İKİNCİ DALĞA VƏ İKİNCİ DAVA
İkinci dalğa və ikinci müharibə. Koronavirusla mübarizə cəbhəmizdə yenə narahatlıqdır. İndiyədək görünməmiş məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiq edildiyi iyul-sentyabr aylarındakı nisbi sakitlikdən sonra Azərbaycanda və dünyanın əksər ölkələrində mütənasiblik əyrisi oktyabr ayının ortaları – sonuna doğru təhlükəli şəkildə yuxarıya doğru sıçramağa başladı və qısa müddətdə yaz və yayın ən yüksək göstəricilərini dəfələrlə ötdü. Bütünlükdə, mütəxəssislər hadisələrin məhz bu cür gedəcəyini proqnozlaşdırırdılar. Azərbaycanda 30 oktyabrda aşkar edilmiş koronavirus xəstələrinin sayı yeni antirekord müəyyənləşdirdi - 1022 yeni yoluxma halı. Bu fonda yalnız bəzi təsəlli 480 sağalmış oldu. Beləliklə, ölkə üzrə təsdiqlənmiş COVID-19 yoluxmalarının toplam sayı 54 min 174-ə çatdı.
Bunun nəticəsində, Azərbaycan hökuməti ölkədə xüsusi karantin rejiminin qüvvədə olma müddətini 1 dekabr saat 06:00-dək uzatdı. Ölkədəki cari sanitar-epidemioloji durumun təhlili göstərdi ki, son zamanlarda Lənkəran şəhərində, eləcə də Azərbaycanın Cəlilabad və Masallı bölgələrində yüksək yoluxma səviyyəsi aşkar edilib.
Qanuna uyğun mübarizə
COVID-19-un yayılmasının davam etməsi ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Abdullayev KİV-lərə virusla mübarizə barədə məlumat verib. Mütəxəssis bildirib ki, COVID-19-un viroloji, epidemioloji, immunoloji, klinik, patogenetik və digər aspektlər baxımından tam öyrənilməməsi üzündən vəziyyət daha mürəkkəbdir. Onun sözlərinə görə, ölkəmizdə koronavirusla mübarizə tədbirləri "Sanitariya - epidemioloji rifah haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun tələbləri nəzərə alınmaqla, epidemiya əleyhinə kompleks tədbirlərin təşkili üçün müasir metodlardan istifadə etməklə həyata keçirilir.
Belə ki, yoluxma hallarının ilkin qeydiyyatı, onlar haqqında məlumatların bütün idarəetmə səviyyələrinə ötürülməsi, həmçinin məlumatların toplanması ÜST tövsiyələrinə tam cavab verən elektron sistem vasitəsilə həyata keçirilir. Hər bir müsbət test nəticəsi barədə məlumat alındığı andan başlayaraq, ölkənin şəhər və rayonlarında fəaliyyət göstərən gigiyena-epidemiologiya mərkəzləri dərhal lazımi araşdırmalar aparmağa və epidemiya əleyhinə tədbirlər təşkil etməyə başlayırlar. Virus mənbəyi müəyyən edildikdən sonra xəstə və onunla təmasda olan şəxslər dərhal təcrid olunurlar. Xəstəlik ocaqlarında, insanların olduğu yerlərdə virusları məhv etmək və dezinfeksiya üzrə tədbirlər görülür. Ekspert qeyd edir ki, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının tibbi xidmətlərinin və ölkənin bütün nazirliklərinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin tibb və təhsil müəssisələrində, iaşə, hotel və turizm yerlərində infeksiyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə birlikdə gördükləri tədbirlər də mühüm rol oynayır. Bununla yanaşı, Abdullayev vurğulayıb ki, karantin rejimi dövründə inzibati xəta halları üzrə Səhiyyə Nazirliyinin səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi, sanitariya-epidemioloji və karantin qaydalarına nəzarət üzrə çoxsaylı sənədlərin təsdiqlənməsi də vacibdir.
Bəs peyvəndlə bağlı işlər necədir? Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrininin İdarəetmə Birliynin (TƏBİB) şöbə müdiri Yaqut Qarayeva bildirib ki, ölkə hakimiyyəti, ÜST tərəfindən təsdiqlənəcəyi təqdirdə, Rusiyanın koronavirus əleyhinə «Sputnik V» peyvəndi almaq barədə məsələyə baxır.
