2021-ci illə bağlı proqnozlar yaxşı olmasa da, hələ də hər şey itirilməyib
Artıq arxada qalmış 2020-ci il müasir tarixin ən pis ili kimi qiymətləndirilir və artıq bütün ümidlər 2021-ci ilədir. Amma onun da yaxşı olacağını düşünmək üçün heç bir ciddi əsas yoxdur. Əksinə, əsası 2020-ci ildə qoyulmuş bir çox mənfi hadisə və tendensiya davam edəcək (ağırlaşmaya doğru), üstəlik, yeni problemlər də meydana çıxacaq. Ən azı ötən ilin klassik «qara qu quşu» olan, şəxsi planlardan tutmuş, beynəlxalq gündəmədək hər şeyin altını üstünə çevirmiş COVID-19 hələ ki, «çıxıb getməyi» düşünmür. O, nəinki getməyi düşünmür, hətta şəklini dəyişir və artır. Bununla yanaşı, Qərb sivilizasiyasının böyük hissəsi onlayn rejimə keçir, yaşananları sosial şəbəkədə yayılan saxta xəbərlər və getdikcə artan senzura prizmasından müşahidə edir.
Böhran virusu
Koronavirus pandemiyasının fəsadları o qədər ağırdır ki, dünyanın yaxın illərdə əvvəlki vəziyyətinə dönə bilməyəcəyinə heç bir şübhə yoxdur. «Peyvəndlər savaşı» fonunda bizi dünya iqtisadiyyatının daha pis halı gözləyir. Ehtimal olunur ki, dünyanın böyük hissəsində 2020-ci ilədək qeydə alınmış ÜDM həcmi 2021-ci ilin sonuna da bərpa edilməyəcək. Xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə pandemiya səbəbilə qlobal borc artır. Yarım əsr ərzində ilk dəfə olaraq orta sinif də azalır – təbii ki, mənfi tərəfə, yoxsulluğa doğru.
Dünya Bankının proqnozuna görə, 2021-ci ilin sonunadək daha 150 milyon insan ən ağır aclıq şəraitində yaşamağa başlayacaq. Söhbət günə 1,90 dollardan da az vəsait hesabına yaşayan insan qrupundan gedir. Bundan başqa, BMT xəbərdarlıq edir ki, dünya son 50 ilin ən ağır ərzaq böhranının astanasındadır. Odur ki, aclıq və onun yaratdığı xəstəliklər üzündən daha çox insan öləcək, nəinki koronavirusdan. Belə təbəqəyə xüsusilə Yəmən, Venesuela, Əfqanıstan, Haiti və bir sıra Afrika ölkələrində rast gəlinir. Bütün bunlar, təbii ki, sosial və siyasi təlatümlər riskini artırır.
Koronavirusun davam etməkdə olan fəsadlarına təbii fəlakətləri, iqlim dəyişikliklərini (məsələn, ötən il Avstraliya və Kaliforniyada baş vermiş dəhşətli yanğınları və ya Asiya və Afrikaya çəyirtkə hücumunu) də əlavə etsək, perspektiv sözün əsl mənasında acınacaqlıdır.
Bəlkə də, tezliklə içməli su uğrunda lokal müharibələr, yaxud iqlim miqrantlarından qorunmaq məqsədilə yerli silahlı özünümüdafiə dəstələrinin yaradılması da ənənəvi hadisəyə çevriləcək.
«Amerikan arzusu»nun sonu?
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın yeni administrasiyası iqlim dəyişikliyi problemini fəaliyyətdə olacağı dövr üçün əsas problemlərdən biri elan etməyi düşünür. Bu, bəzilərində ümid və nikbinlik yaradırsa, bəzilərində narahatlığa səbəb olub. Onların fikrincə, iqlim dəyişikliyinin öhdəsindən gəlinə bilməməsi sonda kənar müdaxilələrə yol aça bilər. Məsələn, insan haqlarının kütləvi pozulması hallarının baş verdiyi dövlətlərə müdaxilələr kimi.
