Rus əsilli azərbaycanlı, Birinci Qarabağ müharibəsinin könüllüsü, aktyor Aleksey Saprıkin ovaxtkı itkiləri hələ də özünə bağışlamır
O, 8 oktyabr 2019-cu ildə vəfat etdi. Qarabağda Ermənistanın törətdiyi birinci müharibədən danışmağı sevməyən sakit, təvazökar bir adam olub. Həmin müharibəni “absurd teatrı” adlandırıb, o müharibə ürəyində elə bir ağrı qoyub ki, heç bir qəlpə o qədər ağrı verə bilməzdi. 8 oktyabr 2020-ci ildə cəbhəçi dostları onun məzarının üstünə gəlmişdilər. Heç bir təmtəraqlı sözlər və çıxışlar olmadı. Lazım olanda çiynini dayayaraq kömək əlini uzatmağı bilən bir insana kişilərə xas yığcam sözlərlə minnətdarlıq etdilər.
Aleksey Saprıkin... Lyoşa... Müharibənin alovlandığı bir zaman o, evdə otura bilməzdi. Fotoşəklinə baxanda görmə qabiliyyəti belə olan bir insan üçün müharibədə elə də asan olmadığını başa düşmək olur. Etiraf etmək lazımdır ki, baxan kimi, yaranan ilk düşüncə onun döyüşə yararsız olmadığı olur. Hətta
bunun olmadığını biləndən sonra, yenə də anlaşılmazlıq yaranır ki, görmə qabiliyyəti -3,5 olan birisi ümumiyyətlə müharibədə necə döyüşüb?
Aydın olur ki, mümkündür…
Lyoşa Saprıkində həmişə görmə problemi olub. Ancaq bu, onu heç nədən çəkindirməyib. Əksinə, əlavə önəm qazandırıb. Buna görə də Semyon Şteynberqin (26 Bakı komissarı adına Mədəniyyət Sarayında) rəhbərlik etdiyi xalq teatrındakı bütün qızlar ona bir az aşiq idilər.
Azərbaycanın əməkdar artisti Rita Əmirbəyova xatırlayır: “Onda bir şey var idi ki, yanında bizə inam və təhlükəsizlik hissi verirdi. Biz hamımız ona gerçək bir kişinin necə olması barədə fikirlərimizin təcəssümü kimi baxırdıq".
Ancaq onda o, Lüdmilaya göz qoymuşdu. 1973-1974-cü illər idi. 1978-ci ildə Sovet Ordusunda xidmətdən qayıtdıqdan sonra Aleksey Saprıkin həmin Lüdmila adlı qızla evləndi və ömrü boyu onunla birlikdə yaşadı. İşləmək üçün ilk olaraq zavoda gəlib, düşünüb ki, teatr hobbisini iş ilə yanaşı yürüdə bilər. Bununla belə, aktyorluq sevgisi üstün gəlib və o, teatrı seçib. Başlanğıcda Cənnət Səlimovanın rəhbərliyi ilə Bələdiyyə Kamera Teatrında işləyib. Qarabağ müharibəsində iştirakından sonra Gənc Tamaşaçılar Teatrında və Rus Dram Teatrında davam edib.
1991-ci ildə Bələdiyyə Kamera Teatrının səhnəsində aktyorluq taleyi başladığı dövr Dağlıq Qarabağda hərbi əməliyyatların başlamasına təsadüf edib və Lyoşa könüllü cəbhəyə gedib.
Həyat yoldaşı, S. Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrının aktrisası Lüdmila Saprıkina bunun necə olduğunu xatırlayır:
- Bir dəfə 1992-ci ildə Lyoşa axşam evə gəldi və Qarabağın müdafiəsi üçün könüllü olaraq cəbhəyə getdiyini söylədi. Onda 38 yaşı var idi, bizim artıq iki övladımız var idi və mən qorxaraq adətən belə hallarda qadınların dediyi sözləri ona söylədim. Dedim ki, o artıq gənc deyil, övladlarımız var və geri qayıtmazsa, onları necə böyüdəcəm... Lyoşa siqaret çəkdi və susdu.
