Lüdmila MARÇENKO: «Ukraynalıların əksəriyyəti, əlbəttə ki, Azərbaycanın tərəfindədir»
Lüdmila MARÇENKO Ukrayna Ali Radasının deputatıdır. O, hakim «Xalqın xidmətçisi» partiyasını təmsil edir. Ali Radada Azərbaycanla parlamentlərarası əlaqələr qrupu sədrinin müavini olan L.MARÇENKO son illər Azərbaycanın ərazi bütövlyünün tanınması məsələsində Kiyevin mövqeyinin əsas müdafiəçilərindəndir. Onun Kiyevin Azərbaycana ciddi hərbi və humanitar yardım etməli olduğuna dair son çağırışı isə Ukraynada, xüsusilə ölkənin erməni icması arasında böyük rezonansa səbəb olub.
- Xanım Marçenko, məlum olduğu kimi, ermənilərin sentyabrın 27-də əl atdıqları növbəti təxribatdan sonra Azərbaycan Silahlı Qüvvələri əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. Bu, bir ukraynalı siyasətçi, Ali Radanın deputatı kimi, sizinçün gözlənilməz idimi?
- Xeyr, gözlənilməz deyildi. Bu gün Azərbaycan öz ərazilərində uğurlu əks-hücum əməliyyatları aparır və buna BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsi icazə verir. Həmin maddədə hər bir dövlətin öz ərazisini kənar hərbi hücumdan qorumaq hüququ tanınır. Torpaqların, ərazi bütövlüyünün qorunması dövlətin əsas funksiyalarından biridir. Bundan başqa, tamamilə aydındır ki, Azərbaycan xalqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı mənasız sülh danışıqlarından bezib. Bu danışıqlar 25 ildən artıqdır davam edir, nəticə isə yoxdur. Bu müddətdə Azərbaycan ərazisinin 1 metri belə, azad edilməyib. Halbuki, bu məsələdə beynəlxalq hüquq da Bakının tərəfindədir.
Ermənistan istisna olmaqla, dünyanın bütün ölkələri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Qondarma «DQR»i isə nəinki dünyanın heç bir dövləti, Ermənistanın özü belə, tanımır. Üstəlik, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri, həmçinin BMT Baş Assambleyasının qətnamələri və s. Həmin sənədlərdə erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxmasının vacibliyi birmənalı şəkildə tələb olunur. Lakin İrəvan 25 ildən artıqdır bu sənədlərə məhəl qoymur. Bütün bu amillər, şübhəsiz ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi əməliyyatların bərpasını zəruri edirdi.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi bir sıra bəyanatları və addımları ilə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair danışıqları tam anlamsız etmişdi. Bu yerdə onların iyulda Tovuz istiqamətində əl atdıqları təxribat da yada düşür. O vaxt Ermənistan tərəfi hücumu artıq Qarabağdan uzaqda, tam fərqli istiqamətdə təşkil etmişdi. Bu, münaqişəyə üçüncü tərəfin, o cümlədən Ermənistanın üzv olduğu KTMT-nin cəlbi cəhdi idi. Bütün bu amilləri nəzərə alsaq, ortaya bir sual çıxırdı: Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi qarşıdurmanın növbəti mərhələsi nə vaxt başlayacaq? Bu sualın cavabı artıq aydındır.
- Siz baş verənləri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəb və nəticələrini detallı şəkildə bilən siyasətçi kimi danışırsınız. Bəs, Ukrayna ictimaiyyəti, orta statistik Ukrayna vətəndaşları bu haqda nə bilir?
- Ümumilikdə, onlar Ermənistanla Azərbaycan arasında uzun illərdir ərazi mübahisəsinin yaşandığından xəbərdardırlar. Lakin münaqişənin detalları vətəndaşlara o qədər də aydın deyildi. Son hadisələr Ukrayna KİV-də, o cümlədən telekanallarda ətraflı işıqlandırılır və bu, şübhəsiz ki, ukraynalıların münaqişənin məğzi, səbəbləri və nəticələri haqda daha ətraflı məlumat almasına yol açıb. Üstəlik, Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski və xarici işlər naziri Dmitri Kulebanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək bəyanatları da oldu.
Nəhayət, təvazökarlıqdan kənar da olsa deyim ki, mənim Azərbaycana dəstəklə bağlı Xarici İşlər Nazirliyimizin də reaksiya verdiyi çıxışımdan sonra ukraynalılar Dağlıq Qarabağ münaqişəsində işğalçının və qurbanın kim olduğuna dair detallı məlumat aldılar.
- Ermənistanla münaqişədə Azərbaycanı Ukrayna cəmiyyəti tam olaraq dəstəkləyirmi?
