Divarları və tikililəri çoxlarından və çox şeylərdən danışan qədim qala-şəhərin tarixi Çingiz Oveys oğlu Qacarın kitabında
Köhnə albomlardakı fotoşəkillərə baxmağı sevirəm. Onlarda öz dövrünün həyatı donub: insanların xarakterləri, onların müxtəlif təbəqələrə mənsub olmaları və... əhval-ruhiyyələri. Ötən həyatın anları. Bunlar silinməz və dəyişdirilə bilməz. Fotoşəkil – qiymətə sığmayan sənəddir, Həyatın keçdiyi Zamanın təkzibedilməz bir dəlilidir.
Bir dəfə, çox illər öncə böyük xalam Famatın albomunda bir fotoşəkil gördüm. Əyinlərində Rusiya ordusunun hərbi forması olan dörd kişinin şəkli idi. Şəklin arxa tərəfində bir yazı var: “Avqust 1915-ci il, sağdan – Xəlil bəy (Şuşadan) və İdris Qacar (Şuşadan olan şahzadə)”. Bu fotoşəkli ilk dəfə gördüm, bu yazını qohumlardan hansının yazdığını anlamadım. Famat nənə içəri girdi, fotoşəkli götürdü və mənə sual vermək üçün çox kiçik olduğumu söyləyərək, albomu otağına apardı. Avdrahman babam sakitcə dedi: “Ona fikir vermə. Qardaşı da ordadır. Orda... «Vəhşi diviziyada»... əbədi qaldı." Bu fotonu mən bir daha görmədim. Onu ümumiyyətlə unutmuşdum. Sanki albomu əbədi olaraq bağlamışdım. Ancaq Həyat və Zaman öz bildiyi kimi qərar verdi: illər keçdi və mən Qacarlar nəsli haqqında, “Vəhşi diviziya” haqqında, Şuşa və Qarabağ haqqında öyrəndim.
«Şuşalılar»
Bu yaxınlarda mənə “Köhnə Şuşa” kitabını hədiyyə etdilər. 2014-cü ildə «Şərq-Qərb» (Bakı) nəşriyyatı tərəfindən nəşr edilib. Müəllifi Çingiz Qacardır. Kitabı hələ oxumadan, yalnız vərəqlədikdən sonra anladım: Şuşa haqqında ətraflı nəqli ilə müəllif şəhərin təsvirini yalnız xəritədəki coğrafi nöqtə kimi deyil, həm də Azərbaycan mədəniyyətinin və incəsənətinin beşiyi kimi yaradır. Mən dərhal müəllifin tərcümeyi-halı ilə maraqlandım, bu şəxsin Qacar sülaləsindən ola biləcəyini, bir kulturoloq və ya tarixçi olduğunu düşündüm. Çingiz Oveys oğlu Qacarın fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor, akademik, AMEA-nın həqiqi üzvü, əməkdar elm xadimi və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatı laureatı olduğu ortaya çıxdı.
O, eyni zamanda Azərbaycan tarixi barədə bir sıra kitabların müəllifidir: "Köhnə Bakı", "Qədim və orta əsr Azərbaycanın görkəmli oğulları", "Qacarlar", "Naxçıvan dünyanın ən qədim şəhərlərindən biridir". Moskvada keçirilən IV Beynəlxalq Kitab Sənəti Yarışmasında "Köhnə Şuşa" kitabı "Sənət kitabı" kateqoriyasında qızıl medala layiq görülüb.
Kitabı vərəqləyərkən keçən əsrin əvvəllərinə aid hərbi geyimdə olan bir insanın portretini gördüm. Portretin altında oxudum: "Fəzulla-Mirzə Qacar, 2-ci Dağıstan süvari alayının podyesaul rütbəsində (" Niva ", 1905, No 8)". Həmin vaxta qədər İnternetdə «Vəhşi diviziya» haqqında tapdığım hər şeyi oxumuşdum və təbii ki, bu insanın qeyri-adi igidliyini bilirdim. Ancaq "Şuşalılar - Rusiya ordusunun və ADR ordusunun generalları" fəslində müəllif müfəssəl şəkildə, xronoloji ardıcıllıqla yalnız bu istedadlı hərbçinin peşədə yetişməsini və karyera yüksəlişini araşdırmaqla qalmır, həm də ətraflı şəkildə 20-ci əsrin əvvəllərində hadisələrin tarixi gedişatının inikasına çevrilmiş insan şəxsiyyətini təsvir edir. Müəllif bu şəxsiyyəti təsvirə başlayarkən, görün, nə deyir: “Şahzadə Şəfi xanın tək oğlu Feyzulla Mirzə (hərbi sənədlərdə Fəzulla) Nikolayev kavaleriya məktəbini bitirib, sonra 43-cü Tver draqun alayına kornet kimi yazılıb. 1904-cü ildə II Dağıstan alayına keçirilib." Ancaq bu istedadlı komandirin ömrü çox faciəli şəkildə bitib! Müəllif belə yazır: “1918-1920-ci illərdə. Feyzulla Mirzə general-mayor rütbəsində ADR ordusunda xidmətə başlayır. Öz süvari alayı ilə Ermənistanla müharibədə iştirak edir (müəllif 1920-ci ildə Qarabağda baş vermiş mart hadisələrini nəzərdə tutur).
