AVROPA PERSPEKTİVLƏRİ İLƏ, ANCAQ İLLÜZİYASIZ
Dünyanın koronavirusdan sonra necə dəyişəcəyilə bağlı diskussiyalar, yəqin ki, uzun müddət bitməyəcək. Doğrudur, dəyşikliklərin olacağı artıq məlumdur. Lakin dünyanın siyasi xəritəsində miqyaslı, qüvvələr balansında ciddi dəyişikliklər gözləməyə, yəqin ki, dəyməz. Bu, birləşmiş Avropaya da aiddir. Aİ ölkələrinin karantin rejiminin yüngülləşdirildiyini elan etməyə başlaması ilə koronavirus səbəbilə yaranmış siyasi incikliklər də ikinci plana keçir. Bununla da, İttifaq ənənəvi gündəliyə qayıdır. Bu ənənəvi gündəlikdə önəmli yerlərdən birini isə «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramı tutur.
Vacib direktiv
Avropa İttifaqı Şurası mayın 11-də bundan sonra Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı»na münasibətdə rəsmi mövqeyi sayılacaq sənədi təsdiq edib. Bundan əvvəl qurumun 2017-ci ildə keçirilmiş Brüssel sammitində «2020-ci ilədək 20 hədəf» proqramı qəbul olunmuşdu. Orada söhbət iqtisadiyyatda, dövlət idarəçiliyində, infrastruktur və cəmiyyətin inkişafında konkret islahatlardan gedirdi. İndisə Aİ yeni qonşularla bağlı vəzifələri deyil, öz prinsiplərini bəyan edir.
Sənəddən görünən odur ki, Avropa İttifaqı Şurası, ilk növbədə, ümumdemokratiya, çiçəklənmə və sabitlik zonasının yaradılmasına sadiqliyini bildirir. Bu zaman Avropa Helsinki Yekun Aktı və ATƏT-in Paris xartiyasında əksini tapmış beynəlxalq düzən qaydalarına – «beynəlxalq hüquqa, o cümlədən ərazi bütövlüyü, müstəqillik və suverenlik prinsiplərinə» əsaslanır.
Azərbaycan üçün bu, böyük uğurdur. Doğrudur, Aİ onun ərazi bütövlüyünə bundan əvvəl də dəstəyini ifadə edib. Lakin indi, Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı» ölkələrilə bağlı siyasətdə əsaslandığı əsas prinsiplərin sırasında demokratiya, insan haqları və s. ilə yanaşı, beynəlxalq hüquqa və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipləri də yer alacaq. Azərbaycanın Aİ-dən uzun müddətdir tələb etdiyi məhz bu idi və Bakı, nəhayət, istəyinə nail olub.
Bu, Azərbaycan üçün yaxşı xəbərin Ermənistan üçün pis xəbər sayıldığı məqamlardandır. Buna, hətta ermənilər üçün «pis xəbərin kvadratı» belə, demək olar. İrəvan Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı»nın qələbəsindən sonra ümid edirdi ki, «demokratiyanın qalib gəldiyi ölkə» imici ilə Avropa diplomatiyasında ciddi uğurlar qazanacaq. Reallıqda isə bunun tam əksi baş verir – Avropa İttifaqı Azərbaycanın xeyrinə təshih olunmuş yeni prinsiplər elan edir.
Aİ-nin sənədində münaqişələrin həllinə dəstəkdə ifadə olunub. Lakin əvvəllər Aİ bu məsələdə Minsk qrupunun səylərinə dəstək ifadə etməklə, tərəfləri dialoqa çağırmaqla və s. kifayətlənirdisə, bu dəfə bu məsələdə də xeyli dəyişiklik var. İlk növbədə, sənəddə bildirilir ki, Avropa İttifaqı Şurası «regionun bəzi ölkələrinin hələ də beynəlxalq hüququn tələblərinə əməl etməməsindən dərin narahatlıq duyur». Söhbət, sadəcə, «münaqişələrin həll olunmamasından» yox, məhz beynəlxalq hüququn pozulmasından gedir ki, bu da Azərbaycanın mövqeyilə tam üst-üstə düşür. Bundan başqa, Aİ münaqişənin «razılaşdırılmış danışıqlar formatı çərçivəsində aparılacaq dialoq vasitəsilə» dinc yolla həllinə dəstəyini ifadə edib. İlk baxışdan bu, ənənəvi ritorikanı xatırladır. Lakin ekspertlər bir məqama diqqət çəkir: Ermənistan uzun müddətdir ki, Qarabağın erməni icmasını danışıqlara «üçüncü tərəf» kimi qoşmağa çalışır. İndi, Aİ mövcud danışıqlar formatına dəstək ifadə edirsə, demək, Ermənistanın formatı dəyişmək arzusunun üzərindən qalın xətt çəkmək olar. Başqa sözlə, Azərbaycan Avropa trekində onun üçün ən vacib və həssas məsələdə ciddi dividend qazanır. Üstəlik, Bakı israrı nəticəsində Aİ-nin mövqeyində bəzi nüansların dəyişməsinə nail olub. Diplomatiya isə elə nüanslar sənətidir.
