MİLYONLUQ YANLIŞ HESAB
Fransa Senatının qətnaməsi Azərbaycanda fransız şirkətlərinin işgüzar maraqalarına bərpa olunmaz zərər vura bilər
Müəllif: Ağasəf AXUNDOV
Noyabrın 25-də Fransa Senatı tərəfindən qəbul edilmiş "Dağlıq Qarabağ Respublikasını tanıma zərurəti" adlı qətnamə beynəlxalq hüquqa zidd olan və siyasi cəhətdən qəbuledilməz tələbləri ilə Azərbaycan ictimaiyyətinin haqlı qəzəbinə səbəb olub və öncədən gözlənildiyi kimi, rəsmi Bakıda mənfi reaksiya doğurub. Milli Məclis buna cavab olaraq Azərbaycan hökumətinə tövsiyə edib ki, Fransa ilə siyasi və iqtisadi münasibətlərə yenidən baxsın və müvafiq qərarlar qəbul etsin. Əslində, ikitərəfli işgüzar əlaqələrin kəsilməsi məsələsi gündəmə gələ bilər. Özü də, mütəxəssislərin əksəriyyətinin fikrincə, mövcud ticarət və iqtisadi əlaqələr baxımından Fransa Azərbaycanla müqayisədə daha çox itki ilə üzləşə bilər.
Maraqlara zərbə
Maraqları erməni lobbisi ilə sıx bağlı olan Fransa senatorlarının və onların arxasında duran siyasət və biznes isteblişmentinin son qətnaməsinin absurdluğu barədə sonsuza qədər danışmaq olar. Separatçı bir qurumun tanınmasına dair siyasi təzyiqin absurdluğu, Fransa Senatının qətnaməsinin hər sətrində özünü göstərən hüquqi nihilizm o qədər aydındır ki, az-çox sağlam düşüncəli siyasətçilər beynəlxalq səviyyədə bu sənədi gələcək addımlar üçün bir tövsiyə olaraq qəbul etməkdən imtina edirlər. Bunun bariz sübutu, elə həmin Fransanın Xarici İşlər Nazirliyinin Fransa hökumətinin Dağlıq Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi kimi tanıyan mövqeyini bir daha təsdiqləyən reaksiyasıdır. Bu da aydındır ki, Rusiya, Böyük Britaniya, ABŞ və digər dünya güc mərkəzləri həqiqi siyasət prinsiplərinə sadiq qalaraq və xarici siyasət itkilərinin miqyasını qiymətləndirərək, bu cür populist addımlardan uzaq dururlar.
Fransa Senatının qərarı tövsiyə xarakterli olsa da, bu qətnamə arzuolunmaz presedentdir, çünki gələcəkdə bu, münaqişənin Moskva, Bakı və İrəvanın əldə etdiyi üçtərəfli atəşkəs razılaşması əsasında sülh yolu ilə həllinə mane olan mənfi proseslərə gətirə bilər.
Azərbaycanın bu məsələdə mövqeyi yetərincə aydındır: Dağlıq Qarabağın müstəqilliyinin rəsmi tanınması barədə qərar qəbul edən hər bir dövlətlə bütün siyasi və iqtisadi əlaqələrə son qoyulacaq. Uyğun olaraq, uğursuz qətnamənin tövsiyə xarakterli olmasına baxmayaraq, bu sənədin qəbulu Azərbaycan-Fransa münasibətləri, özəlliklə də onun iqtisadi komponentləri üçün nəticəsiz qalmayacaq. Fransa hökumətinin bundan sonrakı arzuolunmaz addımları halında, ikitərəfli işgüzar əməkdaşlığın tamamilə məhdudlaşdırılması istisna edilmir.
“Fransa Senatının 25 noyabrda qəbul etdiyi qərar Fransa ilə Cənubi Qafqazda əsas ticari-iqtisadi tərəfdaşı olan Azərbaycan arasında uzun illər ərzində siyasi, iqtisadi, ticarət və digər sahələrdə inkişaf etmiş əməkdaşlığa ciddi zərbə vurur. Bu qərar fransız işgüzar dairələrin Azərbaycandakı mənafelərinə xələl gətirir, onların gələcəyini sual altına qoyur”, - deyə maliyyə naziri Samir Şərifov Fransa senatorlarının düşünülməmiş addımını qiymətləndirib.
