QALİBLƏRİN YARASI TEZ SAĞALIR
Azərbaycan idmanı 2021-ci ildə ilk qələbəsini şahmatda qazandı. Məlum olduğu kimi, «Airthing Masters» onlayn turnirini tanınmış azərbaycanlı qrossmeyster, Avropa çempionu, Dünya Kubokunun qalibi Teymur Rəcəbov qazanıb. Yarış dünya tacının sahibi Maqnus Karlsenin təşəbbüsü olan Şahmat Çempionları Turu çərçivəsində keçirilirdi. Rəcəbov dörddə bir finalda Yan Nepomnyaşşiyə (Rusiya), yarımfinalda isə Danil Dubova (Rusiya) qalib gəlmişdi. Finalda qrossmeysterimiz Levon Aronyan ilə (Ermənistan) qarşılaşacaqdı.
Teymur Rəcəbov finalın ilk qarşılaşmasını ümumi hesabda 2,5:1,5 qazanıb. O, cavab oyununda da üstün olub - 2:1. Final 2 gün ərzində oynanmalı olan 2 matçdan ibarət idi. Hər qarşılaşma 4 rapid partiyadan ibarət idi.
Beləliklə, Teymur RƏCƏBOVUN «Region+» jurnalına eksklüziv müsahibəsini təqdim edirik.
- Zəhmət olmasa, «Airthings Masters» turnirindəki qələbəniz haqda danışın. Finalın çətin keçdiyini söyləmək olarmı?
- Əlbəttə. Adətən, finala turnirə ən yaxşı formada qatılmış, güclü oyun və nəticə göstərən idmançılar yüksəlir.
- Onlayn yarışlara hazırlıq klassik turnirlərə hazırlıqdan fərqlənirmi?
- Məhz hazırlıqda ciddi fərqin olduğunu düşünmürəm. Adi yarışlarda olduğu kimi, burada da şahmatçılar tətbiq etməyə hazırlaşdıqları debüt sxemlər üzərində çalışır. Növbəti tur öncəsi təhlillər təkrarlanır, turnir boyu debütlərdə dəyişikliklər korrektə olunur. Hər zaman olduğu kimi.
- Bu turnirdə bir qədər emosional təsir bağışlayırdınız. Teymuru belə görməyə vərdiş etməmişik…
- Yaş özünü göstərir (gülümsəyir). Həqiqətən də, son dərəcə ciddi fiziki və emosional ağırlıq hiss edirdim. 9 gündə ümumilikdə 35 partiya oynamışdım. Bu, qısaldılmış nəzarət vaxtilə olsa da, inanın ki, gündə bir klassik partiya oynamaqla müqayisədə, bu, daha ağır idi. Burada tay-breklər və armageddonları (armageddonda heç-heçə olmur) saymasaq, gündə 4 partiya oynanılırdı. Belə bir vəziyyətdə finalda qələbə qazanırsan. Sevinc göz yaşları axır, üzərində bir neçə gündür yığılıb qalmış ağırlıq, gərginlik bir anda yox olur. Bəli, əvvəllər emosiyalarıma nəzarət edirdim. Bu dəfə alınmadı…
- Qələbədən sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sizi təbrik etdilər…
- Özünüz də bilirsiniz, insanın çıxışını Vətəninin birinci şəxsləri qiymətləndirirsə, bu, inanılmaz dərəcədə xoşdur, şərəfdir. Bu, ikinci dəfədir (bunadək dövlətin ilk şəxsləri Rəcəbovu 2019-cu ildə Dünya Kubokunun qalibi olması münasibətilə təbrik etmişdilər – red.). O anda, əlbəttə ki, böyük ruh yüksəkliyi və ölkəm üçün faydalı olmaq arzusu hiss edirdim.
- Yaxın aylarda sizi daha hansı yarışlarda görə biləcəyik?
- Fevral, mart və mayda dünya çempionu Maqnus Karlsenin təşkil etdiyi Çempionlar Turunun növbəti mərhələlərinə qatılacağam. Ondan sonra da yarışlar var – ilin sonunadək. Bundan başqa, düşünürəm ki, Avropa və dünyadakı epidemioloji vəziyyətə uyğun olaraq, yeni turnirlər keçirilə və ya hansılarsa təxirə salına bilər.
- Yarışlar şahmatçıları çox yorur. Maraqlıdır, bərpa üçün nə qədər vaxt lazımdır?
