TƏK ƏLDƏN SƏS ÇIXMAZ
Dünya liderləri Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə pandemiya ilə birgə mübarizə yollarını müzakirə edəcəklər
Turizm, idman, mədəniyyət, şou-biznes – bütün sahələr «donub». Olimpiya oyunları və futbol matçlarını yoluxanların, sağalanların və təəssüf ki, ölənlərin gündəlik sayı, yeni klinikaların açılışı, yeni dərman preparatlarının sınağı və peyvəndin hazırlanması haqda xəbərlər əvəzləyib.
Bütün bunların fonunda bu dövr ərzində böyük diplomatiyada koronavirusla mübarizəyə hesablanmış ciddi təşəbbüslərin olmaması, sözün əsl mənasında, təəccüblüdür. Bu mənada, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının keçirilməsi ilə bağlı təşəbbüsü son dərəcə qiymətlidir.
Artıq Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsünə dəstək olaraq, 130-dan artıq dövlət BMT katibliyinə müraciət edib. Onların arasında Qoşulmama Hərəkatının, Avropa İttifaqının üzvləri, Rusiya və s. var. «Bu təşəbbüsün reallaşması üçün bizə 97 səs lazım idi. Biz isə 130-dan çox ölkənin səsini qazandıq», - deyə Prezident İlham Əliyev yerli telekanallara müsahibəsində bildirib.
Pandemiya ilə birgə mübarizə
Bu yerdə, yəqin ki, yaxın keçmişə qısa ekskursa ehtiyac var. Mayın 4-də Azərbaycan Prezidentinin sədrliyilə Qoşulmama Hərəkatının Təmas Qrupu formatında sammiti keçirilib. O zaman sammitin formasını (o, videokonfrans şəklində keçirilib) və gündəliyini koronavirus pandemiyası müəyyənləşdirmişdi. Sammitdə Azərbaycan Prezidenti yalnız ölkədə COVID-19 epidemiyası ilə mübarizə istiqamətində görülən işlərdən danışmayıb, həm də təşəbbüslə çıxış edib: «…Qlobal həmrəyliyin nümunəsi kimi Qoşulmama Hərəkatının üzv ölkələri olaraq BMT Nizamnaməsində nəzərdə tutulan Baş Assambleyanın COVID-19 pandemiyasına həsr olunmuş dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində videokonfrans vasitəsilə xüsusi sessiyasının keçirilməsi təklifi ilə çıxış edə bilərik. Hamımız üçün bu çətin dövrdə mən bir daha bütün dövlətləri dostluğa, qarşılıqlı dəstəyə və həmrəyliyə dəvət edirəm».
BMT Nizamnaməsinə əsasən, «Baş Assambleyanın növbəti illik sessiyasından başqa xüsusi sessiyası şəraitin tələbilə keçirilə bilər. Xüsusi sessiya baş katib tərəfindən Təhlükəsizlik Şurasının və ya təşkilat üzvlərinin əksəriyyətinin tələbilə çağırılır». İndiyədək cəmi 30 belə sessiya çağırılıb. İlk belə toplantı BMT-nin fəaliyyətə başladığı 1947-ci ildə keçirilib. Xüsusi sessiyalarda ən müxtəlif məsələlər müzakirə olunub – o zaman hələ Britaniyaya məxsus Fələstinin taleyi (bölgədə yəhudi və ərəb dövlətlərinin yaradılması haqda qərar qəbul olunub), Tunisdəki vəziyyət, aparteidlə mübarizə, tərk-silah edilmə və s.
Hazırda gündəmdə COVID-19 pandemiyası ilə mübarizədir. Bu isə həqiqətən qlobal çağırışdır. İndi Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə məsələ dünya liderlərinin müzakirəsinə çıxarılmalıdır.
Xüsusi sessiyaya hazırlıq məsələləri İlham Əliyevin BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreşlə iyulun 8-də baş tutmuş telefon danışığında da müzakirə edilib. Azərbaycan Prezidenti baş katibə Azərbaycanın təşəbbüsünü dəstəklədiyi üçün təşəkkür edib, bildirib ki, Bakı BMT Baş Assambleyasının COVID-19 ilə mübarizəyə həsr olunacaq xüsusi sessiyasının keçirilməsi üçün texniki-logistik məsələlərin həllinə töhfə verməyə hazırdır.