Məlum olduğu kimi, bu yola əl atmağı məhz Amerika sevir. Amma əsas odur ki, onun özünün belə yardıma ehtiyacı yaranmasın. İlin əvvəlində bütün beynəlxalq KİV Tramp tərəfdarlarının Kapitolini ələ keçirmək cəhdindən yazırdı. Lakin onlar istədiklərinə nail ola bilməyib və Konqres Baydeni son prezident seçkisinin qalibi kimi təsdiqləyib. Bu, amerikansayağı «rəngli inqilab» cəhdi idi, yoxsa «dərin dövlət»ə («deep state») qarşı «QAnon» tərəfdarlarının qiyamı? Bu haqda uzun-uzadı diskussiya aparmaq olar. İstənilən halda, ABŞ-da 2020-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisinin əsas nəticəsi ortadadır – parçalanmış ölkə. Üstəlik, burada söhbət sadəcə, Trapmın tərəfdarları və əleyhdarlarından getmir. Problem daha ciddidir. İndi ABŞ-da irqi, etnik əlamətlərə, insanların ideyalarına görə ayrı-seçkilik hökm sürür. Ən əsası isə onların çoxu sırf sosial xarakter daşıyır.
ABŞ, əlbəttə ki, bəzi proqnozların əksinə olaraq, dünya xəritəsindən itməyəcək. Amma o, əvvəlki ABŞ da olmayacaq. Yaddaşlarda «Evdə tək» kimi «isti» Milad filmlərilə qalan Amerika artıq yoxdur. Artıq məşhur «amerikan arzusu» da keçmişdə qalıb.
Amma demokratların bütün dediklərinə baxmayaraq, nəticələrə nəzər saldıqda (qəddar COVID-19 istisna olmaqla), Trampın o qədər də pis prezident olmadığını görmək mümkündür. O, çox şeyi ya dəyişib, ya da dəyişməyə başlayıb. Odur ki, Bayden ölkəyə rəhbərliyi dövründə bütün bunları nəzərə almalı olacaq. Bütün bu dəyişiklikləri həm Bayden nəzərə almalı olacaq, həm də hələ vəzifəyə keçmədən ölkə tarixinin ən önəmli vitse-prezidentlərindən biri elan olunmuş Kamala Xarris.
Yeri gəlmişkən, hələlik Trampın siyasi gələcəyilə bağlı da qeyri-müəyyənlik var. Onun 4 il sonra yenidən prezidentlik yarışına qoşulacağı, hətta buna öz partiyasını yaradaraq gedəcəyi istisna edilmir. Hər halda, hələlik bu şans qalmaqdadır.
Trampın idarəçiliyi xarici siyasətdə daha bir ciddi iz qoyub və yeni ildə bu iz də özünü göstərəcək. İndi Birləşmiş Ştatların müttəfiqlərində sabah Vaşinqtonun 360 dərəcə dönməyəcəyinə əminlik qalmayıb. Əvvəllər ABŞ hakimiyyətində demokratlarla respublikaçıların yerdəyişməsi daha çox daxili məsələlərdə – tibbi sığorta, abort məsələsi, vergilər və s. – hiss olunurdu. Ölkənin xarici siyasəti hər zaman, demək olar ki, sabit qalırdı. Lakin Tramp bu sabitliyə son qoyub və yaxın illərdə (ən azı 2021-ci ildə) keçmiş sabitliyin bərpasına ümid etmək çətindir. Bununla yanaşı, Baydenin ABŞ-ı beynəlxalq təşkilat və müqavilələrə qaytaracağı, NATO üzrə tərəfdaşları ilə münasibətləri qaydaya salacağı bəllidir. Bu mənada, Türkiyə kimi vacib dövlətlə münasibətlər ayrıca söhbətin mövzusudur. Xatırladaq ki, Vaşinqton ötən ilin son günlərində Ankaraya bəzi sanksiyalar tətbiq edib. Səbəb onun Rusiyadan «S-400» sistemləri almasıdır.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın Çin və Rusiya ilə münasibətlərində Trampın dövründə dərinləşmiş gərginlik, yəqin ki, davam edəcək, hətta daha da artacaq. Tayvanda ABŞ ilə Çinin maraqları o dərəcədə toqquşa bilər ki, onların arasındakı ticarət müharibəsi əsl hərbi müharibəyə çevrilə bilər.
Rusiya ətrafında törədilən «yanğınlar»?
Rusiyaya gəlincə, ilin sonunda əksər ekspertlər Qərbin bilərəkdən Rusiya sərhədləri boyunca «yanğınlar» törətdiyini bildirirdi. Bu kontekstdə 2021-ci ildə Ukrayna və Moldovadakı münaqişələrə xüsusi diqqət ayrılacaq. Son prezident seçkisində qərbpərəst Maya Sandunun qələbə çaldığı Moldova artıq Dnestryanı bölgədən Rusiya sülhməramlılarının çıxarılmalı olduğunu bəyan edib. Yeni prezident ölkədə rus dilinin statusunun aşağı salınmasının vacibliyini də bildirib.
