MÜSBƏTİ MƏNFİSİNDƏN ÇOX
2020-ci ilin sonuna yaxın region KİV-də Türkiyə-İsrail münasibətlərinin tezliklə qaydaya düşə biləcəyinə dair çoxsaylı xəbər başlıqları görünməyə başlamışdı. Əlbəttə ki, bu məqalələr faktlardan çox təxminlərə əsaslanırdı. Amma istənilən halda, tərəflərin mövqelərini yaxınlaşdırmaq istəyi göstərir ki, onlar razılığa gəlməyə çox yaxındırlar. Bəzi ekspertlər isə əmindirlər ki, bu prosesdə Bakının da rolu var.
Yeni regional reallıq yaxınlaşmanın şərti kimi
Qarabağda bu yaxınlarda bitmiş və Bakının İrəvan üzərində qələbə qazanaraq öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyi 44 günlük müharibə zamanı Türkiyə ilə İsrail Azərbaycana son dərəcə qiymətli siyasi dəstək nümayiş etdiriblər. Məsələnin həssas və çətin cəhəti onda idi ki, o vaxtadək İsraillə Türkiyə arasında siyasi dialoq praktik olaraq, dayandırılmışdı. O, ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə daha çox epizodik xarakter daşıyırdı və inersiya ilə davam edirdi.
Məlum olduğu kimi, İsrail Hərbi Dəniz Qüvvələrinin 31 may 2010-cu ildə Türkiyəyə məxsus, Qəzza zolağının blokadasını yarmağa cəhd edən «Mavi Mərmərə» gəmisini saxlamasından sonra iki dövlət arasında ziddiyyətlər açıq müstəviyə keçmişdi. Bir neçə il sonra tərəflər qarşılıqlı olaraq səfirlərini geri çağırmış, hər iki dövlət üçün strateji əhəmiyyət daşıyan istiqamətlər üzrə əlaqələri minimuma endirmişdilər. Lakin Türkiyə-İsrail münasibətlərinin kəskin şəkildə pisləşməsinə baxmayaraq, ümumilikdə bir sıra məsələlərdə tərəflərin maraqları hələ də üst-üstə düşürdü. Məsələn, söhbət iqtisadi-ticari xarakterli əlaqələrin inkişafından, regionda və ondan kənarda bir sıra tərəfdaşlarla münasibətlərin möhkəmləndirilməsindən və s. gedir.
Türkiyə və İsrailin xarici siyasi prioritetləri arasında Bakı ilə xüsusi münasibətlərin davam etdiriməsi də yer alır. Onların hər biri hərbi-texniki əməkdaşlıq sahəsində Azərbaycanla tərəfdaş dövlətdir. Bu amil özünü Azərbaycan Ordusunun ən müasir silahlarla təchizatında da göstərir. Məhz bu məsələ regionda onların mövqelərini yaxınlaşdırıb, maraqların daha da üst-üstə düşməsinə yol açıb.
Faktiki olaraq, Türkiyə ilə İsrail arasında dialoq platformasının formalaşmasına birbaşa olmasa da, dolayı yolla Azərbaycan da töhfə verib. İsrailin bəzi analitik dairələri yəhudi dövlətinin Ankara ilə Bakı vasitəsilə əlaqə qurduğunu belə, istisna etmir.
İsrail mediası Azərbaycanın vasitəçiliyi haqda
Bununla yanaşı, bəzi mənbələrin fikrincə, Türkiyə ilə İsrail, daha doğrusu, onların təmsilçiləri arasında münasibətlərin normallaşdırılmasına dair danışıqlar artıq gedirmiş. Məsələn, nüfuzlu, region üzrə ixtisaslaşmış «Al-Monitor» analitik internet nəşri yazırdı ki, Türkiyənin Milli Kəşfiyyat Təşkilatının rəhbəri İsrail rəsmilərilə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılmasına dair danışıqlar aparıb. Bu məlumat bir anda bütün KİV-ə yayılmışdı.
