İKİNCİ DALĞA VƏ İKİNCİ DAVA
İkinci dalğa və ikinci müharibə. Koronavirusla mübarizə cəbhəmizdə yenə narahatlıqdır. İndiyədək görünməmiş məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiq edildiyi iyul-sentyabr aylarındakı nisbi sakitlikdən sonra Azərbaycanda və dünyanın əksər ölkələrində mütənasiblik əyrisi oktyabr ayının ortaları – sonuna doğru təhlükəli şəkildə yuxarıya doğru sıçramağa başladı və qısa müddətdə yaz və yayın ən yüksək göstəricilərini dəfələrlə ötdü. Bütünlükdə, mütəxəssislər hadisələrin məhz bu cür gedəcəyini proqnozlaşdırırdılar. Azərbaycanda 30 oktyabrda aşkar edilmiş koronavirus xəstələrinin sayı yeni antirekord müəyyənləşdirdi - 1022 yeni yoluxma halı. Bu fonda yalnız bəzi təsəlli 480 sağalmış oldu. Beləliklə, ölkə üzrə təsdiqlənmiş COVID-19 yoluxmalarının toplam sayı 54 min 174-ə çatdı.
Bunun nəticəsində, Azərbaycan hökuməti ölkədə xüsusi karantin rejiminin qüvvədə olma müddətini 1 dekabr saat 06:00-dək uzatdı. Ölkədəki cari sanitar-epidemioloji durumun təhlili göstərdi ki, son zamanlarda Lənkəran şəhərində, eləcə də Azərbaycanın Cəlilabad və Masallı bölgələrində yüksək yoluxma səviyyəsi aşkar edilib.
Qanuna uyğun mübarizə
COVID-19-un yayılmasının davam etməsi ilə bağlı Səhiyyə Nazirliyinin Respublika Gigiyena və Epidemiologiya Mərkəzinin direktor müavini Vaqif Abdullayev KİV-lərə virusla mübarizə barədə məlumat verib. Mütəxəssis bildirib ki, COVID-19-un viroloji, epidemioloji, immunoloji, klinik, patogenetik və digər aspektlər baxımından tam öyrənilməməsi üzündən vəziyyət daha mürəkkəbdir. Onun sözlərinə görə, ölkəmizdə koronavirusla mübarizə tədbirləri "Sanitariya - epidemioloji rifah haqqında" Azərbaycan Respublikası qanununun tələbləri nəzərə alınmaqla, epidemiya əleyhinə kompleks tədbirlərin təşkili üçün müasir metodlardan istifadə etməklə həyata keçirilir.
Belə ki, yoluxma hallarının ilkin qeydiyyatı, onlar haqqında məlumatların bütün idarəetmə səviyyələrinə ötürülməsi, həmçinin məlumatların toplanması ÜST tövsiyələrinə tam cavab verən elektron sistem vasitəsilə həyata keçirilir. Hər bir müsbət test nəticəsi barədə məlumat alındığı andan başlayaraq, ölkənin şəhər və rayonlarında fəaliyyət göstərən gigiyena-epidemiologiya mərkəzləri dərhal lazımi araşdırmalar aparmağa və epidemiya əleyhinə tədbirlər təşkil etməyə başlayırlar. Virus mənbəyi müəyyən edildikdən sonra xəstə və onunla təmasda olan şəxslər dərhal təcrid olunurlar. Xəstəlik ocaqlarında, insanların olduğu yerlərdə virusları məhv etmək və dezinfeksiya üzrə tədbirlər görülür. Ekspert qeyd edir ki, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının tibbi xidmətlərinin və ölkənin bütün nazirliklərinin, İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin tibb və təhsil müəssisələrində, iaşə, hotel və turizm yerlərində infeksiyanın yayılmasının qarşısının alınması məqsədi ilə birlikdə gördükləri tədbirlər də mühüm rol oynayır. Bununla yanaşı, Abdullayev vurğulayıb ki, karantin rejimi dövründə inzibati xəta halları üzrə Səhiyyə Nazirliyinin səlahiyyətlərinin genişləndirilməsi, sanitariya-epidemioloji və karantin qaydalarına nəzarət üzrə çoxsaylı sənədlərin təsdiqlənməsi də vacibdir.
