«BİZ BUNA SƏS VERMƏMİŞİK»
«Cənab prezident, biz buna səs verməmişik». Fransanın elm və mədəniyyət xadimlərinin Emmanuel Makrona ünvanladıqları açıq məktub bu cümlə ilə başlayır. Onlar 2017-ci ildə Makrona səs verdikləri üçün təəssüf hissi keçirdiklərini bildirirlər.
Məktub müəllifləri əmindirlər ki, onların etiraz etdikləri qanunun maddələrindən biri Fransa hökumətinin Lüksemburqdakı Avropa Məhkəməsinin müqəssirlər kürsüsündə oturmasına yol aça bilər.
Makron yolu
2017-ci ildə hakimiyyətə ölkənin siyasi landşaftını dəyişmək vədilə gəlmiş Makron bildirirdi ki, o, «nə sağçıdır, nə solçu». Bu gənc və iddialı siyasətçi siyasi Olimpdə eyni simaları görməkdən bezmiş fransalı seçicilərin dəstəyini bu cür qazanmışdı. Nəticədə, xalq nəinki Makronu prezident seçmiş, həm də onun yeni yaratdığı «İrəli, Respublika!» (LREM) partiyasının parlamentin aşağı palatasında çoxluğa yiyələnməsinə imkan yaratmışdı.
Lakin daxili siyasətdə Makronun işləri elə ilk günlərdən yaxşı getmirdi. Nəticədə, o, qısa müddətdən sonra iqtisadi islahatlardan narazı kütlənin dəstəyini sürətlə itirməyə başlamışdı.
Sonradan «Sarı jiletlilər» hərəkatının etirazları, koronavirusun yaratdığı böhran Makronun populyarlığını daha sürətlə itirməsinə səbəb olub. Bütün bunlar, əlbəttə ki, bu il keçirilmiş bələdiyyə seçkisinin nəticəsinə təsir göstərməyə bilməzdi. Belə də oldu. Yerli siyasətdə dərin köklərə malik olmayan yeni siyasi təşkilat – LREM ölkənin, demək olar ki, bütün nəhəng şəhərlərində sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşdi, bununla da, zəifləmiş hakim partiyada mərkəzdənqaçma prosesləri sürətləndi. Bunun ardınca o, parlamentdə də xeyli zəiflədi. Bu ilin mayında LREM-i təmsil edən daha 7 deputatın (2 ildə 26 deputat) franksiyanı tərk etməsilə, partiya qanunverici orqanda mütləq çoxluğu itirdi. Sentyabrda həyata keçirilmiş qismən rotasiyadan sonra isə Makronun partiyası Senatda da zəifləyib.
2022-ci ildə Fransada prezident seçkisi keçirilməlidir. Görünür, Makronun daxili təhlükəsizliklə bağlı islahatlarda israr etməsi məhz bundan qaynaqlanır. Amma prezidentin bu istəyi də əhalidə ciddi narahatlıq yaradıb.
Fransada 2015-ci il noyabrın 13-də törədilmiş silsilə terror aktlarından sonra dini ekstremizmlə mübarizənin vacibliyi haqda daha ciddi danışılmağa başlayıb. Xatırladaq ki, məsuliyyəti «İslam Dövləti» qruplaşmasının öz üzərinə götürdüyü həmin terror hücumları nəticəsində 130 nəfər həlak olmuş, 350-dən artıq insan yaralanmışdı. Bu, Fransa tarixində ən miqyaslı terror hücumu idi.
O vaxtdan Fransada təhlükəsizlik məsələsi əhali üçün ən vacib mövzulardan birinə çevrilib. Oktyabrda, tarix müəllimi Samuel Patinin qətlindən 1 həftə sonra keçirilmiş sorğu göstərmişdi ki, ölkə əhalisinin 87%-i «dünyəvi dünyagörüşü»nün təhlükədə olduğunu düşünür.