Həmin vaxtdan bir az keçib. Saprıkinlərin evinə Eldar Ağayev gəlib. O, xüsusi təyinatlılar batalyonu qururmuş və ona sınanmış, etibarlı insanlar lazım imiş. Aleksey də sınaqlardan çıxmış, etibarlı adam olub. Onlar bütün ömrü boyu bir-birlərini tanıyırmışlar. Bakıda həmişə belə olub: müxtəlif millətlərin uşaqları birlikdə böyüyüblər, uşaqlıqda birlikdə oynayıblar, insani və kişi xarakterlərinin bütün keyfiyyətlərinin özünü büruzə verdiyi həyat universitetlərini birlikdə keçiblər. Rus əsilli azərbaycanlı Aleksey Saprıkin cəbhəyə könüllü gedib və kəşfiyyat şöbəsinin komandiri təyin edilib. Azərbaycan ləzgiləri, yəhudilər, ukraynalılar, tatarlar və etnik azərbaycanlılarla birlikdə dörd illik sınaqlardan keçib. Lyoşa ötürücü olub və onun uşaqları zəruri məlumatları toplamaq üçün düşmən arxasına keçəndə o, düşmən zonasından gələnləri qəbul etmə rolunu öz üzərinə götürərək radio rabitədə otururmuş. O, «oğlanlar» adlandırdığı döyüş yoldaşları ilə birlikdə hərbi əməliyyatlarda iştirak edib, Qarabağ torpaqlarının işğaldan azad edilməsi uğrunda mübarizə aparıb.
Lüdmila Saprıkina danışır:
- Bir dəfə döyüş bölgəsindən gəlmişdi və mən onu tanımadım. Sifətinə baxmaq olmurdu. Sən demə, ölən beş əsgərinin tabutunu ailələrinə o, çatdırmalı olub. Lyoşa onun hər birinin ölümünə görə çox sarsıntı keçirirdi. Bu, boş söhbətdir ki, müharibədə insanların daha sərt olduqlarını və ürəklərinin daşa döndüyünü deyirlər. Doğru deyil. Bu belə deyil. Bir ailədə dərddən ölən ana ona demişdi: niyə mənim oğlum öldü, sən yox? Bu, Alekseyi yaralamışdı! Mən onda ilk dəfə ərimin ağladığını gördüm. O oğlanı həyata qaytara bilsəydi, məmnuniyyətlə həyatını ona verərdi. Sonra dedi: “Sənə və ya uşaqlara bir şey olsa, əgər siz ölsəniz belə, cəbhədən gəlməyəcəyəm. Çünki oğullar hər gün orada ölür. Bu, qorxunc, ədalətsiz və qəddardır".
Mən onu anladım və incimədim. Mən onun ağrısını başa düşdüm və duydum. Ancaq nədənsə bu sözlər yaddaşıma yazıldı. Xatırladıqca, xatırladım... Özüm üçün də ağır idi: ərim üçün narahat idim, uşaqları böyüdürdüm, ərləri Qarabağda döyüşən çoxları kimi mən də işləyirdim. Lyoşa və yoldaşlarının cəbhədən Bakıya gələndə, hamısı birinci bizə düşürdülər. Burda bizim evdə duş qəbul edirdilər, paltarlarını dəyişirdilər, yemək yeyirdilər, sonra öz ailələrinə, evlərinə gedirdilər. Mən özümü elə göstərirdim ki, Lyoşanın o sözlərindən inciməmişəm, amma dediklərini hey xatırlayırdım. Bu, bir dəfə dan yeri söküləndə qapının zəngi çalınana qədər davam etdi. Açdım və ərimi qapının ağzında gördüm. O, bir dəqiqəliyə gəlmişdi. Sadəcə, məni və uşaqları qucaqlayıb öpmək üçün. Sonra da getdi. Məhz onda anladım ki, ailəsi də ona Vətən kimi eyni dərəcədə əzizdir. Lyoşa şəhərini və ölkəsini çox sevirdi. Rus əsilli azərbaycanlı olmasından qürur duyurdu...