Bəs peyvəndlə bağlı işlər necədir? Azərbaycan Tibbi Ərazi Bölmələrininin İdarəetmə Birliynin (TƏBİB) şöbə müdiri Yaqut Qarayeva bildirib ki, ölkə hakimiyyəti, ÜST tərəfindən təsdiqlənəcəyi təqdirdə, Rusiyanın koronavirus əleyhinə «Sputnik V» peyvəndi almaq barədə məsələyə baxır.
Ancaq hələlik ölkə vətəndaşlarını ən çox maraqlandıran sual budur:hakimiyyət virusun ilk dalğasında olduğu kimi evdən çıxmaq üçün sms icazə sistemi tətbiq edəcəkmi? Yeni məhdudlaşdırıcı tədbirlərin biznesə hansı təsiri ola bilər? Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) rəhbəri Elman Rüstəmovun açıqlamasından belə görünür ki, yerli sahibkarlar bizneslə bağlı növbəti çətinlik və məhdudiyyətlərlə qarşılaşacaqlar. Rüstəmov qeyd edib ki, AMB koronavirus pandemiyasından zərər görən sahibkarlara və sektorlara kredit dəstəyi üçün yeni tədbirləri istisna etmir. O xatırladıb ki, Mərkəzi Bankın ilk öncə sentyabr ayının sonunadək planlaşdırılan sahibkarlara dəstəyi 2020-ci ilin sonuna qədər uzadıb.
Dünyada durum
«Worldometer» saytının yenilənmiş məlumatlarına görə, 30 oktyabr tarixinə dünya üzrə bu təhlükəli infeksiyaya yoluxma hadisələrinin sayı 45 milyon 471 min 123-ə çatıb. COVID-19 üzündən ölənlərin sayı 1 milyon 188 min 203, sağalmışların sayı 33 milyon 61 min 767 olub. COVID-19-a ən çox yoluxma halı və ölüm Amerika Birləşmiş Ştatlarında qeydə alınıb – uyğun olaraq 9 milyon 148 min 462 və 233 min 565 olub.
Daha sonra Hindistan (8 milyon 71 min 189 yoluxmuş), Braziliya (5 milyon 474 min 840), Rusiya (1 milyon 581 min 693), Fransa (1 milyon 235 min 132), İspaniya (1 milyon 194 min 681), Argentina (1 milyon 130 min 533), Kolumbiya (1 milyon 41min 935) izləyir. ), Böyük Britaniya (965 min 340), Meksika (906 min 863) və Peru (894 min 928) gəlir.
Gürcüstanda da koronavirusla bağlı təhlükəli vəziyyət müşahidə olunur. Gürcüstan hökumətinin «StopCov» veb saytının 29 oktyabr səhərinə olan məlumatına görə, Gürcüstanda pandemiya başladığı gündən bu yana 37.min 263 nəfərə koronavirus diaqnozu qoyulub. Burada sentyabr ayının əvvəlindən bu yana vəziyyətin pisləşməsi müşahidə olunur – yeni yoluxan insanların gündəlik sayı artıq dörd rəqəmli göstərici ilə ifadə olunur və iki minə yaxınlaşır.
Buna baxmayaraq, Gürcüstan hökuməti ölkədə fövqəladə vəziyyət elan etmək və sərt məhdudiyyətlər tətbiq etmək niyyətində deyil. Bununla belə, ölkədə artıq təyin edilmiş təhlükəsizlik tədbirlərinə riayət olunmasına nəzarət sərtləşdirilib. Əhalini təkidlə hətta küçədə maska taxmağa çağırırlar. Azərbaycanda olduğu kimi Gürcüstanda da beynəlxalq quru, dəniz və hava nəqliyyatında hələ də məhdudiyyətlər var və sərhədlər bağlıdır. Ermənistanda koronavirusa gündəlik yeni yoluxma halı 2 mindən çoxdur. 29 oktyabr tarixinə qədər yoluxanların ümumi sayı 85 mini keçib.
