Teatr pandemiya şəraitində onlayn yaşaya bilərmi – mütəxəssislər müzakirə edir
Pandemiya şəraitində yaşamaq heç kimə asan deyil. Özəlliklə də, peşələri canlı fəaliyyətlə bağlı olanlar üçün. Söhbət teatrdan gedir. Teatr həmişə canlı sənət növü olub. İndi onun tarixində yeni mərhələ başlayıb. Virtual mərhələ. Teatr incəsənətinin bu yeni növünü qəbul etməyə hazırıqmı? Mütəxəssislər teatrın internet vasitəsilə izləyiciyə ideya - dünyagörüş və bədii təsirini qoruma imkanlarını anlamağa çalışırlar. Ümumiyyətlə, bir virtual teatra ehtiyacımız varmı?
«Onlayn Teatr – 2020»
Beynəlxalq Teatr Tənqidçiləri Birliyi 2019-cu ilin payızında Tbilisidə yaradılıb. Bu gün burada indiki gerçəklikləri anlamağa çalışırlar və artıq müəyyən nəticələrə gəliblər. İlk addım kimi təşkilat komitəsinin üç ölkədən olan nümayəndələri - sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anara Yerkebay (Qazaxıstan); sənətşünaslıq doktoru, professor Laşa Çxartişvili (Gürcüstan); fəlsəfə doktoru Elçin Cəfərov (Azərbaycan) tərəfindən “Onlayn Teatr - 2020” adlı virtual beynəlxalq elmi konfrans təşkil edilib. Müzakirə mövzuları sırasına karantinin teatrların işinə necə təsir etməsi, onlayn nümayişlərin müsbət və mənfi cəhətləri, distant teatr təhsili, teatrın və tamaşaçının real və virtual məkanda qarşılıqlı təsiri, "divanda izlənən teatr"ın tamaşaçılarla ünsiyyətin yeni və ya aralıq forması olub-olmaması daxil olub. Mövzuya maraq böyükdür. Konfransa Meksika, Pakistan, Rusiya, Qırğızıstan, Özbəkistan, Polşa, Ukrayna, Fransa və digər ölkələrdən 50 nəfər qatılıb. Bunlar nəzəriyyəçilər (teatrşünaslar, tənqidçilər, kulturoloqlar, jurnalistlər) və teatr praktikləri (rejissorlar, aktyorlar, dramaturqlar, menecerlər, səhnə tərtibatçıları və teatr rəhbərləri), habelə teatr ali məktəblərinin müəllimləri olublar.
Teatr tamaşa yeridir
Bəs, 2500 il əvvəl Qədim Yunanıstanda yaranmış teatr bu gün üçün nə deməkdir? Sözün özü yunan mənşəlidir və hərfi mənada tamaşa üçün bir yer deməkdir, salonda oturub seyr edənlər üçün məkan mənasını verir. Yəni tamaşaçılar üçün. Orkestrdə (səhnədə) əsas hərəkət daşıyıcısının aktyor olması zəruri şərtdir. Yəni yunan dilindən tərcümədə "hərəkət edən" deməkdir. Bu gün teatr sintetik bir sənətdir (ədəbiyyat, musiqi, xoreoqrafiya, vokal, təsviri incəsənət, videotəsvir, işıq və səsin istifadəsi ilə yeni texnologiyalar ona daxildir), tamaşaların qoyuluşunda bədii və texniki peşə sahəsindən çox sayda insan iştirak edir. Ancaq dramaturqun və rejissorun iradəsi altında baş verən hər şeyin mərkəzi və hər şeyin yaşandığı mərkəz aktyor-personaj və... tamaşaçı olaraq qalır!
Yalnız real zaman rejimində, "burada və indi" baş verən canlı enerjinin canlı mübadiləsi duyğuların və düşüncələrin təkrarsız uzaşmasının sehrini yaşada bilər. Nə qədər ki, insan insan olaraq qalır, onu katarsis səviyyəsinə qaldıra biləcək ruh halı, hiss və duyğular varsa, canlı, ani hərəkətin teatrına ehtiyac olacaq.