Xüsusi sessiyanın keçirilməsi təşəbbüsünü dəstəklədiyini deyən Qutyerreş isə texniki-logistik məsələlərin həllində Azərbaycanla əməkdaşlığa hazır olduqlarını söyləyib. «İnterfaks-Azərbaycan»ın məlumatına görə, tərəflər xüsusi sessiyanın COVID-19 ilə mübarizədə vacib addım olacağına əminlik ifadə edib.
Artıq iyulun 10-da Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov BMT-nin xüsusi sessiyanın təşkili üçün hazırlığa başladığını bildirib. «Qoşulmama Hərəkatının təşəbbüsü ilə – bu il ona Azərbaycan başçılıq edir – BMT Baş Assambleyasının COVID-19 mövzusunda xüsusi sessiyası keçiriləcək. O, bir müddət sonra baş tutacaq. Bu gün – iyulun 10-da xüsusi sessiyanın çağırılması zamanı əsas götürüləcək qaydaların müəyyənləşdirilməsinə başlanılıb. Koronavirus infeksiyasının yayıldığı şəraitdə həmişəkindən fərqli olaraq, distant formatda təşkil edilən tədbirlərin təşkilati-prosedur məqamları razılaşdırılmalıdır. Bu səbəbdən, hazırda yalnız prosedur məsələləri müzakirə edilir, xüsusi sessiyanın çağırılacağı tarix isə hələ müəyyən edilməyib», - deyə TASS-ın məlumatına görə, S.Lavrov qeyd edib.
COVID-19 – məsələnin dəyəri
Dünya artıq İtaliya və İspaniyadakı «epidemioloji apokalipsis»lə tanışdır. O da məlumdur ki, səhiyyə sistemi Avropa ilə müqayisədə daha zəif olan Asiya, Afrika və Latın Amerikası ölkələrində bu pandemiya daha ciddi təhlükə yaradır. Üstəlik, ÜST-ün qiymətləndirməsinə görə, pandemiya hələ indi qızışır. Ekspertlər isə epidemiya və onun qarşısının alınması üçün tətbiq edilən karantin qaydalarının iqtisadi fəsadlarının da olduğunu xatırladır. Başqa sözlə, dünya «böyük depressiya» ilə müqayisədə daha dərin böhranla üzləşə bilər. Odur ki, BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş dünyanın bütün dövlətlərinin hökumətlərini ərzaq təhlükəsizliyinin təmini üçün təcili tədbirlər görməyə çağırıb. O, milyonlarla insanın hələ pandemiyadan əvvəl aclıqdan əziyyət çəkdiyini xatırladıb və bildirib ki, indi ərzaq çatışmazlığı ilə üzləşən insanların sayı sürətlə artır. Odur ki, təcili tədbirlərin görülməyəcəyi təqdirdə qlobal ərzaq böhranının başlama ehtimalı yüksəkdir. BMT-nin baş katibi hesab edir ki, bu halda böhranı yüz milyonlarla insan, o cümlədən uşaqlar və yaşlılar hiss edəcək.
Bu yerdə Azərbaycanın ayrı-ayrı dövlətlərə o cümlədən COVID-19 ilə mübarizə məqsədilə yardımlar ayırdığını da xatırlatmaq yerinə düşər. Bakı artıq təşəbbüslə çıxış etdiyi dövrdə «auditoriyanı genişləndirməyə» çalışırdı. Qoşulmama Hərəkatının videokonfransında BMT-nin baş katibi, BMT Baş Assambleyasının prezidenti, Afrika Şurasının sədri, ÜST-ün baş direktoru, Avropa İttifaqının ali nümayəndəsi də iştirak edirdilər. Bu, vəziyyəti kökündən dəyişərək, daha geniş formatda dialoqu qaçılmaz etmişdi.
