2021-ci illə bağlı proqnozlar yaxşı olmasa da, hələ də hər şey itirilməyib
Artıq arxada qalmış 2020-ci il müasir tarixin ən pis ili kimi qiymətləndirilir və artıq bütün ümidlər 2021-ci ilədir. Amma onun da yaxşı olacağını düşünmək üçün heç bir ciddi əsas yoxdur. Əksinə, əsası 2020-ci ildə qoyulmuş bir çox mənfi hadisə və tendensiya davam edəcək (ağırlaşmaya doğru), üstəlik, yeni problemlər də meydana çıxacaq. Ən azı ötən ilin klassik «qara qu quşu» olan, şəxsi planlardan tutmuş, beynəlxalq gündəmədək hər şeyin altını üstünə çevirmiş COVID-19 hələ ki, «çıxıb getməyi» düşünmür. O, nəinki getməyi düşünmür, hətta şəklini dəyişir və artır. Bununla yanaşı, Qərb sivilizasiyasının böyük hissəsi onlayn rejimə keçir, yaşananları sosial şəbəkədə yayılan saxta xəbərlər və getdikcə artan senzura prizmasından müşahidə edir.
Böhran virusu
Koronavirus pandemiyasının fəsadları o qədər ağırdır ki, dünyanın yaxın illərdə əvvəlki vəziyyətinə dönə bilməyəcəyinə heç bir şübhə yoxdur. «Peyvəndlər savaşı» fonunda bizi dünya iqtisadiyyatının daha pis halı gözləyir. Ehtimal olunur ki, dünyanın böyük hissəsində 2020-ci ilədək qeydə alınmış ÜDM həcmi 2021-ci ilin sonuna da bərpa edilməyəcək. Xüsusilə inkişaf etməkdə olan ölkələrdə pandemiya səbəbilə qlobal borc artır. Yarım əsr ərzində ilk dəfə olaraq orta sinif də azalır – təbii ki, mənfi tərəfə, yoxsulluğa doğru.
Dünya Bankının proqnozuna görə, 2021-ci ilin sonunadək daha 150 milyon insan ən ağır aclıq şəraitində yaşamağa başlayacaq. Söhbət günə 1,90 dollardan da az vəsait hesabına yaşayan insan qrupundan gedir. Bundan başqa, BMT xəbərdarlıq edir ki, dünya son 50 ilin ən ağır ərzaq böhranının astanasındadır. Odur ki, aclıq və onun yaratdığı xəstəliklər üzündən daha çox insan öləcək, nəinki koronavirusdan. Belə təbəqəyə xüsusilə Yəmən, Venesuela, Əfqanıstan, Haiti və bir sıra Afrika ölkələrində rast gəlinir. Bütün bunlar, təbii ki, sosial və siyasi təlatümlər riskini artırır.
Koronavirusun davam etməkdə olan fəsadlarına təbii fəlakətləri, iqlim dəyişikliklərini (məsələn, ötən il Avstraliya və Kaliforniyada baş vermiş dəhşətli yanğınları və ya Asiya və Afrikaya çəyirtkə hücumunu) də əlavə etsək, perspektiv sözün əsl mənasında acınacaqlıdır.
Bəlkə də, tezliklə içməli su uğrunda lokal müharibələr, yaxud iqlim miqrantlarından qorunmaq məqsədilə yerli silahlı özünümüdafiə dəstələrinin yaradılması da ənənəvi hadisəyə çevriləcək.
«Amerikan arzusu»nun sonu?
Yeri gəlmişkən, ABŞ-ın yeni administrasiyası iqlim dəyişikliyi problemini fəaliyyətdə olacağı dövr üçün əsas problemlərdən biri elan etməyi düşünür. Bu, bəzilərində ümid və nikbinlik yaradırsa, bəzilərində narahatlığa səbəb olub. Onların fikrincə, iqlim dəyişikliyinin öhdəsindən gəlinə bilməməsi sonda kənar müdaxilələrə yol aça bilər. Məsələn, insan haqlarının kütləvi pozulması hallarının baş verdiyi dövlətlərə müdaxilələr kimi.
