Donald Tramp yalnız demokratlarla deyil, bir çox partiyadaşı ilə də qarşı-qarşıyadır
ABŞ-da prezident seçkisinə 2 aydan bir qədər artıq vaxt qalır. O, ölkə Konstitusiyasına əsasən, «noyabrın ilk çərşənbə axşamı», yəni noyabrın 3-də keçirilməlidir.
Çoxsaylı ictimai rəy sorğuları Demokratlar Partiyasının prezidentliyə namizədi, sabiq vitse-prezident Co Baydenin hazırkı dövlət başçısı, respublikaçı Donald Trampı nəinki ümumilikdə ölkə boyu, həm də «tərəddüd» içərisində olan əsas ştatlarda da üstələdiyini göstərir. Məsələn, ən populyar iki analitik sayt – «RealClearPolitics və» «FiveThirtyEight» bildirir ki, Bayden rəqibini müvafiq olaraq, 8 və 9 bal geridə qoyur. Müqayisə üçün qeyd edək ki, mayda fərq 3-4 bal idi. Analitiklərin fikrincə, Trampın reytinqinə mənfi təsiri onun koronavirusla mübarizədə zəif olması və iqtisadiyyatın tənəzzülü göstərib.
«Financial Times» qəzeti və Piter Peterson Fondu da sorğu keçirib. Üstəlik, onlar sorğunu daha dəqiq barometrlə apardıqlarını bildirirlər. Söhbət 1980-ci ildə Ronald Reyqanın prezident Cimmi Karterlə mübarizədə istifadə etdiyi üsuldan gedir. O, seçicilərə belə bir sual ünvanlamışdı: «Vəziyyətiniz 4 il əvvəlkindən yaxşıdırmı?». O zaman yaşanmaqda olan iqtisadi resessiya şəraitində əksəriyyət suala «yox» cavabı vermiş və sonda Reyqan qalib gəlmişdi.
Bu dəfə də vətəndaşlara eyni sual verilib. Avqustda aparılmış sorğuda potensial seçicilərin üçdə birindən çoxu maddi durumlarının Trampın prezidentliyə başladığı dövrlə müqayisədə yaxşı olmadığını deyib. Rəyi soruşulanların, təxminən, 30%-i vəziyyətinin yaxşılaşdığını, elə o qədəri də pisləşdiyini bildirib. 48% hesab edir ki, Trampın siyasəti iqtisadiyyata kömək edib. Bunun əksini düşünənlər 44%-dir. Fevralda aparılmış sorğuda iştirak etmiş insanların yalnız 13%-i epidemiyanın onları həyat tərzində dəyişikliyə məcbur etdiyini demişdisə, indi bu göstərici 71%-dir.
Lakin indi müasir ABŞ üçün tam yeni olan bir məqamı da nəzərə almaq lazımdır – ölkədə daxili senzura güclənir. Amerikalıların üçdə ikisi (62%) deyir ki, siyasi mühit onların düşüncələrini açıq söyləməsinə imkan vermir. İşləyən amerikalıların, təxminən, üçdə biri (32%) siyasi baxışlarının məlum olacağı təqdirdə, karyerasını inkişaf etdirə bilməyəcəyindən, yaxud ümumiyyətlə işini itirə biləcəyindən narahatdır. Bunu «CATO Institute» araşdırma təşkilatı bildirir.
İşıqla zülmət arasında
Hər iki partiyanın avqustda baş tutmuş qurultayında onların namizədləri prezidentlik uğrunda yarışa qoşulmaq üçün formal mandat qazanıb. Bununla da, seçki kampaniyası aktiv fəaliyyət mərhələsinə qədəm qoyub.
Demokratların seçki qərargahı prezident kürsüsü uğrunda yarış taktikasını işıqla zülmət arasındakı savaş kimi müəyyənləşdirib. Co Bayden qurultaydakı yekun nitqində məhz belə deyib. Bayden çıxışında Trampın adını bir dəfə də olsun, çəkməyib, əvəzində ABŞ-ın iki qüvvə arasında mübarizəyə cəlb edildiyini dəfələrlə təkrarlayıb. «Hazırkı prezident ABŞ-ı uzun müddətdir zülmətə qərq edib. Hər yanda qəzəb var. Hər yanda qorxu var. Hər tərəfdə parçalanma görürük», - deyə Bayden bildirib: «Mən sizə burada, indi söz verirəm: prezident kürsüsünü mənə etibar etsəniz, mən sizlərin arasından ən pisləri deyil, ən yaxşıları irəli çəkəcəyəm. Mən zülmətin deyil, işığın müttəfiqi olacağam».