- Bu suala cavab verərkən anlamaq lazımdır ki, Ukraynada böyük, çox nüfuzlu erməni diasporu da var. Onların nümayəndələri ölkədə yüksək vəzifələr tutur, Ukrayna rəhbərliyində belə, təmsil olunurlar. Erməni diasporunun nəhəng kapitala, geniş ətrafa malik nümayəndələri var. Həmin şəxslərin siyasətçilər, ekspertlər, jurnalistlər arasında da dostları çoxdur. Buraya Ali Radada Ermənistanla parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri olan deputatları da əlavə edək. Təbii ki, onların hamısı Ukrayna ictimaiyyətinə öz baxışlarını yeritməyə çalışırlar. Lakin fikrimcə, ukraynalıların əksəriyyəti, əlbəttə ki, Azərbaycanın tərəfindədir.
- Çoxları «Müxalif Platforma – Həyat Uğrunda» partiyasından olan deputat İlya Kivanın bu yaxınlarda etdiyi videomüraciəti qalmaqal və təxribat kimi qiymətləndirir. O, müharibənin «Türkiyə ilə Ermənistan arasında getdiyini» deyib, pravoslav xristianları «xristian və müsəlman dünyası arasında minilliklərdir davam edən qarşıdurmaya qoşulmağa», Ermənistana kömək etməyə çağırıb. Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyi artıq bu məsələ ilə bağlı Ali Radanın sədri Dmitri Razumkova müraciət edib…
- Çox əminəm ki, cənab Razumkov Azərbaycan səfirliyinin müraciətinə reaksiya verəcək. Mütləq. Ukraynada «Xalq deputatının statusu haqqında» qanun var. Həmin qanuna görə, deputat öz şəxsi fikrini söyləyə bilər. İlya Kivanın dedikləri fərqli məsələdir. Əksər ekspertlərin, siyasətçi və deputatların fikrincə, onun çıxışında dinlərarası və millətlərarası ədavətə çağırış elementləri var. Bu, yolverilməzdir. Bu, təkcə, mənim fikrim deyil. «Xalqın xidmətçisi» fraksiyasından olan deputatların çoxu belə düşünür.
Deputat Kivanın mövqeyi Ukraynanın rəsmi mövqeyindən fərqlənir. Kiyev Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir. Ola bilsin ki, müxalifətdə olan Kiva elə bu səbəbdən belə danışır. Lakin istənilən halda, sözləri seçərkən ehtiyatlı, diqqətli olmaq lazımdır.
- Ukraynada nüfuzlu erməni diasporunun olduğunu dediniz. Onun liderlərindən biri Ukraynanın daxili işlər naziri Arsen Avakovdur. Sizin Bakıya hərtərəfli yardım çağırışınıza cavab olaraq o, Kiyevin nə Azərbaycana, nə də Ermənistana hərbi yardım göstərəcəyini deyib. Avakovun səlahiyyətlərini aşdığını deyən ekspertlərlə razısınızmı?
- Onlarla razılaşmaya bilmərəm. Həqiqətən də, nə xalq tərəfindən seçilmiş deputat, nə xarici işlər, nə müdafiə naziri olan Avakov səlahiyyətlərini aşan bəyanat verib. Lakin sizin də doğru qeyd etdiyiniz kimi, o, Ukraynanın ən nüfuzlu ermənilərindən biridir. Bu, istənilən halda, Avakovun bu və ya digər məsələyə münasibətində özünü göstərir.
- Haqlı olaraq dediniz ki, Ukrayna prezident və XİN başçısı səviyyəsində bu münaqişədə Azərbaycana dəstəyini ifadə edib. Bunun səbəblərindən biri də Krım məsələsində Ermənistanın Kiyevə dəstək verməməsi ola bilərmi?
- Azərbaycanla Ukrayna hər zaman bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə açıq dəstək ifadə edib. Amma Krımın Rusiya tərəfindən qəsb olunmasından sonra biz, əlbəttə ki, ərazisinin 20%-i 25 ildən çoxdur işğal altında olan Azərbaycan xalqının ağrısını daha yaxşı anlamağa başlamışıq. Ermənistanın BMT, AŞPA və digər beynəlxalq qurumlarda Rusiyanın bu əməlinə dəstək verməsi də bizim Qarabağ münaqişəsinə münasibətimizə öz təsirini göstərib. Azərbaycan əsl sadiq dost kimi, hər zaman bizimlə eyni mövqedə olub, Krımın qəsbini hər zaman pisləyib. Bakı konkret və obyektiv mövqe sərgiləyir. Biz bunu başa dühür, qiymətləndirir və Ermənistana münaqişədə Azərbaycanı dəstəkləyirik.
- Ölkəmiz və xalqımız haqda çox ürəkdolusu danışırsınız…
- Ondan başlayaq ki, mənim mövqeyim beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Məhz beynəlxalq hüquqa əsasən, Azərbaycan işğala məruz qalmış ölkədir. Bunun əksinə nəsə söyləmək qeyri-obyektivlik olardı.
