Almaniyanın «Navalnı işi»nə yekun reaksiyası yaxın gələcəkdə Avro-Atlantik məkanda geosiyasi qüvvələr nisbətinin necə olacağını göstərəcək
Rusiyanın tanınmış blogeri, müxalifətçi Aleksandr Navalnının qəfil xəstəliyinə mümkün zəhərlənməsinin səbəb ola biləcəyi ortaya çıxar-çıxmaz, ABŞ və Avropa İttifaqının (Aİ) Moskvaya sanksiyalar tətbiqi məsələsi yenidən gündəmə gəlib. Üstəlik, söhbət mətbuata yaxşı bəlli olan «yeni modifikasiya»dan, əsəb sistemini iflic edən «Noviçok» qrupuna aid maddədən gedir. London iddia edir ki, iki il əvvəl Böyük Britaniyada Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının sabiq əməkdaşı Sergey Skripala qarşı məhz həmin maddədən istifadə olunub. Beləliklə, Moskva faktiki olaraq, hazırkı ölkə rəhbərliyinə müxalifətdə olan şəxsin istifadəsi qadağan edilmiş kimyəvi maddə ilə zəhərlənməsində ittiham olunur.
Baş verənlər, əlbəttə ki, çoxsaylı suallar doğurur – ən azı Navalnını bu qədər məşhur maddə ilə zəhərləmək, sonradan onun Berlinin zəhəri aşkar edəcək «Charite» klinikasına aparılmasına imkan vermək Rusiyanın nəyinə gərək idi? Navalnının regional qərargahlar şəbəkəsinin rəhbəri Leonid Volkovun «Facebook» səhifəsində yazdığı kimi, «Noviçok» - açıq-aşkar Putin deməkdir, bu, cinayət yerində qanunla öz adını yazmaq deməkdir». Elə isə, bütün bunlar Rusiya prezidenti V.Putinin (hər halda, Qərbdə çoxları bunu onun ayağına yazır) nəyinə lazım idi? Bununla yanaşı, Kremlə qarşı daxildən kimlərinsə gizli fəaliyyət göstərdiyi versiyası da var. Bunu müəyyənləşdirmək, təbii ki, Kremlin işidir və bu işin nəticəsi bizimçün naməlum da qala bilər.
Aİ rusiyalı müxalifətçinin zəhərlənməsini sui-qəsd kimi qiymətləndirib və Moskvaya qarşı sanksiyaların tətbiq oluna biləcəyini bəyan edib. Bu, Aİ-nin xarici məsələlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali komissarı Jozep Borrelin sentyabrıni 3-də yaydığı bəyanatda yer alır. Bundan başqa, 100-dən artıq avrodeputatın Borrelə ünvanladıqları kollektiv məktubda insan haqlarını pozanlara qarşı sanksiyaların tətbiqi üçün xüsusi mexanizmin hazırlanması tələb olunur. Məktubda deyilir ki, konkret olaraq Navalnıya sui-qəsdə görə məsuliyyət daşıyanlara qarşı sanksiyalar tətbiq olunmalı, BMT, Avropa Şurası və Kimyəvi Silahların Qadağan Edilməsi Təşkilatının da məsələyə cəlb olunması ilə beynəlxalq araşdırmaya başlanılmalıdır.
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen də bu cinayəti törətmiş şəxslərin qanun qarşısında cavab verməli olduğunu bildirib. NATO-nun sabiq baş katibi Yens Stoltenberq isə kimyəvi silahdan istifadənin beynəlxalq sülh və təhlükəsizliyə təhdid olduğunu söyləyib.
«Qadağan olunmuş kimyəvi silahdan istifadə ciddi fəsadlara yol aça bilər». Bunu isə Böyük Britaniya baş nazirinin mətbuat katibi bildirib.
Polşanın baş naziri Mateuş Moravetski baş verənlərə «Twitter» sosial şəbəkəsindəki səhifəsində münasibət bildirib: «Qarşımızdakının düşmən rejim olduğunu anlamamız üçün daha neçə qorxulu siqnal almalıyıq? Dialoq, tərəfdaşlıq, kompromis – bu anlayışlar onlar üçün yaddır. Aİ-nin nəticə çıxarmasının vaxtıdır».
