SURİYA: HƏLQƏ DARALIR
Aprelin 22-də Türkiyə, Rusiya və İran xarici işlər nazirləri Astana prosesi çərçivəsində videokonfrans keçirib. Toplantı barədə açıqlama verən Türkiyə XİN rəhbəri Mövlud Çavuşoğlu bildirib ki, danışıqlarda Suriyada İdlib və Fərat çayının şərq sahili başda olmaqla son proseslər, siyasi həll prosesi, eyni zamanda humanitar vəziyyət və qaçqınların geri qayıtması kimi məsələlər müzakirə olunub. Təbii ki, həm də koronavirus pandemiyası ilə bağlı vəziyyət haqqında da danışılıb.
Martın 5-də Moskvada Türkiyə və Rusiya prezidentləri arasında İdlibdə atəşkəs razılaşması və martın 11-də Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) pandemiya elan etməsindən sonra Suriyada hərbi əməliyyatlar demək olar ki, dayanıb. Yalnız ara-sıra terror aktları və kiçik toqquşmalar istisna olmaqla sakitlikdir. Bu səbəbdən də, ötən mart ayı Suriyada münaqişənin başladığı 9 ildə ən az insan itkisinin qeydə alındığı təqvim olub.
Fevral ayında az qala Rusiya və Türkiyə arasında müharibəyə səbəb olan İdlibdə indi sabitlik var. Türkiyə və Rusiya hərbi patrulu fasilələrlə Laziqiyyə-Hələb şəhərlərini birləşdirən, oradan da İraq sərhədinə qədər uzanan M-4 magistralı üzərində reydlər həyata keçirir. Bu zaman yerli radikal qrupların Türkiyə və Rusiya hərbi polisinə kiçik hücumları nəzərə alınmazsa, hazırda İdlibdə vəziyyət sabitdir.
Bu səbəbdən də, hazırda əsas diqqət Suriyada kürdlərin nəzarətində olan Fərat çayının şərq sahili ərazilərində cəmləşib. Əslində, pandemiya olmasaydı İdlib atəşkəsindən sonra növbəti əməliyyatlar Fəratın şərq sahilində gözlənilirdi. Yeri gəlmişkən, kürd mediası Türkiyənin hazırda Suriyanın şimal ərazilərinə, kürdlərin nəzarətindəki sərhəd məntəqələrinə hərbi qüvvə topladığını və yeni əməliyyata hazırlaşdığını yazır. Ankara tərəfdən bu barədə bir açıqlama olmasa da, indi şərti olaraq kürd bölgəsi və ya Deyr əz-Zor vilayətində gərginlik hər keçən gün yüksəlir.
Suriyanın rəsmi xəbər agentliyi SANA aprelin 20-də ABŞ ordusu patrul konvoyunun Hasake rayonu Ruveyşid kəndi yaxınlığında naməlum şəxslərin hücumuna məruz qaldığı haqda xəbər yayıb. Patrol konvoyunun avtomobili məhv edilib, bir neçə hərbçi yaralanıb. Oxşar hadisə 2 həftə əvvəl aprelin 6-da yenə də Hasake rayonu sərhədlərində baş vermişdi. Naməlum şəxslər ABŞ və SDQ (kürd) konvoyuna hücum edərək 1 amerikalı zabiti və 2 SDQ döyüşçüsünü öldürmüşdü.
Nəzər alsaq ki, indi kürd bölgəsində və xüsusən də Deyr əz-Zorda SDQ və ABŞ ordusundan başqa Suriya ordusu, hökumətə yaxın silahlı dəstələr, Rusiya hərbi qüvvələri, İran ordusu və ona bağlı milis dəstələri, həmçinin Hizbullah, şimalda isə Türkiyə ordusu və “Suriya Milli Ordusu” adlandırılan müxalif silahlı və nəhayət İŞİD, eləcə də digər radikal qruplar var, o zaman bu regiondakı vəziyyət daha yaxşı anlaşılar.
Deyr əz-Zor nədən bu qədər diqqət cəlb edir?
Suriya ərazilərinin, təxminən, 25 faizdən bir qədər çox hissəsini təşkil edən ərazi hazırda şərti olaraq Fəratın şərq sahili əraziləri adlandırılır. Bura inzibati olaraq Hasake, Raqqa və Deyr əz-Zor vilayətləri daxildir.