Çünki heç bir ekran ideal vasitəçi və ya bələdçi rolunu yerinə yetirə bilməz. Onlayn teatr insana gerçək teatrın duyğularını verə bilməz. Virtual teatr yalnız maarifçilik rolu oynaya bilər, geniş teatrsevərlər auditoriyasını dünyanın müxtəlif teatrlarının uğurları ilə məlumatlandırar. Eyni zamanda, «Barbikan» (London) Teatrında olduğu kimi səhnə sənətini daha mükəmməl və ifadəli, daha görkəmli hala gətirən yeni texnoloji imkanları ilə nümayiş etdirər. Ya da Stanislavski Elektroteatrında olduğu kimi texniki baxımdan daha çox təchiz edilmiş olar.
Teatr böhranı
Konfransın bütün iştirakçıları tamaşanın quruluşunda (dram, opera, balet və pantomimada) yeni texnologiyaların tətbiqinin səmərəliliyindən, teatrdakı böhran durumunu pandemiyadan “əvvəl” və “sonra”ya ayırdılar. Toplanan təcrübə ilə Teatr özünütəcriddən necə çıxacaq? Aktyorlarla onlayn məşqlər aparmaq və yaradıcılıq ali məktəblərində dərslər üçün Zoom.us-un tətbiq olunan texnoloji işləri nə dərəcədə səmərəlidir? Aydın olub ki, bu cür tətbiqlər konfranslar və plenar iclaslar, nəzəri mühazirələr və seminarlar üçün yaxşıdır. Hələ də real məkanda və real zamanda aktyorların birbaşa qarşılıqlı əlaqəsini nəzərdə tutan teatr fəaliyyətinin məşqləri üçün bu cür “verbal” qarşılıqlı əlaqə yalnız qısa 7-14 təqvim günü müddəti ərzində mümkündür.
Teatrda bu dövr masaüstü adlanır, çünki rejissor və aktyorlar masa üstündə pyesin gələcək cərəyanının quruluşunu, janrını, personajların xüsusiyyətlərini və s. müəyyən edirlər. Sonra proses aktyorların qarşılıqlı əlaqəsinin olduğu səhnəyə çıxış tələb edir ki, Tamaşa bundan ərsəyə gəlir. Təəssüf ki, onlayn məşqlər təcrübəsi nəticə vermədi və bu artıq yetərincə aydın bir faktdır. Onlayn sistemdəki dərslərə gəldikdə, onlar da daha yaxşısı arzulanan nəticələr ehtimalını təsdiqlədilər.
Şübhəli nəticə
Niyə? Birincisi, müəllim - tələbə strukturunda ikitərəfli əlaqə üçün, əla olmasa da, ən azından qənaətbəxş bir texniki baza olmalıdır: kompüter - kompüter və ya kompüter - planşet, həmçinin dayanıqlı internet-siqnal təmin edilməlidir. Əgər müəllimin kompüteri varsa, şagirdinki (tələbəninki) telefondursa və yetərincə kilobaytı yoxdursa, onda məsafədən bilik əldə etmək imkanı istisna edilir. Belə onlayn təhsil strukturunda müəllim telefondan istifadə edirsə, şagird isə kompüter və ya planşet istifadə edirsə, artıq güc balansı dəyişir. İstənilən, daha yaxşı nəticəyə ehtiyac yaranır. Bu müddət ərzində pandemiya və özünü təcridetmə ilə bağlı nəzəriyyəçilər və praktiklər anladılar ki, çağdaş dünyanın inkişaf zəncirində texnologiyanın tətbiqi aparıcı yox, yardımçı həlqə ola bilər. Aydındır ki, tərəqqi dayandırıla bilməz, ancaq tərəqqi dağıdıcı deyil, yaradıcı olmalıdır. Mütəxəssislər də bu barədə artıq qazandıqları təcrübəyə istinadən danışdılar.
İkincisi, sual yaranır ki, hansı yüksək amal naminə canlı teatr fəaliyyəti virtual məkan dünyasına köçürülməlidir? Yaxud hansı ideallar və hansı rahatlıq naminə uşaqları böyüklərdən təcrid edərək internetin virtual məkanına göndərməyə dəyər? Bəs, virtual məkan özü nədir?