Ancaq hələlik ölkə vətəndaşlarını ən çox maraqlandıran sual budur:hakimiyyət virusun ilk dalğasında olduğu kimi evdən çıxmaq üçün sms icazə sistemi tətbiq edəcəkmi? Yeni məhdudlaşdırıcı tədbirlərin biznesə hansı təsiri ola bilər? Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) rəhbəri Elman Rüstəmovun açıqlamasından belə görünür ki, yerli sahibkarlar bizneslə bağlı növbəti çətinlik və məhdudiyyətlərlə qarşılaşacaqlar. Rüstəmov qeyd edib ki, AMB koronavirus pandemiyasından zərər görən sahibkarlara və sektorlara kredit dəstəyi üçün yeni tədbirləri istisna etmir. O xatırladıb ki, Mərkəzi Bankın ilk öncə sentyabr ayının sonunadək planlaşdırılan sahibkarlara dəstəyi 2020-ci ilin sonuna qədər uzadıb.
Dünyada durum
«Worldometer» saytının yenilənmiş məlumatlarına görə, 30 oktyabr tarixinə dünya üzrə bu təhlükəli infeksiyaya yoluxma hadisələrinin sayı 45 milyon 471 min 123-ə çatıb. COVID-19 üzündən ölənlərin sayı 1 milyon 188 min 203, sağalmışların sayı 33 milyon 61 min 767 olub. COVID-19-a ən çox yoluxma halı və ölüm Amerika Birləşmiş Ştatlarında qeydə alınıb – uyğun olaraq 9 milyon 148 min 462 və 233 min 565 olub.
Daha sonra Hindistan (8 milyon 71 min 189 yoluxmuş), Braziliya (5 milyon 474 min 840), Rusiya (1 milyon 581 min 693), Fransa (1 milyon 235 min 132), İspaniya (1 milyon 194 min 681), Argentina (1 milyon 130 min 533), Kolumbiya (1 milyon 41min 935) izləyir. ), Böyük Britaniya (965 min 340), Meksika (906 min 863) və Peru (894 min 928) gəlir.
Gürcüstanda da koronavirusla bağlı təhlükəli vəziyyət müşahidə olunur. Gürcüstan hökumətinin «StopCov» veb saytının 29 oktyabr səhərinə olan məlumatına görə, Gürcüstanda pandemiya başladığı gündən bu yana 37.min 263 nəfərə koronavirus diaqnozu qoyulub. Burada sentyabr ayının əvvəlindən bu yana vəziyyətin pisləşməsi müşahidə olunur – yeni yoluxan insanların gündəlik sayı artıq dörd rəqəmli göstərici ilə ifadə olunur və iki minə yaxınlaşır.
Buna baxmayaraq, Gürcüstan hökuməti ölkədə fövqəladə vəziyyət elan etmək və sərt məhdudiyyətlər tətbiq etmək niyyətində deyil. Bununla belə, ölkədə artıq təyin edilmiş təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət olunmasına nəzarət sərtləşdirilib. Əhalini təkidlə hətta küçədə maska taxmağa çağırırlar. Azərbaycanda olduğu kimi Gürcüstanda da beynəlxalq quru, dəniz və hava nəqliyyatında hələ də məhdudiyyətlər var və sərhədlər bağlıdır. Ermənistanda koronavirusa gündəlik yeni yoluxma halı 2 mindən çoxdur. 29 oktyabr tarixinə qədər yoluxanların ümumi sayı 85 mini keçib.
Nəzarət altındadır
Bir çox ölkəlrdə hakimiyyətlər yeni məhdudiyyətlər elan edirlər: komendant saatı tətbiq edirlər, restoranları bağlayırlar, insanları "uzaqdan işləməyə" keçirirlər.
Fransada prezident Emmanuel Makron yeni özünütəcrid rejimi elan edib. 30 oktyabrdan ən azı 1 dekabra qədər bütün əyləncə məkanları bağlanıb və kütləvi tədbirlər ləğv olunub. Bağlanan təşkilatlara Makron ayda 10 min avro dəstək verəcəyini vəd edib. Uzaqdan işləmə formatı mümkün olan hər yerdə tətbiq edilib. Xaricdən qayıdan bütün fransızlar üçün məcburi COVID testi keçirilir.
