Erməni kilsəsinin saxtakarları Qarabağla bağlı «feyk fabrik»in sonunun gəldiyini anlayırlar
İkinci Qarabağ müharibəsinin gedişində Ermənistan hərbi darmadağından qurtulmaq, xarici qüvvələrin himayədarlığı ilə Azərbaycan ərazilərinin işğalını davam etdirmək üçün nələrə getmədi? O, bu məqsədlə dünyanın güc mərkəzlərinin dəstəyini qazanmağa da çalışır, bunun üçün əlindən gələni əsirgəmirdi. Yəqin ki, ermənilərin bu yolda əl atdıqları ən iyrənc addım Azərbaycanın azadlıq savaşına dini don geydirmək cəhdi idi. Lakin İrəvanın öz təcavüzünü pərdələmək məqsədilə ortaya atdığı digər «motiv»lər kimi, bu cəhd də iflasa uğrayıb. Çünki Azərbaycanın zəngin multikultural irsə malik dünyəvi dövlət olması faktını heç cür gizlətmək mümkün deyil.
Alban irsi və ermənilərin quldur vərtəsi
Qədim dövrlərdə və orta əsrlərin əvvəllərində Azərbaycan ərazisində mövcud olmuş Albaniyanın tarixi-mədəni irsi Azərbaycan xalqının sərvətidir. Alban irsinin əhəmiyyətli bir hissəsini xristian abidələri təşkil edir. Çünki Azərbaycan Albaniyası (bu qədim dövləti Balkan Albaniyasından fərqləndirmək üçün amorf «Qafqaz» ifadəsi əvəzinə «Azərbaycan» sözünün işlədilməsi daha dəqiq, daha konkret olardı – red.) dünyada xristianlığa rəsmi din statusu vermiş ilk dövlət olub. Azərbaycan ərazisində xristianlığın lap erkən dövründən qalmış bütün abidələr də məhz Albaniyaya aiddir. Onları Azərbaycan xalqının əcdadlarından olmuş albanlar yaradıb. Azərbaycanın müxtəlif regionlarında yüzlərlə alban kilsəsi var. Belə kilsələrin 300-dən çoxu Qarabağdadır. Lakin ermənilik Qarabağın guya onlara məxsus olduğunu «sübut etmək» üçün özlərinin çoxəsrlik taktikasından istifadə edir. Söhbət başqalarına məxsus irsin mənimsənilməsi cəhdindən gedir. Bu irs müxtəlif siyasi və mədəni amillərin təsirilə tarixin müxtəlif dövrlərində erməni kilsəsinin təzyiqlərinə məruz qalıb. Lakin heç zaman öz xüsusiyyətini və müstəqilliyini itirməyib. Yalnız Rusiya imperatoru I Nikolayın imzası ilə bir anda Alban Apostol kilsəsi ləğv edilib və Erməni Qriqoryan kilsəsinin mülkiyyətinə verilib. Bundan sonra albanların bütün zəngin mədəni və dini irsi erməniliyin girovuna çevrilib. O vaxtdan ermənilər açıq şəkildə alban irsinin, ilk növbədə, kilsənin məhvi, alban mədəniyyətinin erməniləşdirilməsilə məşğul olub.
1991-1993-cü illərdə Dağlıq Qarabağ və ona bitişik rayonların işğalı ilə ermənilərin bu dağıdıcı fəaliyyəti üçün daha geniş imkanlar yaranmışdı. Kəlbəcər rayonu ərazisindəki monastırda müxtəlif dini artefaktların məhvi erməni vandalizminə bariz nümunədir. Noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli razılaşma əsasında rayonun azad edilməsindən sonra məlum olub ki, bütün bu illər ərzində erməni işğalçıları abidələrin üzərindəki alban dini memarlıq üslubunu dəyişməklə, onlara «erməni görkəmi» verməklə məşğul olub. Bundan başqa, onlar Qarabağdakı məbədlərin albanlara məxsus olduğunu təsdiqləyən kitabları, ikonaları və digər xristian sərvətlərini Ermənistana daşıyıblar.
