Çərşənbə axşamı, 07:03
Azərbaycan torpağının gözəlliyi və əzəməti həmişə Azərbaycan sənətkarları, musiqiçiləri və şairləri üçün ilham mənbəyi olub. Vətənimizin, demək olar ki, hər bir bölgəsi tanınmış sənətkarların əsərlərində öz əksini tapıb, öz zəngin mədəniyyəti ilə bütün dünyada tanınıb. Bu gün, 28 illik işğaldan sonra Şuşanın və bütün Qarabağın azad olunması ilə bağlı ağlasığmaz sevincli anlar yaşadığımız bir zamanda, bütün yaradıcılıq həyatı boyu öz əsərlərində bu mövzuya üz tutmuş mədəniyyət işçilərimizi yada salmaq yerinə düşər.
Görkəmli rəssam Nadir Qəmbər oğlu Əbdürrəhmanovun heyrətamiz mövzu çeşidləri arasında Qarabağ obrazları da yer alır. Maraqlı taleyi və böyük istedadı olan Nadir müəllim əsərlərində uşaqlıqdan xatırladığı Qarabağı - bizim itirdiyimizi sandığımız Laçını, Şuşanı, Zəngilanı həkk edib.
Çox təəssüf ki, 1925-ci ildə Laçında anadan olmuş və doğulduğu yerin işğalı faciəsini yaşamış Nadir Əbdürrəhmanov onun işğaldan azad edilməsini görə bilmədi. Nadir müəllim 2008-ci ildə vəfat etdi. Görkəmli sənətkarın oğullarından - teatr rəssamı, Rəssamlıq Akademiyasının teatr rəssamlığı və kompozisiyası emalatxanasının rəhbəri Arif Əbdürrəhmanovdan və rəssam Mikayıl Əbdürrəhmanovdan atalarının həyatı haqqında bizimlə söhbət etmələrini xahiş etdik.
A.Ə.: Babam Şuşada, atam Laçında anadan olub. Onun bütün uşaqlığı bu bölgə ilə bağlı idi. Bir gerçək vətənpərvər kimi, bu, onun üçün əsl faciə idi. Doğrudan da o, öz Vətəninin patriotu idi, bu, onun əsərlərində də hiss olunur. Atam öz istəyi ilə Qarabağın demək olar ki, bütün rayonlarını gəzmişdi, bu, yalnız yaradıcılıq ezamiyyətləri ilə deyil, həm də deputatlıq fəaliyyəti ilə də bağlı idi. Orada özünü evindəki kimi hiss edirdi, etüd çəkilişlərinə də gedirdi.
- Bakıda çox sayda qarabağlı yaşayır, amma onların uşaqları, təəssüf ki, nə Şuşanı, nə də Xankəndini görməyiblər...
A.Ə.: Mən Şuşa və Laçında tez-tez olurdum. 1975-ci ildə Moskvada Surikov İnstitutunu bitirdikdən sonra Laçın rayon komsomolunun birinci katibi məni rayonu əyani təbliğat əsərləri - əməyi, SovİKP-ni tərənnüm edən plakatlarla bəzəmək üçün Laçına dəvət etdi. Ömrümün həmin dövrünün altı ayını orada yaşadım. Bir neçə dəfə Şuşada olmuşam. Yeri gəlmişkən, orada başıma çox maraqlı bir hadisə gəldi. Şuşada, çar ordusunun generalı Səməd bəy Mehmandarovun evi vardı, atam orada otaqlarından birini emalatxana üçün almaq istəyirdi. Məsələ burasında idi ki, içəridə möhtəşəm bir divar rəsmi var idi. İndiyə kimi onu yaxşı xatırlayıram. Şuşanın şəhər partiya komitəsi də ona bu evdə yer ayırmağa qərar verdi. Nə isə, bir müddət sonra Şuşaya gələndə evin təmir olunduğunu, divarların boyandığını və rəsmin geridönməz şəkildə yoxa çıxdığını gördük. Atam bu otaqdan imtina etdi. Bu, 70-ci illərin sonu idi.
- Dəhşətli işğaldan əvvəl siz Şuşada tez-tez olurdunuz. Bu şəhərin Azərbaycan mədəniyyətinə deyil, başqa birinə aid ola biləcəyini söyləmək mümkündürmü?