Nəhayət, «Azərbaycan bloku»nda daha bir vacib məqam. Avropa İttifaqı Şurası «Aİ ilə Azərbaycan arasında yeni çərçivə sazişilə bağlı davam edən danışıqlarda əldə olunmuş irəliləyişləri alqışlayır».
Bu yerdə müəyyən izaha ehtiyac var. Bu sənədin hazırlanması öz-özlüyündə Bakının böyük uğuru idi. Xatırladaq ki, Azərbaycan hələ Aİ-nin və «Şərq Tərəfdaşlığı»nın 2013-cü ildə keçirilmiş Vilnüs sammiti ərəfəsində qurumla assosiativ sazişi imzalamaqdan imtina etmişdi. O zaman iştirakçı ölkələrdən bu sənədin imzalanmasını istəyən Brüssel, eyni zamanda israrla strateji tərəfdaşlıq sazişinə hazırlığa başlanılmalı olduğunu bildirirdi.
Əslində, «Avropa standartları», «Avropa səviyyəsi» və s. ifadələr hər zaman son dərəcə cəlbedici səslənib və səslənir. Lakin reallıqda, ekspertlərin də dediyi kimi, Avropaya inteqrasiya yalnız insan haqları sahəsində yüksək standartları deyil, həm də müəyyən iqtisadi şərtlərə əməl olunmasını nəzərdə tutur. Bu isə hər bir ölkə üçün fərqli nəticələrə yol açır. Məsələn, 2008-ci ildə son dərəcə ciddi böhranla üzləşmiş Yunanıstanın başına gələnlər düşünmək üçün ciddi əsasdır. O zaman Avropa ekspertləri şişirdilmiş sosial xərclərlə, Yunanıstanın «cibinə uyğun yaşamaması» ilə əsaslandırsalar da, bir məqama diqqət çəkmirdilər. Yunanıstanın hər zaman fəxr etdiyi gəmi inşaatı sektorunu Aİ-nin rəhbər orqanlarının qərarları və direktivləri məhv edib. Bu da son deyil. Məhz «avrokvota» siyasəti nəticəsində Yunanıstan bir çox kənd təsərrüfatı məhsulunun ixracatçısından idxalçısına çevrilib. Ölkədə pambıq yığımı ikiqat azalıb, üzüm bağları məhv olub, zeytun yağını belə, qonşu İtaliyadan gətirməyə başlayıblar. Polşada isə eyni aqibəti kömür mədənləri yaşayıb. Halbuki bu yaxınlaradək kömür Polşa üçün qəndin Kuba üçün oynadığı rolu oynayırdı.
Diplomatiyada ustad dərsi
Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı» ölkələri üçün nəzərdə tutduğu assosiativ sazişdəki şərtlər də bundan yüngül deyildi. Üstəlik, bütün prosesin əsas «priz»i – Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı vəziyyət qeyri-müəyyən qalırdı. Sənəddə Aİ-yə avtomatik üzvlük nəzərdə tutulmurdu, demək, «assosiativ üzvlər»in qərarların qəbulu prosesinə təsir imkanı da olmayacaqdı. Bütün bunlardan əlavə, Bakı, ümumiyyətlə, suverenliyini Brüssellə bölmək arzusunda deyildi və deyil.
