Avropa İttifaqının hasilat yanacağından imtina etməsi dünya energetika balansını dəyişəcək
Avropa Birliyi (AB), belə görünür ki, öz enerji gələcəyini müəyyən edib - 2050-ci ilə qədər yandırıldıqda atmosferə karbon qazı atılan neft, təbii qaz və kömürdən imtina etmək qərarına gəlib. Mədən yanacaqlarını əvəz etmək üçün Brüssel indi bərpa olunan hidrogendən bəhs edir ki, analitiklərin fikrincə, bu, dünya enerji balansında yeni bir mərhələ olacaq.
“AB-yə mədən yanacağı nəql edən bütün tərəfdaşlarımız, bunu istehlakdan kənarlaşdırmağa yönəlmiş bir strategiya düşünməlidirlər. Onlara başlıca mesajımız odur ki, AB-nin hədəfi 2050-ci ilə qədər iqlim baxımından neytral olmaqdır. Bu isə o deməkdir, həmin vaxta qədər biz mədən yanacaqları istifadədən çıxaracağıq. Qaz sektoruna gəldikdə isə, karbonu çıxarılmış qazdan istifadə edəcəyik”, - deyə Avropa enerji komissarı Kadri Simson bildirib.
Bu məqsədə çatmaq üçünsə AB istixana qazı tullantılarında payı 75%-ə bərabər olan enerji sistemini dəyişdirməlidir.
Neft-qazdan uzaqlaşma strategiyası
Brüssel AB-də təbii qaz istehlakının azalacağını proqnozlaşdırır. Lakin ilkin mərhələdə "mavi yanacaq" idxalı sabit qalacaq. Buna baxmayaraq, artıq neft və qaz təchizatçılarına xəbərdarlıq edilib, yəni geri sayım başlayıb. Önümüzdəki 30 il ərzində Avropada onları gözləyən gələcək barədə ciddi şəkildə düşünməli və bu bazarda mövqelərini qorumaq üçün imkan daxilində siyasətlərini yenidən qurmalıdırlar.
Beləliklə, Avropa Komissiyası sədrinin müavini Frans Timmermans və energetika üzrə Avropa komissarı Kadri Simson 8 iyulda Brüsseldə keçirdikləri mətbuat konfransında AB-nin "iqlim bitərəfliyi" əldə etməyi yönəlik iki strategiyasını: AB ölkələrinin enerji sistemlərinin inteqrasiyası strategiyasını və hidrogen strategiyasını təqdim etdilər.
İnteqrasiya strategiyası 38 mövqe üzrə islahatları nəzərdə tutur ki, bunlarına sırasına enerji qanunvericiliyində dəyişikliklər, yeni texnologiyaların maliyyələşdirilməsi və tətbiqi, fiskal tədbirləri, mədən yanacağına verilən subsidiyaların mərhələli şəkildə azaldılması və s. daxildir.
Bu strategiyanın əsas məqsədi çıxarılan enerji mənbələrini - kömürü, nefti və qazı elektrik enerjisi ilə əvəz etməkdir. Avropa Komissiyasının planına görə, 2050-ci ildə bütün enerji istehlakının yarısından çoxu elektrik enerjisinin payına düşməlidir - bu, indikindən ən azı iki dəfə çoxdur. Gözlənilir ki, bu öhdəliklərin həyata keçirilməsi avropalılara təkcə elektromobillərə gəzməyə deyil, həm də müəyyən qisim evləri elektrik enerjisi ilə qızdırmağa imkan verəcək, bunun 80%-i bərpa olunan mənbələrdən alınacaq, 15%-i isə nüvə stansiyalarında istehsal ediləcək.
AB-nin hidrogen strategiyası sənaye yolu ilə «yaşıl» hidrogen istehsalının təşkili və elektrikləşdirmənin mümkün olmadığı sahələrdə enerji mənbəyi kimi hidrogendən istifadə etmək məqsədi daşıyır. Bu, məsələn, polad istehsalında kömürün qismən hidrogen ilə dəyişdirilməsi, avtomobil və dəmir yolu nəqliyyatı ilə sərnişin və yük daşımalarının hidrogen yanacağına keçirilməsidir. Ənənəvi yanacaqlara baxanda hidrogen bir sıra üstünlüklərə malikdir, bunların başlıcası yanma zamanı ekoloji baxımından təmiz və zərərsiz su buxarına çevrilməsidir.
