MUĞAMIN SEHRİ ALTINDA
Polina DESYATNİÇENKO: «Azərbaycan dilində danışmağa başlayan kimi və tarı əlimə alanda insanların heyran baxışlarını hiss etdim»
Təəccüblənməyin. Kanadada yaşayan ukraynalı Polina Desyatniçenko - tarzəndir. Azərbaycan mədəniyyətinə aşiqdir. Polina etno-musiqişünasdır. Rusiyada anadan olsa da, 10 yaşından bəri Kanadada yaşayır. Onun Azərbaycan muğamı ilə ilk tanışlığı Torontoda baş verib. İlk dəfə muğamı bu şəhərdə eşidib və heyran olub. Onda Polina etno-kafedraya müraciət edərək bildirib ki, milli Azərbaycan musiqisi üzrə iş mövzusu seçəcək. Kafedra rəhbərliyi bu qərara anlayışla yanaşıb və bunun üçün hər cür şərait yaradıb. Bu gün tarzən Polina həyatını muğam olmadan təsəvvür edə bilmir. Bu örnək misalda musiqinin sərhədləri necə sildiyini görmək olur. Polina Kanadada olarkən Azərbaycan üçün darıxır. Biz Azərbaycanda ola-ola onun Azərbaycan muğamını tarda ifa etməsindən ləzzət alırıq, onun mədəniyyətimizin özəlliklərini və "dadını" bu qədər dərindən bilməsinə heyran qalırıq. Əgər o, ukraynalı olmasaydı, rahatca onun azərbaycanlı olduğunu söyləyə bilərdik. Ancaq insan ürəyi ilə düşünürsə, milliyyətin nə önəmi var?
- İndi biz koronavirusla bağlı çox çətin bir zamanı yaşayırıq. Musiqi həmişə qeyri-müəyyənlik və melanxoliya halını ötürməyə kömək edib...
- Dünyanın bir çox yerində səsləndirilən məşhur Azərbaycan deyimi var: "Musiqi ruhun qidasıdır". Xüsusilə, daxili narahatlıq və ya stres anlarında musiqinin ruha bir iksir kimi təsir etdiyini hiss edirsən - sakitləşdirir və bütün mənfi təsirləri aradan qaldırır. Musiqi hətta insanları birləşdirə biləcək böyük bir gücdür. Sadə bir örnək verim - artıq ümumbəşəri sayılmağa başlayan mahnılar var. Axı, onlar bütün dünya insanlarının dodaqlarındadır. Bu mahnıları oxumağa və ya dinləməyə başlayanda birliyimizi hiss edirik. Bu gün hamımız bir-birimizdən təcrid olunmuşuq, yaxın insanları minlərlə kilometr ayırır, yalnız musiqi bir-birimizin yanında olduğumuzu və heç bir şeyin bizi ayıra bilmədiyini hiss etməyə kömək edir. Etiraf edin ki, hər birimizin bizi başqa insanlara, yaxud heç fərq etmədən sevimli və əziz yerlərə, şəhərlərə, hadisələrə bağlayan və ya onlarla bağlı olan mahnılar var. Biz həmin mahnını eşidən kimi dərhal çevrədəki gerçəklikdən uzaqlaşırıq və həmin günə, həmin şəxsin yanına və ya həmin yerə keçirik... Mən indi Kanadada yaşayıram və Azərbaycan üçün, həqiqətən, darıxıram. Ancaq mənim muğamım var, qulaq asanda məsafələri və okeanları keçərək arzularımın ünvanına səyahət etmək imkanı əldə edirəm...
- Siz muğamla 17 yaşınızda Kanadada tanış olmusunuz. 2013-cü ildə Bakıya gəlmisiniz. Belə çıxır ki, Azərbaycana tara görə aşiq olmusunuz?
