Çərşənbə axşamı, 07:58
Musiqi sərhədləri aradan qaldırır, dünyanın, əslində, bir olduğunu ortaya qoyur. Onun səsləndiyi yerdə milli fərqlilik anlayışı yox olur, sanki hisslərin tandemi yaranır. Və yalnız əsl musiqiçi öz ifası ilə insanları ya ağlada, ya da ruhlandıra bilir. Onun ifası milyonların diqqətini çəkir. Yerli mədəni irsin digər mədəniyyətə aid ənənələrlə təzadı isə xüsusi maraqla qarşılanır.
İmamyar Fikrət oğlu Həsənov. Bu dünyaca məşhur virtuoz kamança ustası 2000-ci ildən Azərbaycandan kənarda – ABŞ-da (San-Fransisko) yaşayır.
İmamyar Həsənov Mərdəkan qəsəbəsində musiqiçi ailəsində doğulub. 1-ci sinifdən 8-ci sinfədək Hacı Zeynalabdin Tağıyev adına 123 saylı orta məktəbdə oxuyub. Sonra təhsilini Mərdəkanda yerləşən 17 saylı musiqi məktəbində, 1990-cı ildən isə Asəf Zeynallı adına Musiqi Məktəbində davam etdirib. Mütəllim Novruzov və Arif Əsədullayev kimi tanınmış kamança ustaları ona dərs deyiblər. Həsənov kamançanı ilk dəfə 10 yaşında əlinə götürüb. Bu zaman uşaq, yəqin ki, alətin onu nə qədər uzağa aparacağını ağlına belə, gətirmirmiş. O vaxtadək İmamyar Həsənov klarnetdə ifa edirmiş.
1995-2000-ci illərdə Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasında Ağacəbrayıl Abbasəliyevin sinfində oxuyub. Azərbaycan Dövlət İnstrumental Orkestrinin ən gənc solisti olub.
O, Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasında magistr dərəcəsi də alıb.
1996-cı il. Azərbaycanda keçirilən «İstedad sorağında» müsabiqəsində ilk yeri bu gənc tərəfindən yaradılmış «Qala» triosu (tar, kamança, fortepiano) tutur. Bundan sonra kamança İmamyarın əlində dünyanın yarısını dolaşır və arxasınca Azərbaycanın əsrlərdən gələn musiqi mədəniyyətinin dərin izini buraxır. Bir səhnə tezliklə digərini əvəzləyir: Corctaun Universitetində «Azərbaycan kamançasının naməlum xəzinəsi», San-Fransiskoda Ümumdünya Musiqi Festivalı, İndiana Universitetində «İpək Yolu bayramı», Corc Vaşinqton Universitetində «Dünya musiqisinin ən yaxşı sirri», həmçinin Türkiyədə, Londonda, Höteborq, Nyu-York, San-Xose, İraq, Texas, İran, Yaponiya, Fransa, Kanadada məşhur festivallar, 2019-cu ildə «ARAS» ansamblı ilə Avropa turu, elə həmin il Türkiyədə (Adana) Çukurova Milli Simfonik Orkestri ilə «Kamança konserti» və s.
Musiqiçi Vətəndən çox uzaqda yaşasa da, «Odlar yurdu»nun adət-ənənələrini, zəngin irsini unutmur. Əksinə, qürbətdə yaşamaq doğma mədəniyyətə ruhi bağlılığı daha da gücləndirir. Ayrı-ayrı ölkələrdən olan müxtəlif janra aid musiqiçilərilə ünsiyyət musiqiçinin biliyini artırır, dünyanın musiqi alətlərini daha yaxından tanımasına, sintez texnikasını daha dərindən öyrənməsinə yol açır.
İmamyar Həsənov ənənəvi Azərbaycan və Yaxın Şərq improvizasiyalarının, həmçinin Avropa klassikasının ifası ilə hər dəfə kamançanın yeni xüsusiyyətlərini üzə çıxarır. Əcnəbi dinləyiciləri də məhz bu cəlb edir, nəticədə, onlar İmamyarı təkrar-təkrar dinləyir. Bəlkə, musiqiçinin əsas uğuru elə budur? Bəs o, bu uğura necə nail olub? Müxbirimiz bu haqda İmamyar HƏSƏNOVUN özü ilə söhbətləşib.