- Qədim bir kəlamda deyildiyi kimi, qaliblərin yarası tez sağalır… Düşünürəm ki, 10-12 gün kifayətdir.
- 2019-cu ildə Dünya Kubokunda qazandığınız parlaq qələbədən sonra, deyəsən, Teymur Rəcəbovun karyerasında ikinci parlaq mərhələ başlayır. Razısınız?
- Tam da belə deyil. Dünya çempionluğuna iddiaçıların seçimi üzrə əvvəlki mərhələdə turnirə düşməyim üçün cəmi yarım xal çatmadı. 2017-ci ildə FİDE-nin Moskva Qran Prisində yaxşı çıxış etmişdim. Onun ardından FİDE-nin kifayət qədər güclü turniri olan Cenevrə Qran Prisini qazanmışdım. Bundan başqa, FİDE-nin Palme-de Malyorka Qran Prisinin mükafatçısı, Azərbaycan millisinin heyətində Avropa çempionu olmuş, Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında qızıl medal qazanmışam. Daha sonra isə yenə də çox nüfuzlu turnir olan Dünya Kubokunun qalibi olmuş, son iddiaçılar turnirinin iştirakçıları sırasına düşmüşəm.
- Pandemiya insanlara fərqli təsir göstərir. Onun sizə təsiri necə olub?
- Dünyada şahmat yarışlarının əksəriyyəti təxirə salınıb. Əvvəllər onların çoxluğundan, bitmək bilməyən səfərlərdən yorulurdumsa, bütün bunların olmadığı son dövrdə onun həyatımın vacib hissəsi olduğunu anladım. Sanki bir nostalji yaşayır, əvvəlki həyat ritmi üçün darıxırsan.
- Pandemiya üzündən 2020-ci ildə Yekaterinburqa təşkil olunmuş iddiaçılar turnirinə qatılmaqdan imtina etdiniz. Zaman haqlı olduğunuzu sübut etdi. Turnirin bərpa olunmasından sonra orada iştirak etmək şansınız varmı? Bu, necə həll olunacaq?
- Məsələ ondadır ki, mən iddiaçılar turnirinə qatılmaqdan imtina etməmişdim. Sadəcə, FİDE-yə məktubla müraciət edərək, onun təxirə salınmasını istəmişdim. Hesab edirdim ki, pandemiya şəraitində müxtəlif məhdudiyyətlər idmançıların tam gücünü ortaya qoymasına imkan verməyəcək – oyunlardan əvvəl test verilməsi, hərarətin ölçülməsi, hoteli tərk etməyə qoyulmuş qadağa və s… İdmançılardan hansısa xəstələnərdisə, nə baş verəcəkdi? Bu və digər məsələlər aydın deyildi. İddiaçılar turniri reqlamentə əsasən 22 gün davam etməli idi və bu, pandemiyanın getdikcə gücləndiyi vaxta təsadüf edirdi. Düşündüm ki, praktik olaraq xəstəxana şəraitində, üstəlik, maska ilə oynamaq psixoloji baxımdan çətin olacaq.
Yeri gəlmişkən, turnirə martın 15-də start verilsə də, o, sona çatdırılmadı – ilk dövrədən sonra oyunları saxladılar. Ümid edirəm ki, FİDE mənimlə bağlı uyğun qərar verəcək və mən dünya çempionu adını qazanmaq uğrunda yarışın bu mərhələsindən kənarda qalmayacağam.
- Sizin hər qələbəniz Azərbaycanda böyük bayrama çevrilir. Necə düşünürsünüz, səbəb ölkədə şahmatın populyar olmasıdır, yoxsa Rəcəbovun pərəstişkarları çoxdur?
- Şahmat Azərbaycanda hər zaman populyar olub və indi də belədir. Xüsusilə 90-cı illərdə müstəqilliyin qazanılmasından sonra uşaq şahmatının populyarlığı artmağa başlayıb. Bununla da, müxtəlif uşaq və yeniyetmə yarışlarına qatılan, mübarizə aparan yeni şahmatçılar nəsli yetişib. Sonradan kişilərdən ibarət Azərbaycan yığmasının özəyini məhz həmin nəsil təşkil edib. Söhbət mənimlə yanaşı, əlbəttə ki, həm də Şəhriyar Məmmədyarovdan, Vüqar Həşimovdan, Rauf Məmmədovdan, Qadir Hüseynovdan, Eltac Səfərlidən və digərlərindən gedir. Bütün bunlar yerli və beynəlxalq KİV-də geniş işıqlandırılıb və təbii olaraq, Azərbaycanda şahmatın təbliğinə təsir edib.