O, ərindən elə danışırdı ki, sanki evlilik həyatının bütün günlərini yenidən yaşayırdı. Qarabağı qorumağın mümkün olmadığı 30 il əvvəldə olduğu kimi, demək olar ki, eyni emosional kəskinliklə yaşayırdı. O, danışırdı və mən düşünürdüm ki, bakılı olmaq müxtəlif millətlərin mədəniyyətlərinin qaynaşmasından yaranmış xüsusi bir mentallıqdır. Eyni şeyi gəncəlilər, bərdəlilər, mingəçevirlilər haqqında da demək olar... Bütün çoxmillətli Azərbaycan haqqında. Sonra mən onun qrafika əsərlərini gördüm. Öz şəhərinə, Vətəninə təsviri sevgi etirafı idi. Gözümüzün önündə İçərişəhər Aleksey Alekseyeviç Saprıkinin gördüyü kimi canlanır. O, rus əsilli azərbaycanlı Lyoşa Saprıkin onun əzəmətini bacardığı, hiss etdiyi, anladığı kimi vəsf edib.
Ağrı
Aleksey Alekseyeviç artıq yoxdur və onda Qarabağı saxlaya bilmədiyimizlə bağlı ağrısı və günah hissi barədə özü danışa bilmir. Bu hiss onu son nəfəsinə qədər tərk etməyiib. Döyüş səhnələri və həlak olan oğlanlar həmişə onunla olub. Həmişə. Nə etsə də, bu, onun ürəyinə sancılmış bir qəlpə kimi incidirdi. Sonra kitab yazmaq fikrinə düşdü. Hər şeyin necə olduğu barədə həqiqəti söyləməyə ehtiyac duydu. İnanırdı ki, Birinci Qarabağ müharibəsi illəri (1992-1996) bizim hamımıza düzgün nəticə çıxarmağa imkan verəcək: torpaq bizimdir, onu biz itirmişik və biz də qaytarmalıyıq. Gələcək nəsillər üçün. Milli özünə hörmət naminə. Özümüz üçün. O müharibəni uduzmağımızın düşüncəsi ilə barışa bilmirdi. Bu, onu ruhuna dəhşətli dərəcədə əzab verirdi və hey təkrarlayırmış ki, istənilən halda ədalət qalib gələcək. Heyif ki, o, Azərbaycan əsgərlərinin sayəsində, onların igidliyi hesabına itirilən torpaqların geri qaytarıldığı indiki zəfər günlərinə qədər yaşaya bilmədi. Təəssüf ki, onun və silah yoldaşlarının əldə saxlaya bilmədikləri ərazilərə ordumuzun qələbə yürüşünü görə bilmədi: Cəbrayıla, Hadruta, Füzuliyə, Zəngilana... və Şuşa şəhərinə! Təəssüf ki, o, Bakının bugünkü küçələrini, bütün bakılıların Milli Orduya və onun Ali Baş Komandanına minnətdarlıqlarını və dəstəklərini bildirmək üçün küçəyə çıxdıqlarını görmədi!
Biz torpaqlarımızla birlikdə milli ləyaqət hissimizi də qaytardıq. Göstərdik ki, biz varıq, özümüzü də, torpaqlarımızı da, əsrlər boyu əldə tutduğumuz fəthlərimizi də qoruya bilərik. Prezidentimiz 10 noyabr 2020-ci ildə xalqa qələbə müraciəti etdi. Təəssüf ki, Aleksey Alekseyeviç bu xoşbəxt və tarixi vacib ana qədər yaşamadı! Çox təəssüf ki, bu sevinci hamımızla bölüşə bilmədi! Ancaq bəlkə də onun ruhu göylərdən bütün bunları görür və ədalətin təntənəsini hiss edərək sevinir? Düşünürəm ki, bu, məhz belədir!
