«BİZ BUNA SƏS VERMƏMİŞİK»
«Cənab prezident, biz buna səs verməmişik». Fransanın elm və mədəniyyət xadimlərinin Emmanuel Makrona ünvanladıqları açıq məktub bu cümlə ilə başlayır. Onlar 2017-ci ildə Makrona səs verdikləri üçün təəssüf hissi keçirdiklərini bildirirlər.
Məktub müəllifləri əmindirlər ki, onların etiraz etdikləri qanunun maddələrindən biri Fransa hökumətinin Lüksemburqdakı Avropa Məhkəməsinin müqəssirlər kürsüsündə oturmasına yol aça bilər.
Makron yolu
2017-ci ildə hakimiyyətə ölkənin siyasi landşaftını dəyişmək vədilə gəlmiş Makron bildirirdi ki, o, «nə sağçıdır, nə solçu». Bu gənc və iddialı siyasətçi siyasi Olimpdə eyni simaları görməkdən bezmiş fransalı seçicilərin dəstəyini bu cür qazanmışdı. Nəticədə, xalq nəinki Makronu prezident seçmiş, həm də onun yeni yaratdığı «İrəli, Respublika!» (LREM) partiyasının parlamentin aşağı palatasında çoxluğa yiyələnməsinə imkan yaratmışdı.
Lakin daxili siyasətdə Makronun işləri elə ilk günlərdən yaxşı getmirdi. Nəticədə, o, qısa müddətdən sonra iqtisadi islahatlardan narazı kütlənin dəstəyini sürətlə itirməyə başlamışdı.
Sonradan «Sarı jiletlilər» hərəkatının etirazları, koronavirusun yaratdığı böhran Makronun populyarlığını daha sürətlə itirməsinə səbəb olub. Bütün bunlar, əlbəttə ki, bu il keçirilmiş bələdiyyə seçkisinin nəticəsinə təsir göstərməyə bilməzdi. Belə də oldu. Yerli siyasətdə dərin köklərə malik olmayan yeni siyasi təşkilat – LREM ölkənin, demək olar ki, bütün nəhəng şəhərlərində sarsıdıcı məğlubiyyətlə üzləşdi, bununla da, zəifləmiş hakim partiyada mərkəzdənqaçma prosesləri sürətləndi. Bunun ardınca o, parlamentdə də xeyli zəiflədi. Bu ilin mayında LREM-i təmsil edən daha 7 deputatın (2 ildə 26 deputat) franksiyanı tərk etməsilə, partiya qanunverici orqanda mütləq çoxluğu itirdi. Sentyabrda həyata keçirilmiş qismən rotasiyadan sonra isə Makronun partiyası Senatda da zəifləyib.
2022-ci ildə Fransada prezident seçkisi keçirilməlidir. Görünür, Makronun daxili təhlükəsizliklə bağlı islahatlarda israr etməsi məhz bundan qaynaqlanır. Amma prezidentin bu istəyi də əhalidə ciddi narahatlıq yaradıb.
Fransada 2015-ci il noyabrın 13-də törədilmiş silsilə terror aktlarından sonra dini ekstremizmlə mübarizənin vacibliyi haqda daha ciddi danışılmağa başlayıb. Xatırladaq ki, məsuliyyəti «İslam Dövləti» qruplaşmasının öz üzərinə götürdüyü həmin terror hücumları nəticəsində 130 nəfər həlak olmuş, 350-dən artıq insan yaralanmışdı. Bu, Fransa tarixində ən miqyaslı terror hücumu idi.
O vaxtdan Fransada təhlükəsizlik məsələsi əhali üçün ən vacib mövzulardan birinə çevrilib. Oktyabrda, tarix müəllimi Samuel Patinin qətlindən 1 həftə sonra keçirilmiş sorğu göstərmişdi ki, ölkə əhalisinin 87%-i «dünyəvi dünyagörüşü»nün təhlükədə olduğunu düşünür.
