Çərşənbə axşamı, 07:51
Pandemiya. Karantin. Bütün dünyanın mədəni həyatı fasilə verib. Faşizm üzərində Qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş təntənəli mərasimlər də təxirə salınıb. Elə bu zaman Azərbaycanın xalq şairi Süleyman Rüstəmin məşhur "Ana və poçtalyon" şeirinə AzTV-nin çəkdiyi qısametrajlı televiziya təsviri sosial şəbəkələrin Azərbaycan seqmentində sanki «partlayış»a səbəb oldu.
Əməkdar incəsənət xadimi, Kino Proqramları və Dublyaj Baş Redaksiyanın rəhbəri Etibar Babayevin layihəsinin Azərbaycan izləyicisində sadəcə böyük maraq oyatdığını demək az olar! Əsərin tele-təsviri yaşlı nəsildə təəssürat oyatmaqla qalmadı, - ən önəmlisi! - 17+ yaş kateqoriyasına eyni təsiri bağışladı. Bu da yerinə və zamanına düşdü!
«Poçtalyon»
Deməyə gərək yoxdur ki, müəllifin 1942-ci ildə yaratdığı əsər, bəlkə də, hər bir ailədə baş verənləri əks etdirən məzmunun emosional təsiri sayəsində misra-misra səpələnərək xalq deyiminə çevrilib. Azərbaycanlıların arasında, demək olar ki, Süleyman Rüstəmi tanımayan və misralarını söyləməyən elə bir adam olmayıb. "Poçtalyon"dan xəbərsiz olmaq geridə qalmışlıq sayılırmış! Xalq arasında bu əsəri, sadəcə, belə adlandırırmışlar. Əsərin bədii təcəssümü isə Rus Dram Teatrının aktrisası Vera Karlovna Şirye adı ilə bağlı idi. O, 26 iyun 1941-ci ildən 1945-ci ilədək cəbhə konsert briqadalarının daimi iştirakçısı olub, bu şeiri rus və Azərbaycan dillərində elə gözəl və təsirli ifa edib ki, xalq ona «Poçtalyon» adı verib. Özü də, yalnız buna görə deyil, həm də ona görə ki, tez-tez cəbhədən üçbucaq məktublar gətirirmiş və onları şəxsən özü vətəni müdafiə edənlərin evlərinə aparırmış. O, küçədə gedərkən arxasınca "Poçtalyon" nidaları səslənirmiş! Bax, bu tele-təsvir də, babalarımızın və ulu babalarımızın, nənələrimizin və ulu nənələrimizin sağ qaldığı, dözdüyü, gələcəyimizi və azadlığımızı qoruduğumuz həmin Zamanın bir xatirəsi olaraq, bir minnətdarlıq kimi ortaya çıxdı. Sosial şəbəkə istifadəçilərinin coşğusu da bu mövzunun önəmli və gərək olduğunu göstərir.
Düzdür, Bakıda döyüşlər olmayıb, ancaq arxa cəbhə xətti buradan keçib, günün 24 saatını "Hər şey cəbhə üçün, hər şey Qələbə üçün!" prinsipi ilə yaşayan bir cəbhə. Hər şey – elə hər şey deməkdir. Elə həyatda da: həm arxa cəbhədə, həm də ön cəbhədə.
Yaradıcılıq axtarışları
Televiziya təsvirinin müəllifləri (ideya müəllifi Etibar Babayev, rejissor Elnur Məmmədov) Süleyman Rüstəmin əsəri ilə bizi o Zamanın həyatına aparır: sərt və xoşbəxt günlərə. Alicənablıq və igidlik dövrünə, yüksək ideallar və yüksək məqsədlər dövrünə, mənəviyyat və əxlaq qanunları zamanına. Qarşımızda Bakının beynəlmiləl həyəti açılır, sevinc və kədərin hamı üçün: qadınlar və uşaqlar üçün də bir olduğu məkana. Bu qısametrajlı təsvirdə oğullarını və ərlərini arxa cəbhədə gözləyən qəhrəman qadınlar və cəbhə xəttində döyüşən kişilər bütün sovet xalqı ilə birlikdə 1945-ci il Qələbəsini qazanmış qəhrəman Azərbaycan xalqının obrazına çevrilirlər!
