Çərşənbə axşamı, 07:58
Musiqi sərhədləri aradan qaldırır, dünyanın, əslində, bir olduğunu ortaya qoyur. Onun səsləndiyi yerdə milli fərqlilik anlayışı yox olur, sanki hisslərin tandemi yaranır. Və yalnız əsl musiqiçi öz ifası ilə insanları ya ağlada, ya da ruhlandıra bilir. Onun ifası milyonların diqqətini çəkir. Yerli mədəni irsin digər mədəniyyətə aid ənənələrlə təzadı isə xüsusi maraqla qarşılanır.
İmamyar Fikrət oğlu Həsənov. Bu dünyaca məşhur virtuoz kamança ustası 2000-ci ildən Azərbaycandan kənarda – ABŞ-da (San-Fransisko) yaşayır.
İmamyar Həsənov Mərdəkan qəsəbəsində musiqiçi ailəsində doğulub. 1-ci sinifdən 8-ci sinfədək Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına 123 saylı orta məktəbdə oxuyub. Sonra təhsilini Mərdəkanda yerləşən 17 saylı musiqi məktəbində, 1990-cı ildən isə Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbində davam etdirib. Mütəllim Novruzov və Arif Əsədullayev kimi tanınmış kamança ustaları ona dərs deyiblər. Həsənov kamançanı ilk dəfə 10 yaşında əlinə götürüb. Bu zaman uşaq, yəqin ki, alətin onu nə qədər uzağa aparacağını ağlına belə, gətirmirmiş. O vaxtadək İmamyar Həsənov klarnetdə ifa edirmiş.
1995-2000-ci illərdə Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasında Ağacəbrayıl Abbasəliyevin sinfində oxuyub. Azərbaycan Dövlət İnstrumental Orkestrinin ən gənc solisti olub.
O, Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasında magistr dərəcəsi də alıb.
1996-cı il. Azərbaycanda keçirilən «İstedad sorağında» müsabiqəsində ilk yeri bu gənc tərəfindən yaradılmış «Qala» triosu (tar, kamança, fortepiano) tutur. Bundan sonra kamança İmamyarın əlində dünyanın yarısını dolaşır və arxasınca Azərbaycanın əsrlərdən gələn musiqi mədəniyyətinin dərin izini buraxır. Bir səhnə tezliklə digərini əvəzləyir: Corctaun Universitetində «Azərbaycan kamançasının naməlum xəzinəsi», San-Fransiskoda Ümumdünya Musiqi Festivalı, İndiana Universitetində «İpək Yolu bayramı», Corc Vaşinqton Universitetində «Dünya musiqisinin ən yaxşı sirri», həmçinin Türkiyədə, Londonda, Höteborq, Nyu-York, San-Xose, İraq, Texas, İran, Yaponiya, Fransa, Kanadada məşhur festivallar, 2019-cu ildə «ARAS» ansamblı ilə Avropa turu, elə həmin il Türkiyədə (Adana) Çukurova Milli Simfonik Orkestri ilə «Kamança konserti» və s.
Musiqiçi Vətəndən çox uzaqda yaşasa da, «Odlar yurdu»nun adət-ənənələrini, zəngin irsini unutmur. Əksinə, qürbətdə yaşamaq doğma mədəniyyətə ruhi bağlılığı daha da gücləndirir. Ayrı-ayrı ölkələrdən olan müxtəlif janra aid musiqiçilərilə ünsiyyət musiqiçinin biliyini artırır, dünyanın musiqi alətlərini daha yaxından tanımasına, sintez texnikasını daha dərindən öyrənməsinə yol açır.
İmamyar Həsənov ənənəvi Azərbaycan və Yaxın Şərq improvizasiyalarının, həmçinin Avropa klassikasının ifası ilə hər dəfə kamançanın yeni xüsusiyyətlərini üzə çıxarır. Əcnəbi dinləyiciləri də məhz bu cəlb edir, nəticədə, onlar İmamyarı təkrar-təkrar dinləyir. Bəlkə, musiqiçinin əsas uğuru elə budur? Bəs o, bu uğura necə nail olub? Müxbirimiz bu haqda İmamyar HƏSƏNOVUN özü ilə söhbətləşib.
- Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasını bitirdikdən sonra Amerikaya gəldiniz. San-Fransisko bölgəsindəki yaradıcılıq fəaliyyətiniz hansı musiqi layihəsindən irəli gəldi?
