QARABAĞ ÇOX YAXINDADIR
Osman Gazi Kandemir: “Azərbaycanın bu savaşda qalib olacağını söyləmək üçün falçı olmaq lazım deyil”
Müəllif: Fuad HİLALOV
Osman Qazi Kandemir. 1961-ci ildə Sivasda anadan olub və orta təhsilini bu şəhərdə alıb. 1982-ci ildə Hərbi Akademiyanı bitirib. 1988-ci ildə ixtisasartırma, 1992-ci ildə Ali Hərbi Akademiya və 1997-ci ildə Silahlı Qüvvələr Akademiyasını bitirib. Xaricdə Əməliyyat Analizi və Psixoloji Əməliyyatlar sahəsində təhsil alıb. 2001-2004-cü illərdə Neapoldakı NATO qərargahında şöbə müdiri olaraq fəaliyyət göstərib. 2011-ci ildə briqada generalı rütbəsindən istefaya çıxıb.
- Artıq bir aydır ki, Azərbaycan Ermənistanın təxribatlarına cavab olaraq əks-hücum əməliyyatına başlayıb. Bu bir ay ərzində cəbhədə əldə olunmuş nəticələri necə qiymətləndirirsiniz?
- Dağlıq Qarabağda aparılan hərbi əməliyyat müxtəlif çəinliklərlə müşayiət olunur. Relyef qərbdən şərqə və cənubdan şimala doğru yüksəlir. Bu da zirehli və mexanikləşdirilmiş qoşunların xüsusilə şimal bölgəsində Kəlbəcər istiqamətində irəliləməsinə imkan vermir. Cənubda isə Araz vadisi, yəni İran sərhədinə yaxın bölgələr daha münasib şərait təklif edir. Gözlədiyimiz kimi əməliyyat da buradan inkişaf etdi. Şimaldakı Murovdağ bölgəsindəki ilk döyüşlər əməliyyatın təhlükəsizliyini təmin etdi və cənub bölgəsi nisbətən asanlıqla azad edildi. Relyefin yaratdığı çətinliklərlə yanaşı, ermənilərin, təxminən, 27 ildir qurduqları və inkişaf etdirdikləri istehkamları da unutmaq olmaz. Müdafiə Nazirliyinin yaydığı videolardan görə bilərsiniz ki, yüz metrlərlə uzanan səngərlər və xəndəklər qazıblar. Silahları üçün uyğun mövqelər hazırlayıblar. Lakin çətin relyef və sıx istehkamlara baxmayaraq, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri qısa müddət ərzində düşmənin müdafiə xətlərini keçməyi bacardılar və həm şimaldan, həm də cənubdan irəliləməyə davam etdilər. Unutmayaq ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistanın bu bölgələri işğal etməsi, təxminən, üç il çəkmişdi. İndi isə bir ay ərzində əhəmiyyətli bir ərazinin geri alınmasından danışırıq. Bu uğur böyük bir qətiyyətin nəticəsidir. Ordunun hazırlığı, silah və texnikanın lazımi qədər mövcudluğu, Azərbaycan xalqının öz dövlətinə və ordusuna inamı və birliyi bu uğurun arxasında duran əsas təkanverici qüvvələrdir. Əməliyyat zonasında ən kritik hesab etdiyimiz Laçın dəhlizi tezliklə ələ keçiriləcək və əməliyyat daha da asanlaşacaq.
- Ordusunun gücünə görə Azərbaycandan dəfələrlə geridə qalan Ermənistana kənardan hərbi yardımlar olunur. Sizcə, bu, Ermənistana nə dərəcədə kömək edə bilər? Ümumiyyətlə, erməni tərəfi cəbhədə nə qədər davam gətirə biləcək?
