Dünya idmanı böhrandan necə çlxacaq?
Dünyada hökm sürən koronavirus pandemiyası idman aləminə də ciddi ziyan vurmaqdadır. Əksər ölkələrdə işlər dayanıb, pandemiya ilə mübarizə aparılır, turizmdən gəlirlər faktiki olaraq sıfra düşüb. Yaranmış vəziyyət bütün sahələrdə öz mənfi təsirini göstərməkdədir.
Böhran bütün sahələr kimi, idmana da zərbəsini vurub. Boks, güləş, taekvando, voleybol və futbolda əcnəbi idmançıların Azərbaycana dəvət olunması dayandırılacaq. Futbol üzrə milli komandanın gələcək baş məşqçisinin də yerli mütəxəssis olacağı gözlənilir, çünki hazırkı vəziyyətdə milli komandaya xaricdən bahalı məşqçinin gətirilməsi mənasız olacaq. Onsuz yığma komanda beynəlxalq turnirlərdə böyük hədəflər uğrunda yarışmağa hazır deyil. Belə vəziyyətdə milyonlar xərcləyib bahalı məşqçi gətirməyə ehtiyac yoxdur.
Azərbaycandan fərqli olaraq koronavirus pandemiyası dünya idmanına daha ağır zərbələr vurub. Dünyanın ən bahalı və baxımlı idman növlərindən sayılan Formula - 1 təşkilatçıları 300 milyon dollardan çox pul itirmək təhlükəsiylə üzləşib. İyul ayına qədər Formula 1-də yeni mövsüm start götürməsə ilin bütün yarışları ləğv olunmaq təhlükəsiylə üzləşəcək. Bilet sahiblərinin pulları geri qaytarılacaq.
Pandemiya dünya futbolunu böhran vəziyyətinə salıb. “Barselona”, “Real”, Pari Sen Jermen, “Seltik” və digər nüfuzlu klublar futbolçularının maaşını 30-50% azaltmaq barədə qərar qəbul edib. Portuqaliyanın "Portu" klubu isə daha çətin günlər keçirir. Avropaya bir çox futbolçu bəxş edən klub koronavirus pandemiyasının yaratdığı maliyyə problemlərinə görə iflas olmaq təhlükəsindədir. 250 milyon avro borcu olan klubун iyunun 30-dək 100 milyon avro ödəmə etməsə, iflas olmaq təhlükəsi ilə üz-üzə qalacağı bildirilib. Buna görə də klubун aparıcı futbolçularını yayda satacağı gözlənilir.
Koronavirus pandemiyası səbəbindən yaranan böhran "Barselona"nın maliyyələşməsinə də neqativ təsir edəcək. "El Pais"in məlumatına əsasən klub rəhbərliyinin fikrincə, iqtisadiyyatdakı tənəzzül Kataloniya təmsilçisinin 140 milyon avro itirməsinə səbəb olacaq. Bildirilib ki, "Barselona"nın potensial problemləri klubun hüququ forması ilə bağlıdır. Kataloniya təmsilçisi ingilis və italyan klublarınдан fərqli olaraq, qeyri-kommersiya təşkilatıdır. Buna görə klub stadionun adını sponsorlara təklif edib.
Mövcud vəziyyət futbolçuların qiymətinin aşağı düşməsinə səbəb olacaq. Artıq “Barselona”nın vitse-prezidenti Jordi Kardoner koronavirus pandemiyasının transferi bazarına təsir edəcəyini etiraf edib. Onun sözlərinə görə, “Barselona” da futbolçuları almağa yox, dəyişdirməyə hazırlaşır. Çünki mövsümün dayanması səbəbindən klub artıq 120-140 milyon avro itirib. Qeyd edək ki, hazırda Avropa klubları indi ikitərəfli deyil, üçtərəfli formada da futbolçuları dəyişmək variantı üzərində çalışırlar.
Səhmlərini beynəlxalq birjalara qoyan Avropa klubları koronavirus pandemiyasının səbəb olduğu böhranla əlaqədar problem yaşayırlar. Mart ayında "Yuventus"un səhmləri 21.6 faiz düşüb. Klubun oyunçularının maaşlarının azaldılmasına razılıq verməsi Turin təmsilçisinə mənfi təsiri qismən azaldıb. "Mançester Yunayted"in isə ay ərzində səhmləri 11.06 faiz düşüb. Eyni problemi Bundesliqa təmsilçisi Dortmund "Borussiya"sı da yaşayıb. Klubun səhmlərinin qiyməti 37.6 faiz azalıb.