- Amerikanın Virciniya ştatında yaşadığım illərdə tez-tez konsert və festivallarda iştirak etmək üçün Kaliforniya ştatına gəlirdim. Bu dövrdə çox mühüm yaradıcılıq əlaqələrim yarandı. Sonradan “San-Fransisko Dünya Musiqi Festivalı” adlı təşkilatda çalışmağa başladım. Hazırda bu ştatda yaşayıram.
- Və 2012-ci ildə artıq Dünya Musiqi Festivalının musiqi direktoru idiniz...
- 3 namizəd arasından seçildim – Çin-amerikalı, Hind-amerikalı və Azərbaycan-amerikalı. Hər üçümüz bu festivalın layihələrində illər öncə iştirak etmişdik. Bu, qeyri-hökumət təşkilatıdır və səsvermə 5 əsas direktor arasında keçirilir. Onlar bizim öncəki fəaliyyətlərimizi qiymətləndirərək, bu vəzifəni mənə həvalə etdilər.
- Bu əlamətdar festivalda Azərbaycan musiqisinin yerini necə görürsünüz? Orada musiqiçilərimizdən kimlər iştirak edib?
- Mən özüm azərbaycanlı olduğumdan, bütün layihələrimizdə Azərbaycan mədəniyyəti əksini tapır. Bu illər ərzində sənətçilərimizdən pianoçu Çingiz Sadıqov, tar ifaçısı Rüfət Həsənov, nağara ifaçıları Elşən Qasımov, Fikrət Həsənov, qoşa nağara ifaçısı Yusif Əlizadə, aşıqlar Gülarə Azaflı, Zülfiyyə İbadova, xanəndələr İlkin Əhmədov, Vüsalə Musayeva, Aytən Məhərrəmova festivalın layihələrində böyük uğurla iştirak ediblər.
- Musiqi sahəmizin fəaliyyət modelini ABŞ modelilə müqayisə etsək, ondan nə öyrənməliyik? Şəxsən siz Azərbaycan musiqi dünyasına hansı dəyişiklikləri, yenilikləri tövsiyə edərdiniz?
- Mən bütün müsahibələrimdə bu vacib məsələyə də toxunmağa çalışıram. Bilirsiniz, Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti çox zəngin və unikaldır. Təəssüf ki, dünya hələ də milli musiqimizin dərinliyini tam bilmir. Hesab edirəm ki, bu əhəmiyyətli məqsədə nail olmaq üçün müxtəlif musiqi janrlarında silsilə miqyaslı layihələr həyata keçirilməlidir. Belə layihələrin istər ölkə daxilində, istərsə də ondan kənarda reallaşdırılması vacibdir. Şübhəsiz ki, bu layihələrin hədəf auditoriyası hələ də bizim necə gözəl mədəniyyətə malik olduğumuzu bilməyən əcnəbilər olmalıdır. Azərbaycanda yaşadığım dövrdə də, indi də tez-tez qastrollarda oluram. İndi qastrollarım daha çox olur. Təqdim olunan repertuar, xüsusilə təqdimatlar hələ də yalnız Azərbaycan dinləyicisinə hesablanır. Bu halda əcnəbi dinləyici bu musiqi əsərinə ekzotik sənət nümunəsi kimi yanaşır: bir dəfə dinləyir, vəssalam. Ancaq elə olmalıdır ki, dinləyici konsertdən sonra ən azı internetə müraciət edərək, eşitdiyi musiqi, onun ifaçısı, məxsus olduğu ölkə haqda məlumat almaq istəsin. Əminəm ki, belə olarsa, Azərbaycan musiqilərindən ibarət «pleylist» onun gündəlik «pleylist»ləri siyahısında olacaq. Musiqimiz daha geniş dinləyici təbəqəsi tərəfindən dinlənməyə layiqdir. İnanın ki, bu işə əsl mütəxəssislər cəlb olunarsa, bu, elə də çətin iş deyil.
- Stanford Universitetində “Azərbaycan musiqisi” kursu tədris olunurdu. Orada tələbələrə nələri öyrədirdiniz?
- Azərbaycan muğamları haqda ümumi məlumat verirdim. Muğamın sirlərini izah edərkən, onlara öz alətlərində muğama əsaslanan xalq mahnılarını, təsnifləri ifa etməyin yollarını da öyrədirdim.
- Müxtəlif universitetdə ustad dərsləri də verirsiniz. Musiqimiz necə qavranılır?