Udinlər saxtakarlara qarşı
Alban xristian mədəniyyətinin bilavasitə varislərindən biri də Azərbaycanda yaşayan köklü xalqlardan olan udinlərdir. Alban Apostol kilsəsinin dirçəlişində məhz udin icması fəal rol oynayır ki, bu da tarixi ədalətin bərpasına yol açır. Kəlbəcər rayonunun erməni işğalından azad olunmasından sonra oradakı Xudavəng monastırına udin din xadiminin xətib təyin olunması da bu mənada nümunəvidir. Daha bir nümunəvi fakt isə erməni keşişlərin isterika içərisində udin din xadimlərinin Xudavəngdə ibadət etməsinə mane olmaq cəhdləridir. Azərbaycan tərəfi erməni «müqəddəs ata»ların monastırı ziyarət etməsinə icazə versə də, onlar yenə də qonşularının dini-mədəni irsinə din xadimlərinə yaraşmayan kin nümayiş etdiriblər. Hər halda, onların Alban-udin xristian icması rəhbərlərinin Xudavəngə gəlməsinə mane olmaq cəhdləri çox şeydən xəbər verir. Qarabağın işğal altında qaldığı, təxminən, 30 ildə dünyanı oradakı məbədlərin ermənilərə məxsus olduğuna inandırmaq məqsədilə yalanlar uydurmuş erməni kilsəsinin saxtakarları artıq bu işin sonunun çatdığını anlayırlar. Beləliklə, tarixi həqiqətin zəfər çalması qaçılmazdır və Qarabağdakı yüzlərlə digər xristian məbədi kimi, Xudavəng də əsl yaradıcısına, öz sahibinə, yəni Azərbaycan xalqına qayıdır.
Erməni keşişlərə gəlincə, onların mənəvi siması çoxdan bəllidir. Əsrlər boyu erməni ekspansionizminin, təcavüzkarlıq siyasətinin əsas ilhamvericisi məhz erməni kilsəsi olub. Bu siyasət növbəti dəfə yolunu azmış qriqrian kilsəsinin ardıcıllarını 2020-ci ilin payızında biabırçı məclubiyyətlə üz-üzə qoydu. Qonşulara nifrət, terror, dinc azərbaycanlıların və türkiyəlilərin kütləvi qətli – bütün bunlar kilsənin «qədim xalqı» ruhlandırdığı «qəhrəmanlıqların» yalnız bir hissəsidir. Qarabağ münaqişəsinin də bilavasitə səbəbkarlarından biri erməni kilsəsi olub. O, sülh və barışı təbliğ etmək əvəzinə müharibəyə, təcavüzə, mifik «Böyük Ermənistan»ın qurulmasına mane olan xalqların məhvinə çağırışlar edib.
Bütün bunları nəzərə alsaq, insanlara nifrət aşılayan «Böyük Ermənistan» ideologiyası naminə günahsız insanları qətlə yetirməyə hazır olan erməni keşişlərin əlində avtomatla poz verməsi təəccüblüdürmü? Erməni kilsəsinin vizit kartı yalnız saxtalaşdırılmış tarixi artefaktlar yox, həm də hərbi anbarlara çevrilmiş məbədlərdir. Azərbaycan xalqına qarşı hərbi cinayətlərdə açıq şəkildə iştirak etmiş erməni din xadimləri, Ermənistanın İkinci Qarabağ müharibəsində darmadağın olaraq məğlubiyyətə uğramasından sonra, indi də açıq qisas çağırışları edirlər. Odur ki, bu quldur vertepinin bundan sonra da xalqlar arasında düşmənçilik və nifrəti qızışdırmaqla məşğul olacağına şübhə yoxdur.
Dünyada erməni kilsəsinin zərərli fəaliyyətilə üzləşən heç də yalnız Azərbaycanla Türkiyə deyil. Onun tamahkarlığını qonşu Gürcüstanda da yaxşı bilirlər. Hər halda, ermənilər Gürcüstanın da maddi və mənəvi irsinə davamlı şəkildə əl uzadırlar. 600-dən artıq gürcü kilsəsi onların mədəni hədəfləri arasındadır. Bu da son deyil. Erməni qriqoryan keşişləri hər il müqəddəs Qüdsdə də dindaşları ilə insident yaşayır. Bütün bunları nəzərə alsaq, dünyada bəzi dairələrin Qarabağ müharibəsinin güya dini xarakter daşıdığı ilə bağlı iddiaları necə qiymətləndirilməlidir?
