Koronavirus pandemiyası bəşəriyyətə hansı dəyişikliklər vəd edir
Bəşəriyyət yeni qlobal çağırışla qarşı-qarşıyadır: koronavirus pandemiyası milyardlarla insanın həyatını dəyişib və reallıq daha əvvəlki kimi olmayacaq. Çin ərazisində yayılmış yeni xəstəlik «COVID-19» adı aldıqdan bu yana beynəlxalq KİV-də və sosial şəbəkələrdə ən çox istifadə olunan söz məhz budur. İndi, bizi bir çox dəyişiklik gözləyir – ənənəvi dünya düzənindən tutmuş, şəxsi vərdişlərədək. Belə fikirlərə emosiyasız yanaşmaq çətin olsa da, vacibdir. İlk növbədə isə obyektiv şəkildə, nələrin baş verdiyini anlamaq lazımdır.
«COVID-19»: söz və rəqəmlər
«COVID-19»un ən böyük təhlükəsi onun gözlənilmədən peyda olmasında, dəqiq simptomlarının, yayılma mexanizminin olmamasında, həmçinin ciddi ağırlaşma verməsindədir – o, ölümə və ya əlilliyə səbəb ola bilər. Lakin koronavirusun dünyanın ən təhlükəli xəstəliyi olduğu demək də, ən azı, bu gün şişirtmə olardı. Jurnalımız çapa hazırlanan zaman dünyada bu xəstəliyə yoluxmuş insanların sayı 3 milyondan bir qədər az idi. Onlardan 190 mindən çoxu dünyasını dəyişib. Bununla yanaşı, «Worldometer» xəbər verir ki, bu il dünyada müxtəlif infeksion xəstəliklərdən artıq 4 milyondan artıq insan ölüb, İİV infeksiyasına yoluxmuş şəxslərin sayı 47 milyona çatıb (onlardan ən azı 500 mini dünyasını dəyişib), xərçəngdən ölənlərin sayı 2,5 milyon, malyariyadan vəfat etmiş insanların sayı isə 300 mindən çoxdur. Bundan başqa, dünyada hər il vərəmdən 2 milyon, malyariyadan 1,3-3 milyon insan dünyasını dəyişir. Bütün bunların fonunda əlbəttə ki, koronavirus pandemiyasının bəşəriyyətin (yaxud onun bir hissəsinin) üzləşdiyi ən təhlükəli bəla adlandırılması qəribə olardı. Bu, ən azı hələlik belədir. Məsələyə yalnız ölənlər və əziyyət çəkənlərin sayı baxımından yanaşsaq, yalnız ötən əsrin iki dünya müharibəsini və onlarla lokal «soyuq» savaşları xatırlatmaq kifayətdir.
Əlbəttə ki, pandemiya üzündən sərhədlərin bağlanması, karantin rejiminin tətbiqi və s. tədbirlərin yaratdığı iqtisadi böhranın potensial qurbanlarından danışırıqsa, fərqli mənzərə yaranır. Məsələn, uzun onilliklər ərzində ilk dəfədir ki, dünyanın ikinci iqtisadiyyatı olan Çində ciddi geriləmə qeydə alınıb. ABŞ, Avropa İttifaqı, bir çox Asiya dövləti, Rusiya və s. də eyni vəziyyətdədir. Hər yanda işsizlik sürətlə artır. Artıq söhbət az qala, qlobal humanitar fəlakətdən gedir. Məsələn, BMT-nin Ümumdünya Ərzaq Proqramının icraçı direktoru Devid Bizli dünyanın bir neçə ay sonra Bibliya miqyasında aclıqla üz-üzə qala biləcəyini deyir. Deyilənə görə, dövlətlər son dərəcə ciddi tədbirlər görməzsə, bu il dünyada ac insanların sayı 2 dəfə artacaq.
Amma bu yerdə o da qeyd olunmalıdır ki, pandemiya iqtisadi böhranı yaratmayıb, sadəcə, sürətləndirib. Hər halda, belə böhrandan «COVID-19»dan əvvəl də danışılırdı, 2008-2009-cu illər isə bu mənada «əsas məşq» belə, sayıla bilər. İngiltərə Bakının sabiq rəhbəri Mervin Kinq hələ ötən ilin oktyabrında verdiyi açıqlamada dünyaya «maliyyə armageddonu» vəd edirdi. Müxtəlif səviyyəli başqa ekspertlər də borc öhdəliklərinin həddindən artıq böyüyəcəyi, aşağı və mənfi faiz dərəcələri, qloballaşmanın yaradacağı ziddiyyətlər, ticarət savaşları və s. kimi təşviş doğuran amillərdən çoxdan danışırdı.