Məlum olduğu kimi, bu yola əl atmağı məhz Amerika sevir. Amma əsas odur ki, onun özünün belə yardıma ehtiyacı yaranmasın. İlin əvvəlində bütün beynəlxalq KİV Tramp tərəfdarlarının Kapitolini ələ keçirmək cəhdindən yazırdı. Lakin onlar istədiklərinə nail ola bilməyib və Konqres Baydeni son prezident seçkisinin qalibi kimi təsdiqləyib. Bu, amerikansayağı «rəngli inqilab» cəhdi idi, yoxsa «dərin dövlət»ə («deep state») qarşı «QAnon» tərəfdarlarının qiyamı? Bu haqda uzun-uzadı diskussiya aparmaq olar. İstənilən halda, ABŞ-da 2020-ci ildə keçirilmiş prezident seçkisinin əsas nəticəsi ortadadır – parçalanmış ölkə. Üstəlik, burada söhbət sadəcə, Trapmın tərəfdarları və əleyhdarlarından getmir. Problem daha ciddidir. İndi ABŞ-da irqi, etnik əlamətlərə, insanların ideyalarına görə ayrı-seçkilik hökm sürür. Ən əsası isə onların çoxu sırf sosial xarakter daşıyır.
ABŞ, əlbəttə ki, bəzi proqnozların əksinə olaraq, dünya xəritəsindən itməyəcək. Amma o, əvvəlki ABŞ da olmayacaq. Yaddaşlarda «Evdə tək» kimi «isti» Milad filmlərilə qalan Amerika artıq yoxdur. Artıq məşhur «amerikan arzusu» da keçmişdə qalıb.
Amma demokratların bütün dediklərinə baxmayaraq, nəticələrə nəzər saldıqda (qəddar COVID-19 istisna olmaqla), Trampın o qədər də pis prezident olmadığını görmək mümkündür. O, çox şeyi ya dəyişib, ya da dəyişməyə başlayıb. Odur ki, Bayden ölkəyə rəhbərliyi dövründə bütün bunları nəzərə almalı olacaq. Bütün bu dəyişiklikləri həm Bayden nəzərə almalı olacaq, həm də hələ vəzifəyə keçmədən ölkə tarixinin ən önəmli vitse-prezidentlərindən biri elan olunmuş Kamala Xarris.
Yeri gəlmişkən, hələlik Trampın siyasi gələcəyilə bağlı da qeyri-müəyyənlik var. Onun 4 il sonra yenidən prezidentlik yarışına qoşulacağı, hətta buna öz partiyasını yaradaraq gedəcəyi istisna edilmir. Hər halda, hələlik bu şans qalmaqdadır.
Trampın idarəçiliyi xarici siyasətdə daha bir ciddi iz qoyub və yeni ildə bu iz də özünü göstərəcək. İndi Birləşmiş Ştatların müttəfiqlərində sabah Vaşinqtonun 360 dərəcə dönməyəcəyinə əminlik qalmayıb. Əvvəllər ABŞ hakimiyyətində demokratlarla respublikaçıların yerdəyişməsi daha çox daxili məsələlərdə – tibbi sığorta, abort məsələsi, vergilər və s. – hiss olunurdu. Ölkənin xarici siyasəti hər zaman, demək olar ki, sabit qalırdı. Lakin Tramp bu sabitliyə son qoyub və yaxın illərdə (ən azı 2021-ci ildə) keçmiş sabitliyin bərpasına ümid etmək çətindir. Bununla yanaşı, Baydenin ABŞ-ı beynəlxalq təşkilat və müqavilələrə qaytaracağı, NATO üzrə tərəfdaşları ilə münasibətləri qaydaya salacağı bəllidir. Bu mənada, Türkiyə kimi vacib dövlətlə münasibətlər ayrıca söhbətin mövzusudur. Xatırladaq ki, Vaşinqton ötən ilin son günlərində Ankaraya bəzi sanksiyalar tətbiq edib. Səbəb onun Rusiyadan «S-400» sistemləri almasıdır.