Milyonluq itkilər
Paris Bakıya qarşı belə düşünülməmiş və ədalətsiz siyasət yürütməyin əvəzində nə gözləyir və Azərbaycanla münasibətləri pisləşərsə, Fransa biznesi hansı itkilərlə üzləşə bilər?
Burada, ilk növbədə, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan-Fransa ticari-iqtisadi əlaqələrinin strukturu Parisin bu əlaqələrin genişləndirilməsinə və qorunub saxlanılmasına böyük marağını nəzərdə tutur. Bu, onunla bağlıdır ki, Azərbaycanda fransız biznesi böyük dərəcədə dövlət tərəfindən tənzimlənən enerji sektorunda iştirak edir, neft-qaz sektorunda, nəqliyyat, infrastruktur, su, ekologiya və digər sahələrdə podrat xidmətləri göstərir. Bu sahələr, bütünlükdə, müqayisəli götürəndə, sərbəst istehlak bazarı ilə bağlı deyil, müqavilələr və podrat sazişləri dövlətlərarası müqavilələr nəzərə alınmaqla, dövlət şirkətlərinin sifarişləri səviyyəsində həyata keçirilir. Yəni Parislə Bakı arasındakı münasibətlərin daha da pisləşməsi halında, fransız şirkətləri ilə podrat müqavilələrinin ləğvi, enerji və nəqliyyat layihələrindəki paylarının itirilməsi bütünlüklə gözləniləndir. İtkilərin miqyasını qiymətləndirmək üçün qeyd etmək lazımdır ki, 1995-ci ildən 2019-cu ilədək fransız şirkətləri Azərbaycan iqtisadiyyatına 2,2 milyard dollar sərmayə qoyublar, bunun 2 milyard dolları dövlət tərəfindən idarə olunan neft sektorunun payına düşüb, yalnız 194,1 milyon dolları qeyri-neft sektoruna yatırılıb ki, özəl şirkətlər əsasən bu sektorda fəaliyyət göstərir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlının sözlərinə görə, Azərbaycan fransız investisiyalarının həcminə və müqavilələrdə iştirak edən iri şirkətlərin sayına görə Cənubi Qafqaz regionunda liderdir. Söhbət, xüsusilə, SOCAR-la tərəfdaş kimi «Abşeron» qaz-kondensat yatağının işlənməsində 50% paya sahib fransız «Total»ının iştirak etdiyi iirmiqyaslı və kapital tələb edən layihələrdən gedir. Bundan əlavə «Total» şirkəti «Bakı-Tbilisi-Ceyhan» neft kəməri layihəsində 5% paya sahibdir.
Bununla yanaşı, fransız podratçı şirkətləri sənaye, nəqliyyat, tikinti, telekommunikasiya sahələrində fəal işləyir, neft emalı zavodlarının modernləşdirilməsi və yenidən qurulmasında, həmçinin bir sıra başqa kapital tutumlu layihələrdə iştirak edirlər. Belə ki, nəqliyyat sahəsində Azərbaycan Dəmir Yolları, «Bakmetropoliten» və digər dövlət strukturlarından «Alstom», «Iveco», «Systra» kimi şirkətlər çoxmilyonluq podratlar alıblar, dəmir yolu və metro üçün elektrovozlar, hərəkət heyətləri və digər avadanlıqlar göndərirlər.
Aviasiya və kosmik sənaye sahəsində Fransanın «Airbus» və «Thales» şirkətlərinin də yetərincə sifarişləri var, «Lactalis» və «Danone» kənd təsərrüfatında və qida sənayesində, «ACCOR» hotel biznesində, «Societe Generale» isə bankçılıqda fəaldır. Bütünlükdə, son illərdə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən iri fransız şirkətlərinin əksəriyyəti dövlət büdcəsindən maliyyələşdirilən təxminən 35 layihənin podratçısı olub, onların ümumi dəyəri 6,2 milyard dollar təşkil edir.