- 26 oktyabrda Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyev xalqa müraciətində bu vəziyyəti açıq şəkildə ifadə etdi. Bu sözlərin ünvanı Azərbaycan xalqından çox Ermənistana kömək edən dövlətlər idi. Normal şəraitdə, Ermənistan dövlətinin silah və texnikası artıq tükənməli idi. Onsuz da, silah və silah sistemlərinin çoxu soyuq müharibə dövründən qalma sovet qalıqları idi. Onun bir hissəsi döyüş meydanına belə gətirilə bilməzdi deyə anbarlarda qalmışdı. Lakin indi biz onlarda sonsuz bir raket ehtiyatı olduğunu gördük.
Bununla belə, İlham Əliyevin açıqlamaları faydalı olacaq və tezliklə Ermənistanı silahla dəstəkləməyə davam edən ölkələrin tədricən azalacağını görəcəyik. Onsuz da iqtisadi gələcəyi olmayan bir dövlətə nə qədər silah vermək olar ki? Düşünürəm ki, daha bir neçə kritik bölgə işğaldan azad edildikdən sonra Ermənistan dövləti təslim olacaq. Bu təslim "tamam məğlub oldum" şəklində olmaya bilər, ancaq özünü müxtəlif yollarla göstərəcək. Ancaq bu artıq vacib deyil. Bizim üçün vacib olan işğal olunmuş torpaqların öz sahiblərinə qaytarılmasıdır. Bir az daha səbir etməli və əsgərin işini ehtiyatla bitirməsini gözləməliyik. Tələsərək əsgərlərə təzyiq edilməməlidir.
- Azərbaycan Ordusunun döyüş taktikası barədə nə deyə bilərsiniz?
- Azərbaycanın hal-hazırda apardığı müharibə tamamilə konvensiyalara uyğundur. Döyüş meydanına yeni silah və texnikalar daxil oldu. Xüsusilə də pilotsuz uçuş aparatları kimi sistemlərin çox uğurlu istifadə edildiyini gördük. Bu sistemlərin digər texniki dəstək cihazları ilə kompleks istifadəsində hazırlıq səviyyəsinin yüksək olduğunu anlayırıq. Ermənistan tərəfə baxanda isə ikili mənzərə ortaya çıxır. Birincisi, onlar ən qədim sovet taktikalarının birindən istifadə edir: mərhələli müdafiə və "müqavimət nöqtəsi yaradaraq onu qorumaq". Mərhələli müdafiədə o qədər də müvəffəqiyyətli ola bilmədilər, cəbhələri sürətlə dağıldı. Müqavimət nöqtəsi şəklində isə bir qala müdafiə edirmiş kimi mübarizə apardıqları üçün müqavimətləri nisbətən uzun çəkdi. Lakin müharibədə uğurlu nəticəyə təsir edən bir çox amil var. Təhsil, silah təchizatı, nizam-intizam, komandanlıq və maddi-texniki dəstək kimi bir çox məqamı nəzərdən keçirəndə Azərbaycanın daha yaxşı vəziyyətdə olduğunu görürük. Ermənistan yaralıların daşınması üçün təcili yardım maşını belə tapa bilmir. Əsgər üçün cəbhəyə yemək apara bilmir. Onların qoşunları arasında əlaqə kəsilib. Video və fotolardan görürük ki, nizam-intizam və mənəvi vəziyyət də zəifdir. Azərbaycanın bu mübarizənin qalibi olacağını söyləmək üçün falçı olmaq lazım deyil.
- Ermənistan israrla bu savaşda Türkiyənin adını hallandırır. Sizcə, bununla nə əldə etməyə çalışırlar?
- Tək istədiyi odur ki, Türkiyəni bu müharibəyə çəkib qərbli dostlarından kömək alsın. Sonra qışqıracaq “qaçın, gəlin,yanıma!” Onsuz da onlar bunu gözləyirlər. Çünki hazırda edə biləcəkləri bir şey yoxdur. Müharibə Azərbaycan ərazilərində aparılır. Ermənistan ərazisində heç bir əməliyyat getmir. Ancaq Türkiyə işə girərsə, vəziyyət dəyişəcək, bunu bilirlər.