Avstriya 23 oktyabrdan başlayaraq məkanlarda altıdan çox insanın bir yerə toplanmasına qadağa qoyub. Məhdudiyyətlər restoranları, idman məşğələlərini, yubileyləri və toyları əhatə edir. Küçələrdə 12 nəfərdən artıq qruplarla toplaşmaq qadağandır.
Belçika, 19 oktyabrdan etibarən bütün barları bağlamağı və gecə yarıdan saat 5.00-ə qədər komendant saatı tətbiq etməyi qərara aldılar. Məhdudiyyətlər növbəti ay üçün nəzərdə tutulur. Brüsseldə hər kəs maska taxmalıdır. Bütün mədəniyyət və idman obyektləri bağlanmalıdır. Mağazalar 20:00-dək açıq olacaq.
Norveçdə bütün xarici işçilər 31 oktyabrdan on günlük karantinə gedir. Xüsusi tədbirlərdə mənzillərdə beş nəfərdən çox adam toplana bilməz. Böyük tədbirlərdə iştirakçı sayı 50-yə endirildi.
İsveçrədə gecə klubları 29 oktyabrdan bu yana bağlıdır. Barlar və restoranlar 23:00-a qədər işləyə bilər. 50-dən çox insanın iştirakı ilə kütləvi (idman və mədəni) tədbirlərin keçirilməsi qadağan edilib, ailə şənliklərində iştirakçıların sayı isə on nəfərlə məhdudlaşır. Bununla yanaşı, İsveçrə Rusiyanı "karantin" ölkələri siyahısından çıxarıb, lakin ölkəyə turist səfərləri hələ də qadağandır. Siyahıya Andorra, Ermənistan, Belçika və Çexiya, həmçinin Fransanın bəzi bölgələri daxildir.
İsraildə sentyabr ayında yeni karantin tədbirləri tətbiq olunmuşdu, bir ay sonra ləğv edilməyə başladı. İnsanlar yenidən bir yerə toplaşa bilərlər: qapalı yerlərdə - 10 nəfərə qədərə, açıq havada - 20 nəfərə qədərə icazə verilir. Uşaq bağçaları yenidən işə başlayır, parklar və çimərliklər açılır, kafe və restoranlar sifarişlər üçün işləyirlər, evdən 1 km-dən çox uzaq məsafələrə getməyə icazə verilir.
Böyük Britaniyada hər bir rayonda vəziyyətə görə qradasiya tətbiq edilib. Təhlükənin üç səviyyəsi nəzərdən keçirilib: orta, yüksək və ya ən yüksək. İndiyə qədər ən sərt məhdudiyyətlər Liverpulda tətbiq edilib - pablar bağlanıb, yerli hakimiyyət orqanlarına lazım gəldikdə idman salonlarını və kazinoları bağlamağa icazə verilib. Ölkə üzrə altıdan çox adamın toplanması qadağandır.
Avropa Birliyində lokdaunu ilk bərpa edən İrlandiya oldu. Evdən 5 km-dən çox çıxmaq qadağandır, əks halda 500 avroya qədər cərimə təhlükəsi var. Eyni cür sanksiya isə 1 min avroya bərabərdir. İctimai iaşə müəssisələrinin və barların işi yalnız sifarişə işləməklə məhdudlaşır.
İtaliyada baş nazir Cüzeppe Konte şəhər merlərinə sərt karantin tətbiq etmək imkanı verdi, o, özü də bir sıra məhdudiyyətlər tətbiq edib. Oturma yerləri olmayan barlar saat 18:00-da, restoranlar gejə yarısı bağlanır. Kontakt idman növləri üzrə bütün həvəskar idman yarışları dayandırılıb. İbtidai məktəblərdə dərslər davam edir, orta məktəb şagirdləri bir neçə növbədə oxuyur və universitetlər tamamilə "uzaqdan təhsil"ə keçib. Paytaxtın Latsio bölgəsinin hakimiyyəti 23 oktyabrdan bu yana komendant saatı tətbiq edib və gecə saatlarında çölə çıxmaq qadağandır. Bənzər tədbirlər digər bölgələrdə tətbiq edilib: Lombardiyada və Kampaniyada.