Belarusdakı siyasi böhrana da bu kontekstdə yanaşılır. Bu ölkə də 2021-ci ildə bu və ya digər formada siyasi böhrandan çıxış yolu tapmalıdır.
Maraqlıdır ki, bəzi ekspertlər Rusiya ilə Türkiyə arasında münaqişə potensialının daha ciddi olduğunu düşünür (guya Ankaranın arxasında Qərb, xüsusilə Böyük Britaniya dayanır). Halbuki Ərdoğan ilə Putin daim bir-birinin ünvanına xoş sözlər söyləyirlər. Üstəlik, ötən ilin sonlarında Moskva ilə Ankara Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərini azad etməsilə nəticələnmiş İkinci Qarabağ müharibəsi kontekstində praqmatik əməkdaşlıq nümunəsi göstəriblər.
Rusiyanın özündə pandemiyaya baxmayaraq, ötən il prezidentin səlahiyyət müddətinin uzadılması və Konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı referendum keçirilib. İlin sonlarına yaxın isə ölkədə internetə ciddi məhdudyyətlərin tətbiqinə başlanılıb, siyasi etiraz aksiyalarının keçirilməsi çətinləşib. Görünən odur ki, Moskva Qərblə qarşıdurmanın dərinləşəcəyini bilir və buna hazırlaşır. Bu ilin sentyabrında isə Rusiya Dövlət Dumasına seçki keçirilməlidir.
Hər şeyə rəğmən, Ağ Evlə Kreml fəaliyyət müddəti fevralın əvvəlində bitəcək Strateji Hücum Silahlarının İxtisarı-3 müqaviləsilə bağlı dialoqa məcburdurlar. Bayden müqavilənin müddətini uzatmaq niyyətini artıq dilə gətirib.
Qərb və Yaxın Şərq
Avropa İttifaqı üçün əsas mövzulardan biri Böyük Britaniya ilə münasibətlər olacaq. İndi o, artıq reallaşmış «Brexit»dən sonrakı münasibətlər haqda düşünməlidir. Avropa Almaniyada keçiriləcək seçkini də gözləyir – bu dəfə seçkidə kansler Angela Merkel iştirak etməyəcək. 15 illik fəaliyyət dövrünü başa çatdıran Merkelin mümkün varisləri kimi ekspertlər biznes-lobbiçi Fridrix Merts, Şimali Reyn-Vestfaliya federal torpağının baş naziri Armin Laşet, Ğavariyanın baş naziri Markus Zyodor və ölkənin səhiyyə naziri, Xristian-Demokrat İttifaqının üzvü Yens Şpanın adını çəkirlər.
Yaxın Şərqə gəlincə, diqqət mərkəzində qalacaq ölkələrdən biri İrandır. Ötən ilin iranlı general, İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun rəhbəri, Yaxın Şərqin ən nüfuzlu şəxslərindən olan Qasım Süleymaninin qətlilə başladığı hər kəsin yadındadır. Bu qətl bütün dünyada ciddi əks-səda yaratmışdı. İlin sonlarında isə İranın əsas nüvə alimi qətlə yetirilib. Qətlin təşkilində İsrail günahlandırılır. Bu qətllə vəziyyət daha da gərginləşib və Tehran nüvə proqramını genişləndirəcəyilə bağlı hədələr səsləndirməyə başlayıb.
Doğrudur, İran hələ ki, hədələrdən o tərəfə keçmir. Çünki daxili siyasətdəki ziddiyyətlər, sanksiyalar nəticəsində getdikcə zəifləyən iqtisadiyyat fonunda o, münasibətləri tammiqyaslı müharibəyə aparacaq həddə qədər gərginləşdirmək istəmir. Çoxları gözləyir ki, Bayden İranla nüvə sahəsində 2015-ci ildə əldə edilmiş və Trampın imtina etdiyi razılaşmaya qayıdacaq, yaxud yeni analoji razılaşma təşəbbüsü irəli sürəcək. Amma bütün bunlar İranda iyunda keçirilməli olan prezident seçkisinin nəticəsilə də uzlaşmalıdır. Həmin seçkidə isə mühafizəkarların namizədinin qalib gələcəyi proqnozlaşdırılır.