Qlobal təhlükəsizlik
Nobyarın 20-də LREM-in hələ də çoxluqda olduğu Milli Məclisdə mərkəzçi «Demokratik hərəkat»ın dəstəyi sayəsində «Qlobal təhlükəsizlik haqqında» qanun layihəsi qəbul edilib. Adından göründüyü kimi, bu qanun Fransa ictimaiyyətinin «qlobal» təhlükəsizliyinin təmininə yönəlməlidir. Lakin sənəd istər Fransada (mədəniyyət və elm xadimlərinin məktubu), istərsə də ölkədən kənarda son dərəcə kəskin reaksiyaya səbəb olub. Məsələn, BMT-nin insan haqları üzrə ekspertləri hesab edirlər ki, qanun «beynəlxalq insan haqları normalarına cavab vermədiyindən, ona yenidən baxılmalıdır». Elə o vaxtdan Fransada kütləvi etiraz aksiyaları başlayıb. Maraqlıdır ki, belə aksiyaların əksəriyyətində elə yeni qanuna görə də təhlükəsizliyi təmin etməli olan polislərlə nümayişçilər arasında ciddi toqquşmalar baş verir.
Bəs, qanunda bu qədər etirazlara səbəb olacaq nə var? Söhbət nədən gedir ki, artıq Fransada siyasi böhrandan belə, danışmağa başlayıblar?
Sənədin müəlliflərindən biri, xüsusi təyinatlı polisin (RAID) keçmiş rəisi Jan-Mişel Foverq bu qanunu təqib, hədə-qorxu və zorakılıq riski ilə üzləşən hüquq mühafizə orqanlarının əməkdaşlarının müdafiə olunmasının vacibliyi ilə izah edir. Bu qanun, onun fikrincə, həm də güc strukturlarına işini daha müasir və effektli qurmaca imkan verəcək.
Ən ciddi mübahisəyə qanunun 24-cü maddəsi səbəb olub. Bu maddəyə əsasən, polis və jandarmın foto və ya videogörüntüsünün yayılması onun «fiziki və psixoloji toxunulmazlığına xələl gətirərsə», görüntünü yaymış şəxs cinayət məsuliyyətinə cəlb edilə bilər.
Sonradan qanun layhəsinə dəyişiklik edilib: polisin foto və ya videogörüntüyə alınmasında məqsəd ona zərər vurmaq deyilsə, buna görə məsuliyyət nəzərdə tutulmur. Amma burada da foto və ya videoçəkiliş aparan şəxsin niyyətini… polis müəyyənləşdirəcək.
Xatırladaq ki, bənzər qanun layihəsi hələ bu ilin yazında parlamentdə müzakirəyə çıxarılmış, lakin rədd olunmuşdu. Bu dəfə isə sənədi daxili işlər naziri Jerald Darmanin də dəstəkləyib. «Söz vermişəm ki, bundan sonra polis və jandarmın şəkillərinin sosial şəbəkələrdə yayılmasına imkan verilməyəcək. Bu vədimə əməl edəcəyəm», - deyə o, bildirib. Bununla da, nazir faktiki olaraq, geniş xalq kütləsinin etirazına əhəmiyyət vermədiyini göstərib.
Amma yeni qanunun təhlükə altına qoyduğu yalnız məlumat yaymaq azadlığı deyil. O, polisin piyada və digər müşahidə kameralarından, üstəlik dronlardan «ictimai asayişin qorunması və qayda-qanunu pozmuş şəxsin axtarışı» məqsədilə istifadə etməsi imkanlarını artırır. Bununla yanaşı, sənəd milli polis və jandarmeriya əməkdaşlarına vəzifə səlahiyyətlərini icra etmədikləri zaman belə, silah gəzdirməyə icazə verir.