Bütün bunların fonunda ABŞ-ın Çin və Rusiya ilə münasibətlərində Trampın dövründə dərinləşmiş gərginlik, yəqin ki, davam edəcək, hətta daha da artacaq. Tayvanda ABŞ ilə Çinin maraqları o dərəcədə toqquşa bilər ki, onların arasındakı ticarət müharibəsi əsl hərbi müharibəyə çevrilə bilər.
Rusiya ətrafında törədilən «yanğınlar»?
Rusiyaya gəlincə, ilin sonunda əksər ekspertlər Qərbin bilərəkdən Rusiya sərhədləri boyunca «yanğınlar» törətdiyini bildirirdi. Bu kontekstdə 2021-ci ildə Ukrayna və Moldovadakı münaqişələrə xüsusi diqqət ayrılacaq. Son prezident seçkisində qərbpərəst Maya Sandunun qələbə çaldığı Moldova artıq Dnestryanı bölgədən Rusiya sülhməramlılarının çıxarılmalı olduğunu bəyan edib. Yeni prezident ölkədə rus dilinin statusunun aşağı salınmasının vacibliyini də bildirib.
Belarusdakı siyasi böhrana da bu kontekstdə yanaşılır. Bu ölkə də 2021-ci ildə bu və ya digər formada siyasi böhrandan çıxış yolu tapmalıdır.
Maraqlıdır ki, bəzi ekspertlər Rusiya ilə Türkiyə arasında münaqişə potensialının daha ciddi olduğunu düşünür (guya Ankaranın arxasında Qərb, xüsusilə Böyük Britaniya dayanır). Halbuki Ərdoğan ilə Putin daim bir-birinin ünvanına xoş sözlər söyləyirlər. Üstəlik, ötən ilin sonlarında Moskva ilə Ankara Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərini azad etməsilə nəticələnmiş İkinci Qarabağ müharibəsi kontekstində praqmatik əməkdaşlıq nümunəsi göstəriblər.
Rusiyanın özündə pandemiyaya baxmayaraq, ötən il prezidentin səlahiyyət müddətinin uzadılması və Konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı referendum keçirilib. İlin sonlarına yaxın isə ölkədə internetə ciddi məhdudyyətlərin tətbiqinə başlanılıb, siyasi etiraz aksiyalarının keçirilməsi çətinləşib. Görünən odur ki, Moskva Qərblə qarşıdurmanın dərinləşəcəyini bilir və buna hazırlaşır. Bu ilin sentyabrında isə Rusiya Dövlət Dumasına seçki keçirilməlidir.
Hər şeyə rəğmən, Ağ Evlə Kreml fəaliyyət müddəti fevralın əvvəlində bitəcək Strateji Hücum Silahlarının İxtisarı-3 müqaviləsilə bağlı dialoqa məcburdurlar. Bayden müqavilənin müddətini uzatmaq niyyətini artıq dilə gətirib.
Qərb və Yaxın Şərq
Avropa İttifaqı üçün əsas mövzulardan biri Böyük Britaniya ilə münasibətlər olacaq. İndi o, artıq reallaşmış «Brexit»dən sonrakı münasibətlər haqda düşünməlidir. Avropa Almaniyada keçiriləcək seçkini də gözləyir – bu dəfə seçkidə kansler Angela Merkel iştirak etməyəcək. 15 illik fəaliyyət dövrünü başa çatdıran Merkelin mümkün varisləri kimi ekspertlər biznes-lobbiçi Fridrix Merts, Şimali Reyn-Vestfaliya federal torpağının baş naziri Armin Laşet, Ğavariyanın baş naziri Markus Zyodor və ölkənin səhiyyə naziri, Xristian-Demokrat İttifaqının üzvü Yens Şpanın adını çəkirlər.
Yaxın Şərqə gəlincə, diqqət mərkəzində qalacaq ölkələrdən biri İrandır. Ötən ilin iranlı general, İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun rəhbəri, Yaxın Şərqin ən nüfuzlu şəxslərindən olan Qasım Süleymaninin qətlilə başladığı hər kəsin yadındadır. Bu qətl bütün dünyada ciddi əks-səda yaratmışdı. İlin sonlarında isə İranın əsas nüvə alimi qətlə yetirilib. Qətlin təşkilində İsrail günahlandırılır. Bu qətllə vəziyyət daha da gərginləşib və Tehran nüvə proqramını genişləndirəcəyilə bağlı hədələr səsləndirməyə başlayıb.
