QALİBLƏRİN YARASI TEZ SAĞALIR
Azərbaycan idmanı 2021-ci ildə ilk qələbəsini şahmatda qazandı. Məlum olduğu kimi, «Airthing Masters» onlayn turnirini tanınmış azərbaycanlı qrossmeyster, Avropa çempionu, Dünya Kubokunun qalibi Teymur Rəcəbov qazanıb. Yarış dünya tacının sahibi Maqnus Karlsenin təşəbbüsü olan Şahmat Çempionları Turu çərçivəsində keçirilirdi. Rəcəbov dörddə bir finalda Yan Nepomnyaşşiyə (Rusiya), yarımfinalda isə Danil Dubova (Rusiya) qalib gəlmişdi. Finalda qrossmeysterimiz Levon Aronyan ilə (Ermənistan) qarşılaşacaqdı.
Teymur Rəcəbov finalın ilk qarşılaşmasını ümumi hesabda 2,5:1,5 qazanıb. O, cavab oyununda da üstün olub - 2:1. Final 2 gün ərzində oynanmalı olan 2 matçdan ibarət idi. Hər qarşılaşma 4 rapid partiyadan ibarət idi.
Beləliklə, Teymur RƏCƏBOVUN «Region+» jurnalına eksklüziv müsahibəsini təqdim edirik.
- Zəhmət olmasa, «Airthings Masters» turnirindəki qələbəniz haqda danışın. Finalın çətin keçdiyini söyləmək olarmı?
- Əlbəttə. Adətən, finala turnirə ən yaxşı formada qatılmış, güclü oyun və nəticə göstərən idmançılar yüksəlir.
- Onlayn yarışlara hazırlıq klassik turnirlərə hazırlıqdan fərqlənirmi?
- Məhz hazırlıqda ciddi fərqin olduğunu düşünmürəm. Adi yarışlarda olduğu kimi, burada da şahmatçılar tətbiq etməyə hazırlaşdıqları debüt sxemlər üzərində çalışır. Növbəti tur öncəsi təhlillər təkrarlanır, turnir boyu debütlərdə dəyişikliklər korrektə olunur. Hər zaman olduğu kimi.
- Bu turnirdə bir qədər emosional təsir bağışlayırdınız. Teymuru belə görməyə vərdiş etməmişik…
- Yaş özünü göstərir (gülümsəyir). Həqiqətən də, son dərəcə ciddi fiziki və emosional ağırlıq hiss edirdim. 9 gündə ümumilikdə 35 partiya oynamışdım. Bu, qısaldılmış nəzarət vaxtilə olsa da, inanın ki, gündə bir klassik partiya oynamaqla müqayisədə, bu, daha ağır idi. Burada tay-breklər və armageddonları (armageddonda heç-heçə olmur) saymasaq, gündə 4 partiya oynanılırdı. Belə bir vəziyyətdə finalda qələbə qazanırsan. Sevinc göz yaşları axır, üzərində bir neçə gündür yığılıb qalmış ağırlıq, gərginlik bir anda yox olur. Bəli, əvvəllər emosiyalarıma nəzarət edirdim. Bu dəfə alınmadı…
- Qələbədən sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sizi təbrik etdilər…
- Özünüz də bilirsiniz, insanın çıxışını Vətəninin birinci şəxsləri qiymətləndirirsə, bu, inanılmaz dərəcədə xoşdur, şərəfdir. Bu, ikinci dəfədir (bunadək dövlətin ilk şəxsləri Rəcəbovu 2019-cu ildə Dünya Kubokunun qalibi olması münasibətilə təbrik etmişdilər – red.). O anda, əlbəttə ki, böyük ruh yüksəkliyi və ölkəm üçün faydalı olmaq arzusu hiss edirdim.
- Yaxın aylarda sizi daha hansı yarışlarda görə biləcəyik?
