Lüdmila MARÇENKO: «Ukraynalıların əksəriyyəti, əlbəttə ki, Azərbaycanın tərəfindədir»
Lüdmila MARÇENKO Ukrayna Ali Radasının deputatıdır. O, hakim «Xalqın xidmətçisi» partiyasını təmsil edir. Ali Radada Azərbaycanla parlamentlərarası əlaqələr qrupu sədrinin müavini olan L.MARÇENKO son illər Azərbaycanın ərazi bütövlyünün tanınması məsələsində Kiyevin mövqeyinin əsas müdafiəçilərindəndir. Onun Kiyevin Azərbaycana ciddi hərbi və humanitar yardım etməli olduğuna dair son çağırışı isə Ukraynada, xüsusilə ölkənin erməni icması arasında böyük rezonansa səbəb olub.
- Xanım Marçenko, məlum olduğu kimi, ermənilərin sentyabrın 27-də əl atdıqları növbəti təxribatdan sonra Azərbaycan Silahlı Qüvvələri əks-hücum əməliyyatlarına başlayıb. Bu, bir ukraynalı siyasətçi, Ali Radanın deputatı kimi, sizinçün gözlənilməz idimi?
- Xeyr, gözlənilməz deyildi. Bu gün Azərbaycan öz ərazilərində uğurlu əks-hücum əməliyyatları aparır və buna BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsi icazə verir. Həmin maddədə hər bir dövlətin öz ərazisini kənar hərbi hücumdan qorumaq hüququ tanınır. Torpaqların, ərazi bütövlüyünün qorunması dövlətin əsas funksiyalarından biridir. Bundan başqa, tamamilə aydındır ki, Azərbaycan xalqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı mənasız sülh danışıqlarından bezib. Bu danışıqlar 25 ildən artıqdır davam edir, nəticə isə yoxdur. Bu müddətdə Azərbaycan ərazisinin 1 metri belə, azad edilməyib. Halbuki, bu məsələdə beynəlxalq hüquq da Bakının tərəfindədir.
Ermənistan istisna olmaqla, dünyanın bütün ölkələri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Qondarma «DQR»i isə nəinki dünyanın heç bir dövləti, Ermənistanın özü belə, tanımır. Üstəlik, BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələri, həmçinin BMT Baş Assambleyasının qətnamələri və s. Həmin sənədlərdə erməni silahlı birləşmələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərindən çıxmasının vacibliyi birmənalı şəkildə tələb olunur. Lakin İrəvan 25 ildən artıqdır bu sənədlərə məhəl qoymur. Bütün bu amillər, şübhəsiz ki, Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi əməliyyatların bərpasını zəruri edirdi.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanın hazırkı rəhbərliyi bir sıra bəyanatları və addımları ilə münaqişənin sülh yolu ilə həllinə dair danışıqları tam anlamsız etmişdi. Bu yerdə onların iyulda Tovuz istiqamətində əl atdıqları təxribat da yada düşür. O vaxt Ermənistan tərəfi hücumu artıq Qarabağdan uzaqda, tam fərqli istiqamətdə təşkil etmişdi. Bu, münaqişəyə üçüncü tərəfin, o cümlədən Ermənistanın üzv olduğu KTMT-nin cəlbi cəhdi idi. Bütün bu amilləri nəzərə alsaq, ortaya bir sual çıxırdı: Ermənistanla Azərbaycan arasında hərbi qarşıdurmanın növbəti mərhələsi nə vaxt başlayacaq? Bu sualın cavabı artıq aydındır.
- Siz baş verənləri Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəb və nəticələrini detallı şəkildə bilən siyasətçi kimi danışırsınız. Bəs, Ukrayna ictimaiyyəti, orta statistik Ukrayna vətəndaşları bu haqda nə bilir?
- Ümumilikdə, onlar Ermənistanla Azərbaycan arasında uzun illərdir ərazi mübahisəsinin yaşandığından xəbərdardırlar. Lakin münaqişənin detalları vətəndaşlara o qədər də aydın deyildi. Son hadisələr Ukrayna KİV-də, o cümlədən telekanallarda ətraflı işıqlandırılır və bu, şübhəsiz ki, ukraynalıların münaqişənin məğzi, səbəbləri və nəticələri haqda daha ətraflı məlumat almasına yol açıb. Üstəlik, Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski və xarici işlər naziri Dmitri Kulebanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə dəstək bəyanatları da oldu.
Nəhayət, təvazökarlıqdan kənar da olsa deyim ki, mənim Azərbaycana dəstəklə bağlı Xarici İşlər Nazirliyimizin də reaksiya verdiyi çıxışımdan sonra ukraynalılar Dağlıq Qarabağ münaqişəsində işğalçının və qurbanın kim olduğuna dair detallı məlumat aldılar.