AB strategiyasının prioriteti əsasən külək və günəş enerjisindən istifadə etməklə suyu əsas komponentlərinə - oksigen və hidrogenə ayıran elektrolizatorlarda bərpa olunan hidrogen (renewable hydrogen) istehsalının layihələndirilməsidir .
2020-ci ildən 2024-cü ilədək olan mərhələdə Avropa Birliyi 1 milyon tona qədər bərpa olunan hidrogen istehsalı üçün ən az 6 GVt gücündə hidrogen elektrolizatorları quraşdırmağı planlaşdırır. 2025-2030-cu illərdə bu rəqəmlər 40 GVT elektrolizator gücəüqn və 10 milyon ton hidrogen istehsalına qədər artacaq.
Eyni zamanda digər aşağı karbohidrogenli (low-carbon hydrogen) enerji mənbələrindən , yəni buxar riforminq üsulu ilə təbii qazdan hidrogen istehsalından da Avropa hələlik imtina etməyəcək. Düzdür, bu cür "boz" hidrogenin yaradılması çox miqdarda iqlim üçün zərərli karbon qazı emissiyası yaradır, lakin qısamüddətli və ortamüddətli perspektivdə bu məhsul tullantıları sürətlə azaltmaq və paralel olaraq bərpa olunan enerji mənbələrindən əldə ediləcək hidrogenə keçidi dəstəkləmək üçün lazımdır.
Ekspert qiymətləndirmələrinə görə, bərpa oluna bilən hidrogenə qoyulacaq Avropa sərmayələrinin ümumi həcmi 180-470 milyard avro, aşağı karbonlu hidrogenə yatırımlar isə 3-18 milyard avro arasında olacaq.
Avropa Komissiyası sanır ki, planlaşdırılan sərmayələr koronavirus böhranından sonra iqtisadi dirçəlişə təkan verə bilər. Avropada iş yerləri yaradılar və AB-nin iqtisadi dayanıqlılıq üçün önəmli olan strateji sektorlarda liderlik və rəqabət şansını artırar. Beləliklə, Avropadakı hidrogen sektorunun bütün zəncirinin inkişafının, təxminən, 1 milyon iş yeri yaradacağı gözlənilir.
Bərpa olunan hidrogendən istifadə strategiyasında AB-nin potensial tərəfdaşları kimi, o cümlədən Ukrayna və Balkan dövlətləri nəzərdə tutulur.
Biznes üçün imkanlar
Avropada yeni yaranan bərpa olunan hidrogen sənayesini dəstəkləmək üçün Avropa Komissiyası 8 iyul 2020-ci il tarixdə «European Clean Hydrogen Alliance» (Avropa Təmiz Hidrogen İttifaqını) yaratdı. Yeni təşkilat sənaye liderlərini, milli və regional nazirləri, həmçinin vətəndaş cəmiyyətini bir araya gətirəcək.
Bu arada, Köhnə Dünya ölkələrində hidrogen enerjisinin inkişafı məsələsi bir sıra Avropa şirkətlərini öz bizneslərini bu istiqamətdə inkişaf etdirməyə ruhlandırıb. Məsələn, Almaniyanın «Thyssenkrupp» polad əritmə şirkəti giqavatt miqyasında yaşıl hidrogen istehsalı üçün öz su elektrolizi güclərini genişləndirməyi planlaşdırdığını bildirib.
“Hazırda dünyanın bir çox ölkəsi hidrogen iqtisadiyyatına girməyi planlaşdırır. Su elektrolizi getdikcə daha çox dayanıqlı, çevik bir enerji sistemi və karbonsuz sənaye qurmaq üçün əsas texnologiyaya çevrilir. Bu, bizim üçün yeni bazarlar açır”, - deyə «Thyssenkrupp»un kimya texnologiyaları üzrə biznes bölməsinin baş direktoru Sami Pelkonen bildirib.