Lüdmila Saprıkinanın dediklərindən:
- Lyoşa müharibə haqqında az danışdı və danışanda da çox şeyi deməzdi. Həmişə suallarıma birmənalı və sərt cavab verirdi: "Buna icazə yoxdur!" Ancaq bəzən nəsə xatırlayırdı. Məsələn, belə bir əhvalat olub. Dəstədə iki oğlu ilə birlikdə döyüşməyə gələn bir rus qadını var imiş. Tibb bacısı imiş. Ancaq lazım olduqda, avtomat götürürmüş və kişilərlə çiyin-çiyinə döyüşürmüş. Hamı ona "Mama Jenya" deyirmiş. Oğulları orada, Qarabağda həlak oldular. Qadın indi, demək olar ki, 80 yaşındadır və Keşlə qəsəbəsində yaşayır.
- Maraqlı nəsə xatırlayırdımı?
- Hə, məsələn, belə bir əhvalat olub. Bütün kəşfiyyatçıların kod adları olub. Ərimin kod adı “Qoca”, batalyon komandirininki “Sehrbaz” və Məhəmməd Həsənovunku “Qara qardaş” olub. Düşmən tərəfdə Azərbaycan dilini bilən ermənilər var imiş. Belə ki, efirdə bizimkilərin söhbətlərini dinləyərək və "Qara qardaş" kod adını eşidirlər, qərara gəlirlər ki, onların tərəfində olduğu kimi, bizim tərəfimizdə də qara dərili muzdlular döyüşür. İndi təsəvvür edin, onlar radio ötürücü ilə tərəfimizə, konkret olaraq "Qara qardaşa" müraciət edərək, ona başqasının torpağı uğrunda döyüşməməyi, tarixi vətəninə getməyi təklif etməyə başlayıblar və bu, bizimkilərdə hansı hissləri oyadıb?!
- Bəs, indi Məhəmməd Həsənov haradadır? Taleyi necə oldu?
- Qarabağda ilk müharibə başlayanda Lyoşanın vuruşduğu batalyonda yoldaşları dinc peşə sahibləri idilər: müəllimlər, musiqiçilər. Dövlət bu batalyona Türkiyədə hərbi təlim üçün beş yer ayırmışdı. Ora gedən dörd nəfər Lyoşanın qrupundan idi. Dörd nəfərdən biri də Məhəmməd Həsənov idi. Lyoşa həmişə onun uğuru ilə bağlı qürur duyurdu.
Birinci müharibə dörd il davam etdi, nəinki torpaqlarımızı, qürurumuzu da əlimizndən aldı. Aleksey Saprıkin və onun döyüş yoldaşları 1996-cı ilin martında evlərinə döndülər. Çökmüş və məyus halda qayıtdılar. Aleksey Saprıkin 2003-cü ildə yazdığı və nəşr etdiyi "Bizi mühakimə etməyəcəklər!" romanında heç nə gizlətmədən və o günlərin hadisələrini şişirtmədən oxucusu qarşısında etiraf edir. Yaşadıqları anlardan danışarkən, sanki oxucudan və özündən hər zaman soruşur: axı, biz nədə səhv etdik?
Kim günahkardır və niyə?
Lüdmila: - Lyoşanın qrupunun oğlanlarının başları üçün ermənilər milyonlarla pul qoymuşdular. Çünki onların kəşfiyyat əməliyyatları sayəsində bölmələrimiz düşmənin vacib döyüş hədəflərinə dəqiq zərbələr endirə bilirdi. Lyoşa qrupun əlaqələndiricisi idi. Uşaqlar düşmən arxasına keçəndə, Lyoşa onlarla radio vasitəsi ilə əlaqə saxlayırdı və onları oradan geri çıxarırdı. Olurdu ki, uşaqlar bir neçə gün oradan çıxa bilmirdilər və yalnız Lyoşa onlara radio rabitəsi ilə bələdçilik etdiyi üçün çıxa bilirdilər. Sadəcə onun səsini izləyirdilər...
- Niyə Aleksey Alekseyeviçdə həm ölülər, həm də dirilər qarşısında bu qədər kəskin bir günah hissi var idi?
- O düşünürdü ki, bacardıqları və etməsi lazım olan hər şeyi etməyiblər. Bu məyusluq ona rahatlıq vermədi.
- Hətta romanın çapından sonra da?