A.Ə.: Heç bir halda! O, istinasız bir Azərbaycan şəhəri idi - həm memarlıq baxımından, həm də əhalinin tərkibinə görə. Məsələn, nənəm ömrünün sonuna qədər "erməni" sözü deməyib. O, ötən əsrin əvvəllərində Şuşada ermənilərin törətdikləri qırğınların şahidi olub və o zamandan bəri bu sözə tabu qoyulub. Ümumiyyətlə, ədalət naminə deməliyəm ki, Şuşada çox erməni görməmişəm. Düzdür, orada yaşayıblar, amma mən onları indi hər cür televiziya təbliğatçılarından tez-tez iddia etdiyi sayda görməmişəm. Şuşa Azərbaycan şəhəri idi. Ancaq bəzi hallar barədə də eşitmişdim. O dövrdə Laçın rayon komsomol komitəsinin birinci katibi olan dostum danışırdı ki, yüksək vəzifəli məmurların – Xankəndi (ermənilərin dediyi kimi Stepanakert) ermənilərinin uşaqları Ağdam ərazisində təxribat təşkil etmək qərarına gəliblər. Bunun üçün pul yığıblar və yanğın törətmək üçün bir benzin sisterni alıblar. Bundan başqa, erməni əhalisi tərəfindən olduqca qəribə çıxışlar da olurdu. Maraqlı bir hadisəni xatırlayıram. Bir dəfə kəndlərdən birində rayon partiya komitəsinin təlimatçısı ilə birlikdə təbiətə baxmağa çıxmışdıq, bizim məşhur "İsveçrə" mənzərələrimizə tamaşa edirdik. Bu qeyri-adi gözəllikli alp çəmənliklərində bir qoyun sürüsünə də rast gəldik. Birdən hirsli bir çoban peyda oldu və azcıq sezilən erməni ləhcəsi ilə təlimatçıya bildirdi ki, hansısa "Yoldaş Petrosov" burada "yad" qoyunların otarılmasına icazə vermir. Bu, əlbəttə, bizim etirazımıza səbəb oldu. Təlimatçı dedi ki, burada yer çoxdur, ot da çoxdur, qoy onlar də otlasın. Belə hallar çox olurdu.
Özü də, bütün bu müddət ərzində torpaqlarımızın gələcək işğalı üçün vəsait topladıqları da ortaya çıxdı. Bu üzdəniraq "miatsum"a qədər Qarabağ erməniləri çox yaxşı yaşayırdılar. Xankəndidə olmuşdum və onların varlı həyatlarına həmişə heyrət eləmişdim. Əlbəttə ki, məlum hadisələrdən sonra ora getmək imkanım olmayıb, amma əminəm ki, onlar bizi itirəndə hər şeyi itirdilər. Onların narazı qalmaq üçün obyektiv səbəbləri yox idi, azərbaycanlılar onlarla gözəl davranırdılar, üstəlik, işlərinə də qarışmırdılar. Amma lazım idi! Axı, bu sisternlər, pul yığımı və qanının təmizliyinin qayğısına qalan hansısa Petrosovlar güclü təbliğatın məhsulu idi.
M.Ə.: Onsuz da, 1980-ci illərin ikinci yarısında nəinki ermənilər, hər kəs üçün çətin idi. 1985-ci ildə düz bir ay Qarabağın Əhmədli kəndində qalıb, portret və mənzərə çəkmişəm. Bu Azərbaycan kəndinin sakinləri çətin və ağır yaşayırdılar. Ancaq hər yerdə belə idi. Bu, bir iqtisadi fəlakət olduğu qədər, siyasi fəlakət deyildi.
A.Ə.: Atam on il ərzində Azərbaycan Rəssamlar İttifaqına rəhbərlik edib, Azərbaycan İncəsənət İnstitutunda dərs deyib və elə həmin illərdə Laçın rayonundan respublika Ali Sovetinin deputatı seçilib. Deputat kimi tez-tez Qarabağı gəzirdi. Deyəsən, 1981-ci il idi, növbəti dəfə Xankəndinə ali məktəbimiz üçün istedadlı gəncləri seçmək üçün getmişdi, amma orada ona nəzakətlə demişdilər, dəvət üçün təşəkkür edirik, amma bizim uşaqlarımız yalnız İrəvanda oxumağa gedəcəklər.
- Qarabağdan və Ermənistandan ilk qaçqınlar barədə xəbərlər Nadir müəllimə necə təsir etdi?
A.Ə.: Duyğusal səviyyədə - çətin. Bunun necə baş verə biləcəyini anlaya bilmirdi, çünki Qarabağdakı ermənilərə qarşı həmişə yaxşı davranılırdı.
- Siz, yəqin ki, hamımız kimi, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin döyüş bölgəsindən video hesabatlarını izləyirsiniz. Bu hesabatlardan 80-ci illərdən əvvəl olduğunuz Qarabağı tanıyırsınızmı?
