Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev sərbəst güləş üzrə millinin baş məşqçisi təyin olunub
Güləş üzrə Azərbaycan millisində dəyişiklik var. Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev sərbəst güləş üzrə yığmanın baş məşqçisi təyin olunub. O, yeni vəzifədə Zəlimxan Hüseynovu əvəzləyib.
Namiq Abdullayevin vaxtilə lideri olduğu milli komandaya baş məşqçi kimi qayıdışı gözlənilməz olub. Karyerasını başa vurandan sonra Azərbaycan Güləş Federasiyasında vitse-prezident işləyən tanınmış güləşçinin çətin dönəmdə baş məşqçi işləməyə razılaşması maraqlı məqamları ortaya çıxarıb. Güləş yığması nadir komandalardan biridir ki, orada bəzən qazanılan 2-3 medal qənaətbəxş hesab edilmir. Daim məşqçi təzyiq altında olur. Yaranan suallara cavab tapmaq üçün “Region plus” Namiq Abdullayevin özü ilə görüşmək qərarına gəlib.
- Təyinatınızla bağlı sizi təbrik edirik. Yəqin, razılaşarsınız, bir az gözlənilməz oldu.
- Milli komandada baş məşqçi işləmək böyük şərəfdir. Bu etimada görə rəhbərliyə minnətdaram. Daha əvvəl yeniyetmə və gənclər üzrə yığmalarda çalışmışam. Son vaxtlaradək isə aşağı çəkilərə nəzarət edirdim. Yəni daim millinin yanında olmuşam. Millidə yeni deyiləm. Sabiq güləşçi olmur, biz daim komandanın nəticələriylə maraqlanmışıq.
- Məşqçi Namiq Abdullayevin yığmanın lider güləşçisindən fərqi nədədir?
- Sərbəst güləş millisində baş məşqçi olmaq böyük məsuliyyətdir. Bilirsiniz ki, bu komanda daim Azərbaycanı sevindirib. Mötəbər yarışlardan ölkəmizə medallar gətirib. Baş məşqçi kimi yüksək səviyyəni qorumağa çalışmalıyam. Eyni zamanda 2021-ci ildə Tokioda Yay Olimpiya Oyunları keçiriləcək. Ən böyük sınağımız məhz olimpiadada olacaq. Güləşçilərimiz daim nüfuzlu yarışlarda yüksək nəticələr qazanıb. Əvvəllər güləşçilərimizə qarşı haqsızlıqlar çox olurdu. Amma artıq 15 ilə yaxındır ki, belə hallar təkrarlanmır. Bu da federasiyamızın prezident əvəzi – Namiq Əliyevin Dünya Güləş Birliyində büro üzvü olmasından irəli gəlir. Ötənilki dünya çempionatında güləşçimiz Hacı Əliyevə göstərilən qırmızı vərəqənin ləğvi bunun nəticəsidir.
- Məşqçilik sizin üçün yeni deyil?
- Tamamilə doğrudur. Federasiyada vitse-prezident kimi çalışdığımdan regionlar üzrə güləşin inkişafına diqqət edirdim. Son aylar isə yığmanın məşqlərində iştirak etməklə güləşçilərə kömək edirdim. Hər zaman cavanlara lazımi məsləhətləri vermişəm. Sabiq baş məşqçi Zəlimxan Hüseynov pandemiyaya görə Bakıya qayıda bilmədiyindən güləşçilərin məşqlərinə nəzarət edirdim. Bu mənada yeni işə təyin olunmamışam.
- Sizin dövrünüzlə indiki güləşin fərqli cəhətlərini deyə bilərsiniz...
- Güləşdə qaydaların dəyişməsini qeyd etməliyəm. Qaydalar dəyişəndə idmançılar üçün çətinlik yaranır. Bu zaman hazırlıq prosesi dəyişir. Güləşin inkişafı daha çox ölkəni əhatə edib. Hazırda bütün ölkələrdə güləş inkişafdadır. Ona görə yarışlarda zəif idmançıyla rastlaşmaq mümkün deyil. Azərbaycan güləşçilərinə qarşı bütün idmançılar ikiqat əzmkarlıqla çıxış edir. İndi bütün yarışlara favorit qismində qatılırıq. Ona görə bizə qarşı xüsusi hazırlaşırlar.
- Baş məşqçi kimi Olimpiya Oyunlarına qazanılan lisenziyaların sayı, yəqin ki, sizi razı sala bilməz..