Bayden onu da deyib ki, prezident seçiləcəyi təqdirdə formalaşdıracağı komanda «Ruzveltin dövründən bu yana ən mütərəqqi administrasiya olacaq». Onun keçid komandasının rəhbəri, senator Ted Kaufmanın sözlərinə görə, bu, heç də «gəlişi gözəl sözlər» deyil. «Düşünürəm ki, söhbət işə təcrübəli, qarşıya qoyulmuş hədəflərə nail ola biləcək həqiqi ixtisaslaşmış şəxslərin cəlbindən gedir», - deyə o, «Politico»ya açıqlamasında bildirib: «Burada söhbət ideologiyadan və ya hansısa bu kimi amildən getmir. Əksər nazirliklərin sadəcə, boş olduğu, mütəxəssislərin dağılışdığı bir vəziyyətlə üz-üzə qalacağıq».
Baydenin nazir postlarına bəzi namizədləri artıq məlumdur. Senator Elizabet Uorrenin maliyyə naziri olacağı bildirilir. Obama administrasiyasında milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçi işləmiş Syuzan Rays isə dövlət müşaviri olmalıdır. Bundan başqa, sabiq mer və prezidentliyə namizəd Pit Butticiçin ya ölkənin BMT-dəki səfiri, ya da veteranlarla iş üzrə katib olacağı deyilir.
Bayden kabinetinin fərqli cəhəti ona Respublikaçılar Partiyasından da nümayəndələrin cəlbi ola bilər. Bu, yalnız Trampın məyus etdiyi respublikaçıları qarşı cəbhəyə cəlb etmək istəyindən qaynaqlanmır. Ola bilsin ki, ABŞ tarixində GOP-un («Böyük Köhnə Partiya» - Respublikaçılar Partiyasının ləqəbi) bir çox görkəmli nümayəndəsi nəinki öz namizədinə, üstəlik, hazırkı prezidentə səs verməyəcək, hətta Demokratlar Partiyasının namizədinə açıq-aşkar dəstəyini ifadə edir.
Pomidor bankası
4 il əvvəl 50 yüksək rütbəli respublikaçı – sabiq nazirlər, dövlət müşavirləri, həmçinin xüsusi xidmət orqanlarının rəhbərləri bir məktub yazmışdılar. Məktubda Donald Trampın prezident seçiləcəyi təqdirdə, Birləşmiş Ştatların təhlükə ilə üzləşəcəyi bildirilirdi. Müəlliflər bu səbəbdən ona səs verməyəcəklərini yazmışdılar.
Lakin o vaxt onların çağırışı sadə seçicilərə təsir etməmişdi. Əksinə, sadə amerikalılar Trampı əvvəlki hakimiyyətdən qalmış «arı yuvası»nı dağıda biləcək namizəd sayırdılar. Tramp xalqa dəyişikliklər küləyi vəd edir, insanlarsa ona inanırdılar.
«Stop Tramp» hərəkatı da hələ 2016-cı il seçkisi zamanı yaradılmışdı. Trampın 2015-ci ildə gözlənilmədən Nyu-Qempşir və Cənubi Karolinada praymerizi qazanmasından sonra respublikaçıların bir çox lideri partiyanı vahid lider ətrafında birləşməyə, bununla da, Donald Trampa mane olmağa çağırırdı. Onun 2016-cı ilin noyabrında prezident seçilməsindən sonra isə hərəkatın bəzi üzvləri gücünü Trampın 2020-ci ildə məğlub edilməsinə yönəltmişdi.
Partiyada Trampa qarşı olan fraksiyalar bu gün də var. Lakin onlar uğur qazana bilmədikləri ötən prezidentlik yarışından fərqli olaraq, bu dəfə daha yaxşı təşkilatlanıblar. Onlardan bəziləri demokratlardan olan rəqib Co Baydenə açıq dəstək belə, verir.
«Düşünürəm ki, keyfiyyətcə hər şey fərqlidir», - deyə belə qruplardan birinin həmtəsisçisi Tim Miller «The Guardian»a bildirib: «Onun (Trampın) əleyhinə çıxanların çoxu (2016-cı ildə) düşünürdülər ki, Tramp pisdirsə, Hillari də pisdir, odur ki, hər kəs vicdanının səsini dinləyərək səs verməlidir».
