Ermənistanın terrora üstünlük verməsi hansı fəsadlara yol aça bilər
Bir neçə il Avropanın ədəbli nəşrlərindən biri oxucularına belə bir sual ünvanlamışdı: kimlərlə qonşu olmaq istəməzdiniz? Cavablar arasında «lider» tam təbii olaraq, narkotik ticarətçiləri, kriminal elementlər, neonasistlər, terrorçular və s. idi.
Dövlətlərlə bağlı belə sorğuların keçirilməsi ənənəsi yoxdur. Çünki dövlətlər ünvanını dəyişmir. Lakin təcavüzkar rejimin mövcud olduğu dövlətlər digərlərilə müqayisədə bir pillə geridədirlər. Buna klassik nümunə Ermənistandır. O, 4 dövlətlə həmsərhəddir – Azərbaycan, Gürcüstan, İran və Türkiyə. Onun Türkiyəyə qarşı ərazi və tarixi iddiaları ölkənin gerbində belə, əks olunub – Ağrıdağ «Ararat» kimi göstərilir. Gürcüstanın Cavaxetiya bölgəsi də ermənilərin iddia etdiyi ərazidir, İrəvanın 1918-1920-ci illərdə müharibəni uduzduğu Borçalı qəzası da. Azərbaycanla isə o, açıq münaqişədədir və bu qonşusunun ərazisinin 20%-ni işğal edib.
Azərbaycan Prezidentinin xəbərdarlığı
Dünya gücləri uzun illərdir münaqişəni «dondurulmuş» vəziyyətdə saxlamağa çalışır – sülh danışıqları aparılır, həll variantları nəzərdən keçirilir. Lakin artıq bu münaqişənin «donu» sürətlə açılmaqdadır. Ermənistanın Azərbaycanla sərhəddə əl atdığı təxribat nəticəsində tərəflər arasında iyulda baş vermiş toqquşmalardan sonra sülh prosesi faktiki olaraq, sona yaxınlaşmışdı və bunu Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də etiraf etmişdi. «Danışıqların hazırkı vəziyyətini mənfi qiymətləndirirəm... Faktiki olaraq, danışıqlar aparılmır... Mən qeyd etmişəm ki, biz immitasiya xarakterli danışıqlarda iştirak etməyəcəyik. Bu, bizim danışıqlardan imtina etməyimiz demək deyil, bu o deməkdir ki, Ermənistanın hiyləgər siyasətinə qoşulmaq istəmirik», - deyə İlham Əliyev ölkənin aparıcı telekanallarına müsahibəsində bildirmişdi.
Sentyabrın 28-də isə Azərbaycan Prezidenti BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerrişlə videkonfrans formatında keçirdiyi görüşdə erməni tərəfinin növbəti dəfə təxribata əl atdığını söyləyib. O, bunun ilk olmadığını söyləyib. Belə ki, təcavüzkar ölkə bu ilin iyulunda bənzər təxribatı Azərbaycanla Ermənistanın dövlət sərhədində həyata keçirmiş, avqustda isə erməni diversiya qrupu qoşunların təmas xəttini keçməyə cəhd göstərmişdi. Bununla yanaşı, Ermənistan başqa ölkələrdən xarici vətəndaşları qeyri-qanuni olaraq Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə köçürür, bu isə Cenevrə Konvensiyasının pozulması, həmçinin beynəlxalq hüququn kobud şəkildə tapdanması deməkdir. Dövlət başçısı onu da bildirib ki, Ermənistanın baş naziri 10 minlərlə mülki şəxsdən ibarət könüllü döyüş dəstələri yaradıb və onlardan Azərbaycana qarşı hərbi əməliyyatlarda istifadə ediləcək.
Prezident İlham Əliyev deyib ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi yalnız beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə uyğun, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həll olunmalıdır. O, BMT TŞ-nin qətnamələrində Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal olunmuş ərazilərdən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasının tələb edildiyini xatırladıb.