Doğrudur, İran hələ ki, hədələrdən o tərəfə keçmir. Çünki daxili siyasətdəki ziddiyyətlər, sanksiyalar nəticəsində getdikcə zəifləyən iqtisadiyyat fonunda o, münasibətləri tammiqyaslı müharibəyə aparacaq həddə qədər gərginləşdirmək istəmir. Çoxları gözləyir ki, Bayden İranla nüvə sahəsində 2015-ci ildə əldə edilmiş və Trampın imtina etdiyi razılaşmaya qayıdacaq, yaxud yeni analoji razılaşma təşəbbüsü irəli sürəcək. Amma bütün bunlar İranda iyunda keçirilməli olan prezident seçkisinin nəticəsilə də uzlaşmalıdır. Həmin seçkidə isə mühafizəkarların namizədinin qalib gələcəyi proqnozlaşdırılır.
Bu müddətdə İran-Qərb (İsrail) ziddiyyətinin tammiqyaslı qarşıdurmaya çevriləcəyini də istisna etmək olmaz. İranın rəqibləri onun Aralıq dənizinə çıxışı olacaq «şiə ayparası» yaratmağa çalışdığını düşünür. Bu isə çox sayda dövlətin maraqlarına ziddir.
Yaxın Şərqdə daha bir vacib hadisə Suriyada keçiriləcək növbəti prezident seçkisi olmalıdır. O, yayda keçirilə bilər. Ölkənin hazırkı rəhbəri Bəşər Əsəd hələlik prezident seçkisinə qatılıb-qatılmayacağı ilə bağlı qərar qəbul etməyib. Seçiləcək istənilən prezidentin nə dərəcədə legitim olacağı da bəlli deyil. Məlum olduğu kimi, ölkənin kifayət qədər böyük hissəsi Dəməşqin nəzarətində deyil.
ABŞ-ın İsraillə Tramp dövründə çiçəklənmiş münasibətlərinin necə olacağı, yəhudi dövlətinin BƏƏ və Bəhreyn kimi ərəb dövlətlərilə barışığının hansı nəticələr verəcəyi də məlum deyil. Qətər-Səudiyyə Ərəbistanı münasibətlərinin inkişafı haqda da eyni fikri söyləmək olar.
2021-ci ildə zorakılığın artmasına, müharibələrin bərpasına ən real «namizəd»lə risk bir çox Afrika ölkəsi və Əfqanıstandır. 2021-ci ilin mayınadək ABŞ və NATO qoşunları Əfqanıstandan tam çıxmalıdır. Bununla yanaşı, «namizəd»lər arasında İraq, Suriya və Liviya da var. Şimali Koreya, həmçinin Çin-Hindistan-Pakistan «münaqişə üçbucağı» da öz yerində.
Sülh və çiçəklənməyə ümid
Azərbaycan üçün ən vacibi, əlbəttə ki, ənənəvi olaraq müxtəlif beynəlxalq oyunçunun maraq dairəsində olan Cənubi Qafqazda yaşananlar və yaşanacaqlardır. Bakının Vətən müharibəsindəki qələbəsi bu çətin regionda sülh və sabitliyə ümid yaradıb. Bakı dərhal fəaliyyətə keçərək, işğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası, orada dövlət strukturlarının bərqərar edilməsilə bağlı planlar hazırlayıb. Ölkə iqtisadiyyatı üçün vacib müsbət məqamlardan biri bölgədə kommunikasiyaların açılması olacaq. Bu, geosiyasi baxımdan Cənubi Qafqazdan xeyli uzaqda yerləşən beynəlxalq oyunçular üçün də strateji əhəmiyyət daşıyır. Ümid edək ki, bu prosesə heç bir kənar müdaxilə mane olmayacaq və proses yeni ildə getdikgə dərinləşəcək.