- Üzeyir Hacıbəyov adına Bakı Musiqi Akademiyasını bitirdikdən sonra Amerikaya gəldiniz. San-Fransisko bölgəsindəki yaradıcılıq fəaliyyətiniz hansı musiqi layihəsindən irəli gəldi?
- Amerikanın Virciniya ştatında yaşadığım illərdə tez-tez konsert və festivallarda iştirak etmək üçün Kaliforniya ştatına gəlirdim. Bu dövrdə çox mühüm yaradıcılıq əlaqələrim yarandı. Sonradan “San-Fransisko Dünya Musiqi Festivalı” adlı təşkilatda çalışmağa başladım. Hazırda bu ştatda yaşayıram.
- Və 2012-ci ildə artıq Dünya Musiqi Festivalının musiqi direktoru idiniz...
- 3 namizəd arasından seçildim – Çin-amerikalı, Hind-amerikalı və Azərbaycan-amerikalı. Hər üçümüz bu festivalın layihələrində illər öncə iştirak etmişdik. Bu, qeyri-hökumət təşkilatıdır və səsvermə 5 əsas direktor arasında keçirilir. Onlar bizim öncəki fəaliyyətlərimizi qiymətləndirərək, bu vəzifəni mənə həvalə etdilər.
- Bu əlamətdar festivalda Azərbaycan musiqisinin yerini necə görürsünüz? Orada musiqiçilərimizdən kimlər iştirak edib?
- Mən özüm azərbaycanlı olduğumdan, bütün layihələrimizdə Azərbaycan mədəniyyəti əksini tapır. Bu illər ərzində sənətçilərimizdən pianoçu Çingiz Sadıqov, tar ifaçısı Rüfət Həsənov, nağara ifaçıları Elşən Qasımov, Fikrət Həsənov, qoşa nağara ifaçısı Yusif Əlizadə, aşıqlar Gülarə Azaflı, Zülfiyyə İbadova, xanəndələr İlkin Əhmədov, Vüsalə Musayeva, Aytən Məhərrəmova festivalın layihələrində böyük uğurla iştirak ediblər.
- Musiqi sahəmizin fəaliyyət modelini ABŞ modelilə müqayisə etsək, ondan nə öyrənməliyik? Şəxsən siz Azərbaycan musiqi dünyasına hansı dəyişiklikləri, yenilikləri tövsiyə edərdiniz?
- Mən bütün müsahibələrimdə bu vacib məsələyə də toxunmağa çalışıram. Bilirsiniz, Azərbaycanın musiqi mədəniyyəti çox zəngin və unikaldır. Təəssüf ki, dünya hələ də milli musiqimizin dərinliyini tam bilmir. Hesab edirəm ki, bu əhəmiyyətli məqsədə nail olmaq üçün müxtəlif musiqi janrlarında silsilə miqyaslı layihələr həyata keçirilməlidir. Belə layihələrin istər ölkə daxilində, istərsə də ondan kənarda reallaşdırılması vacibdir. Şübhəsiz ki, bu layihələrin hədəf auditoriyası hələ də bizim necə gözəl mədəniyyətə malik olduğumuzu bilməyən əcnəbilər olmalıdır. Azərbaycanda yaşadığım dövrdə də, indi də tez-tez qastrollarda oluram. İndi qastrollarım daha çox olur. Təqdim olunan repertuar, xüsusilə təqdimatlar hələ də yalnız Azərbaycan dinləyicisinə hesablanır. Bu halda əcnəbi dinləyici bu musiqi əsərinə ekzotik sənət nümunəsi kimi yanaşır: bir dəfə dinləyir, vəssalam. Ancaq elə olmalıdır ki, dinləyici konsertdən sonra ən azı internetə müraciət edərək, eşitdiyi musiqi, onun ifaçısı, məxsus olduğu ölkə haqda məlumat almaq istəsin. Əminəm ki, belə olarsa, Azərbaycan musiqilərindən ibarət «pleylist» onun gündəlik «pleylist»ləri siyahısında olacaq. Musiqimiz daha geniş dinləyici təbəqəsi tərəfindən dinlənməyə layiqdir. İnanın ki, bu işə əsl mütəxəssislər cəlb olunarsa, bu, elə də çətin iş deyil.