Təəssüf ki, rəsmi İrəvan bütün bunları anlamaq, konstruktiv danışıqlar masası arxasına əyləşmək istəmir. Üstəlik, Ermənistanda son dərəcə təhlükəli prosesə də start verilib. Bu haqda isə detallı danışmaq lazımdır.
Ermənistan terror habına çevrilir
«Hab» sözü bizim leksikonumuza yaxın keçmişdə daxil olub. Bu, əhəmiyyətinə görə «milli» çərçivələri aşan vacib «kəsişməyə», «mərkəz»ə deyilir. Vacib nəqliyyat, enerji və ya maliyyə «hab»ına çevrilmək çoxunun arzusudur. Bu gün aktivində Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, «Cənub Qaz Dəhlizi», «Şimal-Cənub» nəqliyyat dəhlizi, yeni İpək Yolu, Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu kimi layihələr olan Azərbaycan buna ən parlaq nümunədir.
Ermənistan da buna bənzər nələrəsə sahib olmağı hər zaman arzulayıb. Nikol Paşinyan da «RBK»ya 2019-cu ilin yanvarında verdiyi müsahibədə demişdi ki, «Ermənistan ərazisindən tranzit boru xətlərinin keçməsi yaxşı olardı».
Reallıqda isə o, Ermənistanın terror «hab»ına çevirməkdədir. Üstəlik, baş nazir bunu eyni vaxtda bir neçə istiqamətdə edir.
Hələ sentyabrın əvvəlində Rusiyanın «Avia.Pro» agentliyi belə bir xəbər yaymışdı: «Rusiya Ermənistandan 450 hərbçinin Suriya cəbhəsinə aparılmasını təmin edib. Onlar Əsədin qiyamçıları ilə birlikdə döyüşəcəklər. Erməni muzdlular bu işə Suriya və Livanda fəaliyyət göstərən, mənzil qərargahı sonuncunun ərazisində yerləşən hökumətpərəst partiya tərəfindən cəlb olunublar. Rusiyanın Hmeymim aviabazası ildə razılaşma əsasında batalyona Suriya hərbi kəşfiyyatından olan briqada generalı Muhsan Nafnoff başçılıq edəcək».
Ermənistanın Rusiya tərəfindən Suriyada aparılan hərbi missiyada iştirak etdiyi çoxdan məlumdur. Onun Suriyaya Amerikanın minaların təmizlənməsi proqramı çərçivəsində hazırlıq keçmiş könüllülərini göndərdiyi də bəllidir. Yeri gəlmişkən, bu, Vaşinqton tərəfindən çox kəskin qarşılanmışdı. Lakin hərbi missiyada iştirak başqadır, muzdluluq, yaraqlılarla təhlükəli oyunlara girmək başqa.
Üstəlik, bu mənada Suriya yeganə və ən təhlükəli «epizod» deyil.
Xatırlatma: sentyabrda Cənubi Qafqaz regionuna aid KİV-də Livandan etnik ermənilərin Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərinə köçürüldüyünə dair xəbərlər yayılıb. Bakı dərhal bunun beynəlxalq humanitar hüquqa və Cenevrə konvensiyalarına zidd olduğunu bəyan edib. İndi məsələnin təhlükəli detalları üzə çıxır: köçürülənlər yalnız livanlı etnik ermənilər deyilmiş. Qarabağa ermənilərin ASALA təşkilatına aid peşəkar terrorçular da daşınırmış.