Ümumilikdə qanun layihəsi bələdiyyə polisi və özəl mühafizə strukturlarının səlahiyyətlərini həddindən artıq genişləndirdiyi, özəl həyatın toxunulmazlığına, söz və toplaşma azadlığı təhdid yaratdığı üçün tənqid olunur. İnsan haqları üzrə Milli Komissiya hesab edir ki, bu qanun «əhaliyə nəzarət orqanları üçün bütün məhdudiyyətləri aradan qaldırır» və hakimiyyətin siyasətində repressiv tendensiyaların artmasına yol açır.
Bütün bunlardan sonra hökumət «müstəqil komissiya» yaratmağa məcbur olub. O, informasiya azadlığı və insan haqları ilə hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarının müdafiəsinin təmini arasında ortaq məxrəc tapmalıdır. Deyilənə görə, hökumət qanun layihəsinin bu qədər müzakirələrə səbəb olmuş 24-cü maddəsini ümumiyyətlə ləğv də edə bilər. Amma məsələ ondadır ki, orada əks olunan məqamlar digər qanun layihəsində də yer alır. Söhbət parlamentə yanvarda təqdim edilməli olan «Respublikaçılıq prinsiplərinin gücləndirilməsi haqqında» qanun layihəsindən gedir. Bu sənədin 25-ci maddəsi dövlət qulluqçularına «şəxsi, ailə və ya peşəkar həyata aid informasiyaların istənilən yolla yayılması» ilə təhlükə yaradan şəxslərin cinayət məsuliyyətinə cəlbini nəzərdə tutur. Buraya dövlət qulluqçusu olan jandarm və polis də daxildir.
Əslində, qeyri-müəyyən formul özbaşınalığa da yol açır. Onun «Qlobal təhlükəsizlik haqqında» qanun layihəsində yer alan maddədən nə ilə fərqləndiyi aydın deyil. Ədliyyə naziri Erik Dyupon-Morettinin də dediyi kimi, «cinayət hüququnda insanların düşüncəsinə görə məsuliyyətə cəlb olunması» nəzərdə tutulmur.
Respublikaçılıq prinsipləri
İlin əvvəlində Fransanın bütün departamentlərində (ərazi-inzibati vahidi) «islamçılıq və cəmiyyətin zəiflədilməsilə mübarizə» strukturları yaradılıb. Makron bildirir ki, bu struktur radikal islamçı hərəkatların təşkil etmək istədiyi tədbirlərə qadağa qoymaq, siyasi islamın təbliğilə məşğul olan assosiasiyaların fəaliyyətinə imkan verməmək səlahiyyətlərinə malikdir.
Fransanın daxili işlər naziri Jerald Darmanen isə dekabrın əvvəlində verdiyi açıqlamasında bildirib ki, ölkənin hüquq mühafizə orqanları «dini separatizm»lə mübarizə məqsədilə «miqyaslı və indiyədək görünməmiş» kampaniyaya başlayacaq. Onun sözlərinə görə, Fransa ərazisində fəaliyyət göstərən və «separatçılıqda şübhəli bilinən» 76 məsciddə (Fransada onların ümumi sayı 2600-dür) yoxlamalar aparılacaq.
Emmanuel Makron «islamçı separatizm» anlayışını ictimaiyyətə təqdim olunan yeni «Respublikaçılıq prinsiplərinin gücləndirilməsi haqqında» qanuna da saldırıb. Sənəd şəriət qanunlarının Fransanın dünyəvi respublikaçılıq dəyərlərindən üstün tutulması ilə mübarizəyə hesablanıb.
Ölkə başçısı bildirib ki, dünyəviliklə bağlı 1905-ci ildə qəbul olunmuş qanun insanların öz istəklərinə uyğun din seçməsinə imkan verir. Lakin məktəblərdə və ya dövlət xidmətində dinin zahiri görünüşdə əks olunmasına imkan verilməməlidir. Bundan başqa, Makron hesab edir ki, «Fransada islam xarici təsirlərdən xilas olunmalıdır».
