İqor PONOMARYOV: «Azərbaycan torpaqlarının geri qaytarılması ölkə üçün böyük hadisədir»
2020-ci il Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsindəki böyük, tarixi Qələbəsilə, xalqın birliyilə yadda qaldı. Biz son 30 ili Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası arzusu ilə yaşamışıq. 2020-ci il 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Gününə 44 gün yol getdik. İndi hər bir azərbaycanlı, hər bir həmvətənimiz Azərbaycan xalqına, polietnik ölkə olan Azərbaycana məxsusluğu ilə qürur duya bilər.
Vətəni tərk etməli olan həmvətənlərimiz də onunla əlaqəsini kəsmir. Həmsöhbətimiz futbolçu karyerasını başa vurduqdan sonra İsveçdə yaşayan sovet futbolçusu və məşqçisi, Azərbaycanın futbol üzrə yeganə olimpiya çempionu İqor PONOMARYOVDUR.
- İqor Anatolyeviç, Azərbaycan Ordusunun Vətən müharibəsindəki qələbəsini necə qarşıladınız?
- Bu, şübhəsiz ki, Azərbaycan üçün böyük hadisədir. Azərbaycanla əlaqəsi olan elə insan ola bilməz ki, bu böyük hadisəyə – Azərbaycan torpaqlarının geri qaytarılmasına sevinməsin. Hər kəsi Vətən müharibəsində qazanılmış Böyük Qələbə münasibətilə təbrik edirəm! Qalib prezidentə, doğma torpaqlar uğrunda canını vermiş bütün qəhrəmanlara eşq olsun!
- Qarabağın azad olunması ilə bağlı xəbərlər İsveçdə necə yayılırdı?
- Əlbəttə ki, KİV vasitəsilə. Üstəlik, bu işə bizim diaspor təşkilatlarımız – Emil Mirzəyevin rəhbərlik etdiyi İsveç Azərbaycanlıları Konqresi də kömək edirdi. Mən bu təşkilatın sədr müaviniyəm. İctimaiyyətin münaqişənin məğzini bilməsi üçün fəal iş aparır, Ermənistanın təcavüzkar olduğunu insanlara çatdırırdıq. Çalışırdıq ki, Azərbaycanın öz torpaqlarında döyüşdüyünü, Ermənistan tərəfindən, təxminən, 30 il əvvəl qanunsuz şəkildə işğal olunmuş ərazilərini geri qaytardığını hər kəs bilsin. Nəhayət, həmin torpaqlar azaddır.
- Sizə Azərbaycan haqda, onun ordusunun uğurları haqda suallar verirdilərmi?
- Əlbəttə. İsveçli dostlarım, tanışlar, həm İspaniya, həm İsveçdəki qonşularım Ermənistanla Azərbaycan arasındakı problemin məğzini bilmədiklərindən, çoxsaylı suallar verirdilər. Onlara izah edirdim ki, Azərbaycan 30 il ərzində öz torpaqlarını işğaldan sülh, diplomatiya yolu ilə qaytarmağa çalışıb. Lakin erməni tərəfi danışıqlarda boş vədlər verməkdən, bizi aldatmaqdan başqa heç nə etməyib. Odur ki, Bakı hərbi yola əl atmaq məcburiyyətində qalıb.
- Azərbaycanda Vətən müharibəsinin getdiyi günlərdə, demək olar ki, hər evin eyvanından dövlət bayrağı asılmışdı. İnsanlar maşınlarını bayraqlarla bəzəmişdilər. İsveçdə belə halla rastlaşdınızmı?
- Burada Azərbaycana, ordumuza dəstək olaraq nəinki bayraqlar asırdılar, mitinqlər, yürüşlər də keçirirdilər. İsveç Azərbaycanlıları Konqresi yerli hakimiyyət orqanının icazəsilə Azərbaycana dəstək aksiyası təşkil etmişdi. Tədbir bütün qaydalara uyğun keçirildi və bu zaman hər hansı ictimai asayiş qaydasının pozulmasına yol verilmədi.
- İsveç ictimaiyyətində Azərbaycanla bağlı rəy nədən ibarətdir?
- Burada hər kəs Azərbaycanı inkişaf etmiş neft ölkəsi kimi tanıyır. Bu gün ona bir çoxları maraq göstərir, Azərbaycana səyahət etməyi, onun təbiətilə tanış olmağı, görməli yerlərini gəzməyi arzulayır.