- Əslində, Azərbaycan musiqisi ilə tanışlığım daha əvvəl baş verib (gülümsəyir). Məsələ bundadır ki, Torontoda keçmiş fortepiano müəllimim Maya Cəfərova - azərbaycanlıdır və o, mənə Vaqif Mustafazadə, Qara Qarayev, Adil Bəbirov və başqaları kimi böyük bəstəkarların incilərini çalmağı öyrətdi. Mən bu kompozisiyalara heyran oldum və Torontoda Azərbaycan diasporunun - Azərbaycanın Şimali Amerikadakı ən böyük diasporalarından birinin tədbirlərində iştirak etməyə başladım. Torontoda yaşayan gözəl Azərbaycan musiqiçiləri ilə tanış oldum. Bunların arasında İsmayıl Hacıyevi xüsusilə qeyd etmək istərdim - bir vaxtlar məni öz «İpək Yolu» kamera orkestri ilə çıxış etməyə dəvət etmişdi. Orkestrlə birlikdə çıxış etmək üçün Azərbaycandan bir muğam üçlüyü - Munis Şərifov, Sahib Paşazadə və Güllü Muradova gəlmişdi. Mən pianoda müşayiət edirdim. Bu üçlüyün ifasını eşitdiyim an həyatımı və karyeramı tamamilə dəyişdirən həlledici məqam oldu.
- Hansı daxili halınız sizin muğama təslim olmağınıza səbəb oldu?
- Muğamın musiqi dünyası sanki məni ovsunladı! Axı, bu əsrarəngiz musiqi janrı həm də bir çox duyğuları – sevgi təlatümlərini, xoşbəxtliyi və kədəri, ehtirası və müdrikliyi özündə əks etdirir. Həm də tarın Bax, Motsart və Bethovenin kompozisiyalarını incəliklə çatdırmaq qabiliyyəti məni də heyrətləndirdi. Azərbaycan mədəniyyətinə olan həvəsim doktorluq dissertasiyamın tədqiqat mövzusu olaraq muğamı seçməyimə səbəb oldu və bundan sonra ilk dəfə Azərbaycana gəldim.
- Kanadadan olan ukraynalı qızın Azərbaycan mədəniyyəti, adət və ənənələri mühitinə uyğunlaşma dövrü necə keçdi?
- Mən Azərbaycana etno-musiqi tədqiqatçısı kimi gəlmişdim. Məqsədim doktorluq dissertasiyam üçün məlumat toplamaq idi, yəni bu, çoxdan hazırlaşdığım deməkdir. Yerli əhalinin tarixini, adət-ənənələrini öyrəndim, davranışları və həyat tərzləri haqqında mümkün qədər çox məlumat almağa çalışırdım. Rus dilini bilməyim və Azərbaycan dilini öyrənməyim, özəlliklə də muğamı öyrənməyim, gerçəkdən də mənə mədəni maneələri aşmaqda kömək etdi. Hər dəfə Azərbaycan dilində danışmağa başlayanda və tarı əlimə alanda insanların heyran baxışlarını hiss edirdim. Onlar həmişə mənə kömək etmək istəyirdilər, çox qonaqpərvər və mənimlə mehriban idilər. Mən Azərbaycan xalqının bu keyfiyyətlərini çox yüksək qiymətləndirirəm.
- Demək olar ki, Azərbaycanın bütün guşələrini gəzmisiniz. Sizdə mədəniyyət şok yaradan nəsə oldu, yaxud əvvəlcə qeyri-adi gələn, yaxud da əksinə sizi təəssüratlandıran nə iləsə rastlaşdınız?
- Mən Şəki, Şamaxı, İsmayıllı, Xınalıq, Quba, Qəbələ, Lənkəran, Nardaran, Maştağa, Kürdəxanı, Zirə və Hövsanda olmuşam, dörd il Bakıda yaşamışam. Məni gerçəkdən heyran edən şey güclü ailə ənənələri oldu. İnsanların çoxu üçün ailə dəyərləri prioritetdir. Muğam ustalarının ifalarını izləmək üçün çox sayda Azərbaycan toylarında iştirak etmişəm və Azərbaycan mədəniyyətinin əsasını təşkil edən toy adətlərini görmək çox maraqlı oldu. Azərbaycana ilk gəlişlərimdən birində "pir" adı ilə daha çox tanınan müqəddəs yerləri ziyarət etdim. 2013-cü il idi. Bu yerlərdə çildağ kimi mərasimlər var, yaxud narahatlığı azaltmaq və qorxunu götürmək üçün dəridə bükülmüş kağız yandırırlar. Xalq təbabətində mistika elementlərinin olmasına çox təəccübləndim. Başqa inanclar da var ki, çox qəribə, lakin maraqlıdırlar. Məsələn, kimsə yaxşı şeylər söylədikdə, pis gözdən qorunmaq üçün arxanı qaşımaq kimi.