Nəzarət altındadır
Bir çox ölkəlrdə hakimiyyətlər yeni məhdudiyyətlər elan edirlər: komendant saatı tətbiq edirlər, restoranları bağlayırlar, insanları "uzaqdan işləməyə" keçirirlər.
Fransada prezident Emmanuel Makron yeni özünütəcrid rejimi elan edib. 30 oktyabrdan ən azı 1 dekabra qədər bütün əyləncə məkanları bağlanıb və kütləvi tədbirlər ləğv olunub. Bağlanan təşkilatlara Makron ayda 10 min avro dəstək verəcəyini vəd edib. Uzaqdan işləmə formatı mümkün olan hər yerdə tətbiq edilib. Xaricdən qayıdan bütün fransızlar üçün məcburi COVID testi keçirilir.
Avstriya 23 oktyabrdan başlayaraq məkanlarda altıdan çox insanın bir yerə toplanmasına qadağa qoyub. Məhdudiyyətlər restoranları, idman məşğələlərini, yubileyləri və toyları əhatə edir. Küçələrdə 12 nəfərdən artıq qruplarla toplaşmaq qadağandır.
Belçika, 19 oktyabrdan etibarən bütün barları bağlamağı və gecə yarıdan saat 5.00-ə qədər komendant saatı tətbiq etməyi qərara aldılar. Məhdudiyyətlər növbəti ay üçün nəzərdə tutulur. Brüsseldə hər kəs maska taxmalıdır. Bütün mədəniyyət və idman obyektləri bağlanmalıdır. Mağazalar 20:00-dək açıq olacaq.
Norveçdə bütün xarici işçilər 31 oktyabrdan on günlük karantinə gedir. Xüsusi tədbirlərdə mənzillərdə beş nəfərdən çox adam toplana bilməz. Böyük tədbirlərdə iştirakçı sayı 50-yə endirildi.
İsveçrədə gecə klubları 29 oktyabrdan bu yana bağlıdır. Barlar və restoranlar 23:00-a qədər işləyə bilər. 50-dən çox insanın iştirakı ilə kütləvi (idman və mədəni) tədbirlərin keçirilməsi qadağan edilib, ailə şənliklərində iştirakçıların sayı isə on nəfərlə məhdudlaşır. Bununla yanaşı, İsveçrə Rusiyanı "karantin" ölkələri siyahısından çıxarıb, lakin ölkəyə turist səfərləri hələ də qadağandır. Siyahıya Andorra, Ermənistan, Belçika və Çexiya, həmçinin Fransanın bəzi bölgələri daxildir.
İsraildə sentyabr ayında yeni karantin tədbirləri tətbiq olunmuşdu, bir ay sonra ləğv edilməyə başladı. İnsanlar yenidən bir yerə toplaşa bilərlər: qapalı yerlərdə - 10 nəfərə qədərə, açıq havada - 20 nəfərə qədərə icazə verilir. Uşaq bağçaları yenidən işə başlayır, parklar və çimərliklər açılır, kafe və restoranlar sifarişlər üçün işləyirlər, evdən 1 km-dən çox uzaq məsafələrə getməyə icazə verilir.
Böyük Britaniyada hər bir rayonda vəziyyətə görə qradasiya tətbiq edilib. Təhlükənin üç səviyyəsi nəzərdən keçirilib: orta, yüksək və ya ən yüksək. İndiyə qədər ən sərt məhdudiyyətlər Liverpulda tətbiq edilib - pablar bağlanıb, yerli hakimiyyət orqanlarına lazım gəldikdə idman salonlarını və kazinoları bağlamağa icazə verilib. Ölkə üzrə altıdan çox adamın toplanması qadağandır.
Avropa Birliyində lokdaunu ilk bərpa edən İrlandiya oldu. Evdən 5 km-dən çox çıxmaq qadağandır, əks halda 500 avroya qədər cərimə təhlükəsi var. Eyni cür sanksiya isə 1 min avroya bərabərdir. İctimai iaşə müəssisələrinin və barların işi yalnız sifarişə işləməklə məhdudlaşır.