Ötən ilin sentyabrında «Forbes» jurnalı da hadisələrin inkişaf variantlarının çox olmadığını yazırdı. «Ya kapitalizm modeli dəyişməli və yeni dəyərin müəyyənləşdirilməsi üçün yeni istehsalat texnologiyalarına keçilməlidir, ya da dünya iqtisadiyyatı ayrı-ayrı yarımtəcrid zonalarına bölünməlidir. Ya mövcud öhdəliklərə son qoyacaq dünya müharibəsi, ya da sosial böhranın yaradacağı və müasir sivilizasiyanın nemətlərini yenidən bölüşdürəcək dünya inqilabı», - deyə jurnal yazırdı. Gözlənilirdi ki, böhrana az qala hər şey səbəb ola bilər. Məsələn, hər hansı nəhəng bankın müflis olması. Deyilirdi ki, böhran məhz qloballaşma prosesləri sayəsində sürətlə yayılacaq. Başqa sözlə, heç kəsin səbəbin pandemiya olacağını gözləmirdi…
Bununla yanaşı, doğrudur, neft hasilatçısı olan dövlətlərin hasilatı azaltmaqla bağlı razılığa gələ bilməməsinin günahı pandemiyada deyil. Lakin «qara qızıl»ın sürətlə ucuzlaşmasında dünyanın böyük hissəsində karantin rejiminin elan olunmasının da rolu var.
Bundan başqa, demək olar ki, hər dövrdə mövcud olmuş ərzaq böhranına görə də koronavirusu günahlandırmaq olmaz. Bu gün dünyada 820 milyon insan aclıqdan əziyyət çəkir, 1,3 milyard nəfər tam qidalana bilmir, təxminən, 800 milyon nəfər isə təhlükəsiz içməli su çatışmazlığı yaşayır. Bu rəqəmlər BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı, Beynəlxalq Kənd Təsərrüfatının İnkişafı Fondu, Ümumdünya Ərzaq Proqramı və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının hələ 2019-cu ildə açıqladıqları birgə məruzədə yer alıb. Görünür, əvvəllər bu rəqəmlər humanitar fəlakət və ya «Bibliya miqyasında» aclıq haqda danışılması üçün kifayət etmirmiş. Bu gün isə aclıq içərisində olan Afrikaya, Latın Amerikası və Asiyaya vəziyyətin kökündən dəyişdiyi Qərb dünyası da qoşula bilər – yalnız mental deyil, həm də faktiki səviyyədə.
Başlı başını saxlasın
Bütün bunların fonunda geosiyasətdə də bənzər apokalipsis yaşanmaqdadır. Böhran şəraitində dünyanın demək olar ki, bütün dövlətləri «başlı başını saxlasın» prinsipindən çıxış edir. Bu mənada Aİ-nin «parçalanmanın bir addımlığında», ABŞ-ın vətəndaş müharibəsinin astanasında olduğu, qloballaşmanın isə artıq tarixə qovuşduğu deyilir. Bunlar kifayət qədər ciddi bəyanatlar olsa da, əslində, heç də yeni fikirlər deyil. Hər halda, biz «başlı başını saxlasın» tamaşasını indiyədək dəfələrlə BMT Baş Assambleyasının və ya Təhlükəsizlik Şurasının toplantılarında görmüşük.
Konkret olaraq Avropaya gəlincə, o, nə qədər bölünmüş vəziyyətdə olduğunu hələ koronavirusun yayılmasından bir neçə il əvvəl – miqrasiya böhranı zamanı göstərib. Bundan başqa, bu ilin yanvarında Böyük Britaniyanın Aİ-dən uzaqlaşmasını nəzərdə tutan «Brexit» də, nəhayət, baş tutub.
Son illər Avropada millətçi əhvalın yüksəldiyi, populist siyasətçilərin populyarlaşdığı da sirr deyil. Odur ki, Aİ-nin koronavirus pandemiyasına reaksiyası heç kəsi təəccübləndirməyib. Üstəlik, bu, son deyil. Qarşıda Avropa ölkələri öz iqtisadiyyatlarını dirçəltmək üçün konkret əməllərə keçəcək və bu zaman, güman ki, bu bölünmə daha da güclənəcək.