- Finalın son günündən əvvəl qızınız sizə təbrik ünvanlamışdı. Bu, sizə əlavə güc verdimi?
- Əlbəttə verdi! Yaxın adamların arzuları hər zaman səmimidir. Onlardan insana bir enerji, bir güc gəlir. Şəxsən mən bunu çox yaxşı hiss edirəm.
- Övladınız şahmatla maraqlanırmı? Evdə şahmat oynayırsınızmı?
- Fiqurları və elementar gedişləri bilir. Lakin hələlik yalnız sadiq azarkeşlər cərgəsindədir. Özü də şahmatçı olmağı, yarışlara qatılmağı arzulamır. Deyir ki, dizayner olmaq istəyir. Olsun, bu da yaxşıdır.
- Şahmatda hər fiqurun öz rolu və öz gücü var. Teymur Rəcəbov daha çox hansı fiqura arxalanır?
- Mənim sevimli fiqurum g7 xanasındakı qara fildir. Qaralarla qədim hind müdafiəsi oynayan şahmatçılar məni anlayacaqlar.
- Teymur Rəcəbov çoxlarının kumirinə çevrilib. Gələcəkdə şahmat məktəbi açmağı düşünürsünüzmü?
- Bəli, belə fikrim var. İndi o, keçmişdəki kimi şahmat məktəbi yox, şahmat akademiyası adlanır. Akademiyamız praktik olaraq, fəaliyyətə başlamağa hazırdır.
- Boş vaxtınızı necə keçirirsiniz?
- Hazırda boş vaxtlarımı da əsasən şahmatla keçirirəm. «YouTube» kanalında strimlər keçirirəm, partiyaları götür-qoy edir, debüt variantlar üçün yeni ideyalar axtarıram. Hər zaman olduğu kimi. Şahmatdan kənar isə dostlarla söhbətləşirik. Xoşbəxtlikdən, internet pandemiya dövründə təmassız ünsiyyətə də imkan verir. Bəzən üz-üzə də söhbətləşməyə imkan tapırıq. Bundan başqa, kitab oxuyuram, film izləyirəm.
- Şahmat həvəskarlarına kitab məsləhət görə bilərsinizmi?
- Əlimə nə keçirsə oxumuşam və oxuyuram. Hər kitabda özün üçün faydalı nəsə tapa bilərsən. Şahmat biliklərini artıracaq ədəbiyyatdan danışırıqsa, qrossmeysterlərin əla şərhlərinin yer aldığı bir neçə məşhur şahmat jurnalı var. Məsələn, Rusiyanın «64» və Hollandiyanın «New in Chess» jurnalları.
- Üzərində məşhur şahmatçıların da çalışdığı, böyük rezonans yaratmış populyar «Kraliçanın gedişi»» serialını izləmisinizmi? İzləmisinizsə, təəssüratlarınızı bilmək maraqlı olardı.
- Ümumilikdə serial xoşuma gəldi. Şahmat atmosferi, partiyalar çox peşəkarlıqla təqdim olunur. Amma hər zaman olduğu kimi, bir çox mübahisəli məqamlar da var və bu, təbiidir. Çünki bu, sənədli yox, bədii serialdır.
- Bəzi idmançıların özünəməxsus əlamətləri olur. Sizdə belə əlamətlər varmı?
- Var. Amma onları danışmaq çox vaxt aparar.
- Sonda azarkeşlərinizə və şahmat həvəskarlarınıza nə demək istərdiniz?
- İlk növbədə, hər kəsə cansağlığı arzulayıram. Çətin dövrdən keçirik. Arzu edirəm ki, Azərbaycan torpağına axır ki, sülh gəlsin, hər ailədə, hər evdə sülh və əmin-amanlıq olsun.

РАНЫ ПОБЕДИТЕЛЕЙ ЗАЖИВАЮТ БЫСТРЕЕ
Первая победа азербайджанских спортсменов в 2021 году отмечена в шахматах. Как известно, онлайн-турнир Airthing Masters выиграл именитый азербайджанский гроссмейстер, чемпион Европы, победитель Кубка мира Теймур Раджабов. Соревнование проводилось в рамках Шахматного тура чемпионов, инициированного обладателем мировой короны Магнусом Карлсеном. Наш гроссмейстер в четвертьфинале обыграл Яна Непомнящего (Россия), а в полуфинале «огорчил» Даниила Дубова (Россия). В финале Теймур встретился с Левоном Ароняном (Армения). В первом матче финала наш гроссмейстер выиграл с общим счетом 2,5:1,5. И в ответной встрече также переиграл соперника - 2:1. Финал состоял из двух матчей, которые играются в течение двух дней. Каждый матч состоял из четырех рапид-партий.
