QARABAĞ XALÇASININ YENİ SALNAMƏSİ
O, Bakıda anadan olub və böyüyüb. Burada Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini bitirib. Sonra onun həyatı həm İncəsənət İnstitutu, həm də Elmlər Akademiyası ilə bağlı olub. O, bir rəssam, Rəssamlıq Akademiyasının müəllimi, xalça üzrə mütəxəssis kimi milli mədəniyyətə xidmət edib... Bu gün Eldar müəllim xalq rəssamıdır, xalçaçılıq incəsənətinin aparıcı, nüfuzlu və hörmətli mütəxəssislərindən biridir. Bəli, məhz incəsənəti üzrə, çünki Azərbaycan xalçası beynəlxalq aləmdə dünyaya Zamanla axan həyatın ani olmasına dair ismarıc ötürən tətbiqi milli incəsənət növlərindən biri kimi tanınır.
- Luvrda bir Azərbaycan xalçası var - iki yerə - qırmızı və qara hissələrə bölünüb. Qırmızı yarısı bu xalçanı toxumuş qadının adi xoşbəxt həyatıdır. Gözlənilmədən əri ölür və həyat qara rəngə boyanır. Bu, qadının həyat şərtləri ilə interaktiv qarşılıqlı əlaqəsinə bir nümunədir və o, daha sonra sənət əsəri və onun müəllifi ilə emosional dialoqa girən izləyicinin sərvətinə çevrilir. Yəni xalçaya baxan qadın, sanki bir güzgü qarşısındadır və orada bütün ömrünü görür. Daha sonra tamaşaçı onun gözləri ilə onun həyatına baxır...
Rəssam Azərbaycan xalçasının bənzərsiz özəlliklərindən böyük bir sevgi və həvəslə danışırdı, aydın olurdu ki, bu, sadəcə, mütəxəssis söhbəti deyil, bu, onun bir insan kimi və bir peşə sahibi kimi bütün həyatının mahiyyəti və mənasıdır.
- Necə oldu ki, milli xalçaçılıq incəsənəti sizin bütün həyatınızın işinə çevrildi?
- Təsadüfən. Sadəcə, bəxtim gətirdi.
- 1974-cü ildə müttəfiq respublikalardan olan gənclərin Rusiya ali məktəblərində mütəxəssis kimi hazırlanması üzrə dövlət proqramı hesabına mən Repin adına Leninqrad Rəssamlıq Akademiyasında imtahan verdim və müsabiqədən kənar qəbul olundum. Evə qayıtdıqdan sonra aydın oldu ki, anam ciddi xəstədir. Mən atamı 12 yaşımda itirmişəm. O, cəbhədə aldığı yaralardan dünyasını dəyişdi. Anamı itirə biləcəyimlə bağlı düşüncələr, sadəcə, dözülməz idi. Mən İçərişəhərdə gəzməyə getdim. O vaxt ləzgi məscidində saxlanılan Xalça Muzeyinə getdim. Romanlarda deyildiyi kimi, Lətif Kərimovla taleyüklü görüşüm məhz orada oldu. Söhbət etdik. Məni evdə oxuya biləcəyimə inandırdı və ertəsi gün mən öz eskizlərimi qəbul komissiyasına gətirdim, çox keçmədən instituta qəbul olundum və “Azərxalça” birliyində işə götürüldüm. O zaman insanlar elə idilər! Ehtiyacı olan hər kəsə kömək əlini uzadırdılar. Lətif Kərimov belə adam idi.
- O, sizin himayəçi-müəlliminiz oldu?
- O, mənim gələcək yolumu, mənim peşə taleyimi müəyyən etdi. Mənim üçün Səttar Bəhlulzadə incəsənətdə və peşədə etalon idi, Lətif Kərimovun sayəsində isə xalçanın gündəlik həyatın bir detalı deyil, həqiqi əsl incəsənətin obyekti olduğunu başa düşdüm.