- Bəli. Hətta bundan sonra da. Yalnız ilk iki hissəsi çap edilib. Üçüncüsü isə əlyazma şəklində qaldı. Lyoşa onu sona kimi yazmağı bacardı. Mən ona üçüncü hissəsini nəşr edəcəyimə söz verdim. Ancaq təəssüf... Maddi cəhətdən hələ buna imkanım yoxdur.
Romanın ilk kitabının ön sözündə yazıçı Çingiz Abdullayev yazıb: “Kitab ötən müharibənin faktları və şərtləri ilə az tanış olan oxucu üçün böyük maraq doğurur. Orada olanlar üçünsə bu, keçilən yolun xatırlatması olacaq."
Kitabda dramatik və emosional cəhətdən ağır anlar çoxdur. Bu, heç də bədii uydurma deyil. Bunlar 1992-1996-cı illərdəki ağır hadisələrin iştirakçısı Aleksey Saprıkinin gerçək gündəlik həyatıdır. Bəlkə də romanı, hər şeyin gerçəklikdə necə baş verdiyinə aid tarixi dəlillər salnaməsində yer alacaq. Axı, kitabın müəllifi Birinci Qarabağ müharibəsinin yalnız şahidi deyil, həm də birbaşa iştirakçısıdır. Onun romanı belletristika deyil, doğma torpaqları uğrunda canlarından keçmiş sıravi əsgərlərin vətənpərvərliyinin sənədli sübutudur. Bu gün biz əminik ki, bu ölümlər və bu səylər boşa getməyib. Biz lazımi dərsləri çıxardıq. Hər şeyi bağışlamaq və ziyalı susqunluğu əvəzinə, öz ləyaqətimizi itirmədən bütün cəbhələrdə informasiya müharibəsi aparmağı öyrəndik. Bu günün gerçək hadisələri göstərdi ki, bizim gücümüz, ağlımız, müdrik strateq və taktik olan Ali Baş Komandanımız var - onun sayəsində ölkəmizdə yeni bir dövrə keçid başladı...

CALLSIGN ‘OLD MOUSTACHE’
Alexei Saprykin, a Russian Azerbaijani, veteran of the first Karabakh war and actor. He’s still honing himself for the losses of that period
Alexei passed away on October 8, 2019. He was a quiet, modest man who did not like to talk about the first Karabakh war with Armenia. He used to call it "the theater of the absurd", which hurt his heart worse than any splinter. On October 8, 2020, his friends, old veterans, visited his grave again. No pompous words and speeches. Just stingy masculine words of gratitude to a person who knew how to lend a helping hand to the needy.
Alexey Saprykin... Lyosha... He might have turned a blind eye to the raging war. Even a quick look at his photo reveals a man with a poor vision that admittedly is not fit for regular combat operations. When it turned out that his vision was -3.5, it was not clear how it was possible to fight at all with such vision.
Nevertheless he did it...
Lyosha Saprykin has always had problems with vision. However, this was not a problem for him at all. On the contrary, he made his vision one of his strong sides. That’s why all the girls working with him at the Popular Theatre led by Semyon Steinberg (the 26 Baku Commissars Palace of Culture) loved him a bit.
“There was something about him that gave us a feeling of confidence and security. We all considered him a symbol of a real man," Rita Amirbekova, the Honored Artist of Azerbaijan recalls. It is the time that he noticed Lyudmila, back in 1973-1974. And in 1978, after returning home from the Soviet army, Alexei married Lyudmila and lived with her till death did them part. He worked at the plant and believed that he can combine his work with his hobby for the theatre. However, the love of acting became a defining vector of his future life, and he became an actor. Initially he worked at the Municipal Chamber Theatre led by Jannat Salimova. Later, after the war in Karabakh, he also worked at the Youth Theatre and the Russian Drama Theatre. But in 1991, he began acting on the stage of the Municipal Chamber Theater. This period coincided with the outbreak of hostilities in Nagorno-Karabakh, and Lyosha volunteered for the front.
