Teatr pandemiya şəraitində onlayn yaşaya bilərmi – mütəxəssislər müzakirə edir
Pandemiya şəraitində yaşamaq heç kimə asan deyil. Özəlliklə də, peşələri canlı fəaliyyətlə bağlı olanlar üçün. Söhbət teatrdan gedir. Teatr həmişə canlı sənət növü olub. İndi onun tarixində yeni mərhələ başlayıb. Virtual mərhələ. Teatr incəsənətinin bu yeni növünü qəbul etməyə hazırıqmı? Mütəxəssislər teatrın internet vasitəsilə izləyiciyə ideya - dünyagörüş və bədii təsirini qoruma imkanlarını anlamağa çalışırlar. Ümumiyyətlə, bir virtual teatra ehtiyacımız varmı?
«Onlayn Teatr – 2020»
Beynəlxalq Teatr Tənqidçiləri Birliyi 2019-cu ilin payızında Tbilisidə yaradılıb. Bu gün burada indiki gerçəklikləri anlamağa çalışırlar və artıq müəyyən nəticələrə gəliblər. İlk addım kimi təşkilat komitəsinin üç ölkədən olan nümayəndələri - sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Anara Yerkebay (Qazaxıstan); sənətşünaslıq doktoru, professor Laşa Çxartişvili (Gürcüstan); fəlsəfə doktoru Elçin Cəfərov (Azərbaycan) tərəfindən “Onlayn Teatr - 2020” adlı virtual beynəlxalq elmi konfrans təşkil edilib. Müzakirə mövzuları sırasına karantinin teatrların işinə necə təsir etməsi, onlayn nümayişlərin müsbət və mənfi cəhətləri, distant teatr təhsili, teatrın və tamaşaçının real və virtual məkanda qarşılıqlı təsiri, "divanda izlənən teatr"ın tamaşaçılarla ünsiyyətin yeni və ya aralıq forması olub-olmaması daxil olub. Mövzuya maraq böyükdür. Konfransa Meksika, Pakistan, Rusiya, Qırğızıstan, Özbəkistan, Polşa, Ukrayna, Fransa və digər ölkələrdən 50 nəfər qatılıb. Bunlar nəzəriyyəçilər (teatrşünaslar, tənqidçilər, kulturoloqlar, jurnalistlər) və teatr praktikləri (rejissorlar, aktyorlar, dramaturqlar, menecerlər, səhnə tərtibatçıları və teatr rəhbərləri), habelə teatr ali məktəblərinin müəllimləri olublar.
Teatr tamaşa yeridir
Bəs, 2500 il əvvəl Qədim Yunanıstanda yaranmış teatr bu gün üçün nə deməkdir? Sözün özü yunan mənşəlidir və hərfi mənada tamaşa üçün bir yer deməkdir, salonda oturub seyr edənlər üçün məkan mənasını verir. Yəni tamaşaçılar üçün. Orkestrdə (səhnədə) əsas hərəkət daşıyıcısının aktyor olması zəruri şərtdir. Yəni yunan dilindən tərcümədə "hərəkət edən" deməkdir. Bu gün teatr sintetik bir sənətdir (ədəbiyyat, musiqi, xoreoqrafiya, vokal, təsviri incəsənət, videotəsvir, işıq və səsin istifadəsi ilə yeni texnologiyalar ona daxildir), tamaşaların qoyuluşunda bədii və texniki peşə sahəsindən çox sayda insan iştirak edir. Ancaq dramaturqun və rejissorun iradəsi altında baş verən hər şeyin mərkəzi və hər şeyin yaşandığı mərkəz aktyor-personaj və... tamaşaçı olaraq qalır!
Yalnız real zaman rejimində, "burada və indi" baş verən canlı enerjinin canlı mübadiləsi duyğuların və düşüncələrin təkrarsız uzaşmasının sehrini yaşada bilər. Nə qədər ki, insan insan olaraq qalır, onu katarsis səviyyəsinə qaldıra biləcək ruh halı, hiss və duyğular varsa, canlı, ani hərəkətin teatrına ehtiyac olacaq.
Çünki heç bir ekran ideal vasitəçi və ya bələdçi rolunu yerinə yetirə bilməz. Onlayn teatr insana gerçək teatrın duyğularını verə bilməz. Virtual teatr yalnız maarifçilik rolu oynaya bilər, geniş teatrsevərlər auditoriyasını dünyanın müxtəlif teatrlarının uğurları ilə məlumatlandırar. Eyni zamanda, «Barbikan» (London) Teatrında olduğu kimi səhnə sənətini daha mükəmməl və ifadəli, daha görkəmli hala gətirən yeni texnoloji imkanları ilə nümayiş etdirər. Ya da Stanislavski Elektroteatrında olduğu kimi texniki baxımdan daha çox təchiz edilmiş olar.