İspaniya hakimiyyəti 25 oktyabrda fövqəladə vəziyyət elan etdi. Ölkədə komendant saatı tətbiq edildi və bölgələr arasındakı sərhədlər bağlandı. Altı nəfərdən çox qrup halında toplanmaq qadağandır. Buna qədər isə Madriddə bar və restoranların 22:00-dən sonra işləmək qadağan oldu. Kataloniyada bütün barlar və restoranlar bağlanıb, onlara yalnız sifariş üzrə işləmək icazəsi verilib. Fitness klublarının və konsert yerlərinin işləməsinə icazə verilir, lakin müştəri sayı yarıdan çox olmamalıdır.
Argentinada karantin 20 mart tarixindən tətbiq edilib. O vaxtdan bəri bir neçə dəfə uzadılıb. Oktyabr ayının ortalarında hakimiyyət daxili avia daşımalarını və avtobus xidmətlərini bərpa edib. Ancaq nəqliyyatdan istifadə etmək üçün xüsusi bir icazə olmalıdır. Həm də sərnişinlər xüsusi bir mobil tətbiqetməyə qoşulmalıdırlar.
Braziliyanın ştatlarının əksəriyyətində hələ də məhdudiyyətlər var, lakin artıq onlar tətbiq olunmur. Məsələn, Rio-de-Janeyroda çimərliklərdə günəş vannası almaq qadağandır, lakin sahil tətilçilərlə doludur.
Pandemiyanın daha əvvəl bitəcəyi ölkə İsveçdir. Tezliklə ölkə koronavirus pandemiyasını sona çatdırmaq üçün lazım olan 60-70%-lik immunitet səviyyəsinə çatacaq, çünki burada bildiyiniz kimi virus sərbəst buraxıldı. İndi ekspertlərin diqqət yetirdiyi kimi, İsveçdə həqiqətən çox sayda koronavirusa yoluxma halı var, ancaq ölənlər azdır. 30 oktyabr 2020-ci il tarixə qədər 121 min 167 yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. İsveçdə koronavirus infeksiyasından ölənlərin ümumi sayı 5 min 934 nəfərdir. Yəni ölüm nisbəti 4,9% -dir.
İndi bütün ölkələr məhdudlaşdırıcı tədbirlərin iqtisadi nəticələrini minimuma endirməyə çalışırlar. Qalır yazda edilən səhvləri təkrarlamamaq. Bir şey aydındır: son altı ayda dünya COVID-19 ilə yanaşı yaşamağa, hər gün xəbərlərdə bu barədə oxumağa və eşitməyə alışıb. İndi biz gələcəklə bağlı planlar qururuq, virusu artıq mövcud olan "dünya nizamının" elementi kimi yeni koordinat sisteminə yerləşdiririk.

ВТОРАЯ ВОЛНА И ВТОРАЯ ВОЙНА
Вторая волна и вторая война. На нашем фронте борьбы с коронавирусом вновь неспокойно. После относительного затишья в июле-сентябре, когда в Азербайджане и большинстве стран мира были введены беспрецедентные ограничительные меры, упрямая кривая к середине - концу октября стала опасно ползти вверх и вскоре в несколько раз превысила пиковые весенне-летние показатели. Впрочем, специалисты прогнозировали такой ход событий. Антирекорд по числу выявленных больных коронавирусом был установлен в Азербайджане 30 октября - 1022 новых случая. На этом фоне лишь некоторым утешением было 480 вылечившихся. Таким образом, общее число подтвержденных случаев заражения COVID-19 достигло 54 174.
Борьба по требованию закона
В связи с продолжающимся распространением COVID-19 замдиректора Республиканского центра гигиены и эпидемиологии Минздрава Вагиф Абдуллаев предоставил СМИ информацию о борьбе с вирусом. Специалист заметил, что ситуация осложняется тем, что COVID-19, с точки зрения вирусологических, эпидемиологических, иммунологических, клинических, патогенетических и других аспектов, не изучен до конца. По его словам, меры по борьбе с коронавирусом в нашей стране осуществляются с учетом требований Закона Азербайджана «О санитарно-эпидемиологическом благополучии» за счет применения современных методов организации комплексных противоэпидемических мероприятий.