Kadr arxasından - cəbhədəki oğlundan məktub gözləyən Ana və Azərbaycanın müharibə dövrü qadınlarının bütün kədərini öz üzərinə götürən Poçtalyon haqqında məşhur süjetin cərəyan edən hadisələrinin pərdə arxasından isə xalq artisti Rasim Balayevin səsi gəlir. Məhz o, Süleyman Rüstəmin adından bizə yalnız Ananın deyil, Poçtalyonun da hekayəsini danışır. Bu personajların obrazlarını yaradan aktyorlar mətnləri tələffüz etmirlər. Onlar, sadəcə, Böyük Vətən müharibəsinin yaratdığı şəraitə qərq olmuş qəhrəmanlarının taleyini yaşayırlar. Epizoddan epizoda keçən aktyorlar bizi inandırırlar ki, mətnsiz bir rol istənilən danışıq sözündən daha çox ifadəli, maraqlı və emosional ola bilər. Əlbəttə ki, səhnədə öz sənətlərinin ustaları olmalıdırlar. Ana rolunu xalq artisti Həmidə Ömərova, Poçtalyon rolunu isə xalq artisti Məbud Məhərrəmov oynayıb. Bu cür yaradıcı eksperiment aktyorların peşə təcrübəsində olduqca nadirdir, buna görə də təbii olaraq sual ortaya çıxır:
- Qəhrəmanlarınızın mətninin olmaması rol üzərində işləməyə kömək etdi və ya mane oldu?
M.Məhərrəmov: Fəal yaradıcı axtarışlara səbəb oldu! Bu, coşğu və yaxşı məşq əhval-ruhiyyəsi yaradırdı. Yeri gəlmişkən, qeyd etmək istəyirəm ki, çəkiliş meydançasındakı atmosfer çox insani, müsbət və xoş idi. Buna görə mənim Poçtalyonum vəziyyətə və şərtlərə görə karmik sınaqdan keçir. O, qadınların göz yaşlarını və acısını hüznlə öz ürəyinə qəbul edir və bunu müharibə stixiyası qarşısında insani məsuliyyət yükü kimi daşıyır. O anlayır ki, Tale onun üçün tez-tez pis xəbərlər gətirən bir carçı rolu seçib. Başqasının ağrı və iztirablarını duyan, lakin bir söz söyləməyən insanın obrazını və xarakterini yaratmaq çox çətindir. Bu peşəkar təcrübə mənim üçün çox maraqlı idi: həm ifadə vasitələrini axtarmaq və özünü peşəkar ifadə etmək baxımından, həm də tərəfdaşlarla qarşılıqlı əlaqə baxmından. Həmidə Ömərovaya təşəkkür edirəm. Çox gözəl tərəfdaşdır. Səhnədə gözəl və yaradıcı atmosfer yaratmağı bacaran rejissor Elnur Məmmədova da ayrıca insani təşəkkür edirəm. Gənc rejissorlarda nadir hallarda bütün heyətlə və çəkiliş layihəsində yer almış aktyorlarla belə psixoloji uyğunluq baş verir.
H.Ömərova: Yox, mane olmadı. Kino üçün iri planda işləmək adi və alışılmış texnikadır. Son illərdə böyük kino ilə müqayisədə mən daha çox seriallara çəkilirəm. Böyük kinoda ("Adam ol" filmində) iki il əvvəl oynamışdım. "Ana və poçtalyon" qısametrajlı filmində çəkilərək peşəkar zövq aldım. Süleyman Rüstəmin uşaqlıqdan bəri çox sevdiyim əsərində ana rolunu oynamaq təklifi alanda çox sevindim. Bu şeir çox təsirlidir və heç kəsi laqeyd qoymur. Çünki onda bakılıların Böyük Vətən müharibəsi illərindəki real həyatı var. Müəllifin poetik düşüncəsinin gücü ilə ifadə olunan bu həyat Anadan oxucuya, dinləyiciyə, izləyiciyə ötürülən dərin duyğular kimi güc qazanır. Biz qısametrajlı film çəkdik, amma çəkiliş meydanındakı atmosfer və şərait böyük kinodakı kimi idi. Bütün çəkiliş qrupunun - rejissorun, operatorların, rəssamların, qrimçilərin, işıqçıların əlaqələndirilmiş işi və hazırlığı, bir sözlə, hər şey - xoş bir yaradıcı atmosferə, hər kəsin tam fədakarlıqla işləmək istəyinə səbəb olurdu! İstedadlı aktyor Məbud Məhərrəmovla yaradıcılıq tandemini məmnuniyyətlə xatırlayıram. Həm Ananı, həm də Poçtalyonu bunu belə təsəvvür etdiyini söyləyən tamaşaçıların reaksiyasına görə də mənə elə gəlir ki, tərəfdaş olaraq biz Məbudla tamamilə uyğun idik və mətni tələffüz etmədən qəhrəmanlarımızı izləyicilərimizin gördüyü və hiss etdiyi inandırıcı qüvvə ilə oynadıq.