- Fevral, mart və mayda dünya çempionu Maqnus Karlsenin təşkil etdiyi Çempionlar Turunun növbəti mərhələlərinə qatılacağam. Ondan sonra da yarışlar var – ilin sonunadək. Bundan başqa, düşünürəm ki, Avropa və dünyadakı epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq, yeni turnirlər keçirilə və ya hansılarsa təxirə salına bilər.
- Yarışlar şahmatçıları çox yorur. Maraqlıdır, bərpa üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Qədim bir kəlamda deyildiyi kimi, qaliblərin yarası tez sağalır… Düşünürəm ki, 10-12 gün kifayətdir.
- 2019-cu ildə Dünya Kubokunda qazandığınız parlaq qələbədən sonra, deyəsən, Teymur Rəcəbovun karyerasında ikinci parlaq mərhələ başlayır. Razısınız?
- Tam da belə deyil. Dünya çempionluğuna iddiaçıların seçimi üzrə əvvəlki mərhələdə turnirə düşməyim üçün cəmi yarım xal çatmadı. 2017-ci ildə FİDE-nin Moskva Qran Prisində yaxşı çıxış etmişdim. Onun ardından FİDE-nin kifayət qədər güclü turniri olan Cenevrə Qran Prisini qazanmışdım. Bundan başqa, FİDE-nin Palme-de Malyorka Qran Prisinin mükafatçısı, Azərbaycan millisinin heyətində Avropa çempionu olmuş, Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında qızıl medal qazanmışam. Daha sonra isə yenə də çox nüfuzlu turnir olan Dünya Kubokunun qalibi olmuş, son iddiaçılar turnirinin iştirakçıları sırasına düşmüşəm.
- Pandemiya insanlara fərqli təsir göstərir. Onun sizə təsiri necə olub?
- Dünyada şahmat yarışlarının əksəriyyəti təxirə salınıb. Əvvəllər onların çoxluğundan, bitmək bilməyən səfərlərdən yorulurdumsa, bütün bunların olmadığı son dövrdə onun həyatımın vacib hissəsi olduğunu anladım. Sanki bir nostalji yaşayır, əvvəlki həyat ritmi üçün darıxırsan.
- Pandemiya üzündən 2020-ci ildə Yekaterinburqa təşkil olunmuş iddiaçılar turnirinə qatılmaqdan imtina etdiniz. Zaman haqlı olduğunuzu sübut etdi. Turnirin bərpa olunmasından sonra orada iştirak etmək şansınız varmı? Bu, necə həll olunacaq?
- Məsələ ondadır ki, mən iddiaçılar turnirinə qatılmaqdan imtina etməmişdim. Sadəcə, FİDE-yə məktubla müraciət edərək, onun təxirə salınmasını istəmişdim. Hesab edirdim ki, pandemiya şəraitində müxtəlif məhdudiyyətlər idmançıların tam gücünü ortaya qoymasına imkan verməyəcək – oyunlardan əvvəl test verilməsi, hərarətin ölçülməsi, hoteli tərk etməyə qoyulmuş qadağa və s… İdmançılardan hansısa xəstələnərdisə, nə baş verəcəkdi? Bu və digər məsələlər aydın deyildi. İddiaçılar turniri reqlamentə əsasən 22 gün davam etməli idi və bu, pandemiyanın getdikcə gücləndiyi vaxta təsadüf edirdi. Düşündüm ki, praktik olaraq xəstəxana şəraitində, üstəlik, maska ilə oynamaq psixoloji baxımdan çətin olacaq.
Yeri gəlmişkən, turnirə martın 15-də start verilsə də, o, sona çatdırılmadı – ilk dövrədən sonra oyunları saxladılar. Ümid edirəm ki, FİDE mənimlə bağlı uyğun qərar verəcək və mən dünya çempionu adını qazanmaq uğrunda yarışın bu mərhələsindən kənarda qalmayacağam.
