Azərbaycanla Türkmənistan ikitərəfli əməkdaşlıq sahələrini şaxələndirmək əzmindədirlər
Türkmənistan prezidenti Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Azərbaycana rəsmi səfər edib. Ümumilikdə xarici səfərlərə çox yollanmayan Berdiməhəmmədovun son yarım ildə Bakıya ikinci dəfə gəldiyini nəzərə alsaq, Aşqabadın xarici siyasətində Azərbaycanın hansı yeri tutduğunu təxmin edə bilərik.
Dialoqun əsası
Əlbəttə, Azərbaycanla Türkmənistan arasında əməkdaşlıqdan danışarkən onun yalnız iqtisadi sahəni əhatə etmədiyi, mədəni-tarixi bazaya da əsaslandığını söyləmək lazımdır. Türkmənlər Azərbaycan xalqı ilə qohum xalqdır. Onlar türklərlə birlikdə, türk dil ailəsinin oğuz qrupuna aiddirlər. İki xalqın etnik və humanitar yaxınlığı imkan verir ki, ikitərəfli münasibətlərdə humanitar əməkdaşlıq istiqamətini ayrıca qol olaraq ayıraq. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev çıxışında türkmən xalqını əbəs yerə bir neçə dəfə qardaş xalq adlandırmayıb. O, Azərbaycanın bu qonşusunun uğurlarına hər zaman sevindiyini bildirib.
Ən yüksək siyasi səviyyədəki münasibətlərə gəlincə, son illər iki ölkə prezidentlərinin bir neçə qarşılıqlı səfəri olub. 2008 və 2017-ci illərdə Türkmənistan prezidenti Q.Berdiməhəmmədov Bakıda rəsmi səfərlərdə olub, 2010, 2015 və 2019-cu illərdə isə onun Azərbaycana işgüzar səfərləri baş tutub. Azərbaycan Prezidentinin Türkmənistana rəsmi səfəri isə 21-22 noyabr 2018-ci ildə gerçəkləşib. Odur ki, iki liderin budəfəki görüşü yalnız onların əlaqəsinin intensiv xarakterindən xəbər vermir. O, həm də ikitərəfli əməkdaşlıq üçün hələ də reallaşdırılmamış ciddi potensialın olduğunu göstərir. Necə deyərlər, ən yüksək səviyyədə görüşə maraq varsa, demək, bunun üçün ciddi əsaslar mövcuddur.
Qarşılıqlı maraqlar
Uzun illər müşahidəçilər Bakı-Aşqabad dialoqundan danışarkən diqqəti enerji sahəsində əməkdaşlığa yönəldib. Məsələn, ikitərəfli müzakirələrdə əsas gündəm hər zaman Xəzər dənizinin dibi ilə çəkilməli olan Transxəzər qaz kəmərinin inşası məsələsi olub. Türkmənistan və Azərbaycan sahilini birləşdirəcək bu kəmər Türkmənistan qazının Avropaya nəqlinə yol açmalıdır.
Bununla yanaşı, son illərdə əldə olunmuş razılaşmalar göstərir ki, tərəflər nəqliyyat əlaqələrini də inkişaf etdirmək istəyir. Bakıda baş tutmuş budəfəki danışıqlarda da Q.Berdiməhəmmədov tərəfləri nəqliyyat sahəsində səyləri birləşdirməyə çağırıb, ümumi yanaşmaların, beynəlxalq arenada razılaşdırılmış nəqliyyat diplomatiyası aparılmasının vacibliyini vurğulayıb. Onun fikrincə, bu, ixtisaslaşmış beynəlxalq strukturlarla əməkdaşlığın aktivləşməsinə imkan verəcək. Türkmənistanın Dövlət İnformasiya Agentliyinin məlumatına görə, söhbət BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası, BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyası, Beynəlxalq Avtomobil Nəqliyyatı İttifaqı və s. strukturlardan gedir.
Xatırladaq ki, hələ 2019-cu ilin martında Gürcüstan, Rumıniya, Azərbaycan və Türkmənistanın xarici işlər nazirləri Buxarestdə keçirdikləri görüşdə Qara dəniz-Xəzər dənizi nəqliyyat dəhlizinin inkişafına dair bəyannamə imzalayıblar. O zaman marşrutun inkişafı məqsədilə ekspertlərdən ibarət işçi qrupun yaradılması da qərara alınmışdı. Qrup məsələnin texniki aspektlərini razılaşdırmalı, prosedurun optimallaşdırılması ilə məşğul olmalıdır. Tariflərin harmonizasiyası və gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi ilə də işçi qrup məşğul olmalıdır.