Məsələyə ABŞ prezidenti Donald Tramp da münasibət bildirib. O, Almaniya hökumətinin rusiyalı müxalifətçinin zəhərləndiyinə dair qənaətinə şübhə etmək üçün əsasları olmadığını deyib. «Vaşinqtonda vəziyyət son dərəcə ciddi şəkildə müzakirə olunacaq», - deyə Tramp qeyd edib.
Gözlənildiyi kimi, ən çox hiddətlənən almaniyalı siyasətçilər olub. Ölkənin xarici işlər naziri Hayko Maas bildirib ki, zəhərlənmədə Rusiya dövlətinin əlinin olduğunu göstərən «çox əlamətlər var». «Putin rejimi Suriyada öz mülki əhalisinə qarşı kimyəvi silahdan istifadə edənlərlə eyni səviyyədədir». Bunu isə Almaniyanın müdafiə naziri Anneqret Kramp-Karrenbauer deyib.
Almaniya Xristian-Depmokrat Partiyasının xarici siyasət üzrə nümayəndəsi Yurgen Hardtın məsələyə münasibəti belə olub: «Aİ buna Skripal məsələsindəkindən daha sərt cavab verməlidir».
«Şimal axını-2» yenidən gündəmdə
Bütün bunlarla yanaşı, Almaniyanın Rusiyaya mümkün sanksiyalarının Moskva-Berlin ikitərəfli münasibətlərinin əsas layihəsi olan «Şimal axını-2»yə mütləq toxunacağı ilk günlərdən bəlli idi. Hayko Maas bu haqda müxtəlif cür yozula biləcək bəyanat səsləndirib: «Ümid edirik ki, Rusiya Almaniyanı «Şimal axını-2» ilə bağlı mövqeyini dəyişməyə məcbur etməyəcək». Berlinin bu layihə ilə bağlı mövqeyində dəyişiklik ola biləcəyini bu qaz kəmərinin sadiq tərəfdarı, Almaniya kansleri Angela Merkel belə, istisna etməyib. Halbuki əvvəlcə o, «Nord Stream»i Navalnı ilə əlaqələndirmək fikrində olmadığını söyləmişdi. Merkel «Rusiyanın mövqeyinə qarşı Qərbin uyğun ümumi cavabını diqqətlə öyrənəcəklərini» söyləyib. Lakin hakim koalisiyada bu məsələ ilə bağlı vahid mövqe, əlbəttə ki, yoxdur.
Əvvəlcə tikinti işlərinin 90%-dən çoxu tamamlanmış boru xəttinin 2020-ci ilin sonlarında istismara verilməsi nəzərdə tutulurdu. Lakin İsveçrənin «Allseas» şirkətinin ABŞ-ın sanksiyaları üzündən boru çəkən gəmisini geri çağırmasından sonra bu müddət bir il uzadılıb. Bununla yanaşı, ötən dövr ərzində bir çox almaniyalı siyasətçi Merkeli qaz kəmərinin tikintisini dayandırmağa və ya ondan ümumiyyətlə imtina etməyə çağırıb. Navalnı məsələsinin ortaya çıxmasından sonra isə bunun üçün daha ciddi əsas yaranıb. İndi «Şimal axını-2» əleyhinə səslər daha güclü və daha inamlı hal alıb. Artıq bu çağırışla Bundestaqın Beynəlxalq məsələlər komitəsinin rəhbəri Norbert Rettqen, hakim Xristian-Demokrat İttifaqı Partiyasının liderliyinə namizəd Fridrix Merts (o, layihənin tikintisinin ən azı 2 il saxlanılmasını istəyir) və bir çox digərləri də çıxış edir.
Əsas qənaət ondan ibarətdir ki, bu qaz kəməri Rusiyadan enerji asılılığını artıracaq. Almaniya tədricən atom enerjisi və kömürdən imtina edir, nəticədə, təbii qaz onun əsas enerji vasitəsinə çevrilir. Hazırda ölkə təbii qaza olan tələbatının 40%-ni Rusiyanın hesabına ödəyir və bu rəqəm arta bilər. Bundan başqa, iddialara görə, Rusiya «Şimal axını-2» vasitəsilə əldə edəcəyi gəliri «aqressiv siyasətinin reallaşdırılmasına xərcləyəcək». «Die Welt» yazır ki, «Almaniyanın avroları əsəb sistemini iflic edən yeni növ zəhərlərin emalına xərclənəcək».