Bundan başqa, mən Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu sədrinin müaviniyəm və bu, mənə xalqınızın problemləri, ümidlərilə daha detallı tanış olmaq imkanı yaradır. Mən çoxsaylı azərbaycanlılarla, o cümlədən Ukraynada yaşayan azərbaycanlılarla dostluğumla fəxr edirəm. Onların arasında Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun rəhbəri Hikmət Cavadov da var. O, böyük vətənpərvər, xalqını sevən şəxsdir.
Nəhayət, Azərbaycanda dəfələrlə olmuşam və bu üzdən, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həllinin sizinçün nə qədər əhəmiyyətli olduğunu yaxşı bilirəm. Bu, qaçqın və məcburi köçkün düşmüş 1 milyon insanın acısıdır. Bu, onların hər birinin doğma evlərinə, yurdlarına, əcdadlarının torpaqlarına qayıtmaq ümididir. Qarabağla bağlı mövqeyimi bütün bu ağrını, mütləq gerçəkləşəcək ümidi anlamağım formalaşdırıb.

ПРАВО НА СПРАВЕДЛИВОСТЬ
Людмила Марченко - депутат Верховной рады из фракции «Слуга народа», правящей партии Украины. Она занимает пост заместителя председателя группы по межпарламентским связям Верховной рады с Азербайджаном и в последние годы активно отстаивает позицию официального Киева по поддержке территориальной целостности Азербайджана. А недавнее заявление Л.МАРЧЕНКО относительно необходимости предоставления Киевом военной и гуманитарной помощи Азербайджану вызвало широкий резонанс в Украине, в особенности среди армянской общины страны.
- Г-жа Марченко, как известно, 27 сентября после очередной провокации с армянской стороны армия Азербайджана начала контрнаступательную операцию. Стало ли для вас, украинского политика и депутата Верховной рады (ВР), неожиданным такое развитие событий?
- Нет, не стало. Азербайджан успешно проводит контрнаступление на своей суверенной территории, осуществляя предусмотренное ст. 51 Устава ООН право на индивидуальную самооборону и защиту своей территории от незаконного иностранного военного присутствия. Защита своей территории, сохранение ее целостности - одна из основных функций государства. Кроме того, совершенно очевидно, что азербайджанский народ устал от бессмысленных переговоров по мирному урегулированию армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Эти переговоры длятся более четверти века, но в результате не был освобожден ни один метр азербайджанской земли. И это при том, что международное право на стороне Азербайджана.
Все страны мира, за исключением Армении, признают территориальную целостность Азербайджана. При этом самопровозглашенную «НКР» не признало ни одно государство мира, включая Армению. Плюс ко всему есть резолюции Совета Безопасности ООН №№ 822, 853, 874 и 884, Генеральной Ассамблеи. В них четко прописано, что армянские вооруженные формирования должны покинуть оккупированные территории Азербайджана. Армения их игнорирует на протяжении более четверти века. Все эти факторы, безусловно, делали неизбежным возобновление боевых действий между Азербайджаном и Арменией.
Стоит также добавить, что нынешнее армянское руководство сделало целый ряд заявлений и шагов, которые лишили смысла переговорный процесс по мирному урегулированию конфликта. И тут мы вспоминаем об июльской провокации с армянской стороны в товузском направлении. Удары с армянской стороны тогда были нанесены уже не в карабахском направлении. Это была попытка втянуть в конфликт третью страну и даже ОДКБ, членом которой РА и является. С учетом этих факторов возникал всего один вопрос: когда начнется новая стадия военного противостояния между Азербайджаном и Арменией? Ответ на него уже получен.
- Вы сейчас рассуждаете как политик и человек, детально изучавший причины и последствия армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. А насколько осведомлено украинское общество, среднестатистический гражданин Украины?
- В целом оно было осведомлено, что между Азербайджаном и Арменией есть давний территориальный конфликт. Детали же этого конфликта были не так хорошо известны нашим гражданам. Но последние события на фронте, которые активно освещаются местными СМИ, в том числе и телеканалами, безусловно, дали украинцам более конкретную информацию о сути, причинах и последствиях конфликта. Плюс были заявления президента Украины Владимира Зеленского и главы МИД Украины Дмитрия Кулебы о поддержке территориальной целостности Азербайджана. Наконец, скажу без ложной скромности, после моего известного выступления в поддержку Азербайджана, которое комментировалось на уровне МИД нашей страны, украинцы получили детальную информацию, кто в армяно-азербайджанском, нагорно-карабахском конфликте является страной-оккупантом, а кто страной-жертвой.
- Все ли украинское общество поддерживает Азербайджан в его конфликте с Арменией?