Biz keçən əsrin fantastlarına da müraciət edə bilərik və Rey Bradberinin «Veld» hekayəsinin süjetini yada sala bilərik. Uşaqların hədiyyə olaraq nə aldıqlarını xatırlayın? İnsanlar üçün hər şeyi edən maşınlarla doldurulmuş "Hər şey xoşbəxtlik üçün" adlı avtomatlaşdırılmış ağıllı evdə kompüterləşdirilmiş bir otaq (veld), Hekayənin sonu faciəli qurtarır...
Pandemiya fonunda yaranmış vəziyyəti təhlil edən mütəxəssislər belə bir nəticəyə gəliblər ki, bədii prosesin bu və ya başqa təzahüründə canlı insanın iştirakını ən yüksək texnoloji proqram belə əvəz edə bilməz.
Konfransa gəldikdə isə, çox yaxşı keçib və təşkilatçıların bütün gözləntilərini artıqlaması ilə doğruldub. Aydın görünürdü ki, həm məruzəçilər, həm də dinləyicilər peşəkar ünsiyyət üçün çox darıxıblar! Ən əsası, konfransın coğrafi əhatə dairəsinin bu qədər geniş olması çox xoş oldu.
Məşhur teatrşünas alimlər, teatr tarixçiləri və tənqidçilər, rejissorlar və teatr rəhbərləri, yaradıcılıq ali məktəblərinin müəllimləri peşəkar təcrübə, yaradıcı fikir mübadiləsi və teatrın aktual problemlərini müzakirə etmək üçün toplaşmışdılar. Təcrid edilmiş bir teatr. Burada dünyanın müxtəlif ölkələrində teatrların karantin həyatının necə keçdiyi, aktyorların izləyiciləri ilə evdən necə əlaqə qurmağa çalışdıqları barədə məlumat verildi. Müxtəlif cür problemlər qaldırıldı: karantindən sonra izləyicini necə geri qaytarmalı, videotamaşaların keyfiyyəti, ümumiyyətlə, səhnə sənətinin gələcəyi.
Daha sonrası?
Beləliklə, virtual teatr nədir: fantaziya, yoxsa gerçəklik? Birmənalı cavab yoxdur. Belə bir anlayış var ki, texnogen proseslər dünyanı ələ alır. Onlar insanı alışdığı yaşayış yerindən kənara çıxarmaqla hədələyirlər. Fantastikadır? Bəli. Keçmişdən bizə Rey Bredbernin, Stanislav Lemin, Herbert Uellssin və Corc Oruellin salam var! Sonra nə olacaq? Təzadlı informasiya axınında azmış bəşəriyyət, yenə də eyni suallara cavab axtaran bir kompüter kimi donub: "günahkar kimdir?" və "nə etməli?" Cavab yoxdur. Ancaq belə bir hiss var ki, bu, artıq bir fantaziya deyil, başqa bir gerçəkliyin başlanğıcıdır...

Experts discuss whether theatres are able to survive online during the pandemic
It is not easy to live in the pandemic. It is especially hard for those whose professions are associated with live momentary actions, that is – theatres. Theatre has always been a living art. And now a new – virtual – stage in theatrical life begins. Are we ready to accept this new kind of theatre art? Experts are trying to figure out the theatres’ potential to preserve the ideological, philosophical and artistic impact on spectators through the Internet. Do we really need a virtual theatre?
Theatre Online 2020
International Theatre Critics Association (ITCA) was founded in 2019 in Tbilisi. The members of the organisation are trying to realise the existing reality. As the first step, the representatives of the organisation committee from three countries, that is – Assoc. Professor, PhD in Arts History Anara Erkebai (Kazakhstan), Prof. Dr. Lasha Chkhartishvili (Georgia) and PhD Elchin Jafarov (Azerbaijan),  held a virtual international scientific conference Theatre Online 2020 to discuss a wide range of topics, including the influence of quarantine on theatres, pros and cons of online performances, distance training, the interaction of the theatre and audience in real and virtual spaces, ‘theatre on the couch’ as a new or intermediate form of communication with the audience. The interest to these topics is huge. The conference was attended by fifty people from Mexico, Pakistan, Russia, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Poland, Ukraine, France and other countries, including theorists (theatre experts, critics, culture experts, journalists), practitioners (directors, actors, playwrights, managers, stage designers and theatre leaders), as well as teachers of theatrical universities.