ABŞ-da vətəndaş qarşıdurmasının güclənməsi də heç kəsi təəccübləndirməməlidir. Birləşmiş Ştatlar artıq 4 ildir iki hissəyə parçalanmış (Trampın tərəfdarları və əleyhdarları) halda yaşayır. Karantin şəraitində hər iki tərəfdə narazılığın daha da artması isə təbiidir – ölkədə bir anda milyonlarla insan işsiz qalıb və Amerikanın səhiyyə sisteminin problemləri üzə çıxıb. Halbuki. hər dəfə prezidentliyə namizədlər ağız dolusu bu sistemdən danışır. Reallıqda isə vəziyyət tam fərqlidir və səhiyyə sistemini heç bir prezident sahmana salmır.
Beləliklə, koronavirus pandemiyası bir sıra proseslərə sadəcə təkan olub. Məsələn, Tramp aprelin ortalarında ölkəsinin immiqrasiyanı 2 ay müddətinə dayandırdığını bəyan edib və bunu pandemiyanın mənfi iqtisadi nəticələrilə əsaslandırıb. Halbuki, Ağ Ev sahibinin miqrantlara münasibətini, hələ bir müddət əvvəl onun Meksika ilə sərhəddə divar tikmək istəyini yada salsaq, hər şey aydın olur.
Rəqəmsal konslager?
Həyatın bütün sahələrinin rəqəmsallaşmasının qaçılmazlığı haqda fikirlər də yeni deyil. Söhbət informasiya və telekommunikasiya texnologiyalarından daha geniş istifadədən, süni intellektdən, internetdən və s. gedir. Bu məsələni də gündəmə koronavirus pandemiyası gətirməyib, lakin bu prosesi də məhz o, sürətləndirib. Xüsusilə karantin dövründə əksər işlər, həmçinin tədris onlayn rejimə keçib. Bu prosesə qarşı getmək mümkündürmü və lazımdırmı? Əlbəttə ki, yox! Bütün yeniliklər kimi, o da insanlar tərəfindən qəbul edilməyə, hətta onlarda qorxu və qıcıq yarada bilər. Lakin nəticədə hər kəs yeni reallıqla ayaqlaşmalı olacaq, başqa yol yoxdur.
Maraqlıdır ki, rəqəmsallaşmanı fərdi mikroçiplərin tətbiqilə də əlaqələndirirlər ki, bu da demək olar, hər kəs tərəfindən mənfi qarşılanır. Bunu «rəqəmsal konslager» adlandıranlar belə, var. Mikroçiplərin tətbiqinə (nanopeyvənd, immun pasportu, rəqəmsal sertifikatlaşma) qarşı olanlar deyir ki, bu, insana total nəzarət imkanı yaradacaq. Məsələn, Rusiya KİV-i yazır ki, Dövlət Duması aprelin 17-də Vahid Federal İnformasiya Registrinin yaradılması haqqında qanun layihəsini qəbul edib. Bu, şər bir vətəndaş haqqında tam informasiyanın vahid mərkəzdə toplanmasını da nəzərdə tutur. Orada hər insanın adı, doğum yeri və tarixi, iş yeri, səhhətilə bağlı durum və s. qeyd olunacaq. Adi insana bu, əlbəttə ki, xoş təsir bağışlamır. Amma burada yenilik varmı? Birmənalı olaraq yox! Çiplər vasitəsilə insanın psixi durumuna, davranışına müdaxilə oluna biləcəyilə bağlı ehtimallar narahatlıq doğurursa, bunun total nəzarətə yol açacağı haqda düşüncələr həqiqətən gülməli sadəlövhlükdür. Çünki ölkə sərhədini keçmək istəyən şəxslərlə bağlı sadalanan məlumatlar istənilən sərhədçiyə, yaxud kredit götürmək istəyən vətəndaşın haqqında həmin bilgilər istənilən banka məlumdur.