Qanun layihəsinin əsas müddəaları arasında dünyəviliyin qorunması, ictimai xidmət zamanı neytrallığın qorunması, ictimai təşkilatlara nəzarətin gücləndirilməsi, xarici dildə tədrisə nəzarət kimi məqamlar əksini tapıb. Bununla yanaşı, dövlət məktəblərində ərəb, türk və digər dillərin tədrisinin genişləndirilməsi də nəzərdə tutulur. Qanun layihəsi dini fəaliyyətin maliyyələşdirilməsində şəffaflığın təmin olunmasını, imamların ölkə daxilində hazırlanmasının təşkilini və onların xarici ölkələrə «ezamiyyəti» təcrübəsindən tədricən imtinanı, akademik islamşünaslığın inkişafını və s. zəruri edir. Bundan başqa, layihədə 3 yaşından etibarən bütün uşaqların məktəbə məcburi qaydada getməsi nəzərdə tutulur: evdə təhsil yalnız tibbi göstəricilər əsasında mümkün olacaq. Müəllim Samuel Patinin qətlindən sonra qanun layihəsinə internetdə nifrətin qızışdırılmasına görə cəza maddəsi də əlavə edilib.
Bundan sonra Fransada dövlət tərəfindən maliyyələşdirilməyən özəl məktəblərə nəzarətin gücləndiriləcəyi də gözləniləndir. Söhbət dövlət büdcəsindən heç bir yardım almayan, əvəzində dövlətə məxsus məktəb proqramına əməl etməyə bilən təhsil ocaqlarından gedir.
Fransanın İslam Şurasına (CFCM) «dünyəvi dəyərlər xartiyası»nı imzalaması və bundan sonra din xadimlərinin sertifikatlaşdırılması ilə məşğul olacaq «İmamlar Şurası»nın yaradılması təklif edilib. Lakin bu tədbirlərin effektiv olub-olmayacağı böyük sual altındadır. Çünki CFCM Fransa dindarları arasında o qədər də dəstəyə malik deyil.
Hər şey dəyişir
Fransa prezidentinin «islam separatizmi»nə hücumu və təhlükəsizliyin qayğısına qalması nə sağçılara, nə də solçulara inandırıcı gəlir. Bəziləri onun lazımi qədər qətiyyətli olmamasından narazılıq edir, digərlərisə sağçılığa doğru meyillənməsindən.
Hər halda, Emmanuel Makron prezident seçkisinədək elektoratın inamını qaytarmaq üçün hələ çox addımlar atacaq. Lakin nəzərə alsaq ki, o, ictimaiyyətin təzyiqi qarşısında qərarlarını dəyişməyə hazırdır, demək, bu iki qanun layhəsinə də hələ çox düzəlişlər olunacaq.

«МЫ ЗА ЭТО НЕ ГОЛОСОВАЛИ»
«Господин президент, за это мы не голосовали» - так начинается открытое письмо Эммануэлю Макрону, подписанное деятелями науки и культуры Франции, которые сожалеют, по их словам, что в 2017 году отдали свои голоса за него.
Более того, авторы письма уверены, что одна из статей нового закона, против которого они выступают, может привести французское правительство на скамью Европейского суда в Люксембурге.
Путь Макрона
Придя к власти в 2017 году с обещанием изменить политический ландшафт страны, Макрон заявлял, что он «не левый и не правый». Молодой и амбициозный политик так понравился французским избирателям, уставшим от одних и тех же лиц на политическом Олимпе, что они не только избрали его президентом. Они также обеспечили солидное большинство его свежеиспеченной партии «Вперед, Республика!» (LREM) в Национальном собрании, нижней палате парламента.
Однако у молодого политика с самого начала многое во внутренней политике не заладилось. И он быстро стал терять сторонников, разочаровавшихся в некоторых его экономических реформах.