Bu üç vilayətin əksər ərazilərinə nəzarət edən kürdlər 2015-ci ildə şimal-qərbdə yerləşən Afrin rayonu ilə birlikdə qeyri-rəsmi kürd özünüidarə vahidi, yəni Rojova bölgəsi yaradıb. Ancaq 2018-ci ildə Türkiyə ordusu “Zeytin Dalı” əməliyyatı nəticəsində Afrini kürdlərdən – SDQ – alıb. Bundan sonra kürdlər əsasən kiçik anklav şəkildə Hələbin şimalında, həmçinin Fəratın qərbində Menbicdə və qeyd olunan üç vilayətdə hakimiyyətlərini davam etdirib. Ötən ilin oktyabrında Türkiyə ordusu “Barış pınarı” əməliyyatı nəticəsində Hasakenin Türkiyə ilə sərhəddə Ras əl-Ayn və Tel Abyad şəhərləri arasında yerləşən ərazini kürdlərdən təmizləyib. Həmçinin Türkiyə ordusunun qarşısında dayana bilməyən kürd qüvvələri Raqqa, Qamışlı, Ayn əl-İsa, Menbic kimi rayonlarının qapılarını Suriya ordusunun üzünə açmışdı.
Buna baxmayaraq, hələ də Fəratın şərqindəki ərazinin böyük hissəsinə kürdlər, yəni SDQ nəzarət edir. Kürd bölgəsində ABŞ ordusunun birlikləri mövcuddur. Menbic və qərb rayonlarında isə Rusiya ordusu patrulları Suriya ordusu ilə birgə hərəkət edir. Deyr əz-Zorun cənubunda Fəratın İraq ərazisinə daxil olduğu Əlbu Kamal rayonunda isə İran, Hizbullah və şiə milis qüvvələri yerləşir. Hansı ki, vaxtaşırı ABŞ, İsrail və Səudiyyə Ərəbistanı aviasiyası bu ərazini bombalayır. Yeri gəlmişkən, Suriya və İraqı birləşdirən əsas quru yolu məhz bu ərazidən keçir.
Kürd bölgəsi və əsasən də Deyr əz-Zorun bu qədər diqqət cəlb etməsi, böyük ölkələrin bura maraq göstərməsinin özəl səbəbi vardır. Təbii ki, bu xüsusiyyətlər adları çəkilən hər bir ölkə üçün cəlbedici və maraqlıdır. Bəzisi üçün hamısı, bəziləri üçün müəyyən hissəsi. Bu regionu maraqlı edən xüsusiyyətlər onun yerləşdiyi ərazi, yəni strateji mövqeyi, sahib olduğu enerji – neft və qaz – ehtiyatları və nəhayət, etnik-siyasi amil.
Sonuncudan başlayaq. Bu ərazidə əsasən kürdlər kompakt yaşayır və Suriya münaqişəsinin başlaması ilə silahlı qüvvələrini yaradan kürdlər bu bölgənin faktiki sahibinə və güc mərkəzinə çevriliblər. 2014-cü ildən sonra isə kürdlər burada İŞİD-ə qarşı Qərb (ABŞ) koalisiyasının müttəfiqi kimi çıxış edib və ciddi etimad və dəstək qazanıblar. Ancaq kürdlərin burada güclənməsi və gələcək Suriyada siyasi status alması region ölkələri, o cümlədən Türkiyə, İraq və Suriya üçün arzuolunmazdır. Kürdlər üçünsə bu vəziyyət hardasa tarixi şansdır, İraqdan sonra ikinci kürd muxtariyyəti Suriyada yaradıla bilər.
Bu səbəbdən də, ötən il “Barış pınarı” əməliyyatı ilə kürdləri sərhəddən müəyyən qədər uzaqlaşdıran Ankara hələ məqsədinə tam nail olmayıb və kürd qüvvələrini ən azı Türkiyə sərhədindən uzaqlaşdırmaq planını gec və ya tez həyata keçirəcək. Ən azı hazırkı hökumətin mövqeyi budur.