Vətəndaşın harada, nə vaxt və necə təhsil aldığı, hərbi xidməti harada və necə keçdiyi, həkimlərə hansı xəstəliklər səbəbilə müraciət etdiyi də dövlət üçün sirr deyil. Fərdi hərəkət azadlığına gəlincə, bunun üçün də hansısa xüsusi çipə ehtiyac yoxdur. Əksəriyyətimizdə bu «çip» (həm də bir neçəsi) çoxdan var – «Google» vasitəsilə axtarış aparmaqda, özümüz özümüz haqda məlumatları könüllü şəkildə paylaşırıq (onların vasitəsilə fobiyalardan tutmuş, seksual oriyentasiyayadək hər şeyi öyrənmək mümkündür). Bundan başqa, elektron yazışmalar aparır, fotolarımızı «bulud server»lərdə saxlayır, müxtəlif proqramların atdığımız addımları saymasına, hərəkətimizi izləməsinə imkan yaradırıq, onlayn oyunlar oynayır, müxtəlif marafonlarda iştirak edir, milliyyətcə kim olduğumuzu «öyrənmək» üçün öz üzümüzü «skan» edirik, şərhlər yazır, paylaşımları bəyənirik və s. Beləliklə, evində bir kompüter və planşeti, 2 smartfonu olan, avtomobilində GPS naviqator susmayan insanın çip vasitəsilə izlənəcəyindən narahat olması yumşaq desək, gülməlidir.
Bill Geyts: qalsın, ya ölsün?
Bu mövzuya bu qədər mənfi diqqətin niyə məhz indi (vətəndaşların karantin rejimi ilə əlaqədar evdən çıxmaq üçün QR almalı olduğu, hər kəsin psixoloji gərginlik içərisində yaşadığı günlərdə) cəmləşdiyi isə başqa məsələdir və bu, heç də gülməli deyil. Belə bir atmosferdə konspiroloji versiyalar sadəcə, qanunauyğunluqdur. Lakin bir anda məlum olub ki, onların ən ciddisi Bill Geytsin adı ilə bağlıdır. Bununla yanaşı, məlumdur ki, milyarder nəinki heç nəyi gizlətməyib, əksinə, son zamanlar adının bütün «konspiroloqlar» tərəfindən gündəmə gətirilməsi üçün mümkün olan və olmayan hər şeyi edib. Hər kəs yazır ki, Geyts «övladı» «Microsoft»u xeyriyyə fondu (Bill və Melinda Geyts Fondu) yaratmaq və ÜST-ün maliyyələşdirilməsilə məşğul olmaq üçün tərk edib. Onu da yazırlar ki, o, Amerikanın TED qeyri-kommersiya fondunun hələ 2015-ci ildə keçirilən konfransında bəşəriyyətə xəbərdarlıq edibmiş. Deyilənə görə, Geyts həmin konfransda dünya üçün ən ciddi təhdidin nüvə müharibəsi yox, 10 milyonlarla insanın həyatına təhlükə yarada biləcək virus olduğunu deyibmiş. Bununla da, kifayətlənməyən Bill Geyts 2019-cu ilin oktyabrında Nyu-Yorkda mümkün koronavirus pandemiyası və onun faciəvi fəsadlarına həsr olunmuş «Event 201» adlı tədbir də keçirib.
Bundan başqa, müxtəlif mənbələr yazır ki, Bill Geyts hələ 3 il əvvəl ID2020 dövlət-özəl qurumu yaradıb. Hədəf 2030-cu ilədək dünyanın bütün insanlarını rəqəmsal ID ilə təmin etməkdir. Layihədə «Microsoft», «Accenture», «PricewaterhouseCoopers», «Cisco Systems» iştirak edir. Razılaşın ki, bütün qeyd olunanları nəzərə alsaq, Geytsdən şübhələnməmək olmur. Üstəlik, belə şübhəyə yalnız sıravi vətəndaşlar deyil, «Fox News» telekanalı və ya ABŞ-ın ədliyyə naziri Uilyam Barr belə, düşüb. Müasir dildə desək, Geytselə «populyarlaşıb» ki, koronavirusla bərabər “Facebook” və “YouTube”un topuna düşməyi bacarıb.
Geyts versiyasını daha sonra şəxsən ABŞ prezidenti Donald Tramp davam etdirib. Aprelin 14-də o, Geytsin sıx əməkdaşlıq etdiyi ÜST-ü tənqid atəşinə tutub. Ağ Ev sahibi hesab edir ki, ÜST koronavirus nəticəsində yaranmış böhranla mübaizədə tam qeyri-peşəkarlıq göstərib. ABŞ prezidenti hesab edir ki, qurum virusun Çində yayılma səviyyəsi haqda da dezinformasiya yayıb, oradakı xəstələrin sayını xeyli «azaldıb». Nəticədə 2019-cu ildə ÜST-ə təxminən 400 milyon dollar ayırmış Vaşinqton qurumun maliyyələşdirilməsini dayandırıb. KİV isə ÜST-ün tamamilə Çinin nəzarətində olduğunu yazmağa başlayıb. «BMT-nin vacib orqanı olan Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı əsas işilə məşğul olmaq əvəzinə, bəzən Çinin maraqlarına xidmət edib. Halbuki, onun işi dünyanı sağlamlıqla bağlı risklərdən qorumaqdır», - deyə Almaniyanın «Der Spiegel» jurnalı yazır.