Britaniyanın elektrolizer istehsalçısı «ITM Power» isə Danimarka energetika şirkəti «Ørsted» ilə əməkdaşlıqda öz istehsalını ciddi şəkildə genişləndirməyə hazırlaşır.
İspaniyanın neft-qaz nəhəngi «Repsol» da bəyan edib ki, karbon qazından və bərpa oluna bilən enerji mənbələrinin yardımı ilə əldə edilən yaşıl hidrogendən
istifadə edərək, dünyanın ən böyük, sıfır tullantılı təmiz yanacaq zavodlarından birini tikməyi planlaşdırır. Layihəyə ilkin sərmayə 60 milyon avro təşkil edəcək.
Neft-qaz konserni «Shell» və Hollandiya hökumətinə məxsus qaz infrastruktur şirkəti «Gasunie» Şimal dənizində gücü 10 GVt-a qədər olan ofşor külək stansiyalarından istifadə edərək, ölkədə təmiz hidrogen istehsalı üzrə Avropanın ən böyük layihəsi barədə planlarını açıqlayıb. «NortH2» adlanan layihənin iştirakçıları 2027-ci ilə qədər ilk hidrogen axınına nail olmaq istəyir. 3-4 GVt gücündə olan ofşor külək stansiyaları bunu təmin edəcəklər. Külək turbinləri parkı 2040-cı ilə qədər 10 GVt-a qədər böyüyə bilər. O, ildə 800 min ton yaşıl hidrogen istehsal edə biləcək.
Bununla yanaşı, artıq gələcəkdə hidrogen nəqli məsələsi nəzərdən keçirilir. Hava və ya oksigenlə təmasda alovlandığı üçün daşınma üçün ən təhlükəli yüklərdən biri olduğu bilinir. Partlayış təhlükəsinə görə hidrogenin nəqliyyatla daşınması bu prosesi çox bahalı edən bir sıra texniki çətinliklərə malikdir. Alternativ olaraq, xüsusi boru kəmərlərinin inşası düşünülür ki, bu da önəmli sərmayələr tələb edir. Buna baxımdan, AB hidrogenin nəqli üçün boru kəməri sistemi inkişaf etdirmək istəyir. Ən ucuz yol qaz kəmərlərinin yenidən təchiz edilməsidir. Bu prosesin dəyəri yeni boruların çəkilməsinin dəyərinin 10-30%-i qədər qiymətləndirilir.
AB-nin doqquz ölkəsini təmsil edən 11 qaz nəqli operatorundan ibarət qrup artıq Ümumavropa qaz nəqli infrastrukturunun inkişafı üçün plan təqdim edib, onların böyük hissəsinin mövcud qaz kəmərləri əsasında inşası planlaşdırılır. Son nəticədə, mövcud qaz ötürmə şəbəkəsi iki paralel şəbəkəyə çevrilməlidir: hidrogen və metan üçün (biometan daxil olmaqla).
Planı işləyən şirkətlər sırasında «Enagas», «Energinet», «Fluxys Belgium», «Gasunie», «GRTgaz№, NET4GAS, OGE, ONTRAS, «Snam», «Swedegas» və «Terega» var, «Guidehouse» onlara dəstək verib.
Şirkətlər ümid edirlər ki, 2020-ci illərin ortalarından başlayaraq tədricən şəbəkə yaranmağa başlayacaq və 2030-cu ilə kimi H2 istehlak qruplarını - "hidrogen vadilərini" birləşdirən 6800 km-lik qaz kəmərləri sisteminə çevriləcək. Avropalı qazçılar düşünürlər ki, 2040-cı ilə qədər bu, 23 min km-ə qədər böyüyəcək, bunun da 75%-i metan borularının konversiyası hesabına təmin ediləcək və 25%-i sıfırdan tikiləcək.