Массовые протесты движения «желтых жилетов» и кризис, вызванный коронавирусом, также не прибавили ему популярности. Все это не могло не сказаться на общенациональных муниципальных выборах этого года. LREM, как новая структура, не имеющая глубоких корней в местной политике, разгромно проиграла практически во всех крупных городах страны. Ну и, как результат, в ослабевшей «партии власти» усилились центробежные процессы. Наиболее ощутимые потери она понесла в парламенте. В мае LREM потеряла абсолютное большинство мест в Национальном собрании, после того как еще 7 депутатов (26 за два года) объявили о выходе из этой фракции. В сентябре, после частичной ротации, партия Макрона ослабла и в Сенате.
В 2022 году во Франции состоятся президентские выборы, в преддверии которых Эммануэль Макрон, похоже, решил продемонстрировать свою решимость в проведении реформ в области внутренней безопасности, что сильно беспокоит жителей страны.
О необходимости борьбы с религиозным экстремизмом во Франции всерьез заговорили после серии терактов 13 ноября 2015 года, ответственность за которые взяла на себя группировка «Исламское государство». Жертвами этих терактов, самых крупных за всю историю Франции, стали 130 человек, более 350 были ранены.
С тех пор вопрос безопасности является одним из самых важных для французов. Опрос, проведенный в октябре, спустя неделю после убийства учителя истории Самуэля Пати, показал, что 87% жителей страны считают, что «светское мировоззрение» находится в опасности.
Глобальная безопасность
20 ноября Национальное собрание, в котором LREM все еще обеспечивает себе большинство благодаря поддержке центристского «Демократического движения», проголосовало за принятие закона «О глобальной безопасности».
Судя по названию, закон должен быть направлен на «глобальную» безопасность французского общества, однако он вызвал крайне отрицательную реакцию как в самой Франции (письмо деятелей культуры и науки), так и за ее пределами. В частности, эксперты по правам человека ООН заявили, что закон этот «несовместим с международными нормами прав человека и должен быть пересмотрен». По всей Франции стали проходить митинги протеста, многие из них заканчивались столкновениями с полицией, которая, согласно этому закону, и должна обеспечивать безопасность.
Что же в нем так возмущает всех, что заговорили даже о политическом кризисе в стране?
Один из его авторов, бывший командир полицейского спецназа RAID Жан-Мишель Фоверг, объясняет необходимость в этом законе защитой сотрудников правопорядка, которые подвергаются риску преследования, угроз и насилия. А также возможностью сделать их работу более современной и эффективной.
Наиболее спорной является 24-я статья законопроекта, предусматривающая уголовную ответственность за публикацию фотографий или видеозаписей, на которых могут быть опознаны полицейские или жандармы, если имеется намерение нанести вред их «физической или психологической неприкосновенности».
Позднее в законопроект были внесены поправки, уточняющие, что видеосъемка или фотографирование полицейских не воспрещается в случае, если они намеренно не причиняют вреда. Однако эта формулировка оставляет на усмотрение полиции право определять, проявлял ли человек, держащий камеру, злой умысел.
Весной этого года похожий законопроект уже рассматривался в парламенте, но был отклонен. Но на этот раз его поддержал министр внутренних дел Жеральд Дарманен. «Я дал обещание, что больше не будет возможности транслировать изображение полиции и жандармов в социальных сетях. Это обещание будет выполнено», - заявил он, фактически игнорируя широкую волну протестов.
Свобода информирования - не единственная свобода, которой угрожает этот закон. Он также расширяет возможности полиции использовать пешеходные и другие камеры видеонаблюдения плюс дроны для «обеспечения общественного порядка и розыска нарушителей». Сотрудники национальной полиции и жандармерии освобождаются и от ответственности за ношение оружия, находясь не при исполнении своих обязанностей.
В целом законопроект критикуется за то, что излишне расширяет полномочия муниципальной полиции и частных охранных структур, несет угрозу неприкосновенности частной жизни, свободе слова и собраний. Национальная комиссия по правам человека усмотрела в этом «практически неограниченное усиление органов контроля за населением» и репрессивные тенденции в политике властей.