İtaliyada baş nazir Cüzeppe Konte şəhər merlərinə sərt karantin tətbiq etmək imkanı verdi, o, özü də bir sıra məhdudiyyətlər tətbiq edib. Oturma yerləri olmayan barlar saat 18:00-da, restoranlar gejə yarısı bağlanır. Kontakt idman növləri üzrə bütün həvəskar idman yarışları dayandırılıb. İbtidai məktəblərdə dərslər davam edir, orta məktəb şagirdləri bir neçə növbədə oxuyur və universitetlər tamamilə "uzaqdan təhsil"ə keçib. Paytaxtın Latsio bölgəsinin hakimiyyəti 23 oktyabrdan bu yana komendant saatı tətbiq edib və gecə saatlarında çölə çıxmaq qadağandır. Bənzər tədbirlər digər bölgələrdə tətbiq edilib: Lombardiyada və Kampaniyada.
İspaniya hakimiyyəti 25 oktyabrda fövqəladə vəziyyət elan etdi. Ölkədə komendant saatı tətbiq edildi və bölgələr arasındakı sərhədlər bağlandı. Altı nəfərdən çox qrup halında toplanmaq qadağandır. Buna qədər isə Madriddə bar və restoranların 22:00-dən sonra işləmək qadağan oldu. Kataloniyada bütün barlar və restoranlar bağlanıb, onlara yalnız sifariş üzrə işləmək icazəsi verilib. Fitness klublarının və konsert yerlərinin işləməsinə icazə verilir, lakin müştəri sayı yarıdan çox olmamalıdır.
Argentinada karantin 20 mart tarixindən tətbiq edilib. O vaxtdan bəri bir neçə dəfə uzadılıb. Oktyabr ayının ortalarında hakimiyyət daxili avia daşımalarını və avtobus xidmətlərini bərpa edib. Ancaq nəqliyyatdan istifadə etmək üçün xüsusi bir icazə olmalıdır. Həm də sərnişinlər xüsusi bir mobil tətbiqetməyə qoşulmalıdırlar.
Braziliyanın ştatlarının əksəriyyətində hələ də məhdudiyyətlər var, lakin artıq onlar tətbiq olunmur. Məsələn, Rio-de-Janeyroda çimərliklərdə günəş vannası almaq qadağandır, lakin sahil tətilçilərlə doludur.
Pandemiyanın daha əvvəl bitəcəyi ölkə İsveçdir. Tezliklə ölkə koronavirus pandemiyasını sona çatdırmaq üçün lazım olan 60-70%-lik immunitet səviyyəsinə çatacaq, çünki burada bildiyiniz kimi virus sərbəst buraxıldı. İndi ekspertlərin diqqət yetirdiyi kimi, İsveçdə həqiqətən çox sayda koronavirusa yoluxma halı var, ancaq ölənlər azdır. 30 oktyabr 2020-ci il tarixə qədər 121 min 167 yoluxma hadisəsi qeydə alınıb. İsveçdə koronavirus infeksiyasından ölənlərin ümumi sayı 5 min 934 nəfərdir. Yəni ölüm nisbəti 4,9% -dir.
İndi bütün ölkələr məhdudlaşdırıcı tədbirlərin iqtisadi nəticələrini minimuma endirməyə çalışırlar. Qalır yazda edilən səhvləri təkrarlamamaq. Bir şey aydındır: son altı ayda dünya COVID-19 ilə yanaşı yaşamağa, hər gün xəbərlərdə bu barədə oxumağa və eşitməyə alışıb. İndi biz gələcəklə bağlı planlar qururuq, virusu artıq mövcud olan "dünya nizamının" elementi kimi yeni koordinat sisteminə yerləşdiririk.

SECOND WAVE AND SECOND WAR
The second wave and the second war. The fight against coronavirus is ongoing even more intensively than ever. After a relative calm in July-September, when unprecedented restrictive measures were introduced in Azerbaijan and most countries of the world, the curve of cases began to creep dangerously upward by mid-late October and soon exceeded the peak spring-summer indicators several times. However, experts predicted such a course of events. An anti-record for the number of coronavirus cases was set in Azerbaijan on October 30 with 1,022 new patients. As of today, this brings the total number of confirmed cases of COVID-19 infection to 54,174.
