Ermənistanın terrora üstünlük verməsi hansı fəsadlara yol aça bilər
Bir neçə il Avropanın ədəbli nəşrlərindən biri oxucularına belə bir sual ünvanlamışdı: kimlərlə qonşu olmaq istəməzdiniz? Cavablar arasında «lider» tam təbii olaraq, narkotik ticarətçiləri, kriminal elementlər, neonasistlər, terrorçular və s. idi.
Dövlətlərlə bağlı belə sorğuların keçirilməsi ənənəsi yoxdur. Çünki dövlətlər ünvanını dəyişmir. Lakin təcavüzkar rejimin mövcud olduğu dövlətlər digərlərilə müqayisədə bir pillə geridədirlər. Buna klassik nümunə Ermənistandır. O, 4 dövlətlə həmsərhəddir – Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Türkiyə. Onun Türkiyəyə qarşı ərazi və tarixi iddiaları ölkənin gerbində belə, əks olunub – Ağrıdağ «Ararat» kimi göstərilir. Gürcüstanın Cavaxetiya bölgəsi də ermənilərin iddia etdiyi ərazidir, İrəvanın 1918-1920-ci illərdə müharibəni uduzduğu Borçalı qəzası da. Azərbaycanla isə o, açıq münaqişədədir və bu qonşusunun ərazisinin 20%-ni işğal edib.
Azərbaycan Prezidentinin xəbərdarlığı
Dünya gücləri uzun illərdir münaqişəni «dondurulmuş» vəziyyətdə saxlamağa çalışır – sülh danışıqları aparılır, həll variantları nəzərdən keçirilir. Lakin artıq bu münaqişənin «donu» sürətlə açılmaqdadır. Ermənistanın Azərbaycanla sərhəddə əl atdığı təxribat nəticəsində tərəflər arasında iyulda baş vermiş toqquşmalardan sonra sülh prosesi faktiki olaraq, sona yaxınlaşmışdı və bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də etiraf etmişdi. «Danışıqların hazırkı vəziyyətini mənfi qiymətləndirirəm... Faktiki olaraq, danışıqlar aparılmır... Mən qeyd etmişəm ki, biz immitasiya xarakterli danışıqlarda iştirak etməyəcəyik. Bu, bizim danışıqlardan imtina etməyimiz demək deyil, bu o deməkdir ki, Ermənistanın hiyləgər siyasətinə qoşulmaq istəmirik», - deyə İlham Əliyev ölkənin aparıcı telekanallarına müsahibəsində bildirmişdi.
Sentyabrın 28-də isə Azərbaycan Prezidenti BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerrişlə videkonfrans formatında keçirdiyi görüşdə erməni tərəfinin növbəti dəfə təxribata əl atdığını söyləyib. O, bunun ilk olmadığını söyləyib. Belə ki, təcavüzkar ölkə bu ilin iyulunda bənzər təxribatı Azərbaycanla Ermənistanın dövlət sərhədində həyata keçirmiş, avqustda isə erməni diversiya qrupu qoşunların təmas xəttini keçməyə cəhd göstərmişdi. Bununla yanaşı, Ermənistan başqa ölkələrdən xarici vətəndaşları qeyri-qanuni olaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürür, bu isə Cenevrə Konvensiyasının pozulması, həmçinin beynəlxalq hüququn kobud şəkildə tapdanması deməkdir. Dövlət başçısı onu da bildirib ki, Ermənistanın baş naziri 10 minlərlə mülki şəxsdən ibarət könüllü döyüş dəstələri yaradıb və onlardan Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatlarda istifadə ediləcək.
Prezident İlham Əliyev deyib ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır. O, BMT TŞ-nin qətnamələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının tələb edildiyini xatırladıb.
Təəssüf ki, rəsmi İrəvan bütün bunları anlamaq, konstruktiv danışıqlar masası arxasına əyləşmək istəmir. Üstəlik, Ermənistanda son dərəcə təhlükəli prosesə də start verilib. Bu haqda isə detallı danışmaq lazımdır.
Ermənistan terror habına çevrilir
«Hab» sözü bizim leksikonumuza yaxın keçmişdə daxil olub. Bu, əhəmiyyətinə görə «milli» çərçivələri aşan vacib «kəsişməyə», «mərkəz»ə deyilir. Vacib nəqliyyat, enerji və ya maliyyə «hab»ına çevrilmək çoxunun arzusudur. Bu gün aktivində Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, «Cənub Qaz Dəhlizi», «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi, yeni İpək Yolu, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi layihələr olan Azərbaycan buna ən parlaq nümunədir.
Ermənistan da buna bənzər nələrəsə sahib olmağı hər zaman arzulayıb. Nikol Paşinyan da «RBK»ya 2019-cu ilin yanvarında verdiyi müsahibədə demişdi ki, «Ermənistan ərazisindən tranzit boru xətlərinin keçməsi yaxşı olardı».