- Bir məqamı xüsusi vurğulamaq istərdim: hər şey, ilk növbədə, təqdimatdan asılıdır. Əgər təqdimat düzgün, inandırıcı, cəzbedici olarsa, reaksiya da olacaq – tələbə buna maraq göstərəcək, nəticədə, qavrama prosesi sadə və maraqlı olacaq.
- Əcnəbilər bizim musiqi alətlərimizdə ifa etməyi asanlıqla öyrənə bilirmi? Bu istiqamətdə hansı nailiyyətlər var?
- Bu, yalnız o zaman asan olur ki, tələbə öyrənmək istəyilə alışıb-yansın. İstək varsa, hər şeyə nail olmaq mümkündür. «Skype» vasitəsilə çox sayda əcnəbi tələbə ilə məşğul oluram. Onların hamısını yalnız bir məqam birləşdirir: onlar məndən dərs almaq qərarına yalnız ifalarımı dinlədikdən və sevdikdən sonra gəliblər. Onların qəlbində mənim ifa etdiyim kamançaya xüsusi sevgi yaranıb.
Nailiyyətlərə gəlincə, iki tələbəmi misal göstərə bilərəm. Yaponiyalı tələbəm Tomoko Maruono artıq bir neçə ildir Yaponiya, Azərbaycan, Türkiyə, İran səfirliklərinin təşkil etdiyi tədbirlərdə Azərbaycanın milli musiqi aləti olan kamançada ifa edir. Ən maraqlısı odur ki, o, kamançada bu ölkələrin musiqilərini ifa edir. 2 il əvvəl Tomoko ilə mən Tokioda birgə konsert də vermişik.
Amerikalı tələbəm Raquy Danziger isə bu yaxınlarda Türkiyə, Almaniya, İspaniya, İsrail və ABŞ-da solo konsert verib. Onun repertuarında hər Azərbaycan musiqisi gözəlliyi və unikallığı ilə seçilir. Bu, şübhəsiz ki, insanda dərin fəxr və öz işinə inam yaradır.
- Sizin işinizə maraq kamançanı digər ölkələrin milli alətlərilə sintez etmənizlə bağlıdır. Məsələn, İsrailin Anna RF duetilə “Laçın” kompozisiyasını ifa etmişdiniz. Bu sintezlərin yaradılmasında əsas məqsəd nədir? Alətlərimizi xarici alətlərlə «dostlaşdırmaq» çətin deyil ki? Yeri gəlmişkən, “Laçın” kompozisiyasının videosunu 2012-ci ildə 70 mindən artıq insan izləmişdi…
- Çətin olsa da, sevdiyim janrlardandır. Çətinlik isə bu işin məsuliyyətli olması ilə bağlıdır. İlk növbədə, kimliyimizi unutmadan digər xalqların nümayəndələrilə ümumi dil tapmalı, onların qəlbində mədəniyyətimizə maraq və sevgi yaratmalıyıq. ABŞ-da yaşamağım mənə bu sahədə məhsuldar işləmək imkanı yaradır.
Bu sintezlərin yaradılmasındakı məqsədlərə gəlincə, əsas məqsədimiz milli və klassik musiqimizin daha çox yayılması, daha geniş auditoriyaya çatdırılmasıdır. Elə etməliyik ki, onu qəbul etsinlər və sevsinlər.
İkincisi, hər kəsə göstərməliyik ki, Azərbaycan kamançası dünya musiqisi üçün önəmlidir və onun ayrılmaz hissəsidir.
Üçüncüsü, mən bu sintezlər vasitəsilə digər xalqların milli və klassik musiqisini bilavasitə onların özlərindən öyrənirəm. Bu, pedaqoji sahədə təcrübəmi zənginləşdirir.
«Laçın» kompozisiyasına gəlincə, o zaman onun dinləyicilər tərəfindən bu dərəcədə bəyənilməsinə çox sevinmişdim. Bu, İsraildə yerli tələbələrə Azərbaycan muğamından ustad dərsi verməyimdən sonra baş tutmuşdu. ABŞ-a yollanmalı olduğum gün 2 tələbəm Şaharut səhrasına getməyimizi təklif etdi. Bu səhra böyük, cəzbedici enerjiyə malik qeyri-adi yerdir. Orada xatirə üçün bir musiqi ifa etmək qərarına gəldik. Beləliklə, planlamadan, bir anın içində kompozisiya meydana gəldi. Mən bu mahnını hər zaman sevmişəm. Lakin o vaxtadək onu heç vaxt ifa etməmişdim.