Lüzumsuz qətnamələr dirçəlişə mane olmayacaq
Fransa parlamentinin qəbul etdiyi anti-Azərbaycan qətnamələri, o cümlədən «erməni xalqının, Avropa və Şərqdəki xristian icmalarının müdafiəsi haqqında» qətnamə dünyanın yalana, siyasi-mədəni manipulyasiyalara əsaslanan qərəzli yanaşmasına bariz misaldır. Bu «sənəd»lərin müəllifləri nəinki Qarabağdakı xristian məbədlərinin albanlara məxsusluğuna məhəl qoymadan tarixi təhrif edir, həm də utanmadan erməni hərbçilərinin Qarabağın işğalı illərində yol verdiyi cinayətləri görməzdən gəlir, həmin ərazilərdə Azərbaycan və islam mədəniyyətinə aid abidələrin məhv edildiyini görmək istəmir.
Halbuki 30 il ərzində Ermənistan Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarında, Ermənistan Respublikası ərazisində onilliklər boyu həyata keçirilmiş cinayətləri təkrarlayıb. Xatırladaq ki, müasir Ermənistanın ərazisi olan əzəli Azərbaycan torpaqlarında – İrəvan və Zəngəzurda da bir dənə də olsun məscid qalmayıb. Halbuki XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərində orada yüzlərlə islam abidəsi olub. Həmin ərazilərdə Azərbaycan dövlətçiliyinin bütün izləri pozulub. Bu, İrəvan xanlığı dövrünə aid möhtəşəm saraylara, istehkam-qalalara da aiddir. Bu cür vandalizm siyasətinin yayıcılarından Azərbaycanın işğal altındakı torpaqlarındakı abidələrinə qarşı mərhəmət gözləməyə dəyərdimi?
Sualın cavabı məlumdur. Lakin erməniliyin qüdrətli himayədarları bu sualdan özünəməxsus tərzdə, ikili standartlardan çıxış edərək yayınmağa çalışır. Halbuki Ermənistandan fərqli olaraq Azərbaycan hər zaman multikultural ideyalara sadiqlik nümayiş etdirib, ölkə ərazisində bütün dinlərə aid məbədləri, o cümlədən xristian kilsə və monastırlarını qoruyub və qoruyur. Bu məbədlər əsrlər boyu Azərbaycan ərazisində qorunub saxlanıb və yalnız erməni işğalçılarının bu torpaqlara gəlişindən sonra dağıdılıb, manipulyasiya və saxtakarlıq obyektlərinə çevrilib. Ermənilər işğal altındakı Kəlbəcər rayonunu ümidsizlik içərisində tərk edən zaman da Xudavəng monastır kompleksi ilə «haqq-hesab çəkməyi» unutmayıblar. Dünyanı israrla məbədin onlara məxsus olduğuna inandırmaq istəyən vandallar sonda onun piltələrini, kərpiclərini, daşlarını belə, söküblər…
Lakin xoşbəxtlikdən, artıq Qarabağ tarixinin, onun müqəddəs məkanlarının kədərli səhifəsi bağlanıb. Azərbaycan 30 ilə yaxın erməni işğalı altında qalmış ərazilərindəki mədəni-tarixi abidələrini bərpa edir. Bundan sonra Qarabağda Azərbaycan xalqının zəngin mədəniyyətinin nümunələri olan ibadət yerləri, məscid və kilsələr etibarlı şəkildə müdafiə olunacaq.
Sivilizasiyalararası dialoqa böyük töhfələr verən Azərbaycan nəinki öz mədəniyyətini qayğıkeşliklə qoruyur, həm də başqa ölkələrdə dini abidələrin bərpasında fəal iştirak edir. Vatikanda katakombaların və Fransada kilsələrin bərpasına Azərbaycanın göstərdəyi maliyyə dəstəyi bunun təsdiqidir. Bütün bunlar şübhəsiz ki, Azərbaycan ərazisindəki alban xristian məbədləri kimi şah əsərlərin də qorunacağına zəmanət deməkdir. Bu məbədlər bizim zəngin mədəni irsimizin bir hissəsidir. Dünyanın ayrı-ayrı dairələrinin yalandan guya onların qayğısına qaldığını nümayiş etdirməsinə ehtiyac yoxdur.

