Türkiyənin ölkə xaricində hərbi fəallığını bərpa etməsi dünya güclərini regional məsələlərdə Ankara ilə hesablaşmağa məcbur edib
Türkiyə Cümhuriyyəti yarandıqdan sonra uzun müddət ölkə xaricinə hərbi qüvvə çıxarmayıb. Quruluş dövründə xarici işğala qarşı qurtuluş müharibəsi aparan Cümhuriyyət Türkiyəsi sonrakı illərdə həm coğrafi, həm də siyasi səbəblərdən xarici siyasətdə ehtiyatlı olub.
Bu səbəbdən də, 1974-cü il Kipr əməliyyatına qədər Cümhuriyyət Türkiyəsi yalnız bir dəfə 1950-ci ildə Koreya müharibəsinə ordu göndərib. Kipr problemi hələ də siyasi həllini tapmadığı üçün Türkiyə ordusunun böyük bir kontingenti (təxminən, 40 min nəfərlik – K.R.) hələ də Kiprdə yerləşir.
1970-ci illərin sonu 80-ci illərin əvvəllərində Türkiyə, Suriya və İraq ərazisində separatçı kürd terror qrupları meydana çıxır. Bu qruplara qarşı mübarizə üçün Türkiyə ordusu 1983-cü ildən bu günə qədər onlarla sərhədaşırı əməliyyat keçirib.
Ancaq istər 1974-cü il Kipr əməliyyatı (Kıbrıs Barış Harekatı), istərsə də 1980-ci ildən bu günə qədər davam edən sərhədaşırı PKK əməliyyatları bir regional dövlətin maraqlar mübarizə deyil, bilavasitə ölkənin təhlükəsizliyini təhdid edən terrora qarşı zəruri əməliyyat və yaxud da yenə sərhədlərin yaxınlığında türk azlığın soyqırımına məruz qalmasından qorumaq üçün həyata keçirilən əməliyyatlar idi.
XXI əsrin çağırışları
Bu gün isə Türkiyə artıq 20-ci əsrin Türkiyəsi deyil. Rəsmi Ankara son illərdə regional siyasi-hərbi proseslərdə aktiv şəkildə iştirak edir, Yaxın Şərq, Afrika regionunda aktiv oyunçu kimi çıxış edir.
Dörd il əvvəl, 2016-cı il avqustun 24-də, 15 iyul qiyamından cəmisi 40 gün sonra Türkiyə ordusu sürətli hazırlıqdan sonra Suriya ərazisinə daxil olaraq İŞİD və Suriyadakı kürd silahlılarına qarşı sərhədaşırı əməliyyatlara başladı. 5 ay davam edən “Fırat kalkanı” əməliyyatı Türkiyənin sərhəddən kənarda ilk dəfə geniş miqyaslı əməliyyatı idi. Bundan sonra Türkiyə 3 il ərzində Suriyada daha iki əməliyyat – “Zeytin dalı” və “Barış pınarı” – keçirdi.
Əslində, Türkiyənin Suriya ərazisinə hərbi müdaxilə təklifləri 2012-ci ildən mövcud idi. Ancaq həmin vaxt Ankara buna getmədi. Çünki mövcud müttəfiqlərin təzyiqi, daxili və xarici siyasətində şərtlər imkan vermirdi. 2016-cı ildə Suriyada İŞİD və PKK-ya qarşı geniş miqyaslı sərhədaşırı əməliyyata qərar verəndə adları çəkilən terror qruplaşmaları paytaxt Ankara da daxil olmaqla ölkənin bütün regionlarında ardıcıl terror aktları törətmiş, FETÖ qruplaşması siyasi hakimiyyəti devirməyə cəhd etmişdi. Belə bir həssas və mürəkkəb bir vaxtda Ankara xarici əməliyyatlara start verdi.
