Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev sərbəst güləş üzrə millinin baş məşqçisi təyin olunub
Güləş üzrə Azərbaycan millisində dəyişiklik var. Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev sərbəst güləş üzrə yığmanın baş məşqçisi təyin olunub. O, yeni vəzifədə Zəlimxan Hüseynovu əvəzləyib.
Namiq Abdullayevin vaxtilə lideri olduğu milli komandaya baş məşqçi kimi qayıdışı gözlənilməz olub. Karyerasını başa vurandan sonra Azərbaycan Güləş Federasiyasında vitse-prezident işləyən tanınmış güləşçinin çətin dönəmdə baş məşqçi işləməyə razılaşması maraqlı məqamları ortaya çıxarıb. Güləş yığması nadir komandalardan biridir ki, orada bəzən qazanılan 2-3 medal qənaətbəxş hesab edilmir. Daim məşqçi təzyiq altında olur. Yaranan suallara cavab tapmaq üçün “Region plus” Namiq Abdullayevin özü ilə görüşmək qərarına gəlib.
- Təyinatınızla bağlı sizi təbrik edirik. Yəqin, razılaşarsınız, bir az gözlənilməz oldu.
- Milli komandada baş məşqçi işləmək böyük şərəfdir. Bu etimada görə rəhbərliyə minnətdaram. Daha əvvəl yeniyetmə və gənclər üzrə yığmalarda çalışmışam. Son vaxtlaradək isə aşağı çəkilərə nəzarət edirdim. Yəni daim millinin yanında olmuşam. Millidə yeni deyiləm. Sabiq güləşçi olmur, biz daim komandanın nəticələriylə maraqlanmışıq.
- Məşqçi Namiq Abdullayevin yığmanın lider güləşçisindən fərqi nədədir?
- Sərbəst güləş millisində baş məşqçi olmaq böyük məsuliyyətdir. Bilirsiniz ki, bu komanda daim Azərbaycanı sevindirib. Mötəbər yarışlardan ölkəmizə medallar gətirib. Baş məşqçi kimi yüksək səviyyəni qorumağa çalışmalıyam. Eyni zamanda 2021-ci ildə Tokioda Yay Olimpiya Oyunları keçiriləcək. Ən böyük sınağımız məhz olimpiadada olacaq. Güləşçilərimiz daim nüfuzlu yarışlarda yüksək nəticələr qazanıb. Əvvəllər güləşçilərimizə qarşı haqsızlıqlar çox olurdu. Amma artıq 15 ilə yaxındır ki, belə hallar təkrarlanmır. Bu da federasiyamızın prezident əvəzi – Namiq Əliyevin Dünya Güləş Birliyində büro üzvü olmasından irəli gəlir. Ötənilki dünya çempionatında güləşçimiz Hacı Əliyevə göstərilən qırmızı vərəqənin ləğvi bunun nəticəsidir.
- Məşqçilik sizin üçün yeni deyil?
- Tamamilə doğrudur. Federasiyada vitse-prezident kimi çalışdığımdan regionlar üzrə güləşin inkişafına diqqət edirdim. Son aylar isə yığmanın məşqlərində iştirak etməklə güləşçilərə kömək edirdim. Hər zaman cavanlara lazımi məsləhətləri vermişəm. Sabiq baş məşqçi Zəlimxan Hüseynov pandemiyaya görə Bakıya qayıda bilmədiyindən güləşçilərin məşqlərinə nəzarət edirdim. Bu mənada yeni işə təyin olunmamışam.
- Sizin dövrünüzlə indiki güləşin fərqli cəhətlərini deyə bilərsiniz...
- Güləşdə qaydaların dəyişməsini qeyd etməliyəm. Qaydalar dəyişəndə idmançılar üçün çətinlik yaranır. Bu zaman hazırlıq prosesi dəyişir. Güləşin inkişafı daha çox ölkəni əhatə edib. Hazırda bütün ölkələrdə güləş inkişafdadır. Ona görə yarışlarda zəif idmançıyla rastlaşmaq mümkün deyil. Azərbaycan güləşçilərinə qarşı bütün idmançılar ikiqat əzmkarlıqla çıxış edir. İndi bütün yarışlara favorit qismində qatılırıq. Ona görə bizə qarşı xüsusi hazırlaşırlar.
- Baş məşqçi kimi Olimpiya Oyunlarına qazanılan lisenziyaların sayı, yəqin ki, sizi razı sala bilməz..