Planlar da vardı
Bununla yanaşı, bu yaxınlarda Bakı və Paris sərmayə potensialının önəmli dərəcədə artması, fransız şirkətlərinin sənayedə, elmtutumlu istehsalda, kənd təsərrüfatı və turizm sahələrinə aid infrastruktur layihələrində yeni podratlara cəlb edilməsi imkanlarını nəzərdən keçiriblər. Ən azından, Fransa sahibkarlar təşkilatı (MEDEF) və Azərbaycan-Fransa Ticarət - Sənaye Palatası tərəfindən belə planlar hazırlanıb. Azərbaycan hökumətinin iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi çağırışına cavab olaraq «MEDEF International» fransız şirkətlərinin Azərbaycanın qeyri-neft sektorunda biznesi inkişaf etdirmək üçün fəaliyyətini önəmli dərəcədə artırıb.
Misallardan biri kimi, Şabran və Siyəzəndə su təmizləyici qurğuların tikintisi üzrə podrat müqaviləsini yerinə yetirən fransız tikinti şirkəti SADE-ni göstərmək olar (müqavilənin dəyəri 70 milyon dollardan çoxdur). 2018-ci ildə isə SADE «Ağıllı Şəhər» layihəsinin həyata keçirilməsində və meliorasiya layihələrində fəal iştirak edib. Son 10 ildə bu şirkət Azərbaycanda xeyli qazanc əldə edib, həmçinin bölgələrdə təmizləyici qurğuların və su anbarlarının tikintisi üçün su operatoru «Azərsu» ASC-nin yeni iri müqavilələrini əldə etməyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin irriqasiya layihələrində iştirak etməyi planlaşdırıb. Ancaq bu gün Fransa Senatının çirkin siyasətləri fonunda, ölkələrimiz arasındakı münasibətlər pisləşərsə, SADE və bir çox başqa fransız podrat şirkətlərinin fəaliyyətinin necə olacağını proqnozlaşdırmaq çox çətindir.
Bizdən ötrü fərqi yoxdur
Sual oluna bilər: son onilliklər ərzində Fransa iqtisadiyyatına təxminən 2,1 milyard dollar sərmayə qoyan Azərbaycanın zərərləri nə ola bilər? Bir şey aydındır ki, hətta ən mənfi ssenaridə belə Azərbaycanın riskləri önəmli dərəcədə aşağıdır. Birincisi, Fransadakı Azərbaycan sərmayələrinin əsas payı fərdi mülklərin payına düşür - bunlar əsasən yaşayış və qismən də ticarət yönümlü daşınmaz əmlakdır (mağazalar, restoranlar və s.-dir). Azərbaycan korporativ sənaye sektorunun və özəlliklə də, dövlət şirkətlərinin kapitalı praktik olaraq Fransa bazarında təmsil olunmur. Həm də Azərbaycan podratçıları bu ölkədə heç bir layihədə iştirak etmirlər. Yəni hər hansı bir sanksiya və məhdudiyyət tətbiq edilərsə, itkilər minimal olacaq. Fransada əsasən Azərbaycanın ticarət biznesi fəaliyyət göstərir və ixracatın strukturuna baxsaq, Azərbaycanın aqrar məhsullarının və ya qeyri-neft səhəsinin ixracatının nisbətən az olduğu aydın olur. Əsas ixracat neft-kimya məhsullarının və xammalının payına düşür. Onların dünya bazarında satışı isə heç bir maneə ilə qarşılaşmır, gömrük və ya digər maneələrlə məhdudlaşmır, yəni. Asanlıqla digər ölkələrə yönləndirilə bilərlər.
Ancaq Fransa üçün 10 milyon əhalisi olan geniş Azərbaycan bazarının itkisi daha həssas problemdir. “Azərbaycan Fransanın Cənubi Qafqazdakı ən böyük ticarət tərəfdaşıdır: Fransanın bu bölgədəki ümumi ticarət dövriyyəsinin üçdə ikisi ölkəmizin payına düşür. Ermənistanla Gürcüstanın birlikdə Fransa ilə ticarətin ümumi həcmi Azərbaycanın bu ölkə ilə olan ümumi ticarət dövriyyəsindən iki dəfə azdır”, - deyə Vüsal Qasımlı bildirib.
