Çərşənbə axşamı, 07:57
Koronavirus pandemiyasına görə idman aləmində olan durğunluq tədricən azalır. Karantin dövründə ilk olaraq Beynəlxalq Cüdo Federasiyası beynəlxalq yarışları bərpa etmək barədə qərar qəbul etdi. Yeddi aylıq fasilədən sonra Macarıstan cüdo üzrə ən güclülərin yarışdığı lisenziya xarakterli “Böyük Dəbilqə” turnirinə ev sahibliyi etdi.
Səfərə 17 cüdoçuyla yollanan Azərbaycan milli komandası Vətənə üç medalla qayıtdı. Karantinlə bağlı yeddi ay yarışların keçirilmədiyini nəzərə alsaq, göstərilən nəticəni qənaətbəxş hesab etmək olar. Bu dəfə də milli komandamızda favoritlər ümidləri doğrultdu.
66 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Orxan Səfərov ilk görüşündə Niderland təmsilçisi İvo Verhorsterti məğlub edib. Ardınca gürcüstanlı Baqrati Niniaşvilidən üstün olub. Dörddə bir finalda Monqolustan təmsilçisi Erhembayar Battoqtoh ilə üz-üzə gəlib. Qarşılaşma Səfərovun qələbəsi ilə bitib. Təəssüf yarmfinalda qələbənin davamı gəlməyib. Rusiya təmsilçisi Yakub Şamilova uduzan Orxan Səfərov bununla finaldan kənarda qalıb, bürünc medal uğrunda mübarizə aparıb. Bürünc medal uğrunda görüşdə Özbəkistan təmsilçisi Sardor Nurillayevə qalib gələb idmançımız bürünc medala layiq görülüb. Cüdoçumuz qələbənin ardından əsgər salamı verməklə hazırda işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək uğrunda döyüş meydanında olan Azərbaycan Ordusuna ehtiramını bildirib.
Orxan Səfərov “Region plus”a açıqlamasında tatamidə əsgər salamı verməyin onlara qadağan olunduğunu söyləyib: “Fikrimiz o idi ki, hamımız medal qazanandan sonra əsgər salamı verək. Üçümüz də bunu etdik. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası, orada oturan hakimlər bizə işarə etmişdilər ki, əsgər salamı verməyək. Dedilər ki, tatami üzərində siyasət olmamalıdır. Amma bizim bir fikrimiz var idi: qalib gələk və əsgər salamı verək. Bizə güc və qüvvət verən də o idi.
Bürünc medaldan sonra lisenziya xallarım artdı. Olimpiya reytinqində 17-18-ci pillələrdəyəm. Bu isə birbaşa iştirak üçün kifayətdir. Mənimlə eyni çəkidə Nicat Şıxəlizadə də var. 2-3 pillə məndən irəlidədir. Hər çəki dərəcəsində ölkənin bir təmsilçisi olmalıdır. Qarşıda yarışlar var, çalışacağam ki, daha da irəli pillələrə keçim. Nicat mənim dostumdur, amma hamı istəyir ki, olimpiadada çıxış etsin. Kim güclüdürsə, o da Tokioya gedəcək”.
Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları verən nüfuzlu yarışda ən yüksək nəticə Rüstəm Orucovun adına yazıldı. 73 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Azərbaycan cüdoçusu bütün rəqiblərinə qalib gələrək qızıl medal qazanıb. Cüdoçumuz nüfuzlu yarışda Monqolustan, Bolqarıstan, Rusiya, İsveç təmsilçilərinə qalib gələrək finala çıxıb. R.Orucov qızıl medal uğrunda qarşılaşmada İsveçrə nümayəndəsi Nils Stampı məğlub edərək əsgər salamı verib. Beləliklə, cüdoçumuz Macarıstan yarışını fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində başa vurub.
Qələbəni Azərbaycan Ordusuna əsgər salamı göndərməklə qeyd edən olimpiya oyunlarının gümüş mükafatçısı medalı şəhidlərimizə həsr etdiyini söylədi: “Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Mən bu medalı şəhidlərimizə həsr edirəm. Burada qazandığım mükafatı əsgər və zabit qardaşlarımıza göndərəcəm. Qarabağ Azərbaycandır”! - deyə o bildirib. Məlumat üçün bildirək ki, “Böyük dəbilqə” yarışlarında qızıl medal qazanan idmançıya 5 min dollar pul mükafatı verilir. Bunlardan min dollar məşqçiyə, dörd min dollar isə idmançıya aid olunur.
