ESTAFET QƏBUL EDİLİB
Azərbaycanda şahmat haqqına ilk məlumatlar IX əsrə aiddir. Orta Asiyada həmin dövr üçün gözəl oyunu ilə hamını heyran edən Cəlaləddin Naxçıvani və Xoca Əli Təbrizi Azərbaycan şahmatçılarının ilk görkəmli nümayəndələridir. 30-cu illərdə Səlimxanov, 50-ci illərdə bacarığını ortaya qoyan Xəlilbəyli kimi zəka sahiblərini də qeyd etmək yerinə düşər. Ölkəmizdə ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq şahmata dövlət səviyyəsində xüsusi qayğı göstərilməyə başlayıb. Bunun nəticəsi olaraq 60-a yaxın Uşaq-Gənclər Şahmat Məktəbi tikilib istifadəyə verilib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin şahmata olan diqqəti Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən də davam etdirilib. Azərbaycan FİDE-nin üzvü olan 180-ə yaxın ölkə arasında şahmatın inkişaf etdirilməsi üzrə xüsusi Dövlət Proqramını qəbul edən ilk ölkə kimi tarixə düşdü. Müstəqillik illərində Azərbaycan müasir dünya şahmatına Aynur Sofiyeva, Teymur Rəcəbov, Şəhriyar Məmmədyarov, Vüqar Həşimov, Zeynəb və Türkan Məmmədyarovalar və sair idmançılar qazandırıb. Son illər idman ictimaiyyəti şahmatçılar arasında yeni adların olmadığında şikayətlənirdi. Hətta bəzi məşqçilər Azərbaycan yığmasının gələcəyilə bağlı nikbin fikir söyləməkdə çətinlik çəkirdi.
“R+” Azərbaycan şahmatının yeni ulduzu, son illər qazandığı nəticələrlə tarix yazan Aydın Süleymanlıdan danışmaq istəyir. Aydın Süleymanlı dünya şahmat tarixində 2500 reytinq xalından aşağı olan, 14 yaşında “Aeroflot” beynəlxalq turnirində qələbə qazanan yeganə şahmatçıdır. Turnir ərzində möhtəşəm oyun sərgiləyən Süleymanlı (bütün oyunlarda rəqiblərin reytinqi 2600+ olub) növbəti uğura nail olub. Ötən il Aydın Hindistanda təşkil edilən 14 yaşlılar arasında dünya birinciliyinin qalibi adını qazanıb. Eyni zamanda yeniyetmə şahmatçımız 16 yaşlılardan ibarət yığmanın heyətində Ümumdünya Şahmat Olimpiadasının qızıl medalına layiq görülüb.
Bu yaxınlarda 15 yaşı tamam olan Aydın Süleymanlı səylə çalışmağı davam etdirməli və gələcəkdə Azərbaycanın əsas yığmasının heyətinə yüksəlməlidir. “R+” şahmatçıyla görüşərək gələcək planlarından danışıb.
- Karyeranızda növbəti qələbə münasibətilə sizi təbrik edirik. “Aeroflot 2002” turniri barədə danışmağınızı istərdik...
- Yarış yaxşı idi, həm də çətin alındı. Yaşca özümdən böyüklərlə əvvəllər də eyni yarışda birgə çıxış etmişdim. Amma bu, indiyədək çıxış etdiyim ən güclü yarışlardan biri idi. “Aeroflot” turniri festival kimi keçirilir. Yaş və reytinqə görə iştirakçılar A, B, C turnirlərinə bölünür. 14 yaşım olduğu üçün təşkilatçılar əsas turnirdə iştirakıma icazə vermirdi. Azərbaycan Şahmat Federasiyası rəsmi məktubla müraciət etdikdən sonra iştirakım mümkün oldu.
“Aeroflot” turnirində ən güclülər arasında iştirak etmək həm də böyük məsuliyyətdir. Qələbə qazanacağımı proqnozlaşdırmırdım. Sadəcə ardıcıl qələbələrdən sonra yüksək yerlər uğrunda mübarizəyə qoşuldum.
- Daha çox hansı görüş sizin üçün çətin keçdi?
- III turda Hindistan təmsilçisi Rameşbabu Praqnanandha ilə duel çətin idi. Reytinqcə məndən üstün olan Praqnanandhaya qarşı ağ fiqurlarla mübarizə apardım və sonda heç-heçəyə nail oldum.
- V turda Ermənistan şahmatçısı Hayk Martirosyanla üz-üzə gəldiniz. Bu rəqiblə görüşdə hər hansı prinsipiallıq var idi?
- Deməzdim. Sadəcə, bütün görüşlərimdə əsas məqsədim qələbə qazanmaqdan ibarət idi. Amma ağ fiqurlarla oynadığım bu görüşdə də heç-heçə qeydə alındı. Yarışda favoritlər siyahısında olmasam da getdikcə rəqiblər mənə qarşı çox ciddi hazırlaşmağa başladılar. Bununla belə, qalib olduğum üçün xoşbəxtəm.