Yaxın 12 ay üçün bütün amillərin siyasi, iqtisadi və hərbi risklərdən xəbər verdiyi bir şəraitdə bu, yəqin ki, azsaylı müsbət məqamlardan biridir. Hər halda, bütün bəşəriyyət üçün «müasir tarixin ən pis ili» Azərbaycanda çoxdan gözlənilən Qələbə, vətəndaşların onilliklərdir gözlədiyi dəyişikliklərlə yadda qalıb. Demək, təhlükəli dəyişikliklərin baş verdiyi dalğalı dənizdə nəinki duruş gətirmək, orada mövqeləri kifayət qədər gücləndirmək də mümkündür. Bunun üçün məqsəd ətrafında birləşmək, dostlara sahib olmaq, iradə və mətanət nümayiş etdirmək lazımdır. Azərbaycan xalqı 2020-ci ildə məhz belə etdi. Odur ki, 2021-ci illə bağlı proqnozların ümumi tonu mənfi olsa da, ümid də var.

С ПРОБЛЕСКАМИ НАДЕЖДЫ
Прошедший, 2020 год уже назван худшим в современной истории, и все надежды возлагаются на 2021-й. Хотя никаких особых предпосылок, что он будет лучше, нет. Скорее наоборот - многие негативные события и тенденции, заложенные в 2020-м, получат свое продолжение (в сторону усугубления) и, конечно, появятся новые. По крайней мере, COVID-19, который стал тем самым классическим «черным лебедем», перевернувшим абсолютно все - от личных планов до международной повестки, - никуда «улетать» пока не собирается. Он, напротив, продолжает «нахально» размножаться и видоизменяться. При этом большая часть так называемого западного цивилизованного мира все больше уходит в онлайн и наблюдает за происходящим сквозь призму фальшивых новостей и нарастающей цензуры в социальных сетях.
Вирус кризиса
Последствия пандемии коронавируса оказались такими сильными, что действительно в ближайшие годы миру точно прежним не стать. На фоне «войны вакцин» нас ожидает все более нарастающий негативный эффект на мировую экономику. Предсказывается, что большая часть мира не вернется на уровень ВВП до 2020 года даже к концу 2021-го. Растет глобальный долг от расходов на пандемию, особенно в развивающихся странах. Впервые за полвека начал сокращаться средний класс - естественно, в сторону нищеты.
Всемирный банк прогнозирует, что к концу 2021 года еще 150 млн. человек постигнет крайняя бедность. Сюда можно отнести людей, живущих менее чем на $1,90 в день. Кроме того, ООН предупреждает, что мир находится на грани худшего продовольственного кризиса за последние пятьдесят лет. Так что от недоедания и связанных с ним заболеваний погибнет больше людей, чем от коронавируса. Особенно в уязвимом положении находится население Йемена, Венесуэлы, Афганистана, Гаити, а также ряда африканских стран. Само собой, это все автоматически увеличивает риск социальных и политических потрясений.
А если к продолжающимся последствиям коронавируса присоединятся еще стихийные бедствия и климатические изменения (вроде ужасных прошлогодних пожаров в Австралии и Калифорнии или нашествия саранчи в Азии и Африке), то перспективы и вовсе кажутся самыми печальными. Возможно, в скором времени локальные войны за доступ к питьевой воде или формирование вооруженных отрядов местной самообороны в целях спасения от толп климатических мигрантов станут вполне привычными новостями.
Конец «американской мечте»?
Кстати, новая администрация США собирается сделать проблему изменения климата одной из главных во время своего срока. У кого-то это вызывает оптимизм и надежду, а у кого-то, наоборот, настороженность. Ведь неспособность справляться с климатическими изменениями может вызвать вопрос о вмешательстве в страну извне. Как, например, сейчас закреплено в международном праве в случае со злостными и массовыми нарушениями прав человека.
Как известно, Америка любит прибегать к таким методам, но главное, чтобы такая помощь не понадобилась ей самой. В начале года все мировые СМИ сообщили о попытке сторонников Трампа захватить Капитолий. Ничего не вышло и Конгресс все-таки подтвердил решение выборщиков в пользу Байдена. Было ли это неудавшейся попыткой цветной революции по-американски или действительно бунтом сторонников теории заговора QAnon против так называемого «глубинного государства» (deep state), можно дискутировать очень долго. Ведь, пожалуй, главный итог прошедших в 2020 году президентских выборов в Штатах очевиден - это расколотая страна. Причем, конечно, вовсе не на сторонников и противников Трампа - все гораздо серьезнее. Различия проходят по расовому и этническому признакам, по идейным соображениям, а главное - многие из них носят чисто социальный характер.