Yarışın son günü komandamız daha bir medal qazanıb. Bu dəfə məşqçilərin ümidini 90 kq-da çıxış edən Məmmədəli Mehdiyev doğruldub. Yarışa 116 finaldan qoşulan Məmmədəli Mehdiyev ilk cəhdində Farux Bulekulovu (Qırğızıstan) məğlub edib. Ardınca həmyerlimiz Cesper Sminki (Hollandiya) mübarizədən kənarlaşdırıb. Mehdiyev 1/4 finalda rusiyalı Mixael İqolnikovla üz-üzə gəlib və rəqib mərhələ adlayıb. Təsəlliverici görüşdə Davlat Bobonovla qarşılaşan təmsilçimiz tatamidən qalib ayrılıb. O, 3-cü yer uğrunda qarşılaşmada Niderland nümayəndəsi Noel Van Endi məğlub edib və bununla, bürünc medala layiq görülüb. Komanda yoldaşları kimi Məmmədəli Mehdiyev də tatamini əsgər salamıyla tərk edib.
Ümumilikdə, 1 qızıl, 2 bürünc medal qazanan cüdoçuların çıxışını qənaətbəxş hesab etmək olar. 61 ölkədən 409 cüdoçunun mübarizə apardığı mötəbər "Böyük dəbilqə" turnirində qazanılan nəticələrlə yanaşı, cüdoçular həm də lisenziya xallarının sayını artırdı. 14 cüdoçunun yarışda mükafatsız qalmasını normal qarşılamaq lazımdır. Çünki “Böyük dəbilqə” turniri rəqabətin səviyyəsinə görə “kiçik Avropa Çempionatı” adlandırılır. Güclü rəqabətə görə əksər iştirakçı ölkələr, ümumiyyətlə, yarışda medal üzünə həsrət qalır.
Orxan Səfərov, Rüstəm Orucov və Məmmədəli Mehdiyev Tokio Olimpiadası yolunda mühüm lisenziya xalları qazandılar. Digər idmançılarımıza gəlincə kişilər arasında Kəramət Hüseynov, Davud Məmmədsoy (hər ikisi 60 kq), Nicat Şıxəlizadə, Telman Vəliyev (hər ikisi 73 kq), Hidayət Heydərov, Murad Fətiyev (hər ikisi 81 kq), Rüfət İsmayılov (90 kq), Elmar Qasımov, Zelim Kotsoyev (hər ikisi 100 kq), Uşangi Kokauri və Camal Feyziyev (+100 kq) ümidləri doğrultmayıb. Qadınların yarışında çıxış edən Aişə Qurbanlı, Leyla Əliyeva (hər ikisi 48 kq) və Gültac Məmmədəliyeva (52 kq) da Vətənə medalsız qayıdıb. Dünya çempionatında 5-ci yeri tutan Kəramət Hüseynov, təcrübəli Nicat Şıxəlizadə, Avropa çempionu Hidayət Heydərov, Murad Fətiyev eləcə də Dünya çempionatının gümüş mükafatçısı Uşangi Kokaurinin medal qazana bilməməsi təəssüf doğurur. Qaydalar dəyişəndən sonra cüdo idman növündə bütün idmançılardan medal tələb etmək peşəkar düşüncədən kənardır. Heç bir mötəbər yarışda heyətdəki bütün təmsilçilər medal qazana bilməz.
Cüdoçularımızı daha bir ciddi sınaq noyabrda gözləyir. Noyabrın 19-21-də Çexiyanın Praqa şəhərində cüdo üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Həmin yarışda qitənin ən güclü cüdoçuları təmsil olunacaq. Qeyd edək ki, qitə birinciliyində 50 ölkənin iştirakı gözlənilir.

NO MORE SILENCE DURING THE LOCKDOWN
The stagnation in the world of sports due to the coronavirus pandemic is gradually fading away. The first decision to resume international competitions was made by the International Judo Federation. After a seven-month break, Hungary hosted the licensed Grand Slam tournament.