«Ötən 4 ildə biz sevimli partiyamızın Linkolnun, Reyqanın partiyasını xatırlatmayan şəxsiyyətə pərəstişə necə çevrildiyini ciddi narahatlıqla müşahidə etmişik», - deyə oğul Buşun administrasiyasında çalışmış, Trampa qarşı olan qrupun rəhbəri Karen Kirksinin bəyanatında bildirilir: «Biz Co Baydeni dəstəkləyirik. Onun proqramı ilə razılaşmaq vacib deyil. Biz bu xalqın ruhunun geri qaytarılmasının vacibliyini anlayırıq».
Maddi durumu yaxşı olan, son illərdə biznesi daha da genişlənmiş respublikaçılar arasında belə, Trampın əleyhinə səs vermək fikrində olanlar var. Onlar hesab edir ki, Tramp demokratiyaya, həmçinin uzaq perspektivdə Respublikaçılar Partiyasının sağlamlığına təhlükədir. Üstəlik, onlar nəinki demokratların namizədinə səs verməyə hazırdır, həm də onun fonduna milyonlarla vəsait köçürürlər. Bu şəxslər Respublikaçılar Partiyasının daxilindəki anti-Tramp qruplarının fonduna da ciddi maddi dəstək verirlər.
Belə qruplardan ən məşhuru 2019-cu ildə respublikaçı strateqlər tərəfindən yaradılmış «Lincoln Project»dir («Linkolnun layihəsi»). O, Trampı çoxdan tənqid edir. Qrupun həmtəsisçiləri arasında Trampın köməkçisi Kelliann Koveyin həyat yoldaşı Corc Konvey də var. Respublikaçıların digər anti-Tramp qruplarından fərqli olaraq, «Lincoln Project» Konqresə seçkiyə də təsir etməyə çalışır.
«Trampa qarşı respublikaçı seçicilər» qrupu isə bu ilin yazında yaradılıb. Lakin onun təsisçiləri bu işə çoxdan hazırlaşırdı. «2016-cı ildə özünü respublikaçı sayan, amma Trampla bağlı tərəddüd keçirən real insanların səsini eşitdirmək üçün kifayət qədər səy göstərilməmişdi», - deyə qrupun təsisçilərindən biri, siyasi konsultant Sara Lonqvell «The New York Times»a müsahibəsində bildirib.
Qrupun, təxminən, 3 illik fəaliyyətinin, intensiv araşdırmalarının sonunda 100 videoçarxın yer aldığı sayt yaradılıb. Oradakı görüntülərin əksəriyyəti respublikaçı seçicilər tərəfindən smartfonla çəkilib. Videoçarxlarda onlar partiyadan ayrılmaq qərarlarını əsaslandırırlar.
Məsələn, Cənubi Karolinadan olan fermer deyir: «Mən Donald Trampa səs vermişdim (2016-cı ildə). İndi DNC (Demokratlar Partiyası) ortaya pomidor bankası belə qoysa, mən o bankaya səs verəcəyəm. Çünki pomidor bankasının hazırkı prezidentdən daha az ziyan gətirəcəyini düşünürəm».
Bu videoya baxış sayı milyonu ötüb. Daha bir seçici, Bruklin sakini deyir ki, respublikaçıların «bazanı bərpa etmək, partiyanı yenidən tərbiyələndirmək, Trampın kult ləkəsini təmizləmək və geri dönmək üçün 4 il vaxtı olacaq».
«Right Side PAC» iyulda yaradılıb. Hədəfi Corc Buş administrasiyasında çalışmış şəxslərin demokrat Baydenə dəstək məqsədilə səfərbər olunmasıdır. Onlar deyir ki, bu il keçiriləcək seçkidə bir suala cavab verilməlidir: Donald Trampın tərəfindəsən, yoxsa Amerikanın?
Respublikaçıların milli təhlükəsizlik strukturlarının təmsilçilərindən ibarət qrupu da var. Orada məsələn, Buşun daxili təhlükəsizlik üzrə məsləhətçisi olmuş Ken Vaynşteyn də yer alır. Daha bir qrupun başçısı məşhur mühafizəkar, sabiq vitse-prezident Den Kueylin (1989-1993) aparatına rəhbərlik etmiş Bill Kristoldur.
«Bizim xüsusi təbliğat bacarıqlarımız var və bu, bizi Donald Tramp kimi insanlar üçün kabusa çevirir», - deyə «Global News»un məlumatına görə, «Lincoln Project»in təşkilatçılarından olan Rik Uilson bildirib. Onlar illər uzunu demokratlara qarşı istifadə etdikləri siyasi taktikadan, savaş təcrübəsindən bu dəfə öz partiyalarının liderinə qarşı istifadə edirlər. Bu şəxslər əmindirlər ki, «Böyük Köhnə Partiya» indiki rəhbərlikdən tam xilas olmalıdır. Çünki onlar layiq olmayan şəxsin Oval kabinetdə əyləşməsinə imkan yaradıblar.