Bu ingilisdilli nəşrin hesabatında bildirilir ki, danışıqlarda münasibətlərin qarşılıqlı olaraq səfirlərin göndərilməsinədək inkişafı müzakirə edilib. Xatırladaq ki, hər iki tərəf öz səfirini 2018-ci ilin mayında geri çağırıb. Buna Türkiyənin İsrailin Qəzzaya hücumuna və Vaşinqtonun səfirliyini Təl-Əvivdən Qüdsə köçürməsinə reaksiyası səbəb olmuşdu. Daha sonra Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan İsrailin İordan çayının qərb sahilini işğal etmək planını pisləmiş, planın reallaşmasına imkan verməyəcəklərini bəyan etmişdi, bununla da, münasibətlər daha da gərginləşmişdi.
Hesabat müəlliflərisə iddia edirlər ki, ikitərəfli münasibətlərin bu səhifəsinin çevrilməsi imkanları var. Onların fikrincə, artıq bunun üçün xüsusi imkan da yaranıb. Necə deyərlər, şər şərdə bir xeyir tapmaq olar.
2020-ci ilin oktyabrında Türkiyənin qərbində yerləşən İzmir əyalətində zəlzələ baş vermişdi. 6,7 bal gücündə yeraltı təkan Yunanıstanla Türkiyə arasında, Egey dənizi hövzəsində qeydə alınmışdı. Zəlzələ həm Yunanıstanın Samos adasındakı Neon-Karlovasi, həm də Türkiyənin İzmir şəhərində dağıntılara səbəb olmuşdu. İzmirdə insan tələfatı da qeydə alınmışdı.
O zaman faciəyə ilk reaksiya vermiş ölkələrdən biri İsrail olub. Ölkənin müdafiə naziri Beni Qrans İsrail Ordusunun Türkiyədə zəlzələdən zərər çəkmiş insanlara təcili yardım göstərilməsi üçün hazırlıq vəziyyətinə gətirildiyini bildirmişdi. Bu bəyanatla praktik olaraq eyni vaxtda İsrailə məxsus «Boinq-747» təyyarəsi göyərtəsində humanitar yardımla Ankara aeroportuna enmişdi. O, Türkiyəyə 7 səyyar yaşayış vahidi, həmçinin isti geyim, adyal və döşəklər gətirmişdi. Məlumata görə, yük Türkiyə hökumətinin sorğusu əsasında israilin Müdafiə Nazirliyi tərəfindən göndərilmişdi.
Türkiyə yardımı minnətdarlıqla qəbul etmiş, lazım gələcəyi təqdirdə istənilən an eyni qarşılığı verməyə hazır olduğunu bildirmişdi. Bu, şübhəsiz ki, danışıqlar üçün əlverişli fon yaratmış amillərdəndir – demək, tərəflər arasında dialoqun qurulması üçün yaxşı perspektivlər yaranıb.
Türkiyə-İsrail maraqları: siyasət və iqtisadiyyat
Əlbəttə ki, iki ölkənin siyasi rəhbərliyi arasında ziddiyyətlər qalmaqdadır. Ankara əvvəlkitək, Qəzza sektoruna nəzarət edən HƏMAS-la dialoqu davam etdirir, Qüdsü İsrailin paytaxtı kimi tanımaqdan boyun qaçırır, İordan çayının qərb sahilinin ihlaqını pisləyir. Lakin digər tərəfdən, o, həm də İsraillə dialoqun faydalı olduğunu etiraf edir.
İki ölkə arasında dialoqla bağlı xəbərə münasibət bildirən Türkiyə prezidenti R.T.Ərdoğan deyib ki, ölkəsi İsraillə kəşfiyyat xidmətləri səviyyəsində əlaqəni heç zaman kəsməyib. O, bu əlaqələrin indi də davam etdiyini söyləyib. Bununla yanaşı, Ərdoğan «İsrail rəhbərliyilə bəzi problemlərinin olduğunu» da bildirib. Prezident etiraf edib ki, Ankara İsraillə münasibətləri yaxşılaşdırmaq istəyir, lakin onun Fələstinlə bağlı mövqeyini qəbul edə bilmir.