США, конечно, никуда не денутся с карты мира, как некоторые уже предсказывают, но и прежними они, очевидно, уже не будут. Та традиционная Америка из теплых рождественских фильмов вроде «Один дома» осталась в прошлом, как и знаменитая американская мечта. Потому что слишком многие остаются за бортом, не имея ни единого шанса за нее побороться.
И все же, несмотря на уверения демократов, по сумме результатов (если бы не коварный COVID-19) Трамп был не таким уж и плохим президентом. Он многое успел либо поменять, либо начать реформы. Так что теперь Байдену это все придется учитывать во время своего правления. Ему и Камале Харрис, которая еще до вступления в должность стала одним из самых значимых вице-президентов в истории страны.
Кстати, пока что ничего непонятно и по поводу дальнейшей политической судьбы Трампа, который может постараться вернуться через четыре года, и даже не с демократами, а путем создания собственной партии. По крайней мере, пока все шансы на это есть.
Правление Трампа оставило еще один немаловажный след во внешней политике, который даст о себе знать в наступившем году. Былого доверия, что Америка завтра не развернется на 360 градусов, у ее союзников больше нет. Раньше сменяемость демократов и республиканцев во власти в основном влияла на внутренние американские дела - отношение к медстрахованию, абортам, налогам и т.д., а во внешней политике все было более-менее стабильно. Трамп снес эту стабильность, и в ближайшие годы, и уж точно в 2021 году ее ожидать не стоит. Хотя Байден, вероятно, восстановит членство США в тех международных организациях и договорах, которые не угодили Трампу, и будет налаживать отношения с партнерами по НАТО.
Отдельной статьей в этом смысле стоит такая важная страна, как Турция, против которой под занавес прошлого года Вашингтон ввел частичные санкции за покупку ею российских систем С-400.
На этом фоне существовавшая при Трампе напряженность США в отношениях с Китаем и Россией, видимо, сохранится и даже усугубится. Тайвань может оказаться тем местом, где сойдутся интересы США и Китая, да так, что торговая война вполне может перерасти в настоящую.
«Поджоги» вокруг России?
Что касается России, то в конце года многие эксперты заговорили о том, что Запад специально устраивает «поджоги» по периметру границ России. В этом контексте в 2021 году особое внимание уделяется конфликтам в Украине, а также в Молдове. В последней победившая на президентских выборах прозападная Майя Санду уже завела разговоры о выводе российских миротворцев из Приднестровья и снижении статуса русского языка. В этом же ключе рассматривается и политический кризис в Беларуси, которому, очевидно, так или иначе должен быть найден выход в наступившем году.
Интересно, что ряд экспертов наиболее высокий конфликтный потенциал видят между Россией и Турцией (за которой, якобы, стоит именно Запад, в частности Великобритания). Хотя и Эрдоган, и Путин постоянно делают миролюбивые публичные заявления в адрес друг друга. Более того, под конец года Москва и Анкара проявили пример прагматического взаимодействия в контексте Второй Карабахской войны, которая завершилась освобождением Азербайджаном своих территорий от оккупации Армении.
Внутри самой России, несмотря на пандемию, летом прошлого года состоялось голосование по вопросу о продлении президентских полномочий и изменении Конституции РФ. К концу года имело место ужесточение ограничений в Интернете и усложнено проведение политических протестов. Москва, очевидно, сосредоточивается для усугубления противостояния с Западом и готовится к предстоящим в сентябре выборам в Госдуму.
С Белым домом Кремлю, помимо всего прочего, предстоит вынужденный диалог по ДСНВ-3, действие которого истекает в начале февраля. Байден также говорил о своем намерении продлить Договор СНВ-3.