- Azərbaycan Ordusunun qazandığı Qələbə ilə ölkənin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyacağına şübhə yoxdur. Fikrinizcə, ölkədə nələr dəyişə bilər?
- Mənə elə gəlir ki, bu torpaqlarda miqyaslı gəncləşdirmə prosesi başlayacaq – yeni infrastruktur yaradılacaq, gənclər axışacaq. Düşünürəm ki, bu rayonlar çox cəlbedici olacaq və müasir Azərbaycanın həyatına qoşulacaqlar.
- Bəs, işğaldan azad olunmuş rayonlarda idman tədbirlərinin keçirilməsi, həmin rayonların futbol klublarının yaradılması ideyası necədir?
- Əla! Həmin rayonlarda idman qurğularının, stadionların tikiləcəyinə, gənclərin inkişaf edəcəyinə şübhəm yoxdur. Orada Azərbaycan çempionatında iştirak edə biləcək futbol klubları yaradılacaq.
- Bəs, «Qarabağ» futbol klubundan gözləntiləriniz nədir?
- Bu klub bizi artıq 6 ildir avrokuboklarda iştiraka, çempionatın qalibi olmağa öyrəşdirib. İndi Azərbaycanın bütün klubları «Qarabağ»a çatmağa çalışır. Futbol üzrə milli komandanın özəyini də bu klubun üzvləri təşkil edir. Bu gün «Qarabağ» brenddir. Ölkədə futbolun inkişafını istəyiriksə, premyer-liqada Azərbaycanın mümkün qədər çox regionundan komandanın iştirakına çalışmaq lazımdır. Onların bazası isə mütləq öz rayonlarında, öz şəhərlərində olmalıdır.
Hər birimiz bilirik ki, bu gün hörmətli cənab Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva ölkədə infrastrukturun, həmçinin idmanın inkişafına böyük diqqət göstərirlər. Azərbaycanda futbolun təbliği üçün «Qarabağ»ın Ağdamın bərpa olunacaq «İmarət» stadionunda oynaması çox vacibdir. Ümid edək ki, tezliklə bu, belə də olacaq.
- Ümumilikdə 2020-ci ili Azərbaycan idman və futbolu üçün necə qiymətləndirmək olar?
- Koronavirus bütün kartları qarışdırdı. Gah hər kəs karantin rejimində qaldı, gac liqa ümumiyyətlə dayandırıldı və sair. Xəstə sayı da çoxdur. Bu da qiymət – ağır, qeyri-adi il oldu.
- Bizi nə milli komanda, nə də gənclərdən ibarət yığma sevindirə bildi. Bu komandaların baş məşqçiləri Canni de Byazi ilə Milan Obradoviç gələcəkdə nələrisə dəyişə biləcəklərmi?
- Bu, yalnız ötən il belə olmayıb ki. Təəssüf ki, bizdə vəziyyət uzun illərdir belədir. Ümid sonda ölür. Yəqin ki, nə vaxtsa düzələcək. Mən nikbinəm və De Byazi ilə Obradoviçə millinin açarını tapmalarını, uğur qazanmalarını arzulayıram.
- 2021-ci ildən gözləntiləriniz və bu illə bağlı arzularınız nədir?
- İlk növbədə, virusdan, maskadan xilas olmaq. Qoy , hər kəs sağlam yaşasın! Qoy, hər şey əvvəlki vəziyyətinə qayıtsın! Hər kəsi Yeni il münasibətilə təbrik edirəm! Qoy, yeni il hər birimizə xoşbəxtlik gətirsin!

Igor PONOMAREV: "The return of Azerbaijani lands is a great event for Azerbaijan"
2020 will be remembered for the great and historic Victory of the Azerbaijan Army in the Patriotic War, the unity of the people. We have lived with the dream of an integral Azerbaijan for the last 30 years. We walked 44 days to the Solidarity Day of World Azerbaijanis, December 31, 2020. And now every Azerbaijani, every fellow compatriot can proudly bear the title of being an Azerbaijani, belonging to a multi-ethnic country. And even those who had to leave the homeland do not interrupt their ties with Azerbaijan. Our guest today is a Azerbaijani footballer, former head coach of the national team of Azerbaijan, the only Azerbaijani Olympic champion in football, the laureate of the Glory Order of Azerbaijan, Igor PONOMAREV, who after completing his football career lives in Sweden.