Avropa İttifaqı, Almaniya hökuməti, həmçinin Rusiya və ÇinABŞ prezidentinin qərarını sərt tənqid edib, Trampa müxalifətdə olan Amerika mətbuatı isə onu «qurbanlıq qoyun axtarmaqda» günahlandırıb: «Donald Tramp ölkədə koronavirusun yayılmasının qarşısının alınması ilə bağlı tədbirləri çox ləngidib və indi, buna görə günahı kiminsə üzərinə qoymağa çalışır».
Beləliklə, prinsipcə hər şey yenə də Tramp siyasətinin məntiqinə, onun Pekin və beynəlxalq qurumlara münasibətinə uyğun gəlir. Odur ki, Amerika ilə Çinin bir-birinə virusun süni yolla yaradıldığına dair ittihamlar da təəccüblü deyil. Məlum olduğu kimi, o, Çinin Uhan şəhərindən – yeni soyulub təmizlənmiş nəhəng yarasa bazarının da, böyük virusologiya mərkəzinin də yer aldığı şəhərdən yayılmağa başlayıb.
Virusun süni yaradıldığına dair deyilənlər diskussiyaları tam fərqli məcraya yönəldir. Çünki bu halda söhbət artıq bakterioloji silahdan istifadədən gedir. Dünyanın siyasi icmalçıları hələ ki, bu versiyanı o qədər də geniş şərh etmir.
Feykopandemiya
Əlbəttə ki, virusun mənbəyilə bağlı diskussiyalar Geyts, bioloji silah və çip məsələsilə bitmir. Bəziləri iddia edir ki, virusu 5G şəbəkəsi yayıb, yaxud insanların bir-birilə durmadan müharibə aparmasından, savaşmasından bezmiş yadplanetlilər tərəfindən gətirilib. Bir versiyaya görə isə bu, Yerdə insanların azaldılmasına, eyni zamanda atmosferə çirkli tullantıların atılmasının məhdudlaşdırılmasına çalışan Qreta Tunberqin başçılıq etdiyi eko-terrorçuların işidir. Bu da son deyil. Bəziləri yazır ki, dünya elitası Yer əhalisinin «qızıl milyard»dək azaldılması planının icrasına başlayıb, digərləri iddia edir ki, günah peyvənd satışını düşünən əczaçılıq şirkətlərindədir. Bəzi ekspertlər isə deyir ki, əslində, koronavirusla sadəcə, dünya iqtisadiyyatındakı çöküşü «maskalayırlar».
Bu qədər saysız-hesabsız versiyanın yaranmasına isə əlbəttə ki, beynəlxalq KİV-də və sosial şəbəkələrdə yer alan saxta informasiyalar yol açır. Saxta xəbərlər o qədər çoxdur ki, artıq, həqiqətən də, indiyədək bəşəriyyətin rastlaşmadığı pandemiya təsəvvürü yaradır. Psixoloqlar deyir ki, yeni xəstəliyin yayılması kimi kataklizmlər insanların şüuraltına ciddi zərbə vurur. İndi isə buraya bir ciddi amil də əlavə olunur – bütün bunlar ilk dəfə onlayn rejimində baş verir. Odur ki, koronavirusun «meyvə»sini hələ virusun unudulmasından sonra belə, uzun müddət «yeyəcəyik». Bu, indiki şəraitdə əminliklə verilməsi mümkün olan azsaylı proqnozlardan biridir.
İnsanların ümumilikdə tibbə, səhiyyəyə, epidemiologiyaya, həmçinin gigiyenaya daha ciddi yanaşmağa başlayacağını da düşünmək olar. Əks halda, ən azı 5 ildən bir «korona»nın yeni növləri üzə çıxarsa, bəşəriyyət ömürlük karantin rejimində yaşamaq məcburiyyətində qala bilər. Bu üzdən bəzi ekspertlər artıq əmindir ki, bundan sonra həkimlər, alimlər, FHN əməkdaşları və hərbçilərə daha ciddi diqqət göstərilməli, onlar ən azı idmançılar və ya kino ulduzları qədər qazanmalıdır. Buna inanmaq çətin olsa da, necə deyərlər, yaşayarıq, görərik…
Ekologiyaya münasibətin də dəyişməməsi mümkün deyil. Çünki prinsipcə o qədər də ciddi sayılmayan çağırış dünyanı «dondurubsa», beynəlxalq iqtisadiyyatı «boğubsa», daha ciddi vəziyyət yaranarsa, məsələn, dəhşətli daşqınlar, quraqlıqlar və ya zəlzələlər silsiləsi baş verərsə, bəşəriyyət bunun öhdəsindən necə gələcək?