«Lincoln Project» və sıravi respublikaçıların diqqətini cəlb etməyin yolunu bilən digər qruplar bu ildən silsilə anti-Tramp çarxlarının hazırlanmasına da başlayıblar. Belə çarxlarda Tramp iqtisadi problemlərə, səhiyyə sahəsindəki böhrana, irqi zəmində yaşanan gərginliyə və s. adekvat reaksiya vermədiyinə görə tənqid olunur. «Amerikada matəm» adlı bir videoda Tramp COVID-19 ilə mübarizə apara bilməməkdə günahlandırılır, digərində isə onun səhhətində problemlərin olduğu deyilir…
Yeni strategiya
Tramp, təbii ki, partiyadaşlarının ona hücumlarını diqqətdən qaçırmır və onları «insan tullantıları» adlandırır. Onun seçki kampaniyasının mətbuat katibi Erin Perrin isə əmindir ki, respublikaçılar arasında Trampın dəstəyi «istənilən partiyadan olan sabiq prezidentin arzulayacağı həddə»dir.
Prezident və komandası ölkənin idarə olunması ilə bağlı öz üsullarını birmənalı olaraq müdafiə edir, xüsusilə epidemiya ilə mübarizə və iqtisadi tənəzzülün aradan qaldırılması istiqamətində aparılan işlərin doğru olduğunu deyirlər. Onların iddiasına görə, ölkəyə rəhbərlik səriştəsi olmayan Tramp yox, məhz Baydendir. Bu zaman onlar 2009-cu ildə Obama administrasiyasının H1N1 qripinin öhdəsindən gələ bilmədiyini, nəticədə, 2500-6000 arasında insanın dünyasını dəyişdiyini xatırladırlar.
Respublikaçılar Partiyasının strateqləri Baydenə qarşı kampaniyanı əsasən onun zehni bacarıqlarını şübhə altına almaqla aparırlar. Bundan başqa, onlar belə bir fikir yayırlar ki, Demokratlar Partiyasının hakimiyyətə gələcəyi təqdirdə, ölkəni radikal solçular, kommunistlər bürüyəcək, vergilər artırılacaq, zavodlar, kömür mədənləri qapadılacaq, milyonlarla yoxsul miqrantın ABŞ-a yolu açılacaq və s. Respublikaçıların reklam çarxları daha çox mərkəzçi və yaşlı amerikalıların qorxudulmasına hesablanıb: «Co Baydenin Amerikasında sizin işiniz, pulunuz və gələcəyiniz təhlükəsizlikdə olmayacaq».
Demokratlar Partiyasının seçki qərargahı isə öz növbəsində, gələn həftədən məşhur şəxslərin iştirakı ilə həftəlik tədbirlərə başlayacaq. Bu tədbirlər «prezident Trampın yaratdığı xaos nəticəsində əmələ gəlmiş və ya dərinləşmiş» müxtəlif böhranlara həsr olunacaq.
Demokratlar Partiyasının strateqləri Trampa qarşı daha çox «xaos» arqumentindən istifadə edirlər. Partiyanın qurultayında çıxış edən bir sıra nümayəndələr, o cümlədən Mişel Obama, Bill Klinton və Kamala Harris çıxışlarından məhz bu ifadədən tez-tez istifadə ediblər.
Maraqlıdır ki, partiyaların heç biri özünün reklam kampaniyasında telekanallara üstünlük vermir. Halbuki, bu, ABŞ-da uzun illərdən bəri istifadə olunan əsas təcrübədir. İndi partiyalar rəqəmsal yayıma, sosial şəbəkələrə, xüsusilə «YouTube» və «Instagram», həmçinin tematik saytlara üz tuturlar.
Ötən ay Trampın komandası şəhərətrafı qəsəbələrdə yaşayan qadın seçiciləri cəlb etmək üçün «Amerikanın böyük qayıdışı» mesajını «Food Network»da reklam etməyə başlayıb.
«Bayden elə yerlərdə peyda olur ki, insanlar onu orada gözləmirlər», - deyə partiyanın rəqəmsal strategiyasını kurasiya edən Lindsi Xolst «Axios» saytına bildirib. Onun komandası amerikalılar arasında populyar olan «WebMD», «FunnyOrDie», «Patheos», «GearPatrol» və s. kimi saytlarda reklam kampaniyasına başlayıb. Bununla yanaşı, hər bir sayt üçün ayrıca şüar düşünülüb. Məsələn, «WebMD» saytındakı reklam bu başlıqla yayımlanır: «Xalqımızın sağlamlığı uğrunda!» «Patheos.com» üçün isə «Xalqın ruhu üçün» tipli dini başlıq seçilib və s.