Bununla yanaşı, Almaniyanın ən böyük enerji şirkəti olan RWE şirkəti BP neft şirkəti, «Evonik» kimya şirkəti və milli qaz şəbəkəsi operatorları ilə 130 kilometrlik «GET H2 Nukleus» boru kəmərinin inşası üçün bir araya gəlib. Layihə çərçivəsində «Nowega» və OGE operatorlarının mövcud qaz boru kəmərlərinin 100%-lik hidrogen nəql etmək üçün yenidən təchiz edilməsi planlaşdırılır, bundan əlavə «Evonik» yeni boru kəmərləri tikəcək.
BP bəyan edir ki, ümumi əlçatar elektrik və qaz şəbəkələri kimi hidrogen şəbəkəsinə də ilk dəfə olaraq bütün istehsalçılar, ticarətçilər və istehlakçılar buraxılacaq, ayrı-seçkilik etmədən açıq və qiymətlər şəffaf olacaq. Bu, gələcək hidrogen layihələrini sürətli və etibarlı şəkildə inteqrasiya edilməsinə imkan verəcək.
Təchizatçılar üçün perspektivlər
AB-nin iqlimə və ətraf mühitə mənfi təsirləri səbəb gətirərək karbohidrogen enerjisindən imtina etməsi Avropa bazarının əsas enerci təchizatçısı Rusiya üçün ciddi bir təhdiddir. Belə görünür, yeni trenddən geri qalmamağa qərar verən və enerji bazarında "qazanılan" mövqelərdən imtina etmək istəməyən Rusiya hakimiyyəti hidrogen istehsalını və ixracını təşkil etmək üzrə planların işlənməsinə başlayıblar.
Artıq Rusiyada 2020-2024-cü illər üçün hidrogen enerjisinin inkişafı üzrə "yol xəritəsi" hazırlanıb, ilk hidrogen istehsalçıları kimi «Qazprom» və «Rosatom» müəyyən olunub. Şirkətlər 2024-cü ildə pilot hidrogen stansiyalarını - atom elektrik stansiyalarında, qaz çıxarma obyektlərində və xammal emalı zavodlarında işə salacaqlar.
Hökumət artıq 2021-ci ildə Rusiyanı hidrogen təchizatçısı kimi tanıtmaq niyyətindədir. Rusiya Federasiyasının enerji strategiyası 2024-cü ilə kimi illik 200 min ton, 2035-ci ilə qədər isə 2 milyon ton hidrogen ixracını nəzərdə tutur.
Energetika Nazirliyinin planlarına görə, Rusiya dünya hidrogen bazarının 16% -ə qədərini tutmalıdır.
Uzunmüddətli perspektivdə dünya üzrə hidrogen yanacağının satış həcminin ildə 700 milyard dollar səviyyəsində gözlənildiyi nəzərə alınarsa, bu, Rusiya Federasiyasına 112 milyard dollar valyuta gəliri təmin edəcək. Bu, demək olar ki, neft ixracından gələn gəlirlərə bərabərdir – 2019-cu ilin yekunlarına görə neft gəlirləri 121,4 milyard dollar olub. Rusiya Federasiyası üçün ən perspektivli hidrogen bazarlarından biri 2050-ci ilə qədər tutumunun 150-160 milyard dollar olacağı təxmin edilən Avropadır.
Bir sıra ölkələr üçün hidrogen milli enerji siyasətinin problemlərinin həllində enerji təhlükəsizliyinə və iqtisadi inkişafa qədər həlledici elementə çevrilib. Yaponiya, Çin, Koreya Respublikası və ABŞ artıq iddialı hidrogen proqramları həyata keçirirlər.
Azərbaycan üçün variantlar
Bərpa oluna bilən enerji mənbələrinin inkişafının prioritet istiqamətlərdən biri olan bu prosesə gələcəkdə Azərbaycanın da qoşulacağı istisna edilmir. Öz növbəsində, Avropanın 2050-ci ildə çıxarılan enerjidən hidrogenin xeyrinə imtina etməsi bu bölgəyə enerji ixrac edən bütün təchizatçıların, o cümlədən bu ilin sonunda Avropaya təbii qaz ixracatına başlamış ölkəmizin maraqlarına təsir edəcəyini söyləməyə ehtiyac yoxdur.