- Bir çox tar ustasından dərs almısınız. İki məktəbi xüsusi qeyd etmək lazımdır - Vamiq Məmmədəliyevi və Elxan Mansurovu. Bu məktəblərin sizin üçün fərqi nədir və özünüz üçün kəşf etdiyiniz ən qiymətli şey nədir?
- Mənim bəxtim çox gətirdi ki, musiqi sənətini Azərbaycanın ən görkəmli tar ustalarından - Ramiz Quliyev, Aslan Məhərrəmov, Elxan Mansurov, Valeh Rəhimov, Vamiq Məmmədəliyev və Elxan Müzəffərovdan öyrəndim. İlk müəllimim isə Təbrizdən olan tarzən, Ramiz Quliyevin keçmiş tələbəsi Məhəmməd Amanollahi olub. O, Toronto yaxınlığında yaşayır və Azərbaycana gəlməzdən öncə bir neçə ay ondan dərs aldım. Bu gün əsas müəllimlərim Elxan Mansurov və Vamiq Məmmədəliyevdir. Vamiq Məmmədəliyev məktəbi tarzənlər Əhməd Bakıxanov və Hacı Məmmədovun ifa tərzlərini özündə birləşdirir ki, həm də sürət baxımından daha virtuozdur. Bu üslub bu gün çox populyarlıq qazanıb. Vamiq müəllimlə dərslərdən sonra mənim ifa texnikam xeyli yaxşılaşdı. Mənə muğamın çox maraqlı və nadir hissələrini öyrətdi. Çalğının Mansurov məktəbi isə bənzərsizdir. Elxan Mansurov Bəhram Mansurovun əsas varisidir. Ustadın çalğı tərzi böyük texnika və mizrabın «pərvanə mizrab», ya da «əlif mizrab» kimi müxtəlif ştrixlərini bacarmaq sənətkarlığı tələb edir. Burada başlıca şey sürət deyil, mizrabla çalğının ifadəli olmasıdır. Bu üslub qəzəl oxunmasına çox yaxındır və əruz vəzni ölçülərinə riayət etməyi tələb edir. Mən Elxan müəllimdən öyrəndiyim repertuardan bir disk yazdırmışam. Disk "Təfəkkür səyahəti" adlanır və onu veb saytımda (https://polinadessi.com) dinləmək mümkündür.
- Ustad Vamiq Məmmədəliyev çıxışlarının birində qeyd edib ki, musiqiçilər klassik üsluba uyğun olmalıdırlar və musiqini "düzgün formada" gələcək nəsillərə çatdırmalıdırlar. Siz də klassik ifa tərzinə də üstünlük verirsiniz. Klassikləri dəyişdirmədən onu çağdaş dinləyici üçün necə maraqlı etmək olar?
- Muğam improvizasiya tələb edən musiqi sənətidir. Cəsarətlə çeviklikdən danışa bilərsiniz, o çevklikdən ki, ifanın müəyyən, o cümlədən çağdaş auditoriyaya uyğunlaşdırılması üçün işlədilməsi yolveriləndir. Ancaq maraqlı və heç də sadə olmayan eydirməni, yəni improvizasiyanı yalnız güclü klassik təməli olan ifaçılar gerçəkləşdirə bilir. Muğam ifa edən musiqiçilərin klassik formaya yiyələnməsi üçün bir qayda olaraq 5-15 il tələb olunur. Yalnız bundan sonra onlar öz "barmaq"larını əlavə etməklə bu formaya hər hansı bir dəyişiklik edə bilərlər ki, bu da tarzənlərin öz ifa tərzinin yaranması deməkdir. Yalnız klassik formanı dərindən bilən və musiqini ötürmək üçün yetərincə həyat təcrübəsinə sahib olan muğam ifaçısı improvizasiya edə bilər ki, bu da istənilən dinləyicinin, klassik musiqi xiridarının və ya çağdaş axın tərəfdarlarının ürəyini titrədər.
- Fikrinizcə, indi kim savadlı şəkildə improvizasiya edə bilir?
