Aleksey NAUMOV: «Bütün bu illər ərzində Ermənistan heç zaman qalib gələ bilməyəcəyi müharibəyə hazırlaşıb»
Azərbaycanın Vətən müharibəsi Ermənistanın kapitulyasiyası ilə bitdi. Nəticədə, Bakı öz ərazilərində beynəlxalq hüququn bərpasına nail oldu. Halbuki böyük siyasi, hərbi və informasiya dəstəyi işğalçı ölkənin tərəfində idi. Həqiqətən də, ayyarım ərzində biz KİV-də presedenti olmayan ikili standartlara, cəbhədə baş verənlərlə bağlı çoxsaylı birtərəfli, qərəzli şərhlərə, münaqişənin tarixinin saxtalaşdırılması hallarına rast gəldik. Lakin istisnalar da var idi.
Aleksey Naumov çıxışlarında, baş verənlərlə bağlı təhlillərində obyektivliyilə seçilən azsaylı rusiyalı ekspertlərdəndir. «Biz başa düşməliyik ki, beynəlxalq hüquqa görə Qarabağ Azərbaycana məxsusdur. O, bu ərazini öz nəzarətinə qaytarmaq uğrunda savaşırdı. Ən başlıcası, Azərbaycan Şuşa şəhərini də geri qaytardıqdan sonra nəciblik göstərərək zəfərin bir addımlığında dayandı, bölgəyə sülhməramlıların yerləşdirilməsinə, ərazilərin mərhələli şəkildə boşaldılmasına razılıq verdi. Ermənistana bu rayonlardan çıxması üçün 1 həftə vaxt verilib. Bəli, bu, azdır. Onlar yazıqdırlar. Lakin biz yaxşı xatırlayırıq ki, 1993-cü ildə azərbaycanlılar bu ərazilərdən çılpaq, ayaqyalın qaçırdı, qaçmayanları isə başqa şəhərə yox, o biri dünyaya göndərirdilər», - deyə o, «Rossiya» telekanalındakı çıxışlarından birində Azərbaycanı təcavüzkar, Ermənistanı isə zərərçəkmiş tərəf kimi göstərməyə çalışanlara cavab olaraq bildirib.
«Kommersant» Nəşr Evinin xarici siyasət şöbəsinin müdir müavini, Rusiyanın Beynəlxalq Məsələlər Şurasının eksperti Aleksey NAUMOV «Region plus» jurnalına müsahibəsində müharibədən sonra regionu nələrin gözlədiyinə dair düşüncələrini bölüşüb.
- Aleksey, «Rossiya» telekanalının «60 dəqiqə» verilişində Qarabağ münaqişəsinin tarixini yaxşı bildiyinizi göstərdiniz. Bu məlumatları haradan almısınız?
- Beynəlxalq münasibətlərlə məşğul olan insanlar hər zaman münaqişələrlə, xüsusilə aradan qaldırılması mümkünsüz görünən ziddiyyətlərin olduğu münaqişələrlə maraqlanırlar. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi məhz belə problemlərdəndir. Mənim onunla bağlı peşəkar araşdırmalarım buradan qaynaqlanır. Qarabağ problemilə bağlı qənaətlərə münaqişəyə sistemli və davamlı yanaşmam nəticəsində gəlmişəm. Məsələn, Qarabağın Azərbaycan və azərbaycanlılar üçün nə demək olduğunu öyrənmişəm.
Məsələ ondadır ki, mənim babam Qızıl Bayraqlı Xəzər Dənizi Flotiliyasında qulluq edib. Odur ki, atam flotiliyanın əsas bazasının yerləşdiyi Bakıda doğulub. Onlar Azərbaycandan çoxdan köçüblər. Lakin bəzi qohum və dostlarımız bu gün də orada yaşayırlar. Bir neçə dəfə valideynlərimlə onlara qonaq getmiş, Bakının, Azərbaycanın gözəlliyinə şahid olmuşam. Bu zaman Qarabağ problemilə bağlı da çox şey öyrənmişəm.