- Hansı ölkənin musiqi aləti və musiqisi ruhən sizə daha yaxındır?
- Ruhən mənə daha yaxın olanları Türkiyə və İrandan ney, İrlandiyadan arfa, İspaniyadan gitara.
- Saysız-hesabsız qastrollar, çıxışlar. Yaradıcılıq həyatınızı parlaq adlandırmaq olar. Təki hər zaman belə olsun. Hər şeyi planlaşdırmağa, çatdırmağa imkan verən həyat formulu varmı?
- Bütün musiqiçilərə, xüsusilə ailəlilərə aid çox gözəl və aktual sualdır. Mənim həyat formulum ondan ibarətdir ki, maddi vəziyyətim qastrollarımın sayından asılı deyil. Allahın izni ilə hər zaman ailəmin, övladlarımın yanında olmağa, onların necə böyüdüklərini görməyə çalışıram. Bütün bunlar üçün «qızıl orta» olmalıdır.
- Qastrollara dəvətlə gedirsiniz, yoxsa özünüz təşkil edirsiniz? Əsasən hansı ölkələrdə konsertlər verirsiniz?
- Qastrollara dəvətlə yollanıram. Yaradıcılığımı sevən, hörmət edən dinləyicilərə minnətdaram. Səfərlər üçün prioritetim isə yoxdur. İndiyədək Türkiyə, İran, İraq, Yaponiya, Çin kimi ölkələrdə, həmçinin Avropanın bir çox dövlətində, ABŞ-ın əksər ştatında səhnəyə çıxmışam.
- Balaban ifaçıları yeni bəstəkar mahnılarının olmamasından şikayətlənir. Kamança ilə bağlı vəziyyət necədir?
- Eynidir. Lakin mənim bu məsələyə şəxsi yanaşmam ümumi yanaşmadan bir qədər fərqlənir. Biz musiqiçilər Azərbaycan mədəniyyətinin tarixində Üzeyir Hacıbəyov və dünya səviyyəli bir çox digər bəstəkarın olmasını özümüz üçün xoşbəxtlik saymalı, bunu böyük uğur kimi qiymətləndirməliyik. Onların yaratdıqları istər bizim, istərsə də gələcək nəsillər üçün əsl musiqi xəzinəsidir. İfaçılar bu töhfədən doğru və layiqincə istifadə edərsə, yeni musiqi axtarmağa ehtiyac belə, qalmaz. Hələ xalq musiqimizin, rəqslərimizin misilsiz məzmunundan danışmıram…
Artıq 20 ildir Vətəndən kənarda yaşayan musiqiçi kimi, sözlərimin gənc nəsil tərəfindən məsləhət və öyüd kimi qəbul olunmasını istərdim.
- Siz həm də bəstəkarsınız…
- Bəli, bir neçə bəstəm var. Lakin özümü bəstəkar saymıram. Bu adın böyük mənası və məsuliyyəti var. Mən ifa etdiyimi bütün melodiyaları kamança üçün xüsusi tərtib edirəm.
- Bəs, melodiyalarınız necə yaranır? Bunun üçün xüsusi atmosferə, ilhama ehtiyac var, yoxsa planlaşdırmaq kifayətdir?
- Qətiyyən. Planlaşdırmaq zəruri olsa da, kifayət deyil. Bu halda ortaya nə sizin, nə də dinləyicinin ruhuna toxunacaq melodiya çıxır. Əgər məni ilhamlandıracaq atmosferə düşürəmsə, nəticədən mən də, dinləyicilərim də razı qalır. Prinsipcə, nəticə elə onlara hesablanır. Yaradıcılıq ruha əsaslanır. Bu olmazsa, yaradıcılıq da çox yaşamaz.
- İfa etdiyiniz hansı melodiyaların dinləyicilərin ruhuna toxunduğunu düşünürsünüz?
- Dinləyicilərimin fikrinə əsaslanaraq, “Ay işığında”, “Laçın”, “Bayatı-Şiraz”, “Sarı gəlin”, “Ayrılıq” deyə bilərəm.
- Çox gözəl ifa etdiyiniz “Ağla, kamança” kompozisiyasını da unutmaq olmaz. Kamança niyə “ağlayır”?