Qlobal təhlükəsizlik
Nobyarın 20-də LREM-in hələ də çoxluqda olduğu Milli Məclisdə mərkəzçi «Demokratik hərəkat»ın dəstəyi sayəsində «Qlobal təhlükəsizlik haqqında» qanun layihəsi qəbul edilib. Adından göründüyü kimi, bu qanun Fransa ictimaiyyətinin «qlobal» təhlükəsizliyinin təmininə yönəlməlidir. Lakin sənəd istər Fransada (mədəniyyət və elm xadimlərinin məktubu), istərsə də ölkədən kənarda son dərəcə kəskin reaksiyaya səbəb olub. Məsələn, BMT-nin insan haqları üzrə ekspertləri hesab edirlər ki, qanun «beynəlxalq insan haqları normalarına cavab vermədiyindən, ona yenidən baxılmalıdır». Elə o vaxtdan Fransada kütləvi etiraz aksiyaları başlayıb. Maraqlıdır ki, belə aksiyaların əksəriyyətində elə yeni qanuna görə də təhlükəsizliyi təmin etməli olan polislərlə nümayişçilər arasında ciddi toqquşmalar baş verir.
Bəs, qanunda bu qədər etirazlara səbəb olacaq nə var? Söhbət nədən gedir ki, artıq Fransada siyasi böhrandan belə, danışmağa başlayıblar?
Sənədin müəlliflərindən biri, xüsusi təyinatlı polisin (RAID) keçmiş rəisi Jan-Mişel Foverq bu qanunu təqib, hədə-qorxu və zorakılıq riski ilə üzləşən hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının müdafiə olunmasının vacibliyi ilə izah edir. Bu qanun, onun fikrincə, həm də güc strukturlarına işini daha müasir və effektli qurmaca imkan verəcək.
Ən ciddi mübahisəyə qanunun 24-cü maddəsi səbəb olub. Bu maddəyə əsasən, polis və jandarmın foto və ya videogörüntüsünün yayılması onun «fiziki və psixoloji toxunulmazlığına xələl gətirərsə», görüntünü yaymış şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb edilə bilər.
Sonradan qanun layhəsinə dəyişiklik edilib: polisin foto və ya videogörüntüyə alınmasında məqsəd ona zərər vurmaq deyilsə, buna görə məsuliyyət nəzərdə tutulmur. Amma burada da foto və ya videoçəkiliş aparan şəxsin niyyətini… polis müəyyənləşdirəcək.
Xatırladaq ki, bənzər qanun layihəsi hələ bu ilin yazında parlamentdə müzakirəyə çıxarılmış, lakin rədd olunmuşdu. Bu dəfə isə sənədi daxili işlər naziri Jerald Darmanin də dəstəkləyib. «Söz vermişəm ki, bundan sonra polis və jandarmın şəkillərinin sosial şəbəkələrdə yayılmasına imkan verilməyəcək. Bu vədimə əməl edəcəyəm», - deyə o, bildirib. Bununla da, nazir faktiki olaraq, geniş xalq kütləsinin etirazına əhəmiyyət vermədiyini göstərib.
Amma yeni qanunun təhlükə altına qoyduğu yalnız məlumat yaymaq azadlığı deyil. O, polisin piyada və digər müşahidə kameralarından, üstəlik dronlardan «ictimai asayişin qorunması və qayda-qanunu pozmuş şəxsin axtarışı» məqsədilə istifadə etməsi imkanlarını artırır. Bununla yanaşı, sənəd milli polis və jandarmeriya əməkdaşlarına vəzifə səlahiyyətlərini icra etmədikləri zaman belə, silah gəzdirməyə icazə verir.
Ümumilikdə qanun layihəsi bələdiyyə polisi və özəl mühafizə strukturlarının səlahiyyətlərini həddindən artıq genişləndirdiyi, özəl həyatın toxunulmazlığına, söz və toplaşma azadlığı təhdid yaratdığı üçün tənqid olunur. İnsan haqları üzrə Milli Komissiya hesab edir ki, bu qanun «əhaliyə nəzarət orqanları üçün bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırır» və hakimiyyətin siyasətində repressiv tendensiyaların artmasına yol açır.