Üçüncü namizəd
Lakin seçkiyə hazırlaşan yalnız Trampla Bayden deyil. Onların ümumi «rəqibi» də var və bu, rep ifaçısı Kanye Uestdir (Kim Kardaşyanın həyat yoldaşı). Bir qədər gec də olsa, o da yarışa qoşulmaq üçün müraciət edib. Uest seçkiyə «müstəqil» namizəd kimi qatılsa da, onun namizədliyini qeydə alınması üçün imza toplanması ilə Trampın seçki qərargahında təmsil olunan hüquqşünaslar və fəallar məşğul olur. Bunu repçinin özü də gizlətmir. Jurnalistlərlə söhbətində o, öz kampaniyasını Baydenə mane olmaq üçün apardığını açıq şəkildə etiraf edir.
Uest namizədliyini irəli sürdüyü iyuldan adının seçki bülleteninə salınması üçün lazım olan tələbləri hələlik cəmi 5 ştatda yerinə yetirib: Arkanzas, Kolorado, Oklahoma, Yuta və Vermont. 50 ştatdan 30-da onun yarışa qoşulmayacağı dəqiqdir (buraya Florida, Miçiqan və Viskonsi kimi «tərəddüd edən» ştatlar, həmçinin Kolumbiya dairəsi də daxildir). Səbəb bəzi ştatlarda qeydiyyat vaxtının bitməsi, digərlərində lazımi vaxtda tələb olunan sayda imzanın toplanmaması, yaxud imzaların saxta elan edilməsidir.
Uestin 270 seçicinin səsini riyazi baxımdan da qazanmaq imkanı olmasa da, bəzi sosioloqlar onun Baydenə müəyyən qədər «badalaq» vura biləcəyini düşünürlər. Elə seçicilər var ki, onları nə Tramp, nə də Bayden qane edir. Avqustun əvvəlində aparılmış sorğunun nəticəsinə görə, Uestin milli səviyyədə 2% dəstəyi var. O, qaradərili respondentlər arasında 2, Latın Amerikasından olanlar arasında isə 4% dəstək qazanıb. Repçinin əsas dəstəyisə «Z» nəslindən olan (1995-2010-cu illərdə doğulmuş) seçicilər arasındadır – 6%.
Trampla Baydenin ilk debatı sentyabrın 29-da Klivlenddə, ikincisi oktyabrın 15-də Mayamidə, üçüncü debat oktyabrın 22-də Neşvilldə keçiriləcək. Kanye Uest təbii ki, onların heç birinə qatıla bilməyəcək.
Vitse-prezident postuna namizədlər – Maykl Pens ilə Kamala Harris isə güclərini oktyabrın 7-də Yuta ştatında təşkil olunacaq teledebatda sınacayaqlar.
Noyabrın 3-də keçirilməli və ABŞ-ın 59-cu prezidentini müəyyənləşdirməli olan seçkidə namizədlər qələbə üçün hər zaman olduğu kimi, 538 mümkün səsdən 270-ni qazanmalıdır. Budəfəki seçki bir sıra digər məqamları ilə yanaşı, bir cəhətilə də tam fərqli olacaq - ABŞ tarixində ilk dəfədir ki, hazırkı prezident seçkinin nəticəsini tanımaya biləcəyini bəyan edib.

СОВСЕМ НЕОБЫЧНЫЕ ВЫБОРЫ
До президентских выборов в США осталось чуть более двух месяцев. Состоятся они, согласно Конституции, «в первый вторник, следующий за первым понедельником ноября в год, кратный четырем», то есть 3 ноября. Многочисленные опросы общественного мнения показывают, что бывший вице-президент Джо Байден, кандидат от Демократической партии, опережает нынешнего президента-республиканца Дональда Трампа не только в целом по стране, но и в ключевых «колеблющихся» штатах. Так, согласно двум самым популярным аналитическим сайтам - RealClearPolitics и FiveThirtyEight, Байден лидирует, опережая, в среднем, на 8 и 9 баллов соответственно. Для сравнения, в мае разница была в 3-4 балла. Как считают аналитики, на рейтинге Трампа отрицательно сказались его бездеятельность в борьбе с коронавирусом и спад в экономике.