Так, первичная регистрация случаев, передача информации о них на все уровни управления, а также сбор данных осуществляются через электронную систему, которая полностью соответствует рекомендациям ВОЗ. С момента получения информации о каждом положительном результате теста действующие в городах и регионах страны центры гигиены и эпидемиологии незамедлительно начинают проводить необходимые исследования и организовывать противоэпидемические мероприятия. После выявления источника вирусов пациент и контактирующие с ним лица сразу же изолируются. Проводятся эффективные меры по дезинфекции и искоренению вирусов в очагах болезней, в местах нахождения людей. Важную роль, отмечает эксперт, оказывают также меры, принимаемые совместно с медицинскими службами местных исполнительных органов власти и всеми министерствами страны, Госагентством по обязательному медицинскому страхованию и Агентством продовольственной безопасности с целью предотвращения распространения инфекции в лечебно-профилактических и образовательных учреждениях, в сферах обслуживания и общественного питания, гостиницах и туристических объектах. Параллельно Абдуллаев указал на важность расширения полномочий Минздрава по делам об административных правонарушениях в период карантинного режима, а также утверждения многочисленных документов по контролю санитарно-эпидемиологических и карантинных правил.
А как дела с вакциной? Глава отдела Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана Ягут Гараева заявила, что власти страны рассмотрят вопрос о приобретении российской вакцины против коронавируса «Спутник V» в случае утверждения этого препарата ВОЗ.
Но пока граждан страны больше всего интересует вопрос: будут ли власти вводить систему sms-разрешений на выход из дома, как это было в первую волну всплеска вируса? И какое влияние на бизнес могут оказать новые ограничительные меры? Поскольку, судя по заявлению главы Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Эльмана Рустамова, отечественных предпринимателей ожидает очередной виток осложнений и ограничений, связанных с бизнесом. Рустамов отметил, что ЦБА не исключает новых мер по кредитной поддержке предпринимателей и сфер, пострадавших от пандемии коронавируса. Он напомнил, что ЦБ продлил до конца 2020 года поддержку предпринимателей, изначально запланированную до конца сентября.
Ситуация в мире
Согласно обновленным данным сайта Worldometer, по состоянию на 30 октября число случаев заражения опасной инфекцией в мире достигло 45 471 123. Число летальных исходов из-за COVID-19 составило 1 188 203, вылечившихся - 33 061 767. В США зарегистрировано наибольшее число случаев заражения COVID-19 и летальных исходов - соответственно 9 148 462 и 233 565.
Далее следуют Индия (8 71 189 зараженных), Бразилия (5 474 840), Россия (1 581 693), Франция (1 235 132), Испания (1 194 681), Аргентина (1 130 533), Колумбия (1 41 935), Великобритания (965 340), Мексика (906 863) и Перу (894 928).
Опасная ситуация с коронавирусом наблюдается в Грузии. По данным на утро 29 октября грузинского правительственного сайта StopCov, с начала пандемии в Грузии коронавирус диагностирован у 37 263 человек. Здесь ухудшение ситуации наблюдается с начала сентября - суточный прирост инфицированных выражается уже в четырехзначной цифре и приближается к двум тысячам. Несмотря на это, правительство Грузии не намерено объявлять в стране чрезвычайное положение и вводить чрезмерные ограничения. Хотя в стране ужесточен контроль соблюдения уже установленных мер безопасности. Население настоятельно призывают носить маски даже на улице. В Грузии, как и в Азербайджане, все еще действуют ограничения на международные сухопутные, морские и авиасообщения, закрыты границы. В Армении суточный прирост случаев коронавируса - свыше 2 тыс. Общее число инфицированных по состоянию на 29 октября превысило 85 тыс.
Под контролем
Во многих странах власти объявляют новые ограничения: вводят комендантский час, закрывают рестораны, переводят людей на «удаленку».
Во Франции президент Эммануэль Макрон объявил новый режим самоизоляции. С 30 октября как минимум до 1 декабря все развлекательные заведения закрываются, массовые мероприятия отменены. Закрытым организациям Макрон пообещал поддержку в виде 10 тыс. евро в месяц. Удаленный формат работы ввели везде, где это возможно. Для всех французов, которые возвращаются из-за границы, введено обязательное тестирование на COVID.
Австрия с 23 октября запретила собираться больше чем по шесть человек в помещениях. Под ограничения попали рестораны, спортивные занятия, а также празднования юбилеев и свадеб. На улицах нельзя собираться компаниями больше 12 человек.