Reallıqda isə o, Ermənistanın terror «hab»ına çevirməkdədir. Üstəlik, baş nazir bunu eyni vaxtda bir neçə istiqamətdə edir.
Hələ sentyabrın əvvəlində Rusiyanın «Avia.Pro» agentliyi belə bir xəbər yaymışdı: «Rusiya Ermənistandan 450 hərbçinin Suriya cəbhəsinə aparılmasını təmin edib. Onlar Əsədin qiyamçıları ilə birlikdə döyüşəcəklər. Erməni muzdlular bu işə Suriya və Livanda fəaliyyət göstərən, mənzil qərargahı sonuncunun ərazisində yerləşən hökumətpərəst partiya tərəfindən cəlb olunublar. Rusiyanın Hmeymim aviabazası ildə razılaşma əsasında batalyona Suriya hərbi kəşfiyyatından olan briqada generalı Muhsan Nafnoff başçılıq edəcək».
Ermənistanın Rusiya tərəfindən Suriyada aparılan hərbi missiyada iştirak etdiyi çoxdan məlumdur. Onun Suriyaya Amerikanın minaların təmizlənməsi proqramı çərçivəsində hazırlıq keçmiş könüllülərini göndərdiyi də bəllidir. Yeri gəlmişkən, bu, Vaşinqton tərəfindən çox kəskin qarşılanmışdı. Lakin hərbi missiyada iştirak başqadır, muzdluluq, yaraqlılarla təhlükəli oyunlara girmək başqa.
Üstəlik, bu mənada Suriya yeganə və ən təhlükəli «epizod» deyil.
Xatırlatma: sentyabrda Cənubi Qafqaz regionuna aid KİV-də Livandan etnik ermənilərin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə köçürüldüyünə dair xəbərlər yayılıb. Bakı dərhal bunun beynəlxalq humanitar hüquqa və Cenevrə konvensiyalarına zidd olduğunu bəyan edib. İndi məsələnin təhlükəli detalları üzə çıxır: köçürülənlər yalnız livanlı etnik ermənilər deyilmiş. Qarabağa ermənilərin ASALA təşkilatına aid peşəkar terrorçular da daşınırmış.
İşğal altındakı Qarabağa məşhur terror təşkilatı olan PKK-nın yaraqlıları da «dislokasiya» edilir. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Semyon Baqdasarov kimi tiplər Qarabağda «kürd peşmərgələrinin döyüş təcrübəsi»ndən yararlanılmasını çoxdan təklif edib (doğrudur, bu zaman onlar «peşmergə»lərin yalnız ABŞ və müttəfiqlərinin dəstəyilə yaxşı döyüş bacarığı göstərdiklərini «unudurlar»). İndi isə məlum olur ki, Qarabağa Süleymaniyyə-Seyran Bənd-Kırmanşah-Qarabağ marşrutu ilə minlərlə yaraqlı gəlir. Üstəlik, bu əməliyyatda Ermənistanın İraqdakı səfiri Qraçaya Poladyan son dərəcə fəal rol oynayır. Rusiyanın «Qazeta.ru» nəşri bununla bağlı maraqlı detalları açıqlayıb: Suriya və İraqdan İran vasitəsilə Ermənistana 25 kürd yaraqlısı gəlib. Onların ilk dayandıqları məntəqə Urmiyə şəhəri olub. Qəzet yazır ki, bir müddət sonra eyni «dəhliz»lə PKK-nın Suriya qanadı olan YPG-nin 250 yaraqlısı da hərəkətə başlayacaq. 25 nəfərlik daha bir qrup İraqın Ərbil şəhərində (İraq Kürdüstanının paytaxtı) yerləşən «Mahmur» bazasındadır. Onların tranzitinə «Hizbullah»la İraqdakı iranpərəst silahlı strukturlar yardım edir. «Qazeta.ru» yazır ki, bütün bunlar Fransa kəşfiyyatının rəhbərliyilə həyata keçirilir. Bu, Moskvanı təbii olaraq qıcıqlandırıb, çünki KTMT və Aİİ üzvü olan ölkəyə NATO ilə əməkdaşlıq etmək yaraşmaz. Hər halda, söhbət Rusiyanın qonşuluğuna terrorçuların cəlbindən gedir.
«Meşədə yarpaq gizlətmək», yoxsa…
Belə hallarda «niyə» sualını vermirlər. Ermənistan uzun illərdir ciddi demoqrafik problemlə üz-üzədir. Əhali sürətlə azalır, üstəlik, ölkəni daha çox çağırış yaşında gənclərin yer aldığı ailələr tərk edir. Nəticədə, Ermənistanın hərbi rəhbərliyi yaranmış «dəliyi yamamaq» məcburiyyətində qalıb – o, qadınların orduya cəlb olunması üçün təbliğat aparır, eyni zamanda qeyri-nizami qoşun yaratmağa çalışır. Tammiqyaslı müharibənin bərpası riskinin çox yüksək olduğu indiki günlərdə güman etmək olar ki, Ermənistan məhz bu yolla şəxsi heyəti artırır.
