Nigar MUSABƏYOVA: «Pandemiyadan qorxub öz planlarını ləngitməyə dəyməz. İstənilən vəziyyətdən çıxış yolu var»
Pandemiya xaricdə təhsil almağa maneə deyil. Əksinə, mütəxəssislər deyir ki, dəyişən reallıqda insanların akademik biliklərə və, deməli, peşə vərdişlərinə qarşı tələblər daha yüksək olacaq. Nigar Musabəyova Britaniya Kolumbiyasının ilk özəl universiteti olan «Canada West» Universitetinin MDB üzrə regional nümayəndəsidir. Onun başqa universitetlərdən fərqi xüsusi intensiv təhsil sistemidir. Sadə dillə desək, bu universitet 2-2,5 il ərzində bakalavr diplomu qazanmağa imkan verir. MBA diplomunu (idarəetmədə magistr ixtisas dərəcəsini) isə bir ildə əldə etmək mümkündür. Özü də standart proqramını tam həcmdə mənimsəməklə. Universitet biznes idarəçiliyi sahəsində ixtisaslaşıb, 12 ildir özünü premium-klass bir təhsil müəssisəsi kimi göstərib. Vankuverin mərkəzində yerləşən universitet 40 ölkədən tələbə qəbul edir. Bu ali təhsil müəssisəsini təmsil edən N.MUSABƏYOVA xarici universitetə daxil olmaq üçün mövcud olan imkanlar barədə «R+»a danışıb.
- Nigar xanım, xarici ali məktəblərdə oxumağın üstünlükləri nələrdir?
- İlk növbədə, sistem, təhsilin keyfiyyəti və müəllim heyəti. Əlbəttə, xaricdəki istənilən universiteti yaxşı saymaq olmaz. Ancaq indi internetdə məlumatları yoxlamaq yetərincə asandır. Üstəlik, tələbələr digər tələbələrlə ünsiyyət qururlar və hər zaman bu və ya digər universitet haqqında etibarlı məlumat əldə etmək imkanı var. Əlbəttə ki, təcrübə də var - həm həyati, həm də peşə təcrübəsi. Axı, tələbələr, adətən, məzun olduqdan sonra həmin ölkədə ən azı iki və ya üç il sonra qalmaq və işləmək imkanı qazanırlar. Bu da çox böyük bir üstünlükdür. Gələcəkdə - tələbələrimiz qayıdıb öz ölkəmizdə peşə fəaliyyətlərini davam etdirdikləri zaman bu, müsbət nəticə verir.
- Tutaq ki, namizədin humanitar elmlər üzrə magistr dərəcəsi var. Məsələn, «Canada West» Universitetində başqa bir ixtisasa yiyələnmək üçün o nə etməlidir? Nədən başlamaq lazımdır?
- Məndə də oxşar vəziyyətdir. Mən özüm də Qərb Universitetinin siyasi elmlər fakültəsini bitirib bakalavr dərəcəsi almışam. Magistraturanı isə (MBA) Böyük Britaniyada Biznesin İdarəedilməsi fakültəsində «marketinq» ixtisası üzrə bitirmişəm. Yəni, hər şey mümkündür. Müraciət edən üçün həmişə istiqaməti dəyişdirmək imkanı var. Ancaq hər şey onun hansı istiqaməti seçməsindən asılıdır. Bizim Universitetimizdə o, MBA dəcəcəsi qazana bilər. Lakin əvvəlki təhsili biznes və ticarət sahəsində olmayıbsa, bu sahədə peşəkar təcrübəsi yoxdursa, ona üç ay davam edən hazırlıq kursu təklif ediləcək. Orada o magistr proqramına başlamağa kömək edəcək əsas bilikləri alacaq. Əlbəttə ki, ingilis dilini bilməsi vacibdir. IELTS (və ya ekvivalenti) üzrə tələb olunan imtahan balını toplamalıdır.
- İndi «Canada West» Universitetində Azərbaycandan neçə tələbə təhsil alır? Artıq bu ali məktəbi bitirənlər varmı və indi nə ilə məşğuldurlar?
- Hazırda bizdə Azərbaycandan üç tələbə təhsil alır. Onlardan ikisi artıq Vankuverdədir, üçüncü tələbə də qəbul olunub, lakin təəssüf ki, karantin elan edildiyi üçün ölkəni tərk edə bilməyib. O, distant təhsilə başlayıb və sərhədlər açıldıqdan sonra oxumağa Kanadada davam edəcək.
- «Canada West» Universitetinin məzunları öz peşə bacarıqları ilə Azərbaycana nə kimi fayda verə bilərlər?