His wife, the actress of the Samed Vurghun Azerbaijan State Academic Russian Drama Theatre Lyudmila Saprykina: “In 1992, Lyosha came home in the evening and said that he was leaving as a volunteer to defend Karabakh. He was 38 years old. We already had two children. I was afraid to lose him, and I began telling him those regular phrases that wives usually do: that he is not so young, that we have children and that I have no idea how I will raise them if he does not return... Lyosha was smoking and silent.”
After some time Eldar Aghayev visited the Saprykins at home. He was forming a commando unit and needed proven, reliable people. Alexey was one of such men for Eldar. They have known each other for many years. It has always been this way in Baku: children of different nationalities grew up together, played together, went through life together to learn all the qualities of human and male characters. That’s how a Russian Azerbaijani Alexei Saprykin volunteered for the front and was appointed commander of a reconnaissance unit. Together with Azerbaijani Lezghins, Jews, Ukrainians, Tatars and ethnic Azerbaijanis, he went through four years of testing. Lyosha was a releaser and remained in radio contact taking on the role of the leader of the unit commanding the rest of his team-members from the enemy zone, when his guys were sent to the rear of the enemy to collect intelligence. Together with his guys, whom he called ‘his boys’, he took part in military operations, fought for the independence and freedom of Karabakh.
Lyudmila Saprykina recalls:
“One day he arrived from the front and I could not recognize him. He told me that he had to deliver five coffins with the bodies of the dead boys to their families. Lyosha was terribly worried about the death of each of them. It is believed that a war makes people tougher and callous. It is not true at all. In one family, a grief-stricken mother asked Alexei: why did my boy die and not you? It hurt Alexei! That's when I first saw my husband crying. He kept repeating that if he could bring that guy back to life, he would gladly do it. Then he said: “If something happens to you or to the children, even if you die, I will not return from the front. Because boys die there every day, and it's scary, unfair, and cruel.” I understood him and was not offended. I understood and felt his pain. But somehow I remembered these words. And I remember them all... It was hard for me too because I was worried about my husband and children. I worked like many other women, whose husbands were in Karabakh. On occasions, when Lyosha and his comrades used to return to Baku from the front, they would come to us. Here they would take a shower, change clothes, I would give them something to eat, and then they left and drove to their families, home. Lyosha's words did not offend me, yet I remembered what he said. One day the doorbell rang. I opened and saw my husband on the doorstep. He ran in for a minute. Just to hug and kiss me and the kids. And then he left. It was then that I realized that he both his family and the Motherland were equally dear to him. Then I forgot what he said to me earlier. Lyosha was very fond of his city and his country. He was proud to be a Russian Azerbaijani...”
Lyudmila was talking about her husband as if she was re-living all the days of their married life. With emotions, experiencing the same feelings as almost 30 years ago, when it was impossible to defend Karabakh. Listening to her, I was thinking that being a citizen of Baku means belonging to a special category of people whose mentality is a fusion of cultures of people of different nationalities. The same holds true for the residents of Ganja, Barda, Mingachevir... For all the multinational Azerbaijan. And then I saw his graphic works. An expressive declaration of love to our city, our homeland. And the Old City appears before us as Alexei Alexeyevich Saprykin saw it.
Pain
Alexei Alexeyevich is no longer with us. He cannot tell us about his pain, about his feeling of guilt for not being able to hold Karabakh back then. This feeling did not leave him until his death. He always remembered the images from the battlefield with the young boys dying next to him. And no matter what he did, this impressions used to hurt his heart like a splinter. Then he had an idea to write a book. He felt the need to tell the truth about how it all really was. He believed that the years of the first Karabakh war (1992-1996) would allow us all to draw the correct conclusion: the land is ours, we have lost it, and we must return it. For future generations. For the sake of national self-respect. For our own sake. He could not accept and live with the thought that we did not become the winners in that war. This terribly hurt his soul, and he kept repeating that justice would still prevail. What a pity that he did not have a chance to live up to today's victorious days, when thanks to the Azerbaijani soldiers and their courage, the lands then lost are returned. What a pity that he did not see the victorious advance of our army in the regions that he and his comrades could not hold: Jabrayil, Hadrut, Fuzuli, Zangilan... and the city of Shusha! What a pity that he did not see the current streets of Baku, where all the Bakuvites went to express their gratitude and support to the national army and its commander-in-chief! We have returned not only our lands, but also the sense of national dignity. We can defend ourselves, our lands, and our centuries-old conquests. Our president made a victorious address to the people on November 10, 2020. What a pity that Alexei Alexeyevich could not see this happy and historically important moment! What a pity that he cannot share this joy with all of us! But maybe he can watch all this rejoice from the heavens, feeling the triumph of justice? I am sure that he can!
