SAĞLAMLIQ UĞURUN RƏHNİDİR
Bütün dünyanı cənginə alan koronavirus pandemiyasının idmana vurduğu zərbə uzun müddət təhlil ediləcək. COVİD19 səbəbindən planetin əksər yarışları təxirə salındı, digərləri ləğv edildi. Pandemiya bütün idmançıların planlarını pozdu. Məhz pandemiya səbəbindən futbol üzrə Avropa Çempionatı, Formula -1, Tokio Yay Olimpiya və Paralimpiya Oyunları növbəti ilə keçirildi.
Azərbaycan idmanı pandemiyaya görə təqvimdə dəyişiklik etməyə məcbur oldu. COVİD19 ölkəmizdə keçirilməli olan bütün yarışları təxirə saldı. Tokio Olimpiadasına hazırlaşan idmançılarımız təlim-məşqlərini başqa vaxta keçirdi. Sözsüz, pandemiya bəzi idmançıların geriləməsinə, digərlərinin karyerasını bitirməsinin səbəbkarına çevrildi.
Karantin dövründə idman ictimaiyyətini diqqətdə saxlayan Gənclər və İdman Nazirliyi onlayn rejimdə yarışlar, eləcə də digər layihələr reallaşdırdı. Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah açıq havada məşqlərə icazə verəndən sonra idmançılar üçün hazırlıq planı yaradıldı. “R+” karantinin ölkə idmanına təsiri barədə Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin rəhbəri, yunan-Roma güləşi üzrə olimpiya və ikiqat dünya çempionu Fərid Mansurovla müsahibəni təqdim edir.
- Fərid müəllim karantin Azərbaycan idmanına necə təsir etdi?
- İdmançı daim hərəkətdə olmalıdır. Özüm keçmiş idmançı olduğum üçün mütəmadi məşqlər, yoxlama görüşlərində olan insanın bir müddət bunlardan uzaq qalmasının fəsadını yaxşı bilirəm. 2020-ci il təkcə Azərbaycanda deyil, dünyadakı yarışlara da təsir etdi. Amma bilirik ki, bütün bunlar sağlamlıq üçün edildi. Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev dəfələrlə qeyd edib ki, insanlarımızın sağlamlığı hər şeydən vacibdir. Dövlətimiz bizləri qorumaq üçün vaxtında lazımi addımlar atdı. Məhz dövlət başçısının səyləri nəticəsində Azərbaycan hazırda koronavirusdan mümkün qədər az itkilərlə çıxmağa çalışır. İspaniya, İtaliya, Almaniya, Portuqaliya kimi ölkələrdə baş verənləri izlədik. Azərbaycanı və azərbaycanlıları acınacaqlı vəziyyətdən qorumaq üçün bir müddət qapanma yəni evdə qalmaq vacib idi.
COVİD 19-a görə Azərbaycanda keçirilməli olan gimnastika üzrə çempionatlar, karate üzrə Avropa çempionatı, Formula 1, şahmat üzrə Vüqar Həşimov Memorialı və digər yarışlar təxirə salındı. İdmançılar bir neçə ay karantin şərtlərinə əməl edərək evdə qalmalı oldu. Bu vəziyyətdə idman ictimaiyyəti yumruq kimi birləşərək Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələrinə əməl etdi. Əsas sağlamlıqdır. Sağlamlığımızı qoruya bilsək, idmançılarımız yenidən böyük qələbələr qazanacaq.
- Karantində Gənclər və İdman Nazirliyinin fəaliyyəti necə davam etdi?
- Gənclər və İdman Nazirliyi onlayn rejimdə fəaliyyətə keçdi. Yəni internet üzərindən layihələr reallaşdırdıq. Gənclər və İdman naziri Azad Rəhimovun tapşırığına əsasən internetdə yarışlar təşkil olundu, sosial çarxlar hazırlandı. Nazirlik və Azərbaycan Televiziyasının birgə təşkilatçılığıyla “Evdə qal, idmansız qalma” telelayihəsi reallaşdırıldı. Azərbaycan Olimpiya Odisseyası layihəsi çərçivəsində məşhur idmançıların gənclərlə onlayn görüşü təşkil edildi. İdman Ensiklopediyası çərçivəsində idmançılarımız barədə qısametrajlı videoçarxlar çəkildi. Azərbaycan İdman Könüllüləri İctimai Birliyi ilə birgə “Maskadan istifadə et” və “Sosial məsafə gözlə” şüarıyla sosial maarifləndirmə aksiyaları keçirildi. “Sözümüz gənclərə”, “Həyatını idmanla yaşa” videoçarxları hazırlandı.