- Alim Qasımov. Onun erkən səs yazılarına qulaq assanız, onun klassik formaya necə tam əməl etdiyini hiss edə bilərsiniz. Zaman keçdikcə onun bilikləri də dəyişib, onun öz üslubuna qədər yetişib və yalnız bundan sonra o, muğam ifasının tamamilə yeni bir yolu yaradıb. O, bu qədim musiqi janrında tamamilə inqilab edib. İndi o, yaşından, dinindən və mənşəyindən asılı olmayaraq insanları ağladan bir tərzdə oxuyur. Əgər musiqiçinin belə bir klassik təməli yoxdursa, onun ifası muğamı təhrif edir. Müəllimlərim bunu «yamaq» adlandırırlar. Şəksiz ki, çağdaş dinləyicinin xoşuna gəlmək üçün klassik formadan müəyyən hissələri götürə və ona İran, Türkiyə, Hindistan musiqisi əlavə edə bilərsiniz. Bəs, belə musiqinin emosional və fəlsəfi gücü varmı ?! Mən buna şübhə edirəm.
- "Muğam fəlsəfəsi". Dissertasiya başlığından belə görünür ki, sizin üçün musiqinin əsas ideyası önəmlidir. Azərbaycan milli incəsənətinin bu qədim formasının fəlsəfəsi nədir?
- Muğamın fəlsəfəsi insanları həyatın mənası, onların var olmasının təyinatı barədə düşünməyə vadar etməkdir. Düşünürəm ki, muğamın əsas mövzusu sufizmdə öz əksini tapmış sevgi forması - "eşq"dir. Bu gerçəkliyə, kamilliyə aparan yol kimi təfsir edilə bilən sevgidir. "Eşq" sözü "aşeqa" sözündən yaranıb – bu, ətrafındakı hər şeyi udan bir bitkidir. Buna görə də, burada söhbət hər şeyi dəyişən, çətinliklər, məyusluqları aradan qaldırmağa və bunun üçün fədakarlıq göstərmək üçün güc verən ehtiraslı sevgi və istəkdən gedir. Bu, Leyliyə aşiq olan Məcnunun eşqidir, çünki onun simasında Tanrının təcəllisini görür. Bu sevgi təkcə bir insana deyil, Tanrıya, vətənə də ünvanlana bilər... Muğam musiqisi dərindir və "eşq" sözünün mənasını yetərincə aydın şəkildə çatdırır. Muğama qulaq asmaqla o eşqi yaşamaq olar və burada sözlərin olması mütləq deyil. Bax, muğamın fəlsəfəsi bundadır. Eşq həm də muğamda səslənən qəzəl poeziyasının mövzusudur. Mən Vasim Məmmədəliyev (Allah rəhmət eləsin!), Valeh Rəhimov, Hacı Aqil Məlikov, Tərlan Quliyev, İlqar Fəhmi, Lalə Əlizadə kimi görkəmli şəxsiyyətlərlə qəzəl poeziyasının fəlsəfi dünyası haqqında çox söhbət eləmişəm.
- Sizin musiqiniz sükutu və təkliyi, yoxsa zalın səs-küyünü və gurultulu alqışları sevir?
- Qızıl ortanı. Muğamın auditoriyaya ehtiyacı var, çünki dinləyicidən gələn enerji var və o, çıxış zamanı sizi ilhamlandırır. Ancaq bir önəmli nüansı da nəzərə almaq lazımdır: muğam ifasını izləyici ilə yaxın, daha dəqiqi, ruhi və çox gizli bir bağlantı olmadan təsəvvür etmək çətindir. Amma çox böyük auditoriya, ümumiyyətlə, bu effekti verə bilməz.
- Bu sözlər sizin bir ifadəni xatırlatdı - "Muğam dua kimidir", gizli dua...
- Muğam sevginin ifadəsidir. Mənim üçün bu, həyata sevginin ifadəsidir. Bu, fəlsəfi təfəkkür məqamıdır - bizi təmizləyən və şükür edə biləcəyimiz hər şeyi xatırladan düşüncə növüdür. Azərbaycana ilk dəfə gələndə təəccüblənirdim ki, insanlar muğam dinlədikdə və ya sadəcə danışanda ağlaya bilərlər. Düşünürəm ki, səmimi dua zamanı da insanlar eyni hissləri yaşayırlar.