- Ermənistanla münaqişədə Azərbaycanı Ukrayna cəmiyyəti tam olaraq dəstəkləyirmi?
- Bu suala cavab verərkən anlamaq lazımdır ki, Ukraynada böyük, çox nüfuzlu erməni diasporu da var. Onların nümayəndələri ölkədə yüksək vəzifələr tutur, Ukrayna rəhbərliyində belə, təmsil olunurlar. Erməni diasporunun nəhəng kapitala, geniş ətrafa malik nümayəndələri var. Həmin şəxslərin siyasətçilər, ekspertlər, jurnalistlər arasında da dostları çoxdur. Buraya Ali Radada Ermənistanla parlamentlərarası dostluq qrupunun üzvləri olan deputatları da əlavə edək. Təbii ki, onların hamısı Ukrayna ictimaiyyətinə öz baxışlarını yeritməyə çalışırlar. Lakin fikrimcə, ukraynalıların əksəriyyəti, əlbəttə ki, Azərbaycanın tərəfindədir.
- Çoxları «Müxalif Platforma – Həyat Uğrunda» partiyasından olan deputat İlya Kivanın bu yaxınlarda etdiyi videomüraciəti qalmaqal və təxribat kimi qiymətləndirir. O, müharibənin «Türkiyə ilə Ermənistan arasında getdiyini» deyib, pravoslav xristianları «xristian və müsəlman dünyası arasında minilliklərdir davam edən qarşıdurmaya qoşulmağa», Ermənistana kömək etməyə çağırıb. Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyi artıq bu məsələ ilə bağlı Ali Radanın sədri Dmitri Razumkova müraciət edib…
- Çox əminəm ki, cənab Razumkov Azərbaycan səfirliyinin müraciətinə reaksiya verəcək. Mütləq. Ukraynada «Xalq deputatının statusu haqqında» qanun var. Həmin qanuna görə, deputat öz şəxsi fikrini söyləyə bilər. İlya Kivanın dedikləri fərqli məsələdir. Əksər ekspertlərin, siyasətçi və deputatların fikrincə, onun çıxışında dinlərarası və millətlərarası ədavətə çağırış elementləri var. Bu, yolverilməzdir. Bu, təkcə, mənim fikrim deyil. «Xalqın xidmətçisi» fraksiyasından olan deputatların çoxu belə düşünür.
Deputat Kivanın mövqeyi Ukraynanın rəsmi mövqeyindən fərqlənir. Kiyev Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini dəstəkləyir. Ola bilsin ki, müxalifətdə olan Kiva elə bu səbəbdən belə danışır. Lakin istənilən halda, sözləri seçərkən ehtiyatlı, diqqətli olmaq lazımdır.
- Ukraynada nüfuzlu erməni diasporunun olduğunu dediniz. Onun liderlərindən biri Ukraynanın daxili işlər naziri Arsen Avakovdur. Sizin Bakıya hərtərəfli yardım çağırışınıza cavab olaraq o, Kiyevin nə Azərbaycana, nə də Ermənistana hərbi yardım göstərəcəyini deyib. Avakovun səlahiyyətlərini aşdığını deyən ekspertlərlə razısınızmı?
- Onlarla razılaşmaya bilmərəm. Həqiqətən də, nə xalq tərəfindən seçilmiş deputat, nə xarici işlər, nə müdafiə naziri olan Avakov səlahiyyətlərini aşan bəyanat verib. Lakin sizin də doğru qeyd etdiyiniz kimi, o, Ukraynanın ən nüfuzlu ermənilərindən biridir. Bu, istənilən halda, Avakovun bu və ya digər məsələyə münasibətində özünü göstərir.
- Haqlı olaraq dediniz ki, Ukrayna prezident və XİN başçısı səviyyəsində bu münaqişədə Azərbaycana dəstəyini ifadə edib. Bunun səbəblərindən biri də Krım məsələsində Ermənistanın Kiyevə dəstək verməməsi ola bilərmi?
- Azərbaycanla Ukrayna hər zaman bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə açıq dəstək ifadə edib. Amma Krımın Rusiya tərəfindən qəsb olunmasından sonra biz, əlbəttə ki, ərazisinin 20%-i 25 ildən çoxdur işğal altında olan Azərbaycan xalqının ağrısını daha yaxşı anlamağa başlamışıq. Ermənistanın BMT, AŞPA və digər beynəlxalq qurumlarda Rusiyanın bu əməlinə dəstək verməsi də bizim Qarabağ münaqişəsinə münasibətimizə öz təsirini göstərib. Azərbaycan əsl sadiq dost kimi, hər zaman bizimlə eyni mövqedə olub, Krımın qəsbini hər zaman pisləyib. Bakı konkret və obyektiv mövqe sərgiləyir. Biz bunu başa dühür, qiymətləndirir və Ermənistana münaqişədə Azərbaycanı dəstəkləyirik.