- Bir ifaçı kimi onu deyə bilərəm ki, hər hansı aləti yalnız ifaçının iç dünyası “ağlada” bilər. Onun həyata fərqli baxışı, insanlara qayğıkeş münasibəti, milli və mənəvi dəyərləri hər şeydən üstün tutması, ən əsası, Yaradanın əmrlərinə əməl etməyə çalışması ifalarında mütləq öz əksini tapır. Mən çalışıram öz səsimi kamançamın səsilə əvəz edim. İfa etdiyim bütün musiqiləri sözün əsl mənasında ürəyimdə oxuyuram.
- Gənc nəsil hər şey üzərində əks olunan rəqəmsallaşma əsrində yaşayır. Bu canlı milli musiqiyə necə təsir edə bilər? Bəzi ənənələrin bu üzdən itirildiyi, unudulduğu kimi, unikal mədəniyyətin də itirilməsi riski varmı?
- Həqiqətən, rəqəmsallaşma dövründə yaşadığımızı inkar, yaxud tənqid edə bilmərik. Sadəcə, bu faktı həyatın ayrılmaz hissəsi kimi qəbul etmək lazımdır. Dəyərlərimizi, ənənələrimizi unutmamalı, milli dəyərlərimizə qiymət verməli, mədəni irsimizin təbliğini əsas məqsəd saymalı və yorulmadan bu işlə məşğul olmalıyıq. Bu, yalnız mədəniyyət təmsilçilərinin deyil, hər bir insanın işi olmalıdır. Orta və yaşlı nəslin nəzarəti, tənqidi xüsusilə vacibdir. Bizim işimiz isə onların hər bir nəsihətini dinləmək, ona əməl etməkdir. Əks təqdirdə mədəniyyətimizi itirmə ehtimalımız çox yüksəkdir.
- Sizin üçün “yaradıcılıq zirvəsi” nədir? Bu mərhələyə çıxmısınızmı?
- Mənim üçün «yaradıcılığın zirvəsi» anlayışı yoxdur. Yaradıcılıq sonsuz prosesdir. Zirvə saydığım yerə çatdıqda yeni zirvə kəşf edirəm. «Yaradıcılıq zirvəsi» hissi yalnız müqayisələr nəticəsində yaranır. Şəxsən mən hesab edirəm ki, hər kəs öz zəhməti, qabiliyyəti nəticəsində öz qarşısında bitmək bilməyən zirvələr açır. İfaçı hesab edirsə ki, yaradıcılığının zirvəsinə çatıb, bu yolda davam etməyin nə anlamı var?! Bu, əslində, onun yaradıcılığının sonu kimi qəbul oluna bilər…
- Uzun illərdir Vətəndən, yaxınlarınızdan uzaqda yaşayırsınız. Vətən haqda düşünən zaman daha çox nə üçün darıxırsınız?
- İlk növbədə, anam, bacım və qardaşım, daha sonra bütün yaxınlarım, mənə əziz olan insanlar üçün. Uşaqlıq illərim, dostlarla, qohumlarla keçirdiyim dövr heç vaxt yadımdan çıxmır… Adət-ənənələrimiz, gözəl günlərimiz üçün darıxıram…
- Sizə uğurlar, bitmək bilməyən zirvələrin fəthini arzulayırıq. Bizə yaradıcılığınızı izləmək və fəxr etmək qalır.

«ПИКА ТВОРЧЕСТВА НЕ СУЩЕСТВУЕТ»
Имамъяр ГАСАНОВ: «Мы должны ставить главной целью неустанное пропагандирование нашего культурного наследия»
Звучанию его инструмента внемлют миллионы. В этом исполнении есть гармония собственного культурного наследия с традициями других культур. В этом исполнении есть Азербайджан и весь мир.
Имамъяр Фикрет оглу Гасанов. Родился в семье музыканта в поселке Мардакан. Учился в местной средней школе №123 им. Гаджи Зейналабдина Тагиева. Начальное музыкальное образование получил в школе №17 в Мардакане, в классе кеманчи Гамиля Асланова, а в 1990 году поступил в музыкальный колледж им. Асафа Зейналлы. Известные мастера кеманчи - Муталиб Новрузов и Ариф Асадуллаев были его учителями. Мальчик впервые взял в руки кеманчу в 10 лет, не подозревая, насколько далеко она его унесет. До этого он интересовался кларнетом.
В 1995-2000 годах учился в Бакинской музыкальной академии им. Узеира Гаджибекова в классе Ага Джабраила Аббасалиева. Стал самым молодым солистом в Азербайджанском государственном инструментальном оркестре. Он также получил степень магистра искусств и музыки Азербайджанской государственной консерватории им. Узеира Гаджибекова.