İİTKM-in rəhbəri vurğulayıb ki, 2019-cu il üzrə məlumata görə, Azərbaycanın Fransadan idxalının 251 milyon dollar olduğu halda, Ermənistan cəmi 82,95 milyon dollar dəyərində - üç dəfədən də az fransız məhsulları alıb.
Qasımlının sözlərinə görə, erməni lobbisinin təsiri ilə qəbul edilmiş qərarı ilə Fransa senatı öz şirkətlərinin Azərbaycandakı mövqelərini zəiflədir. Bundan əlavə, həmin senatorlar hər il Azərbaycan bazarında milyardlarla dollarlıq tenderlərə qatılaraq 250-300 milyon dollarlıq məhsul satan fransız şirkətləri tərəfindən ödənilən vergilərdən maaş alır.
Bir sözlə, zərurət yaranarsa, Azərbaycan digər ölkələrdən mal və texnologiyalar alaraq, bu itkiləri asanlıqla örtə bilər. Bəs, Fransa Azərbaycanın iqtisadi layihələrinə Cənubi Qafqazdakı alternativ tapacaqmı?

The resolution of the French Senate may cause irreparable damage to business interests of French companies in Azerbaijan
The November 25 resolution of the French Senate calling for the recognition of the so called Daghlig Garabagh Republic and containing politically unacceptable demands that violate the international law caused the just resentment of the Azerbaijani society and a negative reaction from Baku. In the statement of the Milli Mejlis, which followed in response, the government of Azerbaijan was recommended to reconsider political and economic relations with France and take appropriate measures. In fact, the authorities may consider winding down bilateral business relations between the two countries. Moreover, according to the majority of experts, with the existing structure of trade and economic ties, France will suffer much greater losses than Azerbaijan.
Impact on interests
One can talk endlessly about the absurdity of the recent resolution and the political and business establishment closely linked to the powerful Armenian lobby behind the document. The absurdity of political statements on the recognition of the self-proclaimed Armenian separatist regime, legal nihilism embedded in every line of the resolution are so obvious that adequate politicians refuse to consider the document as a message for further steps at the international level. For example, the French Foreign Ministry, which once again confirmed the position of the French government, recognises Daghlig Garabagh as an integral part of Azerbaijan. It is also obvious that Russia, Great Britain, the US and other world powers remain committed to the principles of Realpolitik and are less inclined to such populist steps given the scale of losses in their foreign policy interests.
Although the decision of the French Senate is advisory, it is an undesirable precedent, since it may provoke negative processes that impede a peaceful resolution of the conflict on the basis of the trilateral ceasefire agreement reached between Moscow, Baku and Yerevan.
Azerbaijan's position on this issue is very clear: Baku will terminate all political and economic relations with any state that officially recognises the independence of Daghlig Garabagh. Accordingly, despite its advisory character, the resolution will still affect the Azerbaijani-French relations, in particular their economic component. Should the French government takes further undesirable steps, a complete curtailment of bilateral business cooperation is not ruled out.
“The resolution adopted by the French Senate on November 25 is a serious blow to the cooperation in political, economic, trade and other areas that has developed over many years between France and Azerbaijan, which is its main trade and economic partner in the South Caucasus. It hurts the interests of the French business circles in Azerbaijan, puts their future in question,” Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov said.
Lost millions
What did Paris risk in pursuing such an imprudent and unjust policy towards Baku? What losses can French business incur in the event of a deterioration in relations with Azerbaijan?
The structure of the Azerbaijani-French trade and economic relations assumes a great interest of Paris in expanding and maintaining these relations because a large portion French business in Azerbaijan is involved in the state-regulated energy sector, provides contracting services in the hydrocarbon sector, transport, infrastructure, water, environmental and other projects. In general, these projects do not target a relatively free consumer market, hence the contracts are implemented taking into account the interstate agreements and the orders from state-run companies. In other words, if the relations between Paris and Baku get worse, it can be assumed that the agreements with French companies will be terminated meaning that the French will lose their share in energy and transport projects. In 1995-2019, French companies invested $2.2 billion in the Azerbaijani economy, with $2 billion of this amount in the state-run oil sector and only $194.1 million in the non-oil sector mainly operated by private companies.