Bütün bunlardan sonra hökumət «müstəqil komissiya» yaratmağa məcbur olub. O, informasiya azadlığı və insan haqları ilə hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının müdafiəsinin təmini arasında ortaq məxrəc tapmalıdır. Deyilənə görə, hökumət qanun layihəsinin bu qədər müzakirələrə səbəb olmuş 24-cü maddəsini ümumiyyətlə ləğv də edə bilər. Amma məsələ ondadır ki, orada əks olunan məqamlar digər qanun layihəsində də yer alır. Söhbət parlamentə yanvarda təqdim edilməli olan «Respublikaçılıq prinsiplərinin gücləndirilməsi haqqında» qanun layihəsindən gedir. Bu sənədin 25-ci maddəsi dövlət qulluqçularına «şəxsi, ailə və ya peşəkar həyata aid informasiyaların istənilən yolla yayılması» ilə təhlükə yaradan şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlbini nəzərdə tutur. Buraya dövlət qulluqçusu olan jandarm və polis də daxildir.
Əslində, qeyri-müəyyən formul özbaşınalığa da yol açır. Onun «Qlobal təhlükəsizlik haqqında» qanun layihəsində yer alan maddədən nə ilə fərqləndiyi aydın deyil. Ədliyyə naziri Erik Dyupon-Morettinin də dediyi kimi, «cinayət hüququnda insanların düşüncəsinə görə məsuliyyətə cəlb olunması» nəzərdə tutulmur.
Respublikaçılıq prinsipləri
İlin əvvəlində Fransanın bütün departamentlərində (ərazi-inzibati vahidi) «islamçılıq və cəmiyyətin zəiflədilməsilə mübarizə» strukturları yaradılıb. Makron bildirir ki, bu struktur radikal islamçı hərəkatların təşkil etmək istədiyi tədbirlərə qadağa qoymaq, siyasi islamın təbliğilə məşğul olan assosiasiyaların fəaliyyətinə imkan verməmək səlahiyyətlərinə malikdir.
Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanen isə dekabrın əvvəlində verdiyi açıqlamasında bildirib ki, ölkənin hüquq mühafizə orqanları «dini separatizm»lə mübarizə məqsədilə «miqyaslı və indiyədək görünməmiş» kampaniyaya başlayacaq. Onun sözlərinə görə, Fransa ərazisində fəaliyyət göstərən və «separatçılıqda şübhəli bilinən» 76 məsciddə (Fransada onların ümumi sayı 2600-dür) yoxlamalar aparılacaq.
Emmanuel Makron «islamçı separatizm» anlayışını ictimaiyyətə təqdim olunan yeni «Respublikaçılıq prinsiplərinin gücləndirilməsi haqqında» qanuna da saldırıb. Sənəd şəriət qanunlarının Fransanın dünyəvi respublikaçılıq dəyərlərindən üstün tutulması ilə mübarizəyə hesablanıb.
Ölkə başçısı bildirib ki, dünyəviliklə bağlı 1905-ci ildə qəbul olunmuş qanun insanların öz istəklərinə uyğun din seçməsinə imkan verir. Lakin məktəblərdə və ya dövlət xidmətində dinin zahiri görünüşdə əks olunmasına imkan verilməməlidir. Bundan başqa, Makron hesab edir ki, «Fransada islam xarici təsirlərdən xilas olunmalıdır».
Qanun layihəsinin əsas müddəaları arasında dünyəviliyin qorunması, ictimai xidmət zamanı neytrallığın qorunması, ictimai təşkilatlara nəzarətin gücləndirilməsi, xarici dildə tədrisə nəzarət kimi məqamlar əksini tapıb. Bununla yanaşı, dövlət məktəblərində ərəb, türk və digər dillərin tədrisinin genişləndirilməsi də nəzərdə tutulur. Qanun layihəsi dini fəaliyyətin maliyyələşdirilməsində şəffaflığın təmin olunmasını, imamların ölkə daxilində hazırlanmasının təşkilini və onların xarici ölkələrə «ezamiyyəti» təcrübəsindən tədricən imtinanı, akademik islamşünaslığın inkişafını və s. zəruri edir. Bundan başqa, layihədə 3 yaşından etibarən bütün uşaqların məktəbə məcburi qaydada getməsi nəzərdə tutulur: evdə təhsil yalnız tibbi göstəricilər əsasında mümkün olacaq. Müəllim Samuel Patinin qətlindən sonra qanun layihəsinə internetdə nifrətin qızışdırılmasına görə cəza maddəsi də əlavə edilib.
