ERMƏNİ TERRORU GÜNDƏMDƏDİR?
Ermənistan özünü tapmağa çalışır. İrəvanın bugünkü vəziyyətini, yəqin ki, məhz bu cür ifadə etmək olar. Ölkədə daxili siyasi ehtiraslar pik nöqtəyə çatmaqdadır. Müharibədə dünyasını dəyişmiş şəxslərin xatirəsinə keçirilən matəm mərasimi qalmaqalla bitib – baş nazir Nikol Paşinyanın «Yerablur» panteonunda peyda olması biabırçılıqla nəticələnib. Onun ermənilərin Sünik adlandırdığı Zəngəzura səfərisə yaddaşlara daha ciddi qalmaqalla yazılıb: keşiş hökumət başçısının əlini sıxmaqdan imtina edib. Gorusda isə yerli sakinlərlə polis arasında qarşıdurma baş verib…
Bütün bunlar ortaya bir çox sual çıxarıb. Nikol Paşinyan vəzifəsini qoruyub saxlaya biləcəkmi, müxalifətin «vahid namizəd»i Vazgen Manukyan baş nazir olacaqmı, Artur Vanetsyan təşəbbüsü ondan alacaqmı, Ermənistanda Robert Koçaryan və ya Serj Sarqsyan kimi «sabiqlər»in revanşı mümkündürmü?
Qalmaqallı səhnələr, yumruq davasınadək gedib çıxan qarşıdurmalar və küçə siyasətinin digər «rəmzləri» çox vaxt əsas məsələləri kölgədə qoyur. Ermənistanda da ən azı hələlik «sülh partiyası» görünmür. Qisas çağırışları hər yanı bürüyüb, qonşu dövlətlərlə normal, sivil münasibətlərə çağıran isə yoxdur. Erməni ictimaiyyətindəki tarixi inciklik, uduzulmuş müharibənin yaratdığı kədər, qisas həvəsi və sairdən ibarət «kokteyl» sanki dejavüdür: ermənilərin tarixində bu, ilk dəfə yaşanmır.
Tarix təkrarlanır. Coğrafiya da
Dəfələrlə qeyd etdiymiz kimi, siyasətdə paralellərin aparılması risklidir. Lakin hazırkı vəziyyətdə, təxminən, 1 əsr əvvəl baş vermiş hadisələr istər-istəməz, yada düşür. O zaman Şərqi Anadolunun 6 vilayətinin «erməniləşdirilməsi» hesabına «Qərbi Ermənistan»ın yaradılması ilə bağlı ümidlər puç olmuşdu. Həmin illərdə erməni dairələri Antanta siyasətçilərinin eyhamlarından həzz alır, britaniyalıların, fransızların, xüsusən də rusların Osmanlı İmperiyası ilə tərəddüd etmədən savaşa girəcəyinə, Türkiyə torpaqlarını imperiyadan qopararaq Ermənistana hədiyyə edəcəklərinə inanırdılar. Lakin məlum olduğu kimi, həmin proseslər Türkiyənin qələbəsi, Sovet Rusiyası ilə Türkiyə Cümhuriyyəti arasında əvvəlcə Aleksandropol, sonra Qars, sonda isə Moskva müqaviləsinin imzalanması ilə başa çatmışdı.
Bu gün isə bir çox ekspertlər, erməni liderlər, xüsusilə ekspert cəmiyyəti və «boşboğaz təbəqə» sanki dünya ictimaiyyətinin rəyini eşitmək, qəbul etmək istəmirdi. Rəy isə ondan ibarət idi ki, ilkin olaraq heç olmasa keçmiş DQMV ətrafındakı rayonlar boşaldılmalıdır, Qarabağda ikinci erməni dövlətinin yaradılması isə mümkün deyil. İllər ərzində hər kəs deyirdi ki, müzakirə mövzusu yalnız muxtariyyət ola bilər. Lakin indi keçmiş DQMV ətrafındakı rayonlar azad olunub və bununla da, status məsələsi, ümumiyyətlə, gündəmdən çıxıb. Nəticədə, müharibədə məğlubiyyətə uğramış Ermənistan əməlli-başlı incik düşüb: dünya ictimaiyyəti bizimlə bu cür davranılmasına niyə imkan verdi? Niyə bizi müdafiə etmədilər? Bütün bunlar necə yaşana bilərdi?
