Kiberidman Olimpiya oyunlarında təmsil oluna bilər
Müasir dünyada virtual oyunlar böyük populyarlıq qazanıb. Artıq bütün dünyada kiberidman yarışları təşkil olunur və maraqla izlənilir. Təsadüfi deyil ki, Soçi Olimpiadasında olimpiya bayrağını daşıyanlar arasında kiber idman təmsilçisi də var idi. Kiberidman artıq Avropada geniş kütlənin diqqətini özünə cəlb edib.
İndi ölkəmizdə də kiberidmana böyük maraq yaranıb. Əvvəllər adi kompüter oyunları kimi qəbul edilən yarışa münasibət müvafiq federasiya yaradılandan sonra dəyişib. İndi gənclər gündəlik məşqlərdə iştirak edir və ölkə çempionatlarında, turnirlərdə qələbə uğrunda mübarizə aparır. Kiberidmanla bağlı suallarımızı yarışları təşkil edən Gaming League Azerbaijan-nın (GLA) rəhbəri Adil Mahmudova ünvanladıq.
- İlk növbədə, kiberidman barədə məlumat verməyinizi xahiş edərdik.
- Kiberidman anlayışı gündəlik həyatımıza nisbətən yeni daxil olub və hələ də bir çoxlarının onun haqqında tam təsəvvürü yoxdur. Kiberidman video və ya kompüter oyunları əsasında təşkil olunan fərdi, habelə komanda yarışlarıdır. Ancaq bütün video oyunlar kiberidman kateqoriyasına daxil deyil, çünki burada əsas amil bəxt yox, ustalıq bacarığıdır. Kiberyarışlarda geymerlər nəticə əldə etmək üçün oynayır, əyləncə üçün deyil. Adətən, oyun yaradıcıları məhsulun əyləncə, yaxud idman xarakterli olduğuna əvvəlcədən qərar verir. Kiberidman özlüyündə böyük bir industriyadır və dünyanın aparıcı ölkələrində bu sahəyə milyonlarla dollar yatırılır, kiberidmançıların qazancı isə futbol və tennis ulduzlarının qazancından geri qalmır.
-Hazırda kiberidmanla bağlı yarışlara maraq hansı səviyyədədir?
- Hazırda kiberidmana maraq olduqca böyükdür. Təbii ki, əsas amil koronavirus pandemiyası səbəbindən bir çox sahələrlə yanaşı, idman sahəsinin də iflic vəziyyətinə düşməsidir. Bir çox beynəlxalq yarışların, habelə milli və dünya çempionatlarının təxirə salındığı bir müddətdə idmansevərlər tələbatlarını qarşılamaq üçün öz diqqətini onlayn idman yarışlarına yönəldirlər. Əminliklə demək olar ki, sözügedən vəziyyət kiberidmana müsbət təsir göstərib. Tam şəkildə onlayn formatda keçən kiberidman turnirləri yeni şərtlərə uyğunlaşan yeganə idman növüdür və hazırda ənənəvi idman sahələri ilə müqayisədə daha əlverişli vəziyyətdədir. Bunu statistik göstəricilər də təsdiq edir. Təsəvvür edirsiz proqnozlara görə, 2020-ci ildə dünyanın video oyun bazarının gəlirləri 159 milyard dollar təşkil edəcək? Bu isə dünya kino industriyasının gəlirlərindən – 4, musiqi sahəsinin gəlirlərindən isə 3 dəfə artıqdır!
Ölkəmizdə də kiberidman seqmentinə maraq xeyli artıb. Bunu həm təşkil olunan kiberidman yarışlarına çoxlu sayda geymerlərin cəlb olunması, həm də tamaşaçı sayının artması təsdiqləyir. Son aylar ərzində bu sahəyə yeni auditoriya axını baş verib və proses ən azı ilin sonunadək davam edəcək.
- Əvvəllər kiberidmana maraq o qədər çox olmayıb. Sizcə, hazırda virtual yarışlara böyük marağın olmasının səbəbi nədir?