Итак, представляем эксклюзивное интервью Теймура РАДЖАБОВА журналу Region+.
- Расскажите, пожалуйста, о своей победе на турнире Airthings Masters. Можно сказать, что финал оказался сложным?
- Конечно. Обычно в финал пробиваются спортсмены, которые на данном турнире находятся в лучшей форме и демонстрируют сильную игру и результаты.
- Отличается ли подготовка к онлайн-соревнованиям от подготовки к классическим турнирам?
- Не думаю, что имеется большое отличие именно в подготовке. Шахматисты, так же как и в обычных очных соревнованиях, намечают дебютные схемы, которые собираются применять. Повторяют анализы перед началом очередного тура и корректируют подготовку и изменения в области дебютов по ходу турнира. Все как обычно.
- В этом турнире вы выглядели немного эмоциональнее. Мы не так часто видим Теймура таким…
- Возраст (улыбается). В действительности я испытал колоссальную физическую и эмоциональную нагрузку. Я сыграл в общей сложности 35 партий за девять дней. Хоть и с укороченным контролем, но, поверьте, нагрузка в разы больше, чем игра по одной классической партии в день. Здесь же игрались по четыре партии в день, не считая тай-брейков и партий армагеддон (в армагеддоне нет ничейного результата). И вот ты победил в финале. Появляются слезы радости, весь груз, висевший на тебе столько дней, и все это напряжение вдруг покидают тебя. Да. Раньше я контролировал свои эмоции. Но вот здесь не получилось...
- После победы Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева поздравили вас…
- Сами понимаете, что когда твое выступление оценивают первые лица твоей Родины, это невероятно приятно и почетно. Это уже второе поздравление (до этого первые лица государства поздравляли Теймура Раджабова с победой на Кубке мира-19. - Ред.). В этот момент я, конечно же, испытал огромный духовный подъем и желание быть полезным своей стране.
- В каких соревнованиях мы сможем вас увидеть в ближайшие месяцы?
- В ближайшие месяцы - в феврале, марте и мае собираюсь принять участие в следующих этапах Тура чемпионов, организованного чемпионом мира Магнусом Карлсеном.  И далее есть турниры - практически до конца года. Кроме того, думаю, будут возникать или отменяться другие соревнования, в зависимости от эпидемиологической ситуации в Европе и мире.
- Соревнования отнимают у шахматиста много сил. Интересно, сколько времени нужно на восстановление?
- Как гласит древнее изречение, раны победителей заживают быстрее… Думаю, дней 10-12 достаточно, чтобы отойти от турнира.
- После блестящей победы на Кубке мира 2019 года, похоже, начинается второй яркий период в карьере Теймура Раджабова. Вы согласны с этим?
- Не совсем так. Можно вспомнить, что в предыдущем цикле отбора к матчу на первенство мира мне не хватило всего пол-очка для попадания на турнир претендентов, я хорошо выступил на московском этапе Гран-при ФИДЕ в 2017 году, затем  выиграл сильный Гран-при ФИДЕ в Женеве. Стал призером Гран-при ФИДЕ в Пальма-де-Майорка, чемпионом Европы в составе сборной Азербайджана, выиграл золотую медаль на своей доске на Всемирной шахматной олимпиаде. Далее выиграл также очень престижный Кубок мира и попал в число участников последнего турнира претендентов.
- Пандемия по-разному отражается на людях. Как она повлияла на вас?
- В мире было снято с календаря большинство шахматных состязаний. Если раньше я уставал от такого количества турниров и бесконечных переездов, то сейчас, отдохнув как следует от всего этого, понял, что это важнейшая составляющая моей жизни. Сейчас, в условиях пандемии, стало как-то непривычно, возникла ностальгия по всему прежнему ритму жизни.
- Из-за пандемии в 2020 году вы отказались от участия в турнире претендентов в Екатеринбурге. Время показало, что вы были правы. Есть ли у вас шансы  принять участие в этом турнире после его возобновления? Каким образом это будет решаться?