O, öz müəllimləri haqqında elə bir sevgi və səmimiyyətlə, elə bir ehtiyat, həyəcan və minnətdarlıqla danışırdı ki, bu səviyyədə uğur və populyarlıq qazanmış insanlar arasında belə şeyə nadir hallarda rast gəlinir. Dinləyərkən düşünürdüm ki, bəlkə də, onun taleyi düşündüyündən çox öncədən təyin olunubmuş. Atası dünyasını dəyişməzdən bir il qabaq 11 yaşlı oğlunu bir sufi şeyxin yanına göndərib ki, üç ay ərzində hər gün 19 saat ondan «Quran» dərsi alsın. Ancaq sufi bildirib ki, «Tövrat» və «İncil»i bilmədən «Quran»ı öyrənmək mümkün deyil. Beləliklə, Eldar Hidayət oğlu Mikayılzadə hər kəsin istədiyi, lakin çoxunun əldə edə bilmədiyi, dünyanı ahəngdar tarazlıqda görməyə həmişə kömək etmiş və kömək edən mənəvi biliklərə yiyələndi. Bu mənəvi özəllik onun bütün əsərlərinə aşılanıb.
Beləcə, bu gün üçün çox həssas olan bir mövzuya toxunduq: Azərbaycanın Qarabağ etnoqrafik zonası üçün xarakterik olan xalçalara. Usta xalçaların naxış kompozisiyaları vibrasiyasını musiqi ahəngi ilə müqayisə etdi. Belə məlum oldu ki, muğam peşəkar rəssamların yaratdığı şəhər xalçasının bədii təcəssümüdür, aşıq musiqisi isə kənd sakinlərinə xas olan xalq yaradıcılığını təcəssüm edir. Xalqın musiqisində, eləcə də əsrlər boyu yaratdıqları xalçalarda bu sənətin hər zaman canlı və maraqlı qalmasına imkan verən yaradıcılıq müstəqilliyi var. Bu həm də üslubun daim yenilənmə ənənəsidir.
Bilirsiniz, Azərbaycanın xalça incəsənəti özəldir. Bunu özüm azərbaycanlı olduğum üçün deyil, yaxud belə demək qəbul olunduğu üçün demirəm. Özəlliklə, ötən 30 il üçün. Mən, sadəcə, artıq bütün dünyanın dediyini və bildiyini təkrar edirəm, ölkəmizin xalça incəsənəti dünyaya həqiqi İncəsənət hissi bəxş edib. Bu, dünya bazarında xalçaları ilə tanınan ölkələrin heç birinin vermədiyi hissdir.
- Bəs yalnız Qarabağ xalçalarından danışsaq?
- Digər bölgələrlə müqayisədə Qarabağ və Şuşa xalça məktəbləri toplumun təsirinə ən həssasdır. Siyasət, iqtisadiyyat, ticarət həmişə bu incəsənətdə öz əksini tapıb. Tarixi fakt: 19-cu əsrin birinci yarısında Rusiya ilə ticarət əlaqələri intensiv inkişaf etməyə başladığı zaman xalçaların naxış üslubunda Xoxloma motivləri və Pavloposad şalı motivləri - qara sahə və çiçək şəklində meydana çıxdı. Qarabağ xalçasında ruslardan alınmış bu böyük çiçəklər belə peyda oldu. Sovet dövründə üzərində Lenin və Stalinin portretləri olan (bacardıqları kimi!) xalçalar məhz bu zonada yaradılıb. Bu zamana və siyasi dəyişikliklərə bir reaksiya idi. İndi buna tam əminəm ki, Prezidentimiz və Ali Baş Komandanımız cənab İlham Əliyevin də portretlərini yaradacaqlar. Bu, gələcək nəsillərə bir ismarıc kimi milli xalça incəsənətində əbədiləşdiriləcək gerçəklik olacaq. Bir sözlə, ölkəmizin bu bölgəsinin xalçaları mənalı və bənzərsiz çalarları və ahəngi ilə seçilir. Siz dünyada öz düşüncələrini, hisslərini və yaşantılarını sizinlə bölüşən, sizinlə bu qədər etibarlı və bu qədər intim şəkildə “danışa biləcək” başqa bir xalça tapa bilməzsiniz.
