Çərşənbə axşamı, 07:43
Azərbaycanda karantin rejiminin davam etməsi 2020-ci il mövsümünün kral yarışının təşkilinə imkan vermədi
Koronavirus pandemiyasına görə təxirə salınan və ləğv edilən idman yarışlarının sayı hər həftə artır. Bu sırada “Formula 1” üzrə Azərbaycan Qran-prisi də var. Uzun gözləmədən sonra iyunun 12-də “Formula 1” və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkəti rəsmən elan etdilər ki, 2020-ci ildə Bakıda yarış həftəsi baş tutmayacaq.
Tutarlı səbəblər
Əməliyyat Şirkətindən verilən məlumata görə, Bakı şəhərində sayca beşinci olan «Formula 1» yarışının ləğv edilməsi barədə qərar Azərbaycan hökuməti, «Formula 1» rəhbərliyi və Beynəlxalq Avtomobil Federasiyası arasında aparılan uzun müzakirələrdən sonra qəbul edilib. Buna səbəb COVID-19 virusunun yayılmasıdır. Qərarda qlobal pandemiya ilə bağlı ekspertlərin hökumətə verdiyi tövsiyələr əsas götürülüb.
Şirkətin bəyanatında deyilir ki, Bakı Şəhər Halqası belə qərarın qəbul edilməsinə təəssüf edir, lakin Azərbaycan xalqının, həmçinin F1 azarkeşlərinin və çempionat iştirakçılarının sağlamlığı hər şeydən üstün olduğu üçün yarışın keçirilməsi məqsədəuyğun sayılmayıb.
Bildirilir ki, pandemiya ilə bağlı yaranmış qeyri-müəyyən vəziyyət səbəbindən promouter şirkət Bakının mərkəzi küçələrində yarış zolağının vaxtında quraşdırılmasına təminat verə bilməzdi. Yarışın təşkili ilə bağlı istənilən fəaliyyət Bakı Şəhər Halqası və podratçı şirkətlərin əməkdaşlarının həyat və sağlamlığına ziyan vura bilərdi. Bundan başqa qlobal pandemiyanın qarşısının alınması üçün dünya ölkələrinin tətbiq etdiyi preventiv tədbirlər beynəlxalq gediş-gəlişi məhdudlaşdırıb və bu da, yarış həftəsinin təşkili imkanlarını daha da azaldır. «Bu səbəbdən, bizim 2020-ci ildə «Formula-1» üzrə Azərbaycan Qran-prisini ləğv etməkdən başqa yolumuz qalmamışdı», -deyə bəyanatda bildirilir.
Məlumata görə, bu il Azərbaycan Qran-prisinə alınmış bütün biletlər gələcəkdə etibarlı sayılacaq. Lakin onları qaytarmaq istəyənlər Bakı Halqasına müraciət edə bilərlər. Yaranmış fors-major vəziyyətlə bağlı Azərbaycan tərəfi heç bir itkiyə məruz qalmayacaq. Yarışın keçirilməsi üçün ev sahibi kimi edilən ödəniş də gələn ilə keçiriləcək.
"F1News" nəşri yazır ki, Azərbaycanda karantin davam etdiyinə görə “Formula 1” yarışının keçirilməsi mümkün deyil. Ona görə yarışın bütün işçiləri məsələ ilə bağlı məlumatlandırılıb. Azərbaycanda təşkilatçılığı yerinə yetirən Bakı Şəhər Halqası yürüşün hazırlıq işlərinə 12 həftə lazım olduğunu öncədən bildirmişdi. Əməliyyat Şirkətinin İctimaiyyətlə əlaqələr üzrə meneceri Gülnaz Quliyeva isə bildirib ki, yarışın keçirilməsi üçün biz hansı məhdudiyyətlərin nə zaman götürüləcəyini bilməliydik. “Karantin sadəcə tibbi maska taxmaq deyil. Yarışın baş tutması üçün, ilk növbədə, sərhədlər açılmalı idi", - deyə Gülnaz Quliyeva bildirib.
Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin hazırlıqlara başlamaması deyilənləri təsdiqləyirdi. Nəzərə alsaq ki, yarış azarkeşsiz keçiriləcəkdi, o zaman təşkilatçıların böyük pullar itirəcəyi gözlənilirdi. Elə buna görə də İtaliya Avtomobil Klubunun prezidenti Angelo Stiççi ölkəsinin "Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisini əvəzləməsini təklif edib.
Nəzərdən keçirilən variantlar
Dünya çempionatının kommersiya hüquqlarına sahib olan "Liberty Media" şirkəti 2020-ci ildə İtaliyada ikinci Qran-prinin keçirilmə ehtimalını araşdırırdı. Şirkət bildirmişdi ki, sentyabrda Azərbaycanda Qran-pri təşkil etmək istəsə də, yarışın keçiriləcəyinə təminat yoxdur. Çünki Bakıda infrastrukturu qurmaq üçün müəyyən vaxt lazımdır. Digər tərəfdən Azərbaycan tərəfi yarışı azarkeşsiz keçirməkdə maraqlı deyil.
Bu planın gerçəkləşəcəyi təqdirdə, 6 sentyabrda ilk İtaliya Qran-prisi, 13 sentyabrda isə ikincisi olacaq. İtaliyadakı ikinci yarış Mucello, İmola və ya Monzada keçirilə bilər. Bunlardan Montsa seçilərsə, birinci Qran-pridən 1 həftə sonra, yəni sentyabrın 13-də keçirilmə ehtimalı var. Bununla belə, İtaliya Qran-prisində də azarkeşlərin olacağı bəlli deyil.
Artıq "Formula 1" üzrə Dünya çempionatında ilk 8 Qran-prinin təqvimi açıqlanıb. Mövsümün ilk iki Qran-prisi Avstriyada (3-5 iyul və 10-12 iyul) olacaq. Daha sonra Macarıstan (17-19 iyul), Böyük Britaniya (31 iyul - 2 avqust, 7-9 avqust), İspaniya 14-16 avqust, Belçika (28-30 avqust), İtaliya (4-6 sentyabr) Qran-priləri baş tutacaq. Bütün yarışlar azarkeşsiz keçiriləcək.
Koronavirus pandemiyasına görə təşkilatçılar xüsusi tibbi qaydalar tərtib edib. “Formula 1"də pilotların və ya komanda nümayəndələrinin birində koronavirus aşkarlansa, yarış ləğv edilməyəcək. "Formula 1"in icraçı direktoru Çeyz Kerinin sözlərinə görə mütəmadi olaraq idmançılar və digər şəxslər testdən keçiriləcək. Keri deyib ki, komandalardan karantin prosedurunu hazırlamaq tələb edilib. "Hər şeyi qabaqcadan görmək mümkün deyil, amma komanda iştirak edə bilmədiyi təqdirdə, mərhələ ləğv edilmir. Bütün mümkün variantları izah edə biləcəyimi düşünmürəm. Lakin infeksiyanın aşkarlanmasının yarışların ləğvinə səbəb olmayacağı ssenari hazırlayacağıq", -deyə icraçı direktor bildirib.
O deyib ki, pilotlardan kimdəsə koronavirus aşkarlansa, komandalarda ehtiyat pilotlardan yararlanmaq olar: "Hər hansı problemi həll edəcəyimizə əmin olmalıyıq, təhlükəsiz mühit yaratmaq üçün hər şeyi edirik, yarışlarla bağlı təlimatlarımız var".