Theatre: a place for spectacles
So, what is the Theatre, born more than 2500 years ago in Ancient Greece, today? The word is of Greek origin and literally means a place for spectacles, meaning a space for those who are sitting in the hall and watching, that is the audience. The main performer of action on the orchestra (a place in front of stage in Greek) is the actor. Today the theatre is a synthetic art combining literature, music, choreography, vocals, visual arts, video, new light and sound technologies and a large group of people involved in the art and other technical professions contributing to the release of the play on stage. However, the centre or the focal points that make everything and everyone, including playwrights and directors, revolve around itself are the actor-character and the spectator. Only in real time can that unique and magical blend of feelings, emotions and thoughts emerge. Theatre will need lively and momentary actions as long as a person remains a person with a soul, feelings and emotions that can raise him to the level of catharsis. No screen can become an ideal intermediary or conductor of feelings and emotions. ‘Theatre on the couch’ cannot give the sensations any real theatre can. A virtual space can be used as an educational tool to enlighten wide audiences with information about the achievements of various theatres in the world, as well as with the new technological capabilities that make stage art perfect and more expressive, more spectacular, as in the Barbican Theatre (London), or more technically equipped, as in the Stanislavsky Electrotheatre (Moscow).
Theatre in crisis
All participants of the conference discussed the effectiveness of using new technologies in the structure of the performance (drama, opera, ballet, pantomime) before and after pandemics. What will be the lessons learned after self-isolation? How effective are the applied technological developments such as Zoom for conducting online rehearsals with actors and classes at universities? As it turned out, such applications are good for conferences and plenary sessions, for theoretical lectures and seminars. For theatrical rehearsals, which still implies direct interaction of actors in real space and time, such a verbal interaction is possible only for a short period of 7-14 days. In the theatre, this period is called a ‘mensal period’, because the director and actors determine the structure of theatrical performance, genre, characters, etc. behind a table. Then the process requires access to the stage, where the very interaction of actors with each other and the audience takes place. Unfortunately and obviously, rehearsing online did not work. As for online training sessions, they also were ineffective.
Dubious outcome
Why? Firstly, a two-way contact between a teacher and a student must if not excellent but at least a relevant technical base: computer-computer or computer-tablet communication, as well as a stable Internet connection. If the teacher has a computer, and the student has a telephone and a weak web connection, it is impossible to acquire satisfactory knowledge at a distance. The opposite situation, when the teacher uses his phone while the student uses his computer or tablet, doesn’t prove effective either. In any case, we have a poor result. During the pandemic and self-isolation, theorists and practitioners realised that the introduction of technology can be an auxiliary rather than a dominant link in the development chain of the modern world. It is clear that progress cannot be stopped, but progress should not be destructive, but creative.
Secondly, we must ask ourselves what is the ultimate goal that we transfer live theatre action into virtual space for? What are the ideals and the level of comfort for the children isolated from adults in the virtual space? After all, what is the virtual space? In Ray Bradbury’s short story The Veldt, the children received as a gift a computerised room (veldt) in an automated smart house called The Happylife Home and filled with machines that do everything for people. The finale of the story is tragic...
Experts, analysing the existing situation with the pandemic, came to the conclusion that it is impossible to replace the live human involvement in any artistically creative process even with the most high-tech software or appliances.
As for the conference, it went very well and really exceeded all the expectations. Both the speakers and the students really missed professional communication. And most importantly, it was very pleasant that the geographical coverage of the conference was so wide. Famous theatre scholars, historians and critics of the theatre, directors and theatre leaders, teachers of creative universities gathered to exchange professional experience, creative ideas, discuss current problems of the theatre. A theatre that remains isolated. That’s where they learned how the locked down life of theatres lives in different countries of the world, how actors try to communicate with their viewers from home. The other problems raised during the conference were how to return the viewers after the quarantine, how to improve the quality of video performances and the future of stage art in general.
So, what is a virtual theatre: fantasy or reality? There is no definite answer. There is an understanding that technological processes progress rapidly over the world. They threaten human beings with expulsion beyond the limits of their usual habitat. Fantasy? Yes. Say hello to the characters of Ray Bradbury, Stanislaw Lem, Herbert Wells and George Orwell! But what's next? The confused mankind, entangled in conflicting information flows, froze like a computer that turned off in search of answers to all the same questions of Who is to blame? and What to do? No answer. But there is a hunch that this is no longer a fantasy, but the beginning of another reality...