Əvvəllər gənclər internet-klublarda, vaxt keçdikcə isə kiberoyunlar üçün ayrılan xüsusi məkanlarda oynayırdılar. ABŞ və digər inkişaf etmiş ölkələrdə ötən əsrin sonlarından böyük kiberidman yarışları keçirilir. Son iyirmi ildə isə bu sahəyə qonşu Rusiya, Qazaxıstan, Qırğızıstan kimi ölkələrdə maraq artmaqdadır. Təbii ki, bu tendensiya ölkəmizə də təsir edib. Düzdür, Azərbaycanda hələ də stereotiplər mövcuddur, ancaq yavaş olsa da kiberidmanın müstəqil idman sahəsi kimi qəbul edilməsi prosesi davam edir. Təbii ki, Azərbaycan Kiberidman Federasiyasının yaradılması bu prosesə böyük təkan vermişdir. Ancaq digər sahələrdə olduğu kimi, bu seqmentə marağın artması böyük pul vəsaitlərinin cəlb olunması ilə bağlıdır. Bu baxımdan, Gaming League Azerbaijan ölkəmizdə kiberidmanın inkişafına öz töhfəsini vermək əzmindədir.
- Dünyada kiberidman necə inkişaf edir?
1997-ci ildə kiberidman biznes sahəsi kimi yeni inkişaf etməyə başlamışdı və cəmi 10 il sonra, 2007-ci ildə, oyun industriyasının dövriyyəsi 35 milyard dollara çatdı. Daha 10 il keçdi və məbləğ artıq 138,9 milyard dollara çatdı. Gördüyünüz kimi, kiberidman inanılmaz rekordlar qırır. Bütün bu rəqəmlər geymerləri kiberidman karyerası qurmağa sövq edir. Daha bir vacib məqam kiberidman auditoriyasının sürətlə artmasıdır. Artıq geymerlərin böyük fanat dəstəyi, klubların isə məşhur brendlərlə milyonlarla dollara bərabər sponsor müqavilələri mövcuddur. Müasir dünyada kiberidman gənclik, şöhrət və pul deməkdir.
- Keçirdiyiniz yarışlar arasında daha böyük maraq cəlb edən hansı olub?
Ötən ilin sonlarında fəaliyyətə başlamasına baxmayaraq, Gaming League Azerbaijan (GLA) artıq ölkəmizdə kiberidman sahəsində xeyli iş görüb. 2020-ci ilin yazında ölkənin ən yaxşı 20 fiferinin iştirakı ilə FIFA 20 üzrə Azərbaycan çempionatı keçirildi. Bu yaxınlarda FIFA 20 üzrə 1-ci Liqa yekunlaşdı. Biz, eyni zamanda Dota 2, Counte-Strike: Global Offensive və PUBG Mobile üzrə yarışlar təşkil etmişik. Deyə bilərəm ki, ən böyük maraq PUBG Mobile oyununa olub. Bunun ən başlıca səbəbi oyunun smartfona rahat yüklənməsi və hər kəs üçün əlçatan olmasıdır.
- Sizcə, kiberidman gələcəkdə olimpiadada oyun proqramına daxil edilə bilər?
Bildiyiniz kimi, Tokio Yay Olimpiadası 2021-ci ilədək təxirə salınıb. Məhz bu amil bəzi düşüncələrə yol açır. Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi bu oyunların əsas hədəfinin gənclər olduğunu bildirib və bu məqsədlə skeytbordinq, sörfinq və qayaya dırmanma idman növlərini olimpiya oyunlarının proqramına daxil edib. Kiberidman həvəskarları video oyunların gənclər arasında bəzi ənənəvi idman növlərindən daha populyar olduğunu əsas gətirərək, bu idman növünün gələcəkdə olimpiya oyunlarının proqramına daxil edilməsini məqsədəuyğun hesab edirlər. Qeyd edim ki, hazırda bunun reallaşması üçün maneələr mövcuddur. İlk növbədə, bu, video oyunlarda döyüş səhnələrinin olması ilə əlaqəlidir. Ancaq, fikrimcə, əsas problem video oyunların konkret şirkətlərə məxsus olmasıdır. Bununla belə, Asiya Oyunlarında kiberidman artıq təmsil olunur. 2018-ci ildə kiberidman nümunəvi idman növü kimi İndoneziyada (Cakarta və Palembanq) təmsil olundu və tamhüquqlu idman növü kimi 2022-ci ildə Çinin Hancjou şəhərində keçiriləcək Asiya Oyunlarının proqramına daxil edilib.