- Qarabağa Rusiya sülhməramlılarının göndərilməsinə Rusiya ictimaiyyətinin və ekspert dairələrinin münasibəti necədir?
- Prinsipcə, beynəlxalq məsələlərdə əsas rolda olmaq rus xalqının xoşuna gəlir. Biz Rusiyanı qlobal iddiaları və nüfuzu olan nəhəng dövlət kimi görməyə öyrəşmişik. Belə nüfuzdan müsbət işlər üçün istifadə olunursa, bu, çox xoşdur. Sadə insanların əksəriyyəti bunu fəxrlə qarşılayıb. Nəhəng Sovet İttifaqı dağılsa da, biz hələ də nələrisə bacarırıq. Müharibələrin dayandırılması, insan həyatının xilası da buraya daxildir.
Ekspertlərə gəlincə, onlar məsələyə müəyyən ehtiyatla yanaşırlar. Biz anlayırıq ki, Qarabağda ən azı yaxın illər üçün müharibə başa çatıb. Lakin münaqişə hələ də tam həll edilməyib. Qarabağın ermənilərin yaşadığı hissəsinin idarəçiliyilə bağlı məsələlər hələ də tam aydın deyil. Razılaşmaya necə əməl olunacaq? 5-10 il sonra erməni tərəfi özünəməxsus qisas almaq fikrinə düşməyəcək ki?
Hazırda ciddi düşmənçilik, hiddət içərisində yaşayan iki xalq arasında Rusiya sülhməramlıları dayanır. Elə vəziyyət yarana bilər ki, hər iki tərəf hədəflərinə nail ola bilmədikləri üçün günahı rusiyalıların üzərinə yıxarlar. Erməni tərəfi artıq Rusiyanın onları xilas etmədiyini deyir, azərbaycanlılar isə Qarabağı öz güclərilə tam azad etmələrinə imkan verilmədiyini söyləyir. Digər yandan, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də çıxışında dedi ki, Bakı Ağdamın azad olunması əməliyyatına hazırlaşırmış və elə özü də etiraf etdi ki, bu, yüzlərlə insanın ölümünə səbəb ola bilərdi. Hazırda yaranmış vəziyyət aşağı-yuxarı, bütün tərəfləri qane edir. Bakıda, nə də İrəvanda insanlar yeni tabutlar görmək istəyir.
Müharibənin dayanması həm də o baxımdan sərfəlidir ki, Azərbaycan ərazilərinin yavaş-yavaş, tədricən boşaldılması prosesi gedir. Müharibə davam etsəydi, Azərbaycan erməni əhali ilə bağlı böyük humanitar problemlərlə, hətta sanksiyalarla üzləşə bilərdi. Hələ indiki halda belə, Bakı Qərbin əsassız ittihamları ilə savaşır. Erməni təbliğatı Azərbaycanı barbar, talançı ölkə kimi təqdim edir. Qarabağın tamamı zor gücü ilə Azərbaycanın nəzarətinə qaytarılsaydı, bu məsələ daha sərt xarakter alacaqdı. Ümid edirəm ki, azərbaycanlı siyasətçilər razılaşmanın faydalarını əhaliyə izah edə biləcəklər.
- Fikrinizcə, Qarabağda xalqların hansı barışıq modeli tətbiq oluna bilər?
- İndi Azərbaycan tərəfindən çox şey asılı olacaq. Müharibəni qazanmaq sülh qazanmaqdan çox asandır. Müharibədən sonra vəziyyətin nizama salınması savaşı qazanmış tərəfin üzərinə düşür. Azərbaycanın bütün üstün cəhətlərini ortaya qoya bilməsi vacibdir: mədəniyyət, nəciblik, çoxmillətlilik, tolerantlıq. Azərbaycan və erməni xalqları Qarabağda dil tapa bilsələr, güman ki, Qarabağdakı digər şəhərlər, ərazilər də tədricən Bakının nəzarətinə keçəcək. Amma bunun üçün vaxt, bəlkə də, nəsillərin dəyişməsi lazımdır.