- Əlbəttə, razı salmır. Sərbəst güləşçilərimiz Tokio Olimpiadasına cəmi bir lisenziya əldə edib. Bu 97 kq-da çıxış edən olimpiya çempionumuz Şərif Şərifovun aktivindədir. Lakin olimpiadaya vaxt var. Biz mümkün qədər lisenziyalarımızın sayını artırmalıyıq. Hazırda milli komandamız karantin qaydalarına uyğun olaraq məşqləri davam etdirir. Məşqlərdə bütün qaydalara əməl edilir. Amma məşq yarışı əvəz etmir. Yarışda olan həyəcan, təcrübəni məşqdə yaşamaq mümkün deyil. Sözsüz, koronavirus bütün idman növləri kimi güləşə də təsirsiz ötüşməyib. Bununla belə, əsas sağlamlıqdır. Biz gərək sağlamlığımıza diqqət edək. Sonra idman barədə düşünək.
- Milli komandada dəyişiklik olacaq?
- Sərbəst güləş üzrə Azərbaycan millisi dünyanın ən güclü komandaları sırasındadır. Bizim heyətdə çoxlu sayda titullu pəhləvanlar var. Sadəcə bu güclü heyəti hazırlaşdırmaq lazımdır. Güləşdə heyətlə bağlı dəyişiklik, adətən, olimpiadadan sonra baş verir. Biz indi Tokio Olimpiadası ərəfəsində ciddi dəyişiklik edə bilmərik. Olimpiya Oyunlarından sonra karyeralarını başa vuranlar olur. Onların yerinə gənclərdən ibarət komandadan yeni güləşçilər dəvət olunur. Hazırda hədəfimiz lisenziya sayını artırmaq və Tokio Olimpiadasına ən yaxşı səviyyədə çıxış etməkdir.
- Baş məşqçi kimi ilk yarışınız nə vaxta təsadüf edəcək?
- Pandemiyaya görə bütün yarışlar təxirə salınıb. Bu səbəbdən, lisenziya xarakterli yarışlarımız da keçirilməyib. Hazırda Dünya Güləş Birliyi dekabrda dünya çempionatını təşkil etməyi planlaşdırır. Dekabrda Serbiyanın paytaxtı Belqradda planetin ən güclü güləşçiləri mübarizə aparacaq. Orada həm də olimpiadaya lisenziyalar öz sahiblərini tapacaqlar. Gərgin mübarizə gözlənilir.
- Baş məşqçinin işi hər zaman müzakirə edilir. Çox vaxt tənqid obyektinə çevrilir. Namiq Abdullayev tənqidlərə hazırdır?
- Güləşçilərimiz həmişə bizi qələbələrlə sevindirib. Güləş ölkəmizə indiyə qədər iştirak etdiyimiz bütün olimpiadalardan medalla qayıdıb. Bu bizim milli idman növümüzdür. Əlbəttə, tənqid olacaq, sağlam tənqid hər zaman işimizin xeyrinədir. Tənqid inkişafa dəstək olur. Azərbaycanda idmanın inkişafına dövlət tərəfindən diqqət və qayğı göstərilir. Hamıya məlumdur ki, idmanın inkişaf strategiyasının əsası ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Milli Olimpiya Komitəsinin prezidenti, dövlət başçımız İlham Əliyev bütün idmançıları qayğıyla əhatələyib. Çempion idmançıların bütün sosial problemləri həll olunur. Belə şəraitin qarşılığından yüksək nəticələr göstərməyə borcluyuq. Baş məşqçi kimi hər bir güləşçimin uğur qazanması üçün çalışacam.
- Köməkçiləriniz məlumdur?
- Böyük məşqçi Zəlimxan Hüseynov, məşqçi isə Arif Abdullayevdir. Hüseynov hazırda Dağıstandakı güləşçilərlə birgədir. Razılıq əldə etsək, o, komandada qala bilər. Son qərarı federasiya rəhbərliyi verəcək.
- Sərbəst güləşdə olimpiya çempionu olmusunuz. Üç dəfə böyüklər arasında Avropa Çempionatında qızıl medala layiq görülmüsünüz. İndi baş məşqçi kimi olimpiya çempionu yetişdirmək mümkündürmü?
- Zamana ehtiyac var. Məşqçi kimi işimi yarışda göstərməyə çalışacam. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, Azərbaycan millisi adi komanda deyil. Bizim millimizdə titullu idmançılar çoxdur. Ona görə bu komandada baş məşqçi olmaq məsuliyyətdir, həm də qürurludur.

RETURN OF THE LEADER
There have been changes in the Azerbaijani wrestling team. Olympic champion Namig Abdullayev’s appointment as the head coach of the national freestyle wrestling team was unexpected for many. He replaced Zalimkhan Huseynov.