Yəni artıq hücum taktikasına keçmək bir mənada zərurətə çevrilmişdi. AKP strateqləri düşünürdü ki, uzun illər davam edən müdafiə taktikası Türkiyəni özünə qapanan dövlətə çevrilib. Artıq bu siyasətdən imtina edib hücum siyasəti aparmağın vaxtı gəlib. Sürətlə böyüyən Türkiyə rəqibləri ilə ölkə daxilində deyil, xaricdə, geniş və qarışıq Yaxın Şərqin fərqli nöqtələrində qarşılaşarsa daha şanslı ola bilərdi. Bunun ən parlaq nümunəsi İran idi. Bu hesab tutdu və FETÖ-nün uğursuz 15 iyul qiyamından dərhal sonra Türkiyə “oyunu” sərhədlərindən kənara çıxarmağa qərar verdi.
Əlbəttə, Türkiyə Koreya, Kipr və İraq əməliyyatları ilə yanaşı beynəlxalq koalisiyanın tərkibində Balkan münaqişəsində, 11 sentyabrdan sonra Əfqanıstanda, eləcə də 2006-cı il Konqoda seçkilər, 2007-ci ildə isə Livanda BMT sülhməramlıları tərkibində hərbi qüvvə göndərib. Lakin bütün bunlar məhdud və beynəlxalq koalisiyalar tərkibində olan əməliyyatlar idi. Amma indi situasiya fərqlidir və Türkiyə hərbi-siyasi prosesin tərəfi, masadakı əsas oyunçu kimi çıxış edir. Məhz hücum taktikası nəticəsində 2016-cı ilə qədər Suriyada sadəcə beynəlxalq koalisiyanın “arxa cəbhəsi” kimi çıxış edən Türkiyə, hazırda masa arxasındakı əsas hərbi-siyasi oyunçulardan biridir. Hər kəs bunu qəbul edir.
Türkiyənin Suriya ərazisində həyata keçirdiyi “Fırat kalkanı” əməliyyatı 216 gün davam edib və 2017-ci il martın 29-da başa çatıb. Bu əməliyyat nəticəsində Suriyanın şimalında Azez-Cerablus arasında 100 km uzunluğunda və Əl-Bab şəhərinə qədər dərinlikdə, təxminən, 5 min kv.km ərazi azad edilib. Əməliyyat dövründə 67 Türkiyə hərbçisi və 600 Azad Suriya Ordusu döyüşçüsü həlak olub. Eyni zamanda 3 terrorçu öldürülüb. Həmin ilin payızından etibarən Türkiyə ordusu və Suriya müxalif qüvvələri azad edilən ərazilərdə nəzarət həyata keçirməyə başlayıb.
Türkiyənin Suriyadakı ikinci əməliyyatı olan “Zeytin dalı” 2018-ci il yanvarın 20-də başlayıb. Suriyanın kürdlərin nəzarətində olan Afrin rayonunda həyata keçirilən bu əməliyyat nəticəsində Afrin martın 18-də kürdlərdən alınaraq ASO-nun nəzarətinə verilib. Bu əməliyyatda 46 Türkiyə hərbçisi öldürülüb, 3603 terrorçu məhv edilib.
Ankaranın Suriyada üçüncü hərbi kampaniyası kürdlərin nəzarətində olan şimal-şərq rayonlarında həyata keçirilib. 2019-cu il oktyabrıən 9-da başlayan bu əməliyyat “Barış pınarı” adı alıb və Suriya-Türkiyə sərhədinin böyük bir hissəsinin kürdlərdən azad edilməsi ilə başa çatıb.
Həmçinin bu ilin fevralında keçirilən İdlib əməliyyatı Türkiyənin Suriyada hazırda, xüsusən də şimal rayonlarında faktiki olaraq hərbi-siyasi müxalifət üzərində təsirə malik, quru ərazilərə nəzarət edən aktiv oyunçuya çevrilib. Məhz bu səbəbdən də həm ABŞ, həm də Rusiya və İran indi Ankara ilə hesablaşmağa, masada razılaşmağa məhkumdur.