Lakin işğal altındakı ərazilərə sadəcə, «güllə atmaq arzusunda olanlar» deyil, terrorçular yerləşdirilir. Amma o da var ki, Ermənistanda siyasi terror ənənəsinin kökləri XIX əsrə gedib çıxır. Bu ölkədə terrorçular milli qəhrəman ranqına qaldırılır. ASALA terrorçusu A.Tovmasyan da bu yaxınlarda İrəvanda, «Yerablur» panteonunda dəfn edilib. ASALA-nın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, «o, 22 yanvar 1983-cü ildə Parisdə «Şapin Karaxisar» əməliyyatı ilə Türkiyə aviaşirkətinin qərargahına hücum etmiş şəxslərdən biri olub».
Xatırladaq ki, Ermənistan Azərbaycana qarşı 90-cı illərin əvvəllərində də terror savaşı aparıb. Bu gün isə ölkənin müdafiə naziri David Tonoyan «hücum qrupları»nın işə cəlb olunacağı ilə bağlı hədələr səsləndirir, deyir ki, bu halda «düşmənin arxa cəbhəsində, dərinliklərində xaos yaranacaq». İşğal olunmuş ərazilərdə isə artıq terrorçular peyda olmağa başlayıb.
Belə «eşşəkarısı yuvası»nın hər kəs üçün nə dərəcədə təhlükəli olduğunu söyləmək belə, artıq olardı.

DANGEROUS NEIGHBOURHOOD
A few years ago, a respectable European publication asked the readers whom they would not like to see as their neighbours. Obviously, drug dealers, criminals, neo-Nazis, terrorists, etc. found themselves on top of the list.
It is unusual to conduct such polls on the scale of entire states, as countries, as the well-known saying goes, do not change addresses.
However, coexisting with an aggressive regime like Armenia is an unpleasant experience. The country borders with four states - Azerbaijan, Georgia, Iran and Turkey. But it has territorial claims to all of its neighbours. For example, territorial and historical claims to Turkey manifested by an image of the Agri Dag Mountain (Ararat) on the coat of arms of Armenia; to Georgian regions of Javakheti and Borchala as a result of the 1918-1920 war lost by Armenia; and to Azerbaijan, which resulted in an open conflict at the end of the last century and the occupation of 20% of Azerbaijani territories by Armenia.
Presidential warning
For many years, world powers have done everything to keep the conflict frozen with all sorts of peace talks, settlement options, etc. The conflict is rapidly unfreezing now. After the July clashes provoked by Armenia on the border with Azerbaijan, the peace process was actually on the verge of collapse, as warned by Azerbaijani President Ilham Aliyev. “I am quite negative on the current state of negotiations... In fact, there are no negotiations at all... I said that we would not participate in the negotiations for the sake of attendance. This does not mean that we refuse to negotiate but we do not want to be part of the cunning policy of Armenia,” Ilham Aliyev said in his interview with the leading TV channels.
He also underlined that Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan seriously hit the negotiation process with his statement “Karabakh is Armenia. Period.” “If he thinks that Karabakh is Armenia, although the whole world rejects this nonsense, then we cannot discuss on any peace agreement? [Pashinyan’s statement] was a political provocation." Same as the demand that Azerbaijan should negotiate with Nagorno-Karabakh, not with Armenia. "This also means changing the format of negotiations. Of course, we will never agree with this... In fact, these statements confirm that it was Armenia that withdrew from the negotiations, not Azerbaijan. Armenian prime minister voiced seven conditions for Azerbaijan. First of all, how dares he place conditions on us? If we we use the same language of conditions, then his political life will be very short. I said that we reject these absurd conditions. But we have one and only condition: Armenians must completely and unconditionally leave our lands, as reflected in the resolutions of the UN Security Council."
“The July provocation was an armed provocation. Everyone knows that Armenia started it. A high-ranking official from one of the countries co-chairing the Minsk Group has already openly stated this. Then was the provocation in August. A sabotage group was ordered to commit terrorist acts against civilians and military provocations. Leader of the group was captured. Now he reveals the names and evidences with details of the sabotage. He is not a shepherd, nor a lost child. After all, Armenians always call their captured spies shepherds or madmen. We already have five or six such saboteurs. Are they all mad or shepherds? Is the majority of Armenian population shepherds and madmen? So, who is committing these provocations? Did we send a sabotage group? No, they did. Are the July events our fault? No. Did we kill their citizens? No. There were no casualties among the civilians on the Armenian side. But they killed a 76-year-old old man from Azerbaijan and destroyed many houses. Therefore, these provocations are actually a logical result of the aggressive Armenian policy. The goal is to disrupt negotiations, then blame us and keep the status quo unchanged. But we think they are wrong in thinking so. The sooner they understand this, the better for them."