Запад и Ближний Восток
Одной из ключевых тем для Евросоюза станут отношения с Великобританией по факту теперь уже окончательно состоявшегося Brexit. Также Европа будет следить за выборами в Германии, в которых не будет участвовать действующий канцлер Ангела Меркель. Ее 15-летняя эпоха подходит к концу. Среди возможных преемников Меркель эксперты называют бизнес-лоббиста Фридриха Мерца, премьер-министра федеральной земли Северный Рейн-Вестфалия Армина Лашета, премьер-министра Баварии Маркуса Зёдера и министра здравоохранения страны и члена Христианско-демократического союза Йенса Шпана.
На Ближнем Востоке одним из фокусов продолжит оставаться Иран. Все помнят, что минувший год начался с потрясшего всех убийства иранского генерала, руководителя Корпуса стражей исламской революции и одного из самых влиятельных людей на Ближнем Востоке Касема Сулеймани. В конце года убийство ведущего иранского ученого-ядерщика, приписываемое Израилю, еще сильнее обострило ситуацию, заставив Иран пригрозить расширением своей ядерной программы.
Пока дальше этих угроз Тегеран особо не идет. Ведь на фоне противоречий во внутренней политике и сложной экономической ситуации из-за санкций, обострения отношений, грозящего перерасти в полноценный военный конфликт, Исламская Республика себе это позволить не может. Многие ожидают, что Байден вернется к разорванной Трампом ядерной сделке 2015 года или, скорее, инициирует новое соглашение. Причем все это должно коррелироваться с президентскими выборами в ИРИ, назначенными на июнь, и на которых, как ожидается, победу одержит фигура от консерваторов.
Нельзя исключать, что за это время противоречия между Ираном и Западом (и Израилем) все-таки приведут к масштабному противостоянию. Противники Ирана подозревают его в построении так называемого «шиитского полумесяца» с выходом к Средиземному морю, а это невыгодно слишком многим странам.
Другим важным событием на Ближнем Востоке должны стать очередные выборы президента Сирии, которые могут состояться летом. Нынешний глава САР Башар Асад еще не принял решения о своем возможном участии. И не ясно, насколько легитимным будет любой избранный президент, поскольку, как известно, Дамаск не контролирует довольно значительную часть страны.
Также любопытно, как будут развиваться отношения США с Израилем, которые процветали при Трампе, и во что выльется замирение еврейского государства с такими арабскими государствами, как ОАЭ и Бахрейн. В этом же ряду стоит и развитие отношений между Катаром и Саудовской Аравией.
Между тем среди самых вероятных кандидатов на рост насилия и возобновление войн в 2021 году остаются многие африканские страны и Афганистан. В последнем в мае 2021 года наступает крайний срок, установленный для полного вывода войск США и НАТО. Среди кандидатов также Ирак и все те же Сирия и Ливия. Довольно громко могут напомнить о себе Северная Корея, а также конфликты в треугольнике Китай-Индия-Пакистан.
Надежды на мир и процветание
Для Азербайджана, конечно, наиболее важным остается происходящее на Южном Кавказе, который традиционно вовлечен в сферу интересов различных международных игроков. Победа Баку в Отечественной войне принесла надежду на мир и стабильность в этом сложном регионе. Азербайджан сразу взялся за дело, составляя планы развития освобожденных от оккупации территорий и восстановления там всех государственных структур. Одним из важнейших позитивных факторов для экономики станет разблокирование коммуникаций, которые являются стратегически важными с геополитической точки зрения для ряда международных игроков, даже далеких от Южного Кавказа.
Остается надеяться, что никакие внешние вмешательства не помешают этому процессу, и он в этом году все больше будет углубляться на местах.
Можно сказать, что это является одним из немногих позитивных «якорей», когда почти все указывает на политические, экономические и военные риски в ближайшие 12 месяцев. Ведь «самый худший год в современной истории» для всего человечества одновременно принес Азербайджану долгожданную победу и перемены, которых граждане страны ждали несколько десятилетий. Это говорит о том, что можно не только выстоять даже в бурном море опасных перемен. Вполне возможно даже значительно усилить свои позиции, если действовать сообща и по плану, иметь друзей и уметь проявлять стойкость и волю, что и продемонстрировал весь азербайджанский народ. Поэтому, несмотря на общий негативный тон прогноза-2021, надежда есть.