İtaliya A seriyası və Fransa çempionatı iyunda da başlamayacağı təqdirdə turnirlərin yayımını reallaşdıracaq TV-lər ödədikləri maliyyəni geri tələb edəcək. TV rəsmiləri əvvəlcədən danışılan məbləğin müqabilində göstərilən oyun sayının az olmasını əsas səbəb kimi göstərib.
Futbol üzrə Avropa çempionatının 2021-ci ilə keçirilməsi UEFA-ya 300 milyon dollar ziyana başa gəlib. Çempionlar Liqası və Avropa Liqasının oyunlarının təxirə salınması da UEFA-nın bütün sponsor razılaşmalarına zərbə vurub. Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının gələn ilə təxirə salınması Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinə və Yaponiya hökуmətinə dəyəri milyardlarla ölçülən maddi zərbə vurub.
18-27 iyun tarixlərində ABŞ-ın Oreqon ştatında keçirilməsi planlaşdırılan atletika üzrə Olimpiya Təsnifat Turniri bu il baş tutmayacaq. Bildirilib ki, Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının təxirə salınması ilə bağlı sözügedən yarışın vaxtı dəyişdirilib. Turnir gələn ilin yayında təşkil olunacaq. Eyni zamanda Beynəlxalq Atletika Federasiyası ilin qalan yarışlarının da vaxtını dəyişmək barədə düşünür. Məhz bu səbəbdən təşkilat yeni sponsorlar axtarışındadıр.
Dünyanın ən çox gəlir qazandıran UFC – qaydasız təkbətək döyüşlər təşkil edən təşkilat gələn ilin büdcəsinə yenidən baxılacağını deyib. UFC rəhbərliyi artıq əvvəlki illərdə olduğu kimi idmançılara böyük büdcəli yarışlar vəd edə bilməyəcəyini söyləyib. UFC, eyni zamanda 2021-ci ildə turnirlərin sayını azaldacağını vurğulayıb.
Bununla belə, marketoloqlar artıq idman təşkilatlarına böhrandan çıxış yolu üçün məsləhətlər hazırlayır. Pandemiya başa çatandan sonra kütləvi yarışların mümkün qədər tez başlaması tövsiyə olunmur. Çünki pandemiya dövründə qazancı azalan insanlar artıq bahalı yarışlara maraq göstərməyəcək. Onlar həmin yarışları TV-dən izləməyə üstünlük verəcək. Bu səbəbdən, mütəxəssislər futbol və digər yarışlara olan biletlərdə endirim təklif etməyi məsləhət görür.
İdmanın böhrandan çıxması üçün ən böyük yük sponsorlara və iş adamlarına düşəcək. Son aylarda qazancı aşağı düşən nüfuzlu şirkətlət ehtiyat fonddakı maliyyənin sayəsində idmana olan xərclərini azaltmamalıdıр. Yalnız bu halda idmanın bəzi növlərini dirçəltmək mümkün olacaq. İspan iqtisadçıları gəlir gətirən idman növlərinin 2022-ci ildə əvvəlki qazancını qaytaracağını proqnozlaşdırıb.

Как мировой спорт выйдет из кризиса?
Свирепствующая в мире пандемия коронавируса нанесла серьезный урон и спорту. В большинстве стран прекращена работа во многих сферах экономики и жизнедеятельности, доходы от туризма фактически равны нулю, все силы брошены на борьбу с пандемией. А ее негативные последствия уже сейчас сказываются и еще проявятся во всех областях. Не останется в стороне и спорт…
Можно предположить, что в Азербайджан перестанут приглашать легионеров в некоторых видах спорта - боксе, борьбе, таэквондо, волейболе и футболе. Ожидается, что главным тренером национальной сборной по футболу также может стать кто-то из местных кадров, так как в сложившейся ситуации приглашать дорогого иностранного специалиста фактически бессмысленно. Если сборная и без того не готова бороться за высокие места в международных турнирах, то какая необходимость тратить миллионы и приглашать дорогого тренера?
