsələn, 2008-ci ildə Barak Obamaya məğlub olmuş Hillari Klinton tərəfdarlarının seçkidə Obamaya qələbə qazandırması üçün əlindən gələni etmişdi. 2016-cı ildə isə Berni Sanders partiyanın birləşməsi, Klinton ətrafında səfərbər olması üçün heç bir addım atmamışdı. O zaman nəticə özünü çox gözlətməmişdi. «Newsweek»in məlumatına görə, 4 il əvvəl Sandersin seçicilərinin 12%-i Trampa, 10%-i digər namizədə (Klintona yox) səs verib, təxminən, 5%-i isə, ümumiyyətlə, səsverməyə qatılmayıb. O zaman «tərəddüddə olan» Viskonsi, Miçiqan və Pensilvaniya kimi ştatlarda Trampın qələbəsinə məhz bu seçicilər kömək etmşdi.
İndi də praymerizin qalibi Bayden olacaqsa, Sandersin bir çox tərəfdarı ona səs verməyəcək. Sorğular göstərir ki, Vermont senatoru seçkidə partiyanın namizədi olmayacaqsa, onun tərəfdarlarının, təxminən, 20%-i Trampa səs verməyi düşünür.
Praymerizin üçüncü iştirakçısı
Demokratların praymerizi iyunadək davam edəcək. Odur ki, prosesin gedişində hələ çox gözlənilməzliklər yaşana bilər. Görünən odur ki, Florida, Corciya kimi ştatlarda bu ayın sonu keçiriləcək praymerizdən sonra Sandersin durumu daha da pisləşəcək.
Bütün sadalananlara əlavə olaraq, koronavirus böhranı namizədləri seçicilərlə canlı görüşlərini təxirə salıb. Bu isə Sanders kimi populistlər üçün ölümə bərabərdir. İndi, namizədlər seçicilərlə yalnız televiziya və ya radio vasitəsilə ünsiyyət qurur. Amma burada da hər şey qaydasında deyil. Bu günlərdə ABŞ telekanalları demək olar ki, yalnız koronavirusdan danışır. Qalan xəbərlər ya bununla bağlıdır, ya da sadəcə, ekranların aşağı hissəsində titr formasında verilir. Bütün bunların fonunda «Edison Research» tərəfindən aparılmış sorğu göstərir ki, virusun sürətlə yayılması və hazırkı administrasiyanın onun öhdəsindən gələ bilməməsi də hər iki partiya üzvləri üçün Baydenin cəlbediciliyini bir qədər də artırıb.
Demokratlar Partiyasının iyulun 13-16-da keçiriləcək qurultayında prezidentliyə namizədin müəyyənləşməsi üçünr 1991 nümayəndənin səsi tələb olunur. Son proqnozlara görə, praymeriz mövsümünün sonuna Baydenin 1738, Sandersin 1363 nümayəndəsi olacaq. Başqa sözlə, aşkar favorit hələ də yoxdur. Demək, daxili mübahisələr və qarşılıqlı ittihamlar hələ davam edəcək.

When Trump’s tweets, coronavirus and democrats fight with each other
A few days ago, Twitter began tagging publications containing photos, videos or audio that were “substantially altered or fabricated” as ‘manipulated tweets’. The first such tweet was the one from the U.S. President Donald Trump. In his video tweet, former Vice President Joe Biden says the following as part of his election campaign for presidency: “We cannot win this re-election — excuse me. We can only re-elect Donald Trump.” It was a clear demonstration of the lack of cognitive abilities of the Democrat politician. Trump said mockingly that Biden "does not know where he is and what he is doing". President’s personal lawyer Rudi Giuliani also commented that Biden has a dementia.
It seems that in the video Biden really makes a strange statement. But there is one problem that Twitter pointed out - his statement is cropped so as to put Biden in a stupid position. In reality, Biden said the following: "We can only re-elect Donald Trump if in fact we get engaged in this circular firing squad."
Unexpected victory
Primaries (internal party elections) of the Democratic Party began on February 3 to nominate the rival of Donald Trump in the upcoming presidential elections.
For quite a long time, since the Democrats began to identify candidates for primaries at the beginning of 2019, the main contender for victory was considered to be the representative of the centrist, moderately liberal wing of the party, Joe Biden. Trump also considered him the most serious rival and tried to discredit his image by all means. Since the spring of 2019, the leadership of Ukraine began to put forward insistent demands to initiate criminal proceedings against the private gas production company Burisma for paying bribes under the guise of salary payments to the former U.S. Vice President through his son Hunter Biden.
Although there is no clear evidence of corruption and the criminal case against Burisma has not been opened, Biden’s popularity, according to numerous surveys, began to decline markedly. Moreover, in the first primaries in three states, the former vice president suffered a crushing defeat, becoming the fifth after the Vermont senator Bernie Sanders, mayor of the small town of South Bend, Pete Buttigieg, senator from Massachusetts, Elizabeth Warren, and senator from Minnesota, Amy Klobuchar.
All polls pointed to the win of Bernie Sanders. All indicators said that his nomination as a presidential candidate is inevitable. His success was to be confirmed on March 3, after the Super Tuesday primaries held in 14 states simultaneously.