В Бельгии с 19 октября решили закрыть все бары и ввести комендантский час с полуночи до 5:00. Ограничения предусмотрены на ближайший месяц. В Брюсселе все обязаны носить маски. Все культурные и спортивные учреждения должны быть закрыты. Магазины работают до 20:00.
В Норвегии с 31 октября все иностранные рабочие отбывают десятидневный карантин. На частных вечеринках в квартирах можно собираться не больше чем впятером. Число участников крупных мероприятий сократили до 50.
В Швейцарии с 29 октября закрыты ночные клубы. Бары и рестораны смогут работать до 23:00. Запрещено проведение массовых мероприятий (спортивных и культурных) с участием более 50 человек, а число участников семейных торжеств ограничено десятью. При этом Швейцария исключила Россию из «карантинного» списка стран, однако туристические поездки в страну все еще остаются под запретом. В перечне остались Андорра, Армения, Бельгия и Чехия, а также некоторые регионы Франции.
В Израиле новые карантинные меры ввели еще в сентябре, а спустя месяц начали их отменять. Снова можно собираться: в помещении - до 10 человек, на свежем воздухе - до 20. Возобновляют работу детские сады, открываются парки и пляжи, кафе и рестораны работают навынос, от дома можно уходить дальше чем на 1 км.
В Великобритании ввели градацию по ситуации в каждом районе. Предусмотрены три уровня опасности: средний, высокий или наивысший. Самые жесткие ограничения ввели пока что в Ливерпуле - там закрыли пабы, а местным властям разрешили при необходимости закрывать спортзалы и казино. По всей же стране запрещено собираться больше чем по шесть человек.
Ирландия первой в ЕС возобновила локдаун. Отходить от дома можно не более чем на 5 км, иначе грозит штраф до 500 евро. Такая же санкция предусмотрена за 1 тыс. Работа заведений общественного питания и баров ограничена продажей навынос.
В Италии премьер Джузеппе Конте передал возможность вводить жесткий карантин мэрам городов, но также и сам ввел ряд ограничений. Бары без сидячих мест закрываются в 18:00, рестораны - до полуночи. Все любительские спортивные соревнования по контактным видам спорта остановлены. Начальная школа продолжает обучение, старшеклассники учатся в несколько смен, а вузы полностью ушли на «удаленку». Власти столичного региона Лацио с 23 октября ввели комендантский час, выходить на улицу в ночное время запрещено. Похожие меры ввели и в других регионах: Ломбардии и Кампании.
25 октября власти Испании объявили режим ЧП. По всей стране введен комендантский час, границы между регионами закрыты. Нельзя собираться в группы больше шести человек. До этого бары и рестораны в Мадриде могли работать до 22:00. В Каталонии закрыли все бары и рестораны, они могли работать только навынос. Фитнес-клубам и концертным площадкам работать можно, но число посетителей не должно превышать половину.
Карантин в Аргентине ввели 20 марта. С того времени он продлевался несколько раз. В середине октября власти возобновили внутренние авиаперевозки, а также автобусное сообщение. Но для того, чтобы воспользоваться транспортом, нужно иметь специальное разрешение. Также пассажиры должны быть подключены к специальному мобильному приложению.
В большинстве штатов Бразилии ограничения все еще есть, но их перестают выполнять. Так, например, в Рио-де-Жанейро запрещено загорать на пляжах, но побережья заполнены отдыхающими.
Названа страна, в которой пандемия закончится раньше, - это Швеция. Очень скоро она достигнет иммунной прослойки в 60-70%, необходимой для завершения пандемии коронавируса, потому что здесь, как известно, вирус был отпущен на свободу.
Сейчас, как обращают внимание эксперты, в Швеции действительно много выявленных случаев коронавируса, однако погибших при этом мало. На 30 октября 2020 г. зафиксировано 121 167 случаев заражения. Общее число смертей от коронавирусной инфекции в Швеции составляет 5 934 человека. Уровень летальности: 4.90%.
Сейчас во всех странах пытаются минимизировать экономические последствия от ограничительных мер. Остается только не повторить сделанных весной ошибок. Ясно одно: за прошедшие полгода в мире более или менее привыкли бок о бок жить с COVID-19, ежедневно читая и слушая о нем в сводках. Теперь мы строим планы на будущее, закладывая вирус в новую систему координат как элемент уже действующего «миробеспорядка».