Bu müddətdə İran-Qərb (İsrail) ziddiyyətinin tammiqyaslı qarşıdurmaya çevriləcəyini də istisna etmək olmaz. İranın rəqibləri onun Aralıq dənizinə çıxışı olacaq «şiə ayparası» yaratmağa çalışdığını düşünür. Bu isə çox sayda dövlətin maraqlarına ziddir.
Yaxın Şərqdə daha bir vacib hadisə Suriyada keçiriləcək növbəti prezident seçkisi olmalıdır. O, yayda keçirilə bilər. Ölkənin hazırkı rəhbəri Bəşər Əsəd hələlik prezident seçkisinə qatılıb-qatılmayacağı ilə bağlı qərar qəbul etməyib. Seçiləcək istənilən prezidentin nə dərəcədə legitim olacağı da bəlli deyil. Məlum olduğu kimi, ölkənin kifayət qədər böyük hissəsi Dəməşqin nəzarətində deyil.
ABŞ-ın İsraillə Tramp dövründə çiçəklənmiş münasibətlərinin necə olacağı, yəhudi dövlətinin BƏƏ və Bəhreyn kimi ərəb dövlətlərilə barışığının hansı nəticələr verəcəyi də məlum deyil. Qətər-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinin inkişafı haqda da eyni fikri söyləmək olar.
2021-ci ildə zorakılığın artmasına, müharibələrin bərpasına ən real «namizəd»lə risk bir çox Afrika ölkəsi və Əfqanıstandır. 2021-ci ilin mayınadək ABŞ və NATO qoşunları Əfqanıstandan tam çıxmalıdır. Bununla yanaşı, «namizəd»lər arasında İraq, Suriya və Liviya da var. Şimali Koreya, həmçinin Çin-Hindistan-Pakistan «münaqişə üçbucağı» da öz yerində.
Sülh və çiçəklənməyə ümid
Azərbaycan üçün ən vacibi, əlbəttə ki, ənənəvi olaraq müxtəlif beynəlxalq oyunçunun maraq dairəsində olan Cənubi Qafqazda yaşananlar və yaşanacaqlardır. Bakının Vətən müharibəsindəki qələbəsi bu çətin regionda sülh və sabitliyə ümid yaradıb. Bakı dərhal fəaliyyətə keçərək, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, orada dövlət strukturlarının bərqərar edilməsilə bağlı planlar hazırlayıb. Ölkə iqtisadiyyatı üçün vacib müsbət məqamlardan biri bölgədə kommunikasiyaların açılması olacaq. Bu, geosiyasi baxımdan Cənubi Qafqazdan xeyli uzaqda yerləşən beynəlxalq oyunçular üçün də strateji əhəmiyyət daşıyır. Ümid edək ki, bu prosesə heç bir kənar müdaxilə mane olmayacaq və proses yeni ildə getdikgə dərinləşəcək.
Yaxın 12 ay üçün bütün amillərin siyasi, iqtisadi və hərbi risklərdən xəbər verdiyi bir şəraitdə bu, yəqin ki, azsaylı müsbət məqamlardan biridir. Hər halda, bütün bəşəriyyət üçün «müasir tarixin ən pis ili» Azərbaycanda çoxdan gözlənilən Qələbə, vətəndaşların onilliklərdir gözlədiyi dəyişikliklərlə yadda qalıb. Demək, təhlükəli dəyişikliklərin baş verdiyi dalğalı dənizdə nəinki duruş gətirmək, orada mövqeləri kifayət qədər gücləndirmək də mümkündür. Bunun üçün məqsəd ətrafında birləşmək, dostlara sahib olmaq, iradə və mətanət nümayiş etdirmək lazımdır. Azərbaycan xalqı 2020-ci ildə məhz belə etdi. Odur ki, 2021-ci illə bağlı proqnozların ümumi tonu mənfi olsa da, ümid də var.

The past year has already been called the worst in modern history. Now all eyes are on 2021, albeit with no special signs of improvement that might be counted on this year. On the contrary, many negative events and tendencies of 2020 will continue to get worse with new ones yet to appear. At least COVID-19, which has become a classic ‘black swan’ that turned absolutely everything upside down, including from personal plans to international agenda, is not going to disappear overnight. On the contrary, the cases continue to multiply and the virus – to mutate. At the same time, most of the so-called Western civilized world is increasingly going online and watching what is happening through the prism of fake news and increasing censorship on social networks.