Газета Financial Times и Фонд Питера Петерсона также проводят свои опросы, взяв за основу, как они уверяют, наиболее точный барометр - прием, который в 1980 году применил Рональд Рейган в своем противостоянии с президентом Джимми Картером. Он спросил избирателей: «Вам лучше, чем четыре года назад?». В условиях рецессии в экономике, случившейся в то время, большинство ответили «нет» и Рейган победил. Так вот в августе более трети потенциальных избирателей сказали, что их финансовое положение не лучше, чем в начале президентства Трампа. Об ухудшении и улучшении своего состояния заявили примерно по 30% опрошенных. 48% при этом считают, что политика Трампа помогла экономике, а 44% - нанесла ущерб. В феврале только 13% опрошенных заявляли, что эпидемия заставила их изменить свою повседневную деятельность. Сейчас этот показатель равен 71%.
Правда, теперь надо учитывать совершенно новое для современных США явление - в стране крепнет самоцензура. Две трети (62%) американцев говорят, что политический климат не позволяет им выражать свои истинные убеждения. Почти треть (32%) работающих американцев обеспокоена тем, что упустит возможность карьерного роста или вообще потеряет работу, если их политические взгляды станут известны. Такие данные приводит исследовательская организация CATO Institute.
Между светом и тьмой
После состоявшихся в августе партийных конференций (у демократов - 17-20, а у республиканцев - 24-27), когда кандидаты от обеих партий получили формальные мандаты на участие в президентской гонке, предвыборные кампании вступили в фазу активных действий.
Штаб демократов избрал своей тактикой представление борьбы за президентское кресло как битву между светом и тьмой! Именно так выразился Джо Байден в своей заключительной речи на съезде. В ней он ни разу не упомянул Трампа по имени, а вместо этого неоднократно возвращался к мысли, что США вовлечены в борьбу двух сил. «Нынешний президент слишком долго окутывал Америку мраком. Слишком много гнева. Слишком много страха. Слишком много разделения, - заявил Байден. - Здесь и сейчас я даю вам слово: если вы доверите мне пост президента, я буду привлекать лучших из нас, а не худших. Я буду союзником света, а не тьмы».
Байден также пообещал в случае избрания сформировать правительство, которое станет «самой прогрессивной администрацией со времен Рузвельта». По словам руководителя его переходной команды сенатора Теда Кауфмана, это не просто красивые слова. «Я думаю, что речь идет о том, чтобы привлечь опытных людей, действительно квалифицированных, для выполнения этой работы, - сказал он Politico. - Во многом это не связано с идеологией или чем-то еще. Все дело в том, что мы столкнемся с ситуацией, когда большинство министерств просто пусты, специалисты ушли».
Некоторые кандидаты на министерские посты уже известны. Сенатор Элизабет Уоррен рассматривается как потенциальный министр финансов. Экс-советник по национальной безопасности администрации Обамы Сьюзан Райс может стать госсоветником. Бывший мэр и кандидат в президенты Пит Буттиджич - вероятный кандидат на должность посла при Организации Объединенных Наций или секретаря по делам ветеранов.
Отличительной особенностью кабинета Байдена может стать включение в него представителя Республиканской партии. И связано это не только с желанием привлечь на свою сторону голоса разочаровавшихся в Трампе рядовых республиканцев. Возможно, впервые в истории США многие видные представители GOP («Великая старая партия» - прозвище Республиканской партии) не просто не голосуют за своего кандидата, причем действующего президента, но и всячески поддерживают выдвиженца от Демпартии.
Банка с помидорами
Четыре года назад 50 высокопоставленных республиканцев - бывшие министры, госсоветники, а также руководители спецслужб -  подписали письмо. В нем говорилось, что Дональд Трамп поставит страну под угрозу, если он будет избран президентом, и что они не будут голосовать за него.
Но тогда их призыв не повлиял на мнения обычных избирателей. Наоборот, они увидели в Трампе как раз ту силу, которая может разворошить «осиное гнездо» власть предержащих. Он им обещал ветер перемен, они в него поверили.
Движение «Стоп Трамп» сформировалось еще к выборам 2016 года. После того как Трамп в 2015 году неожиданно выиграл праймериз в Нью-Гэмпшире и Южной Каролине, многие республиканские лидеры призвали партию объединиться вокруг единого лидера, чтобы остановить его выдвижение. После избрания Трампа в ноябре 2016 года некоторые участники движения переориентировали свои усилия на победу над Трампом в 2020 году.
Фракции в партии, противоборствующие Трампу, есть и сейчас. Но в отличие от прошлой президентской гонки, когда их усилия не увенчались успехом, на этот раз мятежные республиканцы сформировали более организованные группы. Некоторые из них даже открыто поддерживают демократического оппонента Джо Байдена.