Gəncə qarnizonunun rəisi təyin edilib. Sovet hakimiyyətinin gəlişi ilə bu məşhur Şuşa soyunun başqa bir nümayəndəsi - Gəncənin hərbi komendantı, general-leytenant Əmir Kazım Mirzə Qacar kimi, o da Gəncədə edam edilib. Ancaq Çingiz Qacarın kitabında təkcə bu şərəfli sülalənin nümayəndələrindən bəhs edilmir. Burada 1805-ci ildə rus ordusunun ilk generalı olmuş Səməd bəy Sadıq bəy oğlu Mehmandarovun, Məhəmməd Həsən ağa Cavanşirin (İbrahim Xəlil xan Cavanşirin ikinci oğlunun), yerli şuşalı Fərəc bəy Ağa İrza bəy oğlu Ağayevin və millətin qüruruna çevrilmiş bir çox başqa şəxsiyyətlərin vətənpərvərlik məziyyətləri haqqında araşdırma yer alır.
«Qarabağ xanları»
Ancaq bu möhtəşəm kitab haqqında söhbətə istənilən halda “Qarabağ xanları” fəslindən başlamaq daha doğrudur. Burada xan sülaləsinin yüksək xəttinin soy ağacının bütün nəsilləri və onların törəmələri barədə detallı, xronoloji tədqiqatı yer alır. Müəllif deyir: “Birinci nəsil İbrahim Xəlil Sultandır. O, Sarıcalı oymağının Cavanşir tayfasının irsi başçısıdır. XVII əsrin əvvəllərində (1606-1609-cu illərdə) I Şah Abbas (1587-1629) tərəfindən Qarabağın “Otuz iki” mahalının başçısı təyin edilib. Daha sonra mətndə bu sülalənin bütün nümayəndələrinin adları gəlir. O cümlədən, qadınların adı da daxil olmaqla. Soy ağacının 13-cü nümayəndəsi - müasirimiz, 1989-cu il təvəllüdlü Bakı sakini Ceyhun başa çatdırır. O, Qarabağ xan evinin başçısı Hidayət ağa Cavanşirovun kiçik oğludur.
«Qarabağ bəyləri»
Kitabın müəllifi bu fəsli belə başlayır: “Ötən əsrin əvvəllərində Şuşada və Şuşa bölgəsində 5 mindən çox irsi zadəgan yaşayıb. Şuşada və qəzada ən məşhur bəy soyadları - Usmiyevlər, Ağalarovlar, Cavanşirlər, Mehmandarovlar, Uğurlubəyovlar, Qalabəyovlar, Misirxanovlar, Həsənbəyovlar, Mirzəlibəylilər, Əlibəyovlar, Bədəlbəyovlar, Ağayevlər, Sarıcalinskilər, Vəlibəyovlar, Nəsirbəyovlar, Bəylərbəyovlar, Ağalarbəyovlar, Zöhrabbəyovlar və Vəzirovlar olub. Ən önəmli olanlar İran şahından titul alan bəylər sayılırdı, daha sonra Qarabağ xanları tərəfindən titul verilən bəylər sayılırdı. Onların, demək olar ki, hamısının torpaq sahələri, kəndləri, meyvə bağları, mal-qarası, qoyun sürüləri, at tövlələri və atçılıq təsərrüfatları var idi. Bəylər Şuşada gözəl evlərdə - imarətlərdə yaşayırdılar. Qışda bəziləri öz kənd mülklərində qalırdılar."