«Şimal axını-2» layihəsi ABŞ və Şərqi Avropa ölkələri, xüsusilə Ukrayna ilə Polşa tərəfindən də tənqid olunur. Onlar hesab edirlər ki, bu layihə gələcəkdə Rusiya qazının onların ərazisilə tranzitinin azaldılmasına imkan yaradacaq. Eyni zamanda bu dövlətlər Rusiyanı karbohidrogen tədarükündən geosiyasi silah kimi istifadə etməkdə də təqsirləndirirlər.
Almaniya üçün bunlar da ciddi əsaslardır. Lakin sabiq kansler Herhard Şröderin irəli çəkdiyi layihə artıq qeyd olunduğu kimi, demək olar ki, hazırdır. Üstəlik, onun reallaşdırılmasına Avropanın 12 ölkəsindən 100-dən artıq şirkət cəlb edilib. Bu şirkətlərin yarısı isə məhz Almaniyanı təmsil edir. Odur ki, «Şimal axını-2»dən imtina Almaniya iqtisadiyyatı üçün mütləq ciddi mənfi nəticələr verəcək. Onun reallaşdırılmasında iştirak edən Almaniya və Avropa şirkətləri milyardlarla avro itirəcək. Üstəlik, tikintinin dayandırılması Moskva ilə Berlinin enerji sahəsindən kənar əməkdaşlığına da ciddi zərbə vuracaq.
Daha bir önəmli məqam var – ABŞ prezidenti Donald Trampın layihəyə qarşı tələm-tələsik sanksiyalar tətbiq etməsinin Merkeli qıcıqlandırdığı hər kəsə məlumdur. Tramp bu qərarını öz üslubunda əsaslandırıb – Berlinin Moskvaya ödəyəcəyi milyardları NATO çərçivəsində müdafiə xərclərinə yönəltməsi daha yaxşı olar. Bir çox ekspert isə hesab edir ki, «Şimal axını-2» vasitəsilə nəql ediləcək Rusiya qazı ABŞ-ın mayeləşdirilmiş təbii qazına ciddi rəqib olacaq və bu halda Amerika avropalı alıcıları üçün mayeləşdirilmiş qazın qiymətini aşağı salmaq məcburiyyətində qalacaq. Bu, əlbəttə ki, Birləşmiş Ştatlara sərf etmir və «təpədən dırnağa» biznesmen olan Donald Tramp bunu yaxşı bilir.
İqlim dəyişikliklərilə bağlı ciddi iddiaları olan Merkelin planına bu cür müdaxilə, əlbəttə ki, kanslerə toxunur. Çünki bu, faktiki olaraq, oyun qaydalarını kimin müəyyənləşdirdiyini ortaya qoyur və bu məsələdə onun Berlin olmadığı aydınlaşır. Digər yandan isə Navalnı bəhanəsi Merkelə «simasını qorumaq» imkanı da yaradır.
Bəs, Rusiyanı, həqiqətən də, miqyaslı sanksiyalar gözləyirmi? Güman ki, yox. Çünki bunun üçün Aİ vahid mövqedən çıxış etməlidir, bu isə çətin işdir. Odur ki, hər şey elə «Şimal axını-2» çərçivəsində veriləcək cəza ilə bitə bilər. Bu mənada, sonda Almaniyanın hansı mövqedən çıxış edəcəyi çox maraqlıdır. Bəlkə də, Avro-Atlantik məkanda yaxın gələcək üçün geosiyasi qüvvələr nisbətini məhz bu müəyyənləşdirəcək. Lakin istənilən halda, bu böhran Moskvanın Qərblə münasibətlərinin tezliklə bərpasına olan ümidlərinin üzərindən xətt çəkəcək. Məsələn, Makroun Moskvaya səfəri planlaşdırılırdı. İndi, bu səfərin baş tutub-tutmayacağı sual altındadır. Hətta Serbiya belə, Aİ-nin təzyiqləri qarşısında «Slavyan qardaşlığı» hərbi təlimlərində işirakdan imtina edib. Halbuki sentyabrın ikinci yarısında keçirilməli olan təlimlərə Rusiya və Belarusla yanaşı, Serbiyanın da qatılacağı məlum idi.