1996 год. Победу в конкурсе «В поисках талантов» в Азербайджане одержало первое национальное инструментальноое трио «Гала» (тар, кеманча и фортепиано), созданное тем самым юнцом. Затем Имамъяр с кеманчой объездил полмира, знакомя слушателей с богатой музыкальной культурой Азербайджана. Одна сцена сменяла другую: «Неизвестная сокровищница кеманчи Азербайджана» в Джорджтаунском университете, всемирный музыкальный фестиваль в Сан-Франциско, «Праздник Шелковый путь» в Университете Индианы, «Лучший секрет мировой музыки» в Университете Джорджа Вашингтона и др. Он участвовал в известных конкурсах и фестивалях в Турции, Лондоне, Гетеборге, Нью-Йорке, Сан-Хосе, Ираке…
В 2000 году виртуоз кеманчи переехал в США (Сан-Франциско). Хотя музыкант живет вдали от родины, он не забывает об обычаях, традициях, богатом культурном наследии Страны огней. Напротив, жизнь на чужбине только обостряет чувство душевной привязанности к родной культуре. Общение с музыкантами мира разных жанров обогащает музыканта, способствует познанию различных инструментов, техник аранжировки.
Имамъяр Гасанов не перестает раскрывать способности кеманчи, исполняя традиционные азербайджанские и ближневосточные импровизации, а также европейскую классику. Именно это интригует зарубежного слушателя. Его слушают вновь и вновь. Не в этом ли главный успех музыканта и как его удалось достичь? Наш корреспондент поговорил об этом с самим Имамъяром ГАСАНОВЫМ.
- После окончания Музыкальной академии им. Узеира Гаджибекова вы отправились в США. С какого музыкального проекта началась ваша творческая деятельность в штате Сан-Франциско?
- В годы проживания в штате Вирджиния я часто приезжал в Калифорнию для участия в различных концертах и фестивалях. У меня появились творческие связи. В дальнейшем я стал сотрудником организации SanFranciscoWorldMusicFestivalи продолжил свою творческую деятельность, поселившись в этом штате.
- И в 2012 году вы становитесь уже музыкальным директором San Francisco World Music Festival...
- Я был избран среди трех претендентов: от азербайджанского, китайского и индийского народов, проживающих в США. Каждый из нас задолго до этого принимал непосредственное участие в различных проектах этого фестиваля. Эта организация не государственная, и отбор проводился пятью главными директорами, которые, исследуя и оценивая нашу деятельность, доверили мне эту должность.
- Какое место занимает азербайджанская музыка в этом значимом фестивале? Кто из азербайджанских музыкантов принимал участие в нем?
- Так как я являюсь представителем азербайджанского народа, в наших проектах всегда находила отражение азербайджанская культура. В течение этих лет в данном фестивале приняли участие пианист Чингиз Садыгов, тарзен Руфат Гасанов, нагаристы Эльшан Гасымов, Фикрет Гасанов, гошанагарист Юсиф Ализаде, ашуги Гюлара Азафли, Зульфия Ибадова, ханенде Илькин Ахмедов, Вусала Мусаева, Айтен Магеррамова. К примеру, в 2013 году фестиваль начался с проекта WorldClasses, целью которого было приглашение исполнителей из разных стран мира в американские вузы для преподавания национальной музыки.
- Что стоило бы нам перенять из американской модели музыкальной деятельности? Какие изменения и новшества вы посоветовали бы внести в мир музыки Азербайджана?
- Всегда стараюсь в своих интервью затрагивать этот немаловажный момент. Знаете, музыкальная культура Азербайджана богата и уникальна. К сожалению, мир не настолько осведомлен о многогранности и глубинности нашей национальной музыки. Считаю, что для исправления этого значительного нюанса надо организовать ряд масштабных мероприятий, охватывающих различные музыкальные жанры. Они должны проводиться как в рамках страны, так и за ее пределами. И, несомненно, целевой аудиторией этих проектов должны выступать иностранцы, которые еще не знают, какой прекрасной культурой мы обладаем.