- Yəqin bu metaforadır?
- Yox. Xalçalarımızın çoxəsrlik istehsal təcrübəsi ilə təsdiqlənmiş mübahisəsiz bir həqiqətdir. Qarabağ da daxil olmaqla. Həqiqət budur ki, bir qadın ay yarım müddətə bir xalça toxuyursa, ənənəvi bəzək detallarından istifadə edərək növbəti xalçasını toxuyanda, əlbəttə ki, ona yeni detallar əlavə edəcək. Mütləq ona nə özündə, nə də başqa heç kimdə olmayan, yeni özünəməxsus bir şey gətirəcək.
- Bir örnək verə bilərsinizmi?
- Təsəvvür edək ki, 19-cu əsrdə bir qadın xalça üzərində işləyən zaman ərindən çoxdan arzuladığı bir samovar hədiyyə alıb! O, kompozisiyada mütləq bir yer tapacaq ki, bu samovarın rəsmini toxusun və bu hədiyyənin onun üçün nə qədər önəmli olduğunu bütün dünyaya anlatsın.
- Çağdaş qadınlar da klassik ənənəni, belə deyək, öz müəllif elementləri ilə "qarışdırırlar"?
- Əlbəttə! Bu, ənənə içində ənənədir. Xalça incəsənəti buna görə inkişaf edir, buna görə həmişə maraqlı və tələb olunandır.
- Mən Çingiz Qacarın “Köhnə Şuşa” kitabında oxumuşam ki, qədim zamanlardan Azərbaycan xalçalarının alqı-satqısı ilə məşğul olan ermənilər onların erməni mənşəli olduqlarını iddia edirlərmiş. Sirr deyil ki, bu erməni ənənəsi bu gün də davam edir. Buna qarşı necə mübarizə aparmaq olar?
- Təəssüf ki, bu, ortaq tariximizin kədərli həqiqətidir. Ancaq tarix göstərir ki, buna müqavimət göstərmək mümkün deyil. Ən azından bu günə qədər mümkün olmayıb. Mən Üzeyir Hacıbəyovun bu barədə dediklərini və Peyğəmbərin hədislərindən birində deyilənləri xatırlayıram. O fikirləri çox sadə bir dilə çevirib bunu söyləyəcəm: əgər evinə oğru girib bir şey oğurlayırsa, deməli, evin dolu bir qabdır. Boş bir evdən oğurluq etmirlər, çünki oğurlayacaq bir şey yoxdur. Zəngin bir evdən oğurlayırlar, çünki həmişə oğurlamaq üçün bir şey var. Yəni, gəlin, vəziyyətə başqa tərəfdən baxaq.
- Gəlin baxaq!
- Bizim ölkəmiz istedadları, incəsənəti, ənənələri və mədəniyyəti baxımından zəngindir. Bu gün dünyaya bir vaxtlar Qədim Yunanıstan və Misirin verdiyi dəyərləri bəxş edə bilərik. Bu mübahisə edilə bilməz bir həqiqətdir. Çünki belədir. Əgər onlar əldə etdiyimiz nailiyyətləri özləri üçün yol verilən üslubda və özünəməxsus şəkildə reklam etməyimizə kömək edirlərsə, qoy reklam etsinlər. Axı, həqiqəti əbədi gizlətmək mümkün deyil.