M.Ə.: Yox, tanımıram. Onu məhv etdilər. Bu, Azərbaycanla, mədəniyyətimizlə bağlı hər şeyi məhv etmək üçün qəsdən edildi. Şuşa ümumiyyətlə bir mədəniyyət kodudur, Natəvanın, Vaqifin, Hacıbəyovun, Niyazinin şəhəridir... Mən gözəl məscidimizi, onun heyrətamiz minarələrlə yaxşı xatırlayıram, birdən kiminsə "yüngül" əli ilə İran və ya fars məscidinə çevrildi. İlk dəfə bir xalqın öz tarixi yarımçıqlığı fonunda başqasının mədəniyyəti ilə qidalandığını gördüm. Çox sayda yeni işlərini qədimlik kimi təqdim etməyə çalışmaları da bununla bağlıdır.
- Nadir Əbdürrəhmanov böyük bir miras - Koreya, Bolqarıstan, İtaliya, Fransa və səfər etdiyi başqa ölkələr haqqında silsilə əsərlər qoyub. Demək olarmı ki, Qarabağ bütün işlərin üzərindən qırmızı xətt kimi keçib?
A.Ə.: Şəksiz. Mən Qarabağ motivləri əsasında çəkdiyi bəzi rəsm əsərlərinin adını çəkəcəm - "Şuşa", "Laçın dağlarında axşam", "Qaragöl gölündə", "Turşsu", "Minkənd", "Dağlarda bahar", "Qış mənzərəsi", "Qarabağ xalçaları"... Bu rəsmlər fərdi sərgilərdə böyük uğurla nümayiş etdirilib. 1985-ci ildə Qarabağ insanlarına həsr etdiyi bir sıra əsərlərinə görə atamız Nadir Əbdürrəhmanov Azərbaycan Dövlət mükafatına layiq görülüb.
- Atanızın rəsmləri harada saxlanılır?
A.Ə.: Bizim Təsviri İncəsənət Muzeyimizdə, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyində, Tretyakov Qalereyasında və Moskvadakı Dövlət Şərq Muzeyində, KXDR-in İncəsənət Muzeyində, Qazaxıstan və Türkiyə muzeylərində, şəxsi kolleksiyalarda. İşğaldan əvvəl Laçında gözəl bir diyarşünaslıq muzeyi var idi, atam bir neçə əsərini ora hədiyyə etmişdi. Yəqin, həmin muzey artıq mövcud deyil və ekspozisiya talan edilib.
M.Ə.: 1964-cü ildə atam Tofiq Tağızadənin "Arşın mal alan" filmi üzərində işə qatılıb, film üçün kostyumlar hazırlayıb. Bu da, dolayı yolla da olsa, Qarabağla bağlı olan başqa bir rəsm təcrübəsidir.
- Bu doğrudur ki, Nadir müəllimin ilk təhsilinə görə həkim olub?
A.Ə.: Uşaqlarına tibbi təhsil vermək babam Qəmbər Əbdürrəhmanovun istəyi olub. O, əvvəl Laçında səhiyyə işində çalışıb, sonra da Bakıda aptek idarəsində rəis işləyib. Atam tibb fakültəsini bitirib, ancaq ixtisası üzrə bir gün də işləməyib. Dərhal Leninqrada gedib və İ.E.Repin adına Rəssamlıq Akademiyasına daxil olub. Maraqlıdır ki, rəssamlar arasında atamın ləqəbi "Doktor" idi.
- Nadir müəllimin əsərlərinə baxanda sifarişlə çəkilməsi, müəyyən bir zamana aid olması təəssüratı yaranmır, başqa sözlə, "sovet" nəfəsi və ya ideoloji yükü görünmür. Tamamilə saf poetik obrazlar, zamandan kənar əbədi mövzulardır.
M.Ə.: Atam hansısa bir işi görən, təbiətlə qarşılıqlı əlaqədə olan insanları izləməyi çox sevirdi. «Talış qadınları», «Dağlarda səhər», «Sevimli naxışlar», «Əfqan kişisi» və başqaları belə yaranıb. Hər sənətkarın öz mövzusu, incəsənətdə bir hədəfi var. Zaman keçib, amma insan və təbiətin gözəlliyinin vəsf edilməsi, Nadir Əbdürrəhmanovun rəsmlərinə xas olan mənəvi ahəng bu gün də güclü təsir bağışlayır.