Ancaq Azərbaycan qazının AB-yə ildə 10 milyard kubmetr səviyyəsində planlaşdırılan ixrac həcmləri, əlbəttə, böyük deyil və ehtiyac yarandıqda, onu başqa bazarlara yönəltməkdə problem olmayacaq. Digər məsələ isə Azərbaycan qazının satışı üçün alternativ bazarların hələ tapılmaması ilə bağlıdır. Alternativ variant olaraq, daha sonra ixrac etmək üçün yerli maye qaz istehsalını inkişaf etdirmək olar.
Başqa tərəfdən, Azərbaycan Rusiyadan nümunə götürə bilər və yaxın 30 ildə Avropa bazarında “fəth edəcəyi” mövqelərini qoruyub saxlamaq üçün hidrogen istehsalını və ixracını prioritetləri sırasına daxil edə bilər. Azərbaycandan qaz ixracı marşrutu və Cənub Qaz Dəhlizi (SGC) layihəsinin özü Avropa üçün prioritet hesab olunur. Avropanın mövcud qaz xətlərini gələcəkdə hidrogen nəqli üçün istifadə etməyi planlaşdırdığı nəzərə alınsa, SGC də bunların sırasına daxil edilə bilər.
Bütünlükdə, hidrogen enerjisinin inkişafı prosesi yeni-yeni elə də asan olmayan yoluna yeni başlayır, çünki hidrogen istehsalı, xüsusilə də «yaşıl» hidrogen, iri miqyaslı investisiyalar tələb edir. Hazırda bu gün bu proses yetərincə enerjitutumlu sayılır ki, bu da son məhsulun maya dəyərini artırır və bu cür yanacağın rəqabət qabiliyyətini şübhə altına salır.
Həm də hidrogenin saxlanması və daşınması məsələləri həll yollarının tapılmasını tələb edir. Bir sözlə, Avropa Birliyinin karbonsuzlaşdırılması yetərincə uzunmüddətli bir plandır, lakin Azərbaycanın hazırlaşması üçün yetərincə vaxtı var. Bu gün, sabah olmasa da, amma nə vaxtsa buna başlamaq lazım olacaq, "mavi yanacaq" üçün yeni satış bazarları tapmaq cəhdləri Avropa energetikasının yeni reallıqlarına "uyğunlaşma" cəhdləri ilə səsləşməlidir.

EU's abandonment of fossil fuels to change global energy balance
Apparently, the European Union decided to finally abandon oil, natural gas and coal by 2050 because  of carbon dioxide emissions. To replace fossil fuels, Brussels is now going to use renewable hydrogen, which analysts say will mark a new milestone in the global energy balance.
“All our partners supplying fossil fuels to the EU should keep in mind a strategy aimed at phasing them out of consumption. Our main message to them is that the EU's goal is to become climate neutral by 2050. This means that by that time we will have phased out fossil fuels. As for the gas sector, we will use decarbonated gases,” European Commissioner for Energy Kadri Simson. said
To achieve this goal, the EU will need to change its own energy system, which accounts for 75% of the EU's greenhouse gas emissions.
Abandoning oil and gas strategies
Brussels predicts a decline in natural gas consumption in the EU. However, at the first stage, the import of natural gas will remain stable. Nevertheless, oil and gas suppliers have already been warned, and the countdown has begun. They should seriously think about the future that awaits them in Europe over the next 30 years and, if possible, restructure their policies in order to maintain their positions in this market.
So, Vice President of the European Commission Frans Timmermans and European Commissioner for Energy Kadri Simson presented two EU strategies to achieve "climate neutrality" at a press conference in Brussels on July 8: the integration of the energy systems of the EU countries and the hydrogen strategy.
The integration strategy includes reforms in 38 areas, including changes in energy legislation, financing and introduction of new technologies, fiscal measures, elimination of subsidies for fossil fuels, etc.
The main goal of this strategy is to replace fossil energy sources with electricity. According to the EC plan, in 2050 more than half of all energy consumption should come from electricity - this is at least twice as much as now. It is expected that the implementation of these tasks will allow Europeans not only to drive electric cars, but also partially heat their homes with electricity, 80% of which will be produced from renewable sources and 15% - at nuclear power plants.