Diplomatiyanın yeni tarixi
Bu, Azərbaycanın çıxış etdiyi ilk önəmli təhəbbüs deyil. Məsələn, mədəniyyətlərarası və sivilizasiyalararası dialoqda vacib layihə olan «Bakı prosesi»ni xatırlamaq olar. «Bakı prosesi»nə 2008-ci ildə start verilib – həmin il dekabrın 2-3-də Azərbaycanda Avropa Şurasına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin konfransı keçirilib. «Mədəniyyətlərarası dialoq – Avropada və qonşu regionlarda sülh və dayanıqlı inkişafın əsasları» mövzusunda keçirilən tədbirə Azərbaycanın təşəbbüsü ilə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv 10 ölkənin də mədəniyyət və turizm nazirləri qatılmışdı. Beləliklə, məhz Azərbaycanın təşəbbüsü ilə konfransın formatı dəyişmişdi. Onun işində 48 ölkə, 8 beynəlxalq qurum və müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatlarından yüksəkrütbəli nümayəndələr iştirak etmişdi. Konfransın sonunda qəbul edilmiş «Bakı bəyannaməsi»ndə dünya mədəniyyətlərarası dialoqu genişləndirməyə çağırılırdı.
Təxminən, 1 il sonra – 2009-cu il oktyabrın 13-15-də Azərbaycan paytaxtında İslam ölkələrinin mədəniyyət nazirlərinin VI Konfransı təşkil edilib. Burada isə 10-dan artıq Avropa ölkəsinin də nümayəndələri iştirak edib.
Nəhayət, BMT Baş Assambleyasının 2010-cu il sentyabrın 23-də keçirilmiş 65-ci sessiyasında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun keçirilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Bununla da, «Bakı prosesi» qlobal miqyas alıb.
O zaman Azərbaycan özünün nadir üstünlüyündən ağılla və əminliklə istifadə etmişdi. Məsələ ondadır ki, Bakı həm Avropa Şurasının, həm də İƏT-in üzvüdür. Burada Azərbaycanın unikal xüsusiyyətlərindən olan tolerantlıq, həmçinin onun Şərqlə Qərb, Şimalla Cənub arasında tarixi körpü rolu da öz sözünü deyib. Çoxları Türk Şurasının bu yaxınlarda keçirilmiş videosammitinə də eyni nöqteyi-nəzərdən yanaşır. Onun işində Macarıstanın baş naziri Viktor Orban da iştirak edib.
İndi Azərbaycan yeni əməkdaşlıq çərçivələri və formatları yaratmaqla, görüş və təşəbbüslərin coğrafiyasını genişləndirir. Dünyanın gündəmini COVID-19 pandemiyasının zəbt etdiyi indiki şəraitdə Azərbaycanın növbəti əhəmiyyətli beynəlxalq təşəbbüslə çıxış etməsi də təəccüblü deyil. O, bu dəfə də Qərblə Şərq arasında körpü kimi çıxış edir. Bu, sadəcə gəlişigözəl sözlər və arzular deyil. Söhbət konkret təklifdən, səylərin birləşdirilməsinə çağırışdan, konkret proqramla çıxışdan gedir. Başqa sözlə, müasir beynəlxalq siyasətdə məhz bu çatışmır və məhz buna tez-tez ciddi ehtiyac duyulur.
Bəs, bunun əleyhinə olan kimdir?
Bakının bütün beynəlxalq təşəbbüsləri onun bir nömrəli problemi olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı mövqeyinin bu və ya digər dərəcədə möhkəmlənməsinə xidmət edir. İndiki halda Azərbaycan prezidentinin humanitar təşəbbüsü BMT-yə üzv dövlətlərin üçdə ikisi tərəfindən dəstəklənib. Bu, BMT və digər beynəlxalq qurumlarda Azərbaycanın «lehinə» olan səslərin göstəricisidir.