В числе прочих музыкантов и я часто гастролировал, когда жил в Азербайджане. Насколько мне известно, таких гастролей азербайджанских артистов сейчас еще больше. Но предлагаемый репертуар и, в особенности, презентация рассчитаны на азербайджанского слушателя. И иностранный слушатель относится к этому как к музыкальному произведению экзотического характера: один раз слушает и больше не возвращается. В действительности же должно быть так, чтобы слушатель после концерта обратился в самом упрощенном варианте к ресурсам интернета, чтобы поискать информацию о музыке, исполнителе, стране, к которой принадлежит эта музыка. При таком раскладе азербайджанская музыка останется в его повседневном плейлисте. Наша музыка достойна того, чтобы о ней знал более широкий круг слушателей. Поверьте, это все достижимо, если к такой пропаганде будут привлечены истинные специалисты.
- При Стэндфордском университете действовал курс «Азербайджанская музыка». Чему обучали студентов?
- На этом курсе я давал общую информацию об азербайджанском мугаме. Объясняя тайный смысл мугама, я в то же время обучал студентов исполнять на их собственных инструментах народные песни, основанные на мугаме, теснифы и ренги.
- Вы также даете мастер-классы в различных университетах. Как воспринимают нашу музыку?
- Особо хотел бы отметить тот факт, что восприятие, в первую очередь, зависит от того, как тебе представить ту или иную вещь. Если представление правильное, убедительное и достойно внимания, тогда это обязательно вызовет ответную реакцию - интерес со стороны студентов. В итоге процесс освоения упрощается и становится увлекательным.
- Легко ли дается иностранцам изучение наших музыкальных инструментов? Есть ли успехи?
- Это дается легко лишь в том случае, если ученик загорелся желанием научиться. Когда есть желание, можно достигнуть всего. У меня много иностранных студентов, с которыми мы занимаемся посредством Skype. Их всех связывает одно: они решили брать у меня уроки только после того, как послушали и полюбили мое исполнение. В их сердце вспыхнула особая симпатия к кеманче и музыке, которую я на ней исполняю. Говоря же об успехах, в качестве примера я приведу деятельность двоих своих учеников. Мой японский студент Томоко Маруоно уже несколько лет выступает с кеманчой на мероприятиях, организованных посольствами Японии, Азербайджана, Турции, Ирана. Самое интересное, что на кеманче он исполняет музыку этих стран. А два года назад я и Томоко дали совместный концерт в Токио. Мой американский студент Рагуй Данзигер недавно выступил с сольными концертами в Турции, Германии, Испании, Израиле и США. Отмечу, что в репертуаре каждого из них азербайджанская музыка выделяется своей красочностью и уникальностью. Конечно, это дарит мне чувство глубокой гордости и веры в свое дело.
- Интересны и ваши работы, связанные с синтезом кеманчи с национальными инструментами других стран. К примеру, вы играли с израильским дуэтом AnnaRFкомпозицию «Лачин». Что является главной целью в рождении этих миксов? Не трудно ли «подружить» наши инструменты с зарубежными? Кстати, помнится, что видео с композицией «Лачин» в 2012 году просмотрело более 70 000 человек…
- Несмотря на большие трудности, это мой излюбленный жанр. Трудность же заключается именно в том, что это очень ответственная сфера. Не забывая про то, кто мы, необходимо находить общий язык с представителями других народов, зарождать в их сердцах любовь и интерес к нашей культуре. Жизнь в США дарит мне широкие возможности для плодотворной деятельности в этой области. Говоря же о целях зарождения этих синтезов, отмечу, что, во-первых, наша главная миссия заключается в распространении нашей национальной и классической музыки, донесении ее до более широкой аудитории, способствовании, чтобы ее приняли и полюбили. Во-вторых, нам необходимо донести, что вклад азербайджанской кеманчи в мировую музыку значим и неотъемлем. В-третьих, посредством этих синтезов я изучаю непосредственно через самих исполнителей национальную и классическую музыку других народов. Это обогащает мой опыт в педагогической сфере.
Что касается композиции «Лачин», тогда я был очень рад, что она так понравилась нашим слушателям. Это случилось после того, как я провел мастер-класс азербайджанского мугама моим израильским студентам на их родине. В день моего отъезда в Штаты два моих студента пригласили меня поехать в пустыню Шахарут. Это необыкновенная достопримечательность с величайшей и притягательной энергетикой. Решили что-то исполнить на память. И вот так, на ура, была записана композиция «Лачин». Я всегда любил эту песню, но никогда ранее ее не исполнял.
- Какие музыкальные инструменты и музыка какой страны близки вам по духу?
- Духовно наиболее близки мне стиль исполнения и звуки турецкого и иранского ная, ирландской арфы, испанской гитары.