- Sizin hər qələbəniz Azərbaycanda böyük bayrama çevrilir. Necə düşünürsünüz, səbəb ölkədə şahmatın populyar olmasıdır, yoxsa Rəcəbovun pərəstişkarları çoxdur?
- Şahmat Azərbaycanda hər zaman populyar olub və indi də belədir. Xüsusilə 90-cı illərdə müstəqilliyin qazanılmasından sonra uşaq şahmatının populyarlığı artmağa başlayıb. Bununla da, müxtəlif uşaq və yeniyetmə yarışlarına qatılan, mübarizə aparan yeni şahmatçılar nəsli yetişib. Sonradan kişilərdən ibarət Azərbaycan yığmasının özəyini məhz həmin nəsil təşkil edib. Söhbət mənimlə yanaşı, əlbəttə ki, həm də Şəhriyar Məmmədyarovdan, Vüqar Həşimovdan, Rauf Məmmədovdan, Qadir Hüseynovdan, Eltac Səfərlidən və digərlərindən gedir. Bütün bunlar yerli və beynəlxalq KİV-də geniş işıqlandırılıb və təbii olaraq, Azərbaycanda şahmatın təbliğinə təsir edib.
- Finalın son günündən əvvəl qızınız sizə təbrik ünvanlamışdı. Bu, sizə əlavə güc verdimi?
- Əlbəttə verdi! Yaxın adamların arzuları hər zaman səmimidir. Onlardan insana bir enerji, bir güc gəlir. Şəxsən mən bunu çox yaxşı hiss edirəm.
- Övladınız şahmatla maraqlanırmı? Evdə şahmat oynayırsınızmı?
- Fiqurları və elementar gedişləri bilir. Lakin hələlik yalnız sadiq azarkeşlər cərgəsindədir. Özü də şahmatçı olmağı, yarışlara qatılmağı arzulamır. Deyir ki, dizayner olmaq istəyir. Olsun, bu da yaxşıdır.
- Şahmatda hər fiqurun öz rolu və öz gücü var. Teymur Rəcəbov daha çox hansı fiqura arxalanır?
- Mənim sevimli fiqurum g7 xanasındakı qara fildir. Qaralarla qədim hind müdafiəsi oynayan şahmatçılar məni anlayacaqlar.
- Teymur Rəcəbov çoxlarının kumirinə çevrilib. Gələcəkdə şahmat məktəbi açmağı düşünürsünüzmü?
- Bəli, belə fikrim var. İndi o, keçmişdəki kimi şahmat məktəbi yox, şahmat akademiyası adlanır. Akademiyamız praktik olaraq, fəaliyyətə başlamağa hazırdır.
- Boş vaxtınızı necə keçirirsiniz?
- Hazırda boş vaxtlarımı da əsasən şahmatla keçirirəm. «YouTube» kanalında strimlər keçirirəm, partiyaları götür-qoy edir, debüt variantlar üçün yeni ideyalar axtarıram. Hər zaman olduğu kimi. Şahmatdan kənar isə dostlarla söhbətləşirik. Xoşbəxtlikdən, internet pandemiya dövründə təmassız ünsiyyətə də imkan verir. Bəzən üz-üzə də söhbətləşməyə imkan tapırıq. Bundan başqa, kitab oxuyuram, film izləyirəm.
- Şahmat həvəskarlarına kitab məsləhət görə bilərsinizmi?
- Əlimə nə keçirsə oxumuşam və oxuyuram. Hər kitabda özün üçün faydalı nəsə tapa bilərsən. Şahmat biliklərini artıracaq ədəbiyyatdan danışırıqsa, qrossmeysterlərin əla şərhlərinin yer aldığı bir neçə məşhur şahmat jurnalı var. Məsələn, Rusiyanın «64» və Hollandiyanın «New in Chess» jurnalları.
