AVROPA PERSPEKTİVLƏRİ İLƏ, ANCAQ İLLÜZİYASIZ
Dünyanın koronavirusdan sonra necə dəyişəcəyilə bağlı diskussiyalar, yəqin ki, uzun müddət bitməyəcək. Doğrudur, dəyşikliklərin olacağı artıq məlumdur. Lakin dünyanın siyasi xəritəsində miqyaslı, qüvvələr balansında ciddi dəyişikliklər gözləməyə, yəqin ki, dəyməz. Bu, birləşmiş Avropaya da aiddir. Aİ ölkələrinin karantin rejiminin yüngülləşdirildiyini elan etməyə başlaması ilə koronavirus səbəbilə yaranmış siyasi incikliklər də ikinci plana keçir. Bununla da, İttifaq ənənəvi gündəliyə qayıdır. Bu ənənəvi gündəlikdə önəmli yerlərdən birini isə «Şərq Tərəfdaşlığı» proqramı tutur.
Vacib direktiv
Avropa İttifaqı Şurası mayın 11-də bundan sonra Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı»na münasibətdə rəsmi mövqeyi sayılacaq sənədi təsdiq edib. Bundan əvvəl qurumun 2017-ci ildə keçirilmiş Brüssel sammitində «2020-ci ilədək 20 hədəf» proqramı qəbul olunmuşdu. Orada söhbət iqtisadiyyatda, dövlət idarəçiliyində, infrastruktur və cəmiyyətin inkişafında konkret islahatlardan gedirdi. İndisə Aİ yeni qonşularla bağlı vəzifələri deyil, öz prinsiplərini bəyan edir.
Sənəddən görünən odur ki, Avropa İttifaqı Şurası, ilk növbədə, ümumdemokratiya, çiçəklənmə və sabitlik zonasının yaradılmasına sadiqliyini bildirir. Bu zaman Avropa Helsinki Yekun Aktı və ATƏT-in Paris xartiyasında əksini tapmış beynəlxalq düzən qaydalarına – «beynəlxalq hüquqa, o cümlədən ərazi bütövlüyü, müstəqillik və suverenlik prinsiplərinə» əsaslanır.
Azərbaycan üçün bu, böyük uğurdur. Doğrudur, Aİ onun ərazi bütövlüyünə bundan əvvəl də dəstəyini ifadə edib. Lakin indi, Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı» ölkələrilə bağlı siyasətdə əsaslandığı əsas prinsiplərin sırasında demokratiya, insan haqları və s. ilə yanaşı, beynəlxalq hüquqa və ərazi bütövlüyünə hörmət prinsipləri də yer alacaq. Azərbaycanın Aİ-dən uzun müddətdir tələb etdiyi məhz bu idi və Bakı, nəhayət, istəyinə nail olub.
Bu, Azərbaycan üçün yaxşı xəbərin Ermənistan üçün pis xəbər sayıldığı məqamlardandır. Buna, hətta ermənilər üçün «pis xəbərin kvadratı» belə, demək olar. İrəvan Nikol Paşinyanın «kabab inqilabı»nın qələbəsindən sonra ümid edirdi ki, «demokratiyanın qalib gəldiyi ölkə» imici ilə Avropa diplomatiyasında ciddi uğurlar qazanacaq. Reallıqda isə bunun tam əksi baş verir – Avropa İttifaqı Azərbaycanın xeyrinə təshih olunmuş yeni prinsiplər elan edir.