Fəratın şərq sahili regionunun ikinci mühüm üstünlüyü onun malik olduğu enerji ehtiyatlarıdır. Suriyada istehsal olunan neft və qazın əksər hissəsi burada çıxarılır. Doğrudur, Suriyanın Yaxın Şərqin digər ölkələri ilə müqayisədə neft ehtiyatları cüzi hesab oluna bilər. Münaqişəyə qədər Suriyada maksimum 400 min barel gündəlik neft hasilatı olub. Hazırda isə istehsal gündəlik 28 min bareldir. Ancaq böyük ölkə üçün az görünsə də, kiçik kürd muxtariyyəti üçün bu rəqəm az deyil. Üstəlik, bu potensialın ən azı münaqişənin başladığı dövrdəki 400 min barelə çatdırmaq imkanı var.
Yeri gəlmişkən, 2018-ci ilin fevralında məhz Deyr əz-Zordakı qaz istehsalı zavodunu ələ keçirmək istəyən “Vagner” muzdluları ABŞ ordusunun cavab atəşi nəticəsində ağır itki vermişdi.
Və nəhayət, bu regionu cəlbedici edən 3-cü mühüm səbəb onun strateji mövqeyidir. Suriyanın bu vilayəti İraqla sərhəddə yerləşir. Həmçinin Suriya və İraqı birləşdirən əsas magistral yol bu vilayətdən keçir. Bu səbəbdən də, İran və ABŞ üçün bu yol mühüm əhəmiyyət daşıyır. Eyni zamanda İsrail üçün. Çünki İran Suriya, eləcə də Livan və Fələstindəki silahlı qrupları məhz bu quru dəhlizi vasitəsilə silahlandırır. İsrail və ABŞ aviasiyasının vaxtaşırı Deyr əz-Zordakı İran qruplarını bombalamasının arxasında yatan səbəb də budur.
Gördündüyü kimi, Fəratın şərq sahilinin necə deyərlər, müştərisi çoxdur. Və görünən odur ki, bu regionda uzlaşa biləcək qüvvələr arasında artıq danışıqlar başlayıb. Mediada yer alan məlumatlara əsasən, hazırda Fəratın şərq sahili ilə bağlı Türkiyə və Rusiya arasında danışıqlar və gizli razılaşma var. Kürdlərə məxsus saytların yazdığına görə, Türkiyə və Rusiya arasında Deyr əz-Zor əməliyyatı ilə bağlı gizli razılaşma əldə olunub. Razılaşmaya əsasən, M-4 yolunun tamamilə açılması, yolun cənub hissəsinin Suriya ordusuna verilməsi qarşılığında Moskva Ankaranın Deyr əz-Zor əməliyyatına yaşıl işıq yandıracaq.
Məlum səbəblərdən Rusiya qüvvələri ABŞ-la açıq qarşıdurmaya getmək istəmir. İki il əvvəlki hadisələr göstərdi ki, ABŞ burda hansısa ölkəyə güzəştə getmək fikrində deyil. Bu səbədən də Moskva Türkiyənin əməliyyatına yaşıl işıq yandıra bilər. Türkiyə isə dəfələrlə Vaşinqton qarşısında tələb qaldıraraq Suriyanın şimalının onun üçün strateji əhəmiyyət daşıdığını bildirib. Hətta Ərdoğanın Trampla görüşündən sonra Vaşinqton qüvvələrini geri çəkməklə Türkiyə ordusunun “Barış pınarı” əməliyyatına şərait yaratmışdı. Xatırladaq ki, bu əməliyyatdan sonra ABŞ qüvvələri nisbətən cənuba çəkildi və sərhəd ərazilərinin bir qismi Türkiyə ordusu və müttəfiq müxalifət qüvvələrinin nəzarətinə keçdi.
İndi isə Türkiyə nəzərdə tutulan əraziləri daha da genişləndirmək, kürdləri sərhəddən çıxarmağı düşünür. Bu əməliyyat ruslar üçün də əlverişlidir. Nəticə etibarilə kürd qüvvələrinin mövqeyi zəifləyəcək. Və mümkündür ki, ötən dəfə olduğu kimi, Rusiya qüvvələri kürd regionuna daxil olsunlar. Bu razılaşma baş tutarsa nəticədə həm Rusiya, həm də Türkiyə qazanclı çıxacaq.