- Azərbaycan durmadan inkişaf edən bir ölkədir. Bu gün bizə bu və ya digər sahədə yaxşı təhsili və təcrübəsi olan insanlar lazımdır. Bizim Universitetimiz biznes təhsili imkanı verdiyinə görə, «Canada West» Universitetini bitirən tələbələr biznesin idarə edilməsi, ticarət, marketinq və maliyyə sahəsində biliklərə sahib olacaqlar. Məhz onlar ölkəmizin indi ehtiyac duyduğu insanlardır.
- Mümkündürsə, «Canada West» Universiteti tərəfindən nəzərdə tutulan təhsil qrantları haqqında məlumat verin. Təqaüdçü olmaq üçün hansı şərtlərə cavab vermək lazımdır?
- Kanadada da, bir çox başqa ölkələrdə olduğu kimi, həm özəl, həm də dövlət universitetlərində təhsil ödənişlidir. Özəl bir universitet olaraq tələbələrimiz üçün lazımi şərait yaratmaq imkanımız var. Biz özəl olaraq MDB ölkələri üçün qrant hazırlamışıq ki, bu da tələbələrimizə başqalarına nisbətən daha az ödəniş etməyə imkan verir. Qrant təhsil haqqının bir hissəsini əhatə edir və onu almaq üçün qrant formasını doldurub universitetə təqdim etmək yetərlidir. Müraciət tələbənin qəbul üçün təqdim etdiyi sənədlər əsasında nəzərdən keçirilir. Ancaq tələbə tədris zamanı bütün qaydalara əməl etməzsə - dərslərdə iştirak etməzsə və hazırlaşmazsa, qrant ləğv edilə bilər.
- Təbii ki, xaricdə təhsil almaq həm də ölkədən kənara çıxmaq və xaricdə yaşamaq təcrübəsi qazanmaq, təhsil alacağınız ölkəni tanımaq və dilini öyrənmək kimi əlavə üstünlüklər verir. Ancaq indi tamamilə fərqli bir vəziyyətdir və baş verənlərin nə vaxt bitəcəyi bilinmir. Pandemiya «Canada West» Universitetinə qəbul prosesinə nə kimi dəyişikliklər etdi və arzu edənlərin sayı azalmadı ki?
- Təbii ki, tələbələrdə müəyyən bir narahatlıq var və bu, başadüşüləndir. Bizim heç birimiz belə çətin vəziyyətə düşəcəyimizi və bütün planlarımızın pozulacağını gözləmirdik. «University Canada West» bunu anlayır və başa düşür ki, tələbələr istənilən halda keyfiyyətli təhsil almaq istəyirlər. Bunun üçün tələbələrimiz distant təhsilə başlayırlar. İstənilən halda onlar viza üçün müraciət edirlər (onlayn mümkündür, biometrik mərkəzlər də artıq açıqdır), icazə aldıqdan sonra sərhədlər açılan kimi Kanadaya uça bilərlər. Ancaq vaxt itirməmək üçün dərsləri evdən alırlar. Universitetimizə qəbul ildə dörd dəfə keçirilir: qışda, yazda, yayda və payızda. Biz ümid edirik ki, payıza qədər vəziyyət yaxşılaşacaq və payız qəbulu üçün müraciət edənlərin hamısı təhsilə Vankuverdə başlayacaq. Əgər düzəlməzsə, hər kəsin distant təhsilə başlamaq üçün imkan olacaq.
- İstənilən halda, onlayn təhsil bütünlüklə əyani təhsili əvəz edə bilərmi?
- Bilirsiniz, keyfiyyətinə görə onlayn təhsil heç də əyani təhsildən geri qalmır. Ancaq çox güman ki, çoxları üçün bu daha çətindir, çünki bu, böyük intizam tələb edir. Axı, evdə oturanda biz daha rahatlaşırıq. Fikri bir yerə cəmləmiək və anlamaq lazımdır ki, əyani təhsildəki kimi imtahanlar olacaq və bilikləri eyni əyanidəki kimi ciddi şəkildə yoxlayacaqlar. Distant təhsil iş və ya digər şərtlər üzündən ölkəni tərk edə bilməyən, amma yaxşı təhsil və xarici universitet diplomu almaq ehtiyacı duyanların işinə yarayır. Ancaq başqa bir amil də var və siz onu yuxarıda qeyd etdiniz: xaricdə yaşamaq bacarığına yiyələnmək, təhsil aldığınız ölkə ilə tanışlıq, böyük xarici şirkətlərdə iş təcrübəsi və sadəcə, insanlarla ünsiyyət, özü də xarici dildə. Biz bütünlüklə onlayn təhsilə keçəcəyikmi? Düşünmürəm. Ancaq indiki vəziyyətdə o, həqiqətən, xilas edir və Kanadaya gedə bilməyənlər üçün imkanlar yaradır. Beləliklə, həmişə tələbələrin ilk seçimi əyani təhsil olacaq.