Daha sonra Şuşa zadəganlarının adətlərinin, həyat tərzinin, vərdişlərinin və gündəlik həyatda, ünsiyyətdə maraqlarının ətraflı təsviri verilir. Müəllif yazır: "Bəyləri bir-birindən tamamilə fərqlənən iki qrupa bölmək olardı." Hansılarına? Bax, burada mədəniyyətin, sosial, memarlıq, musiqi, ədəbi, xalça incəsənətinin hərəkətverici qüvvəsi olan insanların o qədər uzaq olmayan keçmişinə həyəcanlı bir səyahət başlayır. Öz xalqının tarixini və mədəniyyətini öyrənənlər üçün unikal bir vasitədir! Teatr və kino rejissorları və aktyorları üçün gözəl bir bələdçidir! Yeri gəlmişkən, rus rəssamı Vasili Vereşşaginin ecazkar əsərləri şuşalıların gündəlik həyat tərzinin orijinallığını sənədli şəkildə təsdiqləyir.
«Cəfər Qulu xan»
Cəfər Qulu xan Cavanşirə həsr olunmuş fəsil xüsusi maraq doğurur! Aristokrat, general, xeyriyyəçi, zərif zövqə və yüksək ədalət hissinə sahib bir insan, Qarabağ löhrəmlərinin yetişdirilməsi üzrə atçılıq təsərrüfatı sahibi, şair, muğam xiridarı, güləş yarışlarının keçirildiyi zorxananın sahibi və nəhayət, dəvə və keçi yarışmaları, it və xoruz döyüşlərinin də daxil olduğu meydanlarda təşkil olunan kütləvi bayramların gözəl təşkilatçısı.. Bütün bu sözlər ona aiddir: Cəfər Qulu xan Cavanşirə! Bənzərsiz, maraqlı, cazibədar şəxsiyyət. O, Şamaxı qəza məktəbinin fəxri qəyyumu və Qafqaz Əkinçilik Cəmiyyətinin həqiqi üzvü idi. Kitabın müəllifi yazır: “Cəfər Qulu ağanın səxavətinin sərhədləri yox idi. O, həmişə köhnə Şuşanın mədəniyyət xadimləri ilə yanaşı, sadə insanlarını da dəstəkləməyə hazır idi”. Ucaboylu, böyük gücə sahib bir adam olub, asanlıqla, iki əli ilə, qalın mis qabı bir vərəq kimi ikiyə qatlaya bilər! Ona oğul doğmuş iki arvadı var idi. Göründüyü kimi, həyat eşqi ilə yaşayıb: həyatı, insanları, məşğul olduğu hər şeyi sevib və onlar üçün yaşayıb."
Burda Xurşidbanu Natəvanın tərcümeyi-halının müfəssəl araşdırması var. Əri, uşaqları, ailə ocağı, qayğıları və təsərrüfat işləri, Natəvanın və əri Xasay xan Usmiyevin qonaqları olmuş Aleksandr Düma-ata ilə görüşləri; zəngin bir xanlığın varisi ətrafında siyasi oyunlar, şairənin ahəngdar dünyasına soxulan sosial şərtiliklər. Müəllif ustalıqla oxucuları üçün onun həyatının hələ də az bilinən xırdalıqlarına maraqlı bir ekskursiya təşkil edir...
Burada Azərbaycan ədəbiyyatında realist faciə janrının banisi - Nəcəf bəy Vəzirov haqqında, milli ədəbiyyatın istedadlı nümayəndəsi – birinci ADR tarixinə onun Türkiyədəki səfiri kimi düşən Yusif Vəzir Çəmənzəminli (Yusif Mirbaba oğlu Vəzirov) haqqında da məlumatlar var.
Bütün Şuşa
Lakin kitab yalnız Azərbaycan millətinin qaymaqlarının taleyindən bəhs etməklə qalmır. Burada Qarabağ xanlığının yaranma tarixinə, Şuşanın küçə və meydanlarına, məişətinə, adətlərinə, qarşılıqlı münasibətlər mədəniyyətinə və Şuşa əhalisinin həyatını təşkil edən hər şeyə - memarlıq tikililərinə, dini binalara, su təchizatına, mənzillərin səliqəsinə, musiqiyə, şeirə, kənd təsərrüfatına, xalçaçılığa, bayramlara və şənliklərə, eləcə də Şuşanın qədim mədəniyyəti haqqında təsəvvür yaradan bir çox maraqlı detallara yer verilib.