“Uşaqlıqdan atamla Laçının ətrafında yerləşən dağ bölgələrinə gedərdim... Tələbəlik illərində tətil zamanı da bu bölgələri gəzməyi sevirdim. Yaylaqlarda (yay otlaqlarında) insanların həyatını, işlərini, istirahətlərini seyr edərdim... Bir neçə il keçdi və uşaqlıqdan, gənclikdən qalan o təəssüratları böyük bir kətan üzərində həkk etmək istədim". (N.Əbdürrəhmanovun gündəliyindən)
“Bir dəfə dostumun evinə çay içməyə getmişdim (Lerik rayonu. - Müəllif) və orada həyətdə xalçaların toxunduğu rəngli iplik yumaqlarının arasında gəzən bir qız gördüm... Çox gözəl idi, daha sonra təəssüratımı rəsmə həkk etmək istədim." (N.Əbdürrəhmanovun gündəliyindən)

KARABAKH OF NADIR ABDURAHMANOV
The beauty and splendor of Azerbaijan has always been a source of inspiration for artists, musicians and poets. Almost every region of our country is reflected in the works of recognized masters who glorified its rich culture all over the world. Today, when we experience unimaginable happiness with the liberation of Shusha and all of Karabakh after the 28-year occupation, we want to remember our artists who have addressed the topic of Karabakh in their works.
Prominent artist Nadir Abdurahmanov dedicated numerous of his works to Karabakh. As a man of amazing fate and great talent, Nadir-muallim captured in his works the Karabakh, including Lachin, Shusha and Zangilan, which he remembered from childhood, the one that seemed we lost...
Unfortunately, Nadir Abdurahmanov, who was born in 1925 in Lachin and survived the occupation of his small homeland, will not be able to see it liberated. He passed away in 2008. We interviewed his sons – Arif Abdurahmanov (theatrical artist, head of one of the workshops of the Academy of Arts of Azerbaijan) and Mikayil Abdurahmanov (painter) – about the life of the outstanding artist.
AA: “My grandfather was born in Shusha, my father - in Lachin. He spent his entire childhood in Lachin. As a true patriot, the loss of Shusha was a real tragedy. He really was a patriot, even in his works. Dad has visited almost all the regions of Karabakh. These were not only trips made by an artist, but also as a member of parliament. He felt at home there.”
“There are many natives of Karabakh, who live in Baku now. But their children, unfortunately, have never seen Shusha or Khankendi...”
AA: “I often visited Shusha and Lachin. After graduating from the Surikov Institute in Moscow back in 1975, I was invited by the first secretary of the Komsomol Central Committee of Lachin to decorate the city with posters glorifying the labor, the CPSU. I lived there for six months. I have been to Shusha several times. By the way, a very interesting story happened there. In Shusha, there was a mansion of the Russian imperial general Samad-bey Mehmandarov. My father wished to have one of the rooms of the mansion as his workshop. The thing is there was a stunning mural inscription in the room. I remember it very well. The city’s party committee even made a decision to provide my father with premises in the mansion. But when we arrived in Shusha some time later, we saw that the house had been renovated, the walls had been painted with the inscription lost forever. My father refused the room. It was in the end of the 70s.”
“You often visited Shusha before the war. Was it possible to say that the city could have belonged to another culture than Azerbaijani?”
AA: “Not at all! It was an exclusively Azerbaijani city both in terms of its architecture and the population. For example, my grandmother had not said the word "Armenian" until her death. At the turn of the previous century, she became a witness of the massacres that the Armenians committed in Shusha. The word “Armenian” had been a taboo since then. In general, I have not seen a large number of Armenians in Shusha. Of course, they lived there, but I did not see them in the number that I often hear about from all kinds of television programs. Shusha was an Azerbaijani city. But I have heard about such cases. My friend, who at that time was the first secretary of the Central Committee of the Komsomol in Lachin, once told me that the children of high-ranking Armenian officials of Khankendi (Stepanakert) decided to organize a sabotage in Aghdam. They collected money and bought a tank of gasoline for arson. In addition, there were some rather curious attacks from the Armenian population. I remember an incident. Once one of the instructors of the Central Committee of the region took me for a walk in one of the villages to admire the famous Alpine views of the area. We stumbled upon a flock of sheep. Suddenly an angry shepherd approached us and began to complain in a strong Armenian accent. He told the instructor that someone named Comrade Petrosov did not allow ‘outsiders’ to graze their sheep here. Of course, we were outraged. The instructor answered that there was a lot of space, which is enough to graze both flocks. And there were many such moments. It turned out that all this time Armenians were collecting funds for the occupation of our lands in the future. Before the so-called miatsum, the Karabakhi Armenians lived very well. I have been to Khankendi and was always surprised at their wealthy life. Of course, I did not have a chance to go there after the well-known events, but I am sure that when they lost us, they lost everything. They had no objective reasons to be dissatisfied, the Azerbaijanis treated them perfectly. Moreover, we did not interfere in their internal affairs. But we ought to! After all, these tanks of fuel, the collection of money and persons such as Petrosov are the product of powerful propaganda.”