Yaranmış vəziyyətə ayıq başla nəzər salsaq, qalan ərazilər düşmən əhatəsində «yaşaya» bilməzlər. Odur ki, barışıq ilk növbədə, ermənilərə lazımdır. Lakin erməni tərəfi qəzəbli və incikdir. Onlar özlərini alçaldılmış, təhqir olunmuş hiss edirlər. Başqa sözlə, onlardan hansısa konstruktivlik gözləməyə dəyməz. Bu yara sağalmalıdır.
- Sosial şəbəkələrdə ermənilərin Qarabağda müqavimətə çağırılması hallarına tez-tez rast gəlinir. Xəbər rəsmi təsdiqini tapmasa da, artıq erməni yaraqlıları ilə Rusiya sülhməramlıları arasında belə, toqquşmanın olduğunu eşidirik. Sülhməramlılara atəş açılarsa, nə baş verəcək?
- Bu yaxınlarda bizim «Kommersant» qəzetində sülhməramlılardan birinin müsahibəsi dərc olunmuşdu. O, Rusiyanın Qarabağda tam neytrallıq nümayiş etdirdiyini deyir. Hansısa «itaətsiz» erməninin sabitliyi pozmağa istənilən cəhdinin qarşısı sərt şəkildə alınacaq və bundan heç kəs inciməsin. 2008-ci ildə Gürcüstanda Rusiya sülhməramlılarına atəş açmışdılar və bunun nə ilə nətiələndiyi hər birimizə məlumdur. Qarabağda belə hal baş verərsə, Rusiyanın ictimai rəyi də Ermənistana qarşı köklənəcək. Onlar Rusiya ilə münaqişədə maraqlı deyillər. Başa düşmək lazımdır ki, ermənilər üçün alternativ tam hərbi məğlubiyyət, tamamilə darmadağın olunmaqdır. Bu halda bölgənin erməni əhalisinin gələcəyinə heç bir zəmanət verilməyəcək.
- Üç liderin Qarabağla bağlı razılaşması ATƏT-in Minsk qrupunun rolunu ikinci plana keçirib. Artıq Minsk qrupunun ləğvi, yaxud həmsədrlərin dəyişdirilməsinə çağırışlar edilir. Fikrinizcə, bu beynəlxalq sülhməramlı təşəbbüsün gələcək taleyi necə olacaq?
- Düşünürəm ki, Minsk qrupu danışıqlar prosesinin növbəti mərhələlərində rol oynaya bilər. Azərbaycanın münaqişədə qüvvələr balansını ciddi şəkildə dəyişdiyinə şübhə yoxdur. Lakin problemin sülh yolu ilə nizama salınması prosesinin vacibliyini heç kim inkar etmir. Burada tərəflər nə qədər çox olarsa, neytrallıq o qədər çox hiss edilər.
Təbii ki, Rusiyanı nədəsə ittiham etmək olar. Lakin sənəddə dünyanın daha iki fövqəldövlətinin imzası varsa, demək, əldə edilmiş razılaşmanın tanınması, legitimliyi şübhə doğurmayacaq. Gələcəkdə bunun rolu böyük olacaq. Bu platformanın həyat qabiliyyətində olub-olmadığı yaxın gələcəkdə, yəqin ki, aylar ərzində ortaya çıxacaq.
- Bəs, onda Fransa Senatının qətnaməsi necə olsun? Üstəlik, digər həmsədrlərin də ermənipərəst mövqeyinə şahidik…
- Hazırkı vəziyyətdə, problemin diplomatik həlli zərurətinin yarandığı şəraitdə Minsk qrupu ilk plana çıxır. Minsk qrupunun münaqişənin həlli prosesində nə qədər nüfuzlu və konstruktiv olacağı onun üzvlərindən asılıdır. Bəs, biz nə görürük?