Bundan sonra Fransada dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməyən özəl məktəblərə nəzarətin gücləndiriləcəyi də gözləniləndir. Söhbət dövlət büdcəsindən heç bir yardım almayan, əvəzində dövlətə məxsus məktəb proqramına əməl etməyə bilən təhsil ocaqlarından gedir.
Fransanın İslam Şurasına (CFCM) «dünyəvi dəyərlər xartiyası»nı imzalaması və bundan sonra din xadimlərinin sertifikatlaşdırılması ilə məşğul olacaq «İmamlar Şurası»nın yaradılması təklif edilib. Lakin bu tədbirlərin effektiv olub-olmayacağı böyük sual altındadır. Çünki CFCM Fransa dindarları arasında o qədər də dəstəyə malik deyil.
Hər şey dəyişir
Fransa prezidentinin «islam separatizmi»nə hücumu və təhlükəsizliyin qayğısına qalması nə sağçılara, nə də solçulara inandırıcı gəlir. Bəziləri onun lazımi qədər qətiyyətli olmamasından narazılıq edir, digərlərisə sağçılığa doğru meyillənməsindən.
Hər halda, Emmanuel Makron prezident seçkisinədək elektoratın inamını qaytarmaq üçün hələ çox addımlar atacaq. Lakin nəzərə alsaq ki, o, ictimaiyyətin təzyiqi qarşısında qərarlarını dəyişməyə hazırdır, demək, bu iki qanun layhəsinə də hələ çox düzəlişlər olunacaq.

"WE DIDN'T VOTE FOR THIS"
"Mr. President, we did not vote for this." This is the opening statement of the open letter to Emmanuel Macron signed by French scientists and cultural figures. They express their regret for voting for him in 2017.
Moreover, the authors believe that one of the articles of the newly adopted law, which they oppose, could bring the French government to the European Court in Luxembourg.
Macron's way
After coming to power in 2017 with a promise to change the country's political landscape, Macron declared that he was "neither left nor right." The young and ambitious politician received the confidence of French voters, who were tired of the same politicians in the government. So, they elected Macron not only as their president. They also secured a solid majority of his novel party Forward, Republic! (LREM) in the National Assembly, the lower house of parliament.
However, from the very beginning, a lot of things went wrong with the young politician in domestic politics. And he quickly began to lose supporters who became disillusioned with some of his economic reforms.
The massive protests of the yellow vest movement and the coronavirus crisis also did not add to Macron’s popularity. All these facts had a considerable effect on the nationwide municipal elections this year. LREM, as a new political force without deep roots in local politics, has devastatingly lost in almost all major cities of the country. As a result, centrifugal processes have intensified in the weakened ruling party. It suffered the most tangible losses in the parliament. In May, LREM lost an absolute majority of seats in the National Assembly after another 7 MPs (26 in two years) announced their withdrawal from the faction. In September, after a partial rotation, Macron's party also lost seats in the Senate.
The next presidential elections in France will take place in 2022. therefore, Macron seems determined to demonstrate his intention to carry out internal security reforms, which causes the public concerns in the country.
A series of terrorist attacks committed by ISIS militants on November 13, 2015 triggered discussions on the need to combat religious extremism in France. The victims of attacks, the largest in the history of France, were 130 people with more than 350 injured.
Since then, the issue of security has been one of the most important issues for the French. A poll in October, a week after the assassination of history teacher Samuel Paty, showed that 87% of the country's population believed the "secular worldview" was in danger.
Global security
On November 20, the National Assembly, in which the LREM is still securing a majority thanks to the support of the centrist Democratic Movement, voted to pass the Global Security Law.
As the name suggests, the law should be aimed at the global security of French society, but it caused an extremely negative reaction both in France (an open letter from cultural and scientific figures) and abroad. In particular, the UN human rights experts stated that the law "is incompatible with international human rights norms and should be revised." Protest rallies began to take place throughout France, many of them ending in clashes with the police, which, according to this law, must provide security.
Why does Macron anger everyone so much that they even talk about the political crisis in the country?
One of the authors of the letter, former commander of the RAID police special forces Jean-Michel Fauvergues, explains the need for this law to protect law enforcement officers who are at risk of harassment, threats and violence. He believes it is also an opportunity to make their work more modern and efficient.