İndiki halda birmənalı söylənməsi çətin olan dövlətlərin siyasi quruluşunun, beynəlxalq təşkilatların səlahiyyətlərinə və funksiyalarına yanaşmasının necə dəyişəcəyi, yaxud ümumiyyətlə dəyişib-dəyişməyəcəyidir. Dünya anarxiyaya, feodalizmə, diktaturaya yuvarlanacaq, yoxsa əksinə, daha demokratik olacaq? Qloballaşma dövrü bitəcək və Fransa prezidenti Emmanuel Makronun proqnozlaşdırdığı kimi, «ağlasığmazlar əsri» başlayacaqmı? Bütün bunlar iqtisadi böhranın nələrə yol açacağı, hər bir dövlətin bu vəziyyətdən necə çıxacağı aydınlaşdıqdan sonra məlum olacaq. Hər şey yeni başlayır…

CONSEQUENCES INEVITABLE
We all are facing a new global challenge: the coronavirus pandemic, which has changed the lives of billions of people. Our reality will not be the same again. The new virus nicknamed COVID-19 has become one of the most frequently repeated terms in world media and social networks, which pledge plenty of global changes ranging from a revision of the traditional structure of states to personal habits. It is difficult — yet necessary — to consider such statements without emotion. Above all, we need to remain unbiased in our analysis of the current situation.
COVID-19: words and numbers
The greatest danger of COVID-19 is that it occurs unexpectedly. Also, it doesn’t show any clear symptoms and mechanisms of distribution, yet causes serious complications that lead either to death or physical disabilities. Still, it would be overly streched to say that the coronavirus is the worst disease ever occurred in the world. As of writing this article, there were less than 3 million infected in the world, of which a little more than 190 thousand died. According to Worldometer, this year alone more than 4 million people died globally due to various infectious diseases; the number of HIV-infected reached 47 million with more than 500K died, about 2.5 million people died from cancer, and more than 300K from malaria. Also, 2 million people die every year from tuberculosis and 1, 3-3 million — from malaria. That’s why it would be strange to call the coronavirus pandemic the most terrible disaster that humanity has ever faced. At least for now. In terms of death toll and suffering, it is enough to recall the events of the last century with two world wars and dozens of local “cold” showdowns.
However, the overall picture will be different if we take into account the potential victims of the economic crisis, which triggered the pandemic due to border closure, quarantine and other deterrence measures. For the first time in many decades, China's economy — the second largest in the world — has declined significantly. The economies of the USA, the EU, many Asian countries, and Russia are in a difficult situation, and the number of unemployed is growing rapidly everywhere. A global humanitarian catastrophe is also one of the widely discussed topics. Thus, the Executive Director of the UN World Food Program (WFP), David Beasley, predicted a world hunger of biblical proportions in just a few months. It is expected that if states do not take vigorous measures, the number of people starving from famine will double in the world by the end of 2020.
Yet the economic crisis just triggered the pandemic, rather than caused it, contrary to what many claim. After all, the crisis was approaching us even before COVID-19, and the general rehearsal took place in 2008-2009. Last October, the former executive director of the Bank of England, Mervyn King, predicted the world “financial Armageddon”, and other experts at various levels constantly pointed to such disturbing factors as debt overload, low and negative interest rates, contradictions caused by globalization, and trade wars.
In September last year, Forbes magazine noted that there were few options for the development of events. “Either the change in the model of capitalism and the transition to new production technologies to create new values, or the disintegration of the world economy into separate semi-isolated zones. Either a world war that will nullify current obligations, or a world revolution due to a terrible social crisis that will redistribute the benefits of modern civilization”. It was expected that the reason for the crisis could be anything, for example, the bankruptcy of a large investment bank, which could trigger a quick start of the economic crisis thanks to globalization processes. What no one expected was that the trigger would be a pandemic... However, again, it was not the coronavirus pandemic that affected oil-producing countries when they could not agree on production cuts. Although, of course, the quarantine in most of the world has significantly accelerated the lowering of oil prices.