- Əlbəttə, razı salmır. Sərbəst güləşçilərimiz Tokio Olimpiadasına cəmi bir lisenziya əldə edib. Bu 97 kq-da çıxış edən olimpiya çempionumuz Şərif Şərifovun aktivindədir. Lakin olimpiadaya vaxt var. Biz mümkün qədər lisenziyalarımızın sayını artırmalıyıq. Hazırda milli komandamız karantin qaydalarına uyğun olaraq məşqləri davam etdirir. Məşqlərdə bütün qaydalara əməl edilir. Amma məşq yarışı əvəz etmir. Yarışda olan həyəcan, təcrübəni məşqdə yaşamaq mümkün deyil. Sözsüz, koronavirus bütün idman növləri kimi güləşə də təsirsiz ötüşməyib. Bununla belə, əsas sağlamlıqdır. Biz gərək sağlamlığımıza diqqət edək. Sonra idman barədə düşünək.
- Milli komandada dəyişiklik olacaq?
- Sərbəst güləş üzrə Azərbaycan millisi dünyanın ən güclü komandaları sırasındadır. Bizim heyətdə çoxlu sayda titullu pəhləvanlar var. Sadəcə bu güclü heyəti hazırlaşdırmaq lazımdır. Güləşdə heyətlə bağlı dəyişiklik, adətən, olimpiadadan sonra baş verir. Biz indi Tokio Olimpiadası ərəfəsində ciddi dəyişiklik edə bilmərik. Olimpiya Oyunlarından sonra karyeralarını başa vuranlar olur. Onların yerinə gənclərdən ibarət komandadan yeni güləşçilər dəvət olunur. Hazırda hədəfimiz lisenziya sayını artırmaq və Tokio Olimpiadasına ən yaxşı səviyyədə çıxış etməkdir.
- Baş məşqçi kimi ilk yarışınız nə vaxta təsadüf edəcək?
- Pandemiyaya görə bütün yarışlar təxirə salınıb. Bu səbəbdən, lisenziya xarakterli yarışlarımız da keçirilməyib. Hazırda Dünya Güləş Birliyi dekabrda dünya çempionatını təşkil etməyi planlaşdırır. Dekabrda Serbiyanın paytaxtı Belqradda planetin ən güclü güləşçiləri mübarizə aparacaq. Orada həm də olimpiadaya lisenziyalar öz sahiblərini tapacaqlar. Gərgin mübarizə gözlənilir.
- Baş məşqçinin işi hər zaman müzakirə edilir. Çox vaxt tənqid obyektinə çevrilir. Namiq Abdullayev tənqidlərə hazırdır?
- Güləşçilərimiz həmişə bizi qələbələrlə sevindirib. Güləş ölkəmizə indiyə qədər iştirak etdiyimiz bütün olimpiadalardan medalla qayıdıb. Bu bizim milli idman növümüzdür. Əlbəttə, tənqid olacaq, sağlam tənqid hər zaman işimizin xeyrinədir. Tənqid inkişafa dəstək olur. Azərbaycanda idmanın inkişafına dövlət tərəfindən diqqət və qayğı göstərilir. Hamıya məlumdur ki, idmanın inkişaf strategiyasının əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti, dövlət başçımız İlham Əliyev bütün idmançıları qayğıyla əhatələyib. Çempion idmançıların bütün sosial problemləri həll olunur. Belə şəraitin qarşılığından yüksək nəticələr göstərməyə borcluyuq. Baş məşqçi kimi hər bir güləşçimin uğur qazanması üçün çalışacam.
- Köməkçiləriniz məlumdur?
- Böyük məşqçi Zəlimxan Hüseynov, məşqçi isə Arif Abdullayevdir. Hüseynov hazırda Dağıstandakı güləşçilərlə birgədir. Razılıq əldə etsək, o, komandada qala bilər. Son qərarı federasiya rəhbərliyi verəcək.
- Sərbəst güləşdə olimpiya çempionu olmusunuz. Üç dəfə böyüklər arasında Avropa Çempionatında qızıl medala layiq görülmüsünüz. İndi baş məşqçi kimi olimpiya çempionu yetişdirmək mümkündürmü?
- Zamana ehtiyac var. Məşqçi kimi işimi yarışda göstərməyə çalışacam. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan millisi adi komanda deyil. Bizim millimizdə titullu idmançılar çoxdur. Ona görə bu komandada baş məşqçi olmaq məsuliyyətdir, həm də qürurludur.

Олимпийский чемпион Намик Абдуллаев назначен главным тренером сборной Азербайджана по вольной борьбе
В сборной Азербайджана по борьбе произошли изменения. Неожиданно для многих олимпийский чемпион Намик Абдуллаев назначен главным тренером сборной по вольной борьбе. Он заменил на этом посту Залимхана Гусейнова.
По завершении спортивной карьеры бывший лидер сборной занимал пост вице-президента Федерации борьбы Азербайджана. В нелегкое для родной команды время Н.Абдуллаев согласился возглавить ее, что обнадежило спортивную общественность. Борьба - традиционно развитый вид спорта в Азербайджане, и пара-тройка золотых наград того или иного турнира не воспринимается как удовлетворительный результат. Потому и с тренера спрос повышенный. Справится ли известный спортсмен с новой миссией, какие у него планы по возрождению былой славы, а также о много другом мы и поговорили с Намиком АБДУЛЛАЕВЫМ.