İşğal altındakı Qarabağa məşhur terror təşkilatı olan PKK-nın yaraqlıları da «dislokasiya» edilir. Ədalət naminə qeyd etmək lazımdır ki, Semyon Baqdasarov kimi tiplər Qarabağda «kürd peşmərgələrinin döyüş təcrübəsi»ndən yararlanılmasını çoxdan təklif edib (doğrudur, bu zaman onlar «peşmergə»lərin yalnız ABŞ və müttəfiqlərinin dəstəyilə yaxşı döyüş bacarığı göstərdiklərini «unudurlar»). İndi isə məlum olur ki, Qarabağa Süleymaniyyə-Seyran Bənd-Kırmanşah-Qarabağ marşrutu ilə minlərlə yaraqlı gəlir. Üstəlik, bu əməliyyatda Ermənistanın İraqdakı səfiri Qraçaya Poladyan son dərəcə fəal rol oynayır. Rusiyanın «Qazeta.ru» nəşri bununla bağlı maraqlı detalları açıqlayıb: Suriya və İraqdan İran vasitəsilə Ermənistana 25 kürd yaraqlısı gəlib. Onların ilk dayandıqları məntəqə Urmiyə şəhəri olub. Qəzet yazır ki, bir müddət sonra eyni «dəhliz»lə PKK-nın Suriya qanadı olan YPG-nin 250 yaraqlısı da hərəkətə başlayacaq. 25 nəfərlik daha bir qrup İraqın Ərbil şəhərində (İraq Kürdüstanının paytaxtı) yerləşən «Mahmur» bazasındadır. Onların tranzitinə «Hizbullah»la İraqdakı iranpərəst silahlı strukturlar yardım edir. «Qazeta.ru» yazır ki, bütün bunlar Fransa kəşfiyyatının rəhbərliyilə həyata keçirilir. Bu, Moskvanı təbii olaraq qıcıqlandırıb, çünki KTMT və Aİİ üzvü olan ölkəyə NATO ilə əməkdaşlıq etmək yaraşmaz. Hər halda, söhbət Rusiyanın qonşuluğuna terrorçuların cəlbindən gedir.
«Meşədə yarpaq gizlətmək», yoxsa…
Belə hallarda «niyə» sualını vermirlər. Ermənistan uzun illərdir ciddi demoqrafik problemlə üz-üzədir. Əhali sürətlə azalır, üstəlik, ölkəni daha çox çağırış yaşında gənclərin yer aldığı ailələr tərk edir. Nəticədə, Ermənistanın hərbi rəhbərliyi yaranmış «dəliyi yamamaq» məcburiyyətində qalıb – o, qadınların orduya cəlb olunması üçün təbliğat aparır, eyni zamanda qeyri-nizami qoşun yaratmağa çalışır. Tammiqyaslı müharibənin bərpası riskinin çox yüksək olduğu indiki günlərdə güman etmək olar ki, Ermənistan məhz bu yolla şəxsi heyəti artırır.
Lakin işğal altındakı ərazilərə sadəcə, «güllə atmaq arzusunda olanlar» deyil, terrorçular yerləşdirilir. Amma o da var ki, Ermənistanda siyasi terror ənənəsinin kökləri XIX əsrə gedib çıxır. Bu ölkədə terrorçular milli qəhrəman ranqına qaldırılır. ASALA terrorçusu A.Tovmasyan da bu yaxınlarda İrəvanda, «Yerablur» panteonunda dəfn edilib. ASALA-nın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, «o, 22 yanvar 1983-cü ildə Parisdə «Şapin Karaxisar» əməliyyatı ilə Türkiyə aviaşirkətinin qərargahına hücum etmiş şəxslərdən biri olub».
Xatırladaq ki, Ermənistan Azərbaycana qarşı 90-cı illərin əvvəllərində də terror savaşı aparıb. Bu gün isə ölkənin müdafiə naziri David Tonoyan «hücum qrupları»nın işə cəlb olunacağı ilə bağlı hədələr səsləndirir, deyir ki, bu halda «düşmənin arxa cəbhəsində, dərinliklərində xaos yaranacaq». İşğal olunmuş ərazilərdə isə artıq terrorçular peyda olmağa başlayıb.
Belə «eşşəkarısı yuvası»nın hər kəs üçün nə dərəcədə təhlükəli olduğunu söyləmək belə, artıq olardı.

К каким последствиям может привести ставка Армении на террор?
Несколько лет назад одно добропорядочное европейское издание предложило своим читателям ответить на вопрос, кого они не желали бы видеть своими соседями. На «лидерских позициях», по вполне понятным причинам, оказывались наркоторговцы, криминальные элементы, неонацисты, террористы и т.д.