ABŞ-ın isə Deyr əz-Zorda maraqları daha genişdir. Vaşinqton həm sərhədi nəzarətdə saxlamaq, həm də neftli bölgələri itirmək istəmir. ABŞ ordusu ötən ilin oktyabrında qüvvələrini şimaldan cənuba – Deyr əz-Zorun əsasən neftli və sərhəd bölgələrinə çəkib. Amerikalıların bu bölgədən yuxarıda qeyd olunan iki əsas səbəbə görə çəkilməsi real deyil.
Lakin ötən il Trampın “Barış pınarı” əməliyyatı zamanı hərbi qüvvələri qəfil geri çəkməsi göstərdi ki, Ağ Evin hazırkı sahibi üçün Suriyanın şimalı, kürd mövzusu o qədər də prioritet təşkil etmir. İstənilən zaman qərarını dəyişə bilər. Digər tərəfdən 20 milyard dollar büdcəsi olan Suriya əməliyyatları perspektivdə ciddi mənfəət vəd etmədiyi üçün ABŞ Prezidenti Tramp üçün cəlbedici görünmür. Hətta Tramp özü etiraf edib ki, Suriyanın “cüzi” nefti onun üçün maraqlı deyil. Amma kürdlər üçün faydalı ola bilər. Bu səbəbdən də, Tramp indi əsas qırmızı xətləri qorumaq şərti ilə Türkiyə və Rusiya ilə anlaşmaya gedə bilər.
Əsas “qırmızı xətt” isə kürdlərin hərbi-siyasi varlıqlarını ən azı regionun cənubunda qoruyub saxlaması və İranın bu ərazidən istifadəsinə imkan verilməməsidir. Sonuncu məsələdə Türkiyə və Rusiyanın ABŞ-la maraqları üst-üstə düşür. Ümumiyyətlə, İranın Suriyada güclənməsi Rusiya və Türkiyəni o qədər də razı salmır.
Türkiyə və İran arasında Suriyada gərginlik ötən il “Barış pınarı” hərəkatı zamanı ilk dəfə açıq müşahidə olunub. Hətta İranın dəstəklədiyi qüvvələrlə Türkiyə ordusu arasında toqquşma baş vermişdi. Oxşar vəziyyət İdlib əməliyyatında da yarandı. Hətta İrana yaxın qüvvələr Türkiyəyə ultimatum verib. Rusiya da İranın Suriyada güclənməsində maraqlı deyil. Baxmayaraq ki, İranın sahə qüvvələri Suriyada quru əməliyyatlarını əsasən İran qüvvələri həyata keçirir.
Belə görünür ki, Suriyanın sonuncu “nəzarətsiz” regionunun taleyinin müəyyən olunması prosesi aparılır. İdlibdəki razılaşmadan sonra indi sonuncu region Fəratın şərq sahilidir. Lakin İranın Suriyadakı rolunu zəiflətmək elə də asan deyil. Çünki Tehranın əvvəla Suriyada ciddi hərbi gücü var. İkincisi isə İran diplomatiyasının bu cür vəziyyətlərdən çıxmaq kimi təcrübəsi var. Bu səbəbdən də, indidən Deyr əz-Zorun taleyinin həll olunduğunu demək olmaz. Bir şey məlumdur ki, Deyr əz-Zor Suriyada həll olunmamış sonuncu həlqədir. Bu həlqədən isə “asılanlar” çoxdur.

SYRIAN CONFLICT: CLOSE TO THE FINISH LINE
On April 22, the foreign ministers of Turkey, Russia and Iran held a video conference as part of the Astana process of the settlement of the Syrian conflict. In a statement following the meeting, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said the parties discussed recent developments in Syria, including the situation around Idlib and on the eastern bank of the Euphrates, the process of political settlement of the conflict, as well as the humanitarian situation and issues related to the return of refugees. The participants also discussed the situation with the coronavirus pandemic.
Following the agreement on a ceasefire in Idlib reached between the presidents of Turkey and Russia on March 5 in Moscow, and the declaration of pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, military operations in Syria virtually ceased. In general, the situation is stable, except for some terrorist acts and minor clashes between the conflicting parties. Last month saw the lowest number of casualties during nine years of conflict in Syria.