- Sonuncu görüşünüz Azərbaycan yığmasının üzvü, Avropa çempionu Rauf Məmmədova qarşı oldu. Qarşılaşma nə dərəcədə çətin alındı?
- Oyundan əvvəl ikimiz də çox həyəcanlı idik. Hansımız udsaydıq, yarışın qalibi olurduq. Heç-heçə təqdirində isə mən birinci olurdum. Raufun belə bir üstünlüyü var idi ki, o, ağ fiqurlarla çıxış edirdi. Başlayan kimi Məmmədov hücum etməyə, mən isə müdafiə olunmağa çalışdım. Yaxşı müdafiə olundum. O, vəziyyətin bərabər olduğunu görüb, heç-heçə təklif elədi. Mən də razılaşdım.
- Bəlkə, Rauf Məmmədov sizi həvəsləndirmək üçün bu addımı atıb?
- Xeyr. Hamı özünün qələbə qazanmasını istəyir. Görüşdən sonra məni qalib olmağım münasibətilə təbrik etdi.
- Ötən il Hindistanda yeniyetmələrin yarışında dünya çempionu oldunuz. Həmçinin Türkiyədə Ümumdünya Yeniyetmələr Olimpiadasının qalibi adını qazanmısınız. "Aeroflot Open"dəki qələbənizdən sonra demək olarmı ki, bundan sonra sizi böyüklərin yarışında da görəcəyik?
- Bunun üçün çalışacağam. Kişilərin ölkə çempionatında iştirak edəcəm. Bu dəfə turnir dairəvi sistemlə təşkil olunacaq. Karyeramda irəliləmək üçün ölkə çempionatında da özümü göstərməliyəm.
- Hindistanda 14 yaşlılar arasında dünya çempionatında qızıl medal qazanandan sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sizi təbrik etməsini necə qarşıladınız?
- Sevincimi sözlə izah edə bilmirəm. Təsəvvür edin yarışdan sonra çoxlu sayda təbriklər oldu. Cənab Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təbriki gələcək məsuliyyətimi daha da artırdı. Azərbaycanda şahmatçılara hər zaman qayğı və diqqət olub. Bu təbrik mənim üçün xüsusi hadisədir. Deməli, dövlət başçısı oyunumla maraqlanır və yarışları izləyir. Çalışacam gələcəkdə də mənə olan ümidləri doğruldum. Sizin vasitənizlə bir daha Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya göstərdikləri diqqətə görə təşəkkür edirəm.
- Şahmatda əsas kumiriniz kimdir?
- Norveçli Maqnus Karlsen və Şəhriyar Məmmədyarov. Karlsenlə hələ üz-üzə gəlməmişəm. Məmmədyarova isə turnirlərin birində uduzmuşam. Hər ikisi dünyanın güclü şahmatçıları sırasındadır.
- Növbəti hədəfləriniz nədən ibarətdir?
- Dünya çempionu olmaq istəyirəm. Amma bu, tezliklə mümkün olmayacaq. Həm zamana ehtiyacım var, həm də daha çox çalışmalıyam.

Интервью R+ с новой звездой азербайджанских шахмат Айдыном Сулейманлы
Первые упоминания о шахматах в Азербайджане относятся к IXвеку. Восхитившие в тот период всех в Средней Азии прекрасной игрой в шахматы Джалаладдин Нахчывани и Ходжа Али Табризи были первыми видными представителями азербайджанских шахматистов.
В современную эпоху уместно вспомнить отличавшегося в 30-е годы прошлого столетия своими способностями Салимханова и оставившего яркий след в истории азербайджанских шахмат в 50-е годы Халилбейли. Начиная с 70-х годов ХХ века в Азербайджане шахматам стали уделять особое внимание. Благодаря заботе государства было создано почти 60 детско-юношеских шахматных школ.
Внимание и заботу, которые проявлял к шахматам общенациональный лидер Гейдар Алиев, продолжил президент Ильхам Алиев. Среди почти 180 стран - членов ФИДЕ Азербайджан вписал свое имя в историю как первая страна, где была принята специальная Государственная программа по развитию шахмат. За годы независимости Азербайджан взрастил и вывел на мировую шахматную арену таких спортсменов, как Айнур Софиева, Теймур Раджабов, Шахрияр Мамедъяров, Вугар Гашимов, Зейнаб и Тюркан Мамедъяровы и др. В последние годы спортивная общественность жаловалась на отсутствие новых имен среди шахматистов. А некоторые тренеры даже остерегались оптимистичных прогнозов о будущем сборной Азербайджана.