- Ölkəmiz və xalqımız haqda çox ürəkdolusu danışırsınız…
- Ondan başlayaq ki, mənim mövqeyim beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Məhz beynəlxalq hüquqa əsasən, Azərbaycan işğala məruz qalmış ölkədir. Bunun əksinə nəsə söyləmək qeyri-obyektivlik olardı.
Bundan başqa, mən Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupu sədrinin müaviniyəm və bu, mənə xalqınızın problemləri, ümidlərilə daha detallı tanış olmaq imkanı yaradır. Mən çoxsaylı azərbaycanlılarla, o cümlədən Ukraynada yaşayan azərbaycanlılarla dostluğumla fəxr edirəm. Onların arasında Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun rəhbəri Hikmət Cavadov da var. O, böyük vətənpərvər, xalqını sevən şəxsdir.
Nəhayət, Azərbaycanda dəfələrlə olmuşam və bu üzdən, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin ədalətli həllinin sizinçün nə qədər əhəmiyyətli olduğunu yaxşı bilirəm. Bu, qaçqın və məcburi köçkün düşmüş 1 milyon insanın acısıdır. Bu, onların hər birinin doğma evlərinə, yurdlarına, əcdadlarının torpaqlarına qayıtmaq ümididir. Qarabağla bağlı mövqeyimi bütün bu ağrını, mütləq gerçəkləşəcək ümidi anlamağım formalaşdırıb.

Lyudmila MARCHENKO: "The majority of Ukrainians support Azerbaijan"
Lyudmila Marchenko is a deputy of the Verkhovna Rada from the Servant of the People parliamentary faction of the ruling party of Ukraine. She is the deputy chairman of the group for inter-parliamentary relations with Azerbaijan. In recent years, Marchenko has been actively defending the position of Kyiv on supporting the territorial integrity of Azerbaijan. Her recent statement on the need for Kyiv to provide military and humanitarian aid to Azerbaijan caused a wide resonance in Ukraine, especially among the Armenian community of the country.
“Mrs. Marchenko, as you know, on September 27, after another provocation from the Armenian side, the Azerbaijani army launched a counter-offensive operation. Was this development of events unexpected for you, a Ukrainian politician and deputy of the Verkhovna Rada (VR)?”
“No, it wasn’t. Azerbaijan is successfully conducting a counteroffensive on its sovereign territory, implementing the provisions of Art. 51 of the UN Charter, the right to individual self-defense and the protection of their territory from illegal foreign military presence. Protecting its territory, preserving its integrity is one of the main functions of the state. In addition, it is quite obvious that the Azerbaijani people are tired of senseless negotiations on a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict. These negotiations last more than a quarter of a century, but as a result not a single meter of Azerbaijani land was released, although the international law has been on the side of Azerbaijan.
“All countries of the world, with the exception of Armenia, recognize the territorial integrity of Azerbaijan. At the same time, the self-proclaimed Nagorno Karabakh Republic was not recognized by any state in the world, including Armenia. Plus, there are UN Security Council resolutions Nos. 822, 853, 874 and 884 and the UN General Assembly resolutions. They clearly state that the Armenian armed formations must leave the occupied territories of Azerbaijan. Armenia has been ignoring them for over a quarter of a century. All these factors undoubtedly made the resumption of hostilities between Azerbaijan and Armenia inevitable.
“Also, the current Armenian leadership has made a number of statements and steps that made the negotiation process on a peaceful settlement of the conflict meaningless. Let’s recall the July provocation of Armenia in the Tovuz district of Azerbaijan, which is not of Karabakh at all. It was an attempt to involve a third country in the conflict and even the CSTO. Taking these factors into account, only one question came to my mind: when will the new stage of military confrontation between Azerbaijan and Armenia begin? We can already see the answer to this question.”
“You are now speaking as a politician and a person who has thoroughly studied the causes and consequences of the Nagorno-Karabakh conflict. How aware is the Ukrainian society, the average citizen of Ukraine about the conflict?”