- Исполнители балабана жалуются на нехватку новых композиторских песен. Как обстоит с этим у кеманчи?
- Так же. Но мое личное отношение к этому немного отличается от общепринятого. Мы, музыканты, должны считать себя счастливыми и удачливыми, что в культурной истории Азербайджана были такие личности, как Узеир Гаджибеков, и многие другие отечественные композиторы мирового уровня. То, что они создали, - это музыкальная сокровищница для нас и будущего поколения. Если исполнители правильно и достойно используют этот вклад, то даже не нужно искать новую музыку. Я еще не говорю о бесценном содержании народной музыки, ашугского творчества и танцев... Как исполнитель, который уже двадцать лет живет за пределами родины, хочу, чтобы мои слова прозвучали как совет и наставление молодому поколению.
- Вы еще и композитор…
- Да. У меня есть несколько произведений собственного сочинения, тем не менее, я не отношу себя к рангу композиторов. У этого звания больший смысл и ответственность. Но все исполненные мною мелодии я специально составляю для моей кеманчи.
- Как рождаются ваши мелодии? Для этого вам нужны специальная атмосфера и вдохновение или достаточно запланировать?
- Ни в коем случае. Недостаточно планировать, если даже это необходимо. Потому что в итоге родится мелодия, которая не затронет ни вашу душу, ни душу слушателя. Если я могу подобрать необходимую атмосферу, дающую вдохновение, то результатом остаюсь довольным и я, и мой слушатель, на которого в принципе и рассчитана эта музыка. Душа - это то, на чем зиждется творчество.
- Какие же мелодии в вашем исполнении затрагивают душу слушателя?
- Принимая во внимание мнение моих слушателей, могу отметить композиции «Ay İşığında», «Laçın», «Bayatı Şiraz», «Sarı gəlin», «Ayrılıq».
- Нельзя оставить без внимания композицию «Ağlakəmanca», которая прекрасна в вашем исполнении. По чему же «плачет» кеманча?
- Как музыкант отмечу, что тот или иной инструмент может заставить «заплакать» лишь внутренний мир самого исполняющего. Его взгляд на жизнь, который отличается от других, заботливое отношение к окружающим, способность ставить национальные и моральные ценности превыше всего, а также, самое главное, выполнять наставления и заповеди Всевышнего, обязательно найдут отражение в его исполнении. Стараюсь заменить свой голос голосом кеманчи. Через мою музыку можно прочувствовать все мои мысли и понять душу. В прямом смысле слова всё, что я исполняю, я проигрываю в моем сердце.
- Молодое поколение живет в век диджитализации (процесс цифровой трансформации общества. - Авт.), что отражается буквально на всем. Как это может повлиять на живую национальную музыку? Есть ли риск утратить уникальную культуру так же, как со временем теряются, забываются или становятся неактуальными некоторые традиции?
- Так как мы действительно живем в век диджитализации, мы не можем отрицать или критиковать это. Просто нужно принять данный факт как неотъемлемую часть жизни. При условии сохранения обычаев и традиций, отдавая дань нашим национальным ценностям, мы должны ставить главной целью неустанное пропагандирование нашего культурного наследия. В этом деле роль отводится не только представителям культурной сферы, но и каждому из нас. Особенно важны контроль и критика среднего и взрослого поколений, а наша задача прислушиваться к каждому их наставлению. В противном случае вероятность потерять культуру нашей страны высока.
- Что для вас является пиком творчества? Удалось ли вам дойти до этой стадии?
- Для меня не существует понятия и состояния «пик творчества». Для меня творчество - это бесконечный процесс. Дойдя до места, которое считаю пиком, открываю для себя новый творческий пик. Только при сравнении мы приходим к этому ощущению творческой высоты. Лично я считаю, что каждый своими способностями и трудолюбием открывает перед собой бесконечные вершины. Если исполнитель считает, что он дошел до вершины творчества, то есть ли смысл продолжать ему творить?! Ведь это можно воспринять как завершение его творчества...
- Вы уже много лет живете вдали от Родины, вдали от близких... По кому же больше тоскуете, думая о Родине?
- В первую очередь по маме, сестре и брату, а затем по всем близким и дорогим мне людям. Время, проведенное в детстве, а также с друзьями и родственниками, никогда не сотрется из памяти... Я скучаю по нашим традициям и обычаям, по прекрасным дням...
- Желаем вам успехов в завоевании бесконечных вершин. Нам же остается следить за вашим творчеством и гордиться.