- Bəs, Ermənistanın hərbi müttəfiqləri necə? Bu hərəkətkər Kollektiv Təhlükəsizlik Müqaviləsi Təşkilatını münaqişəyə cəlb etməyə cəhd sayıla bilərmi?
- Oktyabrın əvvəlindən prezident Putin dəfələrlə bəyan edib ki, döyüş əməliyyatları Azərbaycan ərazisində aparılır. Yəni nə qədər ki, müharibə Ermənistan ərazisinə keçməyib bu mövqe qalacaq. Ermənistan ərazisindən törədilən təxribatlara, açılan raket atəşlərinə baxmayaraq, Azərbaycan çalışır ki, hərbi əməliyyatlar Ermənistan ərazisinə keçməsin. Baş verənlərdən görünən odur ki, güclü qalib gələcək.
- Başqa bir iddia da, guya, Azərbaycan tərəfində suriyalı döyüşçülərin olması ilə bağlıdır. Sizcə, Azərbaycanın buna ehtiyacı varmı?
- Bu gülməli bir iddiadır. Suriyadan döyüşçülər niyə gətirilsin? Azərbaycan döyüşə bilmir? Həqiqət budur. Mövcud müharibə şərtlərində Suriyadan və ya başqa bir yerdən gətirilən insanların Azərbaycan tərəfdə edə biləcəyi bir şey yoxdur. Suriyalı döyüşçülər PUA idarə edəcəklər? Artilleriya üçün koordinat verəcəklər? Tank sürüb zirehli döyüş maşınında atəş atacaqlar? Müasir hərbi texnika ilə düşmənə qarşı elektron əməliyyat keçirəcəklər? Azərbaycan Ordusu indi ən son texnika ilə təchiz edilib. Suriyalı döyüşçünü gətirib niyə öz başına iş açmalıdır ki? Onları harda istifadə edəcəklər? Müharibənin harasında onlar ona lazım olacaq? Ona görə də bu iddia real olmayan tutarlı olmayan bir iddiadır. Lakin Ermənistan PKK yaraqlılarından istifadə edir. Çünki həyata keçirdikləri əməliyyat şərtlərində onlardan istifadə etməyə zərurət var. Məsələn, müqavimət nöqtəsi kimi müdafiələrdə onlar piyada əsgər kimi vuruşa bilərlər. Tanklara və zirehli maşınlara qarşı tank əleyhinə raketləri istifadə edə bilərlər. Terrorçular yüngül silahlardan və tank əleyhinə raketlərdən yaxşı istifadə edə bilirlər. Təyyarələrə və vertolyotlara qarşı PUA-lara qarşı aşağı hündürlükdə hava müdafiə silahlarından yaxşı istifadə edə bilirlər. Nəticə etibarilə PKK-çılar əməliyyat baxımından erməni tərəfində vuruşa bilərlər, lakin suriyalı döyüşçülərin Azərbaycan ordusunda görə biləcəkləri bir iş yoxdur.
- Ermənistan cəbhə xəttindən xeyli kənarda yerləşən Azərbaycan şəhərlərini raket atəşinə tutur. Gəncəyə atılmış ballistik raket onlarla insanın həyatına son qoyub. Sizcə, bununla hansı məqsədləri güdürlər?
- Ermənistanın quldur dövlət olduğu aydın oldu. Beynəlxalq münasibətlərdə quldur dövlət anlayışı var. Quldur dövlətlərin bir xüsusiyyəti də terror vasitələrindən istifadə etmələridir. Mülki insanlara raket atmaq terror aktıdır. Bu cür hərəkətlərin məqsədi şiddəti artıraraq diqqəti cəlb etməkdir. Ermənistan əlindəki raketləri ilə şiddəti artırarkən, digər tərəfdən təbliğat maşını vasitəsilə mülki şəxslərin həlak olmasını qabardır və başqa güclərin müdaxilə edib, müharibəni dayandırmasına çalışır. Düşünür ki, müharibə dayandırılaraq qondarma sülh təmin olunsa, işğal etdiyi ərazilər onun əlində qalacaq. Qurmağa çalışdığı oyunun kökündə bu dayanır. Daha əvvəl Azərbaycanı təhrik edərək müharibəni Ermənistan ərazisinə keçirməyə, bununla da, qurban rolunu oynamaq istədisə də bu baş tutmadı. İndi isə şiddəti daha da artıraraq Qərb dünyasını müharibəni dayandırmağa məcbur etmək istəyir.