- Stanford Universitetində “Azərbaycan musiqisi” kursu tədris olunurdu. Orada tələbələrə nələri öyrədirdiniz?
- Azərbaycan muğamları haqda ümumi məlumat verirdim. Muğamın sirlərini izah edərkən, onlara öz alətlərində muğama əsaslanan xalq mahnılarını, təsnifləri ifa etməyin yollarını da öyrədirdim.
- Müxtəlif universitetdə ustad dərsləri də verirsiniz. Musiqimiz necə qavranılır?
- Bir məqamı xüsusi vurğulamaq istərdim: hər şey, ilk növbədə, təqdimatdan asılıdır. Əgər təqdimat düzgün, inandırıcı, cəzbedici olarsa, reaksiya da olacaq – tələbə buna maraq göstərəcək, nəticədə, qavrama prosesi sadə və maraqlı olacaq.
- Əcnəbilər bizim musiqi alətlərimizdə ifa etməyi asanlıqla öyrənə bilirmi? Bu istiqamətdə hansı nailiyyətlər var?
- Bu, yalnız o zaman asan olur ki, tələbə öyrənmək istəyilə alışıb-yansın. İstək varsa, hər şeyə nail olmaq mümkündür. «Skype» vasitəsilə çox sayda əcnəbi tələbə ilə məşğul oluram. Onların hamısını yalnız bir məqam birləşdirir: onlar məndən dərs almaq qərarına yalnız ifalarımı dinlədikdən və sevdikdən sonra gəliblər. Onların qəlbində mənim ifa etdiyim kamançaya xüsusi sevgi yaranıb.
Nailiyyətlərə gəlincə, iki tələbəmi misal göstərə bilərəm. Yaponiyalı tələbəm Tomoko Maruono artıq bir neçə ildir Yaponiya, Azərbaycan, Türkiyə, İran səfirliklərinin təşkil etdiyi tədbirlərdə Azərbaycanın milli musiqi aləti olan kamançada ifa edir. Ən maraqlısı odur ki, o, kamançada bu ölkələrin musiqilərini ifa edir. 2 il əvvəl Tomoko ilə mən Tokioda birgə konsert də vermişik.
Amerikalı tələbəm Raquy Danziger isə bu yaxınlarda Türkiyə, Almaniya, İspaniya, İsrail və ABŞ-da solo konsert verib. Onun repertuarında hər Azərbaycan musiqisi gözəlliyi və unikallığı ilə seçilir. Bu, şübhəsiz ki, insanda dərin fəxr və öz işinə inam yaradır.
- Sizin işinizə maraq kamançanı digər ölkələrin milli alətlərilə sintez etmənizlə bağlıdır. Məsələn, İsrailin Anna RF duetilə “Laçın” kompozisiyasını ifa etmişdiniz. Bu sintezlərin yaradılmasında əsas məqsəd nədir? Alətlərimizi xarici alətlərlə «dostlaşdırmaq» çətin deyil ki? Yeri gəlmişkən, “Laçın” kompozisiyasının videosunu 2012-ci ildə 70 mindən artıq insan izləmişdi…
- Çətin olsa da, sevdiyim janrlardandır. Çətinlik isə bu işin məsuliyyətli olması ilə bağlıdır. İlk növbədə, kimliyimizi unutmadan digər xalqların nümayəndələrilə ümumi dil tapmalı, onların qəlbində mədəniyyətimizə maraq və sevgi yaratmalıyıq. ABŞ-da yaşamağım mənə bu sahədə məhsuldar işləmək imkanı yaradır.