Əslində, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Avropa trektində «diplomatik ustad dərsi»ni hələ o zaman keçmişdi. Azərbaycan nə «avrohipnoz»a, nə «avroxülyalar»a təslim olmuş, İlham Əliyev isə sualı konkret qoymuşdu: «Nə vaxtdan Türkiyə Avropa İttifaqı ilə assosiasiya sazişi imzalayıb? Amma ondan sonrakı addımlar nəticə veribmi? Əlbəttə ki, yox». Daha sonra Prezident deyib: «Bəs, Türkiyəni niyə qəbul etməyiblər? Bir amilə görə, o da ondan ibarətdir ki, Türkiyə müsəlman ölkəsidir. Artıq bunu açıq deyirlər. Belə olan halda, Azərbaycanı qəbul edəcəklərmi? Əlbəttə ki, yox».
Daha sonra Prezident bu gün Avropa İttifaqı ölkələrində «Stop İslam!», «Müsəlman miqrantlara yox!» şüarı ilə çıxış edən partiyaların hakimiyyətə gəldiyini xatırladıb. Bu halda Azərbaycan orada hansı formada təmsil oluna bilər?
Öz tərəfimizdən bir maraqlı məqamı da əlavə edək: neft ölkəsi olan Norveç Aİ-də yer almır, VR-nin «sahibi» Böyük Britaniya isə oranı bu yaxınlarda tərk edib…
Bütün bunların fonunda Bakı Aİ ilə strateji tərəfdaşlıq sazişini də tələsik imzalamayıb. İlham Əliyev bu məsələ ilə bağlı kartları gənclərlə görüşlərindən birində açıb. Birincisi, Azərbaycan ÜTT-nin üzvü deyil. «...Hələ bunun vaxtı deyil. Çünki bizim əsas ixrac məhsullarımız neft və qazdır. Bundan başqa, bizə daxili bazarımızı, yerli istehsalçılarımızı və aqrar-sənaye kompleksini qorumaq lazımdır », - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Bununla yanaşı, İ.Əliyev ÜTT-nin özünün daxilində böhranın yaşadığını xatırladıb, ABŞ-ın təşkilata üzvlük məsələsinə yenidən baxdığını yada salıb, ÜTT üzvləri arasında ticarət savaşının getdiyini bildirib. «Azərbaycana təklif olunur ki, təbii qazın daxili qiyməti ixrac qiyməti ilə bərabərlik təşkil etsin. Bu, nə deməkdir? Azərbaycan istehlakçılarının, təxminən, 85 faizi təbii qazı çox ucuz qiymətə, yəni dövlət tərəfindən verilmiş subsidiya əsasında alır, qiymət də min kubmetr üçün 100 manatdır (58 dollar). Avropada isə bu qiyməti 300-500 dollardır. Belə çıxır ki, biz daxildə qiyməti kəskin artırmalıyıq – bu isə qəbulolunmazdır, yaxud öz qazımızı 58 dollara satmalıyıq, bu da mümkün deyil. Odur ki, biz bu iki əsas məsələni razılaşdırmalıyıq», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bu günə nələrin razılaşdırılıb-razılaşdırılmadığı bağlı qapılar arxasında aparılan danışıqların iştirakçılarına bəllidir. Lakin Aİ irəliləyişi alqışlayırsa, bu, çox şeydən xəbər verir. Bu, xüsusilə «Avropa Azərbaycana daha çox lazımdır, yoxsa Azərbaycan Avropaya?» sualının cavabını bilən ekspertlər üçün ciddi xəbərdir. Bakının məqsədi xaricdən alqışlar qazanmaq deyildi – Azərbaycan, ilk növbədə, öz maraqlarını güdür, hər nöqtə-vergül uğrunda bazarlıq edir, eyni zamanda Aİ ilə enerji və logistika sahəsində konkret əməkdaşlığı möhkəmləndirir. Burada Cənub Qaz Dəhlizi və yeni İpək Yolu layihələri də aparıcı rol oynayır. Və göründüyü kimi, indiki zamanda çox nadir halda rast gəlinən bu cür qürurlu diplomatiya sayəsində Azərbaycan uğurlu nəticələr əldə edir.