Sonra ustad uşaqlıq xatirələrindən, atasının əslən olduğu Naxçıvandan və anasının əslən olduğu Şuşadan onun yetkin həyatına iz buraxmış çox maraqlı anları danışdı. Mən heç yerdə oxumamışdım ki, xalça hanaları kişilər tərəfindən evdən-evə daşınır və bu təntənəli anı izləyən qadınlar kənardan işə qiymət verirlər. Həm də deyirlər ki, hana əvvəlcə bunlara, sonra onlara qonaq gedir (məhz belə: qonaq gedir!). Hana evdən-evə gəzirdi və bu, evə sevinc gətirməklə yanaşı, həm də enerjili bir yeniləmə gətirən bir sakral, mənəvi ritual olub. Kim bilir, bəlkə də, gördükləri balaca Eldarın ürəyində bu yaradıcılıq prosesi üçün sevgi yaratmaqda yardımçı olub? Bütün həyatının mənası və mahiyyəti olan bir sevgi. Elə bir həyatın ki, burada yaradıcılıq elə həyatın özüdür. Xoşbəxt və fərqlidir. O, bir çox maraqlı yaradıcılıq layihələri həyata keçirib. Özəlliklə, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Fondun prezidenti Mehriban Əliyevanın şəxsən iştirakı ilə Şəki Xalça Məktəbini yaradıb. Bu məktəbdə 2020-ci ilin əvvəlində toxunan xalçalar Parisdə UNESCO-nun mənzil-qərargahında sərgilənib.
Onun yaradıcılıq bioqrafiyasında az adamın bildiyi başqa bir maraqlı fakt da var. Dünya liderlərinin - Fransua Mitterran, Kraliça II Yelizaveta, Marqaret Tetçer və başqalarının portretləri onun tərəfindən xalça təcəssümündə çəkilib. Onun daha dörd müəllif əsəri Moskvada Xilaskar İsa Məsihin Məbədinin muzeyindədir! Ancaq bu, tamamilə fərqli bir maraqlı əhvalatdır, daha ətraflı təqdimat tələb edir. Hələliksə, ustad Azərbaycan xalçalarının ənənəvi naxış üslubunun yenilənməsi ilə bağlı yeni yaradıcılıq ideyalarının təcəssümü üzərində işləyir. Qarabağ zonası da daxil olmaqla. Onun bariz və parlaq bir arzusu var:
- Bu diyar üçün nəsə yaxşı və faydalı bir iş görməyi arzulayıram. İnanıram ki, bizim hər birimiz azad edilmiş torpaqlarımızın bərpasına kömək etmək üçün əlimizdən gələni etməliyik. Arzum azad edilmiş Şuşada müasir Qarabağ xalça incəsənəti məktəbi yaratmaqdır.
- Niyə məhz müasir? Siz ənənəvi milli üsluba yeni bir cizgi gətirmək ənənəsindən danışırsınız?
- Elədir ki, var. Mən arzu edirəm ki, rəng müxtəlifliyi ilə bu qədər zəngin olan azad edilmiş Qarabağda yeni bir ənənə meydana çıxsın. O, yeni azadlıq, sevinc və xoşbəxtlik hissi ilə bağlı olacaq. Çünki həyat artıq kədərli olmayacaq. Ümumi fonda qara çalarlar deyil, işıqlı və şən çalarlar olacaq. Mən arzu edirəm ki, gələcək məktəbin şagirdləri ilə birlikdə əsas fonu mavi, yaşıl, qırmızı çalarla işləyim. Bir sözlə, bu məktəbin ənənəsində hələ istifadə olunmayan hər şey. Bu bölgədə parlaq çalarlar və rənglər müxtəlifliyi əldə etmək üçün yetərincə təbii material var.
Mən rəssamın gözlərinin hansı ümid və inamla alovlandığını gördüm, birbaşa ürəyindən gələn həyəcanlı səsinə qulaq asdım və düşündüm ki, belə bir arzunun çin olması lazımdır. Mütləq. Çünki onda öz torpağına və xalqına sevginin ən yüksək təzahürü təcəssüm olunub.

THE GARABAGH CHRONICLES
He was born and raised in Baku, where he graduated from the Azim Azimzade School of Arts. Then he studied at the Institute of Arts, the Academy of Sciences, contributed to the national culture as an artist, teacher of the Academy, and an expert in carpets... Today Eldar Mikayilzade is the People’s Artist of Azerbaijan and one of the leading, authoritative and respected specialists in the art of carpet weaving. Indeed, the Azerbaijani carpets are recognized internationally as one of the types of applied national art transmitting to the world a message about the momentary life flowing in Time.