Currently, the situation in Idlib is stable, although in February it was almost out of control and could lead to a war between Russia and Turkey. Now the Turkish and Russian military periodically patrol the territory along the M-4 highway, which connects the Syrian cities of Latakia and Aleppo and stretches right up to the border with Iraq. An exception is the rare skirmishes between local radical groups and the military police of Turkey and Russia.
That is why, the focus is currently on the eastern bank of the Euphrates, which is under the control of Kurdish armed forces. In fact, had it not been for the pandemic, it was expected that the next stage of military operations (after the ceasefire in Idlib) will take place on this territory. According to Kurdish media reports, Turkey allegedly concentrates its military forces in the northern regions of Syria, near the checkpoints controlled by Kurds, and is preparing for a new operation. Although official Ankara prefers to remain silent for now, tensions in the province of Deir ez-Zor, with a predominantly Kurdish population, are growing every day.
On April 20, Syria's official news agency SANA reported that a US patrol convoy was attacked by unidentified individuals near the village of Ruvaishid, Hasaka province. The military escort car was destroyed with several servicemen injured. A similar incident occurred two weeks ago, on April 6, again near the borders of Hasaka province. This time, unknown armed men attacked a joint convoy of the US army and the Kurdish Syrian Democratic Forces (SDF), killing one American officer and two SDF fighters.
Apparently, the severity of the regional situation is obvious, given that in addition to the SDF and the US Army, this Kurdish territory, especially in Deir ez-Zor, is also controlled by the Syrian army and pro-government militias, Russian troops, Iranian army and related militias, as well as Hezbollah, the Turkish army in the north, armed fighters of the opposition Syrian national army and, finally, ISIS and other radical groups.
Why is Deir ez-Zor so attractive?
The region, which covers just over 25% of the territory of Syria, is also known as the eastern bank of the Euphrates. Administratively, this includes the areas of the regions of Hasaka, Raqqa and Deir ez-Zor.
The Kurds, who control most of these three provinces, in 2015 formed an unofficial administrative unit with Kurdish self-government, the so-called Rozhova province, which included the Afrin region in the north-west of the country. However, in 2018, as a result of Operation Olive Branch, the Turkish army took Afrin away from the Kurdish forces. After that, the latter continued to manage a small enclave north of Aleppo, as well as in Manbij west of the Euphrates and in the three above-mentioned provinces. Last October, as part of Operation Peace Spring, the Turkish army cleared the area between the cities of Ra’s al Ain and Tell Abyad on the border with Turkey from the Kurds. In addition, unable to resist the Turkish offensive, Kurdish forces were forced to let in the parts of the Syrian army in the areas of Raqqa, Qamyshly, Ain al-Isa and Manbij.
However, most of the territory east of the Euphrates is still controlled by Kurds from SDF. The US military units are also deployed here. Joint patrols of the Russian and Syrian armies monitor the situation in Manbij and the western regions. In the Abu Kamal region south of Deir ez-Zor, Shiite militias from Iran and Hezbollah are based. The area is periodically bombarded by the USAF, as well as Israeli and Saudi Arabian fighter jets. By the way, the main land route connecting Syria with Iraq also passes through this territory.
There are reasons why the Kurdish region, in particular Deir ez-Zor, attracts the attention of major world powers. This is a strategic location with affluent oil and gas resources and, finally, known for its ethnic and political background.
Let's start with the last one. The territory is predominantly populated by Kurds, who formed their own armed forces after the outbreak of the Syrian conflict, becoming the actual owner and power in the region. After 2014, the Kurds became allies of the Western (American) coalition against ISIS, gaining serious trust and support from Washington. However, some countries of the region, including Turkey, Iraq and Syria, consider the strengthening of the Kurds with a subsequent opportunity to obtain political status in Syria undesirable. The Kurds consider the current situation a historic chance to establish a second (after Iraq) Kurdish autonomy in the region.
Although last year the Turkish army was able to partially push the Kurds away from its borders as part of Operation Peace Spring, it has not yet fully achieved its goal and will sooner or later continue to clear its borders of Kurdish forces. At least this is the position of the current Turkish authorities.