- Beynəlxalq yarışlarda Azərbaycan komandalarının çıxışları hansı nəticələrlə yekunlaşır?
Azərbaycan kiberidmançılarının beynəlxalq turnirlərdə iştirakı 2011-ci ildə Azərbaycan Kiberidman Federasiyasının təsis edilməsi ilə birbaşa bağlıdır. Federasiya yarandığı ildən etibarən Beynəlxalq Kiberidman Federasiyasının (International e-Sports Federation) üzvü oldu. Qeyd edim ki, Azərbaycan regionda bu beynəlxalq federasiyanın üzvlüyünə qəbul edilən ilk, postsovet məkanında isə ikinci ölkədir. 2014-cü ildə Gənclər və İdman Nazirliyi və Beynəlxalq Kiberidman Federasiyası təşkilatçılığı ilə Bakıda Kompüter Oyunları üzrə VI Dünya Çempionatı (The 6th e-Sports World Championship Baku 2014) keçirildi. Kompüter idmanının yüksək populyarlığını nəzərə alaraq, dövlət başçısı cənab İlham Əliyev ölkəmizdə adıçəkilən çempionatın təşkilinə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Ehtiyat Fondundan müvafiq vəsaitin ayrılması ilə bağlı göstəriş verdi.
Dünyanın 34 ölkəsindən 300-dən artıq nümayəndəsinin iştirak etdiyi tədbir aparıcı tematik kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırıldı. Oyunları dünyanın dörd bir yanında milyonlarla insan izlədi. Bakıda keçirilənDünya çempionatı nəinki postsovet məkanında, ümumiyyətlə, bütün regionda irimiqyaslı əlamətdar tədbir kimi tarixə düşdü.
Qeyd edim ki, kiberidmançılarımız bir sıra beynəlxalq yarışlarda iştirak edib və uğurlu nəticələr göstərib. Belə ki, Milli komandamız Point Black üzrə 2015-ci ildə Cakartada keçirilmiş Beynəlxalq Çempionatda üçüncü, 2016-cı ildə Seulda təşkil olunmuş eyni turnirdə 6-cı yer tutub. 2016-cı ildə Cakartada keçirilmiş 8-ci Dünya Kiberidman Çempionatında iştirak edən komandamız HeartStone oyununda ikinci yerin sahibi olub.
Kiberidmançılarımızın təcrübə toplamaq baxımından bir çox beynəlxalq turnirlərə qatılması olduqca vacibdir. İnanıram ki, gələcəkdə geymerlərimizi daha böyük müvəffəqiyyətlər gözləyir.
- Kiberidmanda gələcək hədəflər və planlarınız barədə danışardınız.
Hədəflərimiz çoxdur və biz onlara doğru addımlayırıq. Əsas məqsədimiz Azərbaycanı kiberidman ölkəsinə çevirmək, geymerləri üzə çıxarmaq və onların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılmasına dəstək göstərməkdir. Təbii ki, təşkil etdiyimiz və gələcəkdə təşkil edəcəyimiz turnirlər məhz kiberidmançıların təcrübə və bacarıqlarının artırılmasına yönəlib. Biz artıq ölkənin ən yaxşı oyunçularından ibarət PUBG üzrə komandanın formalaşmasına nail olmuşuq. Bizim hədəfimiz ölkəmizi beynəlxalq yarışlarda təmsil edəcək güclü geymer komandalarının yaradılmasıdır. Oyunçuların inkişafına təkan vermək üçün isə onların məşq prosesinin təşkil olunmasına şərait yaratmalıyıq. Biz bunu başa düşürük və öz işimizi məhz bu istiqamətdə qurmuşuq. İnanıram ki, yaxın gələcəkdə digər kiberidman növləri üzrə də güclü komandalar formalaşdıraraq, ölkəmizin nüfuzlu turnirlərdə təmsil olunmasına nail olacağıq.