Bütün bunlarla yanaşı, Navalnı insidenti gərgin beynəlxalq şəraitdə, dünyada qaynar nöqtələrin həddindən artıq çox olduğu dövrdə (Suriya, Liviya, Ukrayna, Belarusdakı etirazlar və s.) baş verir. Son zamanlar Rusiya ilə ABŞ arasında gərginlik getdikcə artır, Suriyada, Krım sahilində və Alyaskada vəziyyət gündən-günə qəlizləşir. Amerikanın «Forbes» jurnalı yazır ki, Rusiyaya məxsus casus sualtı qayıqlar ABŞ və Qərb dövlətlərinin asılı olduğu sualtı internet kabellərini zədələyə bilər. İstənilən belə hal isə sanksiyalarla müqayisədə qat-qat böyük fəlakətlərə yol açacaq hadisələrə səbəb olar. Koronavirus və iqtisadi böhrandan əziyyət çəkən dünyada gərginliyə tərəf hər hansı addımın atılması yaxşı ideya deyil. «Navalnı məsələsi» isə deyəsən məhz budur…

RUSSIANS GUILTY AGAIN?
Final reaction of Germany to the Navalny case to show the geopolitical contours of the West in future
Both the US and EU voiced their intentions to introduce yet another batch of sanctions against Russia right after the news that the famous Russian blogger and opposition leader Alexei Navalny could be poisoned. Moreover, it is claimed that he was poisoned with a ‘modified version’ of the infamous nerve agent Novichok. The latter, according to London, two years ago was used in the UK against a former Russian intelligence officer Sergei Skripal. In other words, Moscow is accused of using banned chemical weapons to kill those who disagree with the current Russian authorities.
In fact, the story around Navalny gives rise to many questions, such as ‘why Russia needed to poison Navalny with such a widely popular substance’, or ‘why Russians allowedNavalny to fly to Berlin where the poison was allegedly found in his system’. As the head of Navalny's regional headquarters network Leonid Volkov wrote in his Facebook post, ‘Novichok means Putin, which is cooler than leaving a blood message at the crime scene’. Why would the Russian president Putin, who is accused by many in the West, jeopardize his reputation in such a fancy way? At the same time, there are claims that someone is secretly acting against the Kremlin from within. It is obviously up to the Kremlin to figure this out, and we will hardly learn about it anyway.
Western reaction
On September 3, the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell made a statement on behalf of the EU, which calledthe poisoning of an opposition politician an assassination attempt and promised the introduction of sanctions. More than a hundred members of the European parliament addressed a collective letter to Borrell demanding the establishment of a special mechanism for the introduction of sanctions against violators of human rights, especially against those responsible for the assassination attempt on Navalny, as well as an an investigation with the involvement of international organisations including the UN, Council of Europe and the Organization for Prohibition of Chemical Weapons.
EC President Ursula von der Leyen said the perpetrators must be held responsible according to the law. NATO Secretary General Jens Stoltenberg said that the use of chemical weapons threatens international peace and security. “The use of banned chemical weapons is fraught with serious consequences,” spokesman for the British Prime Minister said. “How many incidents do we need to finally realize that we are dealing with a hostile regime? The concepts of dialogue, partnership, and compromise are alien to them. It's time for the EU to draw conclusions," Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki wrote angrily on Twitter. US President Donald Trump said that his administration has no reason to doubt the conclusions of the German government about the situation with the poisoning of the Russian opposition leader, and added that Washington intends to consider the situation "very seriously”.
But as one would expect, most of the condemnation came from the German politicians. German Foreign Minister Heiko Maas said that "there are many signs" of the involvement of Russia in the poisoning. "The Putin regime is doing the same as those who used chemical weapons against their own civilian population in Syria," German Defense Minister Annegret Kramp-Karrenbauer went even further in her conclusions. "The EU's response must be stronger than it was in connection with the assassination attempt on Skripal's life," Jurgen Hardt, foreign policy spokesman for the Christian Democratic Party said.