Elə o zaman 4 ölkə üçün nəqliyyat, xüsusilə dəniz nəqliyyatı infrastrukturunun inkişafının vacibliyi vurğulanmışdı.
Xəzərin iki sahilinin birləşməsi
Yeri gəlmişkən, son illərdə istər Azərbaycan, istərsə də Türkmənistanda liman infrastrukturunun miqyaslı yenidən qurulması işləri aparılıb. Bu gün Ələtdəki Beynəlxalq Ticarət Limanı və Türkmənbaşı limanı geniş çeşiddə yüklərin qəbulu və emalı üçün son dərəcə geniş imkanlara malikdir. Bu isə Azərbaycanla Türkmənistanın regionun vacib tranzit dövətlərinə çevrilməsinə imkan verir.
Türkmənistan lideri hesab edir ki, iki ölkənin coğrafi mövqeyi bu sahədə sıx tərəfdaşlığa obeyktiv zəmin yaradır və bu əməkdaşlıq Asiya ilə Avropa arasında kombinasiya edilmiş nəqliyyat-tranzit dəhlizlərinin yaradılmasına dair yaxşı düşünülmüş strategiyaya əsaslanmalıdır. Bununla yanaşı, Türkmənistan tərəfi hesab edir ki, belə strategiya yalnız Türkmənistanla Azərbaycanın deyil, həm də üçüncü ölkələrin iştirak edəcəyi yeni magistralların tikintisini nəzərdə tutmalıdır. Məsələn, Əfqanıstan-Türkmənistan-Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə nəqliyyat dəhlizi (Lapis Lazuli) belə əməkdaşlığa bariz nümunədir. Bu dəhlizin yaradılmasına dair razılaşma 15 noyabr 2017-ci ildə Aşqabadda nazirlərin Əfqanıstan üzrə 7-ci Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Konfransı (RECCA) çərçivəsində imzalanıb. 28 noyabr 2018-ci ildə Türkmənbaşıda Nəqliyyat üzrə Beynəlxalq Konfrans da keçirilib və orada əsas diqqət sözügedən dəhlizin praktik reallaşdırılmasının aspektlərinə yönəldilib.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Özbəkistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Qırğızıstan və Türkmənistanın dəmir yolu idarələri rəhbərlərinin hələ 2019-cu ilin dekabrında Daşkənddə baş tutmuş görüşündə 2020-ci ilin ilk rübü ərzində yeni beynəlxalq multimodal dəhlizin işə salınmasına dair razılıq əldə edilib. Toplantıda vahid tranzit tarifləri müəyyənləşdirilib, marşrut üzrə yük daşımalarının şərtləri razılaşdırılıb, logistik infrastruktura dair müzakirələr aparılıb. Tərəflər həmçinin, iştirakçı ölkələrin dəmir yolu idarələrinin rəhbərlərinin iştirakı ilə Koordinasiya Komitəsinin yaradılmasına dair razılığa gəlib.
Türkmənistan prezidentinin Azərbaycana səfəri bu marşrutun da reallaşdırılması prosesini sürətləndirəcək hadisədir.
Nəticələr və perspektivlər
Azərbaycan-Türkmənistan ikitərəfli dialoqunun məzmununa nəzər salsaq, görünən odur ki, tərəflər əməkdaşlıq sahələrini şaxələndirmək əzmindədir. Hələ ötən ilin sentyabrında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın beşinci iclasında tərəflərin müxtəlif profili birgə müəssisələr yaratmaq niyyəti elan olunmuşdu. Bununla yanaşı, tərəflər ticarət evləri mübadiləsinin aparılması, Türkmənistan-Azərbaycan işgüzar şurasının yaradılması niyyətini də açıqlamışdılar.
Maraqlıdır ki, elə həmin toplantının gedişində bildirilmişdi ki, Xəzər dənizi vasitəsilə qonşu olan Türkmənistanla Azərbaycan öz enerji daşıyıcılarının Avropaya çıxarılması işində alternativ marşrutlardan istifadədə maraqlıdırlar. O zaman açıq şəkildə bəyan olunmuşdu ki, Türkmənistanın karbohidrogen resursları Xəzər dənizi vasitəsilə Qərb istiqamətində nəql oluna bilər. Bunun üçün dənizin dibi ilə Azərbaycan sahilinə, təxminən, 300 kilometr uzunluğunda boru xəttinin çəkilməsi lazımdır. Buradan Türkmənistan karbohidrogenləri Türkiyəyə, oradan isə Avropaya nəql oluna bilər.