Virus of crisis
The consequences of the COVID-19 pandemic turned out to be so strong that in the coming years the world will definitely not become the same. Amid the ‘war of vaccines’, we can expect ever-growing negative trends in the world economy. It is predicted that most of the world will not return to GDP levels of 2020, even by the end of 2021. Global debt levels due to spendings to counter the pandemic continue to rise, especially in developing countries. For the first time in 50 years, the middle class began to shrink towards poverty.
The World Bank predicts that an additional 150 million people will experience extreme poverty by the end of 2021. This would include people living on less than $1.90 a day. In addition, the UN warns that the world is on the brink of the worst food crisis in fifty years. More people will die from malnutrition and related diseases than from the coronavirus. The population of Yemen, Venezuela, Afghanistan, Haiti, as well as a number of African countries is in a particularly vulnerable position. Of course, this automatically increases the risk of social and political upheaval.
If natural disasters and climate change (like last year's terrible fires in Australia and California or locust plagues in Asia and Africa) join the ongoing consequences of the coronavirus, then the prospects seem the most dire. Perhaps, in the near future, local wars for access to drinking water or the establishment of armed local self-defense units to rescue them from crowds of climate migrants will become quite common news.
End of the American Dream?
By the way, the new US administration is going to make the problem of climate change one of its main priorities. For some, this arouses optimism and hope, while for others – wariness. After all, the inability to cope with climate change may raise the question of external intervention in the country. As, for example, it is stipulated in international law in case of serious and massive violations of human rights.
We know that the US loves to resort to such methods, but it is important that it does not face such external ‘support’ itself. The new year started with world media reports on attempts by Trump supporters to take over the Capitol. It did not work, and Congress confirmed the electoral decision in favour of Biden. Whether it was a failed attempt of an American-style colour revolution, or really a revolt of the QAnon conspiracy theorists against the so-called deep state, is arguable. Perhaps the main outcome of the 2020 presidential elections in the US is obvious – it has become a split country. Certainly, not because of Trump's supporters and opponents, as everything is much more serious. Differences are based on race and ethnicity, ideological reasons, and most importantly, many of them are purely social in nature.
The US will not disappear on the world map, as some already predict, but it obviously will not be the same. The traditional America from cosy Christmas movies like Home Alone is a thing of the past, as is the famous American Dream. Because too many people are left overboard, without a single chance to fight for the dream.
Yet, despite the Democrats' statements, the sum of Trump’s deeds during his term (if not for the insidious COVID-19), is not that bad at all. He has managed to change a lot with his reforms. Now the Biden and Kamala Harris duo, with the latter having been known as one of the most significant vice presidents in the country's history, will have to take this into account during their terms as new president and vice president.
By the way, nothing is clear about the further political fate of Trump, who may try to return in four years with his own party. At least he still has chances.
The Trump administration has left another important mark on the US foreign policy, which will make itself felt in the coming year. Its allies no longer have the former confidence that America will not turn 360 degrees tomorrow. Previously, the change of Democrats and Republicans in power mainly influenced domestic American affairs, including health insurance, abortion, taxes, etc., but in foreign policy everything was more or less stable. Trump has destroyed this stability with implications in 2021 as well. But perhaps Biden will restore the US presence in those international organizations and treaties that did not please Trump, and will forge relations with NATO partners.
In this context, another important country is Turkey, which Washington imposed partial sanctions on for the purchase of Russian S-400 systems at the end of last year.
The tensions between the US and China and Russia that existed under Trump are likely to persist and even worsen. Taiwan may be the place where the interests of the US and China converge, so much so that the trade war may well develop into a real one.
Conflicts around Russia?
As for Russia, many experts claim that the West has been deliberately setting up conflicts along the Russian borders. In 2021, special attention is paid to conflicts in Ukraine, as well as in Moldova. In the latter, the pro-Western newly elected president of the country, Maia Sandu, has already made statements about the withdrawal of Russian peacekeepers from Transnistria and the reduction of the status of the Russian language. The political crisis in Belarus is considered in the same vein, which, obviously, should become more tangible in 2021.