- Üzərində məşhur şahmatçıların da çalışdığı, böyük rezonans yaratmış populyar «Kraliçanın gedişi»» serialını izləmisinizmi? İzləmisinizsə, təəssüratlarınızı bilmək maraqlı olardı.
- Ümumilikdə serial xoşuma gəldi. Şahmat atmosferi, partiyalar çox peşəkarlıqla təqdim olunur. Amma hər zaman olduğu kimi, bir çox mübahisəli məqamlar da var və bu, təbiidir. Çünki bu, sənədli yox, bədii serialdır.
- Bəzi idmançıların özünəməxsus əlamətləri olur. Sizdə belə əlamətlər varmı?
- Var. Amma onları danışmaq çox vaxt aparar.
- Sonda azarkeşlərinizə və şahmat həvəskarlarınıza nə demək istərdiniz?
- İlk növbədə, hər kəsə cansağlığı arzulayıram. Çətin dövrdən keçirik. Arzu edirəm ki, Azərbaycan torpağına axır ki, sülh gəlsin, hər ailədə, hər evdə sülh və əmin-amanlıq olsun.

WINNERS’ WOUNDS HEAL FASTER
The first Azerbaijani athletes to bring victory to the country in 2021 were our chess. Grandmaster, European champion, World Cup winner Teymur Rajabov became the winner of the Airthing Masters online tournament. The competition was held as part of the Chess Tour of Champions initiated by the world crown holder Magnus Carlsen. Teymur defeated Ian Nepomniachtchi (Russia) in the quarter-finals, and Daniil Dubov (Russia) in the semifinals. In the final round, Teymur met with Levon Aronian (Armenia). In the first match, Teymur won with a total score of 2.5:1.5. And in the return meeting, he also outplayed his opponent (2:1). The final consisted of two matches played during two days. Each match consisted of four rapid games.
So, we share with your our exclusive interview with Teymur Rajabov after the contest.
"Please tell us about your victory at the Airthings Masters. Can we say that the ending was difficult?"
"Sure. Usually it is the athletes in the best shape and capable of demonstrating strong performance and results that make their way to the final stage of the tournament."
"Is there any difference between the preparation for online competitions and classic tournaments?"
"I don’t think there is a big difference. Same as in ordinary face-to-face competitions, chess players have opening schemes to kick off from the ground, so to speak. We repeat the analysis before the next round and make adjustments to openings in the course of the tournament. Everything is as usual."
"Unlike before, you looked slightly more emotional in the tournament..."
"I’m getting older (smiles). In fact, I had tremendous physical and emotional stress. I have played 35 games in total for nine days. I could hardly control the course of events. Still the load is many times greater than playing one classical game a day. This time we had four games a day, apart from tie-breaks and the Armageddon games (there is no draw in Armageddon). And every win in the final means tears of joy and getting off all the load of the previous days. Yes, I used to control my emotions before. Not this time though..."
"We know that President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva congratulated you after the victory..."
"You can imagine how incredibly pleasant and honourable is being appreciated by the first persons of your country. This was their second congratulation (after the victory at the 2019 World Cup, R+). Of course, I had a huge spiritual motivation to do something useful for my country."
"What competitions are you going to take part in the coming months?"
"In February, March and May, I am going to take part in the next stages of the Tour of Champions organised by the world champion Magnus Carlsen. Then there are numerous tournaments lasting up until the end of the year. In addition, I think there will be other competitions, depending on the epidemiological situation in Europe and the world."
"Competitions take a lot of energy. How long does it take you to recover?"
"As the ancient saying goes, the wounds of winners heal faster... I think 10-12 days is enough to get relaxed completely."
"After a brilliant victory at the 2019 World Cup, it looks like you’re going to have a second bright period in your career."
"Not exactly. In the previous selection cycle for the world championship, I missed only half a point to qualify for the Candidates Tournament. I performed well at the Moscow stage of the FIDE Grand Prix in 2017, then I won a strong FIDE Grand Prix in Geneva. I became a medallist of the FIDE Grand Prix in Palma de Mallorca, European champion in the Azerbaijani national team, I won a gold medal on my board at the World Chess Olympiad. Then I won the very prestigious World Cup and was among the participants in the last Candidates Tournament."