Ziddiyyətlər öz yerində, qarşılıqlı əməkdaşlığa maraq son onillikdə nəinki azalmayıb, əksinə, keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlib. Qəribə də olsa, iki ölkə arasında münasibətlərin sərinləşdiyi 2010-cu ildən bu yana iqtisadi-ticari əlaqələrdə davamlı olaraq yeni rekordlar qeydə alınır. Ötən 10 ildə Türkiyə ilə İsrail arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi, təxminən, 4 dəfə artıb. 2018-ci ildə ikitərəfli ticarətin həcmi 6,2 milyard dollara çatıb. Doğrudur, 2019-cu ildə o, 5,5 milyard dollaradək azalıb, lakin Türkiyə İsrailin ticarət tərəfdaşlarının siyahısında 6-cı sırada qalmaqdadır.
Hələ 2019-cu ilin avqustunda İsrailin xarici işlər naziri İsrael Kats bildirmişdi ki, iki ölkə arasında aşkar ədavət hökm sürsə də, «ticarət artmaqdadır». Türk malları ilə yüklənmiş bərələr Hayfaya gedir, daha sonra Türkiyənin dolu yük maşınları İordaniyaya, oradan Fars körfəzi ölkələrinə üz tutur. Suriyada vətəndaş müharibəsinin başlamasından sonra Türkiyə mallarının Fars körfəzinin ərəb ölkələrinə nəqlində əsas marşrut məhz budur.
Ekspertlər hesab edir ki, İsraildə və Türkiyədə şirkətlər bir-birini yaxşı tamamlayır və bu, qarşılıqlı ticarətdə böyük potensial deməkdir. Hazırkı mərhələdə bu, İsrailin ümumi ticarətinin 2-3%-ni təşkil edir. Halbuki real potensialın 10-15% olduğu bildirilir. Söhbət, həqiqətən də, real potensialdan gedir. Bu iki ölkə qonşudur, onların mallarının qiyməti optimaldır, logistika isə yüksək keyfiyyətli məhsulların sürətli tədarükünə imkan verir.
Görünən odur ki, Türkiyədən İsrailə ixracın həcminə pandemiya da təsir göstərməyib. 2020-ci ilin ilk 9 ayında ixrac 3,2 milyard dollar olub. Bu, praktik olaraq ötən ilin analoji dövründəkilə eynidir. Türkiyədən İsrailə ərzaq məhsulları və içki ixracatçılarına gəlincə, onların satışı da getdikcə artır.
Qələbə və Türkiyə-İsrail barışığı
Azərbaycan, Ermənistan və Rusiya arasında noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyannamə də Türkiyə-İsrail yaxınlaşmasına dolayı yolla da olsa, təsir göstərə bilər. Məsələ ondadır ki, razılaşma Rusiya, Türkiyə və Yaxın Şərq ölkələrini birləşdirən vacib magistral yolların bərpasını da nəzərdə tutur. Bütün bu yollar Azərbaycan ərazisindən keçir. Mehri dəhlizi vasitəsilə bərpası planlaşdırılan dəmir yolu Rusiyadan Türkiyəyə və oradan Yaxın Şərqə uzanan ən qısa yoldur. Bu marşrutdan istər region ölkələri, istərsə də İsrail də daxil olmaqla, digərləri istifadə edə bilər. Hər halda, son dövrlərdə yəhudi dövləti yalnız Türkiyə ilə deyil, Rusiya və Azərbaycanla da ticarəti genişləndirib.
İsrail KİV-i yazır ki, Türkiyə ilə Rusiyanın barışmasında ciddi rol oynayıb və onun bu təcrübəsi Türkiyə-İsrail barışığında da öz sözünü deyə bilər. Üstəlik, Bakının tərəflərin hər ikisilə sıx, qarşılıqlı inama əsaslanan münasibəti var. Elə həmin İsrail mediası Azərbaycan və İsrailin xarici işlər nazirləri Ceyhun Bayramov ilə Qabi Aşkenazi arasında baş tutmuş telefon danışığını şərh edərkən bildirir ki, azərbaycanlı nazir söhbət zamanı Bakının iki müttəfiqi arasında münasibətlərin normallaşmasında maraqlı olduğunu söyləyib. Amma rəsmi şəxslərdən heç kim bu telefon danışığına münasibət bildirməyib.