"There is an Azerbaijani carpet in the Louvre. It is divided in two halves–red and black. The red half symbolizes the usual walk of the happy life of the woman who weaved the carpet. Suddenly, her husband dies, and her life becomes full of black tones. I think it’s a perfect example of a woman's interaction with the circumstances of life, which then become the property of the audience, who gets into an emotional dialogue with the piece of art and its author. With the woman sitting in front of the carpet, as if in front of a mirror through which she sees her entire life. And then the viewer looks into her life through her eyes..."
Eldar was talking about the unique features of Azerbaijani carpets with great love and enthusiasm. It was clear that this was not just a conversation of a competent person; it was the essence and meaning of his entire human and professional life.
"How did the art of Azerbaijani carpets become part of your life?"
"A pure coincidence. I was lucky, that’s it."
"Meaning?"
"Back in 1974, thanks to the state program for training young specialists from all the republics of the former USSR, I successfully passed the tests and was admitted to the Ilya Repin Art Academy in Leningrad (St. Petersbourg, Russia). When I returned home, it turned out that my mother was very sick. I lost my father when I was 12 years old. He died because of the complications caused by his wounds he got during the Second World War. I could not even think about losing my mother too. I went to wander around the Old Town. I went to the Carpet Museum, which was then housed in the Lezghi Mosque. It was there that I met Latif Kerimov for the first time in my life. We got to talking. He convinced me that I can study at home. On the next day, I brought my sketches to the selection committee. I was then enrolled in the institute and got a job at the Azerkhalcha Association. That’s how the people were at that time! They would lend a helping hand to anyone in need. Latif Kerimov was one of them."
"Did he become your mentor?"
"He determined my further path, my professional destiny. My role model in art and profession was Sattar Bahlulzade. Latif Kerimov became the person that made me realise that a carpet was not an object of everyday life, but a real piece of genuine art.”
He spoke of his teachers with such love and sincerity, with such trepidation, excitement and gratitude that one can rarely find in people of his level of success and popularity. I thought that perhaps his fate was predetermined much earlier than he thinks. A year before his death, Eldar’s father sent his 11-year-old son to a Sufi sheikh for three months to learn reading and memorising Quran. But the sheikh argued that it was impossible to learn the Quran without a proper knowledge of the Torah and the Bible. That’s how Eldar Mikayilzade received spiritual knowledge that has always helped and continues to help him to see the world in that harmonious balance, which everyone dreams of, but not everyone achieves. And this spiritual component is visible in all his works.
We soon found ourselves discussing a very sensitive topic: the Garabagh carpets of Azerbaijan. The master compared the vibrations of ornamental compositions on carpets with music. It turned out that mugham was the cultural symbol of urban carpets created by professional artists, while the ashug music represents the folk art of rural residents. It is the creative independence observed in the centuries-old carpet-weaving traditions that keeps this art alive and interesting at all times. And this is also the tradition of constant renewal of style.
“The art of Azerbaijani carpets is unique. I say this not because I am an Azerbaijani, or because it is customary to say so. Especially in the previous 30 years. I simply repeat what I have always said and what the whole world knows, to whom the carpet art of Azerbaijan has given the feeling of true Art. And this is the feeling one cannot get looking at the carpets made in other countries of the world.”
"What about the Garabagh carpets?"
"Compared to other regions, the schools of Garabagh and Shusha carpets are most sensitive to the public influence. This art has always reflected the issues of politics, economics and trade. In the first half of the 19th century, when trade relations with Russia began to develop intensively, one could see the Khokhloma motifs and the motifs of Pavloposad shawls as part of the Garabagh carpet patterns, usually a black field with flowers. That’s how these large ‘Russian’ flowers appeared on the Garabagh carpets. In Soviet times, the Garabagh carpets have become famous for the images of Lenin and Stalin on them. It was a reaction to time and political transformations. I am just sure we are going to see the portraits of our President and Commander-in-Chief, Ilham Aliyev. This is the truth that will be immortalized in the art of folk carpet, as a message to the next generations. In other words, the carpets of Garabagh are known for their meaningful and unique colours and sounds. You will not find any other carpet in the world that could ‘speak’ to you in a way so confidential and intimate, confiding in you their thoughts, feelings, experiences."