Secondly, most of the oil and gas in Syria is produced in this area. In fact, the oil reserves and production in Syria has always been significantly less than those of other countries in the Middle East. Before the conflict, the maximum oil production in Syria did not exceed 400,000 bpd, while at present, production has completely fallen to 28,000 bpd. This small volume throughout the country is quite impressive for a small Kurdish autonomy. Moreover, theoretically, production can be raised, at least, to the pre-conflict level.
By the way, in February 2018, the mercenaries of PMC Wagner wanted to seize the gas processing plant in Deir ez-Zor, but suffered heavy losses as a result of retaliatory fire by the US military.
Finally, the third important reason that makes this region attractive is its strategic location. The region is located on the border with Iraq. The main highway connecting Syria and Iraq also passes through this province. That is why this road is so important for Iran, the USA and Israel. Especially for Iran, which is arming its loyal groups in Syria, Lebanon and Palestine through this land corridor. This is the reason for the periodic bombing of Iranian groups in Deir ez-Zor by Israeli and American military aircraft.
Obviously, the eastern bank of the Euphrates is a tidbit for many interested parties. And it seems that negotiations between them have already begun. According to media reports, negotiations are currently underway and a secret agreement has been concluded between Turkey and Russia regarding the eastern bank of the Euphrates. According to Kurdish websites, Turkey and Russia secretly agreed to conduct a military operation in Deir ez-Zor. In accordance with the agreement, Moscow gives the go-ahead for the operation of the Turkish army in exchange for the full access to the M-4 highway and the transfer of control over the southern part of the road to the Syrian army.
For obvious reasons, Russian troops do not want to go to an open confrontation with the US. Two years ago it was clear that the US did not intend to make concessions. This gives reason to assume that Moscow can nevertheless approve the Turkish military operation. Ankara has repeatedly demanded that Washington recognize the strategic importance of the northern regions of Syria for Turkey. So, after Erdogan’s meeting with Trump, the US withdrew its troops from the region, creating the conditions for Operation Peace Spring. After this operation, American troops moved slightly south, and part of the border areas came under the control of the Turkish army and allied opposition forces.
Turkey is now considering expanding its presence in the above territory and ousting the Kurds from there. This operation is also beneficial to Russia, which, like last time, can send troops into the Kurdish region. In other words, if Russia and Turkey reach an agreement, they will both benefit from it.
The US has a broader interest in Deir ez-Zor. Washington does not want to lose control of the border zone and oil fields, although it admitted that it was not interested in the “insignificant amount” of Syrian oil. In October last year, the US military relocated from north to south - in the oil and border areas of Deir ez-Zor. It is for these two reasons that the withdrawal of US forces from the region seems unrealistic.
However, last year President Trump made an unexpected decision to relocate the US troops during the Operation Peace Spring, which showed that the Kurdish question and the fate of northern Syria were not priority items for the current host of the White House. But he can change his mind at any time. On the other hand, President Trump does not see any reason for continuing military operations in Syria, which cost $20 billion, because they do not promise significant profits in the foreseeable future. Therefore, Trump can agree with Turkey and Russia in order to limit their actions within a certain framework.
The main conditions on which the US will insist in negotiations with Turks and Russians are the preservation of the Kurdish military-political presence, at least in the south of the region, and the prevention of the use of territory by Iran. In the last paragraph, the interests of Turkey and Russia coincide with those of the United States. In general, the strengthening of Iran in Syria does not suit either Russia or Turkey.
Tensions between Turkey and Iran in Syria were first openly observed during Operation Peace Spring last year. There were clashes between forces supported by Iran and the Turkish army. A similar situation arose during the battles for Idlib. As a result, forces loyal to Iran presented an ultimatum to Turkey. Russia is also not interested in strengthening Iran in Syria, although the ground operations in Syria are mainly carried out by Iranian field forces.
It seems that the process of determining the fate of the last "uncontrolled" region of Syria has already been launched. After an agreement on Idlib, the eastern bank of the Euphrates remains the last region to be agreed between the parties. However, weakening the role of Iran in Syria is not an easy task, since Tehran has serious military support there. Also, Iranian diplomacy has experience in overcoming such situations. Therefore, it is too early to say that the fate of Deir ez-Zor has already been decided, although it is already clear that the region remains the last unresolved stage of the Syrian conflict, for which many more are ready to fight.