- В том-то все и дело, что я не отказывался от участия в турнире претендентов. Я лишь обратился с письмом в ФИДЕ с просьбой перенести этот турнир. Я считал, что в условиях пандемии участники не смогут играть в полную силу из-за накладывающихся различных ограничений - сдача тестов, измерение температуры перед игрой, условие не покидать отель... Не ясно было, что делать, если один из игроков заболеет, и т.д. Турнир претендентов  должен был играться по регламенту в течение 22  дней в условиях нарастающей пандемии. Я счел, что будет трудно психологически играть практически в больничных условиях, да еще и в масках.
Кстати, этот турнир начался 15 марта и так и не был  доигран - остановлен после первого круга. Надеюсь, что ФИДЕ найдет какое-то для меня приемлемое решение, чтобы не оставить вне цикла борьбы за звание чемпиона мира.
- Каждая ваша победа становится в Азербайджане большим праздником. Как вы думаете, это шахматы так популярны в стране или у Раджабова много поклонников?
- Шахматы всегда были и остаются популярными в Азербайджане. Особенно пошла на подъем популярность детских шахмат после обретения независимости в 90-х годах. Появилась плеяда юных шахматистов, которые с детских лет боролись и побеждали на различных детских и юношеских соревнованиях и которые в дальнейшем составили костяк мужской сборной Азербайджана. Помимо меня это, конечно же, Шахрияр Мамедъяров, Вугар Гашимов, Рауф Мамедов, Гадыр Гусейнов, Эльтадж Сафарли и другие. Все это широко освещалось в наших и международных СМИ, что, естественно, способствовало попу-ляризации шахмат в Азербайджане.
- Перед последним днем финала ваша дочь прислала поздравительное послание. Придает ли это вам сил?
- Конечно же, придало сил! Пожелания близких людей всегда искренние, от них идет какая-то сила на энергетическом уровне. Я это ощущаю очень хорошо.
- Ваш ребенок интересуется шахматами? Играете с ней дома в шахматы?
- Фигуры и элементарные ходы знает, но пока она находится лишь в рядах преданных болельщиков. Сама дочь заниматься шахматами и принимать участие в соревнованиях не рвется.  Как она мне сообщила, решила стать не шахматисткой, а дизайнером. Ну, пусть будет так. Тоже хорошо.
- В шахматах у каждой фигуры своя роль и сила. На какую фигуру больше опирается Теймур Раджабов?
- Моя любимая фигура - это черный чернопольный слон на поле g7! Шахматисты, играющие черными староиндийскую защиту, меня поймут.
- Теймур Раджабов для многих является кумиром. Думаете в будущем открыть шахматную школу?
-  Да, собираюсь. Сейчас это называется не шахматными школами по старинке, а в связи с веяниями нового времени - шахматными академиями. Академия практически готова к старту.
- Как вы проводите свободное время?
- Свободное время сейчас посвящаю в основном шахматам. Провожу большое количество стримов на канале YouTube, разбираю партии, ищу новые идеи в дебютных вариантах. Все как обычно. Вне шахмат общаюсь с друзьями, благо интернет позволяет и бесконтактное общение в связи с пандемией. Немного времени есть и на очное общение с близкими друзьями. Читаю, смотрю фильмы.
- Может, порекомендуете книгу любителям шахмат?
- Я читал и читаю все подряд, что попадается и попадалось. В каждой книге найдете что-то полезное для себя. Если говорить о литературе для повышения шахматного мастерства, то сейчас есть несколько известных шахматных журналов с прекрасными комментариями гроссмейстеров. Мои любимые - это российский  журнал «64» и New in Chess (Нидерланды).
- Вы смотрели популярный сериал «Ход королевой», над которым работали известные шахматисты и который вызвал большой резонанс? Если да, то какие впечатления?
- В целом сериал мне понравился. Шахматная атмосфера и партии в сериале переданы очень профессионально. Есть, конечно, как всегда, много спорных моментов, но это естественно. Сериал все же не документальный, а художественный.
- У некоторых спортсменов есть особые приметы. Интересно, есть ли они у вас?
-  Есть. Но очень долго их разъяснять.
- Что вы сказали бы напоследок вашим болельщикам и любителям шахмат?
- Прежде всего желаю всем здоровья. Трудные времена. Желаю, чтобы честный и добрый мир пришел на землю Азербайджана, чтобы мир и процветание воцарились в каждой семье и в каждом доме!