Bu sintezlərin yaradılmasındakı məqsədlərə gəlincə, əsas məqsədimiz milli və klassik musiqimizin daha çox yayılması, daha geniş auditoriyaya çatdırılmasıdır. Elə etməliyik ki, onu qəbul etsinlər və sevsinlər.
İkincisi, hər kəsə göstərməliyik ki, Azərbaycan kamançası dünya musiqisi üçün önəmlidir və onun ayrılmaz hissəsidir.
Üçüncüsü, mən bu sintezlər vasitəsilə digər xalqların milli və klassik musiqisini bilavasitə onların özlərindən öyrənirəm. Bu, pedaqoji sahədə təcrübəmi zənginləşdirir.
«Laçın» kompozisiyasına gəlincə, o zaman onun dinləyicilər tərəfindən bu dərəcədə bəyənilməsinə çox sevinmişdim. Bu, İsraildə yerli tələbələrə Azərbaycan muğamından ustad dərsi verməyimdən sonra baş tutmuşdu. ABŞ-a yollanmalı olduğum gün 2 tələbəm Şaharut səhrasına getməyimizi təklif etdi. Bu səhra böyük, cəzbedici enerjiyə malik qeyri-adi yerdir. Orada xatirə üçün bir musiqi ifa etmək qərarına gəldik. Beləliklə, planlamadan, bir anın içində kompozisiya meydana gəldi. Mən bu mahnını hər zaman sevmişəm. Lakin o vaxtadək onu heç vaxt ifa etməmişdim.
- Hansı ölkənin musiqi aləti və musiqisi ruhən sizə daha yaxındır?
- Ruhən mənə daha yaxın olanları Türkiyə və İrandan ney, İrlandiyadan arfa, İspaniyadan gitara.
- Saysız-hesabsız qastrollar, çıxışlar. Yaradıcılıq həyatınızı parlaq adlandırmaq olar. Təki hər zaman belə olsun. Hər şeyi planlaşdırmağa, çatdırmağa imkan verən həyat formulu varmı?
- Bütün musiqiçilərə, xüsusilə ailəlilərə aid çox gözəl və aktual sualdır. Mənim həyat formulum ondan ibarətdir ki, maddi vəziyyətim qastrollarımın sayından asılı deyil. Allahın izni ilə hər zaman ailəmin, övladlarımın yanında olmağa, onların necə böyüdüklərini görməyə çalışıram. Bütün bunlar üçün «qızıl orta» olmalıdır.
- Qastrollara dəvətlə gedirsiniz, yoxsa özünüz təşkil edirsiniz? Əsasən hansı ölkələrdə konsertlər verirsiniz?
- Qastrollara dəvətlə yollanıram. Yaradıcılığımı sevən, hörmət edən dinləyicilərə minnətdaram. Səfərlər üçün prioritetim isə yoxdur. İndiyədək Türkiyə, İran, İraq, Yaponiya, Çin kimi ölkələrdə, həmçinin Avropanın bir çox dövlətində, ABŞ-ın əksər ştatında səhnəyə çıxmışam.
- Balaban ifaçıları yeni bəstəkar mahnılarının olmamasından şikayətlənir. Kamança ilə bağlı vəziyyət necədir?
- Eynidir. Lakin mənim bu məsələyə şəxsi yanaşmam ümumi yanaşmadan bir qədər fərqlənir. Biz musiqiçilər Azərbaycan mədəniyyətinin tarixində Üzeyir Hacıbəyov və dünya səviyyəli bir çox digər bəstəkarın olmasını özümüz üçün xoşbəxtlik saymalı, bunu böyük uğur kimi qiymətləndirməliyik. Onların yaratdıqları istər bizim, istərsə də gələcək nəsillər üçün əsl musiqi xəzinəsidir. İfaçılar bu töhfədən doğru və layiqincə istifadə edərsə, yeni musiqi axtarmağa ehtiyac belə, qalmaz. Hələ xalq musiqimizin, rəqslərimizin misilsiz məzmunundan danışmıram…
Artıq 20 ildir Vətəndən kənarda yaşayan musiqiçi kimi, sözlərimin gənc nəsil tərəfindən məsləhət və öyüd kimi qəbul olunmasını istərdim.