At the end of his sports career, the former leader of the national team served as vice president of the Azerbaijan Wrestling Federation. N.Abdullaev agreed to lead the team in a difficult period, hence encouraging the entire sports community of Azerbaijan.
Wrestling is a traditional and a serious type of sport in Azerbaijan, meaning that two or three gold medals in various tournaments are often not considered a satisfactory result. Therefore, the demand on the coach is high. Will the famous athlete be able to fulfill the new mission successfully? What are his plans for the revival of the former glory of the national team?… We asked these and many other questions to Mr. Abdullayev himself.
“Congratulations on your appointment! It was unexpected indeed...”
“It is a great honor for me to be the head coach of the national team. I am grateful to the administration for their trust. I have worked with the junior and youth teams of Azerbaijan before. And lately I have supervised the development of athletes in light weight categories. That is, I have always been near the national team. It’s not something new to me. There are no former wrestlers, we are constantly interested in the team's results.”
“What does the leader of the national team feel as a head coach?”
“You know, this team has always made Azerbaijan happy. Our athletes always returned with medals from all prestigious competitions, including the Olympic games. I think I can keep the bar as high as before as a head coach. The 2021 Summer Olympics will be held in Tokyo. It is going to be the main test for our team. Previously, our wrestlers were often treated unfairly. But this has not been the case for almost 15 years, because the acting president of our federation, Namig Aliyev, is a member of the bureau of the United World Wrestling (UWW). This also helped to revoke the red card unfairly issued to our wrestler Haji Aliyev at the last world championship.”
“I think coaching is not something new to you, is it?”
“That’s right. Working as vice-president of the federation, I was responsible for the development of wrestling in the districts of our republic. In recent months, I helped our wrestlers by getting involved in the training of the national team. I always give the necessary advice to the young athletes. I supervised the training of the wrestlers, since the former head coach Zalimkhan Huseynov could not return to Baku due to the pandemic. In this context, the job is not new to me.”
“Can you point out the distinctive aspects of wrestling between your period and the present?”
“Firstly, the rules have changed, which created difficulties for the wrestlers. The training process is changing. Wrestling is experiencing an unprecedented rise throughout the world. That’s why you cannot see weak athletes at competitions any more. All athletes wrestle double as powered against Azerbaijani wrestlers. In fact, we are favourites of all competitions. Therefore, our rivals are preparing against us in a special way.”
“It is unlikely that you, as a head coach, are satisfied with the number of licenses won for the Olympic Games...”
“Of course I’m not. Our freestyle wrestlers won only one license for the Tokyo Olympics. The only qualified member of the team is our Olympic champion Sharif Sharifov (97 kg). But we still have time. It is necessary to get as many licenses as possible. At the moment, the team continues training in line with the lockdown rules. However, training cannot replace competition. Feelings are completely different between the two. Training cannot give you the feeling and imperssions you get in tournaments. Of course, the coronavirus has affected all sports, including wrestling. But the most important thing for us is to remain healthy.”
“Can we expect any changes in the national team?”
“The national freestyle wrestling team of Azerbaijan is one of the strongest in the world. There are many titled athletes in our team. Usually, we change the composition of the team after the Olympic games. We cannot make major roster changes ahead of the Tokyo Olympics. Some of the athletes end their careers after the Games. And then we enroll new wrestlers from the youth team. Today, our main goal is to increase the number of licenses and ensure the best performance at the Tokyo Olympics.”
“When will your first competition as a head coach take place?”
“As you know, all competitions have been postponed due to the pandemic. For the same reason, licensed competitions were suspended either. UWW is planning to host the world championship in December. The strongest wrestlers of the planet will compete in Belgrade. Olympic licenses will also be awarded there. We expect a tense struggle in Europe.”
“Head coach always becomes a subject of discussions and criticism. Are you ready for this?”
“Of course, there will be criticism. Healthy criticism is always good for the cause. It stimulates development. The government of Azerbaijan closely monitors and supports the development of sports in the country. It is well known that it was the national leader Heydar Aliyev who launched the development of sports in Azerbaijan. His successor, President of the National Olympic Committee and the incumbent President of Azerbaijan Ilham Aliyev always cares about all of our athletes. All social problems of champions are being solved. In turn, our job is to achieve high results. As the head coach of the national team, I will try my best to ensure the successful performance of every wrestler in the team.”
“Do you know your assistants already?”
“The senior coach and coach are Zalimkhan Huseynov and Arif Abdullayev, respectively. Huseynov is currently in Daghestan together with our fighters. If we come to an agreement, he can stay in the team. The final decision will be made by the leadership of the federation.”