R+решил рассказать о новой звезде азербайджанских шахмат Айдыне Сулейманлы, вписавшем свое имя в историю достижениями последних лет. Айдын Сулейманлы единственный шахматист с рейтингом ниже 2500 очков, который в 14 лет одержал победу в международном турнире Aeroflotopen 2020. Продемонстрировав на протяжении всего турнира великолепную игру против соперников (все с рейтингом 2600+), Сулейманлы добился очередного успеха. В 2019 году в Индии Айдын завоевал звание чемпиона мира среди шахматистов 14 лет. Одновременно в составе нашей юношеской сборной был удостоен золотой медали на Всемирной шахматной олимпиаде. Теперь же юный шахматист, которому на днях исполнится 15 лет, должен продолжить усердно работать, чтобы в будущем стать членом национальной сборной Азербайджана.
R+встретился с Айдыном Сулейманлы и поговорил с ним о планах на будущее.
- Поздравляем вас с очередной победой в карьере. Расскажите, пожалуйста, о турнире Aeroflotopen 2020.
- Турнир получился интересным и трудным. Я и раньше играл в соревнованиях со старшими по возрасту. Но это было самое сильное соревнование, на котором мне доводилось до сих пор выступать. Турнир Aeroflotopen 2020 проводится как фестиваль. Участники распределяются по возрасту и рейтингу на турниры A, B, C. Так как мне было 14 лет, организаторы не разрешали мне участвовать в главном турнире. Это стало возможно только после официального письменного обращения Федерации шахмат Азербайджана.
Выступать на турнире среди сильнейших было огромной ответственностью. Я не прогнозировал одержать победу. Просто включился в борьбу за высокое место после серии побед.
- Какая встреча была самой трудной?
- Дуэль с обладающим более высоким рейтингом представителем Индии Рамешбабу Прагнанандха в третьем туре. Я боролся против него белыми фигурами и добился ничьей.
- В пятом туре вы встретились с армянским шахматистом Айком Мартиросяном. Имела ли место в игре с этим соперником какая-то принципиальность?
- Я бы не сказал. Просто во всех встречах моей главной целью была победа. Я играл белыми фигурами, и в этой встрече была зафиксирована ничья. Хотя я не входил в число фаворитов этого турнира, с каждым туром соперники относились ко мне все серьезней. Счастлив, что стал победителем турнира.
- В последней встрече вы играли против члена сборной Азербайджана, чемпиона Европы Рауфа Мамедова. Насколько трудной получилась игра?
- До начала игры мы оба были крайне взволнованы. Я становился победителем и в случае ничейного результата. У Рауфа было преимущество - он играл белыми фигурами. Мамедов сразу бросился в атаку. Я защищался. Получилось неплохо. Увидев, что мы в равных условиях, он предложил ничью. Я согласился.
- Может, Рауф Мамедов пошел на это, чтобы поощрить вас?
- Нет. Каждый мечтает о победе. После встречи он поздравил меня с победой в турнире.
- В прошлом году в Индии вы стали чемпионом мира среди юниоров. В Турции завоевали звание победителя Всемирной шахматной олимпиады среди юниоров. Можно ли после победы в Aeroflotopen 2020 ожидать, что теперь мы увидим вас и в соревнованиях взрослых?
- Я буду стараться для этого. Приму участие в чемпионате страны среди мужчин. В этот раз турнир пройдет по круговой системе.
- Как вы встретили поздравления президента Азербайджана Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой после завоевания золотой медали на юниорском чемпионате мира в Индии?
- Не могу выразить словами свою радость. После этого соревнования получил много поздравлений. Поздравление господина президента Ильхама Алиева и первого вице-президента Мехрибан Алиевой еще более повысило мою ответственность. В Азербайджане шахматисты всегда были окружены вниманием и заботой. Это поздравление для меня - особое событие. Это значит, что глава государства интересуется моей игрой, следит за соревнованиями. Постараюсь и в будущем оправдывать возложенные на меня надежды. Через ваш журнал выражаю благодарность президенту Ильхаму Алиеву и первому вице-президенту Мехрибан Алиевой за проявленное ко мне внимание.
- Ваши главные кумиры в шахматах.
- Норвежец Магнус Карлсен и Шахрияр Мамедъяров. С Карлсеном я еще не встречался, а Мамедъярову проиграл на одном из турниров. Оба среди сильнейших шахматистов мира.
- Какова следующая ваша цель?
- Хочу стать чемпионом мира. Но это будет, возможно, еще не скоро. Мне необходимо время, и я должен стараться еще больше.
- Благодарю за интервью.
АЙДЫН СУЛЕЙМАНЛЫ ВЫИГРАЛ ГРАН-ПРИ
Победитель Aeroflot оpen Айдын Сулейманлы стал победителем Гран-при, прошедшего в конце апреля в режиме онлайн на портале chess.com.
Соревнование было организовано республиканским спортивным центром «Тяхсил» и в нем приняли участие игроки не старше 17 лет. В турнире, на который заявились 330 шахматистов, первое место занял чемпион мира до 14 лет, победитель юношеской Олимпиады в составе сборной Азербайджана Айдын Сулейманлы.