- Öz alətləriniz barədə danışın.
- Üç tarım var: biri konsert çıxışları üçün, ikisi evdə məşq üçün. Mansurov tərzində olan konsert tarımda simlər xüsusi düzülüb, xüsusi xərək qoyulub və membranında deşik var. Bu özəlliklər Mansurov məktəbinin "sirləri"dir və onlar alətin səsini dəyişdirirlər. Tarda çalmaq bir insanla münasibətləri inkişaf etdirmək kimidir. Əvvəlcə alətə alışmalısınız, gecə-gündüz məşq edərək texnikanı inkişaf etdirməlisiniz və nəticədə, barmaqlarınızda döyənəklər yaranacaq. Ancaq bu sizi qorxutmamalıdır. Siz alətin qayğısına qalmağı, onu təmizləməyi, simləri dəyişdirməyi və s. öyrənməlisiniz. Birlikdə yaşanan bütün çətinliklərdən sonra siz bir bütöv kimi çıxış edə biləcəksiniz! İnanın, əziyyətinə dəyən bir zövqdür. Alətlərimə adlar vermişəm, çünki mənim üçün onlar muğam dünyasının canlı bələdçisidirlər. Konsert tarım Simurqdur - ona ilahi gözəlliyin rəmzi olan əfsanəvi quşun adını vermişəm. Mənim gözəl bir Azərbaycan musiqi alətim – qavalım da var. Gələcək üçün hədəflərimdən biri də onun fantastik ritmlərini ifa etməyi öyrənməkdir.
- İki il əvvəl Polinanın diqqəti Avropada konsertlərə, öz tələbələri ilə dərslərinə və tarı Kanadada məşhurlaşdırmağa yönəlmişdi. Arzularınız gerçəkləşirmi və yeni hədəfləriniz varmı?
- Mən ABŞ, Kanada, Böyük Britaniya, Almaniya və Yunanıstanın müxtəlif şəhərlərində olmuşam və oralarda mühazirələr keçmişəm, konfranslarda iştirak etmişəm, muğam haqqında təqdimatlar etmişəm, tar çalmışam. Təəssüf ki, vaxt az olduğuna görə mənim öz tələbələrim yoxdur, amma hər şey hələ qabaqdadır. Hələ özüm muğamı öyrənirəm.
- Sizin uğurlarınız sırasına Harvard Universiteti ilə əməkdaşlıq da daxildir...
- 2017-ci ildə Toronto Universitetində doktorluq dissertasiyası müdafiə etdim və bundan dərhal sonra Harvard Universitetində Azərbaycan muğamı haqqında kitab yazmaq üçün təqaüd aldım. Harvard Universitetində Azərbaycan muğamından mühazirələr oxumuşam, kitabxanalarda və arxivlərdə çox vaxt keçirmişəm. Biz həm də konfrans təşkil edirdik, amma təəssüf ki, mövcud qlobal koronavirus böhranı səbəbindən təxirə salınıb.
- Polina, özünüzü hansı məqamda tapdınız və necə anladınız ki, artıq özünüzü tapmısınız? Özlərini axtaran gənclərə motivasiyanı itirməmək və ilhamı haradan almaq barədə hansı məsləhətləri verərdiniz?
- Öz həyat yolunu tapmağa çalışan gənc insanlara məsləhət görərdim ki, ətrafdakı hər şeylə maraqlansınlar və yeniliklərə açıq olsunlar. Biz bu qədər fərqli mədəniyyəti, həyat tərzi və incəsənəti olan böyük bir dünyada yaşayırıq. Bəşəriyyəti onun bütün müxtəlifliyi ilə tanımaq üçün bir ömür yetməz. Özümü axtararkən həmişə əvvəlcə həyatın özünü tanımağa, bu məsələyə çoxyönlü yanaşmağa və stereotipik düşüncə tərzindən yayınmağa çalışırdım. Təəssüf ki, bu gün gənc insanları gerçəklikdən yayındıran bir çox amillər var. Onlar sadəcə bir anda həyatdakı gerçək həzzi anlamaq fürsətini əldən verərlər. Buna görə özünüzə, daxili dünyanıza və istəklərinizə qarşı ayıq və çox diqqətli olmalısınız. Gənc insanlara əsas tövsiyəm zamanı dəyərləndirmək və qayğısına qalmaqdır, çünki vaxt dayandıra bilmədiyimiz və geri döndərə bilməyəcəyimiz tək amildir.