“Lesha spoke little about the war. His replies to my questions were always short and harsh: "I may not tell you more!" But sometimes he remembered something. For example, In the unit, there was a Russian woman who came to fight with her two sons. She was a nurse. But when it was necessary, she took up a machine gun and fought equally with men. Everyone called her ‘Mama Zhenya’. Her sons died there, in Karabakh. Now she is almost 80 years old, and lives in the village of Keshla.”
“Did he tell you anything funny?”
“Well, he told me that all scouts had individual callsigns. Alexei’s was ‘Old Moustache’, the battalion commander was ‘Sorcerer’, and Muhammed Hasanov – ‘Black Brother’. Armenians on the enemy side knew the Azerbaijani language. So, listening to radio conversations between Lyosha’s friends, they heard Muhammed’s callsign ‘Black Brother’, thinking that the Azerbaijani army has black-coloured mercenaries fighting on their side. Now imagine how funny was it to listen to Armenians replying back on the same frequency and addressing to the ‘Black Brother’ asking him not to fight for Azerbaijanis and return where he came from!”
“Where is Muhammed Hasanov now? What did happen to him later?”
“With the outbreak of the first Karabakh war, Lyosha’s friends were mostly the soldiers of peaceful professions: teachers, musicians and so on. The state of Azerbaijan granted five places for military training in Turkey for the members of the battalion. Four soldiers who went to study in Turkey were from Lyosha's unit. One of them was Muhammed Hasanov. Lyosha has always been proud of Muhammed’s success.”
The first war lasted four years leading not only to the loss of lands, but also the self-respect of the nation and soldiers. Alexei Saprykin and his comrades returned home in March 1996. They returned depressed and disappointed. The novel Let us not be judged!, which Alexei wrote and published in 2003, is his confession, where he does not hide anything of the events of those days. Talking about his experiences, he seems to be asking the readers and himself ‘what they did wrong’.
“Who is to blame and why?”
“Armenians paid a million for each of the wanted heads of the guys from Lyosha's unit. Because it was their unit that helped our soldiers to deliver pinpoint strikes against important enemy combat targets. Lyosha was the releaser of the unit. When the guys went to the rear, he communicated with them by radio and took them back to the front-line. Sometimes it would take several days until the guys were back. They just followed his voice...”
“Why did Alexei Alexeyevich feel himself guilty for the dead and the living veterans of the war?”
“He believed that they did not do everything that they could do and should have done. It is this sense of guilt that hurt him.”
“Even after the published novel?”
“Yes. Even after that. Only the first two parts were published. I keep the handwritten copy of the third part. Lyosha managed to finish it. I promised him that I would publish the third part. But alas... I cannot afford it for now.”
Preface to the first book of the novel was written by the writer Chingiz Abdullayev as follows: “This book will be interesting to those who know little about the facts and circumstances of the past war. To the veterans of the war, it will remind of the path left behind. "
There are many dramatic and emotionally difficult moments in the book. And this is not fiction. It describes the real routine life of Alexei Saprykin, who went through the difficult events of 1992-1996. Perhaps his novel will go down in history as an evidence of all that happened in reality. After all, the author was not only an eyewitness, but also a direct participant of the first Karabakh war. His novel is not fiction but a documentary evidence of the patriotism of ordinary soldiers who gave their lives for native land. Today we know that these deaths and efforts were not in vain. We have learned the necessary lessons. Instead of total forgiveness and intelligent silence, we have learned how to conduct information battles on all fronts without losing our sense of dignity. The real events of today show that we have strength, intelligence and a commander-in-chief, who is a wise strategist and tactician that is opening up new horizons in the history of our country...