Erməni siyasəti və diplomatiyasının veteranı Jirayr Libaridyan BBC-yə İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələri haqda danışarkən bildirib ki, «hər şeydən əvvəl, erməni siyasi sinfinin mentaliteti dəyişməyib. Bizim siyasi düşüncəmizin əsas problemi məhz budur və bu problem ən azı 200 ildir davam edir. Yəni bu, yenilik deyil. Biz bunu xoşlayırıq – xülyalarla yaşamağı, düşünməyə ki, ideal və ədalətli çıxış yolunu tapmaq mümkündür».
Əslində, o, daşnak liderlərindən olan Ovanes Kaşazuninin məşhur fikrini təkrarlayıb: «Biz öz hədəflərimizi özgələrinin pətəyinə yerləşdirmişik. Reallıq hissini itirmişik, gücü arzulara vermişik».
Bir məqam olmasaydı, bütün bu tarixi ekskurslara diqqət ayırmaya da bilərdik. Erməni liderlər 20-ci illərdə Şərqi Anadolunun əldən çıxdığını anlayan zaman üstünlüyü terrora verməyə başlamışdılar. O zaman Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin keçmiş üzvlərinə və «gənc türklərə» qarşı silsilə terror hücumları həyata keçirilmişdi. Amma ermənilər bu yolla da dünya diplomatiyasına təsir edə bilməmişdilər.
Bəs, bu gün həmin hadisələrin təkrarlanma riski nə qədər yüksəkdir?
Terrorçular heç də yox olmayıblar
Əlbəttə ki, 20-ci illərin siyasi qətllər dalğasını keçmişdə qalmış hal adlandırmaq, paralel aparmaqdan çəkinmək də olar. Bəs, 70-80-ci illərin erməni terroru dalğası necə olsun? Xatırladaq ki, həmin illərdə ən təhlükəsi və nüfuzlusu ASALA (Ermənistanın azadlığı uğrunda gizli erməni ordusu) olan erməni qruplaşmaları xüsusilə Türkiyənin diplomatik və kommersiya nümayəndəliklərinə qarşı çoxsaylı terror hücumları təşkil etmişdilər. Bu terror aktları 40-dan artıq Türkiyə diplomatının həyatına son qoymuşdu. Həmin terror dalğasının son hücumu 1989-cu ildə həyata keçirilmişdi ki, bu da o qədər də uzaq keçmiş deyil. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistanda ASALA terrorçuları milli qəhrəman hesab olunur. Onların adları küçələrə, meydanlara, hərbi liseylərə verilir, bu şəxslər təntənəli şəkildə «Yerablur» panteonunda dəfn olunur.
Ən təhlükəlisi və acınacaqlısı odur ki, Ermənistanda terroru o zaman da tam normal mübarizə üsulu sayıblar, bu gün də belə sayırlar. 2020-ci ilin iyul hadisələrini xatırlayaq.
İyul dərsləri
2020-ci ilin yayında Ermənistan Azərbaycanla dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində silahlı təxribata əl atmışdı. Söhbət strateji ixrac boru xətlərinin «bir addımlığından» gedirdi. Bu gün Ermənistanın ikinci prezidenti Robert Koçaryan da etiraf edir ki, həmin vaxt təxribata məhz erməni tərəfi əl atmışdı və hədəfdə məhz boru xətləri idi. Nəzərə alsaq ki, Ermənistan Azərbaycanı ixrac magistrallarının hədəf alına biləcəyilə bağlı dəfələrlə hədələmişdi, Koçaryanın dedikləri heç bir şübhə doğurmur. Bununla yanaşı, İrəvanda əmin idilər ki, Azərbaycanın ilk cavab zərbəsindən dərhal sonra KTMT onların köməyinə gələcək. Amma reallıqda vəziyyət fərqli oldu və bu, ermənilərdə dərin məyusluq yaratdı.