"This must be a metaphor..."
"No. This is an indisputable fact confirmed by the centuries-old practice of carpet making in Azerbaijan. After all, a woman creating a carpet in a month and a half and using traditional ornamental details will certainly supplement her next work with new details. She will definitely bring in something new, something of her own, which neither she nor anyone else had."
"Can you give an example?"
"Let's imagine that during the production, the husband of our weaver from the 19th century gave his wife say a samovar as a present she had long dreamed of! She will definitely find a spot on the carpet to weave this samovar to tell the whole world how important this gift was for her."
"Do the modern women mix the classical tradition with the elements of their own?"
"Sure! This is tradition within tradition. Therefore, the art of carpet weaving is developing; it is always interesting and in demand."
"I read in Chingiz Qajar’s Old Shusha that it’s been an ancient ‘good’ tradition among the Armenian resellers to claim the Azerbaijani carpets be of Armenian origin. The same tradition has been preserved to this day. How can we counter this?"
"Alas, this is a sad fact of our common history. But, as the same story shows, this is impossible to resist. At least it has not been possible so far. I remember what Uzeyir Hajibeyov said about this and what is said in one of the hadiths of the Prophet. If I can paraphrase the idea into a very simple language, it sounds like this: if a thief got into your house and stole something, it means your house is a full cup. Thieves don't plunder empty houses, because there is nothing to steal. They always break into the houses of the rich, because there is always something to steal. Let's look at the situation from the other side."
"Okay!"
"Our country is rich in talents, art, traditions and culture. Today we can give the world what the Ancient Greece and Egypt once gave it. This is an undisputable fact. And if Armenians help us promote our achievements in the way they are used to, let them to that. After all, it is impossible to hide the truth forever."
Then the Master told me very interesting moments from his childhood, which he brought to from Nakhchivan, where his father was from, and Shusha, where his mother was from. I have never heard before that the men used to take the carpet weaving machines from house to house under the control and comments of the women watching this solemn moment. Traditionally, the women used to say that the machine was going to be the guest of so-and-so. Then the machine would travel between the houses, and it was a moment of sacredness, spiritual ritual, bringing not only joy to the house but also new energy. Who knows, maybe that’s how the Providence wanted to instil love for this creative process in the heart of little Eldar? Love, which became the meaning and essence of his whole life. Life, where creativity is his very life. Happy life, which is different every day. He has been involved in and completed many interesting creative projects. In particular, Eldar Mikayilzade created the existing carpet school in Sheki with the support of the Heydar Aliyev Foundation and the personal participation of the president of the foundation, Mehriban Aliyeva. The carpets created at this school in early 2020 were exhibited in Paris at the UNESCO headquarters.
There is another curious fact in Mikayilzade’s creative biography that few people know about. He is also the author of the portraits of several world leaders, including François Mitterrand, Queen Elizabeth II, Margaret Thatcher and so on. And four more of his works are exhibited in the museum of the Cathedral of Christ the Saviour in Moscow! But this is a completely different fascinating story, needs a more detailed presentation. In the meantime, the Master is working with new ideas related to updating the traditional ornamental style of Azerbaijani carpets, including the ones from Garabagh. He has a cherished and bright dream: "I want to do something good and useful for this region. I believe that each of us must do what he or she can to help restore the returned lands. My dream is to create a school of contemporary Garabagh carpets in the liberated Shusha."
"What does contemporary mean? Do you want to bring in new touches to the traditional national style of weaving?"
"Exactly. I hope a new tradition emerges in the liberated Garabagh, which is so rich in various colours. And it will be associated with a new sense of freedom, joy and happiness. Because life won't be dark any more. And the general background will be not black tones, but light and joyful ones. I dream together with the students of the future school to make the main background in blue, green, red colours. All those hues and tones that have not yet been used in the tradition of this school. And there is more than enough natural material to obtain bright various tones and colours in this region."
I saw how his eyes were burning with hope and faith; I could hear excitement in his voice coming from the bottom of his heart. I thought that such a dream should come true. It must. Because it is the highest manifestation of love for your own land and people.