Bunlardan başqa kapoeyra, karate-do, futbol üzrə internet üzərində yarışlara dəstək olduq. Pandemiya internetdə şahmat turnirlərinin artmasına təsir etdi. Bəlkə, yeganə şahmat yarışları pandemiya dövründə dayanmadı. Təqvimlə nəzərdə tutulan turnirlər təxirə salınsa belə şahmatçılar onlayn yarışlarda mübarizə apardı. Azərbaycan Şahmat Federasiyasıyla birgə şahmat üzrə Azərbaycan Kuboku, “İpək Yolu Kuboku” keçirildi. Qadın şahmatçılar Ukrayna yığmasıyla, kişi qrossmeysterlərimiz isə Türkiyə yığmasıyla yoxlama görüşündə qarşılaşdı. Yeri gəlmişkən, hazırda şahmatçılarımız ilk dəfə keçirilən Onlayn Şahmat Olimpiadasında çıxış edir.
- Bütün yarışlar internetdə keçirildi. Karantindən öncə internetə bu qədər vaxt ayırırdınız?
- Əlbəttə, yox. İnternet müasir həyatımızda mühüm yer tutur. Məlumat mübadiləsi zamanı elektron poçtdan istifadə edirik. Eyni zamanda xarici ölkədəki həmkarlarımızla məhz internet vasitəsilə əlaqə qururuq. Pandemiya dövründə internetdə yarışlar, görüşlər, iclaslar keçirməyə məcbur olduq.
- Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargah avqustun 10-dan etibarən açıq havada idman yarışlarına və məşqlərə icazə verdi. Bundan sonra nazirlik hansı qərarlar qəbul etdi?
- İdman növləri üzrə yığma komandalarımız üçün məşq etməyə şərait yaratdıq. İlk növbədə, güləş, cüdo, karate – yəni yaxın gələcəkdə böyük yarışlarda iştirakı gözlənilən komandalarımızın hazırlığını bərpa etdik. Gimnastika üzrə müxtəlif yığma komandaların açıq havada məşqi bərpa edildi. Futbol klublarının məşqinə şərait yaradıldı. Bilirsiniz ki, 4 klub ölkəmizi avrokuboklarda təmsil edir. Onların məşqi mütləq bərpa olunmalıydı. Bütün məşqlər Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələrinə uyğun keçirilir. Bəzi komandalarımız isə karantin olmayan bölgələrə ezam olunub. Karateçilər Bakıda ASK Arena və Göygöldəki Olimpiya İdman Kompleksi, üzgüçülük üzrə komandamız Kür Olimpiya Tədris İdman Mərkəzi, taekvandoçular Abşeron Olimpiya İdman Kompleksi, boksçular Qəbələ Olimpiya İdman Kompleksi, badminton və qılıncoynatma üzrə yığma Şəki Olimpiya İdman Kompleksi, stolüstü tennis üzrə millimiz Qax Olimpiya İdman Kompleksinə ezam olunmaqla hazırlıqla bağlı şəraitlə təmin olunub.
Karantində idman sahəsində ən böyük çətinlik fərdi olaraq məşqçi fəaliyyətiylə məşğul olanların üzərinə düşdü. Avqustun 10-dan etibarən Gənclər və İdman Nazirliyinin balansında olan komplekslərin ərazisində həmin məşqçilərə açıq havada məşq keçməyə şərait yaradıldı.
Qeyd etməliyəm ki, karantin dövründə bəzi ölkələrdə idmançılar çox böyük problemlə üzləşdi. Dünyanın əksər ölkələrində hava sərhədi bağlıdır. Ölkə yumşalmaya getdikdə belə idmançılar məşq etməyə zal tapmır. Yəni idman infrastrukturu yoxdur. Yollar bağlı olduğu üçün başqa ölkələrə təlim-məşqə getmək olmur. Amma Azərbaycan bu baxımdan idmançılarına hər cür şərait yaratdı. Azərbaycan Prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyevin idmana göstərdiyi qayğı nəticəsində hər regionumuzda müasir kompleks – idman qurğuları inşa edilib. Komplekslər təkcə Bakıda cəmləşməyib. Ona görə Gənclər və İdman Nazirliyi idmançılara şərait yaratmaqda çətinlik çəkmədi.
- İdmançılar etiraf edir ki, onlayn məşqlər o qədər effektli olmur...
- Karantin dövründə əsas milli komandalarımız onlayn məşqlərə müraciət etdi. Məşqçilər internet üzərindən lazımi tapşırıqları verir və idmançıların yerinə yetirməsini izləyir. Amma bu məşqlər adi hazırlığı əvəz etmir. İdmançı üçün saatlarla zalda məşq etmək evdə fiziki hazırlıq keçməklə eyni deyil. Evdə hamıda şərait olmur. Üstəlik, ev şəraitində zədələnmək mümkündür. Ən böyük problem, fikrimcə, çəkiylə bağlıdır. Uzun müddət zalda olmayan idmançıların çəkiylə problemi olmaya bilməz.