Birincisi, Ermənistan sərhədi 1 metr belə, keçə bilmədi, ikincisi KTMT heç də ermənilərin köməyinə yetişməyə çalışmadı. Üçüncüsü, beşincisi, onuncusu da var… Nəticə: Ermənistan bir anda xaricdə «informasiya fəallığı» ilə bağlı monopoliyanı itirdiyini, üstünlüyün Azərbaycan diasporunun əlinə keçdiyinin fərqinə vardı. Gördü ki, qarşı tərəf mitinqlərdən tutmuş, sosial şəbəkələrin yerli sektorunda postların paylaşılmasınadək bütün sahələrdə üstünlüyü ələ alıb. Azərbaycanın diplomatik missiyalarının fəaliyyəti də öz yerində – yerli KİV-də məqalələrin dərci, mətbuat konfranslarının təşkili, müsahibələr və s. Diplomatlar bu proses çərçivəsində ortaya Ermənistanı kifayət qədər narahat edən faktlar qoyurdular: hərbi əməliyyatlar Qarabağdan kilometrlərlə uzaqda, ixrac boru xətlərinin yaxınlığında gedir…
Bəs, cavab?.. Ermənistanın bütün bunlara… Azərbaycanın diplomatik missiyalarına, nümayiş keçirən azərbaycanlılara hücumlarla cavab verib. Onlardan yalnız ən məşhurlarını xatırlayaq. İyulun 21-də Azərbaycanın Vaşinqtondakı səfirliyinin qapısına anti-Azərbaycan məzmunlu baner asılmış, sonradan sosial şəbəkələrin erməni sektorunda onun yayılmasına başlanılmışdı. Los-Ancelesdə radikal erməni elementləri Azərbaycanın Baş konsulluğu qarşısında dinc aksiya keçirən azərbaycanlılara hücum etmiş, nəticədə, 1 qadın da daxil olmaqda, 7 nəfər yaralanmışdı. Biz hələ sosial şəbəkələrdə azərbaycanlılara ünvanlanmış saysız-hesabsız hədələrdən, azərbaycanlıların şəxsi məlumatlarının «satılması»na çağırışlardan danışmırıq.
Daha bir ciddi insident vahid Avropanın paytaxtı Brüsseldə baş vermişdi. Orada erməni millətçiləri Azərbaycan səfirliyini daş-qalaq etmişdilər. Bu yerdə bir məqama xüsusi diqqət çəkmək lazımdır: həmin aksiyanın əksər iştirakçısı, daha doğrusu, təşkilatçılarla əlbir olan şəxslər üzərində ASALA-nın rəmzləri olan maykalar geymişdilər. Ermənistanın sabiq müdafiə naziri David Tonoyan isə Azərbaycana qarşı «hücum qrupları»ndan istifadə ediləcəyini açıq şəkildə dilə gətirir, bu qrupların «düşmənin arxa cəbhəsində xaos yaratmalı olduğunu» deyirdi. Bu ilin avqustunda artıq Azərbaycanda erməni diversantlar da ələ keçmişdi…

ARMENIAN TERROR AGAIN?
Armenia is in search for own identity. This is perhaps the best description of the current situation in Yerevan these days. Internal political passions are boiling. The visit of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to the Yerablur cemetery to pay tribute to the fallen soldiers and officers of the Second Garabagh War ended in disgrace. His trip to Zangezur renamed by Armenia to Syunik caused a scandal again: the priest refused to shake hands with the head of government, while a scuffle broke out in Goris between the local population and the police...
All these events raised a number of questions. Will Nikol Pashinyan stay in his post? Will Vazgen Manukyan, "a single candidate" from the opposition, take over as prime minister? Will Artur Vanetsyan take over the initiative from Manukyan? Can the former leaders of Armenia – Robert Kocharian or Serzh Sargsyan – launch a revenge campaign?..
As usual, the main thing often becomes obscured behind hot scenes, fist fights and other attributes of politics ongoing on the streets of Yerevan. We yet to see the "party of peace" declaring itself in Armenia. Unfortunately, we cannot hear the calls for building normal and civilized relations with neighbouring countries. And the whole situation in Armenian society with a strong cocktail of historical grievances, bitterness from a lost war, thirst for revenge, etc. evokes a persistent feeling of déjà vu: something similar has already happened in the Armenian history.
History repeats itself. Geography too
Parallels in politics is a risky thing. Nevertheless, let us recall the events of a hundred years ago, when hopes for the ‘Armenianization’ of six vilayets in Eastern Anatolia to build the so called Western Armenia collapsed. At that time, Armenian circles enthusiastically listened to the politicians of the Entente and firmly believed that the British, French, and even Russians would not hesitate to fight the Ottoman Empire and present Turkish lands to Armenia. But everything ended in collapse with the victory of Turkey and the signing of the Alexandropol, Kars and the Moscow treaties between Soviet Russia and the Republic of Turkey.