Falsifiers of the Armenian Church understand the end of their false news campaign in Garabagh
During the Second Garabagh War, Armenia resorted to all kinds of intrigues to get direct support of the world's largest powers in order to avoid a military defeat, and thanks to external forces patronizing it, to continue the occupation of the Azerbaijani territories!
Perhaps the most iniquitous act of this kind was the attempt to impart a religious hue to the military operation of Azerbaijan. However, like other motives devised to ‘refine’ the Armenian aggression, it was a complete failure. Because there is no way to challenge the indisputable fact that Azerbaijan is a secular country with rich multicultural heritage.
Albanian heritage and Armenian plunder
The historical and cultural heritage of Albania, which existed on the territory of Azerbaijan in the ancient period and early Middle Ages, is the property of the Azerbaijani people. Christian monuments constitute a significant part of the Albanian heritage. Since Azerbaijani Albania (to distinguish this ancient state from Balkan Albania, it is more correct to use “Azerbaijani” instead of the amorphous definition of “Caucasian” as a more precise and specific one. Author) was the first state in the world to give Christianity the status of an official religion. All monuments of early Christianity in Azerbaijan are related to Albania, created by the Albanians, who are one of the ancestors of the Azerbaijani people. There are hundreds of Albanian churches in various districts of Azerbaijan with more than 300 in Garabagh alone. However, the Armenians, trying to prove their rights to Garabagh, use the centuries-old experience of appropriating others’ heritage. Due to various political and cultural reasons of the past, this heritage has become affected by the Armenian Church, yet it has not lost its originality and independence. But with one stroke of the pen of the Russian Emperor Nicholas I, the Albanian Apostolic Church was abolished and transferred to the Armenian Gregorian Church, which made the entire rich cultural and religious heritage of Albanians their hostage. Since that time, the Armenians have openly destroyed the Albanian heritage, primarily the churches, and armenianized the Albanian culture.
The occupation of Daghlig Garabagh and the adjacent territories in 1991-1993 provided a wide open window of opportunities for such destructive activities. A vivid example of Armenian vandalism is the destruction of various religious artefacts in monasteries of the Kalbajar district. After the liberation of Kalbajar in accordance with the November 10 trilateral agreement, it became known that all these years the Armenian occupants worked hard to ‘refine’ the monuments of Albanian religious architecture the Armenian way, exported books, icons and other Albanian Christian values to Armenia.
Udis against counterfeiters
One of the direct heirs of the Albanian Christian culture are the Udis, one of the indigenous peoples of Azerbaijan. It is the Udi community that plays an active role in the revival of the Albanian Apostolic Church, which marks the restoration of historical justice. Remarkably, after the liberation of Kalbajar, an Udi priest became the preacher of the Khudavang monastery. Armenian priests tried hysterically to prevent the representatives of the Udi clergy from rendering divine services in Khudavang. Although the Armenian ‘holy fathers’ received permission from Azerbaijan to visit the monastery, they demonstrated hatred of the religious and cultural heritage of their neighbours, which is inappropriate to the clergy. Their attempts to prevent the visit of the leaders of the Albano-Udi Christian community in Khudavang speak volumes.
The falsifiers from the Armenian Church, who have produced a horde of fakes for almost 30 years since the occupation of Garabagh to convince the world community of the Armenian ownership of the Albanian churches, now realize the failure of their lies. The triumph of historical truth is inevitable, and Khudavang, like hundreds of other Christian churches of Garabagh, returns to its true creator and owner - the people of Azerbaijan.