Проводить такие опросы относительно целых государств как-то не принято. Страны, согласно известному выражению, не меняют адресов.
Однако сосуществование с агрессивным режимом является удовольствием ниже среднего. Классический пример - Армения. Она граничит с четырьмя государствами - Азербайджаном, Грузией, Ираном и Турцией. К Турции - территориальные и исторические претензии, на гербе Армении горный хребет Агры-Даг переименован в «Арарат». С Грузией - претензии на Джавахетию, в «анамнезе» - проигранная Ереваном война 1918-1920 годов за Борчалинский уезд. С Азербайджаном - открытый конфликт, вызванный оккупацией Арменией 20% территории страны.
Предупреждение президента Азербайджана
Долгие годы мировые силы делают все, чтобы держать конфликт в замороженном состоянии - ведутся мирные переговоры, обсуждаются всевозможные варианты урегулирования. Теперь же этот конфликт стремительно «размораживается». После июльских столкновений, спровоцированных Арменией на границе с Азербайджаном, мирный процесс фактически был сорван, о чем ранее предупредил президент Азербайджана Ильхам Алиев. «Я негативно оцениваю нынешнее состояние переговоров… Переговоры фактически не ведутся… Я говорил, что мы не будем участвовать в переговорах ради видимости. Это не значит, что мы отказываемся от переговоров, а означает, что мы не хотим присоединяться к хитрой политике Армении», - заявил Ильхам Алиев в интервью ведущим телеканалам.
А 28 сентября на встрече в формате видеоконференции с генеральным секретарем ООН Антониу Гутерришем президент Азербайджана сказал, что армянская сторона не в первый раз совершает провокации, подобные имевшей место накануне. Так, страна-агрессор в июле этого года совершила подобную провокацию на азербайджано-армянской государственной границе, а в августе армянская диверсионная группа предприняла попытку перейти линию соприкосновения. Одновременно Армения осуществляет незаконное расселение иностранных граждан из других стран на оккупированных территориях Азербайджана, что согласно Женевской конвенции является серьезным нарушением международного права. Глава государства также отметил, что премьер-министр Армении создал из десятков тысяч гражданских лиц вооруженные добровольческие отряды, которые будут принуждаться к участию в военных операциях против Азербайджана.
Президент Ильхам Алиев сказал, что армяно-азербайджанский, нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно в рамках норм международного права и территориальной целостности Азербайджана, на основе соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН, требующих немедленного, безоговорочного и полного вывода вооруженных сил Армении с оккупированных территорий.
Но, к сожалению, официальный Ереван отказывался все это понять и сесть за стол конструктивных переговоров. Более того, в Армении давно дан старт процессу, опасность которого трудно переоценить. Впрочем, расскажем об этом подробнее.
Армения становится террористическим хабом
Слово «хаб» вошло в наш лексикон сравнительно недавно. Так обозначают важный «узел», «перекресток», выходящий по своему значению далеко за «национальные» рамки. Заполучить на свою территорию важный транспортный, энергетический или финансовый «хаб» - мечта многих. Эту задачу успешно решает сегодня Азербайджан, в активе которого нефтепровод Баку - Тбилиси - Джейхан, «Южный газовый коридор», транспортный коридор «Север - Юг» и возрожденный Шелковый путь с железнодорожной магистралью Баку- Тбилиси - Карс.
Заполучить себе нечто подобное в Армении мечтали всегда. А Никол Пашинян в январе 2019 года в интервью РБК размечтался: хорошо было бы, если бы по территории Армении проходил транзитный трубопровод.
Но в реальности Пашинян планомерно превращает Армению в террористический «хаб». Причем по нескольким направлениям сразу.