But the unexpected happened. It was the first time in the American political history that a candidate who lost primaries in Iowa, New Hampshire and Nevada could defeat opponents in such a deafening way in one day, winning in 10 states out of 14 and becoming a leader in the nomination.
Further events indicate that the Democrats did not repeat the mistake that the Republicans made in 2016. Then they did not dropped out of the race, which split the votes and, ultimately, helped Trump win the nomination. Democrats took a different path. They suppressed their own ambitions, withdrew from the election, and united around Biden’s candidacy. Moreover, this was done not only by representatives of the centrist bloc - Amy Klobuchar, Pete Buttigieg, former New York Mayor Michael Bloomberg (who spent $500 million to get elected) and Congressman Beto O'Rourke, but also the senator from California, Kamala Harris. Her left-liberal election platform was close in spirit to the position of Bernie Sanders and Elizabeth Warren. Moreover, in the first stages of the campaign, Harris acted as the most fierce critic of Biden.
Stop Trump!
Now there are two candidates left—Joe Biden and Bernie Sanders, except for stubborn Tulsi Gabbard, who, gaining less than one percent of the votes in each state, has no chance of success, but has not yet dropped out.
Democrat voters, many of whom said they were primarily motivated by a desire to choose a candidate who could reunite the country, were more impressed by Biden’s centrist position, rather than the left-wing radical Sanders. 80% of respondents believe in Biden’s victory over Trump, and only 61% support the senator from Vermont.
The Sanders electorate is mostly young people under the age of 31, who are impressed by his promises of radical reforms. Biden is supported by Americans of middle and older ages, African-American voters and residents of suburban areas with higher education who do not request strong reforms, but hope that Biden will be able to stop Trump.
Many of Biden's supporters are independent or moderate Republicans who have supported candidates such as John McCain and Mitt Romney in the past. They do not want to re-elect Donald Trump and are ready to switch sides to vote for a moderate democrat.
These voters can support Democrats in 14 so-called ‘swing’ states (where no party has an advantage), such as Michigan, Pennsylvania, Arizona or North Carolina, in the general election. Their numerical strength was fully demonstrated on March 3 in Virginia and Texas, where the voter turnout was 74 and 87% higher than four years ago (anyone can participate in the primaries, not just a registered democrat). In general, in Iowa, the turnout of Democratic voters was lower than in 2016, but rose sharply (by 38%) in Dallas County, which has always been considered pro-Republican. And all of them overwhelmingly voted for Joe Biden.
Polls showed that these voters do not want the socialist revolution that Sanders promises, but simply a democrat who would end the current chaos and split of the country. For example, Michael Taylor, Republican Mayor of Sterling Heights, MI, who voted for Trump in 2016, told The Chicago Tribune that he feels that “Biden is a candidate that can unite all Democrats” and “appeal to moderates and Republicans like me who don’t want to see Trump for another four years.”
After another defeat on March 10 at the primaries in six cities, Sanders was forced to agree that he was losing to Biden precisely in terms of competitiveness with Trump.
“A lot of people tell me that they like my platform, but they are going to vote for Joe Biden, because they think that Joe is the best candidate to defeat Donald Trump,” Sanders admitted. “It is needless to say that I strongly disagree with this statement, but this is what millions of Democrats and independent citizens believe today.”
Time bomb
Some political analysts in the United States believe that Bernie Sanders is a time bomb for the Democrats, which, with both victory and defeat in the democratic primaries, reduces the Democrats' ability to defeat Trump in November.
Historically, the rivals, despite all the emotions of the election campaign in the primaries, shook hands, and the losing side did everything possible to unite the party around the winner. As soon as the struggle was over, the loser understood that now it was necessary to compete for the interests of the political party, not for his own.
Hillary Clinton, having lost to Barack Obama in 2008, actively involved the entire Clinton political apparatus to support Obama in the elections. In 2016, Bernie Sanders did nothing to unite the party, to consolidate his supporters around Clinton. And the result was evident. According to Newsweek, 12% of Sanders' voters voted for Trump, 10% for another candidate (not Clinton), and about 5% did not vote at all. It was these voters who helped Trump defeat the swing states of Wisconsin, Michigan, and Pennsylvania.
If Biden wins, then many of Sanders’s supporters will not vote for him. According to surveys, approximately 20% of Sander’s supporters are willing to vote for Trump if Sanders is not a Democratic nominee.
Third participant of primaries
Democratic primaries will run until June. They can still have many unexpected twists. But with voting in states such as Florida and Georgia at the end of this month, the situation is likely to get worse for Sanders.
In addition, the outbreak of coronavirus led to the cancellation of all face-to-face meetings with voters, which for a populist, who, without a doubt, is Sanders, is similar to death. All that remains is communication through the TV screen or on the radio. But not everything is easy here too. Coronavirus hits the headlines of American media outlets everyday, and all other news is either related to it, or almost go unnoticed. The polls conducted by Edison Research showed that amidst the inaction of the current administration, the rapidly spreading virus helped to increase the attractiveness of former vice president Joe Biden among voters of both parties.
In order to be nominated as a presidential candidate from the Democrats at the national convention of the party, which will be held on July 13-16, the applicant must get the support of 1991 delegates. According to recent forecasts, by the end of the primaries, Biden and Sanders will have 1738 and 1363 delegates, respectively. There is no obvious favorite yet, which means that internal disputes and accusations can still take place.