BMT Baş Assambleyasının xüsusi sessiyasının keçirilməsi təşəbbüsünə qarşı çıxan yeganə dövlət isə Azərbaycan ərazisinin 20%-ni işğal etmiş Ermənistandır. «Bu, bir daha onların ksenofob, irqçi və faşist mahiyyətini göstərir», - deyə İ.Əliyev qeyd edib. Dövlət başçısı hesab edir ki, Ermənistan bu qərarı ilə özünü bir daha dünyadan təcrid edib: «Biz öz təşəbbüsümüzlə dünyanı birləşdirmək istəyirik. İstəyirik ki, dövlətlər həmrəylik göstərsin, inkişaf etmiş ölkələr yoxsul dövlətlərə koronavirusla mübarizədə yardım etsin. Odur ki, Ermənistanın mövqeyi başadüşülən deyil».
Sonda onu da əlavə edək ki, bütün bunların fonunda İrəvan dünyaya onun koronavirusla mübarizəsinə dəstək olması üçün, sözün əsl mənasında, yalvarır. Eyni zamanda, o, bu mübarizədə sistemli məğlubiyyətə uğradığını da etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Necə deyərlər, «şərhsiz»!

World leaders to discuss joint fight against the pandemic at the initiative of President I. Aliyev
Covid-19 pandemic put almost everything on halt, including tourism, sports, cultural life and show business. Instead of the Olympic Games and football matches, there are daily reports on the number of cases, recovered and, unfortunately, the deceased patients, opening of new clinics, testing of new drugs and the development of vaccines.
Surprisingly, when we look around, we can see only few serious diplomatic initiatives aimed at combating the coronavirus. One of them was the initiative of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to hold a special session of the UN General Assembly.
More than 130 countries applied to the UN Secretariat to support the initiative, including the member states of the Non-Aligned Movement, the EU, Russia and others. “We needed 97 votes, but our initiative was supported by over 130 countries,” President Ilham Aliyev said in his interview with local TV channels.
Fighting the pandemic together
The summit of the Non-Aligned Movement was held on May 4 in the format of Contact Group chaired by the President of Azerbaijan. Due to the growing scale of the pandemic, it was decided to hold the summit as an online video conference. Mr. Aliyev told the participants about the measures taken in the country to combat the COVID-19 and put forward his own initiative: “...We, as member states of the Non-Aligned Movement, as an example of global solidarity, can suggest holding a videoconference of the special session of the UN General Assembly at the level of heads of state and government, as provided for in the UN Charter and dedicated to the COVID-19 pandemic. In this difficult period for all of us, I once again call on all states for friendship, mutual support and solidarity."
According to the UN Charter, “the General Assembly shall meet in regular annual sessions and in such special sessions as occasion may require. Special sessions shall be convoked by the Secretary-General at the request of the Security Council or of a majority of the Members of the United Nations." There were 30 such special sessions in total. The first one was held at the dawn of the UN, back in 1947, where the member states reviewed and discussed a variety of issues, such as the fate of the then British Palestine, situation in Tunisia, fight against apartheid, disarmament, etc.
Today’s agenda concerns the fight against the COVID-19 pandemic. And this is a truly global challenge to be discussed by world leaders at the initiative of the President of Azerbaijan.
Preparations for the special session were discussed on July 8 during a telephone conversation between Ilham Aliyev and the UN Secretary General Antonio Guterres. Mr. Aliyev thanked Mr. Guterres for supporting the Azerbaijani initiative and noted that Baku is ready to contribute to the solution of technical and logistical issues related to the organisation of the special session.
Mr. Guterres noted that he supports the initiative and announced his readiness to cooperate with Azerbaijan in solving technical and logistical issues. During the discussion, the parties expressed confidence that the upcoming special session will be an important step in the fight against the COVID-19 pandemic, Interfax-Azerbaijan reports.
On July 10, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov announced that the UN began preparations for the upcoming special session. “On the initiative of the Non-Aligned Movement chaired by Azerbaijan this year, a special session of the UN General Assembly on COVID-19 will be convened, but it will take place a little later. Today we began to adjust the procedures that will guide the upcoming session, as all the issues related to the organisation and procedures of events convened under unconventional distant format should be agreed beforehand due to the pandemic. So, today we will discuss procedural issues only. The date of the session has not been set yet,” Mr. Lavrov told to TASS.