"The pandemic affects people in different ways. How has it influenced you?"
"Most of the chess competitions have been cancelled worldwide. Now, having had a good rest from all previous workload, I have realised that it’s the most important component of my life. During the pandemic, it has become somehow unusual. I feel a nostalgia for the entire former rhythm of my life."
"You refused to join the Candidates Tournament in Yekaterinburg due to the pandemic. Time has shown that you were right. Do you have a chance to participate in the tournament as soon as it resumes? How will the issue be resolved?"
"The point is that I did not refuse to join the Candidates Tournament. I just sent a letter to FIDE with a request to postpone the tournament. I believed that the participants would not be able to play at full strength due to various restrictions, including tests, temperature measurements before the game, ban to leaving hotels... It was not clear what to do if one of the players got sick, and etc. According to regulations, the Candidates Tournament was supposed to be held for 22 days, despite the pandemic. I thought it would be difficult psychologically to play under ‘hospital conditions’, and even wearing masks.
“By the way, the tournament began on March 15 and has never been finished, as it was stopped after the first round. I hope that FIDE will find some acceptable solution for me to remain in the tournament.”
"Each of your victories becomes a great holiday in Azerbaijan. Do you think it is because chess is so popular in Azerbaijan or it is because of your fans?"
"Chess has always been and remains popular in Azerbaijan. Children's chess has gained popularity in the 1990s, with a big number of young players fighting and winning at various children's and youth competitions. Those who would later become the backbone of the national men's team of Azerbaijan. This includes Shahriyar Mammadyarov, Vugar Hashimov, Rauf Mammadov, Gadir Huseynov, Eltaj Safarli and others. The development and popularity of chess among the children have been widely covered in local and international media, contributing to the popularity of chess in Azerbaijan."
"Before the last day of the final match, your daughter sent a congratulatory message. Did it encourage you?"
"Of course, it did! The wishes of my loved ones are always sincere. There is some kind of power in them. I feel it very well."
"Is your daughter interested in chess? Do you play chess with her at home?"
"She knows figures and elementary moves, but so far she is only one of my fans. She is not eager to play chess and take part in competitions. As she told me, she decided to become not a chess player, but a designer. Well, let’s see."
"In chess, each piece has its own role and strength. What is your favourite piece?"
"My favourite piece is the black dark-squared bishop on g7! Chess players playing the King's Indian Defense with Black will understand me."
"Your are an idol for many. Are you thinking of opening a chess school in the future?"
"Yes, I'm going to. Now they are called chess academies. Mine is almost ready to start."
"How do you spend your free time?"
"I spend my free time mainly with chess too. I continue to stream video commentaries on my YouTube channel, analysing the games, looking for new ideas in openings. Everything is as usual. Outside chess, I communicate with friends, since the Internet allows contactless communication during the pandemic. There is also a little time for face-to-face communication with close friends. I read books and watch films."
"Which book would you recommend the chess fans?"
"I read everything that I can find. In every book you will find something useful. As to books to improve chess mastery, there are several well-known chess magazines with excellent comments from grandmasters. My favourites are the Russian magazine 64 and the Dutch New in Chess."
"Have you watched the popular TV series Queen's Move, the production of which involved famous chess players? What are your impressions?"
"In general, I liked the series. The atmosphere and games are depicted very professionally. There are, of course, as always, many controversial points, but this is natural, because its a TV series, not a documentary."
"Some athletes have special characteristics. What are yours?"
"There are many of them. But it will take too much to explain them."
"What would you wish to your fans?"
"First of all, I wish all good health. We have hard times. I wish peace to Azerbaijan, so that peace and prosperity reign in every family and in every home!"