Bütün milli sənətlərin beşiyinə çevrilən, mənəvi, tarixi və siyasi ədalətin təcəssümü olan şəhərin, əsgərlərimizin və Ali Baş Komandanımızın sayəsində 8 noyabr 2020-ci il tarixdə əzəli torpaqlarımızın ağuşuna qayıdan şəhərin. İndi də məhz bu şəhərdir, adını "şüşə" sözündən götürmüş Şuşa şəhəri geri qaytarılan ləyaqətimizin və özünəhörmət hissimizin rəmzi kimi, həm də milli birliyin, dövlətimizə və Prezidentimizə inamın simvoluna çevrilib.

Chingiz Qajar retells the history of the old fortress
I like looking at photographs in old albums. They preserve the life of the era: the characters of people, information about their social status, and even the moods. Moments of current life. They cannot be erased or altered. A photograph is an invaluable document, an irrefutable proof of the Time in which these people lived.
Many years ago, I saw a photograph in my great-aunt Famat's album. There were four gentlemen in the military uniform of the Russian army. On the reverse, there was an inscription: “August 1915, Khalilbek from Shusha (right) and Idris Qajar (prince of Shusha)”. I did not know which of my relatives left the inscription. Aunt Famat came in, took the photo and told me that I was too young to ask questions. She took the album to her room. My grandfather Avdrahman then quietly said: “Take it easy. Her brother is on that photo. He stayed there... in the Wild Division... forever." I never saw this photo again. I forgot about it altogether. Like slamming the album forever. But Life and Time decided in their own way: years passed, and I learned about the Qajar dynasty, and about the Wild Division, and about Shusha and Garabagh...
"Residents of Shusha"
Recently, I had a gift, a book called Köhnə Şuşa written by Chingiz Qajar. It was published in 2014 by the Şərg-Qərb publishing house (Baku). Leafing through the pages of the book, I realized that with his detailed stories about Shusha, the author created not only the image of the city as a geographical point on the map, but also retold the story of the ancient cradle of culture and arts of Azerbaijan. I immediately made inquiries about the author's biography, assuming that he might be from the Qajar dynasty, a culturologist or historian. It turned out that Chingiz Qajar is a doctor of physical and mathematical sciences, professor, academician, full fellow of the Azerbaijan National Academy of Sciences, honoured scientist and laureate of the State Prize of the Azerbaijan SSR. He is also the author of a number of books on the history of Azerbaijan: Köhnə Bakı, Qədim və orta əsrlər Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri, Qacarlar, Naxçıvan dünyanın ən qədim şəhərlərindən biridir. Köhnə Şuşa was awarded a gold medal in the Art Book nomination at the IV International Competition Book Art in Moscow.
In the book, I saw a portrait of a man in a military uniform from the beginning of the last century. The writing under the portrait read "Fazulla-Mirza Qajar, in the rank of under-yesaul of the 2nd Dagestan Cavalry Regiment (Niva, 1905, No. 8)”. By that time, I had already read everything about the Wild Division, and, of course, knew about the extraordinary bravery of this man. But in the chapter ‘Shusha: Generals of the Russian Army and the Army of the ADR’ (Azerbaijan Democratic Republic, R+) the author scrupulously, in chronological order, examines not only the professional growth and career advancement of a talented military leader, but also creates in detail the personality of a person who has become a reflection of the historical course of events at the turn of the 20th century. Here is what Ch. Qajar says at the very beginning of his description of this person: “The only son of Prince Shafi Khan, Feyzulla Mirza (Fazulla in military documents) graduated from the Nikolayev Cavalry School. Then, he was enrolled as a cornet in the 43rd Dragoon Tver Regiment. In 1904, he was transferred to the 2nd Dagestan regiment." But how tragically the life of this talented commander ended! Here is what the author says: “In 1918-1920, Major General Feyzullah Mirza enters the military service in the ADR army. With his cavalry regiment, he participated in the war with Armenia (the author means the March events in Garabagh in 1920). Appointed chief of the Ganja garrison. With the advent of Soviet army, the military commandant of Ganja, Lieutenant General Emir Kazim Mirza Qajar, was executed in Ganja, as was another representative of this famous Shusha family.” However, representatives of this glorious dynasty are not the only ones that Chingiz Qajar talks about in his book. Here is a study of the patriotic merits of Samed-bey Sadikh-bey Mehmandarov, the first general of the Russian army in 1805, Muhammad Hasan Agha Javanshir (the second son of Ibrahim Khalil Khan Javanshir), the native of Shusha, Faraj-bey Agha Irza-bey oghlu Aghayev and many others who became the pride of the nation.