- Siz həm də bəstəkarsınız…
- Bəli, bir neçə bəstəm var. Lakin özümü bəstəkar saymıram. Bu adın böyük mənası və məsuliyyəti var. Mən ifa etdiyimi bütün melodiyaları kamança üçün xüsusi tərtib edirəm.
- Bəs, melodiyalarınız necə yaranır? Bunun üçün xüsusi atmosferə, ilhama ehtiyac var, yoxsa planlaşdırmaq kifayətdir?
- Qətiyyən. Planlaşdırmaq zəruri olsa da, kifayət deyil. Bu halda ortaya nə sizin, nə də dinləyicinin ruhuna toxunacaq melodiya çıxır. Əgər məni ilhamlandıracaq atmosferə düşürəmsə, nəticədən mən də, dinləyicilərim də razı qalır. Prinsipcə, nəticə elə onlara hesablanır. Yaradıcılıq ruha əsaslanır. Bu olmazsa, yaradıcılıq da çox yaşamaz.
- İfa etdiyiniz hansı melodiyaların dinləyicilərin ruhuna toxunduğunu düşünürsünüz?
- Dinləyicilərimin fikrinə əsaslanaraq, “Ay işığında”, “Laçın”, “Bayatı-Şiraz”, “Sarı gəlin”, “Ayrılıq” deyə bilərəm.
- Çox gözəl ifa etdiyiniz “Ağla, kamança” kompozisiyasını da unutmaq olmaz. Kamança niyə “ağlayır”?
- Bir ifaçı kimi onu deyə bilərəm ki, hər hansı aləti yalnız ifaçının iç dünyası “ağlada” bilər. Onun həyata fərqli baxışı, insanlara qayğıkeş münasibəti, milli və mənəvi dəyərləri hər şeydən üstün tutması, ən əsası, Yaradanın əmrlərinə əməl etməyə çalışması ifalarında mütləq öz əksini tapır. Mən çalışıram öz səsimi kamançamın səsilə əvəz edim. İfa etdiyim bütün musiqiləri sözün əsl mənasında ürəyimdə oxuyuram.
- Gənc nəsil hər şey üzərində əks olunan rəqəmsallaşma əsrində yaşayır. Bu canlı milli musiqiyə necə təsir edə bilər? Bəzi ənənələrin bu üzdən itirildiyi, unudulduğu kimi, unikal mədəniyyətin də itirilməsi riski varmı?
- Həqiqətən, rəqəmsallaşma dövründə yaşadığımızı inkar, yaxud tənqid edə bilmərik. Sadəcə, bu faktı həyatın ayrılmaz hissəsi kimi qəbul etmək lazımdır. Dəyərlərimizi, ənənələrimizi unutmamalı, milli dəyərlərimizə qiymət verməli, mədəni irsimizin təbliğini əsas məqsəd saymalı və yorulmadan bu işlə məşğul olmalıyıq. Bu, yalnız mədəniyyət təmsilçilərinin deyil, hər bir insanın işi olmalıdır. Orta və yaşlı nəslin nəzarəti, tənqidi xüsusilə vacibdir. Bizim işimiz isə onların hər bir nəsihətini dinləmək, ona əməl etməkdir. Əks təqdirdə mədəniyyətimizi itirmə ehtimalımız çox yüksəkdir.
- Sizin üçün “yaradıcılıq zirvəsi” nədir? Bu mərhələyə çıxmısınızmı?