Also, let us not blame the virus for the food crisis that has always been there. Today, 820 million people are already suffering from hunger in the world, 1.3 billion people do not have the opportunity to eat well and about 800 million people do not have access to safe drinking water. These data were published in a joint report for 2019 by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), the International Fund for Agricultural Development (IFAD), the World Food Program and the World Health Organization (WHO). Apparently, these figures were previously insufficient to speak of a humanitarian catastrophe or famine of "biblical proportions." Now the people of the West can join the starving in Africa, Latin America and Asia, and this radically changes the situation. However, only at the mental, and certainly not at the actual level.
We are on our own
Meanwhile, the apocalyptic mood also reigns in geopolitics. It is noted that in a crisis, almost all the states of the world have demonstrated the principle of individuality, when "every man is for himself." It is also noted that the EU is on the verge of collapse, the United States is on the verge of a civil war, and globalization can already be buried. The statements are serious, but by no means new. After all, we have long seen and felt the same ‘individuality principle’ both at sessions of the UN General Assembly and the UNGA Security Council. As for Europe, it began to show its disunity a few years before the coronavirus - during the migration crisis. In addition, it is probably worth recalling that in January Brexit finally took shape, manifesting the escape of Britons from Brussels.
Also, in recent years, Europe has seen an increase in the number of nationalist and populist politicians. Therefore, the EU’s reaction to the coronary crisis did not really surprise anyone. Moreover, it seems that even greater squabbles are expected ahead, when the Europeans will begin to specify the details of the restoration of their economy. No one should be surprised by the intensification of civil confrontation in the United States, which has been living for four years divided into those who are for and against Trump. Naturally, the discontent of each of the parties only worsened under quarantine, when millions of unemployed appeared in the country at once and all the problems of the American health care system crawled out. Every presidential campaign argues about it with foam at the mouth, but they don’t decide anything significant.
An outbreak of coronavirus only pushes some processes. For example, in mid-April, Trump announced that the United States would suspend immigration for two months due to the negative economic consequences of the pandemic, but if you recall the attitude of the current head of the White House towards migrants and the fact that he was recently planning to build a wall on the border with Mexico, everything begins to fit into the familiar pattern.
Digital concentration camp?
There is nothing new in rumours about the inevitable digitalization of all areas of our lives, including the wider use of IT, artificial intelligence, the Internet of Things, Big Data. It was not the coronavirus pandemic that set this process, although it significantly accelerated it, especially when many human activities were becoming increasingly popular online. Is it possible and worth resisting this process? Of course not. Like everything new, it can and should cause people to reject and even fear with aggression, but as a result, everyone will have no choice but to just begin to adapt to the new reality.
Remarkably, the introduction of individual nano-chips is also associated with digitalisation, which is almost completely negatively perceived by all and compared with the digital concentration camps. Opponents of nano-vaccines, immune IDs and digital certification claim that they will allow for total control of people. According to Russian media, on April 17, the State Duma adopted a bill on the establishment of the Unified Federal Information Register (EFIR), which includes complete information about each citizen. The register includes e-name, date and place of birth, gender, marital status, all family connections, information about education, places of work, health status. This doesn’t seem to be a good news for ordinary citizens, but is it something new? Definitely not. Although the fears over the influence of chips on the mental health and human behavior are understandable, then the fears about total control seem a bit naive and even ridiculous. After all, almost all of the above data is available to any border guard service when we cross the border, or to bank employees when we get a loan.
Apparently, data about our education, military and health background is not a secret to the state. As for individual movements, there is no need for chip injection at all, as most of us have long been ‘bearing’ these chips when we have completely voluntarily shared information about ourselves with Google’s search engine, which can provide information about everything from our phobias to sexual preferences. In addition, we conduct electronic correspondence, store our photos in cloud services, allow various programs to count our steps and track movements, play online games, participate in various marathons, scan our own faces to determine our national affiliation, leave comments and likes and more. Thus, anyone who has a couple of computers, a tablet, two smartphones and a GPS-navigator at home or his car should rethink before talking about the fear of chip injection as a means of surveillance by the Big Brother.