Teatr böhranı
Konfransın bütün iştirakçıları tamaşanın quruluşunda (dram, opera, balet və pantomimada) yeni texnologiyaların tətbiqinin səmərəliliyindən, teatrdakı böhran durumunu pandemiyadan “əvvəl” və “sonra”ya ayırdılar. Toplanan təcrübə ilə Teatr özünütəcriddən necə çıxacaq? Aktyorlarla onlayn məşqlər aparmaq və yaradıcılıq ali məktəblərində dərslər üçün Zoom.us-un tətbiq olunan texnoloji işləri nə dərəcədə səmərəlidir? Aydın olub ki, bu cür tətbiqlər konfranslar və plenar iclaslar, nəzəri mühazirələr və seminarlar üçün yaxşıdır. Hələ də real məkanda və real zamanda aktyorların birbaşa qarşılıqlı əlaqəsini nəzərdə tutan teatr fəaliyyətinin məşqləri üçün bu cür “verbal” qarşılıqlı əlaqə yalnız qısa 7-14 təqvim günü müddəti ərzində mümkündür.
Teatrda bu dövr masaüstü adlanır, çünki rejissor və aktyorlar masa üstündə pyesin gələcək cərəyanının quruluşunu, janrını, personajların xüsusiyyətlərini və s. müəyyən edirlər. Sonra proses aktyorların qarşılıqlı əlaqəsinin olduğu səhnəyə çıxış tələb edir ki, Tamaşa bundan ərsəyə gəlir. Təəssüf ki, onlayn məşqlər təcrübəsi nəticə vermədi və bu artıq yetərincə aydın bir faktdır. Onlayn sistemdəki dərslərə gəldikdə, onlar da daha yaxşısı arzulanan nəticələr ehtimalını təsdiqlədilər.
Şübhəli nəticə
Niyə? Birincisi, müəllim - tələbə strukturunda ikitərəfli əlaqə üçün, əla olmasa da, ən azından qənaətbəxş bir texniki baza olmalıdır: kompüter - kompüter və ya kompüter - planşet, həmçinin dayanıqlı internet-siqnal təmin edilməlidir. Əgər müəllimin kompüteri varsa, şagirdinki (tələbəninki) telefondursa və yetərincə kilobaytı yoxdursa, onda məsafədən bilik əldə etmək imkanı istisna edilir. Belə onlayn təhsil strukturunda müəllim telefondan istifadə edirsə, şagird isə kompüter və ya planşet istifadə edirsə, artıq güc balansı dəyişir. İstənilən, daha yaxşı nəticəyə ehtiyac yaranır. Bu müddət ərzində pandemiya və özünü təcridetmə ilə bağlı nəzəriyyəçilər və praktiklər anladılar ki, çağdaş dünyanın inkişaf zəncirində texnologiyanın tətbiqi aparıcı yox, yardımçı həlqə ola bilər. Aydındır ki, tərəqqi dayandırıla bilməz, ancaq tərəqqi dağıdıcı deyil, yaradıcı olmalıdır. Mütəxəssislər də bu barədə artıq qazandıqları təcrübəyə istinadən danışdılar.
İkincisi, sual yaranır ki, hansı yüksək amal naminə canlı teatr fəaliyyəti virtual məkan dünyasına köçürülməlidir? Yaxud hansı ideallar və hansı rahatlıq naminə uşaqları böyüklərdən təcrid edərək internetin virtual məkanına göndərməyə dəyər? Bəs, virtual məkan özü nədir?
Biz keçən əsrin fantastlarına da müraciət edə bilərik və Rey Bradberinin «Veld» hekayəsinin süjetini yada sala bilərik. Uşaqların hədiyyə olaraq nə aldıqlarını xatırlayın? İnsanlar üçün hər şeyi edən maşınlarla doldurulmuş "Hər şey xoşbəxtlik üçün" adlı avtomatlaşdırılmış ağıllı evdə kompüterləşdirilmiş bir otaq (veld), Hekayənin sonu faciəli qurtarır...
Pandemiya fonunda yaranmış vəziyyəti təhlil edən mütəxəssislər belə bir nəticəyə gəliblər ki, bədii prosesin bu və ya başqa təzahüründə canlı insanın iştirakını ən yüksək texnoloji proqram belə əvəz edə bilməz.
Konfransa gəldikdə isə, çox yaxşı keçib və təşkilatçıların bütün gözləntilərini artıqlaması ilə doğruldub. Aydın görünürdü ki, həm məruzəçilər, həm də dinləyicilər peşəkar ünsiyyət üçün çox darıxıblar! Ən əsası, konfransın coğrafi əhatə dairəsinin bu qədər geniş olması çox xoş oldu.