Эх, футбол-футбол...
Пандемия породила кризис в мировом футболе. «Барселона», «Реал», «Селтик», «Пари Сен-Жермен» и другие клубы приняли решение сократить зарплаты футболистов на 30-50%. В еще более трудном положении оказался португальский «Порто». Клуб, который подарил Европе многих выдающихся футболистов, пандемия довела до банкротства. Если «Порто» с долгом в 250 млн. евро не выплатит до 30 июня 100 млн. - банкротства не избежать. Поэтому ожидается, что летом клуб выставит на продажу своих ведущих футболистов.
Негативно скажется вызванный коронавирусом кризис на финансовом состоянии и «Барселоны». Как пишет El Pais, по мнению руководства клуба, упадок в экономике обойдется представителю Каталонии в 140 млн. евро.
Затронул вызванный пандемией коронавируса кризис и европейские клубы. Так, в марте акции «Ювентуса» упали на 21,6%. Частично негативное влияние этого уменьшило согласие игроков туринской команды на снижение зарплат. На 11,06% за месяц упали акции «Манчестер Юнайтед», а котировки акций «Боруссии» из Дортмунда снизились на 37,6%.
Сложившаяся ситуация приведет к снижению стоимости футболистов. Вице-президент «Барселоны» Жорди Кардонер уже признал влияние пандемии на рынок трансферов. По его словам, «Барселона» готовится не к покупке, а к обмену футболистов, так как от прекращения сезона клуб уже потерял 120-140 млн. евро. Отметим, что в данный момент европейские клубы работают над вариантом не только двустороннего, но и трехстороннего обменов игроками.
Если в июне не возобновятся матчи итальянской серии А и чемпионата Франции, то осуществляющие трансляции этих соревнований телеканалы потребуют возврата выплаченных средств. Названная представителями телеканалов основная причина - несоответствие согласованной суммы числу транслированных игр.
Переносы, исчисляемые миллиардами
В отличие от Азербайджана мировому спорту коронавирус нанес более тяжелый удар. С угрозой потерять более $300 млн. столкнулись организаторы «Формулы-1», одного из самых зрелищных и дорогих видов спорта. Если до июля не стартует новый сезон гонок, то есть вероятность отмены соревнований уже на весь год. Владельцам билетов компенсируют их стоимость.
Перенос чемпионата Европы по футболу на 2021 год обошелся УЕФА в $300 млн. Удар по соглашениям УЕФА со всеми спонсорами нанес и перенос матчей Лиги чемпионов и Лиги Европы. Перенос летних Олимпийских игр в Токио на следующее лето грозит МОК и правительству Японии многомиллиардным ущербом.
Не состоится в этом году и намеченный на 18-27 июня олимпийский квалификационный турнир в штате Орегон в США. Было заявлено, что время проведения этого соревнования изменено в связи с переносом Олимпийских игр. Турнир будет организован летом следующего года. Одновременно Международная федерация атлетики задумалась о переносе и других соревнований года. Именно поэтому организация ищет новых спонсоров.
О пересмотре бюджета следующего года заявили также организаторы боев без правил, приносящих самый высокий доход. Руководство UFC заявило, что теперь уже не сможет обещать спортсменам соревнования с огромными бюджетами. Одновременно было заявлено и об уменьшении количества турниров в 2021 году.
Надежды на 2022
Вместе с тем маркетологи уже готовят для спортивных организаций советы по выходу из кризиса. Например, не рекомендуется приступать к проведению массовых соревнований сразу по окончании пандемии. Ведь потерявшие в период пандемии часть заработка люди вряд ли будут интересоваться дорогими соревнованиями, предпочитая следить за ними по ТВ. Поэтому специалисты советуют предлагать скидки на билеты на футбол и другие соревнования.
Наибольшая нагрузка по выводу спорта из кризиса выпадет на долю спонсоров и предпринимателей. Потерявшие в последнее время в заработке влиятельные компании не должны снижать расходы на спорт, прибегнув для этого к средствам запасного фонда. Только в этом случае станет возможным возрождение некоторых видов спорта. Испанские экономисты прогнозируют, что прибыльные виды спорта станут вновь таковыми в 2022 году.