As many experts admit, the leaders of Armenia and even the expert community and the "chatting class" simply did not hear what the world community was trying to convey to them: at least the districts surrounding the former Nagorno-Karabakh need to be liberated and there will be no second Armenian state. They could only bargain about the degree of autonomy. But now, after the defeat in the war, when the issue of status is closed altogether, and the regions surrounding the former Karabakh have been liberated by military means, Armenians are offended. They ask questions such as: why the world community allowed Azerbaijan to do this? Why did not they protect Armenia? How could this possibly have happened?
Summing up the defeat in the Second Garabagh War, veteran of Armenian politics and diplomacy Zhirayr Libaridian in his interview with BBC noted that the Armenian political class “has not changed the mentality. This is the main problem of our political thinking, and this problem is at least 200 years old. It is not something new. We like it so much. We like illusions, we like to think that a fair decision, a perfect solution is a possible solution." In fact, he repeated the well-known statement of one of the Dashnak leaders, Hovhannes Kachaznuni: “We put our own aspirations in the hive of others. We have lost the sense of reality and have given free rein to dreams. "
We would not go into all these experiences and historical excursions if not for one circumstance. Then, in the 1920s, the Armenian leaders opted for terror, having been convinced that they were losing the Eastern Anatolia. They organised a series of murders of the former members of the government of the Azerbaijan Democratic Republic and Young Turks. However, it did not work to influence world diplomacy. How big is the risk of reoccurrence of similar events today?
Terrorists are still there
One can argue that the wave of political murders in the 1920s is gone and advise to refrain from parallels. But what about the wave of Armenian terror in the 1970s and 1980s, when the Armenian groups, including the most dangerous and influential ASALA (Armenian Secret Army for the Liberation of Armenia), carried out many terrorist attacks mainly against the diplomatic and commercial missions of Turkey. More than 40 Turkish diplomats fell victim to the terror. The last terrorist attack took place in 1989. In Armenia, ASALA terrorists are revered as national heroes. Streets, squares and military lyceums are named after them, they are solemnly buried in the Yerablur pantheon.
The most dangerous and blasphemous is that in Armenia terror was and is considered a completely acceptable method of struggle. Let's remember the events of July 2020.
Lessons from July
In the summer of 2020, Armenia provoked yet another skirmish at the border with Tovuz, very close to the route of strategic export pipelines. As admitted by the second president of Armenia Robert Kocharian, the provocation was orchestrated by Armenia with an obvious aim to hit the pipelines. Since Armenia has repeatedly pledged to destroy the Azerbaijani export routes previously, there is no reason to doubt Kocharian's words. At the same time, Armenian authorities were confident that the CSTO would immediately step in with the fist shots from Azerbaijan. The case, however, ended in a series of disappointments.
Firstly, Armenians military could not advance even a meter from the border line. Secondly, CSTO did not rush to help Armenia. So on and so forth... Bottom line: Armenia suddenly doscivered that it had lost its monopoly on "informational activity" abroad, which was intercepted by the Azerbaijani diaspora, which has vigorously launched a series of activities from rallies to posts in local social networks. Diplomatic missions of Azerbaijan also posted articles in the local media, held press conferences, and gave television interviews. Diplomats cited facts that were very inconvenient for Armenia: the hostilities unfolded many kilometres away from Garabagh but next to the pipelines.
And in response... Armenia launched a campaign of attacks both on the diplomatic missions of Azerbaijan and on the participants of Azerbaijani mass actions. Let us recall only the most famous precedents. On July 21, an anti-Azerbaijani banner was hung on the gates of the Azerbaijani embassy in Washington, which was then actively shared in the Armenian sector of social networks. In Los Angeles, radical Armenian elements attacked Azerbaijanis who were conducting a peaceful and legal action in front of the Consulate General of Azerbaijan, when 7 people, including women, were injured. There were also countless threats on social networks and even calls to sell the personal data of Azerbaijanis.
Another significant incident took place in Brussels, where the Armenian nationalists threw stones at the building of the Azerbaijani embassy. Incidentally, many of the participants, or rather the accomplices of the action, were wearing T-shirts with the ASALA logo. Former Armenian Defense Minister David Tonoyan openly promised to use "assault groups" against Azerbaijan, which were supposed to "create chaos behind enemy lines." In August 2020, Armenian saboteurs were already caught in Azerbaijan.
The above facts demonstrate that Armenia can again attempt to switch to the use of external terror acts.