Polina Dessiatnitchenko: “I notice the charmed looks of people whenever I speak Azerbaijani or pick up the tar.”
Will you be surprised if I tell you that Polina Dessiatnitchenko is an ethnic Ukrainian living in Canada and playing tar. She loves the Azerbaijani culture. Polina is an ethnomusicologist. She was born in Russia but has been living in Canada since she was 10 years old. Polina first learned about the Azerbaijani mugham in Toronto. She was fascinated by its sounds the instant she heard the mugham. Then Polina applied to the department of ethnic studies and chose the national Azerbaijani music as an area of research. The department reacted to Polina’s decision with understanding and created all the conditions necessary for the research. Today, Polina cannot imagine her life without mugham. This is a striking example of how the music can erase the boundaries. Polina misses Azerbaijan very much when she is in Canada, while we enjoy listening to Polina’s performance of Azerbaijani mugham and become surprised when we learn about her deep knowledge of the features and "goodies" of our culture. Had she not been Ukrainian, one could say that she is an Azerbaijani. Anyway, is nationality important when one thinks with the heart?
"We are going through a very difficult time because of the novel coronavirus. But music has always helped relieve anxieties in such times of uncertainty and melancholy..."
"There is a famous saying in Azerbaijani: ‘Music is food for the soul’ (Musiqi ruhun qidasıdır). Music acts like a balm for the soul, soothing and removing all the negativity, especially when you feel anxiety and stress growing inside you. Music has a great power to unite people. As a simple example, consider the songs that are already known and listened to as the universal pieces of music. They are known all over the world. When we start singing or listening to them, we feel the sense of solidarity. Today, when we are all isolated from each other, when close friends and relatives are thousands of kilometers away from each other, only music helps to feel that we are close and nothing can separate us. I am sure that each of us knows songs that we can easily associate with our beloved ones, or even various memorable locations and events. And as soon as we hear that very song, our memory takes us back to that person or place that day... I live in Canada and really miss Azerbaijan. But I have mugham, which gives me an opportunity to travel to the places of my dreams, where distances and oceans matter not..."
"Your first acquaintance with mugham was in Canada when you were 17 years old. In 2013, you came to Baku. It means that you fell in love with Azerbaijan through tar, doesn’t it?"
"In fact, my acquaintance with the Azerbaijani music happened even earlier (smiles). My former piano teacher in Toronto, Maya Jafarova, is Azerbaijani, and she taught me how to play the masterpieces of such great composers as Vagif Mustafazade, Gara Garayev, Adil Babirov and others. It was a fascinating experience, which soon made me a frequent visitor at various events organised by the Azerbaijani diaspora in Toronto - one of the largest diasporas of Azerbaijan in North America. I met wonderful Azerbaijani musicians living in Toronto. I would especially like to mention Ismayil Hajiyev, who even invited me to perform with his Silk Road chamber orchestra. A mugham trio, including Munis Sharifov, Sahib Pashazade and Güllü Muradova, came from Azerbaijan to perform with the orchestra. I accompanied the musicians on the piano. It was that performance that completely changed my life and career."
"What was your inner state when you decided to give yourself over to the power of mugham?"
"The musical world of mugham; it literally mesmerised me! This mysterious musical genre is full of emotions, including impulses of love, happiness and longing, passion and wisdom. I was also struck by the ability of tar to convey the works of Bach, Mozart, and Beethoven so subtly. My passion for the Azerbaijani culture prompted me to choose mugham as the topic of research for my doctoral thesis, and after that I decided to visit Azerbaijan for the first time."
"How would you describe the first contacts of a Ukrainian girl from Canada with the Azerbaijani culture and traditions?"
"I came to Azerbaijan as a researcher of ethnic music. As I said, initially, it was all about collecting information for my doctoral thesis, which means that I had been preparing for a long time. I studied the history, traditions and customs of the local population, and tried to learn as much as possible about the behavior and lifestyle of Azerbaijanis. My knowledge of the Russian language and the study of Azerbaijani, especially the study of mugham, really helped me overcome the cultural barrier. I notice the charmed looks of people whenever I speak Azerbaijani or pick up the tar. They always wanted to help me; they were very hospitable and friendly. I really appreciate these qualities of the Azerbaijani people."