The national team of Azerbaijan consisting of 17 judokas returned home with three medals. Given the suspension of any competition due to the lockdown, the result can be considered satisfactory with the favorites of the national team meeting the expectations of their fans.
Orkhan Safarov (66 kg) defeated the representative of the Netherlands Ivo Verhostert in the first round. Then he defeated Bagrati Niniashvili of Georgia. In the quarterfinals, O. Safarov won the match with the Mongolian wrestler Erkhembayar Battogtokh. The victorious march of the Azerbaijani judoka was interrupted in the semifinals by the Russian athlete Yakub Shamilov. Orkhan took the third place. He won the bronze medal by defeating Sardor Nurillayev of Uzbekistan. With a military salutation at the end of the fight, O. Safarov thus expressed solidarity with the Azerbaijani soldiers liberating the occupied lands in Karabakh.
In his interview, O. Safarov said that, despite the bans, Azerbaijani athletes saluted the soldiers of the Azerbaijani army. “All three of us did it. The judges of the International Judo Federation hinted us to refrain from doing this. They said there should be no politics on the tatami. But we had only one thought: to win and to show a military salute. This is what encouraged us,” Azerbaijani judokas said.
O. Safarov said that after winning the bronze medal, he had more licensed points sharing 17th-18th places in the Olympic ranking. “This is enough to qualify for the Games. Nijat Shikhalizade competes in the same weight category. He is ahead of me by 2-3 positions. A country can be represented by one athlete in each weight category. There are several competitions ahead, and I will try to accomplish even higher results. Nijat is my friend, but everyone wants to compete in the Olympic Games. The stronger of us will go to Tokyo,” Safarov said.
Rustam Orujev (73 kg) achieved the highest result of the prestigious competition–the gold medal. After defeating the representatives of Mongolia, Bulgaria, Russia and Sweden, the Azerbaijani judoka defeated the Swiss athlete Niels Stump in the final bout.
By saluting in a military manner, R. Orujev dedicated his victory to the fallen heroes of Azerbaijan. “This medal is for our martyrs. I will transfer the money I earned here to my fellow soldiers and officers fighting in Karabakh. Karabakh is Azerbaijan!" A gold medalist of the Grand Slam competition is awarded a cash prize of $5,000, of which $1,000 is the share of the coach.
The Azerbaijani national team received another medal on the last day of the competition thanks to the performance of Mammadali Mehdiyev (90 kg), who joined the competition from the 1/16 finals by defeating Farrukh Bulekulov of Kyrgyzstan. Then he knocked out the Dutch athlete Jesper Sminky. In the quarterfinals, Mehdiyev had to defeat the Russian judoka Mikhail Igolnikov but failed. Having defeated Davlat Bobonov in a consolation bracket, Mehdiyev defeated another representative of the Netherlands, Noel Van Andy, in the fight for the third place and won a bronze medal. Like his teammates, Mammadali Mehdiyev also left the tatami by saluting his fans in a military manner.
Thus, the performance of Azerbaijani judokas at the Grand Slam tournament (409 judokas from 61 countries) can be considered satisfactory. Along with one gold and two bronze medals, thw national team also increased the number of licenses. It is normal that 14 judokas of the team did not get medals. After all, the Grand Slam tournament is considered a ‘small European championship’. Due to high level of competition, most countries are left without medals at all.
The following athletes of the national team did not meet the expectations: Keramet Huseynov and Davud Mammadsoy (60 kg), Nijat Shikhalizade and Telman Veliyev (73 kg), Hidayet Heydarov and Murad Fatiyev (81 kg), Rufat Ismayilov (90 kg), Elmar Gasimov and Zelim Kotsoev (100 kg), Usangi Kokauri and Jamal Feyziyev (+100 kg). Women judokas of the national team – Aisha Gurbanly and Leyla Aliyeva (48 kg), as well as Gultaj Mammadaliyeva (52 kg) also returned home without medals.
Our judokas are preparing for yet another serious test. On 19-21 November, Prague will host the European judo championship to be attended by the strongest athletes from 50 countries of the world.