Nord Stream 2 under fire again
It was clear from the very beginning that the German sanctions against Russia would inevitably affect the most important project in bilateral relations between Moscow and Berlin - Nord Stream 2. Heiko Maas specifically noted that he hopes that Russians will not force Germany change its position on Nord Stream 2. Even his faithful supporter, who had previously said that she did not intend to link Nord Stream with Navalny, - German Chancellor Angela Merkel, also hinted on the change in Germany’s position on the Russian gas pipeline. She promised to “carefully study the actions of the West in response to Russia's position,” although, of course, there is no consensus in the ruling coalition on this issue.
Initially, the export gas pipeline, which is more than 90% complete, was to be commissioned at the end of 2020. However, the launch date had to be postponed to the next year due to US restrictions when the Swiss company Allseas withdrew its pipe-laying vessel. Earlier, many German politicians have called on Merkel to suspend the construction of the pipeline or completely abandon it. Obviously, with the story around Navalny there is a reason for this. Now the voices against Nord Stream 2 sound stronger and more confident. These include the head of the Bundestag committee on international affairs Norbert Röttgen, and the candidate to lead the ruling Christian Democratic Union party of Germany Friedrich Merz, who called for a two-year moratorium on the pipeline, and many others.
Their main argument is that the pipeline will increase energy dependence on Russia. Germany is gradually abandoning the use of nuclear stations and coal mines, and during this period natural gas for Berlin is the main source of energy. Russian imports are now reaching 40%, and these numbers may rise. In addition, it is argued that the pipeline will generate income for Moscow, "which it uses for its aggressive policies." According to Die Welt, "German euros will finance the development of a new nerve poison." The pipeline is also criticized by the US and the Eastern European countries, especially Ukraine and Poland, as they claim that in the future the pipeline will partially reduce the transit of Russian gas through their territory, and that Russia is inclined to use the supply of hydrocarbons as a geopolitical leverage.
For Germany, these are also serious arguments, but the pipeline project promoted by the former German chancellor Gerhard Schroeder is almost complete and more than a hundred companies from 12 European countries are involved in it, with half of them being German. So the abandonment of Nord Stream 2 will inevitably have very serious consequences for the German economy due to the billions in losses of German and European stakeholders. Abandonment of the project will seriously hitthe cooperation between Moscow and Berlin, and not only in the energy sector.
However, there is another important point. Obviously, Merkel feels annoyed thatthe US President Donald Trump rushed to impose sanctions on the project. He justified this move in a Trumpian manner, advising Berlin to spend the billions of euros that it pays to Moscow on defense within NATO. According to a number of experts, Russian gas from Nord Stream 2, even with a recovery in demand, will seriously compete with American LNG and will help reduce gas prices for European consumers. This is unprofitable for the US, which the current head of the White House knows very well as a true businessman. Merkel, who has ambitious plans in the context of expected climate changes, is certainly offended by such interference in her plans, because it actually indicates who sets the rules of the game, definitely not Berlin. Therefore, the Navalny case can help Merkel to save Merkel’s and Germany’s reputation, to say the least.
Is Russia really facing large-scale sanctions? Most likely not. To make this happen the EU will have to act as a united front, which is unlikely. Thus, everything will be limited to punishment through the Nord Stream 2 pipeline. It is interesting what Germany’s ultimate actions will be.Perhaps this will, to some extent, predetermine the geopolitical alignment in the Euro-Atlantic in the near future. But in any case, the existing crisis pushes Moscow to nullify any hopes for the restoration of relationships with the West in the near future. For example, the French president E. Macron was supposed to visit Moscow, which is now questionable. Even Serbia, due to pressure from the EU, refused to take part in the military exercises Slavic Brotherhood planned together with Russia and Belarus in the second half of September.
The incident with Navalny takes placeamidst a complex international situation around the globe, including Syria, Libya, Ukraine, protests in Belarus. Recently, tension has been growing between Russia and the US because of dangerous military contacts in Syria, off the coast of Crimea and Alaska. Forbes wrote that Russian spy submarines could damage the underwater Internet cables on which the US and Western countries depend so much. Any situation could be a spark for more tragic events, compared with which sanctions may seem like an innocent move. In a world plagued by the coronavirus and economic crisis, any move towards tension is a bad idea. But the Navalny case seems to be just about that.