"Khans of Garabagh"
But the story about this magnificent book should be started with the chapter ‘Khans of Garabagh’. It contains the most detailed chronological study of all generations of the ancestry of the senior line of the khans' dynasty and their descendants. The author says: “The first generation is Ibrahim Khalil Sultan, who was the hereditary head of the Javanshir tribe from the Saryjaly oymak. At the beginning of the 17th century (1606-1609), he was appointed by Shah Abbas I (1587-1629) as the head of the Garabagh mahal Otuziki.” Further in the text, we can see the names of all representatives of this dynast, including their wives. And this clan ends with a representative of the 13th generation - our contemporary, a resident of Baku, Jeyhun Agha, born in 1989. He is the youngest son of the head of the Garabagh khan’s house, Hidayat Agha Javanshirov.
"Beys of Garabagh"
Qajar begins this chapter as follows: “At the beginning of the last century, over 5,000 nobles lived in Shusha and in the Shusha district. The most famous bey surnames in Shusha and the district were: Umtsiyevs, Aghalarovs, Javanshirs, Mehmandarovs, Ughurlubeyovs, Galabeyovs, Misirkhanovs, Hasanbekovs, Mirzalibeylis, Alibeyovs, Badalbeyovs, Aghayevs, Sarajalinskys, Velibeyovs, Nasirbeyovs, Beylarbeyovs, Aghalarbeyovs, Zohrabbeyovs, and Vezirovs. The most notable were the beys who received the title from the Shah of Iran, followed by the beys titled by the khans of Garabagh. Almost all of them had land plots, villages, orchards, livestock, flocks of sheep, stables and stud farms. Beys lived in Shusha in beautiful mansions (imarets). In the winter, some of them stayed in their country estates." The following is a detailed description of the mores of the Shusha nobility, their way of life, their habits and preferences in everyday life and communication. " Beys can be divided in two groups completely different from each other." Which groups? And here begins an exciting journey into the recent past of people who were the driving force behind the cultural, social, architectural, musical, literary, carpet art of Azerbaijan. A unique guide for students on the history and culture of their own people! A wonderful guide for directors and actors of theatre and cinema! By the way, the wonderful works of the Russian artist Vasily Vereshchagin is also a documentary confirmation of the way of everyday life of the residents of Shusha.
Jafargulu Khan
Of particular interest is the chapter dedicated to Jafargulu Khan Javanshir! An aristocrat, general, philanthropist, a man with refined taste and a heightened sense of justice, an owner of an excellent stud farm of the Garabagh horses, a poet, a mugham connoisseur, owner of a zorkhana where wrestling competitions were held, and, finally, an excellent organizer of mass celebrations, including the competitions with fighting camels, goats, dogs and roosters. Jafargulu Khan’s personality is unique, interesting and intriguing. He was an honorary superintendent of the Shamakhi district school and a full member of the Caucasian Society of Agriculture. Qajar writes: “Jafargulu Agha's generosity had no boundaries. He was always ready to support not only the artists of Shusha, but also ordinary people. A tall man of great strength, he could easily fold a thick copper dish in half, like a sheet of paper! He had two wives who bore him sons. And, apparently, he lived avidly: he loved life, people, everything that he was busy with and for what he lived."
Qajar also provides a detailed study of the biography of Khurshud Banu Natavan, including his husband, children, family members, routine housework, meeting with Alexander Dumas, who was staying in the house of Natavan and her husband Khasay-khan Umtsiyev; political games around the heiress of a rich khanate, social conventions of the harmonious world of the poetess. The author masterfully takes his readers to a fascinating excursion into the little known circumstances of Natavan’s life...
The book also contains information about the founder of the genre of realistic tragedy in Azerbaijani literature – Najaf-bey Vezirov, about the talented representative of national literature Yusif Vezir Chemenzeminli (Yusif Mirbaba oghlu Vezirov), who was the first ambassador of ADR to Turkey.
All Shusha
Qajar’s book includes not only stories about the noble families of the Azerbaijani nation. The author paid close attention to the history of the Garabagh Khanate, the streets and squares of Shusha, life, customs, culture of relationships and everything that made the life of the residents of Shusha - architectural and religious buildings, water supply facilities, home decoration, music, poetry, agriculture, carpet weaving, holidays and celebrations, as well as many other fascinating details that give an idea of the ancient culture of Shusha. The city that has become the cradle of the Azerbaijani national arts, the city that has become the embodiment of moral, historical and political justice, and the city which Azerbaijan regained on November 8, 2020 thanks to our soldiers and the Supreme Commander-in-Chief. And now Shusha, which in Russian means "glass", has become a symbol of the returned dignity and self-respect, a symbol of national unity and faith in our state and President.