Fighting by the law
Due to the spread of COVID-19, the Deputy Director of the Republican Center for Hygiene and Epidemiology of the Ministry of Health, Vagif Abdullayev, provided the media with information about the fight against the virus. The specialist noted that the situation is complicated by the fact that COVID-19, in terms of virological, epidemiological, immunological, clinical, pathogenetic and other aspects, is not fully understood. According to Mr. Abdullayev, measures to combat coronavirus in Azerbaijan are carried out taking into account the requirements of the Law of Azerbaijan On Sanitary and Epidemiological Welfare using the modern methods of organizing complex anti-epidemic measures.
Thus, the initial registration of cases, the provision of information about them to all levels of management, as well as the collection of data are carried out through an electronic system that fully complies with WHO recommendations. As soon as the centers of hygiene and epidemiology operating in the cities and regions of the country receive information about each positive test result, they immediately begin to carry out the necessary research and organize anti-epidemic measures. After identifying the source of the viruses, the patient and persons in contact are isolated. Effective measures are taken to disinfect and eradicate viruses in the epicentre of the disease, as well as in populated areas. The expert noted that the measures taken jointly with the medical services of local executive authorities and all ministries of the country, the State Agency for Compulsory Medical Insurance and the Food Safety Agency in order to prevent the spread of infection in medical and educational institutions, as well as in the service and catering sectors, hotels and tourist sites play an instrumental role in this case. At the same time, Mr. Abdullayev underlined the importance of expanding the powers of the Ministry of Health in cases of administrative offenses during the quarantine regime, as well as the approval of numerous documents to control sanitary-epidemiological and quarantine rules.
What about the vaccine? The head of the department of the Association for Management of Territorial Medical Units of Azerbaijan (TƏBİB), Yagut Garayeva, said that the authorities consider purchasing the Russian Sputnik V coronavirus vaccine if it is approved by WHO.
But for now, the citizens of Azerbaijan are most interested to know whether the authorities introduce a system of SMS-permits to leave the house, as it was during the first wave of the outbreak. And what impact could new restrictive measures have on business? The head of the Central Bank of Azerbaijan (CBA) Elman Rustamov said that local entrepreneurs will face another round of complications and restrictions associated with their businesses. Rustamov noted that the CBA does not rule out new measures to provide loan support to entrepreneurs and sectors affected by the coronavirus pandemic. He recalled that CBA has extended until the end of 2020 support for entrepreneurs, originally planned until the end of September.
Situation worldwide
According to the updated Worldometer data, as of October 30, the number of cases in the world reached 45,471,123. The number of deaths reached 1,188,203, recovered - 33,061,767. The United States recorded the largest number of cases and deaths: 9,148,462 and 233,565, respectively.
It is followed by India (871,189 infected), Brazil (5,474,840), Russia (1,581,693), France (1,235,132), Spain (1,194,681), Argentina (1,130,533), Colombia (141,935), Great Britain (965,340), Mexico (906,863) and Peru (894,928).
A dangerous situation with coronavirus is observed in Georgia. As of the morning of October 29, the Georgian government website StopCov reported that 37,263 people have been diagnosed with coronavirus since the start of the pandemic in Georgia. The situation has worsened in Georgia since the beginning of September when the daily increase rate of cases was expressed in a four-digit numbers and is approaching two thousand. Nevertheless, the Georgian government does not intend to declare a state of emergency in the country and impose excessive restrictions. Although the country has tightened control over compliance with the already established security measures. The population is urged to wear masks even on the street. In Georgia, as in Azerbaijan, there are still restrictions on international land, sea and air communications, and the borders are closed. In Armenia, the daily increase rate of the COVIDE-19 cases is over 2,000 people with the total number of the infected exceeding 85,000 as of October 29.
Under control
In many countries, the authorities announce new restrictions, such as curfews, closing restaurants, distant work and learning.