Liviya kampaniyası
Türkiyənin hazırda ən aktiv rol aldığı Yaxın Şərq münaqişələrindən biri də Liviyadır. 2019-cu il noyabrın 28-də Liviyanın Milli Saziş Hökuməti ilə imzalanan hərbi əməkdaşlıq sazişi Türkiyənin Liviyaya məhdud sayda hərbi təlimatçılar göndərməsinə imkan verirdi. 2020-ci il yanvarın 2-də Türkiyə parlamenti Liviyaya hərbi qüvvə (təlimatçılar) göndərilməsi ilə bağlı qərar layihəsini səsə qoyaraq qəbul etdi. Tezliklə bu qanuna əsasən Türkiyə Liviyaya hərbi təlimatçılar və MSH qüvvələrinə silah və texnika yardımı etməyə başladı. Türkiyənin dəstəyi cəbhədə tezliklə öz sözünü dedi və faktiki olaraq Tripoli ətrafında olan general Xəlifə Həftərin qüvvələri mayın sonunda artıq Tripoli ətrafını itirmişdi. Hazırda isə MSH qüvvələrin ölkənin mərkəzində yerləşən liman şəhəri Sirtə və hərbi hava bazasının yerləşdiyi Cufra şəhərini mühasirəyə alıb.
Liviyada hərbi-siyasi kampaniyanın necə başa çatacağını demək çətindir. Amma fakt odur ki, hazırda Ankara Liviyada iki əsas tərəflərdən birinin himayəçisi rolunda çıxış edir və dünyanın lider dövlətləri Ankara ilə masada hesablaşmağa məcburdur. Əgər Liviya kampaniyası uğurla başa çatsa, o zaman Türkiyə Liviya vasitəsilə Aralıq dənizinin şərqində əsas güc mərkəzi olacaq.
Hazırda Türkiyənin 3 qitədə 10-dan çox ölkədə hərbi bazaları mövcuddur. Bu bazaların ən böyüyü Şimali Kiprdə yerləşir. 1974-cü il iyulun 20-də Kiprə hərbi qüvvə göndərən Türkiyə təhlükəsizlik səbəbindən hələ də ada 40 minə yaxın silahlı birləşmə saxlayır. Bu, Türkiyənin ölkə sərhədlərindən kənarda ən böyük hərbi bazası hesab olunur.
Türkiyənin sərhədlərindən kənarda daha bir hərbi bazası Afrikada – Somalidə yerləşir. Somalidə 2 min nəfərə yaxın Türkiyə ordusu hərbi qulluqçusu xidmət edir. Bundan başqa Moqadişuda yerləşən hərbi məktəb və gizir hazırlayan kurslar da Türkiyə ordusu təlimatçılarının nəzarəti altında fəaliyyət göstərir.
Suriyanın İdlib vilayətində 12 atəşkəsə nəzarət məntəqəsində Türkiyə ordusu qüvvələri yerləşdirilib. Ümumilikdə, bu məntəqələrdə 5 min Türkiyə ordusu hərbçisinin olduğu güman edilir.
Digər bir qonşu ölkə İraqda isə Türkiyənin dayanıqlı olaraq 2500 hərbçisinin olduğu güman edilir. Təxminən, 10 hərbi bazada yerləşən Türkiyə hərbçiləri əsasən İŞİD-ə qarşı mübarizədə tayfa qüvvələrinə təlim keçib. Ən böyük təlim düşərgəsi Başika düşərgəsi ilə bağlı Bağdad və Ankara arasında münaqişə çıxsa da, Türkiyə ordusu varlığını hələ də qoruyur.
Albaniyada Türkiyə ordusunun 24 hərbçisinin olduğu güman edilir. Bu qüvvələr Adriatik dənizi sahilində yerləşən Paşalimanı hərbi dəniz bazasında yerləşib. Bundan başqa, NATO əməliyyat donanması tərkibində Adriatik dənizində xidmət edən Türkiyəyə məxsus TCG “Sokullu Mehmet Paşa” və TCG “Akçakoca” adlı hərbi gəmilər də Albaniya sahillərində lövbər atıb.