The EU's Hydrogen Strategy aims to industrialize green hydrogen and use it as an energy source in sectors where electrification is impossible. This includes a partial replacement of coal with hydrogen in steel production, as well as the transition of passenger and freight road and rail transport to hydrogen. Hydrogen has a number of advantages over traditional fuels, the main advantage being its conversion into harmless water vapor during combustion and its environmental cleanliness.
The priority of the EU strategy is the development of renewable hydrogen produced mainly by using wind and solar energy in electrolyzers that split water into its main components - oxygen and hydrogen.
In 2020-2024, EU plans to build at least 6 GW hydrogen electrolysers for the production of up to 1 million tons of renewable hydrogen. In 2025-2030, these figures will grow to 40 GW of electrolytic capacity and 10 million tons of produced hydrogen.
At the same time, Europe will continue the production of hydrogen from other low-carbon energy sources (low-carbon hydrogen), including from natural gas using the steam reforming method. In fact, the creation of hydrogen generates a large amount of harmful carbon dioxide emissions, but in the short and medium term this product is necessary to quickly reduce emissions and support a parallel transition to hydrogen from renewable energy sources.
Experts estimate the total volume of European investments in renewable hydrogen to be 180-470 billion euros, while investments in low-carbon hydrogen is expected to be 3-18 billion euros.
According to the European Commission, the planned investments could boost economic recovery after the coronavirus crisis. They will create jobs in Europe and enhance the EU's chances of leadership and competitiveness in strategic sectors that are critical to its economic sustainability. Thus, it is expected that the development of the entire chain of the hydrogen sector in Europe will create about 1 million jobs.
Ukraine and the Balkan states, in particular, are considered as potential EU partners in the production of renewable hydrogen.
Business opportunities
To support the emerging renewable hydrogen industry in Europe, the European Commission created the European Clean Hydrogen Alliance on July 8, 2020. The new organization will bring together industry leaders, national and regional ministers, as well as the civil society.
Meanwhile, the development of hydrogen energy in European countries inspired a number of European companies to develop their own business strategies in this direction as well.
For example, the German steel company Thyssenkrupp announced plans to expand its own water electrolysis facility to generate green hydrogen on a gigawatt scale. “Many countries around the world are planning to enter the hydrogen economy. Water electrolysis increasingly becomes a key technology for building a sustainable, flexible energy system and a carbon-free industry. This opens up new markets for us,” Sami Pelkonen, CEO of Thyssenkrupp's Chemical Technology Business Unit said.
British manufacturer ITM Power is also preparing to seriously expand its own production in cooperation with the Danish energy company Ørsted.
Spanish oil and gas giant Repsol has said it plans to build one of the world's largest clean, zero-emission fuel plants using carbon dioxide and green hydrogen from renewable energy sources. The initial investment in the project will reach 60 million euros.
Oil and gas concern Shell and the state-run Dutch gas infrastructure company Gasunie disclosed their plans for Europe's largest project to produce clean hydrogen in the country using up to 10 GW of offshore wind farms in the North Sea. The project called NortH2 expects the first hydrogen stream by 2027. It will be provided by 3-4 GW offshore wind farms. The capacity of the wind turbine fleet could grow to 10 GW by 2040. It will be capable of producing 800,000 tons of green hydrogen annually.
Meanwhile, experts are working on the transportation of hydrogen in the future. It is known to be one of the most dangerous goods to transport, as it ignites on any contact with air or oxygen. Due to the explosiveness, the transportation of hydrogen has a number of technical difficulties that make the process very expensive. An alternative is the construction of special pipelines, which also require significant investments. Nevertheless, the EU wants to develop a pipeline system for transporting hydrogen. The cheapest way is to re-equip gas pipelines. The cost of this process is estimated at 10-30% of the cost of laying new pipes.
A group of 11 gas transmission operators from nine EU countries has already presented a plan for the development of a pan-European gas transport infrastructure, most of which is planned to be built on the basis of existing gas pipelines. Ultimately, the existing gas transmission network should turn into two parallel networks: for hydrogen and for methane (including biomethane).