- 10 ildən sonra kiberidman yarışlarını hansı səviyyədə görürsünüz?
Düşünürəm ki, yaxın illərdə kiberidman əsl peşə növünə çevriləcək. Kiberidmanın inkişafına elə bir maneə yoxdur, çünki o, hər kəs üçün əlçatandır. Bir neçə il əvvəl kiberidmanın digər idman növləri ilə yarışacağını təsəvvür etmək belə çətin idi. Ancaq günümüzdə kiberidman Olimpiya oyunlarının proqramına daxil edilməyə namizəddir. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə kiberidman yarışları böyük stadionlarda keçiriləcək və televiziya, habelə internet kanalları bu yarışların yayımı üçün böyük vəsaitlər ödəyəcək. İnanıram ki, Azərbaycan da bu tendensiyaların bir parçası olacaq və bunun üçün biz əlimizdən gələni edəcəyik.

E-sports can be represented at the Olympic Games
Virtual games become increasingly popular in the modern world. Cyber-game competitions organised all over the world attract close attention. It is no coincidence that among the standard-bearers at the 2014 Sochi Olympic Games was also a representative of e-sports.
E-sports become increasingly popular in Azerbaijan as well. The attitude towards competitions, previously considered just as computer games, changed after the creation of a separate federation. Now young people participate in daily trainings, fight for victory in national championships and tournaments. We interviewed the head of Gaming League Azerbaijan (GLA), which organizes these competitions for domestic gamers, Mr. Adil MAHMUDOV.
"Can you tell us about e-sports?"
"The concept of e-sports emerged relatively recently. Yet many people do not understand it well. Any e-sport is an individual or team competition based on video and computer games. However, not all games fall into the e-sports category, as the main factor here is not luck, but skills. In cyber competitions, gamers do not play for fun but to achieve a result. Usually the creators decide in advance whether the game will be used for sport or entertainment purposes. E-sports is a huge industry. The leading countries of the world are investing millions of dollars in this area. The income of e-sports players can well be compared to the income of football and tennis celebrities."
"What is the current level of interest in e-sports competitions?"
"There is a huge interest. The main reason, of course, is the coronavirus pandemic, which, along with many spheres, paralyzed sports life. Since many international competitions, as well as national and world championships are cancelled due to the lockdown, sports fans are shifting their attention to online competitions. We can say with confidence that the current situation has had a positive impact on e-sports. Fully online e-sports tournaments are currently in advantageous position compared to traditional sports. This is also confirmed by statistical data. According to forecasts, in 2020, the global video game market will hit $159 billion! That's four times the income of the film industry and three times the income of the music industry!
“Interest in e-sports has also increased in Azerbaijan. A large number of our gamers join to e-sports competitions every year. In recent months, we have seen an expansion of the audience in this area. This process will last at least until the end of the year.”
"Earlier, the interest in e-sports was not great. What do you think is the reason for the current surge in interest in virtual competitions?"
"Previously, young people had fun in the Internet clubs. But over time they began to play in specially designated e-gaming rooms. Major e-sports competitions have been held in the United States and other developed countries since the end of the last century. And over the past 20 years, interest in this area has increased in such neighboring countries as Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan. Naturally, this trend has been observed in our country too. Yet there are stereotypes in Azerbaijan. But the process of recognising e-sports as an independent field of sports is progressing, albeit slowly. Azerbaijan E-sport Federation largely contributes to the popularity of e-sports in the country. As in other areas, the increased interest in e-sports is associated with the attraction of large funds. In this regard, Gaming League Azerbaijan decided to contribute to the development of e-sports in our country."
"How is e-sports developing in the world?"