Sovet klassikası və Zaman
Şeirin məzmunundan danışmayacağıq. Düşünürəm, hamısı deyilsə də, azərbaycanlıların çox onu bilir. Unudanlar üçün əhvalatı xatırlayaq. Ana dörd aydır cəbhədəki oğlundan məktub almır və bütün qəzəbini evinə məktub gətirməyən Poçtalyona yönəldir. Poçtalyon Anadan incimir. Qadının narahatlığını başa düşür. Ana isə dediklərindən təəssüflənir: niyə Poçtalyonu boş yerə incitdi? Çoxdan gözlənilən məktub gələndə isə hamı xoşbəxt olur: Ana da, Poçtalyon da, qonşular da. Axı, onların hər şeyi ortaqdır: kədərləri də, sevincləri də, ürəkdən həmdərd olmaları da.
Elnur Məmmədovun televiziya versiyasında biz Zamanın təsvirini görürük, ölkənin ümumi tarixindən, yazıçı və şairlərimizin bədii əsərlərindən bildiyimiz zamanın. O Zaman özəl olub: bu cür total tənhalıq yox idi, ünsiyyətə mənəvi ehtiyac olduqda hər kəs bir-birinə qonaq gedirdi; həyətdə oynayan uşaqların "bizimkilər"ə və "yadlar"a bölünmədiyi, bir tikə çörəyin hamı üçün bərabər bölündüyü Zaman idi.
Ana və Poçtalyon əhvalatı ölkənin və onun xalqının tarixidir, bu, bizim atalarımızın zamanının tarixidir, yəni bu həm də bizim tariximizdir. Süleyman Rüstəmin istedadı yaşadığı Zamanın portretini həkk etməklə, gələcək törəmələr üçün önəmli və gərəkli xırdalıqları qoruyub saxlamaqla qalmayıb, o, həm də xalqının portretini çəkib. Ərdəmli və güclü, bütün çətinliklərə və uğursuzluqlara dözməyi bacaran xalqının.
Müharibə mövzusu xalqın ruh halının mövzusudur və zaman boyunca onu qorunmaq gərəkdir. Gələcək və bu gün naminə. Dirilərin və şəhid olmuşların naminə. Bəlkə də, bu gün bəşəriyyəti «ölüm, ya olum» seçimi qarşısında qoymuş bir pandemiya ilə qarşılaşdığımız zaman bu mövzu əvvəlkindən də önəmli və aktualdır. Mayın 9-da milli televiziyada yayımlanan kino-təsvir, pandemiya səbəbiylə özünütəcrid vəziyyətində olan hər birimizə bir ismarıc kimi səsləndi. Uzaq 40-cı illərdən göndərilmiş bir ismarıc: hər şey keçir və bu da keçəcək...

TV adaptation of Suleyman Rustam’s legendary poem Mother and Postman accepted with delight and gratitude
Pandemic. Quarantine. The cultural life of the whole world paused. Events dedicated to the 75th anniversary of the Victory Day were also cancelled. Meanwhile, a short sketch made for the national television channel AzTV and based on the famous poem by Suleyman Rustam, Mother and Postman, blew up the Azerbaijani social networks.
The project run by the Honoured Artist of Azerbaijan, Editor-in-Chief of Feature Films and Dubbing Department of AzTV, Etibar Babayev, aroused a great interest among the Azerbaijani audience, including not only the older generation of Azerbaijanis but also the age category 17+ (!). Just on time!
The Postman
Written in 1942, the poem has soon become proverbial due to its emotional content, which reflected the essence of developments in literally every household, every family during the World War II. It was difficult to find any Azerbaijani who did not know or could not quote Suleyman Rustam. It would have been regarded as bad form if one did not know the Postman, as people usually called the poem. The actress of the Russian Drama Theatre, Vera Karlovna Shirye, was a real-life embodiment of the main character, Mother. From June 26, 1941 to June 1945, she performed the poem at various concerts on the front-line, reading the verses both in Russian and Azerbaijani so well and emotional that she was nicknamed the Postman. The other reason was that she often used to bring letters from the front-line and would personally take them to the homes of those whose relatives were fighting with the enemy. One could here them calling her ‘Hey, Postman’ as she walked along the street. Thus, the short feature film Mother and Postman is our tribute to those times, a small token of gratitude to our grandfathers and great-grandfathers, grandmothers and great-grandmothers who could survive and preserve the future and freedom for us. The interest to the film in social networks suggests that the topic is still relevant and important.
There were no military operations in Baku, but even as the home-front, the city and its residents were doing their best 24 hours a day to support the thousands of Soviet troopers fighting against Nazism and to bring the V-Day closer every passing day. Best means everything, including by sacrificing their lives both at home and on the front line.