«Я думаю, что все качественно иначе, - заявил The Guardian соучредитель одной из таких организаций Тим Миллер. - Многие люди, которые выступали [в 2016 году] против [Трампа], думали так: «Трамп плохой, но и Хиллари плохая, и каждый может проголосовать своей совестью».
«В течение четырех лет мы с серьезным беспокойством наблюдали, как партия, которую мы любили, превратилась в культ личности, мало напоминающий партию Линкольна и Рейгана, - говорится в заявлении Карен Киркси, руководителя группы бывших работников администрации Буша-младшего, выступающих против Трампа. - Мы поддерживаем Джо Байдена. Не обязательно соглашаться с его программой. Мы понимаем насущную необходимость восстановления души этой нации».
Есть среди хорошо обеспеченных республиканцев и такие, бизнес которых, может, и процветает в последние годы, но они все равно будут голосовать против Трампа. Они считают, что Трамп представляет собой угрозу демократии и здоровью Республиканской партии в долгосрочной перспективе. Причем они не просто готовы проголосовать за кандидата от Демпартии, но и вкладывают миллионы в его фонд, а также в фонды антитрамповских республиканских групп.
Самой известной из таких групп является Lincoln Project («Проект Линкольна»), основанный в 2019 году республиканскими стратегами, которые давно критикуют Трампа. Среди соучредителей этой группы Джордж Конвей, муж Келлианн Конвей, советника Трампа. Причем в отличие от других антитрамповских республиканских групп, Lincoln Project активно пытается влиять и на выборы в Конгресс.
Группа «Республиканские избиратели против Трампа» была создана этой весной. Однако ее учредители готовились к этому давно. «Чего не хватало в 2016 году, так это согласованных усилий, чтобы уловить голоса реальных людей, которые глубоко сомневаются в Трампе, но которые идентифицируют себя как республиканцы, и позволить им высказаться», - сказала в интервью The New York Times одна из учредителей группы политконсультант Сара Лонгвелл.
После почти трех лет проведения фокус-групп и интенсивных исследований ими был создан сайт, на котором размещено 100 видеороликов, большинство из которых сняты на смартфоны, с избирателями-республиканцами, объясняющими свое решение порвать с партией.
К примеру, фермер из Южной Каролины признается: «Я голосовал [в 2016] за Дональда Трампа. Если [сейчас] DNC [Демпартия] запустит банку с помидорами, я проголосую за банку с помидорами, потому что я считаю, что банка с помидорами принесет меньше вреда, чем наш нынешний президент». Это видео набрало более миллиона просмотров. Другой избиратель, житель Бруклина, говорит, что у республиканцев «будет четыре года, чтобы восстановить базу, перевоспитать партию, вывести пятно культа Трампа и затем вернуться».
Right Side PAC сформировалась в июле. Ее цель - сплотить бывших сотрудников администрации Джорджа Буша для поддержки демократа Байдена. Это выборы с одним вопросом: «Ты за Дональда Трампа или ты за Америку?» - говорят они.
Есть группа республиканцев - представителей структур национальной безопасности. В ней состоит, к примеру, бывший советник Буша по внутренней безопасности Кен Вайнштейн. Другой союз возглавляет Билл Кристол, известный неоконсерватор, руководивший аппаратом экс-вице-президента Дэна Куэйла (1989-1993).
«У нас есть особый набор пропагандистских навыков, - цитирует канадский Global News Рика Уилсона, одного из организаторов Lincoln Project, - которые делают нас кошмаром для таких людей, как Дональд Трамп». Они развернули весь свой богатый арсенал политической тактики и ведения войны, который годами оттачивался на демократах, против нынешнего лидера своей партии. Они убеждены, что «Великая старая партия» должна быть полностью отстранена от управления, потому что она позволила недостойному человеку занимать Овальный кабинет.
Lincoln Project и другие группы, знающие, как привлечь внимание рядовых республиканцев, начали выпускать с этого года антитрамповские ролики. В них Трамп критикуется за неадекватную реакцию на экономические проблемы, кризис в области здравоохранения, расовую напряженность и тому подобное. В одном из видео под названием «Траур в Америке» Трамп обвиняется в неудаче с ответом на COVID-19, в другом ставится под сомнение здоровье действующего президента…
Новая стратегия
Трамп, естественно, не оставляет без внимания все нападки на себя со стороны однопартийцев, называя их «человеческими отбросами». А Эрин Перрин, пресс-секретарь его избирательной кампании, уверена, что уровень поддержки Трампа среди республиканцев - это «то, о чем любой бывший президент любой партии мог только мечтать».