- Поздравляем вас с назначением. Согласитесь, это было неожиданно.
- Быть главным тренером сборной - большая честь. Благодарен руководству за оказанное доверие. В свое время я работал с юниорской и молодежной сборными. А в последнее время курировал легкие весовые категории. То есть постоянно был рядом со сборной. Здесь я не новичок. Бывших борцов не бывает, мы постоянно интересуемся результатами команды.
- Каковы ощущения лидера сборной на посту главного тренера своей команды?
- Знаете, эта команда всегда радовала Азербайджан. Она возвращалась на родину с медалями со всех авторитетных соревнований, в том числе и Олимпиад. Я должен суметь сохранить этот высокий уровень на посту главного тренера. В 2021 году состоятся летние Олимпийские игры в Токио. Именно Олимпиада станет для нас главным испытанием. Раньше с нашими борцами часто поступали несправедливо. Но вот уже почти 15 лет такое не повторяется. Это произошло благодаря тому, что исполняющий обязанности президента нашей федерации Намик Алиев является членом Бюро Объединенного мира борьбы (UWW). Это способствовало также и аннулированию несправедливо предъявленной нашему борцу Гаджи Алиеву на прошлогоднем чемпионате мира красной карточки.
- В целом быть тренером для вас не в новинку…
- Совершенно верно. Работая вице-президентом в федерации, следил за развитием борьбы по регионам. А в последние месяцы помогал борцам, участвуя в тренировках сборной. Всегда давал необходимые советы молодым. Контролировал тренировки борцов, так как бывший главный тренер Залимхан Гусейнов не мог вернуться в Баку из-за пандемии. В этом плане данная работа для меня не нова.
- Можете ли указать отличительные стороны борьбы вашего периода и современности?
- Надо отметить изменение правил в борьбе. Изменение правил создает трудности для борцов. Меняется процесс подготовки. Развитие борьбы охватило многие страны. Сейчас она везде на подъеме. Поэтому в соревнованиях нет слабых спортсменов. Против азербайджанских борцов все спортсмены выступают с удвоенной силой. Мы участвуем во всех соревнованиях в качестве фаворитов. Поэтому и готовятся против нас по-особому.
- Вряд ли вас как главного тренера удовлетворяет количество завоеванных на Олимпийские игры лицензий?..
- Конечно, не удовлетворяет. Наши борцы-«вольники» завоевали на Олимпиаду в Токио всего одну лицензию. Она в активе нашего олимпийского чемпиона Шарифа Шарифова, выступающего в категории 97 кг. Но время у нас еще есть. Необходимо завоевать как можно больше лицензий. В данный момент сборная продолжает тренировки в соответствии с правилами карантина. Однако тренировка не может заменить соревнование. Здесь нет тех ощущений, которые бывают на соревнованиях. На тренировках не приобрести того опыта, который зарабатываешь на турнирах. Безусловно, коронавирус затронул все виды спорта, в том числе и борьбу. Но для нас главное - здоровье.
- Будут ли изменения в сборной?
- Сборная Азербайджана по вольной борьбе входит в ряд сильнейших в мире. В нашем составе много титулованных спортсменов. В борьбе изменения в составе происходят, как правило, после Олимпиады. Мы не можем произвести серьезные изменения в составе в преддверии Олимпиады в Токио. Некоторые после Олимпийских игр завершают спортивную карьеру. Вместо них приглашаются новые борцы из молодежной команды. Сегодня наша главная цель - увеличить количество лицензий и выступить на Олимпиаде в Токио на самом высоком уровне.
- Когда состоится первое ваше соревнование в качестве главного тренера?
- Все соревнования отложены по причине пандемии. По той же причине не проведены также и соревнования лицензионного характера. Сейчас UWW планирует провести в декабре чемпионат мира. Сильнейшие борцы планеты будут бороться в Белграде. Там же обретут своих хозяев и олимпийские лицензии. Ожидается напряженная борьба.
- Работа главного тренера всегда является предметом обсуждений, критики. Готов ли Намик Абдуллаев к этому?
- Конечно, будет и критика. Здоровая критика всегда на пользу дела. Она стимулирует развитие. В Азербайджане государство пристально следит за развитием спорта и поддерживает его. Общеизвестно, что основа развития спорта была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым. Президент Национального олимпийского комитета, глава нашего государства Ильхам Алиев окружил заботой всех спортсменов. Решаются все социальные проблемы спортсменов-чемпионов. В ответ на такие условия мы просто обязаны добиваться высоких результатов. В качестве главного тренера буду стараться ради успеха каждого борца.
- Известны ли ваши помощники?
- Старший тренер - Залимхан Гусейнов, а тренер - Ариф Абдуллаев. В данный момент Гусейнов вместе с нашими борцами в Дагестане. Если придем к согласию, он может остаться в команде. Окончательное решение за руководством федерации.