- Mənim üçün «yaradıcılığın zirvəsi» anlayışı yoxdur. Yaradıcılıq sonsuz prosesdir. Zirvə saydığım yerə çatdıqda yeni zirvə kəşf edirəm. «Yaradıcılıq zirvəsi» hissi yalnız müqayisələr nəticəsində yaranır. Şəxsən mən hesab edirəm ki, hər kəs öz zəhməti, qabiliyyəti nəticəsində öz qarşısında bitmək bilməyən zirvələr açır. İfaçı hesab edirsə ki, yaradıcılığının zirvəsinə çatıb, bu yolda davam etməyin nə anlamı var?! Bu, əslində, onun yaradıcılığının sonu kimi qəbul oluna bilər…
- Uzun illərdir Vətəndən, yaxınlarınızdan uzaqda yaşayırsınız. Vətən haqda düşünən zaman daha çox nə üçün darıxırsınız?
- İlk növbədə, anam, bacım və qardaşım, daha sonra bütün yaxınlarım, mənə əziz olan insanlar üçün. Uşaqlıq illərim, dostlarla, qohumlarla keçirdiyim dövr heç vaxt yadımdan çıxmır… Adət-ənənələrimiz, gözəl günlərimiz üçün darıxıram…
- Sizə uğurlar, bitmək bilməyən zirvələrin fəthini arzulayırıq. Bizə yaradıcılığınızı izləmək və fəxr etmək qalır.

“THERE IS NO LIMIT TO CREATIVITY”
The melodious sound of his instrument fascinates millions of people around the world. This is a harmonious combination of local cultural heritage and the traditions of other cultures, Azerbaijan and the rest of the world.
Imamyar Hasanov was born in the family of a musician from the village of Mardakan. He studied at the Haji Zeynalabdin Taghiyev local school No. 123, but received primary musical education at school No. 17 in Mardakan, attending the kamancha class of Hamil Aslanov. In 1990, Imamyar entered the Asaf Zeynalli Music College, where he took lessons from the famous masters of kamancha - Mutallib Novruzov and Arif Asadullayev. Imamyar was ten years old when he first took the kamancha in his hands, having absolutely no clue where this instrument would take him in the years ahead. Prior to that, he was interested in clarinet.
In 1995-2000, Imamyar studied at the Uzeyir Hajibeyov Baku Music Academy. Soon, the student of Agha Jabrayil Abasaliyev became the youngest soloist of the Azerbaijan State Instrumental Orchestra. He also received a master's degree in art and music from the Uzeyir Hajibeyov Azerbaijan State Conservatoire.
In 1996, the first national instrumental trio Qala (tar, kamancha and piano) founded by the same young man won the national contest In Search of Talents. Then, Imamyar and his kamancha began travelling the world to introduce the rich musical culture of Azerbaijan to various audiences under different titles: An Undiscovered Treasure: Kamancha of Azerbaijan at Georgetown University, World Music Festival in San Francisco, Silk Road Festival at Indiana University, The Best Secret of World Music at George Washington University, etc. In the following years, he performed at famous contests and festivals in Turkey, London, Gothenburg, New York, San Jose, Iraq...
In 2000, the kamancha virtuoso moved to San Francisco, US. Although Imamyar lives far away from his homeland, he does not forget about the customs, traditions, rich cultural heritage of the Land of Fire. On the contrary, the life in a foreign country only exacerbates a sense of emotional attachment to the native culture. Communication with world musicians of different genres enriches the musician, contributes to the knowledge of various instruments, and arrangement techniques.
Imamyar Hasanov continues to reveal the potential of kamancha by performing traditional Azerbaijani and Middle Eastern improvisations, as well as European classics. This is the intrigue that attracts foreign audiences. They listen to him again and again. Isn't it a success of any musician and his main accomplishment? To discuss this and other questions, we decided to talk to Imamyar Hasanov personally.
"You left for the US soon after graduating from the Uzeyir Hajibeyov Music Academy. How did you start your musical project in San Francisco?"
"When I was living in Virginia, I often visited California to take part in various concerts and festivals. I soon made some connections here and there. Later I was enrolled by the organization called San Francisco World Music Festival and moved to California to continue my creative activities there."
“In 2012, you became the music director of the San Francisco World Music Festival...”