Aİ-nin sənədində münaqişələrin həllinə dəstəkdə ifadə olunub. Lakin əvvəllər Aİ bu məsələdə Minsk qrupunun səylərinə dəstək ifadə etməklə, tərəfləri dialoqa çağırmaqla və s. kifayətlənirdisə, bu dəfə bu məsələdə də xeyli dəyişiklik var. İlk növbədə, sənəddə bildirilir ki, Avropa İttifaqı Şurası «regionun bəzi ölkələrinin hələ də beynəlxalq hüququn tələblərinə əməl etməməsindən dərin narahatlıq duyur». Söhbət, sadəcə, «münaqişələrin həll olunmamasından» yox, məhz beynəlxalq hüququn pozulmasından gedir ki, bu da Azərbaycanın mövqeyilə tam üst-üstə düşür. Bundan başqa, Aİ münaqişənin «razılaşdırılmış danışıqlar formatı çərçivəsində aparılacaq dialoq vasitəsilə» dinc yolla həllinə dəstəyini ifadə edib. İlk baxışdan bu, ənənəvi ritorikanı xatırladır. Lakin ekspertlər bir məqama diqqət çəkir: Ermənistan uzun müddətdir ki, Qarabağın erməni icmasını danışıqlara «üçüncü tərəf» kimi qoşmağa çalışır. İndi, Aİ mövcud danışıqlar formatına dəstək ifadə edirsə, demək, Ermənistanın formatı dəyişmək arzusunun üzərindən qalın xətt çəkmək olar. Başqa sözlə, Azərbaycan Avropa trekində onun üçün ən vacib və həssas məsələdə ciddi dividend qazanır. Üstəlik, Bakı israrı nəticəsində Aİ-nin mövqeyində bəzi nüansların dəyişməsinə nail olub. Diplomatiya isə elə nüanslar sənətidir.
Nəhayət, «Azərbaycan bloku»nda daha bir vacib məqam. Avropa İttifaqı Şurası «Aİ ilə Azərbaycan arasında yeni çərçivə sazişilə bağlı davam edən danışıqlarda əldə olunmuş irəliləyişləri alqışlayır».
Bu yerdə müəyyən izaha ehtiyac var. Bu sənədin hazırlanması öz-özlüyündə Bakının böyük uğuru idi. Xatırladaq ki, Azərbaycan hələ Aİ-nin və «Şərq Tərəfdaşlığı»nın 2013-cü ildə keçirilmiş Vilnüs sammiti ərəfəsində qurumla assosiativ sazişi imzalamaqdan imtina etmişdi. O zaman iştirakçı ölkələrdən bu sənədin imzalanmasını istəyən Brüssel, eyni zamanda israrla strateji tərəfdaşlıq sazişinə hazırlığa başlanılmalı olduğunu bildirirdi.
Əslində, «Avropa standartları», «Avropa səviyyəsi» və s. ifadələr hər zaman son dərəcə cəlbedici səslənib və səslənir. Lakin reallıqda, ekspertlərin də dediyi kimi, Avropaya inteqrasiya yalnız insan haqları sahəsində yüksək standartları deyil, həm də müəyyən iqtisadi şərtlərə əməl olunmasını nəzərdə tutur. Bu isə hər bir ölkə üçün fərqli nəticələrə yol açır. Məsələn, 2008-ci ildə son dərəcə ciddi böhranla üzləşmiş Yunanıstanın başına gələnlər düşünmək üçün ciddi əsasdır. O zaman Avropa ekspertləri şişirdilmiş sosial xərclərlə, Yunanıstanın «cibinə uyğun yaşamaması» ilə əsaslandırsalar da, bir məqama diqqət çəkmirdilər. Yunanıstanın hər zaman fəxr etdiyi gəmi inşaatı sektorunu Aİ-nin rəhbər orqanlarının qərarları və direktivləri məhv edib. Bu da son deyil. Məhz «avrokvota» siyasəti nəticəsində Yunanıstan bir çox kənd təsərrüfatı məhsulunun ixracatçısından idxalçısına çevrilib. Ölkədə pambıq yığımı ikiqat azalıb, üzüm bağları məhv olub, zeytun yağını belə, qonşu İtaliyadan gətirməyə başlayıblar. Polşada isə eyni aqibəti kömür mədənləri yaşayıb. Halbuki bu yaxınlaradək kömür Polşa üçün qəndin Kuba üçün oynadığı rolu oynayırdı.