- Отвечая на этот вопрос, нужно понимать, что в Украине проживает огромная и очень влиятельная армянская диаспора. Ее представители занимают высокие посты в руководстве нашей страны, являются обладателями крупных капиталов и имеют широкий круг знакомых, в том числе и среди украинских политиков, экспертов, журналистов. Также есть депутаты Верховной рады, являющиеся членами межпарламентской группы дружбы с Арменией. Естественно, они все работают в плане навязывания украинскому обществу своей точки зрения на происходящее ныне между Азербайджаном и Арменией. Но большинство украинцев, на мой взгляд, конечно же, на стороне Азербайджана.
- Многие называют недавнее видеообращение народного депутата от партии Оппозиционная платформа - За жизнь (ОПЗЖ) Ильи Кивы скандальным и провокационным. Он заявил о «войне между Турцией и Арменией» с призывом к православным христианам «присоединиться к тысячелетнему противостоянию христианского и мусульманского мира» и оказанию помощи Армении. Посольство Азербайджана в Украине даже обратилось к председателю ВР Дмитрию Разумкову по данному поводу…
- Я глубоко убеждена в том, что г-н Разумков обязательно отреагирует на обращение, поступившее из посольства Азербайджана. В Украине есть закон «О статусе народного депутата». Согласно ему депутат имеет право озвучивать личное мнение. Другое дело, что именно он, депутат от ОПМЖ Илья Кива, озвучивает подобное. И тут, по мнению большинства экспертов, политиков и депутатов, можно найти элементы разжигания межрелигиозной и межнациональной розни. Это недопустимо. Такого мнения придерживаюсь не только я, но и многие депутаты из фракции «Слуга народа». Позиция депутата Кивы расходится с официальной позицией Украины, которая поддерживает территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. Хотя, возможно, именно поэтому Кива, который является представителем оппозиционной к власти политической силы, сделал такое заявление. При этом, конечно, он должен был быть более аккуратен в выборе слов.
- Вы упомянули о влиятельности армянской диаспоры в Украине. Одним из ее лидеров является министр внутренних дел Украины Арсен Аваков. В ответ на ваше заявление о возможности оказания всесторонней помощи Баку он заявил, что Украина не будет оказывать военную помощь Азербайджану или Армении. Вы согласны с мнением экспертов, утверждающих, что Арсен Аваков превысил свои полномочия?
- Я не могу с ними не согласиться. Действительно, не являясь депутатом ВР, то есть человеком, которого выбрали избиратели, главой МИД или Министерства обороны Украины, он сделал заявление, не входящее в круг его полномочий. Но, как вы правильно заметили, г-н Аваков является одним из самых влиятельных армян Украины. И это, как ни крути, отражается на его отношении к тем или иным вопросам.
- Вы справедливо подчеркнули, что Украина на уровне президента страны и главы МИД заявила о поддержке Азербайджана в конфликте с Арменией. Связано ли это, в том числе, и с тем, что Армения не поддержала Украину в крымском вопросе?
- Азербайджан и Украина всегда открыто заявляли о взаимной поддержке суверенитета и территориальной целостности. Но, безусловно, аннексия Крыма со стороны России привела к тому, что мы больше стали понимать боль азербайджанского народа, 20% территории которого вот уже более четверти века находится под оккупацией. И то, что Армения поддержала эти действия России в ООН, ПАСЕ и в других международных организациях, также наложило отпечаток на наше отношение к карабахскому конфликту. Азербайджан как настоящий и преданный друг всегда выступал с единых с нами позиций, осуждая аннексию Крыма. Вы занимаете честную, объективную позицию. Мы это помним и ценим, поддерживая Азербайджан в его конфликте с Арменией.
- Вы с большой теплотой говорите о нашей стране и нашем народе…
- Начнем с того, что моя позиция опирается на международное право. Согласно ему, Азербайджан является жертвой оккупации. Говорить что-то противоречащее этому было бы необъективно. Кроме того, я являюсь заместителем сопредседателя группы по межпарламентским связям с Азербайджанской Республикой, что дает мне возможность более детально знакомиться с проблемами и надеждами вашего народа. Я горжусь дружбой со многими азербайджанцами, в том числе и проживающими в Украине. Среди таковых отмечу главу Объединенной диаспоры азербайджанцев Украины Хикмета Джавадова. Это большой патриот своей страны, своего народа. Наконец, я не раз бывала в Азербайджане и потому прекрасно понимаю, сколь огромное значение для вашего народа имеет справедливое решение карабахского конфликта. Это большая боль миллиона человек, ставших беженцами и вынужденными переселенцами. Это большая надежда каждого из них вернуться в родные дома, на землю своих предков. Понимание всей этой боли и всех этих надежд, которые обязательно сбудутся, объясняет мою позицию по карабахскому вопросу.