The plan was developed by Enagas, Energinet, Fluxys Belgium, Gasunie, GRTgaz, NET4GAS, OGE, ONTRAS, Snam, Swedegas and Terega with support from Guidehouse.
The companies expect that from the mid-2020s, a network will gradually begin to emerge, which will be fully set by 2030 into an initial system of 6,800 km of gas pipelines connecting the clusters of H2 consumption, the so-called Hydrogen Valleys. By 2040, European gas workers expect the length of the network to grow as long as 23,000 km, of which 75% will be provided thanks to the conversion of methane pipes and 25% will be built from scratch.
In addition, Germany's largest energy company RWE teamed up with oil company BP, chemical company Evonik and national gas network operators to build the 130 km GET H2 Nukleus pipeline. As part of the project, it is planned to re-equip the existing gas pipelines from the operators Nowega and OGE to transport 100% hydrogen. In addition, Evonik will build new pipelines.
According to BP, similar to public electricity and gas networks, the hydrogen network will for the first time be open to all producers, traders and consumers on a non-discriminatory basis, and pricing will be transparent. This will make it possible to quickly and reliably integrate further hydrogen projects.
Supplier perspectives
The EU's abandonment of hydrocarbon energy because of its negative impact on the climate and the environment is a serious threat to the main energy supplier of the European market - Russia. Apparently, Russian authorities began the development of plans for organizing the production and export of hydrogen to remain in line with the new trends and not to give up their position in the energy market.
A roadmap for the development of hydrogen energy in Russia for 2020-2024 has already been developed, according to which Gazprom and Rosatom are identified as the first hydrogen producers. The companies will launch pilot hydrogen plants in 2024 at nuclear power plants, gas production facilities and raw material processing plants.
As early as 2021, the Russian government intends to make the country a hydrogen supplier. The energy strategy of the Russian Federation assumes export of 200,000 tons by 2024, and 2 million tons of hydrogen by 2035.
According to the Russian Ministry of Energy, Russia is expected to have a 16% share in the world hydrogen market.
Given the volume of global hydrogen fuel sales in the long term ($700 billion annually), this will provide the Russian Federation with foreign exchange earnings of $112 billion. The amount is almost equal to the country's revenues from oil exports - $121.4 billion at the end of 2019... One of the most promising hydrogen markets for Russia is the EU ($150-160 billion by 2050).
For a number of countries, hydrogen has become a key element in solving problems of national energy policy, including energy security and economic development. Japan, China, Korea and the US are already implementing ambitious hydrogen programs.
Options for Azerbaijan
It is possible that Azerbaijan joins the process in the future, given that the development of renewable energy sources is one of the priority directions for the government. The EU plans to replace fossil energy with hydrogen by 2050 will affect the interests of all energy suppliers in the region, including Azerbaijan, which is just about to start exporting natural gas to Europe by the end of 2020.
However, the planned export volumes of Azerbaijani gas to the EU (10 billion cubic meters annually) are not that large to create a problem for their reorientation to other markets, if necessary. On the other hand, Azerbaijan will have to look for alternative markets for the sale of its gas. Alternatively, it is possible to actively develop the domestic production of liquefied natural gas (LNG) for export.
On the other hand, Azerbaijan can follow the example of Russia and include the production and export of hydrogen among the priorities in order to maintain the positions that it expects to reach in the next 30 years in the European market. The gas export route from Azerbaijan is considered a priority for Europe, as is the Southern Gas Corridor (SGC) project itself. Given that Europe is planning to use the existing gas lines for the future transportation of hydrogen, then the SGC may also be included in them.
In general, the development of hydrogen energy is at the initial stage because the production of hydrogen, especially the ‘green’ one, will require large-scale investments. This process is very energy-intensive currently, which increases the cost of the final product and raises doubts about the competitiveness of such fuel. Also, it is required to solve a number of issues related to the storage and transportation of hydrogen. In short, decarbonization of the EU is a very long-term plan, but Azerbaijan has enough time to prepare. Someday it will be necessary to start anyway. Attempts to find new sales markets for Azerbaijani natural gas should go in line with attempts to fit the new realities of European energy.