- 2020-ci ildə Azərbaycanda idman yarışlarının keçirilməsi planlaşdırılırmı?
- Mövcud vəziyyətlə əlaqədar təqvimdə dəyişiklik edilib. İndi dəqiq qərar vermək mümkün deyil. Cari ildə ölkəmizdə hər hansı bir yarışın baş tutması sual altındadır. İlk növbədə, Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın tövsiyələrinə riayət etməliyik. Hazırda kütləvi tədbirlərin keçirilməsinə icazə verilmir. Digər tərəfdən ölkələr sərhədləri açmalıdır. Beynəlxalq uçuşlar bərpa olunandan sonra beynəlxalq yarışlar barədə düşünmək olar.
- İdmançılarımızın iştirak edəcəyi Tokio Olimpiadası mövcud vəziyyətə görə 2021-ci ilə keçirildi. Əgər gələn il baş tutmasa, planetin ən böyük yarışı ləğv oluna bilər. Sizcə, Tokio Olimpiadası baş tutacaq?
- İdmançı üçün ən böyük hədəf olimpiadada iştirak etməkdir. Olimpiada zəngin tarixə malik dünyanın ən böyük yarışıdır. Tokio Olimpiadasının baş tutacağına inanıram. Adətən, olimpiada insanları – dünya əhalisini birləşdirir. Pandemiyadan sonra belə mötəbər yarışın təşkili həm də insanların gələcəklə bağlı ümidlərini artıracaq. Fikrimcə, Yaponiya yarışın baş tutması üçün bütün lazımi tədbirləri həyata keçirəcək. Sadəcə, pandemiya bitəndən sonra bəzi qaydalar vacibliyini itirməyəcək. Məsələn, kütləvi tədbirlərdə maska taxmaq mütləq olacaq.
- Müsahibəyə görə təşəkkür edirik. Ümid edirik pandemiya başa çatacaq və idmançılarımız yenə bizi qələbələrlə sevindirəcək.
- Təşəkkür edirəm. İdmançılarımıza səbirli olmağı məsləhət görərdim. Bütün dünyada yarışlar dayandırılıb. Pandemiyadan sonra turnirlərin bərpa olunması üçün idmançılar məşqləri dayandırmamalıdırlar.

HEALTH IS KEY TO SUCCESS
Farid MANSUROV: "If we can safeguard our health, our athletes will bring new great victories to Azerbaijan."
The impact of the global coronavirus pandemic on sports will remain a subject of debate for a long time. Due to COVID-19, most competitions around the world were postponed and even cancelled. Because of the pandemic the European Football Championship, Formula 1, the Summer Olympic and Paralympic Games in Tokyo were postponed to the next year.
Azerbaijan had to update the agenda of sport events too due to the COVID-19 pandemic. The training camps of our athletes preparing for the Olympic Games in Tokyo have been postponed. The pandemic also undoubtedly caused some athletes to lose their shape and end their sports careers.
But even during the pandemic, the sports community was constantly at the centre of attention of the Ministry of Youth and Sports, which held competitions online, as well as implemented other projects. After permission from the Operational Headquarters for outdoor training, a special plan of measures was developed for the athletes.
Below is our interview with the head of the sports department of the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan, the Olympic champion and two-time world champion in Greco-Roman wrestling Farid MANSUROV.
"Farid muallim, what was the impact of the lockdown on Azerbaijani sports?"
"Athletes must be constantly in motion. As a former athlete, I know perfectly well what are the consequences of the lack of constant training and competition. The 2020 crisis due to the coronavirus hit the sports community not only in Azerbaijan but around the world. President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has repeatedly noted that nation’s health is above all. Our state took necessary steps in a timely manner. Thanks to these efforts of the president, Azerbaijan is trying to get out of the pandemic with the least possible losses. We know well what happened in countries such as Spain, Italy, Germany and Portugal. It was necessary to spend some time in isolation to protect Azerbaijan and Azerbaijanis. Due to COVID-19, a number of international competitions have been postponed in Azerbaijan, including the gymnastics championships, the European Karate Championship, the Vugar Hashimov Chess Memorial, and so on. Due to lockdown requirements, athletes had to stay at home for several months. In this situation, the sports community followed the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers. The main thing is health. If we can safeguard our health, our athletes will bring more great victories to Azerbaijan."
"How does the Ministry of Youth and Sports work under quarantine?"