Qeyd edək ki, "Formula 1"də 2020 mövsümü koronavirus pandemiyası səbəbindən hələ başlamayıb. Daha əvvəl "Formula 1" rəhbərliyi Azərbaycanla yanaşı, Bəhreyn, Vyetnam, Çin, İspaniya və Kanada Qran-prilərini təxirə salıb, Avstraliya, Monako, Niderland və Fransa mərhələləri isə ləğv olunub. Ötən il təsdiqlənən təqvimə əsasən Bakıdakı yarış 5 - 7 iyunda keçirilməli idi.
Azərbaycanla yanaşı, Sinqapur və Yaponiyadakı mərhələlərin ləğvi gözlənilir. Lakin Rusiya, Vyetnam, ABŞ, Meksika, Bəhreyn və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindəki Qran-prilər reallaşacaq. Pandemiyaya görə "Formula 1" rəhbərliyi bu mövsüm ən azı 15 yarış təşkil etməyi düşünür.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda “Formula 1” yarışları 2017-ci ildən təşkil olunur. Bakıda keçirilən ilk“Formula 1”yarışı bir sıra beynəlxalq media qurumları tərəfindən keçirilən sorğuların əksəriyyətində ilin yarışı adına layiq görülüb. Yarış zamanı Luis Hamilton ilə Sebastian Fettel arasında baş vermiş toqquşma avtoidman tarixində baş vermiş ən yaddaqalan hadisələrdən biri olub. Bundan başqa, Formula 1-in təkər təchizatçısı Pirelli şirkətinin yayımladığı son hesabatında bildirilir ki, 2017-ci ildə bütün Qran-prilər arasında Bakı yarışı 42 ötmə ilə ən çox ötmənin olduğu yarış olub. Həmin ötmələrin birində D.Rikkardo 1-ci döngədə bir dəfəyə üç bolidi keçmişdi və bu, “Formula 1” şirkəti tərəfindən minlərlə azarkeş arasında ilin ən yaxşı 10 ötməsi arasında ən çox bəyənilən ötmə olub.

FORMULA-1: CANCELLED IN AZERBAIJAN
The number of sport events postponed or cancelled due to the coronavirus pandemic is growing every week. One of them is the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix. On June 12, after long expectations, the Formula 1 website and the Baku City Circuit officially announced that the Grand Prix of the World Championship will not be held in Azerbaijan in 2020.
Serious reasons
According to the operating company, the decision to cancel the fifth Formula 1 racing weekend in Baku was made after long discussions with the Azerbaijani government, as well as with the leadership of Formula 1 and the Federation Internationale de l’Automobile (FIA). The decision was made due to the continued global spread of COVID-19 and is based on expert advice provided by relevant government agencies.
The company statement reads: “Baku City Circuit (BCC) has regretfully taken the decision to cancel the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2020 [because our] primary concern throughout has been the health and well-being of the Azerbaijani people as well as all visiting F1 fans, staff and championship participants.
“The ongoing uncertainty caused by the coronavirus pandemic means that the construction of our street circuit cannot be guaranteed to be carried out safely and on time. In addition, the various containment measures still being implemented by governments across the world - and the impact these are having on cross-border travel - further reduce the chances of realistically staging a race weekend in Baku later this year. This has, therefore, left us with no choice but to cancel the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix 2020.”
According to the message, any tickets purchased will be automatically valid for the Formula 1 Azerbaijani Grand Prix 2021. Fans who had already purchased tickets for this year’s race can contact BCC to secure a refund.
Because of the current situation, neither Baku City Circuit nor Azerbaijan as the receiving party will suffer any losses due to the cancellation of the Azerbaijan Grand Prix. The fee for holding the tournament will be carried forward to next year.
According to F1News, the continuation of the lockdown in Azerbaijan made it impossible to hold the competition in duly and timely manner. All employees associated with the competition have been informed. And the public relations manager of the Baku City Ring, Gulnaz Guliyeva, said that in order to organise the competition, it was necessary to wait until the lockdown was over, but this never happened: “Borders must be opened, flights must be resumed. Quarantine is not just about wearing a medical mask. First of all, the opening of borders is necessary.”