Livanda isə BMT sülhyaratma missiyası tərkibində 100 Türkiyə ordusu hərbçisi xidmət edir.
Türkiyənin hazırda ərəb ölkələri arasında ən yaxın müttəfiqi hesab olunan Qətərdə 300 hərbçisi var. Türkiyə ilə Qətər arasında hərbi əməkdaşlıq sazişi daha əvəl bağlansa da, 2017-ci ildə körfəz ölkələrinin Qətəri blokadaya almasından sonra Türkiyə bu ölkəyə hərbi qüvvə göndərib. Bununla da, Qətərdə hərbi çevriliş olacağı ilə bağlı iddialar ciddi ölçüdə zəifləyib. Hazırda Qətərdə Türkiyə ordusunun istifadəsində olan “ər-Rayyan” hərbi bazasının tutumu 4 min nəfərə qədərdir.
Bosnya-Herseqovinada isə Türkiyə ordusunun hələ də 250 hərbi qulluqçusu qalır. Kosovoda isə 400 Türkiyə hərbçisinin olduğu bilinir. Əfqanıstanda isə NATO missiyası tərkibində 2 min Türkiyə ordusu hərbçisi var. Konqoda isə hələ də 17 türkiyəli hərbçi qalır. Bundan başqa, Sudan, Gürcüstan və Azərbaycanda da Türkiyə ordusu personalının olduğu haqda mənbələrdə məlumatlar gedir. Həmçinin beynəlxalq missiyanın tərkibində Mali və Mərkəzi Afrika Respublikasında Türkiyə ordusu hərbçiləri mövcuddur.
Türkiyənin ən sonuncu hərbi iştirak qərarı verdiyi Liviyadakı hərbi personalın sayı haqda heç bir mənbədə dəqiq bilgi yoxdur. Hazırda faiz nisbəti ilə Türkiyə ordusu ABŞ-dan sonra ən çox hərbçisi xarici ölkələrdə xidmət edən ordudur. 2016-cı ilin hesablamalarına görə Türkiyə ordusunun aktiv qüvvələrinin 13,2 faizi ölkə sərhədlərindən kənardadır.
Məhz bu siyasətin nəticəsində faktiki olaraq ölkə daxilində xarici dövlətlərin təsiri altında olan terror qruplaşmaları ciddi şəkildə zəifləyib. Vaxtaşırı əməliyyatlar keçirən Türkiyə hökuməti qüvvələri terror yuvalarını sıradan çıxarır. İndi 5 il əvvələ qədər olduğu kimi, Türkiyənin daxilindəki vəziyyət deyil, onun regionda iştirak etdiyi kampaniyalar müzakirə olunur. Vaxtaşırı Ankaraya gələn ABŞ, Aİ, Rusiya və digər ölkələrin hərbi və siyasi xadimləri Ankara ilə regional məsələləri müzakirə edir. Bu, təkcə 5 il əvvəlki vəziyyətlə müqayisədə ciddi dəyişiklikdir.
Lakin təbii ki, böyük siyasət həm də böyük düşmənlər deməkdir. İndi Ankaranın həm Yaxın Şərq regionunda, həm də kənarda ciddi rəqibləri var. Son dövrün hadisələri göstərir ki, artıq Ankara əvvəlkindən fərqli olaraq xarici əməliyyatlarda daha təcrübəlidir. Lakin istənilən halda böyük siyasət həm də ciddi risk deməkdir.

ANKARA: NEW GAME CHANGER
After the War of Independence that led to the foundation of the Turkish Republic as we know it today, Turkey has been extremely cautious in its foreign policy for both geographic and political reasons.