Məşhur teatrşünas alimlər, teatr tarixçiləri və tənqidçilər, rejissorlar və teatr rəhbərləri, yaradıcılıq ali məktəblərinin müəllimləri peşəkar təcrübə, yaradıcı fikir mübadiləsi və teatrın aktual problemlərini müzakirə etmək üçün toplaşmışdılar. Təcrid edilmiş bir teatr. Burada dünyanın müxtəlif ölkələrində teatrların karantin həyatının necə keçdiyi, aktyorların izləyiciləri ilə evdən necə əlaqə qurmağa çalışdıqları barədə məlumat verildi. Müxtəlif cür problemlər qaldırıldı: karantindən sonra izləyicini necə geri qaytarmalı, videotamaşaların keyfiyyəti, ümumiyyətlə, səhnə sənətinin gələcəyi.
Daha sonrası?
Beləliklə, virtual teatr nədir: fantaziya, yoxsa gerçəklik? Birmənalı cavab yoxdur. Belə bir anlayış var ki, texnogen proseslər dünyanı ələ alır. Onlar insanı alışdığı yaşayış yerindən kənara çıxarmaqla hədələyirlər. Fantastikadır? Bəli. Keçmişdən bizə Rey Bredbernin, Stanislav Lemin, Herbert Uellssin və Corc Oruellin salam var! Sonra nə olacaq? Təzadlı informasiya axınında azmış bəşəriyyət, yenə də eyni suallara cavab axtaran bir kompüter kimi donub: "günahkar kimdir?" və "nə etməli?" Cavab yoxdur. Ancaq belə bir hiss var ki, bu, artıq bir fantaziya deyil, başqa bir gerçəkliyin başlanğıcıdır...

Способен ли театр выжить онлайн в условиях пандемии, обсуждают специалисты
В условиях пандемии жить непросто. Всем. В особенности тем, чьи профессии связаны с живым сиюминутным действием. То есть театрам. Театр всегда был живым искусством. А сейчас начался его новый этап. Виртуальный. Готовы ли мы принять новый вид театрального искусства? Специалисты пытаются разобраться в возможности театра сохранить идейно-мировоззренческое и художественное воздействие на зрителя через интернет. А нужен ли нам вообще виртуальный театр?
«Театр онлайн-2020»
Международное объединение театральных критиков создано осенью 2019 года в Тбилиси. Сегодня здесь пытаются осознать существующую реальность, и уже сделаны определенные выводы. Первым шагом стала организация виртуальной международной научной конференции «Театр онлайн-2020» представителями оргкомитета из трех стран: это Анара Еркебай - кандидат искусствоведения, доцент (Казахстан); Лаша Чхартишвили - доктор искусствоведения, профессор (Грузия); Эльчин Джафаров - доктор философии (Азербайджан). Как карантин повлиял на работу театров, плюсы и минусы онлайн-показов, дистанционное театральное обучение, взаимодействие театра и зрителя в реальном и виртуальном пространствах, «театр на диване» - новая или промежуточная форма общения со зрителем. Интерес к теме огромен. В конференции приняли участие 50 человек: из Мексики, Пакистана, России, Кыргызстана, Узбекистана, Польши, Украины, Франции и других стран. Это теоретики (театроведы, критики, культурологи, журналисты) и практики театра (режиссеры, актеры, драматурги, менеджеры, сценографы и руководители театров), а также педагоги театральных вузов.
Театр - место для зрелищ
Так что же сегодня представляет собой Театр, зародившийся в Древней Греции более 2500 лет назад? Само слово греческого происхождения и в буквальном смысле означает место для зрелищ, подразумевая пространство для тех, кто сидит в зале и смотрит. То есть зрителей. При непременном условии, что главным носителем действия на орхестре (сцене) является актер. То есть в переводе с того же греческого - «действующий». Сегодня театр - искусство синтетическое (литература, музыка, хореография, вокал, изобразительное искусство, видеоизображение, новые технологии по применению света и звука) и в выпуске спектакля занято большое количество людей художественных и технических профессий. Однако центром, вокруг которого все случается и все происходит по воле драматурга и режиссера, по-прежнему остаются актер-персонаж и… зритель! Только в режиме реального времени и, сиюминутно происходящего «здесь и сейчас», может случиться и случается та неповторимая магия слияния чувств, эмоций и мыслей, которые может дать живой обмен живой энергией. И пока человек остается человеком, с наличием души, чувств и эмоций, способных поднять его - человека - на уровень катарсиса, то и театр нужен будет живой, театр сиюминутного действия. Потому что никакой экран не в состоянии исполнить роль идеального посредника или проводника. «Театр на диване» не может дать человеку тех ощущений, которые дает театр реальный. Виртуальный может взять на себя просветительскую функцию, знакомя широкую аудиторию любителей театрального искусства с достижениями разных театров мира, а также с теми новыми технологическими возможностями, которые делают сценическое искусство более совершенным и выразительным, более зрелищным, как в театре «Барбикан» (Лондон), или более технически оснащенным, как в Электротеатре Станиславский.