Bir versiyaya görə isə İsraillə Türkiyə arasında əlaqələrin fəallaşmasında məqsəd münasibətlərin ABŞ-da Co Bayden administrasiyasının iş başına keçməsinədək normallaşdırılmasıdır. Ağ Ev ABŞ-ın iki güclü regional müttəfiqi arasında möhkəm əlaqələri yalnız alqışlaya bilər. Bu, onu regionda məhz bu amilə əsaslanaraq yeni təşəbbüslər göstərməyə, fəallaşmağa sövq edəcək.
Türkiyənin həll etmək arzusunda olduğu daha bir məsələ qaz problemidir. İsrail regional enerji layihələrində Yunanıstan və Kiprlə sıx əlaqələrə malikdir. Ankaranın isə bu məsələlərdə öz maraqları var. Doğrudur, İsrail Türkiyəni sakitləşdirmək üçün çətin ki, artıq əldə edilmiş razılaşmalardan çıxsın. O, güman ki, öz qazının Avropa bazarlarına çıxarılmasında paralel olaraq Türkiyə marşrutundan da istifadə edə bilər. Bu halda isə İsrail mütləq Cənub Qaz Dəhlizi infrastrukturundan istifadə etməlidir. Bu layihədə də məlum olduğu kimi, Azərbaycanın mövqeyi çox güclüdür.

Significant differences between Turkey and Israel do not prevent both countries from making efforts to reconcile
At the end of 2020, various statements about the likelihood of restoration of Turkish-Israeli relations hit the headlines of regional media. But these articles were often based on assumptions than facts, since the negotiations between the both states were held in a closed format. Nevertheless, the willingness of Ankara and Tel Aviv to bring their positions closer leads to the conclusion that the countries are very close to reaching an agreement. A number of experts believe that Baku has played a certain role in this process.
New regional reality as a condition for rapprochement
Turkey and Israel provided Azerbaijan with invaluable political support during the 44-day war, which helped Baku liberate its lands from Armenian invaders and restore its territorial integrity. But before that the Turkish-Israeli political dialogue had been practically suspended, despite sporadic and inertial interaction between the countries.
Contradictions between the states became public when the Israeli navy captured the Turkish ship Mavi Marmara on May 31, 2010, which was trying to break the blockade of Gaza. A few years later, both sides recalled their ambassadors and minimized all strategic contacts. Yet both countries had a number of issues of mutual interest such as the development of trade and economic contacts, strengthening relations with a number of regional partners, etc. despite the radical deterioration of relations.
Among the foreign policy priorities of Turkey and Israel are also their special relations with Baku. Thus, both states have been Azerbaijan's key partners in military-technical cooperation, which played an instrumental role in the provision of the Azerbaijani army with the state-of-art weapons. This has eventually brought the regional positions of Turkey and Israel closer and even contributed to the conjugation of interests.
Azerbaijan has actually contributed to the development of a platform for dialogue between Turkey and Israel, albeit indirectly. Some Israeli analytics did not even exclude that Israel could maintain a communication channel with Ankara through Baku.
Israeli press on Azerbaijan’s mediation
According to a number of resources, Turkey and Israel have already started negotiations on the normalization of relations by that time.
Recently, the analytical online publication Al-Monitor, which specializes in the region, reported that the head of the Turkish national intelligence agency has had secret negotiations with Israeli officials on the normalization of relations. This information quickly spread through other media.
According to the report the goal of negotiations was to restore the ties to the level of ambassadors. There have been no ambassadors in either country since May 2018, following Turkey's reaction to Israeli attacks on Gaza and Washington's decision to move its embassy from Tel Aviv to Jerusalem. The tensions grew when Turkish President Recep Tayyip Erdogan condemned Israel's plan to annex the West Bank, pledging to prevent this from happening.
However, the authors of the report argued that there was an opportunity to turn this black page in bilateral relations. And a real chance was not long in coming.
In October 2020, an earthquake of 6.7 magnitude hit the province of Izmir in western Turkey, causing destruction in the Greek city of Neon Karlovassi on the island of Samos, and in the Turkish city of Izmir. There were some casualties among the Turkish population though.
Among the countries that first responded to the tragedy was Israel. Israeli Defense Minister Beni Gantz said he had ordered the Israeli army to prepare to provide emergency assistance to Turkey. Almost immediately after Gantz’s statement, an Israeli Boeing 747 with humanitarian aid (seven mobile accommodation units, as well as warm clothes, blankets and mattresses) landed at the airport in Ankara. According to reports, the aid was provided on the instructions of the Israeli Defense Ministry in accordance with a request from the Turkish government.