- Hadisələrin gələcək inkişafı ilə bağlı nə deyə bilərsiniz? Təhlilləriniz nə göstərir?
- Gördüyüm odur ki, Azərbaycan xalqı 28 ildir ki, bu acını içində saxladı və bu günlərə hazırlaşdı. Azərbaycan dövləti bu gün əslində xalqın ən böyük istəyini həyata keçirir. Ona görə də dövlət ilə millət bütünləşməsi var.
Qarabağ məsələsi güclə həll olunacaq. Azərbaycan qısa müddətə öz torpaqlarını geri qaytaracaq. Çox yaxın vaxtda qələbə xəbərləri alacağıq. Daha sonra isə boşalmış rayonların və Qarabağın yenidən məskunlaşması məsələsi var və o da müharibə qədər vacibdir. Demoqrafik məsələlərin həlli üçün illərlə vaxt lazım olacaq. İqtisadiyyatın müəyyən hissəsi buna yönəldiləcək. Yəni təzədən əvvəlki vəziyyətə qayıtması üçün illərə ehtiyac var. Əks təqdirdə, Dağlıq Qarabağın geri qaytarılmasının mənası qalmaz. Bunun qarşılığında isə regiona rahatlıq gələcək. Bundan Ermənistan xalqının da mənfəəti olacaq, çünki təcrid olunmuş, hər tərəfdən bağlı olan ölkə iqtisadi baxımdan rahatlıq tapacaq. İşğal edilmiş ərazilərin öz sahiblərinə geri qayıtması hamı üçün xeyirli olacaq.

КАРАБАХ НЕ ЗА ГОРАМИ
Осман Гази Кандемир. Родился в городе Сивас (Турция) в 1961 г., там же получил среднее образование. В 1982 г. окончил Военную академию в звании лейтенанта. В 1988 г. окончил Институт государственного управления Турции и Ближнего Востока, в 1992-м -  Военную академию, а в 1997-м - Академию Вооруженных сил Турции. Изучал оперативный анализ и ведение психологических операций за рубежом.
В 2001-2004 гг. занимал должность главы департамента в штаб-квартире НАТО в Неаполе (Италия). В 2011 г. ушел в отставку с должности бригадного генерала.
- Прошло более месяца с тех пор, как Азербайджан начал контратаку в ответ на провокации Армении в Нагорном Карабахе. Как вы оцениваете достигнутые на фронте результаты?
- Военная операция в Нагорном Карабахе сопряжена с рядом ограничивающих факторов. Рельеф местности повышается с запада на восток и с юга на север, что затрудняет бронетанковым и механизированным частям азербайджанской армии продвижение в сторону Кяльбаджара, т.е. в северном направлении. На юге же долина реки Араз вдоль иранской границы способствует продвижению войск в нескольких направлениях. Как и ожидалось, военная кампания Азербайджана получила развитие именно отсюда. Первые бои на севере, в районе Муровдагского хребта, обеспечили безопасность операции, а южные территории были освобождены относительно легко.
Помимо затруднений, вызванных рельефом, нельзя забывать и об укреплениях, построенных армянами на протяжении 27 лет. На обнародованных Минобороны видеороликах Азербайджана видны многочисленные и довольно длинные траншеи и подкопы, что свидетельствует о разработке противником соответствующих позиций для своих орудий. Но, несмотря на сложный рельеф и плотные укрепления, азербайджанские военные смогли за короткий срок разбить линию обороны противника и продолжить наступление как с севера, так и юга. Не будем забывать, что во время первой карабахской войны Армении потребовалось около трех лет, чтобы оккупировать эти районы. Сейчас же мы видим, какая значительная территория была отвоевана у противника всего за месяц. Основными движущими силами этого успеха являются полная боеготовность азербайджанской армии, наличие достаточного оружия и техники, верность и сплоченность азербайджанского народа вокруг своего государства и армии. Наиболее критический узловой пункт боевых действий - Лачинский коридор, взятие которого должно облегчить проведение контрнаступления.