С ЕВРОПЕРСПЕКТИВАМИ, НО БЕЗ ИЛЛЮЗИЙ
Как изменится мир после пандемии коронавируса - тема нескончаемая. Правда, уже сегодня понятно, что перемены, конечно, будут, но вряд ли стоит ждать масштабной перекройки политической карты мира и коренного пересмотра баланса центров силы. В полной мере это касается и объединенной Европы. По мере того, как страны ЕС объявляют об ослаблении карантина, уходят на второй план и «коронавирусные» политические обиды. А эта организация возвращается к традиционной повестке дня, где далеко не последнее место занимает программа «Восточного партнерства».
Важная директива
Совет Европейского союза 11 мая утвердил документ, который отныне является официальной позицией ЕС в отношении «Восточного партнерства». Ранее на Брюссельском саммите 2017 года была принята программа «20 заданий до 2020 года», где речь шла о конкретных реформах и проектах в экономике, государственном управлении, инфраструктуре и развитии общества. Но теперь Евросоюз декларирует не задания новым соседям, а свои принципы.
Прежде всего, как гласит вольный перевод с английского, Совет ЕС подтверждает совместную приверженность созданию общей зоны демократии, процветания и стабильности. При этом Европа опирается на «правила международного порядка, международного права, включая территориальную целостность, независимость и суверенитет», как это указано в принципах Хельсинкского Заключительного акта и Парижской хартии ОБСЕ.
Для Азербайджана это уже большой успех. Строго говоря, поддержка территориальной целостности выражалась со стороны ЕС и прежде. Но теперь уважение международного права и территориальной целостности наряду с демократией, правами человека и т.д. включено в число основных принципов, на которых будет строиться политика ЕС в отношении стран «Восточного партнерства», а это именно то, чего так долго добивался и в конце концов добился от Евросоюза Азербайджан.
Это, без сомнения, тот самый случай, когда хорошая новость для Азербайджана - уже плохая новость для Армении. В данном конкретном случае - «плохая новость в квадрате». Ереван после победы «шашлычной революции» Никола Пашиняна явно рассчитывал, что имидж «страны победившей демократии» поможет добиться серьезных успехов на европейском дипломатическом поле. Но на деле события развиваются с точностью до наоборот - Евросоюз декларирует принципы, скорректированные в пользу Азербайджана.
Выражена в документе ЕС и поддержка урегулированию конфликтов. Но в отличие от прежних прецедентов, когда Евросоюз высказывался в поддержку усилий Минской группы, призывал к диалогу и т.д., на сей раз и здесь многое изменилось. Прежде всего, в документе указывается, что Совет ЕС «глубоко обеспокоен продолжающимися нарушениями международного права в некоторых странах региона». То есть речь идет именно о нарушениях международного права, а не просто «неурегулированности», что тоже явно созвучно с позицией Азербайджана. Кроме того, ЕС высказался в поддержку мирного урегулирования «на основе переговоров в рамках согласованных переговорных форматов». Казалось бы, традиционная риторика, но эксперты напоминают: дипломатия Армении давно и безуспешно добивается подключения к переговорам верхушки армянской общины Карабаха в статусе «третьей стороны конфликта». И если Евросоюз объявляет о поддержке существующих переговорных форматов, то это означает жирный политический крест на планах Армении по превращению переговоров в «трехсторонние». Азербайджан добился на европейском треке впечатляющих дивидендов в самом важном и чувствительном для себя вопросе. Причем речь идет не о «евроаплодисментах» - страна настояла на своем и добилась корректировки нюансов позиции Евросоюза. А дипломатия - это и есть искусство нюансов.
Наконец, серьезного внимания в «азербайджанском» блоке заслуживает еще один пункт. Совет Евросоюза «приветствует прогресс в продолжающихся переговорах между ЕС и Азербайджаном для нового рамочного соглашения».
А вот тут нужно пояснение. Сама по себе подготовка этого документа уже была большим успехом Азербайджана. Напомним: еще накануне Вильнюсского саммита ЕС и «Восточного партнерства» в 2013 году Азербайджан отказался подписывать соглашение об ассоциации с Евросоюзом, которое Брюссель предлагал странам-участницам, и настоял на подготовке соглашения о стратегическом партнерстве.
В самом деле, «евростандарты», «на европейском уровне» и т.д. - все это звучало и звучит весьма привлекательно. Но на деле, как напоминают эксперты, евроинтеграция предусматривала и предусматривает не только высокие стандарты прав человека, но и экономические условия, цена которых для каждой отдельной страны вовсе не нулевая.