Until the 1980s, the Turkish army only twice took part in military campaigns abroad - during the Korean War in 1950 and as part of the peacekeeping operation in Cyprus in 1974. Since the issue of Cyprus has not found political solution to this day, a large contingent of Turkish troops (about 40,000 servicemen) are still on the island.
In the late 1970s - early 1980s, Kurdish separatist groups emerged in Turkey, Syria and Iraq. To combat them, the Turkish army has carried out dozens of operations outside the country since 1983.
However, neither the 1974 events in Cyprus, nor the operations against the Kurdistan Workers' Party (PKK) were a struggle for the regional interests of Turkey. The main reason in both cases was to eliminate immediate threats to the country's security and protect the Turkish minority living in the regions bordering Turkey.
Challenges of the 21st century
Turkey is no longer what it was in the 20th century. Over the past four years, Ankara has been actively participating in regional military-political processes, playing an increasing role in the Middle East and Africa.
On August 24, 2016, just 40 days after the attempted coup in the country, Turkey sent troops into Syria, launching a military operation against ISIS and Kurdish militants. Turkey's first major overseas military campaign was the Operation Euphrates Shield, which lasted five months. Over the next three years, Turkey conducted two more operations in Syria: Olive Branch and Peace Spring.
Incidentally, Turkey considered proposals for a military intervention in Syria back in 2012. But then Ankara did not take such a step, for allies prevented it, as well as due to the circumstances in the country's domestic and foreign policy. Final decision to launch military operations against ISIS and PKK abroad was made in rather difficult conditions of 2016, when both terrorist organisations conducted periodic terrorist attacks in almost all regions of Turkey, including Ankara, while the terrorist organisation FETÖ tried to organise a coup.
In other words, the time has come for the transition from defensive tactics to military action. Strategists of the ruling Justice and Development Party (AKP) believed that long-term defensive tactics turned Turkey into a closed state and it was time to abandon this policy in favour of an offensive one. It was assumed that a rapidly developing Turkey might be more fortunate if it confronts its rivals not on its territory, but outside, in different parts of the vast, colourful and so heterogeneous Middle East. The most striking example of such tactics was Iran. Immediately after the failed FETÖ coup attempt on July 15, 2016, Turkey decided to begin the ‘game’ outside its borders.
It should be remembered that the Turkish army, even after operations in Korea, Iraq and Cyprus, actively participated in international coalitions in the Balkans, Lebanon (2007), Afghanistan, as well as during the elections in Congo (2006). However, all these operations were limited to the framework of international coalitions. Now the situation is different. Turkey is an active participant of the military-political process, a key player at the negotiating table. Thanks to its offensive tactics Turkey, which until 2016 was considered a ‘backyard’ of international coalition forces in Syria, has become one of the main military and political players in the Middle East. Now all participants have no choice but to accept the new rules of the ‘game’.
Operation Euphrates Shield in Syria lasted 216 days and ended on March 29, 2017 with the liberation of almost 5,000 sq. km of the northern Syrian territory from terrorists between the settlements of Aziz and Jarablus. The operation claimed the lives of 67 Turkish servicemen and 600 fighters of the Free Syrian Army (FSA), who killed about 3,000 terrorists. In the autumn of 2017, the Turkish army, together with the Syrian opposition forces, began monitoring the liberated areas.
Turkey's second operation in Syria, the Olive Branch, began on January 20, 2018 in the Kurdish-controlled Afrin region. As a result, on March 18, Afrin was taken and transferred under the control of FSA. During the operation, 46 Turkish soldiers and 3,603 terrorists were killed.
Turkey's third military campaign in Syria took place in the Kurdish-controlled north-eastern regions of the country. The operation, which began on October 9, 2019, was named the Peace Spring and ended with the liberation of a significant part of the Syrian-Turkish border from Kurds.
As a result of another military operation in Idlib, carried out in February 2020, Turkey has become an active player in Syria. It showed that it was capable of exerting actual influence on the military-political opposition in the country (especially in its northern regions), and has established full control over these territories. Therefore, the US, Russia and Iran have to consider Ankara's opinion and negotiate with it.