MA: “In the second half of the 1980s, it was already hard for everyone, not only for the Armenians. In 1985, I lived for a month in the village of Ahmedli in Karabakh painting portraits and landscapes. The inhabitants of this village lived poorly and had difficult times. But this was the case everywhere. And it was not so much a political as an economic disaster.”
AA: “For ten years, my father headed the Union of Artists of Azerbaijan, taught at the Azerbaijan Institute of Arts and was elected a deputy of the Supreme Soviet of the republic from the Lachin region. As an MP, he often visited Karabakh. In 1981, he once again went to Khankendi to select talented young people for our university, but he was politely told that the authorities of the city were going to send the guys to study in Yerevan.”
“How did Nadir muallim survive the news of the first refugees from Karabakh and Armenia?”
AA: “He was very emotional. He wondered how this could happen, because the Armenians in Karabakh were always well treated.”
“Perhaps, like all of us, you have watched the video footage of the Defense Ministry from the combat zone. Can you recognize the Karabakh you visited before the 80s?”
MA: “No, I cannot. They destroyed it. And this was done deliberately to destroy everything related to Azerbaijan, our culture. Shusha is generally a cultural code, the city of Natavan, Vagif, Hajibeyov, Niyazi... I perfectly remember our beautiful mosque with stunning minarets, which suddenly was called Iranian or Persian by Armenians. It was the first time I saw how a people could feed on foreign culture due to its own historical failure. There is a huge amount of remakes, which is presented as antiquity.”
“Nadir Abdurahmanov left a great legacy, including the works about Korea, Bulgaria, Italy, France and other countries that he visited. Is it possible to say that Karabakh had a special meaning in all his works?”
AA: “Absolutely. I can name you some of his pictures based on Karabakhi motives: Shusha, Evening in the Lachin mountains, On the bank of the Gara-Göl Լake, Turshsu, Minkend, Spring in the mountains, Winter landscape, Karabakhi carpets... These paintings were exhibited with great success at personal exhibitions. In 1985, for a series of works dedicated to the people of Karabakh, Nadir Abdurahmanov was awarded the State Prize of Azerbaijan.”
“Where do you keep your father's paintings?”
AA: “In our Museum of Fine Arts, the Ministry of Culture of Azerbaijan, the Tretyakov Gallery and the State Museum of Orient in Moscow, the Museum of Arts of the DPRK, museums of Kazakhstan and Turkey, private collections. Before the occupation, Lachin had a wonderful museum of local lore, to which my father presented several of his works. Perhaps, the museum does not exist anymore...”
MA: “In 1964, my father was involved in Tofig Taghizade's film Arshin Mal Alan. He was responsible for costumes for the film. This is also his contribution, albeit indirectly, to the art of Karabakh.”
“Is it true that Nadir-muallim was a doctor by his first education?”
AA: “My grandfather, Gambar Abdurahmanov wished to see his children as doctors, as he was a health care specialist in Lachin. He then used to work in Baku as the head of a pharmacy department. My father graduated from a medical school, but had never worked as a doctor. He immediately went to Leningrad to get admitted to the Ilya Repin Art Academy. It's funny but his artist friends used to call him by his nickname – the Doctor.”
“As if the works of Nadir-muallim lack temporal dimension, free of the touch of the Soviet period or ideological bloat. Absolutely pure poetic images, timeless eternal themes.”
MA: “My father was very fond of watching people doing some kind of work, interacting with nature. They are the main characters in his Talysh women, Morning in the mountains, Favorite patterns, An Afghani and so on. Each artist has his own theme, a goal in art. Time has passed, but the glorification of the beauty of man and nature, the spiritual harmony Nadir Abdurahmanov’s paintings have a strong impression even today.”
“Since childhood, I traveled with my father in the mountainous regions around Lachin... I also loved to travel to these areas during my holidays as a student. I watched the life of people on the yaylaghs (summer pastures), their work, rest... Several years passed, and I decided to reproduce my childhood and adolescence impressions on a large canvas." (from the diaries of N. Abdurahmanov)
“Once I visited my friend in Lerik to have a tea with him. I saw a girl walking around the yard between the colorful rolls of yarn used to weave carpets here... It was such a beautiful image that I wanted to make a picture of it." (from the diaries of N. Abdurahmanov)