“I was elected from among the three contenders representing three different nations living in the United States: Azerbaijanis, Chinese and Indians. Long before that, each of us were directly involved in various projects of the festival. Being not a state-run organisation, the selection was entrusted to five chief directors, who elected me after examining and evaluating our activities.”
"What is the role of Azerbaijani music in such a significant festival? Which musicians did represent Azerbaijan?"
“Being an Azerbaijani myself, I try to represent the Azerbaijani culture in all our projects. Among the representatives of the Azerbaijani culture during these years, we enjoyed the company of Chingiz Sadigov (piano), Rufat Hasanov (tar), Elshan Gasimov (naghara), Fikret Hasanov and Yusif Alizade (gosha-naghara), ashugs Gulara Azafli and Zulfiyya Ibadova, singers Ilkin Ahmadov, Vusal Musayev, and Ayten Maharramova. For example, in 2013, the festival began with the World Classes project. Our goal was to invite performers from around the world to American universities to teach national music.”
"What can we take from the American model of music culture? What changes and innovations would you recommend to introduce to the music culture of Azerbaijan?"
“I always try to touch on this important point in my interviews. The music culture of Azerbaijan is rich and unique. Unfortunately, the world is less aware of the versatility and depth of our national music. I believe that to correct this significant nuance, it is necessary to organise a series of large-scale events covering various musical genres. They should be held both in Azerbaijan and abroad.  And the target audience of these projects should be foreigners who do not yet know what a wonderful culture we have.
“When I lived in Azerbaijan, I also joined other musicians for the tours. As far as I know, such tours are getting increasingly popular among the Azerbaijani artists. But their repertoire and, in particular, the presentation of works are tailored for the Azerbaijani listeners. That’s why they look and sound exotic for foreign audiences, who listen once and never return to them. In reality, it is important that after the concert or live performance, the listeners are able to have simple access to these works in the Internet so that they can search for information about the music, artist, country to which this music belongs. This will help Azerbaijani music remain in daily playlists of foreign listeners. Our music deserves to be known to a wider audience. Believe me, this is possible if true experts are involved in the promotion.”
"You had a course athe Stanford University called Azerbaijani Music. What did you teach there?"
“I gave my students a general information about the Azerbaijani mugham. I explained them the secret meaning of mugham and taught them how to play our folk songs, tesnifs and rengs on their musical instruments.”
"What about your master classes at various universities. How do your students perceive our music?"
As a matter of fact, perception of each individual depends on his imagination. If the presentation is correct, convincing and worthy of attention, then this will certainly cause a response, an interest from students. It makes the whole process simpland fascinating.”
"How apt are your students in their study of our musical instruments? Any success?"
It becomes easy only if the student has a burning desire to learn. I have many international students communicating with me through Skype. All of them have one thing in common: they decided to take my lessons only after they listened and loved my performance. They feel kind of a special sympathy for kamancha and the music that I play. As to success, let me tell you about the two of my students. My Japanese student, Tomoko Maruono, has been performing with kamancha for several years at events organised by the embassies of Japan, Azerbaijan, Turkey, Iran. The most interesting thing is that she plays the music of these countries on kamancha. Two years ago, Tomoko and I gave a joint concert in Tokyo. My another student is American Raquy Danziger, who recently gave solo concerts in Turkey, Germany, Spain, Israel and the US. The repertoire of both of them includes Azerbaijani music, which stands out in its full colour and uniqueness. Of course, I am really proud of them, and this encourages me to do more.”
"Your works born from the synthesis of kamancha with the national instruments of other countriesalso sound interesting. For example, you played the song Lachin with the Israeli duo Anna RF. What do you want to achieve by making these mixes? Is it not difficult to make local and foreign instruments friends? I remember that more than 70,000 people watched your performance of Lachin back in 2012...”
“Despite the great difficulties, this is my favourite genre. The main difficulty is that it requires ultimate responsibilityOne should find a common language with the representatives of other peoples to make them love and be interested in your culture. Life in the USA gives me great opportunities in this area. Our main mission is to disseminate the national and classical music, bring it to a wider audience, make it accepted and loved by other peoples. Secondly, we should be able to convey the following message to audiences: the contribution of Azerbaijani kamancha to the world music is significant and inalienable. Thirdly, synthesishelps me study the national and classical music of other nations directly through working with their musicians. This enriches my experience educationally.