COVID-19: costs and consequences
The world is well familiar with the situation in Italy and Spain. It is no secret that for the poor countries of Asia, Africa and Latin America with health care systems much less developed than those in Europe, the pandemic can be more dangerous. According to WHO estimates, the pandemic is still gaining momentum. Experts remind that there are also economic consequences of the pandemic and the quarantine measures introduced to stop it. The world may face a crisis deeper than the Great Depression. Antonio Guterres called on governments around the world to take urgent actions to ensure food security. Millions of people were already battling hunger and malnutrition before the pandemic, and now the number of people who are starving for food is quickly increasing. If we fail to take urgent actions now, Mr. Guterres said, then a global food crisis is more likely to occur, the consequences of which will be felt by hundreds of millions of children and adults around the world.
It is worth mentioning here the program of assistance to other countries, including for the fight against the COVID-19 pandemic, also initiated by Azerbaijan. Back in May, Baku tried to expand the number of participants of the videoconference, including the UN Secretary General, President of the UN General Assembly, President of the African Union, Director General of WHO, as well as the High Representative of the European Union. This has radically changed the situation, urging the participants to continue the dialogue in a broader format.
New history of diplomacy
This is not the first significant initiative of Azerbaijan. For example, we can recall the Baku Process, an important project of intercultural and intercivilisational dialogue initiated by Azerbaijan.
The Baku Process started at the end of the 2000s. On December 2-3, 2008, Azerbaijan hosted a conference of the ministers of culture of the member states of the Council of Europe on the theme "Intercultural dialogue - the basis for peace and sustainable development in Europe and neighbouring regions." At the initiative of Azerbaijan, 10 ministers of culture and tourism of the member states of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC) took part in the convention. Thus, the conference had a new format. It was attended by high-ranking representatives from 48 countries, eight international and a number of large non-governmental organisations. The Baku Declaration adopted at the end of the Baku Process was an appeal to the world community to expand intercultural dialogue. On October 13-15, 2009, the 6th Conference of Culture Ministers of Islamic Countries was held in Baku with the participation of the representatives of more than ten European countries. Finally, on September 23, 2010, at the 65th session of the UN General Assembly, the President of Azerbaijan made a statement on holding the World Intercultural Dialogue Forum. Thus, the Baku Process acquired a global dimension.
Azerbaijan competently and confidently used its unique advantages. Azerbaijan is also a member of the Council of Europe and OIC. Unique Azerbaijani traditions of tolerance, as well as the historical role of Azerbaijan as a link between East and West, North and South played an instrumental role at that time.
In the same vein was held the video summit of the Turkic Council with the participation of the Hungarian Prime Minister Viktor Orban. Azerbaijan expands the geography of meetings and initiatives, creating new frameworks and formats of cooperation.
It is not surprising that today, with the Covid-19 pandemic being the first item on the world agenda, Azerbaijan once again came up with significant international initiatives. The country continues to play an instrumental role of a bridge between West and East. And these are not just beautiful words and dreams, but concrete proposals. This is a call to unite efforts and outline specific programs. This is exactly what is so often absent in modern international politics.
Who is against?
Undoubtedly, all international initiatives of Baku contribute to the strengthening of Azerbaijan’s positions on the settlement of the Karabakh conflict – the problem number one for modern Azerbaijan. In this case, the humanitarian initiative of the President of Azerbaijan received the support of two thirds of the UN member states. This is the same number of votes for Azerbaijan in the UN and other international platforms.
The only country that opposed the holding of a special session of the UN General Assembly was Armenia, which occupied 20% of Azerbaijani territories. “This is an indicator of their xenophobic, fascist essence and ideology dominating in Armenia,” President Aliyev said. He added that Armenia again put itself in global isolation. “With our initiative, we want to unite the world, so that countries show solidarity, developed countries help poor countries to resist the coronavirus. Therefore, we do not understand the decision of Armenia,” Mr. Aliyev noted. Indeed, Yerevan openly begs the whole world for help in the fight against Covid-19 and has to admit that it is suffering a systemic defeat in this fight. No comment...