Unfortunately, Yerevan has not demonstrated understanding so far. Moreover, a process started in Armenia can lead to a dangerous situation with unpredictable outcome.
Armenia becomes a terrorist hub
The word hub is relatively new in our vocabulary. It is used to denote a significant junction point or node that goes far beyond national borders. Many nations dream about having important transport, energy or financial hubs on their territory. Today Azerbaijan successfully accomplishes this mission, including the implementation of several international projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Southern Gas Corridor, North-South transport corridor and the revived Silk Road and the Baku-Tbilisi-Kars railway projects.
Armenia has always dreamed of having something similar. In January 2019, in his interview with RBK television channel of Russia, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan admitted that it would be nice to have a transit pipeline passing through the territory of Armenia.
But in reality, Pashinyan is systematically turning Armenia into a terrorist hub.
Back in early September, the Russian news agency Avia.Pro published the following: “Russia delivered 450 troops from Armenia to Syria to fight together with the militias of Assad. Armenian mercenaries were recruited by the pro-government party that operates in Syria and Lebanon with the headquarters in the latter. The battalion is accompanied by Brigadier General Muhsan Nafnoff from the Syrian military intelligence in coordination with the Russian military base in Khmeimim.” It is no secret that Armenia has long been part of the Russian military mission in Syria. They even dispatched to Syria a group of sappers trained under the American demining assistance program. The fact caused much bitterness and resentment in Washington, of course. There is definitely a difference between being part of a military mission and being involved in a conflict as a mercenary, playing dangerous games with militants.
By the way, Syria is not the only and certainly not the most dangerous episode.
In September, the South Caucasian media outlets reported about a large-scale resettlement of ethnic Armenians from Lebanon to the occupied lands of Azerbaijan. Baku immediately stated that such activities are contrary to international humanitarian law and the Geneva Conventions. Yet the dangerous details became known recently: the group of resettlers is not just ethnic Armenians from Lebanon but terrorists of the Armenian ASALA group.
There are also serious indications that the militants of the well-known terrorist group the Kurdistan Workers' Party (PKK) will also be deployed in the occupied Karabakh. Semyon Baghdasarov have long suggested using the combat experience of the Kurdish Peshmerge in Karabakh (although they forgot to mention that Peshmerge showed fantastic combat skills supporting the US and the Allies militaries. Now there are reports that thousands of militants arrive in Karabakh using the Suleymaniya-Seyran Band-Kermanshah-Karabakh route. Armenian Ambassador to Iraq Hrachya Poladyan takes an active part in this operation. Russian Gazeta.ru provides interesting details: 25 Kurdish militants moved to Armenia from Syria and Iraq through Iran with the city of Urmiyya as a transit point. It also reports that another 250 militants of the Syrian wing of PKK-YPG will follow the same corridor. Another group of 25 men is currently at the Makhmur base in Iraqi Erbil, the capital of Iraqi Kurdistan. Hezbollah and the pro-Iranian armed structures operating in Iraq provided assistance in the transit. According to Gazeta.ru, the operation took place under the patronage of French intelligence, which caused an understandable irritation of the Kremlin – a member state of CSTO and EAEU should not cooperate so closely with a NATO member state. Especially the one which is dragging terrorists very close to the Russian border.
Hiding a leaf in forest or...
The reasons behind ongoing events in Armenia are quite obvious. The country has been experiencing serious demographic problems for a long time. The population is decreasing, and for obvious reasons, families with young men of military age leave the country. As a result, the Armenian military is encouraging women to join the army, as well as creating militia units. Today, when the risk of resuming combat operations in Karabakh is great, we can assume that Armenia is simply replenishing its military personnel in this way.
The people resettled in Armenia is not just those who want to shoot but experienced terrorists. Moreover, the traditions of political terror in Armenia go back to the 19th century. Armenia still raises the terrorists to the rank of national heroes. Quite recently an ASALA terrorist A. Tovmasyan was buried with honors in the Yerablur pantheon of Yerevan. According to the press-release of ASALA, “on January 22, 1983, Tovmasyan was one of those who carried out a group attack on the headquarters of a Turkish airline in Paris as part of the Operation Shapin Karahisar.”
Armenia has already conducted numerous terrorist attacks against Azerbaijan in the early 1990s. And soon after the Armenian Minister of Defense David Tonoyan threatened to launch assault groups that "will wreak havoc in the deep rear of the enemy", terrorists began to appear in the occupied Azerbaijani lands.