Çərşənbə axşamı, 07:57
Koronavirus pandemiyasına görə idman aləmində olan durğunluq tədricən azalır. Karantin dövründə ilk olaraq Beynəlxalq Cüdo Federasiyası beynəlxalq yarışları bərpa etmək barədə qərar qəbul etdi. Yeddi aylıq fasilədən sonra Macarıstan cüdo üzrə ən güclülərin yarışdığı lisenziya xarakterli “Böyük Dəbilqə” turnirinə ev sahibliyi etdi.
Səfərə 17 cüdoçuyla yollanan Azərbaycan milli komandası Vətənə üç medalla qayıtdı. Karantinlə bağlı yeddi ay yarışların keçirilmədiyini nəzərə alsaq, göstərilən nəticəni qənaətbəxş hesab etmək olar. Bu dəfə də milli komandamızda favoritlər ümidləri doğrultdu.
66 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Orxan Səfərov ilk görüşündə Niderland təmsilçisi İvo Verhorsterti məğlub edib. Ardınca gürcüstanlı Baqrati Niniaşvilidən üstün olub. Dörddə bir finalda Monqolustan təmsilçisi Erhembayar Battoqtoh ilə üz-üzə gəlib. Qarşılaşma Səfərovun qələbəsi ilə bitib. Təəssüf yarmfinalda qələbənin davamı gəlməyib. Rusiya təmsilçisi Yakub Şamilova uduzan Orxan Səfərov bununla finaldan kənarda qalıb, bürünc medal uğrunda mübarizə aparıb. Bürünc medal uğrunda görüşdə Özbəkistan təmsilçisi Sardor Nurillayevə qalib gələb idmançımız bürünc medala layiq görülüb. Cüdoçumuz qələbənin ardından əsgər salamı verməklə hazırda işğal altında olan torpaqlarımızı azad etmək uğrunda döyüş meydanında olan Azərbaycan Ordusuna ehtiramını bildirib.
Orxan Səfərov “Region plus”a açıqlamasında tatamidə əsgər salamı verməyin onlara qadağan olunduğunu söyləyib: “Fikrimiz o idi ki, hamımız medal qazanandan sonra əsgər salamı verək. Üçümüz də bunu etdik. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası, orada oturan hakimlər bizə işarə etmişdilər ki, əsgər salamı verməyək. Dedilər ki, tatami üzərində siyasət olmamalıdır. Amma bizim bir fikrimiz var idi: qalib gələk və əsgər salamı verək. Bizə güc və qüvvət verən də o idi.
Bürünc medaldan sonra lisenziya xallarım artdı. Olimpiya reytinqində 17-18-ci pillələrdəyəm. Bu isə birbaşa iştirak üçün kifayətdir. Mənimlə eyni çəkidə Nicat Şıxəlizadə də var. 2-3 pillə məndən irəlidədir. Hər çəki dərəcəsində ölkənin bir təmsilçisi olmalıdır. Qarşıda yarışlar var, çalışacağam ki, daha da irəli pillələrə keçim. Nicat mənim dostumdur, amma hamı istəyir ki, olimpiadada çıxış etsin. Kim güclüdürsə, o da Tokioya gedəcək”.
Tokio Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları verən nüfuzlu yarışda ən yüksək nəticə Rüstəm Orucovun adına yazıldı. 73 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan Azərbaycan cüdoçusu bütün rəqiblərinə qalib gələrək qızıl medal qazanıb. Cüdoçumuz nüfuzlu yarışda Monqolustan, Bolqarıstan, Rusiya, İsveç təmsilçilərinə qalib gələrək finala çıxıb. R.Orucov qızıl medal uğrunda qarşılaşmada İsveçrə nümayəndəsi Nils Stampı məğlub edərək əsgər salamı verib. Beləliklə, cüdoçumuz Macarıstan yarışını fəxri kürsünün ən yüksək pilləsində başa vurub.
Qələbəni Azərbaycan Ordusuna əsgər salamı göndərməklə qeyd edən olimpiya oyunlarının gümüş mükafatçısı medalı şəhidlərimizə həsr etdiyini söylədi: “Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin! Mən bu medalı şəhidlərimizə həsr edirəm. Burada qazandığım mükafatı əsgər və zabit qardaşlarımıza göndərəcəm. Qarabağ Azərbaycandır”! - deyə o bildirib. Məlumat üçün bildirək ki, “Böyük dəbilqə” yarışlarında qızıl medal qazanan idmançıya 5 min dollar pul mükafatı verilir. Bunlardan min dollar məşqçiyə, dörd min dollar isə idmançıya aid olunur.