В этих условиях правительство вынуждено было назначить «независимую комиссию», которая должна, в частности, определить, как можно сочетать соблюдение свободы информации и прав человека с обеспечением защиты сотрудников правоохранительных органов.
Поговаривают, что правительство даже может вообще удалить вызвавшую столько споров 24-ю статью, так как ее содержание скопировано в другом законопроекте - « Об усилении республиканских принципов», который будет представлен в парламент в январе. Статья 25 в нем предусматривает уголовное наказание за создание угрозы для жизни путем распространения «любыми средствами информации, касающейся частной, семейной или профессиональной жизни» государственных служащих. Жандармы и полицейские как государственные служащие также подпадают под действие этой статьи.
Расплывчатая формулировка в то же время открывает путь к произволу. Чем она отличается от приведенной в законе «О глобальной безопасности», непонятно. По признанию министра юстиции Эрика Дюпон-Моретти, «в уголовном праве нельзя преследовать людей за умысел».
Республиканские принципы
В начале года во всех департаментах (территориально-административные единицы) Франции были созданы структуры «по борьбе с исламизмом и обособлением сообществ». Эти подразделения, по словам Макрона, вправе запрещать мероприятия, организуемые радикальными исламистскими движениями, и препятствовать деятельности ассоциаций, популяризирующих политический ислам.
Министр внутренних дел Франции Жеральд Дарманен в начале декабря объявил, что правоохранительные органы намерены провести «масштабную и беспрецедентную» кампанию по борьбе с «религиозным сепаратизмом». По его словам, будут проверены 76 мечетей (из 2600 существующих во Франции мусульманских молельных центров), которые подозреваются в «сепаратизме».
Концепцию «исламистского сепаратизма» Эммануэль Макрон сформулировал в представленном общественности новом законе «Об усилении республиканских принципов», который направлен на борьбу против предпочтений религиозных законов над республиканскими светскими ценностями Франции.
По словам Макрона, закон 1905 года о секуляризме позволяет людям принадлежать к любой религии по своему выбору, но ни при каких обстоятельствах нельзя допускать внешнего проявления религиозной принадлежности в школах или на государственной службе. Кроме того, заявил он, «ислам во Франции должен быть освобожден от иностранного влияния».
Среди основных положений законопроекта - защита светскости и нейтралитета при предоставлении общественных услуг, усиление контроля над общественными организациями, контроль преподавания на иностранных языках. В том числе расширение преподавания арабского, турецкого и других языков в государственных школах. Законопроектом предусмотрены обеспечение прозрачности в финансировании религиозной деятельности, организация подготовки имамов внутри страны и постепенный отказ от практики «командированных» из-за рубежа имамов, развитие академического исламоведения. Кроме того, в проекте нашло отражение обязательное посещение школы всеми детьми, начиная с трехлетнего возраста, а домашнее обучение - только по медицинским показаниям. После убийства учителя Самюэля Пати законопроект дополнен пунктом о наказании за разжигание ненависти в Интернете.
Также следует ожидать дальнейшего усиления контроля над частными школами, которые находятся вне системы государственного финансирования. То есть тех, которые не получают никаких субвенций из бюджета, а взамен имеют возможность не соблюдать государственную школьную программу.
Французскому совету по делам мусульманского вероисповедания (CFCM) предложено подписать «хартию светских ценностей» и создать «Совет имамов», который в дальнейшем должен будет проводить сертификацию религиозных деятелей. Однако эффективность этих мер под большим вопросом, так как CFCM не пользуется широкой поддержкой верующих во Франции.
Все меняется
Наступление президента Франции на «исламистский сепаратизм» и забота о безопасности не убедили ни правых, ни левых. Одни возмущаются недостаточностью решимости, другие осуждают его за дрейф вправо.
В преддверии президентских выборов Эммануэль Макрон еще не раз предпримет попытки вернуть доверие электората. Но судя по его готовности менять свои решения под давлением общественности, и эти два законопроекта ждут еще множество поправок.