"You have been almost everywhere in Azerbaijan. Have you had a moment of a cultural shock? Something totally unusual and impressive, maybe?"
"I have been to Sheki, Shamakhy, Ismayilly, Khynalig, Guba, Gabala, Lankaran, Nardaran, Mashtagha, Kurdakhany, Zira, Govsan, and lived in Baku for four years. What really impressed me was strong family traditions. For most people, family values are a priority. I attended many Azerbaijani weddings to watch the performances of khanendeh (mugham singers). It was very interesting to see the wedding customs as the basis of Azerbaijani culture. On one of my first trips to Azerbaijan, I visited the holy places known as ‘pir’. It was in 2013. I saw rituals such as chyldagh, or the burning of a rolled paper over the human skin to ease anxiety and relieve fears. I was very surprised to see the elements of mysticism in folk medicine. There are other beliefs, very strange, but interesting, such as scratching one’s bottom to avoid the evil eye when someone says good things."
"You studied mugham and tar with many masters, including Vamig Mammadaliyev and Elkhan Mansurov. What is the difference between their styles, and what is the most valuable thing you have discovered?"
"I was very lucky to be a student of one of the most outstanding masters of tar in Azerbaijan: Ramiz Guliyev, Aslan Maharramov, Elkhan Mansurov, Valeh Rahimov, Vamig Mammadaliyev and Elkhan Muzaffarov. My first teacher was Muhammed Amanollahi from Tabriz, a former student of Ramiz Guliyev. He lives near Toronto, and before visiting Azerbaijan, I studied with him for several months. Today my teachers are Elkhan Mansurov and Vamig Mammadaliyev. Mammadaliyev’s style combines the patterns of Ahmed Bakikhanov and Haji Mammadov, as it is brilliant in terms of speed. This style is very popular today. My performance improved significantly after lessons with Vamig-muallim. He taught me very interesting and rare patterns in playing mugham. Mansurov’s style is unique. Elkhan Mansurov is the main successor to Bahram Mansurov. His style requires a lot of technique and mastery of various mizrab (mediator) touches, such as ‘pervane mizrab’ or ‘alif mizrab’. The main technique here is not the speed, but the expressiveness of performing with mizrab. This style, which is the closest to singing ghazals, requires going in line with the arudh, one of the metrics in Oriental poetry. I recorded a disc with a repertoire that Elkhan-muallim taught me. It is called Təfəkkür səyahəti (The Journey of Thoughts), and is available for listening on my website (https://polinadessi.com)."
"Maestro Vamig Mammadaliyev once said that musicians should hold to the classical style in tar playing in order to take the music to the next generation in the ‘right form’. You also prefer the classical style of performance. How can one remain popular among the contemporary audiences without compromising the classical style?"
"Mugham is a musical art that requires improvisation. You can call it flexibility, which may be used to adjust the performance for a specific audience, including the contemporary one. But only the professional musicians with a strong classical background can turn improvisation into success, which is an interesting experience, but not as simple as it might sound. Mugham performers typically need 5 to 15 years to master the classical style. Only after that they can make changes to their style by adding their own barmags (idiosyncratic musical gestures), which they recognise as their individual manner of performance. Only the mugham players with a deep knowledge of the classical style and rich life experience can improvise to convey their music to wider audiences, which then can touch the heart of any listener, whether it is a connoisseur of classics or a fan of modern trends."
"Which musicians are experts in improvisation?"
"Definitely, Alim Gasimov. You can feel how exactly he follows the classical style when you listen to his earlier performances. Over time, this knowledge was transformed, growing into his own style. Only after that he created a completely new way of singing the mugham. He has completely revolutionised this ancient musical genre. Now he makes people cry regardless of their age, religion and origin. The lack of classical background distorts the mugham. My teachers call it yamag vurmag (patching), when one can borrow ‘patches’ from various ‘old school’ music styles of Iran, Turkey, India, jazz to please the audience. But I seriously doubt that the music will be complete emotionally and philosophically."
“You called your thesis The Philosophy of Mugham, which means that you value the main idea of the music. Can you describe your perception of the philosophy of this ancient form of Azerbaijani national art?”