- Mövcud vəziyyətə baxmayaraq, hələ də xaricdə təhsil almağı qarşısına məqsəd qoyanlara bu gün üçün nə deyə bilərsiniz?
- Universitetlərin çoxunun, təəssüf ki, distant təhsil imkanı yoxdur, onlar sadəcə kursun başlanğıc tarixini sonraya dəyişməyi təklif edirlər (məsələn, payızda başlamalı olanlar, qışda bunu edə bilər). «University Canada West», yuxarıda dediyim kimi, tələbələrin vaxt itirməməsi və onlayn təhsil alması üçün şərait yaradıb. Bu vəziyyət sona çatacaq və tələbələr sakit şəkildə gedib Vankuverdə yerləşən universitetdə təhsillərini davam etdirə biləcəklər. İndi də heç nə itirmirlər, üstəlik, orda yaşamaq üçün xərcləməli olduqları pula da qənaət edirlər. Buna görə qorxmağa və planlarını ləngitməyə dəyməz. Hər vəziyyətdən hər zaman bir çıxış yolu var. Yəni bu vəziyyətdə bu elə də pis çıxış yolu deyil. Buna görə bütün tələbələrə uğur arzulayıram. Necə deyirlər: "Əgər vəziyyəti dəyişə bilmiriksə, vəziyyətə münasibətimizi dəyişməyə dəyər".

Нигяр МУСАБЕКОВА: «Не стоит бояться пандемии и тормозить свои планы. Из любой ситуации есть выход»
Пандемия не является помехой в получении зарубежного образования. Напротив, специалисты говорят, что в условиях меняющейся реальности требования к академическим знаниям станут выше, следовательно, и к профессиональным навыкам. Нигяр Мусабекова - региональный представитель Университета CanadaWestв СНГ, первого частного университета Британской Колумбии. Его отличие от других университетов - особая система интенсивного образования, которая позволяет получить университетский диплом бакалавра за 2-2,5 года, а диплом MBA (квалификационная степень магистра в менеджменте) - всего за год. При этом полностью сохраняется объем стандартной программы. Специализация университета - бизнес-администрирование, за 12 лет он зарекомендовал себя как учебное заведение премиум-класса. В университет, который находится в самом центре Ванкувера, поступают студенты из 40 стран мира. Н.МУСАБЕКОВА, представляющая высшее учебное заведение, рассказала R+ о нынешних возможностях поступления в зарубежный вуз.
- Cкажите, пожалуйста, в чем преимущества обучения в иностранных вузах?
- В первую очередь это система, качество образования и педагогический состав. Конечно же, не каждый университет за границей является очень хорошим. Но сейчас достаточно легко проверить информацию на просторах интернета. Плюс студенты связываются с другими студентами и всегда есть возможность получить достоверный обзор по тем или иным вузам. Ну и, конечно же, опыт - как жизненный, так и профессиональный. Ведь у студентов всегда есть возможность остаться после окончания университета и поработать в той или иной стране хотя бы года два-три. Это тоже очень большое преимущество. В дальнейшем это дает положительный результат, когда наши студенты возвращаются и продолжают свою профессиональную деятельность у себя в стране.
- Ситуация. Претендент имеет степень магистра в гуманитарной сфере. Расскажите, пожалуйста, что он должен делать дальше, чтобы, например, получить еще одну специальность в Университете CanadaWest. С чего начать?
- Схожая ситуация со мной. Я сама заканчивала факультет политологии в Западном университете, получила степень бакалавра. А магистратуру окончила в Великобритании, факультет делового управления (MBA) - специальность «маркетинг». Так что это все возможно. У претендента всегда есть выбор поменять направление. Но все зависит от того, какое направление он выбирает. В нашем университете он может получить степень MBA. Но если его предыдущее образование было не в сфере бизнеса и коммерции, у него нет профессионального опыта работы в этой области, то ему будет предложен подготовительный курс, который длится три месяца. Он получит основные навыки, которые помогут ему начать магистратуру. Ну и, конечно же, знание английского языка. Ему нужно набрать необходимый балл по экзамену IELTS (или его эквивалент).
- Сколько студентов сейчас из Азербайджана обучается в Университете CanadaWest? Есть ли те, кто уже окончил вуз, и чем они сейчас занимаются?