"Igor Anatolyevich, how did you react to the victory of the Azerbaijani army in the Patriotic War?"
"This is undoubtedly a great event for Azerbaijan. I think anyone keeping strong bonds with Azerbaijan rejoices at this great event, the return of Azerbaijani lands. I congratulate everyone on the great victory in the Patriotic War! Glory to the victorious President, to all the heroes who gave their lives for their native lands!"
"How was the news about the liberation of the Karabakh lands spread in Sweden?"
"Through the media. Plus, our diaspora organization, the Congress of Azerbaijanis of Sweden led by Emil Mirzayev. By the way, I am the deputy chairman of the organization. We have been actively working to clarify the essence of the conflict. The Swedish society was informed that Armenia was the aggressor and that Azerbaijan was fighting on its territory, returning its lands, which were illegally occupied by Armenia for almost 30 years. And finally they are free."
"Were you asked questions about Azerbaijan and the military success of its army?"
"Yes. My Swedish friends, neighbours both in Spain and in Sweden asked many questions, not understanding the essence of the problem between Armenia and Azerbaijan. I explained to them that for 30 years Azerbaijan had been trying to return its lands by peaceful, diplomatic means. But the Armenian side in the negotiations gave only empty promises, deceived us. Therefore, Azerbaijan had to resort to retaliatory military actions."
"During the Patriotic War, national flags were hung on the balconies of houses and cars in Azerbaijan. Have you seen something like this in Sweden?"
"We saw not only flags of Azerbaijan but also rallies and even a car rally in support of Azerbaijan and our army. With the official permission of local authorities, the Congress of Azerbaijanis in Sweden organized actions in support of Azerbaijan. The events were held in accordance with the requirements without violating public rules."
"What is the opinion of the Swedish society about Azerbaijan?"
"Azerbaijan is known here as a developed oil country. Many Swedes are interested in our country and intend to visit and get acquainted with its natural beauty and sights."
"There is no doubt that the victory of the Azerbaijani army will bring the country to a new level of development. What do you think can change in the country?"
"I think that an enormous rejuvenation of these lands will begin with the construction of modern infrastructure and young people pulled up from different parts of Azerbaijan to Garabagh and the surrounding areas. I believe that these places will become very attractive and fully integrate into the life of modern Azerbaijan."
"How do you like the idea of holding sports events and creating football clubs in the liberated regions?"
"Great idea. I have no doubt that sports facilities and stadiums will be built in these areas, and young people will develop. There will definitely be football clubs that can participate in the Azerbaijan championship."
"What are your expectations regarding FC Garabagh?"
"This club has already taught us that for six years it has been representing the country in European competitions, winning the league. All the clubs in Azerbaijan are trying to be on par with FC Garabagh. The backbone of the country's football team consists of the players from this club. FC Garabagh is a brand today. If we want football to develop in the country, we need as many teams from the regions of Azerbaijan to play in the Premier League and to be based in their regions and cities. We all know that today Mr. President Ilham Aliyev and First Vice President Mehriban-khanim pay great attention to the infrastructure in the country and the development of sports. It is very important for the popularization of football in Azerbaijan that FC Garabagh play at the restored Aghdam stadium Imarat. Let's hope that it will be so in the near future."
"How can you generally assess 2020 for Azerbaijani sports and football?"
"The coronavirus pandemic has changed everything. Athletes also were affected. Everyone was either in lockdown or the complete games in the league were stopped. There are many sick people. My assessment is that it was an extraordinary and difficult year."
"The national team and the youth team of Azerbaijan could not please us with anything. Can the coaches of these teams – Gianni de Biasi and Milan Obradovic – change anything in the future?"
"Unfortunately, we have had such poor results not only this year, but for many years. We hope to break through this lane of failures someday. I am an optimist, and I wish De Biasi and Obradovic to find the key to our teams and achieve success."
"What are your expectations and wishes for 2021?"
"First of all, let’s get rid of the virus, so that the masks disappear from our faces and so that everyone is healthy. And so that everything returns to normal. Happy New Year to everyone! May it be a happy year for all of us!"