Diplomatiyada ustad dərsi
Aİ-nin «Şərq Tərəfdaşlığı» ölkələri üçün nəzərdə tutduğu assosiativ sazişdəki şərtlər də bundan yüngül deyildi. Üstəlik, bütün prosesin əsas «priz»i – Avropa İttifaqına üzvlüklə bağlı vəziyyət qeyri-müəyyən qalırdı. Sənəddə Aİ-yə avtomatik üzvlük nəzərdə tutulmurdu, demək, «assosiativ üzvlər»in qərarların qəbulu prosesinə təsir imkanı da olmayacaqdı. Bütün bunlardan əlavə, Bakı, ümumiyyətlə, suverenliyini Brüssellə bölmək arzusunda deyildi və deyil.
Əslində, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Avropa trektində «diplomatik ustad dərsi»ni hələ o zaman keçmişdi. Azərbaycan nə «avrohipnoz»a, nə «avroxülyalar»a təslim olmuş, İlham Əliyev isə sualı konkret qoymuşdu: «Nə vaxtdan Türkiyə Avropa İttifaqı ilə assosiasiya sazişi imzalayıb? Amma ondan sonrakı addımlar nəticə veribmi? Əlbəttə ki, yox». Daha sonra Prezident deyib: «Bəs, Türkiyəni niyə qəbul etməyiblər? Bir amilə görə, o da ondan ibarətdir ki, Türkiyə müsəlman ölkəsidir. Artıq bunu açıq deyirlər. Belə olan halda, Azərbaycanı qəbul edəcəklərmi? Əlbəttə ki, yox».
Daha sonra Prezident bu gün Avropa İttifaqı ölkələrində «Stop İslam!», «Müsəlman miqrantlara yox!» şüarı ilə çıxış edən partiyaların hakimiyyətə gəldiyini xatırladıb. Bu halda Azərbaycan orada hansı formada təmsil oluna bilər?
Öz tərəfimizdən bir maraqlı məqamı da əlavə edək: neft ölkəsi olan Norveç Aİ-də yer almır, VR-nin «sahibi» Böyük Britaniya isə oranı bu yaxınlarda tərk edib…
Bütün bunların fonunda Bakı Aİ ilə strateji tərəfdaşlıq sazişini də tələsik imzalamayıb. İlham Əliyev bu məsələ ilə bağlı kartları gənclərlə görüşlərindən birində açıb. Birincisi, Azərbaycan ÜTT-nin üzvü deyil. «...Hələ bunun vaxtı deyil. Çünki bizim əsas ixrac məhsullarımız neft və qazdır. Bundan başqa, bizə daxili bazarımızı, yerli istehsalçılarımızı və aqrar-sənaye kompleksini qorumaq lazımdır », - deyə dövlət başçısı qeyd edib. Bununla yanaşı, İ.Əliyev ÜTT-nin özünün daxilində böhranın yaşadığını xatırladıb, ABŞ-ın təşkilata üzvlük məsələsinə yenidən baxdığını yada salıb, ÜTT üzvləri arasında ticarət savaşının getdiyini bildirib. «Azərbaycana təklif olunur ki, təbii qazın daxili qiyməti ixrac qiyməti ilə bərabərlik təşkil etsin. Bu, nə deməkdir? Azərbaycan istehlakçılarının, təxminən, 85 faizi təbii qazı çox ucuz qiymətə, yəni dövlət tərəfindən verilmiş subsidiya əsasında alır, qiymət də min kubmetr üçün 100 manatdır (58 dollar). Avropada isə bu qiyməti 300-500 dollardır. Belə çıxır ki, biz daxildə qiyməti kəskin artırmalıyıq – bu isə qəbulolunmazdır, yaxud öz qazımızı 58 dollara satmalıyıq, bu da mümkün deyil. Odur ki, biz bu iki əsas məsələni razılaşdırmalıyıq», - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Bu günə nələrin razılaşdırılıb-razılaşdırılmadığı bağlı qapılar arxasında aparılan danışıqların iştirakçılarına bəllidir. Lakin Aİ irəliləyişi alqışlayırsa, bu, çox şeydən xəbər verir. Bu, xüsusilə «Avropa Azərbaycana daha çox lazımdır, yoxsa Azərbaycan Avropaya?» sualının cavabını bilən ekspertlər üçün ciddi xəbərdir. Bakının məqsədi xaricdən alqışlar qazanmaq deyildi – Azərbaycan, ilk növbədə, öz maraqlarını güdür, hər nöqtə-vergül uğrunda bazarlıq edir, eyni zamanda Aİ ilə enerji və logistika sahəsində konkret əməkdaşlığı möhkəmləndirir. Burada Cənub Qaz Dəhlizi və yeni İpək Yolu layihələri də aparıcı rol oynayır. Və göründüyü kimi, indiki zamanda çox nadir halda rast gəlinən bu cür qürurlu diplomatiya sayəsində Azərbaycan uğurlu nəticələr əldə edir.