"As a business industry, it started developing since 1997. After ten years, the turnover in this business has already reached $35 billion. Another ten years passed, and this amount reached $138.9 billion. As you can see, e-sports is setting unprecedented records. These numbers encourage gamers to pursue their careers in the sport. Another important point is the rapid growth of the e-sports audience. Nowadays, gamers receive great support from fans, and clubs have multi-million dollar contracts with world famous brands. In the modern world, e-sports is youth, fame and money.”
"Which of the competitions caused the greatest interest?"
"Our league has been working in Azerbaijan since the end of last year. Nevertheless, we have done a lot of works. In spring 2020, we held the Azerbaijan FIFA 20 Championship with the participation of the country's top 20 e-FIFA players. The FIFA 20 League ended recently. At the same time, we organized competitions in Dota 2, Counte-Strike: Global Offensive and PUBG Mobile. I can say that PUBG Mobile was of the greatest interest, because the game can be easily downloaded to a smartphone and is available for everyone."
"Is it possible to include e-sports in the program of the Olympic Games in the future?"
"As you know, the Summer Olympic Games in Tokyo has been postponed to 2021. This gives rise to some assumptions. Since the International Olympic Committee declared the main goal of the Olympic Games be youth, the organisation included skateboarding, surfing and rock climbing in their program as well. Given the popularity of video games among young people, fans of e-sports consider it advisable to include it in the Olympic Games in the future. But I will note that there are obstacles to the implementation of this idea at the moment. This is primarily due to the presence of fighting scenes in video games. However, I think the main problem is the ownership of specific video games. However, e-sports is already featured in the Asian Games. In 2018, it was presented in Indonesia (Jakarta and Palembang) at demonstration competitions and was included in the program of the Asian Games upcoming in 2022 in the Chinese city of Hangzhou."
"What are the results of Azerbaijani teams in international competitions?"
"Our participation is directly related to the establishment of the Azerbaijan E-sports Federation in 2011. In the same year, the federation became a member of the International E-sports Federation. Azerbaijan is the first country in the region and the second country in the post-Soviet space to become a member of the federation. In 2014, the 6th World Computer Games Championship was held in Baku, organized by the Ministry of Youth and Sports of Azerbaijan and the International E-sports Federation. Given the popularity of computer sports in the country, President Ilham Aliyev provided funds from the Reserve Fund of the President for the organization of our first championship.
“The event was attended by more than 300 representatives from 34 countries and was widely covered by the world's leading media outlets. Millions of people all over the world watched the competition. The championship held in Baku went down in history as a significant large-scale event not only in the post-Soviet space, but throughout the region.
“Our gamers have participated in a number of international competitions and achieved successful results. For example, at the International Championship held in Jakarta in 2015, they became the third. In Seoul in 2016 – the sixth. At the 8th World E-sports Championships in 2016 in Jakarta, our team became the second in the game HeartStone. Our participation in various international tournaments is extremely important in terms of gaining experience. I believe that even more striking success is ahead of our gamers.”
"What are your future goals and plans?"
"There are many goals. We are working hard to achieve them. Our main goal is to turn Azerbaijan into a country of e-sports, to identify gamers and promote their level of professionalism. Naturally, all the tournaments we organize are aimed precisely at increasing the experience and skills of our e-sportsmen. We have already established a PUBG team from the best players in the country. Our goal is to create strong teams that will represent the country in international competitions. To encourage our players, it is necessary to create conditions for them to organize the training process. We are aware of this and are building our work in this direction. I believe that in the near future we will achieve a worthy representation of our country at prestigious tournaments through the establishment of strong teams in other types of e-sports."
"How do you see the level of e-sports competitions in ten years?"
"I think e-sports will become a real profession in the coming years. There are no particular obstacles to its development, since it is available to everyone. A few years ago, it was difficult to imagine that e-sports would compete with other sports. And now it is a candidate for inclusion in the program of the Olympic Games. I think that e-sports competitions will be held in large stadiums, aired on television and web channels, getting large sums for their broadcast. I believe that Azerbaijan will not stay away from this trend. And we will do our best to achieve this objective."