Bu bəyanatlar tərəflərin sözügedən sahədə əməkdaşlıq etmək əzmində olduğunu göstərir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev dəfələrlə deyib ki, Bakı onun qaz infrastrukturundan başqa dövlətlərin qaz tranziti üçün istifadəsinə qarşı deyil. Bununla yanaşı, Türkmənistanın öz istehlakçıları ilə hansı şərtlərlə razılığa gələcəyindən də çox şey asılıdır – istər qiymətdə, istər həcmdə. Son illərdə Türkmənistan neftinin Azərbaycan vasitəsilə sabit şəkildə nəql olunması göstərir ki, bu ölkənin enerji daşıyıcılarının xarici bazara ixracı üçün məhz bu marşrut daha etibarlıdır.
Səfərin vacib nəticələrindən biri kimi, iki ölkə arasında Xəzər dənizinin dibi ilə magistral fiberoptik xəttin çəkilməsinə dair razılaşmanın əldə olunmasını göstərmək olar. Azərbaycan tərəfindən operatoru «AzerTelecom», Türkmənistan tərəfindən isə «Türkməntelekom» olacaq bu xəttin çəkilməsi iki ölkənin əməkdaşlığı üçün yeni platformanın əsasını qoyacaq. O, istər iki ölkənin, istərsə də bütünlükdə regionun telekommunikasiya sektorunun inkişafına ciddi töhfə olacaq.
Siyəzən-Türkmənbaşı marşrutu üzrə çəkiləcək magistral xətt Avropa ilə Asiya arasında rəqəmsal İpək Yolunun yaradılmasına imkan verəcək. Bu layihə Avropadan Azərbaycan və Türkmənistan, oradan isə Özbəkistan, Əfqanıstan, Pakistan və Hindistana internet trafikinin nəqlinə yol açacaq.
Səfərin yekunları haqda danışarkən qeyd olunmalıdır ki, iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 2018-ci illə müqayisədə 2019-cu ildə 40%-dən çox artsa da, əməkdaşlıq səviyyəsi hələ də real potensiala cavab vermir. Bunun üçün iqtisadi əməkdaşlıq üzrə hökumətlərarası komissiyanın fəallaşması vacibdir. Yeri gəlmişkən, qurumun növbəti – altıncı toplantısı bu il keçirilməlidir.
Türkmənistan prezidentinin Azərbaycana səfəri, şübhəsiz ki, komissiyanın fəaliyyətinin genişlənməsinə, konkret təkliflərin irəli sürülməsinə, iqtisadi-ticari tərəfdaşlığın yalnız kəmiyyət deyil, keyfiyyətcə də güclənməsinə aparıb çıxaracaq. Bu isə yalnız iki ölkə əməkdaşlığın deyil, bütünlükdə regional əməkdaşlığın fəallaşmasına öz təsirini göstərəcək.

NEIGHBOURLY COOPERATION
President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedow paid an official visit to Azerbaijan. Given that the Turkmen leader has already visited Baku twice over the past six months and knowing that Berdimuhamedow does not make foreign tours often, it is clear that Azerbaijan plays a special role in Ashgabat’s current foreign policy.
Basis for dialogue
Cooperation between Azerbaijan and Turkmenistan is based not only on economic benefits, but also on a solid cultural and historical base. Turkmens are a people related to Azerbaijanis. Together with the Turks, they are part of the Oghuz group of the Turkic language family. The ethnic and humanitarian proximity of the two peoples makes it possible to develop humanitarian relations as a separate, independent vector of bilateral relations. It is no coincidence that the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, in his welcoming speech several times called the Turkmen people fraternal, emphasizing that Azerbaijan always feels happy about the success of the neighboring state.
At the highest political level, the presidents of the two countries have made several mutual visits in recent years. In 2008 and 2017, President Berdimuhamedow paid official visits to Baku, while his working visits to Azerbaijan took place in 2010, 2015, and 2019. Meanwhile, on November 21-22, 2018, President Ilham Aliyev made an official visit to Turkmenistan. Therefore, the current meeting of the two leaders characterises not only and not so much the intensity of contacts as it indicates the presence of serious unrealised potential in bilateral cooperation. In other words, if there is interest to meet at the highest level, it means that it is based on a serious ground.
Mutual interests
In the context of the dialogue between Baku and Ashgabat, observers focused on cooperation in the energy sector. In particular, it was assumed that one of the topics discussed on the bilateral agenda is the construction of the Trans-Caspian gas pipeline along the bottom of the Caspian Sea, connecting the Turkmen and Azerbaijani shores for the delivery of Turkmen gas to Europe. At the same time, the agreements of recent years indicate that the parties prefer to concentrate on topics related to the development of transport links. This time, at the Turkmen-Azerbaijani talks in Baku, President Berdimuhamedow called for the parties to unite their efforts in the field of transport, develop common approaches and begin to conduct coordinated transport diplomacy in the international arena, providing for active interaction with international bodies. In particular, with the UN Economic Commission for Europe (UNECE), UN Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP), the International Road Transport Union and others.