TOWARDS EUROPE WITHOUT ILLUSIONS
The stories that the world is going to change after the coronavirus pandemic are and will be widely popular in the coming months. It is clear that there will certainly be changes, but it is hardly worth waiting for a large-scale redrawing of the political map of the world and a radical revision of the balance of power. The same principle applies to the united Europe as well. As EU countries announce weakening of quarantine measures, the political grievances related to the coronavirus also recede. And the EU is returning to the traditional agenda, one of the pillars of which is the Eastern Partnership program.
Important directive
On May 11, the Council of the European Union approved a document, which is now the official position of the EU regarding the Eastern Partnership. Earlier, at the Brussels Summit in 2017, the EU adopted ‘20 Deliverables for 2020’, which deals with specific reforms and projects in the economy, public administration, infrastructure and the development of society. But now the European Union declares not instructions for new neighbours, but principles.
First, the EU reaffirms the strategic importance of the partnership and the joint commitment to a common area of shared democracy, prosperity and stability. At the same time, Europe relies on “the rules of international order, international law, including territorial integrity, independence and sovereignty,” as stated in the principles of the Helsinki Final Act and the OSCE Charter of Paris.
This is a great success for Azerbaijan. In fact, EU expressed its support for territorial integrity earlier too. But now respect for international law and territorial integrity along with democracy, human rights, etc. is included in the list of basic principles, which the EU will use with respect to the Eastern Partnership countries. This is exactly what Azerbaijan has sought and finally achieved from the European Union.
Undoubtedly, this is a good news for Azerbaijan but a bad one for Armenia. After the victory of the “shish kebab revolution” of Nikol Pashinyan, Yerevan clearly hoped that the image of the “country of victorious democracy” would help to achieve serious success in the European diplomacy. But in reality, events are developing exactly the opposite - the European Union declares principles adjusted in favour of Azerbaijan.
The above EU document also expressed support for conflict resolution. But unlike previously, when the EU declared merely a support of the efforts of the Minsk Group, called for dialogue, etc., a lot has changed this time. The document states that the EU Council is “deeply concerned about the continuing violations of international law in some countries of the region,” meaning the violations of international law, and not just the “unresolved” issues, which is also clearly in line with the position of Azerbaijan. In addition, the EU expressed support for “peaceful conflict settlement under the agreed negotiating formats and processes”. It may seem a traditional rhetoric, but experts remind: the Armenian diplomacy has long attempted, albeit unsuccessfully, to ensure the involvement of the leaders of Karabakh’s Armenian community to the negotiation process in a status of a “third party to the conflict”. Now, if the European Union announces support for the existing negotiation formats, this means the end of Armenia’s plans to turn the negotiations into a trilateral one. Azerbaijan has achieved impressive benefits from the EU on the most important and sensitive issue. But it was not easy – Azerbaijan insisted and achieved the adjustment of the nuances of the EU position. And diplomacy is the art of nuances.