Turkey gratefully accepted the aid and stated that they are always ready for the same reciprocal steps if necessary. This created a favourable background for the negotiations and indicated good prospects for establishing a dialogue between the countries.
Turkish-Israeli interest: politics vs economy
There are still contradictions between the political leaderships of both countries. Ankara continues to maintain a dialogue with Hamas, which controls the Gaza Strip, refuses to recognize Jerusalem as the capital of Israel, and condemns the annexation of the West Bank. But on the other hand, Ankara also recognizes the usefulness of a dialogue with Israel.
Commenting on reports about the dialogue between the two countries, Turkish President Erdogan said that Turkey has never interrupted ties with Israel at the level of intelligence services, and that these contacts are still kept alive. At the same time, Mr. Erdogan noted that "we have a number of problems with the leadership of this country." He acknowledged that Ankara would certainly like to improve relations with Israel, but cannot accept its position on Palestine.
However, the interests to cooperate in various fields have only transformed into a new quality over the past decade.
Interestingly, even after a sharp cooling of bilateral relations in 2010, trade and economic ties between the two countries are breaking new records. The trade turnover has almost quadrupled over the past decade. Bilateral trade reached $6.2 billion in 2018. Although it fell to $5.5 billion in 2019, Turkey still remains the sixth on Israel's list of trading partners.
Back in August 2019, Israeli Foreign Minister Israel Katz stated that while there is clear hostility between Turkey and Israel, "trade continues to grow." Ferries loaded with Turkish goods go to Haifa, and then Turkish trucks with goods go to Jordan and further to the Gulf countries. Since the beginning of the civil war in Syria, it has been a key route for transporting Turkish goods to the markets of the Arab Gulf countries.
Experts believe that the Israeli and Turkish companies complement each other, which is a great potential in mutual trade. At this stage, this accounts for 2 to 3% of Israel's total trade, although the real potential is estimated at 10-15%. The two countries are close, their goods have the best prices, and the logistics allows one to quickly deliver quality goods to both countries.
Apparently, the pandemic did not affect Turkey's exports to Israel either. In the first nine months of 2020, exports reached $3.2 billion, which is almost the same as in the same period last year. As for Turkish exporters of food and beverages to Israel, their sales are also growing.
Azerbaijan’s victory and Turkish-Israeli reconciliation
The trilateral statement signed on November 10 between Azerbaijan, Armenia and Russia may indeed, albeit indirectly, be related to the Turkish-Israeli rapprochement. After all, the agreement provides for the unblocking of important communication routes connecting Russia, Turkey and the countries of the Middle East. All these routes pass through Azerbaijan. The perspective project to restore the railway communication through the Meghri corridor opens the direct and shortest route from Russia to Turkey and further to the Middle East. This route can be used by both regional and external players, including Israel, which has recently increased its trade not only with Turkey, but also with Russia and Azerbaijan.
The Israeli media note that Azerbaijan has a positive experience of reconciliation between Turkey and Russia and could well reconcile Turkey and Israel. Moreover, Baku maintains a close confidential dialogue with both countries. Commenting on the telephone conversation between Azerbaijani and Israeli foreign ministers Jeyhun Bayramov and Gabi Ashkenazi, the Israeli media claims that Mr. Bayramov noted that Azerbaijan was interested in improving relations between its two allies. None of the officials commented on this conversation yet.
It is believed that the objective of the intensified contacts between Israel and Turkey might be the improvement of relations between the countries before the new US administration led by Joe Biden takes over. The White House will definitely welcome the strong ties between the two strong regional allies of the US, prompting new active involvement in the region. Another issue that Turkey may wish to resolve is the issue of gas exploration. Israel is closely associated with Greece and Cyprus in regional energy projects that Ankara wants to influence. However, it is unlikely that Israel will violate the agreements already concluded to please the Turkish side. Most likely, in order to strengthen its competitive position, Israel can simultaneously use the Turkish route for delivering its own gas to European markets. In this case, Israel must certainly use the infrastructure of the Southern Gas Corridor, where Azerbaijan maintains strong positions.