- По своей военной мощи Армения многократно отстает от Азербайджана. Однако она продолжает получать иностранную военную помощь. Как вы думаете, насколько это может помочь Армении? Как долго армянская сторона продержится на фронте?
- Президент Азербайджана Ильхам Алиев четко заявил об этом в своем обращении к народу от 26 октября. Его слова были адресованы не столько к народу Азербайджана, сколько к странам, помогающим Армении оружием. В нормальных условиях Армения давно бы исчерпала свои вооружение и технику. Большую часть вооружения Армении составляют остатки советских армейских систем времен холодной войны. Часть этих запасов даже невозможно было использовать на поле боя; они так и оставались на складах. Но мы увидели, что у них огромное количество ракет. Однако после заявления Ильхама Алиева число стран, поставляющих Армении оружие, станет сокращаться и постепенно сойдет на нет. Естественно, продолжать снабжать государство, у которого уже нет экономического будущего, бессмысленно.
Думаю, что Армения капитулирует вскоре после освобождения еще нескольких критических узловых точек. Правда, она может признать капитуляцию не в виде «полного поражения», а другими способами. Но это уже неважно. Важно возвращение оккупированных земель их настоящим хозяевам. Нужно проявить немного терпения и дождаться, пока армия аккуратно закончит свою работу. Тут спешкой и давлением на солдат делу не поможешь.
- Что вы можете сказать о тактике ведения боя азербайджанской армией?
- Азербайджан ведет военные операции в полном соответствии с существующими конвенциями. На поле боя появились современное оружие и техника. В частности, мы стали свидетелями очень успешного использования беспилотных летательных аппаратов (БПЛА). Мы осознаем высокий уровень подготовленности азербайджанской армии к комплексному использованию данных систем наряду с другими устройствами техподдержки. Если взглянуть на армянскую сторону, вырисовывается двоякая картина. Во-первых, налицо применение довольно устаревшей традиционной советской военной тактики: эшелонированной защиты и узловой обороны. Эшелонированная оборона Армении с треском провалилась, так как линия фронта была быстро прорвана. Несколько продержаться армянам удалось там, где применили тактику узлового сопротивления, как в случае защиты крепости. Поэтому там операция немного затянулась. Однако в конечном счете на успех военных действий влияет множество факторов. По уровню образования, поставки вооружений, армейской дисциплины, командования и материально-технического обеспечения Азербайджан лучше подготовлен к ведению боевых действий. Армянская сторона испытывает даже нехватку карет скорой помощи для перевозки раненых, она не в состоянии должным образом накормить своих солдат и офицеров, сражающихся на фронте. Связь между войсками прервана. Видео- и фотоматериалы показывают низкий уровень дисциплины и морального духа в рядах армянской армии. Не надо быть провидцем, чтобы предсказать победу Азербайджана в этой войне.
- Армения упорно продолжает обвинять Турцию в участии на стороне Азербайджана. Чего она старается добиться этим?
- Если Армения сумеет втянуть Турцию в эту войну, к ней на помощь сразу прибегут ее западные друзья. Этого она и добивается, чтобы в нужный момент позвать их на подмогу. Они тоже этого ждут. Потому что сейчас они ничего поделать не могут, у них руки связаны. Война идет на территории Азербайджана. В Армении не ведется никаких операций. Они хорошо знают, что ситуацию можно изменить, только если вмешается Турция.
- А как насчет военных союзников Армении? Может ли это быть попыткой втянуть в конфликт ОДКБ, точнее Россию?