ABŞ hələ ki, hakimiyyət dəyişikliyilə məşğuldur və yeni prezident administrasiyasının Qarabağ problemini həll etməyə nə qədər həvəs göstərəcəyi məlum deyil. Fransa Senatının qətnaməsisə Parisin mövqeyini zəiflədib. O, faktiki olaraq özünü çətin vəziyyətə salıb. Məhz bu üzdən özünə xarici işlər nazirinin dilindən haqq qazandırmağa çalışır.
Həmsədrlərdən yalnız Rusiya istər sözdə, istərsə də əməldə neytrallıq göstərir. Hərbi əməliyyatların getdiyi dövrdə burada Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı sərt müdaxilələrə çağırışlar edilirdi. Bəlkə də, Azərbaycanda guya Rusiya ictimaiyyətinin ermənipərəst olduğuna dair yanlış rəy bu üzdən yaranmışdı. Amma bu, belə deyil. Mən çox insanla, ən müxtəlif düşərgəyə aid şəxslərlə, həm sadə vətəndaşlarla, həm siyasi və diplomatik dairələrə aid peşəkarlarla söhbətləşirəm. Bizim tarixi missiyamız neytral olmaqdır. İnanın ki, Qarabağda bizdən başqa heç kim neytral olmayacaq.
Digər rərəfdən, Bakıda keçirilən yürüşlərdə Azərbaycan və Türkiyə bayraqları ilə yanaşı, Rusiya bayraqlarının da qaldırılması çox xoşdur. Rusiya erməni təbliğatına uymadı, mifik xristian qardaşlığına inanmadı və özünü çox ləyaqətli apardı. Ləyaqətli davranışın layiqincə qiymətləndirildiyini görmək xoşdur.
- Ermənistan razılaşmaya əsasən tərk etdiyi ərazilərdə hər tərəfi dağıdır, hər yana od vurur. İşğal illərində onsuz da Azərbaycanın yüzlərlə tarixi, mədəniyyət, memarlıq abidələri məhv edilib. Odur ki, Bakı beynəlxalq instansiyalarda iddia qaldırmağa hazırlaşır. Fikrinizcə, Ermənistandan təzminat alınması mümkündürmü?
- Abidələrin dağılması ilə bağlı informasiya müharibəsi hələ çox davam edəcək. Hər iki tərəf bir-birini bu və ya digər barbarlıqda günahlandırır. Lakin bu gün əlimizdə kimin nə vaxt nəyin dağıtdığını müəyyənləşdirəcək mexanizm yoxdur. Odur ki, günahkarı tapıb cəzalandırmaq praktiki olaraq, mümkün deyil. Azərbaycanın bütün bu cəhdləri yıxılmış düşmənlə haqq-hesab çəkmək cəhdləri kimi qiymətləndiriləcək. Bəlkə də, bu mövzunu bir kənara qoyub, salamat qalmış abidələrin qorunub saxlanılması ilə məşğul olmaq daha anlamlı olar.
Əlbəttə ki, təzminatlarla bağlı proesedentlər tapmaq üçün tarixi eşələmək də olar. Yada İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı Almaniya və körfəzdəki savaşdan sonrakı İraq düşür. Lakin bu iki halın hər birində tərəflərdən birinin məğlubiyyəti hüquqi cəhətdən təsdiqlənib, məğlub tərəf haqsız müharibəyə başladığını etiraf edib. Ermənistansa bunu etməyəcək və İrəvanı kiminsə buna məcbur etməsi mümkün deyil. Beynəlxalq Məhkəmənin əlində də belə alət yoxdur. Bu məsələnin qaldırılması sadəcə, Azərbaycan üçün yaxşı piar gedişi olacaq. Məsələn, Xudavəngin erməni yox, alban monastrı olduğuna diqqətin çəkilməsi piar xərcləri azalda bilər.