Libyan campaign
Turkey is currently playing the most active role in another Middle Eastern conflict in Libya. A military cooperation agreement signed with the Government of National Accord (GNA) of Libya on November 28, 2019, allowed Turkey to send a limited number of military instructors to the country. So, on January 2, 2020, the Turkish parliament approved a draft resolution on sending Turkish military instructors to Libya. Soon, in accordance with the decision, Turkey began to transfer instructors and equipment for the GNA forces in Libya. In a short time, Turkey's support affected the situation at the front-line: by the end of May, the forces of General Khalifa Haftar had lost their positions around Tripoli. Currently, the GNA forces are around the port city of Sirte and the city of Jufra, located in the centre of the country.
It is difficult to predict the end of Turkish military-political campaign in Libya. But it is important to note that Ankara is currently one of the leading parties to the Libyan conflict, making the leading countries of the world to consider its position. If the Libyan campaign succeeds, Turkey will become the main centre of power in the Eastern Mediterranean.
Currently, Turkish military bases are deployed in more than 10 countries on three continents. The largest of them is located in North Cyprus. Turkey retains about 40,000 servicemen on Cyprus for security reasons.
Another Turkish military base outside the country is located in Somalia (c. 2,000 Turkish troops). In addition, a military school and training courses for the training of lower officers are located in Mogadishu under the supervision of instructors of the Turkish army.
According to some estimates, Turkish military contingent of 5,000 servicemen is deployed at 12 points to control the ceasefire in the Syrian province of Idlib. And in neighbouring Iraq, an additional 2,500 Turkish troops are reportedly stationed. At about 10 bases, the Turkish military mainly trains and instructs Iraqi tribes in the fight against ISIS. Despite the conflict between Baghdad and Ankara over the largest training camp, Bashik, the Turkish army still maintains a presence in Iraq.
In addition, it is believed that the Albanian naval base Pashalimany on the coast of the Adriatic Sea is home to 24 Turkish army personnel. Turkish military ships Sokullu Mehmet Pasha and Akcakoca  are currently anchored off the coast of Albania in the Adriatic Sea as part of the NATO operational fleet.
In Lebanon, 100 Turkish soldiers are serving as part of the UN peacekeeping mission. 300 Turkish soldiers serve in Qatar, which is Turkey's closest ally among the Arab countries. Although an agreement on military cooperation between the two countries was signed earlier, Turkey sent its contingent to Qatar only after the Gulf countries declared a blockade of Qatar in 2017. After this step, statements about a possible military coup in Qatar died down. 4,000 Turkish military personnel are stationed at the Ar-Rayyan military base, which is under the control of the Turkish army in Qatar.
Bosnia and Herzegovina and Kosovo have 250 and 400 Turkish troops, respectively. There are 2,000 Turkish troops in the NATO mission in Afghanistan, and another 17 in the Congo. In addition, it is reported that Turkish troops are also present in Sudan, Georgia and Azerbaijan. They are also part of international missions in Mali and the CAR.
There is no exact information on the number of the Turkish contingent in the recently launched military campaign in Libya. Currently, in percentage terms, the Turkish army is second after the United States in terms of the number of troops abroad. So, in 2016, 13.2% of the active forces of the Turkish army were outside the country.
Thanks to this policy, Turkey has considerably weakened the positions of terrorist groups supported by foreign states inside Turkey. Anti-terrorist operations are periodically conducted in the country with the terrorist cells destroyed. Unlike five years ago, one of the intensely discussed topics in Turkish political agenda is military campaigns in the region, not the domestic situation. Ankara becomes an increasingly popular venue for discussions of regional issues among the military and political leaders from the US, EU, Russia and other countries, who visit the capital more often than before. This is a major change in the situation compared to the situation some five years ago.
Ankara has serious competitors both in the Middle East and abroad. Although Ankara is now more experienced in foreign operations, it is worth mentioning that big politics also means serious risks.