The most controversial is Article 24 of the bill, which criminalizes the publication of photographs or videos in which police or gendarmes can be identified if there is an intent to harm their "physical or psychological integrity."
Later, the bill was amended to clarify that filming or photographing police officers is allowed if they do not intentionally cause harm. However, this wording leaves it up to the police to determine whether the person holding the camera displayed malicious intent.
This spring, a similar bill was already considered in parliament, but was rejected. But this time it was supported by the Minister of the Interior Gerald Darmanin. “I made a promise that it will no longer be possible to broadcast images of police and gendarmes on social networks. This promise will be fulfilled,” Darmanin said ignoring the widespread wave of protests.
Freedom of information is not the only freedom that the law threatens. It also empowers police to use pedestrian and other security cameras plus drones to "maintain public order and track offenders." Members of the national police and gendarmerie are also exempt from liability for carrying weapons when not on duty.
In general, the bill is criticized for extending the powers of the municipal police and private security structures unnecessarily, which threatens privacy, freedom of speech and assembly. The National Human Rights Commission considered this as "an almost unlimited strengthening of the control over the population" and repressive tendencies in the policy of the authorities.
Under these conditions, the government was forced to appoint an independent commission, which should, in particular, determine how to combine the observance of freedom of information and human rights with the protection of law enforcement officials.
It is rumoured that the government may even remove the controversial article 24 altogether, since its content is included in another bill – on strengthening republican principles, which will be submitted to parliament in January. Article 25 of the bill assumes criminal punishment for endangering life by disseminating "information concerning the private, family or professional life" of public officials. Gendarmes and police officers as civil servants are also subject to this article.
At the same time, the vague wording of the bill opens the way to arbitrariness. How it differs from that stipulated in the law On global security is not clear. According to the Minister of Justice, Eric Dupont-Moretti, "in criminal law, people cannot be prosecuted for intent."
Republican principles
At the beginning of the year, the French government created a group of units in all departments (territorial-administrative units) of the country “to combat Islamism and the isolation of communities”. These units, according to Macron, have the right to prohibit events organized by radical Islamist movements and obstruct the activities of associations that popularize political Islam.
In early December, French Interior Minister Gerald Darmanin announced that law enforcement agencies intend to conduct a "large-scale and unprecedented" campaign to combat "religious separatism" in the country. According to Darmanin, 76 mosques (out of 2600 existing Muslim prayer centres in France) suspected of "separatism" will be investigated.
Emmanuel Macron formulated the concept of "Islamist separatism" in the new bill on strengthening republican principles presented to the public, which is aimed at combating the preferences of religious laws over republican secular values in France.
According to Macron, the 1905 law on secularism allows people to belong to any religion of their choice, but under no circumstances should the outward manifestation of religious affiliation be allowed in schools or in public service. In addition, he said, "Islam in France must be freed from foreign influence."
Among the main provisions of the bill are the protection of secularity and neutrality in public services, strengthening control over public organizations, control of teaching foreign languages, including the Arabic, Turkish and other languages taught in public schools. The bill provides for transparency in the financing of religious activities, the organization of training classes for imams and the gradual abandonment of the practice of imams from abroad, the development of academic Islamic studies. In addition, the draft of the bill assumes the compulsory attendance of school for all children from the age of three, and schooling at home only for medical reasons. After the murder of teacher Samuel Paty, the bill was supplemented with a clause on punishment for inciting hatred on the Internet.
We should also expect further strengthening of control over private schools, which are outside the public funding system – the schools, which do not receive any subsidies from the state budget, and are free not to comply with the state school curriculum.
The French Council for Muslim Religious Affairs (CFCM) has been asked to sign a "charter of secular values" and create a Council of Imams, which will further have to carry out certification of religious leaders. However, the effectiveness of these measures is questionable, as the CFCM does not enjoy broad support from believers in France.
Everything is changing
The French president's offensive against "Islamist separatism" and his security concerns have convinced neither the right nor the left. Some are outraged by the lack of determination, while others condemn him for drifting to the right.
On the eve of the presidential elections, Macron will make more attempts to restore the confidence of the electorate. But judging by his readiness to change his decisions under public pressure, these two bills are likely to have many more amendments.