- Qarabağ müharibəsində məğlubiyyət İrəvan üçün özünəməxsus həqiqət anı oldu. Bu gün Ermənistanda siyasi və iqtisadi kollaps yaşanmaqdadır. Ermənistanın gələcəyini necə görürsünüz?
- Ermənistanda siyasi sarsıntılar qaçılmazdır. Görürük ki, Ermənistanın şərti «demokratikliyi» onun hərbi qarşıdurmaya normal hazırlaşmasını təmin etməyib. Nəticədə, bu gün ölkə siyasi və ideoloji böhran yaşayır. Xoşbəxtlikdən, yaxud bədbəxtlikdən onun Rusiyaya arxalanmaqdan başqa yolu yoxdur. İrəvan üçün istənilən qərbpərəst oriyentir obyektiv səbəblərdən iflasa məhkumdur. Ermənistan özünə gəlməlidir. Bəlkə də, Qarabağ problemindən qurtulmaq bunun üçün katalizator olacaq. Hər halda, ölkə bütün bu illər ərzində heç zaman qalib gələ bilməyəcəyi müharibəyə hazırlaşıb. Bu, mütləq intihar kursu idi.
Ümid edirəm ki, Ermənistan bu böhrandan daha uğurlu dövlət kimi çıxacaq və bu, əslində, hər kəsin maraqlarına cavab verir. Bu, ona qisasçılıqdan imtina etmək imkanı da yaradacaq. Hazırda vacib olanı erməni xalqının hisslərinin tam tapdanmamasıdır. Tarixdən bilirik ki, bir ölkəni daim alçaldırlarsa, orada hakimiyyətə real siyasətdən uzaq ultraradikallar gəlir. Bu isə heç kimə yaxşı heç nə vəd etmir.

Alexei NAUMOV: “All these years Armenia has been preparing for a war that it could never have won”
The Patriotic War of Azerbaijan ended with the capitulation of Armenia. Azerbaijan restored the international law on its territories, despite the enormous political, military and information support of Armenia from outside. In just 44 days, we witnessed an unprecedented manifestation of double standards in the media, numerous cases of one-sided, biased coverage of events in the conflict zone, and the distortion of history. But there were also exceptions.
Alexei Naumov was one of the few Russian experts who provided an objective analysis of ongoing events in his reports and statements. “We must remember that Garabagh belongs to Azerbaijan under international law. Azerbaijan fought for the return of this territory. Most importantly, after returning the city of Shusha, Azerbaijan stopped before the triumph and nobly agreed to let the peacekeepers in and gradually transfer the rest of the regions back to Azerbaijan. The Armenians were given a week to leave these areas. Yes, the time was short, we are sorry for them. But we remember that back in 1993, Azerbaijanis ran away from these places barely clothed. Whoever could not run away, would be killed," Naumov said in one of his statements on the Rossiya TV channel in contrast to attempts to present Azerbaijan as an aggressor and the Armenian side as a victim.
Alexei NAUMOV is the Deputy Head of the Foreign Policy Department of the Kommersant Publishing House, an expert of the Russian International Affairs Council. He shares his vision of the future of the region after the war with our magazine.
"Alexei, we saw that you have a good knowledge of the history of the Garabagh conflict. Where did you get this information?"
"People involved in international relations are always interested in conflicts, especially those with insoluble contradictions. The Daghlig Garabagh conflict was just one of those. It has also been an issue of my professional interest. Systematically and consistently approaching the conflict, I came to certain conclusions. In particular, I studied what Garabagh means for Azerbaijan and Azerbaijanis.
“My grandfather served in the Red Banner Caspian Flotilla. That’s why my father was born where the main base of the fleet was, in Baku. They left Azerbaijan long time ago, but some relatives and friends remained there. My parents and I came to visit them in Baku a couple of times and could enjoy the beautiful views of the city and Azerbaijan. At the same time, I learned a lot about the Garabagh conflict.”