Creative search
Together with Rustam’s immortal poem, the authors of the sketch (written by Etibar Babayev and directed by Elnur Mammadov) take us back to those cruel yet happy times as well. The times of nobility and heroic deeds, high ideals and ambitious goals, spiritual values and moral laws. Here we are in one of the districts of Baku, where all women and children share the same joy and sadness of routine life regardless of their national or religious background. So typical of Baku! We can see the female heroes, impatiently waiting for their sons and husbands back from the war, and the men fighting on the front line. They represent the heroic people of Azerbaijan, who together with the other peoples of the Soviet Union became victorious in 1945! Behind the scenes does the famous story of Mother, waiting for letters from her son, and Postman, who took upon himself all the grief of the Azerbaijani wartime women, reveals slowly with the voice of the National Artist Rasim Balayev. On behalf of Suleyman Rustam, he tells us not only the story of the Mother, but also the story of the Postman. Actors do not pronounce texts. They simply live the fate of their heroes, having been immersed in the circumstances of the Great Patriotic War. Moving from one episode to another, the actors convince us that a role without a text can be much more expressive, interesting and emotional than any spoken word. Unless, of course, the true masters of craft work on the set. The role of the Mother was played by the National Artist Hamida Omarova (H.O.). Postman was played by the National Artist Mabud Maharramov (M.M.). This kind of creative experiment is extremely rare in the professional practice of actors, so we had questions:
Did the lack of text of your characters help or hinder your work?
M.M.: It triggered creativity! It was a drive, tuning us up for a good rehearsal mood. We really enjoyed the atmosphere on the set, which was very positive and pleasant. Perhaps that’s why my Postman seems to be going through a karmic test with the situation and circumstances. He sadly accepts the tears and grief of women and carries this as a burden of human responsibility. He understands that the Fate chose him for the tragic role of a messenger, who often brings bad news. It is very difficult to create a character of someone who feels empathy to another person’s pain and suffering, but does not utter a word at the same time. This was an interesting professional experience for me in terms of the means of expression, professional self-expression, and my interaction with partners. My thanks go to Hamida Omarova. She is a wonderful partner. I also express my gratitude to our director Elnur Mammadov, who could create an excellent creative atmosphere on the set. Young directors seldom can be on the same wave with the entire crew and the actors.
H.O.: No, it didn’t prevent us from what we wanted to do. Close-ups are a usual and familiar trick in cinema. In recent years, I starred in TV shows more than in big movies. My last experience in a big screen movie was in Be a Man two years ago. Starring in Mother and Postman was indeed something I very much liked professionally. I was happy to get an offer to work for a film based on Suleyman Rustam’s poem. Actually, I enjoyed reading his other poems too when I was a kid. These verses are very touching and do not leave anyone indifferent. Because they are about the real life of the people of Baku people during the Great Patriotic War. Rustam brilliantly expressed his ideas in his own poetic manner. Through these verses, the life gains the power of piercing emotion, which is transmitted from Mother to the reader, listener, and viewer. Mother and Postman was a short film, but the atmosphere on the set was exactly the same as in the big movie. The coordinated actions and preparedness of the entire film crew, including the director, cameramen, make-up artists, gaffers, absolutely everyone, created a joyful atmosphere of co-creation, the willingness of everyone to work with full dedication! It was a joy to work our talented actor Mabud Maharramov. I have heard that the audience imagined Mother and Postman exactly as they saw our characters on the screen. I think as partners, we absolutely complemented each other on the set. Even without words, we could play our characters the way they both were convincing to our viewers as well...
Soviet classics and Time
We will not retell the content of the poem. We believe that most Azerbaijanis, if not all, know it by heart. For those who do not, let’s rephrase the plot. This is a story of the Mother, who has not received letters from her son, a front-line soldier, for four months. She pours all her anger onto the Postman, who does not delivers letters to her house any more. But he does not feel offended, as he understands the Mother’s anxiety. Mother regrets what she said to the Postman. And when the long-awaited letter arrives, everyone is happy: Mother, Postman, and neighbours. After all, they have one thing in common: grief, joy, and genuine empathy. In Elnur Mammadov’s adaptation for TV, we see a sketch of Time so familiar to us from the general history of our country and the works of our writers and poets. That time was special: no separation, mutual visits to homes, spiritual need for communication. The time when the children playing in the yard were not divided into “friends” and “strangers”, and they shared the piece of bread equally among all.
The history of Mother and Postman is the history of the country and its people; the history of our grandfathers and us as well. Suleyman Rustam captured not only the portrait of Time in which he lived, preserving important and necessary details for the future generation, but also a portrait of his people - courageous and strong, able to endure all the hardships and challenges of the time.
The theme of war is a depiction of the state of mind of the people, a theme that must be preserved in time. For the sake of the future and present generations. For the sake of the living and the fallen. Perhaps today, when we are living through the pandemic, this theme is regaining popularity and is becoming relevant as never before. And the movie, which went on air on May 9, sounded like a message to all of us, living in self-isolation due to the pandemic. Message from the distant 1940s: this too shall pass...