“In general, Ukrainians were aware that there is a long-standing territorial conflict between Azerbaijan and Armenia. The details of this conflict were not so well known to our citizens. But the latest events at the front, which are actively covered by the local media, including TV channels, certainly gave Ukrainians more specific information about the essence, causes and consequences of the conflict. Plus, there were statements by Ukrainian President Vladimir Zelensky and Ukrainian Foreign Minister Dmitry Kuleba about support for the territorial integrity of Azerbaijan. Finally, after my famous speech in support of Azerbaijan, which was commented on at the level of the Ministry of Foreign Affairs of our country, Ukrainians received detailed information about who is the occupying country in the Nagorno-Karabakh conflict, and who is the victim.”
“Does the entire Ukrainian society support Azerbaijan in its conflict with Armenia?”
“We should know that there is a huge and very influential Armenian diaspora living in Ukraine. Its representatives hold high positions in the leadership of our country, are owners of large capital and have a wide circle of acquaintances, including among Ukrainian politicians, experts, and journalists. There are also deputies of the Verkhovna Rada who are members of the inter-parliamentary friendship group with Armenia. Naturally, they all impose their point of view on the current situation between Azerbaijan and Armenia on the Ukrainian society. But the majority of Ukrainians, in my opinion, support Azerbaijan.”
“Many people call the recent video message of an MP from the Opposition Platform - For Life (OPSL) party, Ilya Kiva, scandalous and provocative. He announced the "war between Turkey and Armenia" with an appeal to Orthodox Christians "to join the millennial confrontation between the Christian and Muslim world" and provide assistance to Armenia. The Azerbaijani Embassy to Ukraine even addressed the Chairman of the Verkhovna Rada Dmitry Razumkov on this issue...”
“I strongly believe that Mr. Razumkov will definitely respond to the appeal received from the Azerbaijani embassy. Ukraine has a law On the status of members of parliament. According to the law, a deputy has the right to voice his personal opinion. Another thing is that the MP who voiced his position was Ilya Kiva. Most experts, politicians and deputies believe that his statement can incite interreligious and interethnic hatred. It is unacceptable. This opinion is shared not only by me, but also by many deputies from the Servant of the People faction. The position of Kiva is at odds with the official position of Ukraine, which supports the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan. Although, perhaps this is why Kiva, who is a representative of the political opposition, made such a statement. At the same time, he had to be more careful in his choice of words.”
“You mentioned the influence of the Armenian diaspora in Ukraine. One of its leaders is the Minister of Internal Affairs of Ukraine Arsen Avakov. In response to your statement about the possibility of providing comprehensive assistance to Baku, he said that Ukraine will not provide military assistance to Azerbaijan or Armenia. Do you agree with the opinion of experts who claim that Arsen Avakov exceeded his authority?”
- I cannot disagree with them. Indeed, he is not a member of the Verkhovna Rada, not the minister of foreign affairs or defense but he made a statement that was not within his terms of reference. But, as you rightly pointed out, Mr. Avakov is one of the most influential Armenians in Ukraine. And this can be seen in his attitude to certain issues.”
“You underlined that the Ukrainian president and foreign minister declared the support of their government to Azerbaijan in the conflict with Armenia. Is this connected, among other things, with the fact that Armenia did not support Ukraine in the Crimean issue?”
“Azerbaijan and Ukraine have always openly declared their mutual support for sovereignty and territorial integrity. But, of course, the annexation of Crimea by Russia led to the fact that we began to understand more the pain of the Azerbaijani people, 20% of whose territory has been under occupation for more than a quarter of a century. The fact that Armenia supported these actions of Russia in the UN, PACE and other international organizations also left an indelible mark on our position on the Karabakh conflict. Azerbaijan, as a true and devoted friend, has always acted from the same positions with us, condemning the annexation of Crimea. You are taking an honest, objective attitude. We remember and appreciate this, supporting Azerbaijan in its conflict with Armenia.”
“You speak with great warmth about our country and our people...”
“In fact, my position is based on international law, which also shows that Azerbaijan is a victim of the occupation. To say something contrary to this would be biased. In addition, I am the deputy co-chairman of the group for inter-parliamentary relations with  Azerbaijan, which gives me a chance to get to know the details of problems and hopes of your people. I am proud of my friendship with many Azerbaijanis, including those living in Ukraine. Among them I would like to mention the head of the United Diaspora of Azerbaijanis in Ukraine, Hikmet Javadov. He is a great patriot of his country, his people. Finally, I have been to Azerbaijan more than once and therefore I understand perfectly how important a just solution to the Karabakh conflict is for your people. This is a great pain for thousands of Azerbaijani refugees and internally displaced persons. I know that they cherish a great hope to return to their homes, to the lands of their ancestors. Understanding all this pain and hopes, which will certainly come true, explains my position on the Karabakh issue.”