As for the Armenian priests, their moral character is beyond any doubt. For centuries, the Armenian Church has inspired and implemented the aggressive policy of Armenian expansionism. The consequences of this policy have once again led the lost Gregorian flock to a humiliating defeat in the fall of 2020. Hatred of neighbours, terror, massacres of peaceful Azerbaijanis and Turks are just an incomplete list of ‘deeds’ done by the ‘ancient Armenian people’, which gave birth to the werewolves in church robes to be inspired by them later. The Armenian Church was one of the direct instigators of the Garabagh conflict. Instead of preaching peace and harmony, it called for war and aggression, the annihilation of peoples it considered an obstacle to building the mythical Great Armenia.
Should we be surprised at the infidel images of the gun-toting Armenian priests ready to kill innocent people for the triumph of a misanthropic ideology of the Great Armenia? Not only the falsified historical artefacts, but also the temples turned into military warehouses are the hallmark of the Armenian Church well-known for a long record of all mortal sins it has committed in the past. The Armenian clergy, who openly participated in committing war crimes against the Azerbaijani people, after the devastating defeat of Armenia in the Second Garabagh War, continue to openly declare revenge. Undoubtedly, this robber den will continue its active role of the preacher of hate between peoples.
In fact, Azerbaijan and Turkey are not the only victims of the malicious acts of the Armenian Church. Its carnivory appetite is well known in the neighbouring Georgia, whose material and spiritual culture (over 600 Georgian churches) has been a constant target of the infamous Armenian neighbours, let alone the annual clashes triggered by the Armenian-Gregorian priests to humiliate fellow believers from other confessions in the sacred city Jerusalem! With all this in mind, how can we rate the efforts of certain global opinion-makers trying to promote the false idea of the religious nature of the Garabagh war?
Worthless resolutions cannot prevent the revival
The infamous resolution on “the protection of the Armenian people and Christian communities of Europe and the East” recently adopted by the French National Assembly recently, as well as other anti-Azerbaijani resolutions are an example of biased approaches based on lies, political and cultural manipulations that, unfortunately, become popular at international level. The authors of these documents do not just distort history, ignoring the fact that the Christian monuments of Garabagh are in fact Albanian. They cynically prefer not to notice the crimes of the Armenian military during the occupation of Garabagh, including the destruction of monuments of Azerbaijani and Islamic culture.
For 30 years, Armenia has pursued the same criminal policy on the occupied lands of Azerbaijan that has been implemented for many decades on the territory of the Republic of Armenia. Almost all mosques, as well as the hundreds of Islamic religious monuments that existed on the historical Azerbaijani lands of Iravan and Zangezur at the end of the 19th-beginning of the 20th centuries have been destroyed. All local evidence of the Azerbaijani statehood, including the citadel, fortresses and magnificent palaces of the period of the Iravan Khanate, have been wiped off too. Could we expect mercy from the perpetrators of such a vandal policy towards the monuments of Azerbaijani culture in the occupied territories?
The answer to the above question is obvious, although the powerful patrons of Armenians try to avoid it as usual because of the widely practised double standards. Despite the fact that Azerbaijan, unlike Armenia, traditionally demonstrates respect to multicultural ideals, protecting the temples of all religions, including Christian churches and monasteries, on its territory. For centuries, these temples towered on Azerbaijani soil, until the Armenian invaders began destroying them, using them as objects of manipulation and falsification. Even when they were leaving the occupied Kalbajar, they continued, in hopeless despair, to cause damage to all living and non-living things on this Azerbaijani land. That’s how the Armenians settled scores with the Khudavang monastery. It lost many slabs, stones and bricks ‘thanks to’ the vandalism of those who diligently tried to convince the world of their veneration of this temple...
But, fortunately, the tragic page in the history of Garabagh and its shrines is closed. Azerbaijan will restore all historical and cultural monuments that have suffered the acts of vandalism over the 30-year Armenian occupation. From now on, all religious sites, mosques and churches of Garabagh - the heritage of the great culture of the Azerbaijani people - are under reliable protection.
Azerbaijan makes a great contribution to the dialogue of civilizations. Not only Azerbaijan protects its culture with care, but it also is actively involved in the restoration of religious monuments of other countries. In particular, Azerbaijan has provided funds to rescue the Vatican catacombs and the churches of France. Azerbaijan presents itself as an unconditional guarantor of the masterpieces of Albanian Christian churches on its territory. These temples are part of our rich cultural heritage, which do not need any false care by certain interested parties worldwide.