- В данный момент из Азербайджана у нас учатся три студента. Два из них уже в Ванкувере, третий студент поступил и получил визу, но, к сожалению, не успел выехать из страны, так как объявили карантин. Он начал свое обучение дистанционно и продолжит в Канаде, как только откроют границы.
- Какую пользу Азербайджану своими профнавыками могут принести выпускники, окончившие Университет CanadaWest?
- Азербайджан - страна, которая развивается каждый день. И нам нужны люди, у которых за плечами хорошее образование и опыт в той или иной сфере. Так как наш университет дает возможность получить бизнес-образование, студенты, окончившие UniversityCanadaWest, будут обладать знаниями в сфере бизнес-управления, коммерции, маркетинга и финансов. А это именно те люди, которые нужны сейчас нашей стране.
- Расскажите, пожалуйста, о грантах на обучение, которые предусмотрены Университетом CanadaWest. Каким условиям необходимо отвечать, чтобы стать стипендиатом?
- В Канаде, как и во многих других странах, обучение платное - как в государственных, так и в частных университетах. Будучи частным университетом, у нас есть возможность создать необходимые условия для наших студентов. Мы специально разработали грант для стран СНГ, который позволяет нашим студентам платить меньше, чем другим. Грант частично покрывает обучение, и чтобы его получить, достаточно заполнить форму на грант и подать ее в университет. Заявка будет рассматриваться на основе документов, которые студент подал для зачисления. Но очень важно помнить, что грант может быть аннулирован, если студент не будет соблюдать все правила во время обучения: посещать занятия и заниматься.
- Понятно, что, поступая в иностранный вуз, помимо получения образования, дополнительными мотивациями являются выезд за рубеж, приобретение навыков проживания за рубежом, знакомство со страной, в которой получаешь образование, изучение языка. Но сейчас совсем другое положение и неизвестно, когда все это закончится. Какие коррективы внесла пандемия в процесс поступления в Университет CanadaWestи не поубавилось ли в связи с этим желающих?
- Естественно, у студентов есть определенный страх, и это объяснимо. Никто из нас не ожидал, что мы все окажемся в такой сложной ситуации, что все наши планы могут быть нарушены. UniversityCanadaWestэто все понимает и также понимает, что получить качественное образование студенты все равно хотят. В связи с этим наши студенты начинают свое обучение дистанционно. Они все равно подают на визу (можно онлайн, а центры для биометрии уже открыты), и, получив разрешение, смогут вылететь в Канаду, как только откроются границы. Но чтобы не терять время, они учатся из дома. В нашем университете зачисление проходит четыре раза в год: зимой, весной, летом и осенью. Мы надеемся, что к осени ситуация улучшится и все, кто подал на осеннее зачисление, начнут свое обучение уже в Ванкувере. Ну а если нет, то у них всегда будет опция начать дистанционно.
- И все же, может ли онлайн-обучение полностью заменить очное?
- Вы знаете, онлайн-обучение по качеству не хуже, чем очное. Но, скорее всего, для многих сложнее, так как оно требует огромной дисциплины. Ведь, сидя дома, мы бываем в более расслабленном состоянии. Нужно обязательно собраться и понять, что будут такие же экзамены и проверять их будут так же строго, как если бы обучение было очное. Дистанционное образование также подходит для тех, кто из-за работы или других обстоятельств не может выехать из страны, а хорошее образование и диплом иностранного вуза нужно получить. Но есть другой фактор, о котором вы упомянули выше: приобретение навыков проживания за рубежом, знакомство со страной, в которой получаешь образование, опыт работы в больших иностранных компаниях и просто человеческое общение, причем на иностранном языке. Перейдем ли мы полностью на онлайн-обучение? Не думаю. Но оно действительно спасает в данной ситуации и дает возможность его получить тем, кто не может выехать. Так что очное образование всегда будет первым выбором для студентов.
- Что вы можете на сегодняшний день посоветовать тем, кто, несмотря на нынешнее положение, все же нацелен получить образование за рубежом?
- Во многих университетах, к сожалению, нет опции дистанционного образования, они предлагают просто передвинуть дату начала курса (например, кто должен был начать осенью, может сделать это зимой). UniversityCanadaWest, как я говорила выше, создал условия для студентов, чтобы они не теряли время и начинали обучение онлайн. Эта ситуация закончится, и студенты смогут спокойно выехать и продолжить свое обучение в самом университете в Ванкувере. А сейчас они ничего не теряют - даже экономят деньги на своем проживании. Так что не стоит бояться и тормозить свои планы. Всегда и из любой ситуации есть выход. И в данном случае это не самый плохой. Так что я хотела бы всем студентам пожелать удачи. Как говорится: «Если мы не можем изменить ситуацию, то стоит изменить свое отношение к ней».