According to Vusal Gasimli, Executive Director of the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications (CAERC), Azerbaijan is the leader of the South Caucasus region in terms of the volume of French investments and the number of large companies participating in contracts, including large-scale and capital-intensive projects such as the development of the Absheron gas and condensate field, where SOCAR partners with the French Total with a 50% share. In addition, Total has a 5% share in the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline project.
At the same time, French contractors are quite active in a number of other sectors, including industry, transport, construction, telecommunications, participating in the upgrade and reconstruction of refineries and a number of other capital-intensive projects. Thus, Azerbaijan Railways, Bakmetropoliten and other state-run companies concluded multimillion-dollar contracts with the French companies Alstom, Iveco, Systrain for the supply for electric locomotives, wagons and other equipment for the railway and underground transportation. In the aviation and space industry, French Airbus and Thales have also concluded quite significant agreements with Azerbaijani companies. Lactalis, Danone are active in agriculture and food industries, ACCOR – in the hotel business, and Societe Generale – in banking. In general, most of the large French companies operating in Azerbaijan in recent years have been contractors of about 35 projects financed from the state budget ($6.2 billion).
And there were plans...
Recently, Baku and Paris considered the possibility of a significant increase in investment potential and attracting French companies to new contracts in industry, science-intensive production, infrastructure projects in agriculture and tourism. At least the Movement of the Enterprises of France (MEDEF) and the Azerbaijan-France Chamber of Commerce and Industry had such plans. In response to the call of the Azerbaijani government to diversify the economy, MEDEF International has significantly stepped up its actions to develop the business of French companies in Azerbaijan’s non-oil sector.
One example is the French construction company SADE, which is contracting the construction of wastewater treatment plants in Shabran and Siyazan (over $70 million). In 2018, SADE was actively involved in the implementation of the Ağıllı Şəhər (Smart City) project and in land reclamation projects. Over the past ten years, the company has made considerable profits in Azerbaijan and planned to obtain new large contracts of the water operator Azersu OJSC for the construction of treatment facilities and water reservoirs in the regions, as well as to participate in the irrigation projects of the Ministry of Agriculture. However, today, given the outrageous policies of the French Senate, it is very difficult to predict how the activities of SADE and many other French contractors will develop if relations between our countries get worse.
We do not care
But what could be the losses of Azerbaijan, which has invested about $2.1 billion in the French economy over the past decades? One thing is clear that even in the worst-case scenario, the risks of Azerbaijan are significantly lower. First, the lion's share of Azerbaijani investments in France are in personal property, including mainly residential and partly commercial real estate (shops, restaurants, etc.). The capital of the Azerbaijani corporate industrial sector, and even more so of state-owned companies, is practically not represented on the French market. Moreover, local contractors are not involved in any projects in France. In other words, if any sanctions and restrictions are introduced against Azerbaijan, the losses for Azerbaijan will be minimal. Basically, the Azerbaijani trade business operates in France. If we look at the structure of exports, it is clear that the supplies of Azerbaijani agricultural products or the non-oil industry are relatively small. The main supplies are for petrochemical products and raw materials. Their sales on the world market does not meet any obstacles and is not limited to customs or other barriers, i.e. they can easily be redirected to other countries.
But the loss of the capacious Azerbaijani market with a population of 10 million for France is a much more sensitive problem. “Azerbaijan is the largest trade partner of France in the South Caucasus: two thirds of the total trade turnover of France in this region is from Azerbaijan. The total volume of trade between France and the other two South Caucasian countries (Armenia and Georgia) is two times less than the total trade turnover of France in Azerbaijan,” Vusal Gasimli said. According to the 2019 data, Azerbaijan's imports from France reached $251 million, while Armenia received French products worth $82.95 million, which is more than three times less.
Gasimli added that by the decision adopted under the influence of the Armenian lobby, the French Senate weakens the positions of its companies in Azerbaijan. In addition, the same senators receive salaries from taxes paid by French companies, which annually sell $250-300 million worth of products in the Azerbaijani market and participating in tenders for billions of dollars.
In a word, if necessary, Azerbaijan will easily compensate its losses by purchasing goods and technologies from other countries. But will France find an alternative to Azerbaijan's economic projects in the South Caucasus?