Так, еще в начале сентября российское агентство Avia.Pro распространило новость: «Россия позаботилась о доставке 450 военных из Армении на фронты в Сирии, чтобы сражаться вместе с ополченцами Асада. Армянские наемники были завербованы проправительственной партией, которая действует в Сирии и Ливане и имеет штаб-квартиру в последнем. Батальон сопровождает бригадный генерал Мухсан Нафнофф - из сирийской военной разведки по согласованию с российской базой Хмеймим». Не секрет, что Армения уже давно участвует в российской военной миссии в Сирии. И даже отправила туда своих саперов, подготовленных в рамках американской программы помощи разминированию, что вызвало жгучую обиду в Вашингтоне. Но все же участие в военной миссии - это одно, а вот наемничество и опасные игры с боевиками - уже совсем другое.
Причем Сирия - не единственный и уж тем более не самый опасный «эпизод».
Напомним: в сентябре в СМИ Южного Кавказа также появились сведения о масштабном переселении на азербайджанские оккупированные земли этнических армян из Ливана. Баку сразу же заявил, что такая деятельность противоречит международному гуманитарному праву и Женевским конвенциям. Теперь выясняются опасные детали: переселяются не просто этнические армяне из Ливана - перебрасываются в Карабах именно профессиональные террористы армянской группировки АСАЛА.
Есть также серьезные указания на то, что в оккупированный Карабах «передислоцируют» и боевиков известной террористической группировки Рабочей партии Курдистана - ПКК. Справедливости ради надо сказать, что персоны типа Семена Багдасарова уже давно предлагали использовать в Карабахе «боевой опыт курдских пешмерга» (правда, при этом «забывали» упомянуть, что «пешмерга» показывали фантастическую боеспособность при поддержке США и их союзников). И вот теперь появляются сведения, что тысячи боевиков прибывают в Карабах по маршруту Сулеймания - Сейран Банд - Керманшах - Карабах. В этой операции самое активное участие принимает посол Армении в Ираке Грачья Поладян. Интересные подробности приводит российская Газета.ру: с территории Сирии и Ирака через Иран, где перевалочным пунктом служил город Урмия, в Армению перебрались 25 курдских боевиков. Издание пишет, что в скором времени тем же «коридором» последуют еще 250 боевиков сирийского крыла ПКК - YPG. Еще одна группа из 25 «стволов» сколочена на базе «Махмур» в иракском Эрбиле, столице Иракского Курдистана. Помощь в «транзите» оказали «Хезболла» и проиранские вооруженные структуры, действующие в Ираке. По сведениям Газеты.ру, все это происходило под патронажем французской разведки. Что вызвало понятное раздражение уже у Москвы - негоже стране, входящей в ОДКБ и ЕАЭС, так тесно сотрудничать с государством - членом НАТО. А тем более тащить в «подбрюшье» России не кого-нибудь, а террористов.
«Спрятать лист в лесу» или…
Вопрос «зачем» задавать в таких случаях как бы не принято. Армения уже давно испытывает серьезнейшие демографические проблемы. Население неумолимо сокращается, причем из страны по известным причинам уезжают в основном семьи, где есть юноши призывного возраста. В результате армянская военщина «латает дыры», агитируя женщин идти на службу в армию, а также создавая отряды «ополчения». И сегодня, когда риск возобновления войны велик, можно предположить, что Армения таким образом просто «пополняет личный состав».
На оккупированные земли переселяют не просто «желающих пострелять». Речь идет о террористах. Причем традиции политического террора в Армении уходят корнями в XIX век. Террористов здесь возводят в ранг национальных героев. А совсем недавно в Ереване, в пантеоне «Ераблур», хоронили с почестями террориста АСАЛА А.Товмасяна. Как утверждает АСАЛА в своем релизе, «22 января 1983 года он был одним из тех, кто совершил групповое нападение на штаб-квартиру турецкой авиакомпании в Париже, проводя операцию «Шапин Карахисар».
Напомним, что Армения уже вела террористическую войну против Азербайджана в начале девяностых. И сейчас, после того как министр обороны Армении Давид Тоноян пригрозил ввести в действие «штурмовые группы», которые «устроят хаос в глубоком тылу противника», на оккупированных азербайджанских землях вновь стали появляться террористы.