Немалую пищу для размышлений дает пример Греции, которая в 2008 году оказалась в тисках жесточайшего кризиса. Евроэксперты рассуждали о безбожно раздутых социальных расходах, о том, что Греция жила «не по карману», но не упоминали о другом. Евродирективы и решения руководящих органов ЕС, по сути, уничтожили в Греции судостроение, которое еще недавно было здесь законной гордостью. И это еще не все. В результате политики «евроквот» Афины из экспортера многих видов сельскохозяйственной продукции превратились в их импортера. Вдвое упал сбор хлопка, вырубались виноградники, даже оливковое масло пришлось импортировать из соседней Италии. В Польше «под нож» пошли угольные шахты - при том, что уголь для Польши еще недавно значил то же, что и сахар для Кубы.
Мастер-класс дипломатии
Не менее тяжелые условия предусматривали и соглашения об ассоциации с ЕС для стран «Восточного партнерства». Но при этом главный «приз» - вступление в ЕС - отодвигался в неопределенное будущее. Автоматического членства в Евросоюзе, а значит, возможность влиять на процесс принятия решений «ассоциированное членство» не предусматривало. Не говоря о том, что в Баку вообще не желали делиться суверенитетом с Брюсселем.
По сути, президент Азербайджана Ильхам Алиев уже тогда продемонстрировал «дипломатический мастер-класс» на европейском треке. Азербайджан не поддался «еврогипнозу» и «евроиллюзиям». Ильхам Алиев озвучивает свои неудобные вопросы: «С какого периода Турция подписала с ЕС ассоциативное соглашение? А какие-то результаты имеются? Нет». И отвечает: «Только потому, что Турция - мусульманская страна. Сейчас это говорят открыто. В этом случае, примут ли туда Азербайджан? Нет». Сегодня, напоминает президент Азербайджана, в странах Евросоюза приходят к власти партии, которые выступают под лозунгами «Стоп ислам», «Остановите мигрантов-мусульман». И в каком статусе там может быть Азербайджан? Как страна второго сорта? Или как государство, выпрашивающее льготы? Информацию к размышлению добавляет, отметим от себя, и то, что в Евросоюз не входит «нефтяная» Норвегия, что оттуда вышла «хозяйка» ВР Великобритания…
Да и соглашение о стратегическом партнерстве в Баку не стали подмахивать не глядя. На одной из встреч с молодежью президент    Ильхам Алиев раскрыл карты. Во-первых, Азербайджан не является членом ВТО. «…Время не настало для такого членства, так как основа нашего экспорта сегодня - это нефть и газ. Кроме этого нам нужно защищать внутренний рынок и внутренних производителей в сфере промышленности и АПК», - пояснил глава государства. При этом добавил, что внутри самой ВТО тоже кризис, США пересматривают свое членство в ней, между участниками ВТО бушуют торговые войны. Озвучил глава государства и второй спорный вопрос - цены на энергоресурсы. «Нам предлагают продавать газ на экспорт по внутренней цене. Что это означает? Сегодня в Азербайджане 85% населения платит за газ по льготной цене, порядка 100 манатов ($58) за 1 тыс. кубометров, тогда как в Европе цены составляют $300-500 за 1 тыс. кубометров. Получается, что нам надо резко увеличить внутреннюю цену, что неприемлемо, или экспортировать газ по цене в $58, что невозможно. Поэтому нам осталось согласовать эти два ключевых вопроса», - добавил Ильхам Алиев.
Что на сегодня согласовано, а что нет, остается за закрытыми дверями переговоров. Но если в ЕС приветствуют прогресс, это говорит о многом. Особенно тем экспертам, которые отдают себе отчет в том, кто кому больше нужен: Европа Азербайджану или Азербайджан Европе? В Баку не пытались срывать внешние аплодисменты - здесь упорно и умело продвигали свои интересы, торговались за каждую запятую и одновременно наращивали конкретное и осязаемое сотрудничество с ЕС, прежде всего в энергетике и логистике. Где ведущую роль играл «Южный газовый коридор» и возрожденный Шелковый путь. Такая вот редкая сегодня дипломатия с чувством собственного достоинства, которая для Азербайджана является весьма успешной и результативной.