Dünya idmanı böhrandan necə çlxacaq?
Dünyada hökm sürən koronavirus pandemiyası idman aləminə də ciddi ziyan vurmaqdadır. Əksər ölkələrdə işlər dayanıb, pandemiya ilə mübarizə aparılır, turizmdən gəlirlər faktiki olaraq sıfra düşüb. Yaranmış vəziyyət bütün sahələrdə öz mənfi təsirini göstərməkdədir.
Böhran bütün sahələr kimi, idmana da zərbəsini vurub. Boks, güləş, taekvando, voleybol və futbolda əcnəbi idmançıların Azərbaycana dəvət olunması dayandırılacaq. Futbol üzrə milli komandanın gələcək baş məşqçisinin də yerli mütəxəssis olacağı gözlənilir, çünki hazırkı vəziyyətdə milli komandaya xaricdən bahalı məşqçinin gətirilməsi mənasız olacaq. Onsuz yığma komanda beynəlxalq turnirlərdə böyük hədəflər uğrunda yarışmağa hazır deyil. Belə vəziyyətdə milyonlar xərcləyib bahalı məşqçi gətirməyə ehtiyac yoxdur.
Azərbaycandan fərqli olaraq koronavirus pandemiyası dünya idmanına daha ağır zərbələr vurub. Dünyanın ən bahalı və baxımlı idman növlərindən sayılan Formula - 1 təşkilatçıları 300 milyon dollardan çox pul itirmək təhlükəsiylə üzləşib. İyul ayına qədər Formula 1-də yeni mövsüm start götürməsə ilin bütün yarışları ləğv olunmaq təhlükəsiylə üzləşəcək. Bilet sahiblərinin pulları geri qaytarılacaq.
Pandemiya dünya futbolunu böhran vəziyyətinə salıb. “Barselona”, “Real”, Pari Sen Jermen, “Seltik” və digər nüfuzlu klublar futbolçularının maaşını 30-50% azaltmaq barədə qərar qəbul edib. Portuqaliyanın "Portu" klubu isə daha çətin günlər keçirir. Avropaya bir çox futbolçu bəxş edən klub koronavirus pandemiyasının yaratdığı maliyyə problemlərinə görə iflas olmaq təhlükəsindədir. 250 milyon avro borcu olan klubун iyunun 30-dək 100 milyon avro ödəmə etməsə, iflas olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalacağı bildirilib. Buna görə də klubун aparıcı futbolçularını yayda satacağı gözlənilir.
Koronavirus pandemiyası səbəbindən yaranan böhran "Barselona"nın maliyyələşməsinə də neqativ təsir edəcək. "El Pais"in məlumatına əsasən klub rəhbərliyinin fikrincə, iqtisadiyyatdakı tənəzzül Kataloniya təmsilçisinin 140 milyon avro itirməsinə səbəb olacaq. Bildirilib ki, "Barselona"nın potensial problemləri klubun hüququ forması ilə bağlıdır. Kataloniya təmsilçisi ingilis və italyan klublarınдан fərqli olaraq, qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Buna görə klub stadionun adını sponsorlara təklif edib.
Mövcud vəziyyət futbolçuların qiymətinin aşağı düşməsinə səbəb olacaq. Artıq “Barselona”nın vitse-prezidenti Jordi Kardoner koronavirus pandemiyasının transferi bazarına təsir edəcəyini etiraf edib. Onun sözlərinə görə, “Barselona” da futbolçuları almağa yox, dəyişdirməyə hazırlaşır. Çünki mövsümün dayanması səbəbindən klub artıq 120-140 milyon avro itirib. Qeyd edək ki, hazırda Avropa klubları indi ikitərəfli deyil, üçtərəfli formada da futbolçuları dəyişmək variantı üzərində çalışırlar.
Səhmlərini beynəlxalq birjalara qoyan Avropa klubları koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu böhranla əlaqədar problem yaşayırlar. Mart ayında "Yuventus"un səhmləri 21.6 faiz düşüb. Klubun oyunçularının maaşlarının azaldılmasına razılıq verməsi Turin təmsilçisinə mənfi təsiri qismən azaldıb. "Mançester Yunayted"in isə ay ərzində səhmləri 11.06 faiz düşüb. Eyni problemi Bundesliqa təmsilçisi Dortmund "Borussiya"sı da yaşayıb. Klubun səhmlərinin qiyməti 37.6 faiz azalıb.
İtaliya A seriyası və Fransa çempionatı iyunda da başlamayacağı təqdirdə turnirlərin yayımını reallaşdıracaq TV-lər ödədikləri maliyyəni geri tələb edəcək. TV rəsmiləri əvvəlcədən danışılan məbləğin müqabilində göstərilən oyun sayının az olmasını əsas səbəb kimi göstərib.
Futbol üzrə Avropa çempionatının 2021-ci ilə keçirilməsi UEFA-ya 300 milyon dollar ziyana başa gəlib. Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının oyunlarının təxirə salınması da UEFA-nın bütün sponsor razılaşmalarına zərbə vurub. Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının gələn ilə təxirə salınması Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə və Yaponiya hökуmətinə dəyəri milyardlarla ölçülən maddi zərbə vurub.
18-27 iyun tarixlərində ABŞ-ın Oreqon ştatında keçirilməsi planlaşdırılan atletika üzrə Olimpiya Təsnifat Turniri bu il baş tutmayacaq. Bildirilib ki, Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının təxirə salınması ilə bağlı sözügedən yarışın vaxtı dəyişdirilib. Turnir gələn ilin yayında təşkil olunacaq. Eyni zamanda Beynəlxalq Atletika Federasiyası ilin qalan yarışlarının da vaxtını dəyişmək barədə düşünür. Məhz bu səbəbdən təşkilat yeni sponsorlar axtarışındadıр.