- С начала октября президент Путин неоднократно заявлял, что боестолкновения идут на территории Азербайджана. Следовательно, пока война не перекинется на территорию Армении, эта позиция сохранится. Несмотря на все провокации и ракетные обстрелы с территории Армении, Азербайджан старается не переносить военные действия на территорию противника. Из всего происходящего видно, что победит тот, кто силен на поле боя.
- Еще одно утверждение армянской стороны связано с мнимым присутствием в Азербайджане сирийских боевиков. Нужно ли это Азербайджану?
- Это даже не смешно! Зачем привозить боевиков из Сирии? Разве Азербайджан не может воевать сам? Правда заключается в том, что, с точки зрения Азербайджана, в нынешних боевых условиях никакие люди из Сирии или из других мест ничего сделать не смогут. Разве могут сирийские боевики управлять БПЛА, передавать координаты позиций противника артиллерии? Может, они из танков или из другой бронетехники стрелять будут? Или будут вести электронные операции против врага с использованием имеющегося военного оборудования? Азербайджанская армия оснащена по последнему слову техники. Зачем ей привлекать сирийских бойцов? Разве что дров наломать… Где вы их будете использовать? На каком этапе войны они могут понадобиться Азербайджану? Словом, это всего лишь сюрреалистическое и непоследовательное утверждение.
На самом деле наемников, а точнее боевиков ПKK, использует Армения, потому что именно в сложившейся для нее оперативной обстановке есть необходимость в их использовании. Например, они могут сражаться в качестве пехоты при обороне конкретного узла сопротивления. Или могут использовать противотанковые и бронебойные ракеты. Террористы хорошо владеют легкими видами вооружений и противотанковыми ракетами, хорошо применяют средства ПВО против самолетов, вертолетов и БПЛА, летящих на малых высотах. Иными словами, в операционном плане боевики ПKK могут быть полезны на стороне Армении, а на стороне Азербайджана им делать нечего.
- Армения подвергает ракетным обстрелам азербайджанские населенные пункты, расположенные далеко за линией фронта. В чем конечная цель таких ударов?
- Тем самым Армения открыто показывает бандитскую сущность своего государства. В литературе по международным отношениям есть такое понятие - бандитское государство. Еще одной особенностью таких государств является использование террористических средств борьбы. Стрельба ракетами по мирному населению - это акт террора. Цель таких действий - способствовать эскалации ситуации и привлечь внимание. С другой стороны, путем собственной машины пропаганды они раздувают ситуацию с гибелью гражданских лиц на войне с тем, чтобы привлечь сторонние силы и остановить войну. Цель в том, чтобы в случае прекращения войны и обеспечения так называемого «мира» удержать оккупированные территории в своих руках. Это и лежит в основе затеянной Арменией игры. Ранее она уже пыталась спровоцировать Азербайджан на перенесение боевых действий на собственную территорию с тем, чтобы сыграть роль жертвы, но не вышло. А теперь старается добиться эскалации ситуации, чтобы вынудить Запад остановить войну.
- Что можете сказать о дальнейшем развитии событий? Что показывают ваши анализы?
- Я вижу, что азербайджанский народ целых 28 лет терпел эту боль и готовился к этому долгожданному моменту. Сегодня государство Азербайджан, по сути, исполняет самое большое желание своего народа. Следовательно, происходит единение государства и народа в одно целое.
Азербайджан скоро вернет все свои земли. Скоро мы получим весть о победе. Затем потребуется решить вопрос о возвращении людей в освобожденные районы. Этот вопрос так же важен, как и сама война. На решение демографических проблем уйдут годы. На выполнение этой задачи будет направлена часть экономики страны. То есть на то, чтобы восстановить все, потребуются годы. В противном случае нет смысла возвращать Нагорный Карабах. В результате в регионе снова воцарится мир. От этого выиграет и армянский народ. Изолированная и закрытая от остальной части мира на протяжении долгих лет Армения получит экономические выгоды. Возвращение захваченных территорий их настоящим владельцам пойдет на пользу всем.