Let’s eat Bill Gates
Seriously, why have so many people suddenly become critical about this issue now, when the locked down citizens are required to get a QR code for each exit from the house and when psychological stress is at historical high? In such an environment, the emergence of conspiracy theories seems simply natural. Suddenly, it turned out that the most serious of these versions are associated with the name of Bill Gates. In fact, the billionaire was not even hiding anything about his motives. On the contrary, it seemed that he did everything possible and impossible to become an object of criticism of all the conspiracy theorists. You also have probably heard those stories about Gates leaving his brainchild of Microsoft in order to create the Bill and Melinda Gates Foundation and his financial support to WHO, or seen his shots from the televised TED conference back in 2015, where he warns the mankind about a virus that can threaten the lives of tens of millions of people around the globe. Then, Mr. Gates held an event in New York in October 2019 called Event 201 on the topic of a possible pandemic of the coronavirus with catastrophic consequences.
In addition, various sources write that three years ago, Gates founded a public-private partnership called ID2020, which until 2030 is tasked to provide all people with a digital ID. The project involves Microsoft, Accenture, PricewaterhouseCoopers, and Cisco Systems. Well, given all of the above, it is difficult to resist the temptation to suspect Mr. Gates indeed. Moreover, from the philistine, these suspicions reached the level of Fox News or US Secretary of Justice William Barr. In modern language, Gates “hype” as he could, paired with the coronavirus, getting into the tops of Facebook and YouTube statistics.
The version with Gates also received a continuation on the part of US President Donald Trump himself. On April 14, he accused WHO, with whom Gates closely interacts, of absolute lack of professionalism in combating the crisis caused by the outbreak of coronavirus and misinformation regarding its spread in China. Trump believes that data from China has been greatly underestimated. As a result, Washington, which transferred about $ 400 million to organizations in 2019, suspended its funding. The media has indicated that WHO is under significant Chinese influence. “An important UN body, the World Health Organization, sometimes gave priority to the interests of China to save its reputation, instead of pursuing its primary task: to best protect the world community from health risks,” wrote German magazine Der Spiegel.
Meanwhile, the EU, Germany, Russia and China sharply criticized the measures taken by the US president, while the opposition media said Trump “hunted for a new scapegoat… trying to devolve responsibility on to someone else” in his slow response to the spread of coronavirus in the US. As before, everything boils down to Trump's policy and his relationships with Beijing and international organizations. Therefore, the mutual exchange of accusations between the US and China regarding the artificial origin of the virus did not come as a surprise. Political experts still refrain from commenting on the artificial origin of the virus, which may take the discussion to a completely different level, that is the intentional use of COVID-19 as a bacteriological weapon.
Fake news pandemic
Obviously, Bill Gates, biological weapons and mass injection of nano-chips are not the only favourite topics of conspiracy theorists related to the origin of the virus. Versions vary from the introduction of the 5G network to extraterrestrial aliens fed up with constant fighting and cursing of human beings. Yet another version claims that the virus was spread by an eco-terrorist group led by Greta Thunberg to reduce the world's population and harmful carbon dioxide emissions. Conspiracy theorists also blame the global elites who have long nourished a plan to reduce the world population to the “golden billion” and the Big Pharma — a group of pharmaceutical companies eagerly expecting to profit from the sale of vaccines. Some experts even say that the collapse of the global economy is skillfully masked by the coronavirus.
The coverage of fake news in the world media and social networks is so overwhelming that it really looks like there is a pandemic and challenge humanity has never faced before. Psychologists warn that cataclysms, like an outbreak of a new disease, severely traumatise people at the level of subconsciousness. But most importantly it all goes on online for the first time in human history. So, perhaps, we will see the aftermath of the coronavirus crisis for a long period. And this is perhaps one of the most concise forecasts that can be made now.
We can also assume serious changes in health care, epidemiology, as well as hygiene in general. Otherwise, if different types of new coronaviruses appear at least once every five years, humanity can remain in a lockdown for almost forever. Therefore, many experts say that doctors, scientists, employees of emergency commissions and the military should be valued and paid at least as much as athletes or movie stars. It is difficult to believe that this comes true in the foreseeable future but let’s wait and see... The attitude to the protection of environment will also change. After all, if a reasonably small challenge such as this one can put the Earth on halt and threaten the world economy, then we can expect more threating problems of global magnitude if something much more serious happens, such as a series of powerful floods, droughts or earthquakes.
On the other hand, for now it is difficult to predict the future of the political structure of states and the functions of international organizations. Will the world slide to anarchy, feudalism, dictatorship, or, conversely, will it become more democratic? Is the time of globalization coming to an end and the “era of the unthinkable" beginning, as the French president Emmanuel Macron predicted? We will likely get answers to these questions only after the consequences the economic crisis and the expected losses for each country become a bit more certain. In the meantime, welcome to the beginning of the COVID-19 show!