Президент и его команда решительно защищают свои методы управления страной, в частности борьбу с эпидемией и экономическим спадом. Они также утверждают, что это Байден, а не Трамп  не компетентен, чтобы руководить. Ссылаются на то, как администрация Обамы плохо справлялась со вспышкой гриппа H1N1 в 2009 году, в результате которой в США погибли от 2500 до 6000 человек.
Основой своей кампании против Байдена стратеги Республиканской партии избрали тактику ставить под сомнение его умственные способности. Кроме того, нагнетается страх, что если Демпартия придет к власти, страну захватят левые радикалы, коммунисты, которые будут поднимать налоги, закрывать заводы и угольные шахты, пустят в страну миллионы нищих иммигрантов и т.п. Их рекламные ролики направлены на то, чтобы напугать центристов и пожилых американцев, которых они предупреждают: «Ваша работа, сбережения и будущее не будут в безопасности в Америке Джо Байдена».
Предвыборный штаб демократов, со своей стороны, со следующей недели начнет проводить с участием известных людей ежедневные мероприятия, посвященные различным кризисам, которые, по их словам, «создал или усугубил хаос президента Трампа».
Стратеги Демпартии все больше склоняются к критике «хаоса» в качестве аргумента против Трампа. Несколько выступавших на съезде, в том числе Мишель Обама, Билл Клинтон и Камала Харрис, использовали это слово во время своих выступлений на недавнем съезде демократов.
Примечательно, что обе партии в своей рекламной кампании отошли от многолетней практики упора на телевещание. Они переключились на цифровые носители и соцсети, в частности на YouTube и Instagram, а также тематические сайты.
В прошлом месяце кампания Трампа купила рекламу в Food Network, чтобы попытаться привлечь женщин-избирателей из пригорода своим посланием «Великое возвращение Америки».
«Байден находится там, где люди не ожидают его увидеть», - сказала сайту Axios Линдси Холст, курирующая цифровые стратегии партии. Ее команда запустила рекламную кампанию на таких популярных среди американцев сайтах, как WebMD, FunnyOrDie, Patheos, GearPatrol и другие.
Для каждого сайта придуман свой слоган - реклама на WebMD гласит: «За здоровье нашей нации», для Patheos.com, пишущего на религиозные темы, подобран слоган «Для души нации», и так далее.
Третьим будет
Не только Трамп и Байден готовятся к выборам. Есть у них и общий «соперник». Рэпер Канье Уэст (муж Ким Кардашьян) тоже подал заявку, правда, слегка поздновато. И хотя он идет как «независимый», сбором подписей и регистрацией его кандидатуры в штатах занимаются юристы и активисты предвыборного штаба Трампа. Да он и не скрывает этого, охотно признаваясь в интервью журналистам, что его кампания направлена на то, чтобы нанести ущерб кандидатуре Байдена.
С момента объявления своей кандидатуры в июле Уэст выполнил требования для включения своего имени в избирательные бюллетени пока всего в пяти штатах: Арканзас, Колорадо, Оклахома, Юта и Вермонт. В 30 из 50 штатов он уже точно не будет баллотироваться (включая колеблющиеся штаты, такие как Флорида, Мичиган и Висконсин, а также округ Колумбия). В одних время регистрации вышло, в других не смог собрать нужного количества подписей или подписи были признаны недействительными.
Несмотря на математическую невозможность получить 270 голосов выборщиков, некоторые социологи полагают, что он все же может нанести некоторый урон Байдену. Есть избиратели, которых одинаково не устраивает как Трамп, так и его соперник. Согласно опросу, проведенному в начале августа, Уэст пользуется поддержкой 2% на национальном уровне. Среди чернокожих респондентов он получил поддержку 2%, среди латиноамериканцев - 4%. Его самая высокая поддержка - 6% была среди избирателей поколения Z (родившиеся в 1995-2010 гг.).
Первые дебаты Трампа и Байдена состоятся 29 сентября в Кливленде, вторые - 15 октября в Майами, третьи - 22 октября в Нэшвилле. Ни в одних из них Канье Уэст, естественно, принимать участие не будет.
Кандидаты на пост вице-президента - Майкл Пенс и Камала Харрис - померятся силами 7 октября на теледебатах в штате Юта.
На 59-х выборах президента США 3 ноября кандидатам, как всегда, для победы нужно получить 270 голосов выборщиков из 538 возможных. Нынешние выборы, помимо всего прочего, особенны еще и тем, что действующий президент обмолвился, что может и не признать их результаты.