French President Emmanuel Macron announced a new self-isolation regime. All entertainment facilities are closed, and mass events are canceled up until December 1. Macron promised support to the closed organisations, that is 10,000 euros per month. The remote work format was introduced wherever possible. Mandatory COVID testing has been introduced for all French people returning from abroad.
Austrian authorities prohibited the gathering of more than six people in closed premises since October 23. Restrictions include restaurants, sports activities, anniversary and wedding parties. Groups of more than 12 people cannot gather on the streets.
In Belgium, all bars are closed and a curfew is effective from midnight to 5:00. The restrictions cover the next month. In Brussels, everyone is required to wear masks. All cultural and sports facilities must be closed. Shops are open until 20:00.
In Norway, all foreign workers must remain in quarantine for ten days since October 31st. No more than five people can gather at private parties in apartments. The number of participants in major events was reduced to 50.
Nightclubs in Switzerland have been closed since October 29. Bars and restaurants will be open until 23:00. It is prohibited to hold mass events (sports and cultural) involving more than 50 people, and the number of participants in family celebrations is limited to ten. At the same time, Switzerland has excluded Russia from the list of ‘quarantined’ countries, but tourist trips to the country are still banned. The list also includes Andorra, Armenia, Belgium and the Czech Republic, as well as some regions of France.
In Israel, new quarantine measures were introduced back in September to be cancelled a month later. People can get together again: indoors - up to 10 people, outdoors - up to 20. Kindergartens resume operation, parks and beaches are open, cafes and restaurants work for takeaways, you can travel more than 1 km from the house.
The UK has introduced a grading system according to the situation in each administrative unit. There are three levels of danger: medium, high, or highest. The most severe restrictions have so far been imposed in Liverpool with pubs closed and local authorities allowed to close gyms and casinos if necessary. Throughout the country, gathering of more than six people is prohibited.
Ireland was the first in the EU to resume the lockdown. You can travel no more than 5 km away from the house, otherwise you face a fine of up to 500 euros. The operation of catering facilities and bars is limited to take-away sales.
In Italy, Prime Minister Giuseppe Conte handed over the possibility of introducing strict quarantine measures to the mayors of cities, but he also introduced a number of nationwide restrictions. Bars without seating close at 18:00, restaurants - until midnight. All amateur sports competitions in contact sports have been suspended. Primary schools continue operations, high school students study in several shifts, and universities have completely switched to distant learning. The authorities of Lazio imposed a curfew since October 23. It is also prohibited to go out at night. Similar measures have been introduced in the regions of Lombardy and Campania.
On October 25, the Spanish authorities declared a state of emergency. A nationwide curfew has been imposed, and borders between regions are closed. It is prohibited to gather in groups of more than six people. Prior to that, bars and restaurants in Madrid could work until 22:00. In Catalonia, all bars and restaurants are closed, as they could only provide takeaway services. Fitness clubs and concert venues can work, but the number of visitors should not exceed half.
Quarantine in Argentina was introduced on March 20. Since then, it has been renewed several times. In mid-October, the authorities resumed domestic air travel, as well as bus services. But in order to use transport, you need to have a special permit. Also, passengers must activate a special mobile application on their smartphones.
Most Brazilian states still have restrictions but they are no longer applied. So, for example, in Rio de Janeiro it is forbidden to sunbathe on the beaches, but the coast is filled with vacationers.
It is assumed that the country where the pandemic will end earlier is Sweden. Very soon, the immune layer of the country will reach 60-70% necessary to end the coronavirus pandemic, because Sweden has not introduced aggressive measures to counter the virus so far.
Experts note that there are indeed many identified cases of coronavirus in Sweden, but the number of deaths is minimal. As of October 30, 2020, 121,167 cases of infection were recorded in the country, while the total number of recorded deaths was 5,934 (4.90%).
Now all countries are trying to minimize the economic consequences of restrictive measures. It is important however not to repeat the mistakes made in the spring. One thing is clear: over the past six months, the world has more or less got used to living side by side with COVID-19, reading and hearing about it in news reports every day. Now we make plans for the future putting the virus on the new coordinate system as an element of the already existing new world order.