Pessimistic forecasts have also been confirmed by the fact that BCC does not conduct any preparatory works to hold the race in Baku.
We consider various options
Given that any sport tournaments may take place without the participation of fans, organisers expect large financial losses. That is why the president of the Italian Automobile Club, Angelo Sticchi, proposed to hold the Formula 1 race in Italy. Liberty Media, the current owner of Formula 1 commercial rights, is considering hosting the second Grand Prix in 2020. The company stated that despite its intention to hold the Azerbaijan Grand Prix in September 2020, there are still no guarantees. Indeed, certain time is needed to build infrastructure in Baku. On the other hand, the Azerbaijani side is not interested in holding races with the participation of fans.
If this plan works out, the first Italian Grand Prix will be held on September 6, and the second - on September 13. The second competition can take place in Mugello, Imola or Monza. However, it is still unknown whether fans will be present at the Italian Grand Prix.
The calendars of the first eight Formula 1 World Cup Grand Prix have already been announced. The first two Grand Prix will be held in Austria (July 3-5 and July 10-12). Then the Grand Prix of Hungary (July 17-19), Great Britain (July 31 - August 2, August 7-9), Spain (August 14-16), Belgium (August 28-30) and Italy (September 4-6) will take place. All competitions will be held without fans. Azerbaijan’s Grand Prix is not on the calendar. Therefore, it is difficult to predict the future of the competition.
Requirements
Due to the COVID-19 pandemic, the organisers have developed special medical rules. The competition will be cancelled if at least one Formula 1 pilot or representative of any team become coronavirus-positive. According to the executive director of Formula 1 Chase Carey, athletes and other individuals will periodically undergo a coronavirus test. According to Carey, who noted that the teams are required to prepare for the quarantine procedure, it is also possible to isolate patients, if any. “The array of ‘what ifs’ are too wide to play out every one of them, but a team not being able to race wouldn’t cancel the race. I don’t think I could sit here and lay out the consequences. But we will have a procedure in place that finding infection will not lead to a cancellation. If a driver has an infection, [teams have] reserve drivers available. We wouldn’t be going forward if we were not highly confident we have necessary procedures and expertise and capabilities to provide a safe environment and manage whatever issues arrive," Carey said.
Note that because of the coronavirus pandemic, the 2020 Formula 1 season has not yet started. Earlier, the leadership also postponed the holding of the tournament in Bahrain, Vietnam, China, Spain and Canada. Stages in Australia, Monaco, the Netherlands and France are also cancelled. According to the calendar approved last year, races in Baku were to take place on June 5-7.
Along with Azerbaijan, the stages of races in Singapore and Japan were also cancelled. However, the Grand Prix tournaments in Russia, Vietnam, the US, Mexico, Bahrain and the United Arab Emirates will be held. Due to the pandemic, the management intends to organise at least 15 competitions this season.
The best competition is in Azerbaijan
Azerbaijan has held Formula 1 competitions since 2017. According to the results of most surveys conducted by a number of international media publications based on the results of the season, the Formula 1 Azerbaijan Grand Prix held in 2017 was awarded the title of the best competition of the year. The collision that occurred between Lewis Hamilton and Sebastian Vettel during the race was one of the most memorable events in the history of motorsport.
In addition, according to the statistical report of the Pirelli company supplying tires for Formula 1 world championships, the Azerbaijan Grand Prix came out on top in terms of overtakings. In this spectacular race of the 2017 season in Baku, spectators saw a total of 42 overtakings. During one of them on the first corner D. Riccardo immediately overtook three cars. Fans of Formula 1 recognised the incident as the most spectacular overtaking among the ten best. Red Bull pilot called it a “cool one” as well.
It is good to know that the cancellation of the Azerbaijan Grand Prix will not affect the holding of scheduled competitions of one of the most spectacular sport events in 2020.