Back in March 2019 in Bucharest, foreign ministers of Georgia, Romania, Azerbaijan and Turkmenistan signed a declaration on the development of the Black Sea - Caspian Sea transport corridor. To develop the route, it was planned to create a working group of experts, which will coordinate technical aspects, optimise procedures, and will help harmonise tariffs and simplify customs procedures.
At that time, the parties noted the importance of developing transport, especially maritime infrastructure of four countries.
Connecting the two shores of the Caspian
By the way, a large-scale reconstruction of port infrastructure has taken place in Azerbaijan and Turkmenistan in recent years. Both the International Trade Port of Alat (Azerbaijan) and the port of Turkmenbashi (Turkmenistan) are very well prepared for the reception and processing of the wide profile cargo, which contributes to the transformation of Azerbaijan and Turkmenistan into important transit states in the region. According to the Turkmen leader, the geographical location of the two countries demands for closer partnership in this area, which should be based on a proven strategy to create combined transport and transit corridors between Asia and Europe. At the same time, the Turkmen side believes that such a strategy should provide for the construction of new highways with the participation of Turkmenistan, Azerbaijan, and the third countries.
In particular, the Afghanistan-Turkmenistan-Azerbaijan-Georgia-Turkey transport corridor (Lapis Lazuli) is a clear example of such cooperation. The relevant agreement was signed on November 15, 2017 in Ashgabat as part of the 7th Ministerial Conference of Regional Economic Cooperation on Afghanistan (RECCA). On November 28, 2018, an international conference on transport was held in the city of Turkmenbashi, where the main attention was paid to aspects of the practical implementation of this corridor.
In December 2019, during the meeting in Tashkent of the leaders of the railways of Uzbekistan, Azerbaijan, Georgia, Kyrgyzstan and Turkmenistan, the parties decided to launch a new international multimodal corridor during the first quarter of 2020. They also set the unified transit tariff rates and the conditions for the transportation of goods along the route, and discussed the logistics infrastructure. The parties also agreed on the establishment of a Coordinating Committee including the heads of railways of the participating countries. The visit of the Turkmen president to Azerbaijan largely contributes to the acceleration of the implementation of this route.
Results and Prospects
If we consider the substantive part of the Azerbaijani-Turkmen bilateral agenda, it is clear that the parties intend to diversify the existing cooperation. Back in September 2019, during the fifth meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation, it was announced that the parties are interested in creating joint ventures of various profiles, exchanging trading houses and creating a Turkmen-Azerbaijani business council.
At the same meeting, the parties noted that Turkmenistan and Azerbaijan are interested in using alternative routes for bringing their mineral resources to Europe. It was explicitly stated that Turkmenistan’s hydrocarbon resources could be connected to the western direction through the Caspian thanks to the construction of a 300 km pipeline along the seabed to the coast of Azerbaijan, followed by the transportation of minerals to Turkey and further to Europe.
At the same time, this statement, rather, reflects the attitude of the parties to cooperation in this area, rather than a practical step towards the implementation of the project itself. Azerbaijani President Ilham Aliyev has repeatedly said that official Baku is not against the use of its gas infrastructure by other states for gas transit. At the same time, much depends on the conditions under which the Turkmen side will agree with potential consumers of its gas on the price and volume of supplies. It should be noted that the stable transportation of Turkmen oil through Azerbaijan in recent years indicates the reliability of the Azerbaijani route for delivering Turkmen energy to foreign markets.
Yet another important outcome of the visit was the conclusion of an agreement on the construction of a fiber-optic communication line between the two countries along the bottom of the Caspian Sea. Led by the project operators AzerTelecom (Azerbaijan) and Turkmentelecom (Turkmenistan), the line will create a new platform for cooperation between the two countries. Cable laying will make an important contribution to the development of the telecommunications sector in both countries and the region as a whole.
Passing along the Siyazan - Turkmenbashi route, the trunk line will contribute to the creation of a digital Silk Road between Europe and Asia. The project will make it possible to ensure Internet traffic from Europe through Azerbaijan and Turkmenistan to Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan and India.
Although the bilateral trade turnover for 2019 compared with 2018 increased by more than 40%, the level of cooperation does not yet reflect the real untapped potential of Azerbaijan and Turkmenistan.
It is, therefore, necessary to intensify the work of the intergovernmental commission on economic cooperation. The next sixth meeting of the commission is scheduled for this year. Undoubtedly, the visit of the Turkmen President will bring up concrete proposals to increase not only quantitative, but also qualitative indicators of trade and economic partnership, which meets not only the interests of the two countries, but also helps to intensify regional cooperation as a whole.