“As for Laçin, I was very glad that our listeners liked it so much. This was just after I finished anothermaster class on Azerbaijani mugham for my Israeli students. On the day of my departure to the States, two of my students invited me to go to the Shaharut Desert. This is an extraordinary place with unique and attractive energy. We decided to perform something as a keepsake. That’s how Lachin was recorded - no rehearsal, no preparations. I always loved this song, but I had never performed it in public before.”
"Which musical instruments and the music of which country are close to yoursoul?"
I would probably say the sounds of the Turkish and Iranian ney, Irish harp, and Spanish guitar.”
"Balaban players complain about the lack of new composer songs. What about kamancha?"
It’s the same. But my personal view on this matter is slightly different from the generally accepted one. As musicians, we should be happy and lucky that we have Uzeyir Hajibeyov and many other composers of international recognition as part of our cultural heritageTheir creations are a musical treasury for us and the future generations. If the players use this heritage properly and worthily, let alone our invaluable folk music, ashug art and dances, there is no need to look for new music. As a music performer living outside Azerbaijan for twenty years, I want my words to sound like advice and guidance to the young generation.”
“You are also a composer...”
“Yes. I have several works of my own, but I do not consider myself a composer. This title has more meaning and responsibility in it. But all the melodies compose are tailored specifically for my kamancha.”
"How are your melodies born? Do you need a special atmosphere and inspiration, or planning is enough?"
Planning is not enough, even if necessary. In the end, you will have a melody that touches neither your soul, nor the soul of other listeners. If I can choose the necessary atmosphere that gives inspiration, then the result will satisfy both me and my listeners, which are the main target of my music. Any creative work is based upon soul.”
"Which of your tunes impressyour listeners the most?"
“I would say these are Ay işığında, Laçın, Bayatı Şiraz, Sarı gəlin, Ayrılıq.”
"Your performance of Ağla kamançadeserves only the best words. Why is your kamancha ‘crying’ (ağla in Azerbaijani, R+)?"
“As a musician, I believe only the inner world of the performer can make any musical instrument cry’. His individual perception of life, compassion for others, ability to hold national and moral values above all and, most importantly, to fulfil the commandments of the Almighty will surely be reflected in his performance. I just try to replace my voice with the sound of kamancha. One can feel all my thoughts and understand me through my music. Honestlywhatever I play comes from the deepest corner of my heart.”
"Young generation is going through the process of digital transformation of society, which affects literally everything. How can this process influence the national music? Is there a risk of losing the unique culture same as some traditions are lost, forgotten or become irrelevant?"
“Indeed, we live in the age of digitalisation. We cannot deny or criticise it. We just need to accept this fact as an integral part of our life. As to the preservation of customs, traditions, and national values, our ultimate goal must be the relentless promotion of our cultural heritage. When I say ‘we’, I don’t mean the arts society only, I mean each of us. The control and criticism that we get from the middle generation and adults are especially important. We should listen to them for guidance. Otherwise, we risk to lose our cultural identity as a nation.”
"What is the peak of your achievement? Did you hit that point already?"
“There is no concept of ‘peak’ in creative work for me. Creativity is an endless process. As soon as I reach one stage, I discover new opportunities and set new goals. Only by comparison do we have this feeling of creative peak, as you called it. Personally, I believe that each of us is able to discover endless peaks through imagination and hard work. If an artist believes that he or she has reached the pinnacle of creativity, is it worth continuing to create?! This must be the end of the road for him...”
"You have been living away from Azerbaijan and your loved ones for many years... Who do you miss more when you think about your homeland?"
“I miss my mother and siblings, of course, and all the people close and dear to me. I miss the good old times in Azerbaijan, the time I used to spend with my friends and relatives. These memories will live with me forever. I miss our traditions and customs, beautiful days...”