Dünyanın ən çox gəlir qazandıran UFC – qaydasız təkbətək döyüşlər təşkil edən təşkilat gələn ilin büdcəsinə yenidən baxılacağını deyib. UFC rəhbərliyi artıq əvvəlki illərdə olduğu kimi idmançılara böyük büdcəli yarışlar vəd edə bilməyəcəyini söyləyib. UFC, eyni zamanda 2021-ci ildə turnirlərin sayını azaldacağını vurğulayıb.
Bununla belə, marketoloqlar artıq idman təşkilatlarına böhrandan çıxış yolu üçün məsləhətlər hazırlayır. Pandemiya başa çatandan sonra kütləvi yarışların mümkün qədər tez başlaması tövsiyə olunmur. Çünki pandemiya dövründə qazancı azalan insanlar artıq bahalı yarışlara maraq göstərməyəcək. Onlar həmin yarışları TV-dən izləməyə üstünlük verəcək. Bu səbəbdən, mütəxəssislər futbol və digər yarışlara olan biletlərdə endirim təklif etməyi məsləhət görür.
İdmanın böhrandan çıxması üçün ən böyük yük sponsorlara və iş adamlarına düşəcək. Son aylarda qazancı aşağı düşən nüfuzlu şirkətlət ehtiyat fonddakı maliyyənin sayəsində idmana olan xərclərini azaltmamalıdıр. Yalnız bu halda idmanın bəzi növlərini dirçəltmək mümkün olacaq. İspan iqtisadçıları gəlir gətirən idman növlərinin 2022-ci ildə əvvəlki qazancını qaytaracağını proqnozlaşdırıb.

What will happen to the world sport after the crisis?
The global COVID-19 pandemic has incurred serious damages to the world sports community. Many sectors of the economy, households, tourism revenues are virtually zero, all the forces are devoted to fighting the pandemic. And its negative consequences are already affecting and will manifest themselves in all areas. Sports will not stand aside...
It can be assumed that Azerbaijan will no longer invite foreign players in some sports, including boxing, wrestling, taekwondo, volleyball and football. It is expected that the head coach of the national football team can also be a local coach, since in this situation it is practically pointless to invite an expensive foreign specialist. If the team is already not ready to fight for high places in international tournaments, then there is no need to spend millions to invite an expensive coach.
Oh, football...
The pandemic hit the world football community as well. Barcelona, Real Madrid, Celtic, Paris Saint-Germain and other clubs have decided to reduce the players' salaries by 30-50%. In an even more difficult situation is the Portuguese Porto. The club, which is famous in Europe with many outstanding players, has gone bankrupt due to the pandemic. If Porto fails to pay off 100 of 250 million euros debt before June 30, bankruptcy cannot be avoided. Therefore, it is expected that the club will sell its leading players in summer.
The crisis will negatively affect the financial condition of Barcelona. According to El Pais, the economic recession will cost the Catalonian club 140 million euros.
In March, Juventus shares fell 21.6%. It was possible to reduce the negative impact of the incident after the team players agreed to get lower wages. Manchester United shares fell 11.06% over the month, while Borussia stock prices fell 37.6%.
The current situation will lead to a decrease in the cost of players. Barcelona Vice President Jordi Cardoner has already recognized the impact of the pandemic on the transfer market. According to him, Barcelona is not preparing for the purchase, but for the exchange of players, since the club has already lost 120-140 million euros from the end of the season. By the way, European clubs are working on an option for bilateral and trilateral player exchanges.
If the matches of the Italian Serie A and the French Championship do not resume in June, the broadcasting channels of these competitions will demand a refund. The main reason mentioned by the representatives of the TV channels is the discrepancy between the agreed amount and the number of broadcasted games.
Billions-worth delays
Unlike the situation in Azerbaijan, the world sports community had one of the strongest hits because of the coronavirus pandemic. The organizers of Formula-1, one of the most spectacular and expensive sports events, are under the risk of losing $300 million. If a new race season does not start before July, there is a chance of cancelling the competition for the whole year, while ticket holders will be refunded.
UEFA lost $300 million for the postponement of the European Football Championship to 2021. UEFA had to also cancel agreements with all the sponsors of the Champions League and the Europa League. The postponement of the Tokyo Summer Olympic Games threatens the IOC and the Japanese government with multi-billion dollar damage.
The Olympic qualification tournament in Oregon, US scheduled for June 18-27 is cancelled. It was stated that the time for this competition was changed in connection with the postponement of the Olympic Games. The tournament will be organized next summer. At the same time, the International Athletics Federation is thinking about postponing other competitions scheduled for this year. That is why the organization is looking for new sponsors.
The organizers of the highly profitable MMA fights also announced a revision of the budget for the next year. UFC management said it would no longer be able to promise athletes competitions with huge budgets. At the same time, a decrease in the number of tournaments in 2021 was announced.
Hopes for 2022
At the same time, marketing specialists are already preparing tips on how to come out of the crisis for the sports organizations around the world. For example, it is not recommended to start holding mass competitions immediately after the pandemic. After all, people who lost part of their earnings during the pandemic are unlikely to be interested in expensive competitions, preferring to watch them on TV. Therefore, experts advise to offer discounts on tickets for football and other competitions.
Sponsors and entrepreneurs will have to take the greatest share of expenses after the pandemic. Influential companies that have recently lost their earnings should not reduce their spending on sports by resorting to reserve funds. That seems the only way for now to revive some sports. Spanish economists predict that sport events will again become profitable only by 2022.