Yarışın son günü komandamız daha bir medal qazanıb. Bu dəfə məşqçilərin ümidini 90 kq-da çıxış edən Məmmədəli Mehdiyev doğruldub. Yarışa 116 finaldan qoşulan Məmmədəli Mehdiyev ilk cəhdində Farux Bulekulovu (Qırğızıstan) məğlub edib. Ardınca həmyerlimiz Cesper Sminki (Hollandiya) mübarizədən kənarlaşdırıb. Mehdiyev 1/4 finalda rusiyalı Mixael İqolnikovla üz-üzə gəlib və rəqib mərhələ adlayıb. Təsəlliverici görüşdə Davlat Bobonovla qarşılaşan təmsilçimiz tatamidən qalib ayrılıb. O, 3-cü yer uğrunda qarşılaşmada Niderland nümayəndəsi Noel Van Endi məğlub edib və bununla, bürünc medala layiq görülüb. Komanda yoldaşları kimi Məmmədəli Mehdiyev də tatamini əsgər salamıyla tərk edib.
Ümumilikdə, 1 qızıl, 2 bürünc medal qazanan cüdoçuların çıxışını qənaətbəxş hesab etmək olar. 61 ölkədən 409 cüdoçunun mübarizə apardığı mötəbər "Böyük dəbilqə" turnirində qazanılan nəticələrlə yanaşı, cüdoçular həm də lisenziya xallarının sayını artırdı. 14 cüdoçunun yarışda mükafatsız qalmasını normal qarşılamaq lazımdır. Çünki “Böyük dəbilqə” turniri rəqabətin səviyyəsinə görə “kiçik Avropa Çempionatı” adlandırılır. Güclü rəqabətə görə əksər iştirakçı ölkələr, ümumiyyətlə, yarışda medal üzünə həsrət qalır.
Orxan Səfərov, Rüstəm Orucov və Məmmədəli Mehdiyev Tokio Olimpiadası yolunda mühüm lisenziya xalları qazandılar. Digər idmançılarımıza gəlincə kişilər arasında Kəramət Hüseynov, Davud Məmmədsoy (hər ikisi 60 kq), Nicat Şıxəlizadə, Telman Vəliyev (hər ikisi 73 kq), Hidayət Heydərov, Murad Fətiyev (hər ikisi 81 kq), Rüfət İsmayılov (90 kq), Elmar Qasımov, Zelim Kotsoyev (hər ikisi 100 kq), Uşangi Kokauri və Camal Feyziyev (+100 kq) ümidləri doğrultmayıb. Qadınların yarışında çıxış edən Aişə Qurbanlı, Leyla Əliyeva (hər ikisi 48 kq) və Gültac Məmmədəliyeva (52 kq) da Vətənə medalsız qayıdıb. Dünya çempionatında 5-ci yeri tutan Kəramət Hüseynov, təcrübəli Nicat Şıxəlizadə, Avropa çempionu Hidayət Heydərov, Murad Fətiyev eləcə də Dünya çempionatının gümüş mükafatçısı Uşangi Kokaurinin medal qazana bilməməsi təəssüf doğurur. Qaydalar dəyişəndən sonra cüdo idman növündə bütün idmançılardan medal tələb etmək peşəkar düşüncədən kənardır. Heç bir mötəbər yarışda heyətdəki bütün təmsilçilər medal qazana bilməz.
Cüdoçularımızı daha bir ciddi sınaq noyabrda gözləyir. Noyabrın 19-21-də Çexiyanın Praqa şəhərində cüdo üzrə Avropa çempionatı keçiriləcək. Həmin yarışda qitənin ən güclü cüdoçuları təmsil olunacaq. Qeyd edək ki, qitə birinciliyində 50 ölkənin iştirakı gözlənilir.

«ТИШИНА» КАРАНТИНА НАРУШЕНА
В связи с пандемией коронавируса застой в мире спорта постепенно сходит на нет. Первой решение о возобновлении международных соревнований приняла Международная федерация дзюдо. После 7-месячного перерыва Венгрия разместила у себя турнир «Большого шлема» лицензионного характера.
Отправившаяся в поездку с 17 дзюдоистами сборная Азербайджана вернулась на родину с тремя медалями. Принимая во внимание, что в связи с карантином соревнования не проводились, результат можно считать удовлетворительным. И на этот раз оправдали надежды фавориты сборной.