"What was the reaction of the Russian society and expert community to the deployment of Russian peacekeepers in Garabagh?"
"In general, Russians like to play the first roles at the international level. We are used to thinking of Russia as a great country with global ambitions and influence. It is quite nice to see this influence used for good. Most ordinary people feel proud of their country. Although the great Soviet colossus has collapsed, it is nice to realise that we can still do something, especially stopping wars and saving lives.
“The expert community has a somewhat more cautious attitude to the current situation. We understand that the war in Garabagh is over, at least for the coming years. But the conflict is still not fully resolved. So far, not everything is clear about the management of territories in Garabagh, where Armenians live. How will the agreement be implemented? Will the Armenian side dream about revenging after 5-10 years?
“The Russian peacekeepers are in the conflict zone, where there is great mutual hostility and bitterness between the two peoples. A situation may arise when both sides blame the Russians for their unrealized goals. The Armenian side already says that the Russians did not save us, the Azerbaijanis say that they were not allowed to reclaim all of Garabagh on their own. On the other hand, President Ilham Aliyev made a note about an offensive prepared to liberate Aghdam, which could claim the lives of hundreds of people. I think the current situation, more or less, suits all parties. Nobody wants to see new coffins in Baku and Yerevan.
“Thanks to the trilateral agreement between the conflicting parties, it is possible to ensure a slow and gradual process of returning lands to Azerbaijan. If the war continued, then Azerbaijan could also get big humanitarian problems with the Armenian population, up to and including sanctions. Azerbaijan has to fend off groundless accusations from the West. The Armenian propaganda portrays Azerbaijan as a barbarian state, a destroyer. The claims would be much stronger if Azerbaijan continued to return the entire Garabagh. I hope that Azerbaijani politicians will be able to explain to the population the benefits from the implementation of the agreements.”
"Which model should be used to reconcile the peoples in Garabagh?"
"Much will now depend on the Azerbaijani side. Winning a war is much easier than winning a long-standing peace. The winner is responsible for the post-war settlement of the situation. It is important that Azerbaijan demonstrates all its beneficial virtues, such as culture, nobility, multinationality, tolerance. If the Azerbaijani and Armenian peoples can get along on the territory of Garabagh, then it is likely that the remaining cities and territories of Garabagh also smoothly go under Baku's control. But it will be over time, perhaps a generation needs to change before this happens.
“If you take a sober look at the current situation, the remaining territories will not be able to survive in a hostile environment. Therefore, it is the Armenians who win from reconciliation first. But the Armenian side is hurt, insulted and humiliated. It is not worth expecting any constructive steps from them now. They must heal their wounds first.”
"Some Armenians call on their fellow compatriots not to give up and resist in Garabagh. We have already heard about clashes between the Armenian militants and Russian peacekeepers, although the reports have not been officially confirmed. What happens if somebody opens fire at the peacekeepers?"
"Recently Kommersant has published an interview with one of the peacekeepers, who claimed that Russia in Garabagh is simply sterile neutral. Certainly, any attempts by some ‘disobedient’ Armenians to destabilise the situation will be severely suppressed. In 2008, Russian peacekeepers came under fire in Georgia, and we all remember how the situation ended afterwards. If there are any attacks on the peacekeepers, then Russian public opinion will turn against the Armenians. Armenians are not interested in conflict with Russia. In fact, an alternative for the Armenians will be a complete military defeat, a complete defeat without any guarantees for the future of the Armenian population in this region."
"The agreement of the three leaders overshadowed the role of the OSCE Minsk Group. There are calls for disbanding the Minsk Group or changing the composition of the co-chairs. How will the future of this international peacekeeping initiative develop?"