It is interesting that a number of experts see the highest potential for conflict between Russia and Turkey (which is allegedly backed by the West, in particular Great Britain). However, both Erdogan and Putin are constantly making peaceful public statements about each other. Moreover, at the end of the year, Moscow and Ankara showed an example of pragmatic interaction during the second Karabakh war, which ended with Azerbaijan liberating its territories from the Armenian occupation.
Last summer, despite the pandemic, Russia held a vote to extend the presidential powers by changing the constitution of the country. By the end of 2020, restrictions on the Internet increased and holding political protests became more difficult. Apparently, Moscow is trying hard to prevent itself from the perspective deepening of confrontation with the West and is preparing for the upcoming elections to the State Duma scheduled for in September.
The Kremlin will have a forced dialogue with the White House on START III, which expires in early February. Biden also confirmed his intention to extend the START III Treaty.
West and Middle East
One of the key topics for the EU will be relations with the UK to make the final accords over Brexit. Also, Europe will see the elections in Germany, in which the incumbent chancellor Angela Merkel will not take part. Her 15-year era is coming to an end. Among the possible successors to Merkel the experts name business lobbyist Friedrich Merz, Prime Minister of the federal state of North Rhine-Westphalia Armin Laschet, Prime Minister of Bavaria Markus Söder and the German Minister of Health and a member of the Christian Democratic Union (CDU) Jens Spahn.
In the Middle East, Iran will continue to be one of the key actors. We still remember that the past year began with the shocking assassination of an Iranian general, the head of the Islamic Revolutionary Guard Corps and one of the most influential people in the Middle East, Qasem Soleimani. At the end of the year, the assassination of a leading Iranian nuclear scientist, attributed to Israel, further exacerbated the situation, forcing Iran to threaten the West with expanding its nuclear program.
So far, Tehran has not gone further than these threats. Indeed, amid the contradictions in domestic politics and a difficult economic situation due to sanctions, aggravation of relations, which threatens to develop into a full-fledged military conflict, the Islamic Republic cannot afford it. Many expect Biden to revert to the 2015 Trump-torn nuclear deal, or rather initiate a new deal. Moreover, all this should correlate with the presidential elections in Iran scheduled for June. It is expected that a public figure from among the conservatives of the country will become the winner of elections.
It cannot be ruled out that the contradictions between Iran and the West (and Israel) will nevertheless lead to a large-scale confrontation. Iran's opponents suspect it of building the so-called Shiite Crescent with access to the Mediterranean Sea, which is an unprofitable move for too many countries.
Another important event in the Middle East should be the next presidential elections in Syria, which may take place in the summer. The current head of the country, Bashar al-Assad, has not yet decided on his possible participation. And it is unclear how legitimate any elected president will be, since Damascus does not control a significant part of the country.
It will also be interesting to observe the development of the US relationship with Israel, which flourished under Trump, as well as the outcome of the Israeli initiative on reconciliation with the Arab states of the UAE and Bahrain. The development of relations between Qatar and Saudi Arabia is also important.
Meanwhile, many African countries and Afghanistan remain among the most likely candidates for increased violence and wars in 2021. May 2021 is the deadline set for the complete withdrawal of the US and NATO troops from Afghanistan. Among the candidates are also Iraq, Syria and Libya. North Korea, as well as the conflicts in the China-India-Pakistan triangle, can quite loudly remind of themselves this year as well.
Hope for peace and prosperity
Certainly, Azerbaijan is more interested in the situation in the South Caucasus, which has been traditionally a sphere of interests for various international players. Baku's victory in the Patriotic War brought hopes for peace and stability in this difficult region. Azerbaijan immediately got down to business, drawing up plans for the development of the territories liberated from the occupation and the restoration of all state structures. One of the most important positive factors for the economy will be the unblocking of communications, which are strategically important from a geopolitical point of view for a number of international players, even those far from the South Caucasus.
It is hoped that no external interference will affect this process, and it will deepen further on the ground this year.
We can definitely say that this is one of the few positive factors of this year, when almost everything points to political, economic and military risks in the next twelve months. After all, the worst year in modern history for all mankind simultaneously brought Azerbaijan the long-awaited victory and changes that the citizens of the country have been waiting for several decades. This suggests that it is possible not only to withstand even a stormy sea of dangerous changes. It is quite possible even to significantly strengthen our positions if we act together and according to the plan, have friends and are able to show firmness and will, which was demonstrated by the entire Azerbaijani people. Therefore, despite the overall negative tone of the forecast for 2021, we are still hopeful.