Finally, in terms of Azerbaijan, the Council "welcomes the progress in the ongoing negotiations between the EU and Azerbaijan for a new framework agreement."
The fact that this document was released is already a great success for Azerbaijan. On the eve of the Eastern Partnership Summit in 2013 (Vilnius), Azerbaijan refused to sign an association agreement with the European Union, which Brussels offered to the participating countries, and insisted on the preparation of an agreement on strategic partnership.
“European standards”, “at the European level”, etc. - all these words sound quite attractive. But in reality, European integration provided and continues to provide not only high standards of human rights, but also economic conditions, which do matter differently for each individual signatory country.
Remember Greece, which found itself in the grip of a severe crisis back in 2008. Euroexperts were discussing the super inflated social costs, blaming Greece for "too expensive" life standards, but did not mention something else. Euro directives and the decisions of the governing bodies of the EU, in fact, destroyed shipbuilding in Greece, which until recently was a true object of pride for the Greek. And that's not all. As a result of the European quotas policy, Athens has turned from an exporter of many types of agricultural products into an importing country. Cotton industry halved in volume, vineyards were abandoned, and even olive oil had to be imported from neighbouring Italy. In Poland, coal mines were abandoned, although the coal mining industry of the country had the same meaning for the Poles as sugar for Cubans.
Master class of diplomacy
Association agreements with the EU presented difficulties for the countries involved in the Eastern Partnership too. At the same time, the main "prize" - accession to the EU - was pushed into the uncertain future. There was no automatic membership in the European Union, which means that the possibility of influencing the decision-making process of “associated membership” was not provided. Not to mention the fact that Baku did not want to share sovereignty with Brussels at all.
In fact, President Ilham Aliyev already demonstrated a diplomatic master class in terms of Azerbaijan’s relations with the EU. Azerbaijan did not succumb to ‘Eurohypnosis’ and ‘Euroillusions’. Ilham Aliyev voiced his uncomfortable questions: “Is there any progress since Turkey signed the association agreement with the EU? No.” Then he answered: “Only because Turkey is a Muslim country. Now they say it openly. In this case, will Azerbaijan be accepted there? No. The representatives of parties calling to stop the spread of Islam and Muslim migrants come to power in the EU. And what will be the status of Azerbaijan there? As a second grade country? Or as a state seeking benefits?” Incidentally, the oil-rich Norway is not part of the European Union, while the “mistress” of BP, Great Britain, left the union recently...
Baku did not welcome the agreement on strategic partnership with the EU immediately. At his meeting with the youth, President Aliyev revealed some important points. Firstly, Azerbaijan is not a member of the WTO. “...The time has not ripen for such a membership, since the basis of our exports today is oil and gas. In addition, we need to protect the domestic market and producers in industry and agriculture,” Aliyev explained. He added that inside the WTO itself there is also a crisis, as the United States is reconsidering its membership in the organisation. Even the WTO members are in conflict with each other in terms of trade relations. Aliyev voiced the second controversial issue - energy prices. “We are offered to export gas at internal prices. What does this mean? Today 85% of the Azerbaijani population pays for gas at a reduced price, about ₼100 ($58) per 1,000 cubic meters, while in Europe the prices vary between $300-500 for the same volume of gas. It means that we need to sharply increase the domestic price, which is unacceptable, or to export gas at a price of $58, which is impossible. Therefore, we have to agree upon these two key issues,” Ilham Aliyev added.
For now, the open and closed issues remain behind the closed doors of negotiations. But if the EU welcomes the progress, that means a lot. Especially to those experts who know who needs support more: Europe or Azerbaijan? Baku persistently and skilfully advances its interests, bargaining for every comma. At the same time, it increased concrete and tangible cooperation with the EU, primarily in energy and logistics, given the instrumental role of both the Southern Gas Corridor and the revived Silk Road. This is a kind of very successful and productive diplomacy on behalf of Azerbaijan with a sense of dignity, which is so rare these days.