"Our ministry has switched to online. We have implemented a series of projects via the Internet. On behalf of Minister Azad Rahimov, we organised competitions online, as well as made several social videos. Together with AzTV, the ministry implemented a television project "Stay at home, do not remain without sports." As part of the Azerbaijan Olympic Odyssey project, online meetings of young people with famous athletes were organised, short videos about our athletes were made for the Sports Encyclopaedia project. Social education campaigns Maskadan istifadə et (Use the mask) and Sosial məsafə gözlə (Keep social distance) were held jointly with the Azerbaijan Public Association of Sports Volunteers.
“In addition, we supported online competitions in capoeira, karate-do, and football. The pandemic, in fact, contributed to the increase in the number of online chess tournaments. Chess competitions are almost the only ones that have not been interrupted even during the pandemic. Although the scheduled competitions were postponed, chess players competed online. The Azerbaijan Cup and the Silk Road Cup were held jointly with the Azerbaijan Chess Federation. Our chess players held a test match with the Ukrainian national team, and the grandmasters played with the Turkish national team. By the way, now our chess players are taking part in the first online Chess Olympiad.”
"You said that all competitions were held online. Were online competitions given the same amount of time before the quarantine?"
"Of course not. The Internet is an important part of our daily life today. We use emails to exchange information and contact our colleagues from foreign countries. During the pandemic, we had to hold competitions and meetings online."
"Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers allowed outdoor competitions and trainings beginning from August 10. What was the decision of the ministry after the announcement?"
"We created conditions for training of our national teams in various sports. First, we restored the training of judo and karate teams, whose participation in major competitions is expected in the near future. The open-air trainings of national teams in various types of gymnastics have been restored as well. We also created conditions for training of football clubs. As you know, four clubs represent our country in European competitions. They had to restore training as soon as possible. All trainings are conducted in accordance with the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers. Some teams train in the outside Baku where there is no quarantine. All conditions have been created for training karate fighters at the ASK Arena in Baku and the Olympic Sports Complex in Göygöl. Swimmers train in the Kura Olympic Training Sports Centre, taekwondo fighters - in the Absheron Olympic Sports Complex, boxers - in the Gabala Olympic Sports Complex. Necessary conditions have been created for badminton players and fencers in the Sheki Olympic Sports Complex, and the table tennis team - in the Gakh Olympic Sports Complex.
“I think those engaged in individual coaching activities faced the greatest difficulties during the quarantine. Nevertheless, since August 10, they have been provided conditions to conduct training in the open air at sport complexes of the Ministry of Youth and Sports.
“I must note that in some countries the athletes face a very big problem, as they cannot find gyms for training even with the softening lockdown rules because there is no proper sports infrastructure in these countries. Nor is it possible to train in other countries, as the borders are closed. But in Azerbaijan, all conditions have been created for our athletes. Thanks to the personal care of President Aliyev, modern sports complexes have been constructed not only in Baku but in every region of the country. Therefore, the Ministry of Youth and Sports did not experience any difficulties in creating conditions for athletes."
"Athletes admit that online training is not that effective..."
"During the lockdown, our main teams took advantage of online training. Trainers gave them necessary instructions and monitored their implementation online. But this training will not replace traditional training. For an athlete, many hours of training in the gym and physical training at home are not the same thing. Not every home has conditions. In addition, one can get injured. The biggest problem I think has to do with weight. The athletes will surely have a weight problem, as they have not visited gyms for quite a long period."
"Do you plan to hold sports competitions in Azerbaijan in 2020?"
"Due to the current situation, changes have been made in the competition calendar. I cannot say anything specific for the moment being. Holding of certain types of competitions in Azerbaijan this year is a big question. First, we have to comply with the recommendations of the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers. Holding mass events is currently prohibited. On the other hand, borders should open. International competitions are possible only after the resumption of international flights."
"The Tokyo Olympic has been postponed to 2021. If the largest competition on the planet does not take place next year, it may be cancelled. Do you think the Olympics will still take place in Tokyo?"
"The biggest goal of any athlete is the participation in the Olympic Games. It is the largest worldwide competition with rich traditions. I believe that the Tokyo Olympics will take place. As a rule, Olympiads unite people - the population of the entire planet. In the aftermath of the pandemic, organising such prestigious competitions will also help to support hopes for the future. I think that Japan will take all the necessary measures to hold these competitions. It's just that some rules in a pandemic will not lose their relevance even after its completion. For example, the obligatory wearing of masks during mass events."
"Thank you for the interview. We hope the pandemic will end soon and our athletes will please us with new victories."
"Thank you. I would advise our athletes to be patient. Worldwide competitions are interrupted. But in order to recover from the pandemic, athletes need to keep training."