Боровшийся в весовой категории 66 кг Орхан Сафаров в первой встрече нанес поражение представителю Нидерландов Иво Верхостерту. Затем он одолел Баграти Ниниашвили из Грузии. В четвертьфинале О.Сафаров завершил победой встречу с монгольским борцом Эрхембаяром Баттогтохом. Победное шествие азербайджанского дзюдоиста было прервано в полуфинале россиянином Якубом Шамиловым. Орхану пришлось довольствоваться третьим местом. Бронзовую медаль он завоевал, победив Сардора Нуриллаева из Узбекистана. Отдав по завершении поединка воинскую честь, О.Сафаров выразил таким образом солидарность азербайджанским солдатам, освобождающим оккупированные Арменией земли.
В интервью журналу Region Plus О.Сафаров сказал, что, несмотря на запреты, азербайджанские спортсмены отдали честь отечественным солдатам. «Все трое сделали это. Международная федерация дзюдо, находившиеся там судьи намекнули, чтобы мы не делали этого. Говорили, что на татами политики быть не должно. Но нами владела одна мысль: победить и отдать воинскую честь. Именно это и придавало нам силы», - отметил азербайджанский дзюдоист.
О.Сафаров сообщил, что после завоевания бронзовой медали у него стало больше лицензионных очков, и теперь он занимает 17-18-е место в олимпийском рейтинге. «Этого достаточно для участия в Играх. В этой же весовой категории выступает и Ниджат Шихализаде. Он опережает меня на 2-3 позиции. В каждой весовой категории страна может быть представлена одним спортсменом. Впереди еще несколько соревнований, и я постараюсь пробиться еще выше. Ниджат - мой друг, но выступить на Олимпиаде стремится каждый. Кто сильнее, тот и поедет в Токио», - сказал спортсмен.
Самого высокого результата на этом престижном соревновании добился Рустам Оруджев. Боровшийся в весовой категории 73 кг, азербайджанский дзюдоист завоевал золотую медаль. Выиграв у представителей Монголии, Болгарии, России и Швеции, азербайджанский дзюдоист одолел в финальной схватке швейцарского спортсмена Нильса Стампа.
Отдавший воинскую честь Р.Оруджев посвятил свою победу павшим в боях за Азербайджан. «Я посвящаю эту медаль нашим шехидам. Завоеванное здесь денежное вознаграждение я перечислю моим братьям-солдатам и офицерам. Карабах - это Азербайджан!» Отметим, что завоевавшему на соревнованиях «Большого шлема» золотую медаль выдается денежная премия в размере $5000, из которых $1000 предназначены тренеру.
Еще одну медаль азербайджанская команда завоевала в последний день соревнований. Это сделал выступавший в категории 90 кг Мамедали Мехтиев. Вступив в борьбу с 1/16 финала, Мехтиев в первой же схватке преодолел сопротивление Фаруха Булекулова из Кыргызстана. Затем он выбил из борьбы нидерландца Джеспера Сминки. В четвертьфинале путь нашему земляку преградил россиянин Михаэль Игольников. Победив в утешительной схватке Давлата Бобонова, в борьбе за третье место Мехтиев нанес поражение другому представителю Нидерландов Ноэлю Ван Энди и завоевал бронзовую медаль. Как и его товарищи по команде, Мамедали Мехтиев также покинул татами, отдав воинскую честь.
Таким образом, выступление азербайджанских дзюдоистов на турнире «Большого шлема» с участием 409 дзюдоистов из 61 страны можно считать удовлетворительным. Наряду с одной золотой и двумя бронзовыми медалями отечественные спортсмены увеличили также и количество лицензионных очков. То, что 14 дзюдоистов остались без наград, надо воспринимать нормально. Ведь по уровню конкуренции турнир «Большого шлема» называют «малым чемпионатом Европы». Из-за высокой конкуренции большинство стран остается и вовсе без медалей.
Что же касается других наших спортсменов, то не оправдали надежд Кярамят Гусейнов и Давуд Маммедсой (60 кг), Ниджат Шихализаде и Тельман Валиев (73 кг), Хидаят Гейдаров и Мурад Фатиев (81 кг), Руфат Исмаилов (90 кг), Эльмар Гасымов и Зелим Коцоев (100 кг), Усанги Кокаури и Джамал Фейзиев (+100 кг). Без медалей вернулись на родину и наши дзюдоистки Аиша Гурбанлы и Лейла Алиева (48 кг), а также Гюльтадж Мамедалиева (52 кг).
Еще одно серьезное испытание ожидает наших дзюдоистов в ноябре. 19-21-го числа в столице Чехии Праге пройдет чемпионат Европы, в котором будут участвовать сильнейшие спортсмены из 50 стран.