"I think the OSCE Minsk Group will probably play its role in the further negotiation process. It is obvious that Azerbaijan has changed the balance of power in the conflict. But no one denies that a further peaceful settlement of the conflict is necessary. The more is the number of sides, the more neutrality we can see. It's clear that one can blame Russia for something. But if the other two world powers are also the signatories, then we can talk about the recognition and legitimacy of the agreements. This will play an important role in the future. In the coming few months we will see how viable the Minsk platform is."
"What about the resolution of the French Senate? We can also see pro-Armenian positions in other co-chairing countries...”
"In the current situation, when a diplomatic solution is absolutely necessary, the Minsk Group comes to the fore. It depends on the members of the Minsk Group how influential and constructive it will be in the settlement of the conflict. But what do we see?
“The US is still concerned about the transfer of power. We yet to know the position and willingness of the new American administration to resolve the Garabagh issue. France, due to the resolution of the Senate, weakened its positions. It actually put itself in an awkward position and was forced to justify itself through the statement of its minister of Foreign Affairs.
“Of the three co-chairs, only Russia has shown its neutral position in both the words and deeds. During the war, there were calls for tough intervention against Azerbaijan and Turkey. This is probably why there is a wrong opinion in Azerbaijan that the Russian society is pro-Armenian. This is not so, believe me. I communicate with many different people, including the civilians and profession politicians and diplomats. Our historic mission is to be neutral. And believe me, no one will remain neutral in Garabagh except us.
“On the other hand, it is nice to the Russian tricolour along with the Azerbaijani and Turkish flags in Baku. Russia did not fall into the trap of the Armenian propaganda, did not believe in the mythical Christian brotherhood and behaved quite decently. It's nice to see when the decent behaviour is appreciated.”
"Armenias continue to burn and destroy everything on the lands they are leaving according to the agreement. During the years of occupation, they destroyed hundreds of Azerbaijani historical, cultural and architectural artefacts. Azerbaijan is going to sue the Armenian side through the international authorities. Do you think it is possible to get reparations from the Armenian side?"
"As for the destruction of monuments, this information war will last for a long time. Both sides will accuse each other of various barbarities. Another thing is that now we do not have clear mechanisms for verifying who destroyed the artefacts and when. It will be almost impossible to find and punish those responsible. All attempts by Azerbaijan to do this will be considered as attempts to settle scores with the defeated enemy. Perhaps it would make sense to leave this topic for now and start preserving the monuments that remain.
“You can, of course, go back to history to find examples of reparations. From the top of my mind, I can name Germany after the Second World War and Iraq after the Gulf War. But in both cases, the defeat of one of the parties was legally documented, making it possible to hold both countries responsible for the unjust wars they unleashed. In our case, Armenia will not do this and no one can force it to do so. Even the International Criminal Court does not have the tools to do this. However, raising the issue could be a good PR move for Azerbaijan. For example, you can insist on the fact that Dadivank is an Albanian, not an Armenian monastery. This can help reduce PR costs.”
"The defeat in the Garabagh war became a moment of truth for Yerevan. Today, there is a political and economic collapse in Armenia. What will be the future of Armenia?"
"Certainly, Armenia is going to face a series of political upheavals. We can see how the conditional "democracy" of Armenia did not give it a chance to properly prepare for a military confrontation.
It is obvious that now Armenia is in a deep political and ideological crisis. Unfortunately, or fortunately, Armenia has no other choice than to rely on Russia. For objective reasons, Armenia is doomed if it decides to make any pro-Western move in foreign policy. Instead, Armenia needs to come to senses. Perhaps getting rid of the Garabagh problem will be that trigger. After all, all these years the country has been preparing for a war that it could never have won. It was an absolutely suicidal move.
“I hope that Armenia gets out of this crisis as a more successful state, which is actually beneficial for everyone. This will allow it forget about revenge. It is important now not to trample the national feelings of the Armenian people. After all, as we know from history, if the country is constantly humiliated, then ultra-radical politics cut off from the realities, can come to power. This does not sound good for anyone.”