Театральный кризис
Об эффективности использования новых технологий в структуре действия спектакля (драма, опера, балет, пантомима) говорили все участники конференции, разделяя ситуацию кризисного состояния театра на «до» и «после» пандемии. С каким же накопленным опытом выйдет Театр из самоизоляции? И насколько эффективными оказались применяемые технологические разработки Zoom.us для проведения онлайн-репетиций с актерами и занятий в творческих вузах? Как оказалось, такого рода установки хороши для конференций и пленарных заседаний, для лекций теоретической направленности и семинарских занятий. Для репетиций же театрального действия, которое предполагает все-таки непосредственное взаимодействие актеров в реальном пространстве и реальном времени, такое «вербальное» взаимодействие возможно только на короткий период 7-14 календарных дней. В театре этот период называют застольным, потому что режиссер и актеры определяют за столом структуру будущего действия спектакля, жанр, характеры персонажей и т.д. Затем процесс требует выхода на сценическую площадку, где и случается то самое взаимодействие актеров, из которого и вырастает Спектакль. Увы, опыт репетиций онлайн не стал результативным, и это уже вполне очевидный факт. Что же касается занятий в системе онлайн, то они тоже подтвердили предположение о результативности, оставляющей желать лучшего.
Сомнительный результат
Почему? Во-первых, для двустороннего контакта в структуре педагог - ученик необходимо иметь если и не отличную, то хотя бы удовлетворительную техническую базу: компьютер - компьютер или компьютер - планшет, а также устойчивый интернет-сигнал. Если у педагога компьютер, а у студента (ученика) телефон и недостаточное количество проплаченных килобайтов, то и возможности получать знания на удалении исключены. В этой структуре онлайн-обучения может быть и другая расстановка сил, когда учитель пользуется телефоном, а ученик - компьютером или планшетом. В любом случае результат оставляет желать лучшего. За этот промежуток времени, связанного с пандемией и самоизоляцией, теоретики и практики поняли, что внедрение технологий может быть вспомогательным, а не главенствующим звеном в цепи развития современного мира. Понятно, что прогресс не остановить, но прогресс должен быть не разрушительным, а созидательным. И об этом тоже говорили специалисты, ссылаясь на уже полученный опыт.
Во-вторых, надо задаться вопросом, во имя какой высокой цели надо переносить живое театральное действие в мир виртуального пространства? Или ради каких идеалов и какого комфорта следует детей, изолируя от взрослых, отправлять в виртуальное пространство интернета? И что это есть такое, виртуальное пространство? Мы можем обратиться к фантастам прошлого века и вспомнить сюжет рассказа Рэя Бредбери «Вельд». Помните, что получили дети в подарок? Компьютеризированную комнату (вельд) в автоматизированном умном доме «Всё для счастья», заполненном машинами, которые делают за людей всё. Исход истории трагичен…
Специалисты, анализируя ситуацию, возникшую на фоне пандемии, пришли к выводу, что живое человеческое участие в том или ином проявлении художественного процесса заменить даже самой высокотехнологичной программой невозможно.
Что касается конференции, то она прошла очень хорошо и действительно превзошла все ожидания организаторов. Было заметно, что и докладчики, и слушатели очень соскучились по профессиональному общению! И самое главное, было очень приятно, что географический охват конференции был так широк. Известные ученые-театроведы, историки и критики театра, режиссеры и руководители театров, преподаватели творческих вузов собрались для обмена профессиональным опытом, креативными идеями, обсуждения актуальных проблем театра. Театра, который оказался в изоляции. Здесь узнали, как в разных странах мира протекает карантинная жизнь театров, как актеры пытаются из дома общаться со своими зрителями. Поднимались проблемы разного характера: как вернуть зрителя после карантина, качество видеоспектаклей, будущее сценического искусства в целом.
Так что же такое виртуальный театр: фантазия или реальность? Однозначного ответа нет. Есть понимание, что техногенные процессы овладевают миром. Они грозят человеку вытеснением за пределы его привычного ареала обитания. Фантастика? Да. Привет нам из прошлого от Рэя Брэдбери, Станислава Лема, Герберта Уэллса и Джорджа Оруэлла! Что дальше? Растерянное человечество, запутавшись в противоречивых информационных потоках, зависло, как заглючивший компьютер, в поисках ответов на все те же вопросы: «кто виноват?» и «что делать?». Ответа нет. Но есть предчувствие, что это уже не фантазия, а начало другой реальности…