"The philosophy of mugham is to make people think about the meaning of life and their existence. I think that the founding theme of mugham is ‘eshq’, which is yet another incarnation of love as Sufis understood it. This is love that can be interpreted as a path to the truth, to perfection. The Arabic word ‘eshq’ comes from the same root in ‘asheqa’ - a plant that absorbs everything around it. So, it is all about passionate love and desire, which transform us, giving us the strength to overcome the difficulties and disappointments, and encouraging us to make sacrifices if necessary. This is the eshq of Majnon to his Leyla, whom he imagined as a reflection of God. Not only a person but also God or one’s homeland can be the object of such a love... Mugham holds a deep and very tangible association with the meaning of eshq. One can experience love listening to mugham. And no words are necessary in this case. This is the philosophy of mugham. Eshq is also the theme of ghazals – poems used in mugham. I spent a lot of time discussing the philosophy of ghazals with the prominent masters of Azerbaijani art, including Vasim Mammadaliyev, Valeh Rahimov, Haji Aghil Malikov, Tarlan Guliyev, Ilgar Fahmi, and Lala Alizade."
"Does your music enjoy silence, solitude or the noise of the halls with the stormy applause?"
"It is something in the middle of the two. Mugham needs an audience because there is energy that comes from the audience and can inspire me. But it is important to note that it is difficult to imagine the performance of mugham without a close and more intimate, spiritual, if you like, connection with the audience. A too large audience might not work in this case."
"These words reminded me one of your sayings that ‘mugham is like a prayer’ because it is as confidential..."
"Mugham is an expression of love. For me, this is an expression of love of life. This is a moment of philosophical contemplation (‘tafakkur’) - a kind of thinking that purifies our soul and reminds us of everything we should be thankful of. When I first came to Azerbaijan, I was surprised to see people crying when listening or just talking about mugham. I think that people experience the same feelings during a prayer."
"Tell us about your instruments."
"I have three tars: one for concert performances and two for practicing at home. The concert tar is made in the Bahram Mansurov style with a special order of strings, a special kharak (bridge) and a hole in the membrane. These features are the secrets of the Mansurov school, which change the sound of the instrument. Playing tar is like developing a relationship with a person. First you need to get used to the instrument by training everyday, developing your own technique until you get blisters on your fingers. But this should not scare you. You should learn how to take care for the instrument, clean it, change strings and so on. Only after you leave all the difficulties behind, you will be able to perform as a single entity! Believe me, this is a pleasure that is worth it. I gave names to my instruments, because for me they are living guides to the world of mugham. I called my concert tar Simurg - a mythical bird, which is a symbol of divine beauty. I also have another wonderful Azerbaijani instrument called ghaval. One of my goals is to learn to play its fantastic rhythms."
"Two years ago, you were focused on touring with concerts in Europe, teaching your own students and promoting tar in Canada. Did your dreams come true? Are there new goals?"
"I visited different cities in the USA, Canada, Great Britain, Germany, Greece, where I gave lectures, participated in conferences, made presentations about mugham, and gave various tar performances. Unfortunately, due to lack of time, I do not have students any more, but I still hope to have them in the future. For now, I continue learning mugham."
"Your achievements include collaboration with the Harvard University..."
"I defended my doctoral thesis in 2017 at the University of Toronto, and immediately after that I received a scholarship at the Harvard University for writing a book about the Azerbaijani mugham. At Harvard, I gave lectures on mugham and spent a lot of time at local libraries and archives. We also organised a conference but, unfortunately, it was postponed due to the current global coronavirus crisis."
"When did you recognise that you found your own path of life? What advice would you give young people who are in search of themselves, how not to lose motivation and where to get inspiration?"
"I would tell them to be curious about everything that surrounds them and be open to the new. We live in a vast world with so many different cultures and styles of life. A whole life is not enough to know mankind in all its diversity. In the search for myself, I always tried to know the life itself, trying to treat this phenomenon in all its multifaceted spectrum, and to avoid stereotypical thinking. Unfortunately, there are many factors that distract young people from the truth. At some point, they just miss a chance to understand their true passion in life. That’s why you need to be vigilant and very attentive to yourself, your inner world and desires. And my key piece of advice to young people would be to value and not to waste their time, because time is the only thing that we cannot stop or return."